CALENDAR OF EVENTS- Tourist information center Hradec Kralove

The Information Centre is not responsible for the actual course of the events advertised here. The calendar is continuously updated, however, we recommend checking the event, time, admission and available capacity on the attached links (after clicking on the More Information label). We wish you a pleasant time in Hradec Králové.


CALENDAR OF EVENTS

WEBPAGET

        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

16 march 2024

7
-
17

March


V rámci výstavy Jan Žižka – husité ve východních Čechách můžete na krátký čas obdivovat soubor dvaceti čtyř lžic z jasanového dřeva s rukojeťmi zdobenými stříbrným plechem a emaily.

O tomto jedinečném nálezu, který pochází z Hradce Králové a bývá datován do konce 15. století, si více můžete přečíst také v brožuře, kterou Muzeum východních Čech v Hradci Králové k výstavě vydalo.

10
-
17

March


***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

16

March


Výjimečná příležitost prožít svítání z ochozu Bílé věže a vychutnat neopakovatelnou atmosféru probouzejícího se města.
Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem svítání - východu slunce před Bílou věží.
Počet účastníků je omezen na 30.

Sobota 16. března v 06.06 hodin
Sobota 15. června v 04.45 hodin
Sobota 14. září v 06.31 hodin
Sobota 14. prosince v 07.49 hodin
SVÍTÁNÍ NA BÍLÉ VĚŽI 2024
zážitek

16

March


 Přijměte pozvání na nezapomenutelný zážitek plný jara a tradičního řemesla na Velikonočním jarmarku, který se koná v sobotu 16. března 2024 od 9 do 16 hodin v Adalbertinu v Hradci Králové.
 
   Adalbertinum a sousední Žižkovy sady se stanou pestrým tržištěm plným ručně vyráběných pokladů od šikovných řemeslníků, lidových umělců a obchodníků s velikonoční tematikou.
 
   K vidění i ke koupi budou ručně vyráběné produkty lidové tvorby a uměleckých řemesel – kraslice malované, batikované, zdobené slámou, dírkované i paličkované. Dále pak keramika, velikonoční dekorace, hračky látkové i dřevěné, výrobky z šustí, slámy, kovu a proutí, skleněné figurky, šperky, patchwork, výrobky z pedigu a kůže, textil ručně malovaný i batikovaný, výrobky z hedvábí i ozdoby z drahých kamenů. Chybět nebudou ani pomlázky a květinové dekorace.
 
   Adalbertinum bude také hostit Spolek lidové tvorby, jehož členky budou předvádět řadu rukodělných technik, včetně zdobení kraslic a pletení pomlázky. Součástí podívané bude zdobení dřevěných dekorací. Kromě toho na jarmarku uvidíme umělecké zpracování dřeva v podání řezbářů a truhlářů ze Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku HK. Návštěvníci si tak budou moci sami vyzkoušet nevšední disciplínu, kterou je řezba a práce s dlátem.
 
   Pokud budete mít chuť na občerstvení, jarmark vám nabídne grilované klobásy, sýrové speciality, langoše, tradiční lidové pečivo a další lahůdky. A pro děti? Dětské dílny připraví zábavné aktivity, jako malování na textil či vybarvování dřevěných ozdob. Za příznivého počasí bude v provozu venkovní dřevěný kolotoč.
 
   A to není vše! V rámci jarmarku se bude konat i farmářský trh na parkovišti Adalbertina. A pro rodiče, kteří si chtějí dopřát ještě víc zábavy, doporučujeme navštívit divadelní představení pro děti od souboru PH Pohádka Nepovedená strašidla v Adalbertinu od 10 hodin (Pozor: vstupné na pohádku se platí zvlášť!! – vstupenky na www.hkpoint.cz).

Program v budově Adalbertina bude doplněn o vystoupení folklorního souboru Kvítek.
 
Vstupné do vnitřních prostor trhů činí: základní 50 Kč, zlevněné 30 Kč; návštěva venkovních prostor není zpoplatněna.

Přijďte s námi oslavit příchod jara a objevte kouzlo tradičního řemesla na Velikonočním jarmarku v Hradci Králové!
 
Změna programu vyhrazena.
 
Zdroj: HKVS

VELIKONOČNÍ JARMARK
lidová tradice

16

March


Srdečně zveme děti všeho věku, mámy, táty, babičky a dědy užít si společně sobotní dopoledne plné pohybových her a zábavy. 
Jedná se o nesoutěžní formu her, které posilují a prohlubují vzájemný vztah rodičů a dětí. 
V rámci her si děti a celé rodiny osvojují a rozvíjí hodnoty jako důvěra, odvaha, vůle a cílevědomost. 
Hry probouzí přirozenou radost ze života, inspirují k větší hravosti a zvídavosti. Propojují mladší a starší generaci.
Jsou vhodné  pro děti od 3 let. Vítané jsou i mladší děti, které se mohou zapojit za podpory rodičů.
Hry jsou doprovázené na hudební nástroj. 

Hry vede MARCEL JAKUBOVIE – Instruktor Rodinných her, muzikant, facilitátor transparentní kruhové komunikace, otec syna, v minulosti muzikálový zpěvák (Johanka z Arku, Excalibur). 

Program:
09.30 – 10.00  Příchod rodin, převlékání, rozkoukávání se
10.00 – 12.00  Rodinné pohybové hry
12.00 – 12.45  Společný piknik, odpočinek, povídání
12.45 – 13.00  pozvolný odchod z tělocvičny

S sebou: pohodlné oblečení na pohyb, boty do tělocvičny, láhev na vodu, deku
Na společný piknik: něco dobrého pro sebe a něco pro další lidi.
Odkaz na fb akci zde:
https://www.facebook.com/events/1374344120129745?ref=newsfeed
 
Přihlášky: Lenka Laštovičková, tel.: 605 853 060, email: lenka@kruhovasdileni.cz
 
Cena:  690 Kč za rodinnou jednotku (rodiče + děti)
Platbu prosím uhraďte předem na účet číslo 1353257113/0800
Rodinné pohybové hry a společný piknik

16

March


NEBOJ, NEBOJ! - Krátkodobá výstava do 31.8.2024

Kurátor: Fuczik
Umělci: Milada Rezková, Lukáš Urbánek
Sound design: Martin Hůla
Grafické zpracování: Jakub Kaše
Architektura a instalace: Honza Tomšů a dílny Divadla Drak
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka Grafika: Jindřich Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner, Libor Petr, Tomáš Roček, Jan Tomáš Šimon Ženíšek, Jan Čipčala, David Ledvinka, Roman Pěnička, Milan Steklík
Lektorský program k výstavě: Jan Nechvátalová, Klára Svobodová

Výstava je realizována ve spolupráci s galerii Atrium na Žižkově

Na říjen 2023 připravuje Divadlo Drak vernisáž interaktivní výstavy pro malé i velké Neboj, neboj! Výstava původně vznikla pro pražské Atrium Žižkov pod kuratelou Ondřeje Horáka a je inspirována stejnojmennou úspěšnou knihou autorů Milady Rezkové, Lukáše Urbánka a Jakuba Kaše. Pro Labyrint Divadla Drak však tvůrčí tým připravuje rozšířenou verzi uzpůsobeno u potřebám většího výstavního prostoru.
Strach není ostuda. A není to ani nástroj. Strach je jedna ze čtyř základních lidských emocí, stejně tak jako radost, smutek a vztek.
Co kdybychom se ho naučili trochu lépe poznat? Co kdybychom pochopili, že se ho nemusíme bát a že ho můžeme sdílet s těmi, které máme rádi?
Naše výstava Neboj, neboj! je jako cesta do světa strachu. Ale žádný strach, ničeho se bát nemusíte! Budeme se na strach dívat z různých úhlů, zkoumat ho, hrát si s ním a možná se s ním i kamarádit. Ať už jste malí nebo velcí, tady najdete strachy, které znáte, ale i takové, které jste ještě nepotkali.
Tak pojďte s námi objevovat svět strachu a učit se, jak se s ním vypořádat.
Nová interaktivní výstava Neboj, neboj! přesvědčí každého návštěvníka, malého i velkého, že ze strachu není třeba mít žádný strach!


PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

16

March



Veselá pohádková inscenace o tom, jak jedna popletená víla proměnila neposedné princezny ve ztřeštěná strašidla "Tananbule". A co všechno musely princezny vykonat, aby získaly svou dřívější podobu, uvidíte v naší pohádce. Účinkuje činoherní soubor STUDIO PH POHÁDKA.


Pohádky jsou primárně určeny dětem od tří let.
Pokud je divákem dítě mladší, má vstup zdarma, ovšem bez nároku na místo.
Vstupenku do sálu musí mít dětský i dospělý divák.
Vstupenky nejsou číslovány, v sále je volný zasedací pořádek.
Prosíme dospělé diváky, aby při výběru míst brali ohled na ty malé, kterým by případně mohli bránit ve výhledu. Děkujeme.
NEPOVEDENÁ STRAŠIDLA
pohádka

16

March


Neprašovy trubky
- Trubka sem, tyčka tam, linie jsou všude, kam se podívám. Co se skrývá v monumentální plastice Karla Nepraše nebo co všechno voda dokáže? To si spolu povíme a (s)plynutí s krajinou k tomu zkusíme! 

-----
Inspirací pro tvorbu v Obrazárně je vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. Nejprve se s dílem (obrazem, sochou, plastikou, instalací,…) seznámíme, povíme si něco o okolnostech jeho vzniku i jeho tvůrci, a pak už se přesuneme do výtvarného ateliéru. Tam už nebude nic bránit naší tvorbě, podpořené pestrou škálou výtvarného materiálu. Program cílí na spolupráci dětí a rodičů.
 
Obrazárna se koná v intervalu jednou za dva týdny v tyto dny:
pátek 15–17 hodin (rodiče s dětmi 4–6 let / rodiče s dětmi 6–10 let)
sobota 10–12 hodin (rodiče s dětmi 6–10 let / náctiletí 11–15 let)
 
Délka programu: 120 minut
Počet účastníků: 10–12 dětí + doprovod rodičů.
Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma
 
Nutnost předchozí rezervace na: edukace@galeriehk.cz

 

16

March


Utkání hokejbalové extraligy.

16

March



16

March



16

March



16

March




astronomická pohádka Oříšky - hledání dokonalé planety, hvězdná obloha s živým výkladem lektora

digitální planetárium a hvězdárna

90 minut

pořad vhodný pro diváky od 8 let v doprovodu dospělé osoby

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíme vesmírem. V poslední části programu se podíváme na astronomickou pohádku Oříšky - hledání dokonalé planety. Následně je možné navštívit ještě budovu hvězdárny.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

16

March



16

March


Koprodukční inscenace Divadla Drak a Bratislavského bábkového divadla k příležitosti 30. výročí rozpadu Československa.

Scénář: Peter Galdík, Tomáš Jarkovský
Režie: Šimon Spišák, Jakub Vašíček
Scéna: Karel Czech
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Peter Galdík, Tomáš Jarkovský
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají:Šimon Dohnálek, Milan Hajn, Ľuboš Janák, Frederika Kašiarová, Pavla Lustyková, Ľubomír Piktor Věděli jste, že československé loutkářství je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO? Je to tak! Českým a slovenským loutkářům, stejně jako jejich věrným divákům, se tak dostalo celosvětového uznání, čímž bylo završeno letité úsilí generací našich předchůdců. Současní čeští a slovenští loutkáři se proto nyní sešli, aby spojili všechny své síly, veškerý svůj um i to nejlepší ze svých tradic a tento významný úspěch společně oslavili. A jak jinak oslavit československou loutkářskou tradici, než premiérou zbrusu nové, přitom zcela tradiční a hlavně dokonale československé loutkové hry, neboli kusu? Prohledali jsme proto fundusy, archivy i muzea na obou březích řeky Moravy, uspořádali veřejné sbírky a výsledek všeho toho snažení nyní představujeme Vám. Nuže, dámy a pánové, zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí tradiční československou loutkovou hru: Kašpárek a zbojník!

Třicetileté výročí rozpadu Československa nabízí jedinečnou příležitost divadelně reflektovat mimořádný fenomén, jímž je ojedinělá blízkost dvou národů, které na 75 let spojily svůj historický vývoj a která nejspíš nemá ve světě obdoby. Jak ji ale vnímáme dnes? A jak ji dnes v obou zemích vnímá dětský divák, pro nějž je soužití ve společném státě již jen kapitolou v učebnici dějepisu? Po těchto otázkách chceme pátrat prostřednictvím autorské česko-slovenské inscenace, která na půdorysu původního příběhu ohledává různé podoby současného vztahu mezi Čechy a Slováky. Jeho politický rámec zmizel, společné televizní programy jsou také pryč, co tedy jako pojítko zbývá? Několik účtů youtuberů, kteří jsou populární tam i tam? Zdá se, že je toho přece jen víc…

16

March



16

March


Prašina je tajuplné místo uprostřed Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. Jako kdyby se tam zastavil čas, ale zdání klame. Trojice nerozlučných kamarádů Jirka, En a Tonda začnou pátrat po tajemstvích z minulosti. Čelit musí řadě nebezpečí, které prověří nejen jejich odvahu, ale také jejich přátelství. A netoužíme všichni po místě, kde není internet, je tam tma a ticho a nejsme neustále online? Není to tak, že ve světě plném pokroku ztrácíme jeden druhého, ale i svoji vlastní duši? Co takhle na chviličku utéct a prožít něco reálného?

Prašina se stala bestsellerem a čtenáře si získala jak mezi dětmi, tak mezi dospělými. Klicperovo divadlo uvede titul na divadelních prknech jako první v České republice. Kniha byla v roce 2019 nominována na Cenu Magnesia Litera v kategorii Litera pro děti a mládež. Vojtěch Matocha napsal již dvě pokračování a chystá se i filmové zpracování tohoto fenoménu.

Délka představení 2:20 s přestávkou.
Doporučeno divákům od 10 let.

16

March



16

March



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Přírodní výběr

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Přírodní výběr.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

16

March


Uvádí Agentura Point s.r.o.
One man show o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví. Caveman je nejen obhajobou jeskynního muže, ale hlavně obhajobou inteligentního humoru. Dlouho u nás nevídanou!

Účinkují: Jan Holík nebo Jakub Slach
Autor: Rob Becker
Režie: Patrik Hartl více na caveman.cz

16

March


Uvádí Agentura Point s.r.o.
One man show o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví. Caveman je nejen obhajobou jeskynního muže, ale hlavně obhajobou inteligentního humoru. Dlouho u nás nevídanou!

Účinkují: Jan Holík nebo Jakub Slach
Autor: Rob Becker
Režie: Patrik Hartl více na caveman.cz

16

March


Leoš Mareš.
 
Kluk z Berouna, který se do povědomí dostal nejdříve jako moderátor, ale pak se to nějak zvrtlo a poprvé se skutečně proslavil jako zpěvák.
 
A také jako ten, co nosí kožichy.
 
Ano, na prahu milénia ho specifikovala TŘI SLOVA
 
Emoce, nevšednost a kožich.
 
Jeho touha být slavný byla spalující, jeho cílevědomost fascinující. Ale jak zní v jedné jeho skladbě “Vždycky chtěl jen hvězdy uvádět, svou výřečnost na podiu předvádět“.
 
A právě proto jako zpěvák “Nikdy nezažil, jak při turné chutná kalba”
 
Ale TEĎ, teď se to stane. Teď možná dostal svůj NEJLEPŠÍ NÁPAD.
 
Příští rok na jaře, Leoš Mareš uvede sám sebe v originální, okázalé show, s níž se vypraví přímo za vámi do vašich měst. Připravil si pro vás vodopád podívané, na které uslyšíte všechny jeho hity, ale také skladby, které znají pouze fajnšmekři, kteří jeho alba před dvaceti lety projeli celá.
 
Zažijete ho ve všech showbyznysových polohách, tak jak ho máte rádi.
 
Ještě musí “Všechny texty po večerech nastudovat, po rádiu chorošku natrénovat” Už teď je ale jasné, že svou energií uchvátí publikum.
 
Samozřejmě nebudou chybět tanečníci, velkorysé scénografické zpracování, mnoho kostýmů a nekonečně překvapení.
 
Přijďte i ve vašem městě poznat, „Who`s that man“.

16

March


Restaurace Na Soutoku pořádá koncert kapely Laura a její tygři, který se uskuteční v prostředí klubu LUCIE v Hradci Králové.
 
Na open-air u nás Na Soutoku bude v březnu ještě zima, takže jsme se rozhodli zprostředkovat vám zážitek z koncertu na jiném místě. Kupte si vstupenky a užijte si večer plný skvělé hudby, energie a nezapomenutelných zážitků!
 
  • Datum: 16. března
  • Čas: Začátek v 20:00
  • Místo: Hudební Club Lucie
  • Adresa: Národních mučedníků 209, 500 08 Nový Hradec Králové
 
Laura a její tygři přijedou zahrát své největší hity. Přijďte si vychutnat atmosféru skvělého koncertu a nechte se unést melodiemi této fantastické kapely.
 
Přijďte s přáteli a rodinou, tento večer bude plný nostalgie, radosti, energie a skvělé hudby!

Laura a její tygři

16

March



16

March



3
-
31

December


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

8
-
26

October
-
May


08/10/23–26/05/24

kurátor: Tomáš Kolich | Prostor

Výstava Hledá se mistrovské dílo prezentuje více než 250 obrazů ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Cílem výstavy je porovnat kánon českých (respektive československých) dějin umění s vkusem soudobého publika.
Hledá se mistrovské dílo
výstava

1
-
31

February
-
March


Nezisková organizace Asociace genové terapie, která vznikla na podporu výzkumu léku pro vzácné onemocnění, vás zve na výstavu Doba genová. Panely v designu šroubovice lidské DNA vám pomocí grafiky a textu vysvětlí, proč se genetika týká každého z nás, i když si to často neuvědomujeme. Dozvíte se, kdy a jak nás geny ovlivňují, jaká je jejich spojitost se vzácnými genetickými onemocněními, jejich diagnostikou a možnou léčbou. Záštitu nad výstavou převzala manželka pana prezidenta, Eva Pavlová.
 
Výstava proběhne v prostorách pod knihovnou.

výstava

2
-
22

February
-
March


~ What is your desired pair? ~
Kolik potřebujeme párů bot k tomu, abychom přežili nástrahy současného světa? Stačí nám na celý život jedny boty, které budeme upravovat podle potřeb znovu a znovu? Autorky se zamýšlejí nad funkcí této kruciální části oděvu, která ve společnosti plní i významný ukazatel charakteru.

Výstava “ What is your desired pair? ”
2. 2. - 22. 3. 2024
Vystavující: Marika Krčmářová & Antonie Zich
Vernisáž výstavy: 2. 2. 2024 v 18.00
Kurátoři výstavy: Sarah Adnanová & Aneta Kapraľová
Grafika: Marika Krčmářová

GALLERY SECTIO AUREA
Velké nám. 139/140,
500 03 Hradec Králové
~ open 24/7 ~

výstava

8
-
24

February
-
March


Cílem výstavy je přiblížit fenomén amatérských spolupracovníků východočeské archeologie napříč časem a představit jednoho z nejvýznamnějších amatérských hledačů Jana Klena.
 
Výstava umístěná do čtyř původních Kotěrových výstavních vitrín bude rozdělena na několik částí. 
V první části (a obsáhlejší) bude představena osoba Jana Klena, jednoho z nejvýraznějších amatérských archeologů minulého století. Seznámíte se jeho osobností, rodinnými poměry, dozvíte se také o perzekucích minulým režimem ale také o Klenově bádání o době kamenné.
 
Druhá část bude zaměřena na současnost, tedy zejména na problematiku tzv. detektorářů, tedy amatérských hledačů vybavených detektory kovů. Představeny budou výsledky jejich spolupráce s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Vystaveny tak budou jejich nejvýraznější objevy, které se v roce 2023 dostaly do našich muzejních sbírek.

výstava

9
-
22

February
-
March


-> Nela Britaňáková/Brachyblast /9/2-22/3/2024

Základním motivem tvorby Nely Britaňákové je magické tajemství života a v něm ukotvené primární elementy. Autorčinu práci s keramikou lze popsat jako alchymickou zkušenost. Experimentální poznávání přírodních dějů modifikuje do spirituálních sfér. 
Tento důležitý moment opírá o prvky zrození, proměny i smrti a dál preparuje skrze dualitu křehkosti/drsnosti, krásy/trashe, světla/temna, přírodního/umělého, embryo/fosilie apod. Uvědomuje si, že život nepodléhá jen mechanickým zákonům, ale jeho podstata se rodí z kvalitativních vztahů na sobě působících a svou tvorbu adaptuje do galerijních i venkovních prostředí. 
 
Název výstavy Brachyblast je odkazem botanického názvosloví. Jde o krátký výhonek připomínající jednu z prvních fází vývoje organismu rostliny či živočicha. Tento embryonální moment se objevuje ve vystavených reliéfech, stejně jako zmíněná dualita 
fosilních schránek živočichů. V galerii WTG autorka vytvořila site-specific instalaci z keramických reliéfů, jejichž abstrahující tvary připomínají kosti a paroží, kovové spony odkazují k muzejnímu vystavování dříve živých artefaktů. Podpůrnou půdou k zrození výstavy se stává plastická stěna dobarvená oxidy chromu, železa a kobaltu.

Brachyblast - Nela Britaňáková
výstava

15
-
18

February
-
March


Vážení příznivci výtvarného umění a humoru , nenechte si ujít další výstavu v Galerii Na Hradě. 

výstava bude otevřena 15. 2. - 18. 3., po - pá 8:00-18:00

Pavel Matuška - Usmívání
výstava

16
-
26

February
-
May


16/02/24–26/05/24
 
Kurátorka: Nina Moravcová | Černá kostka
Autoři: Jana Bernartová, Milan Guštar, Ivan Chatrný
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Galerie moderního umění představuje ve výstavním prostoru Černá kostka aktuální tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (*1983). Autorčiny velkoformátové výšivky Rastr NULA #heroine II (2020–2021) z cyklu Parametrická digitální struktura prezentuje v kontextu děl Ivana Chatrného (1928–1983) a Milana Guštara (*1963) ze svých sbírek – Guštarovy audiovizuální instalace Abacus z let 2002 až 2013 a Chatrného Orchestrálních kompozic z přelomu 60. a 70. let. Obě zmíněné osobnosti měly pro Janu Bernartovou v různých fázích její tvorby zásadní význam. Zatímco grafické listy Ivana Chatrného pro ni už v době studií představovaly jeden ze stěžejních podnětů v úvahách o strukturách, práce Milana Guštara jsou pro autorku se zázemím v nejmodernějších technologiích fascinující především svým širokým mediálním přesahem.
 
Výstava Diferencované struktury má formu komorního mezigeneračního rozhovoru rámovaného tématem struktury. Výběr děl trojice tvůrců tří různých generací přináší různorodé pohledy na toto téma. Zároveň klade důraz na široký „mediální záběr“ od klasické grafické techniky sítotisku přes objekt až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Činí tak ve snaze nabídnout podnětný a vizuálně atraktivní způsob poznání jedné z neopomenutelných tendencí v umění uplynulých 50 let – racionálně orientované umělecké tvorby vycházející z reflexe matematických principů. Ačkoliv by se volba prezentovaných děl mohla na první pohled zdát založená pouze na formálních východiscích (repetetivní řazení vybraných prvků do podoby struktur či rozvíjení principu sériovosti), cílem výstavy je poukázat na jejich obsahovou vrstevnatost i aspekty, které do současného výtvarného umění vnáší práce s nejmodernějšími technologiemi.
 
Výstavní projekt byl realizován v rámci rezidenčního programu GMU. Sleduje možnosti prezentace současného umění formou kontextualizace na základě mezigeneračního dialogu. Tuto strategii rozvíjí prostřednictvím cílené práce se sbírkovými předměty.

výstava

16
-
26

February
-
May


16/02/24–26/05/24
 
Kurátor: Jiří Sirůček | Bílá kostka
V dialogu s Mikulášem Medkem
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava KORPSEPUNX: stress prosthetics, kterou Olbram Pavlíček připravil v prostoru Bílé kostky královéhradecké galerie, představuje autorovy nejnovější sochy, grafiky a kresby, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů. Pavlíček podrobuje estetické analýze zařízení, symboly a nástroje, které známe z každodenních aktivit a ukazuje, jak se za komfortní ergonomikou, matematicky přesnou personalizací či důmyslnou vizualitou skrývají nekompromisní nároky, často proměňující samotnou lidskou integritu. Člověk totiž v rámci konzumně definovaných technologických prostředí nemá kontrolu nad „svým“ načiním, ale naopak se musí přizpůsobovat designovaným rozhraním nelidských objektů. Pavlíček tato témata rozpracovává dlouhodobě v rámci výstavní série KORPSEPUNX, v níž skrze různé tvůrčí formáty zkoumá účinky, jimiž na jednotlivce působí komplexní systémy současné společenské moci.
 
Pavlíčkova tvorba se na výstavě dialogicky setkává s dílem Mikuláše Medka, nazvaným Pokus o portrét markýze de Sade III (1969), ze sbírky královehradecké galerie. Medek, podobně jako Pavlíček, sleduje existenciální podmínky své doby a s kritickým nadhledem ztvárňuje individuální (často nejasné, absurdní či surreálné) dopady technologicky organizované společnosti. Oba umělci svébytně ukazují, že (post)industriální (post)moderna vystavuje člověka tak silnému tlaku, že se pod jeho účinky neohýbají pouze individuální emoce, ale dochází i k (de)formaci samotných životních funkcí a těl.
 
Olbram Pavlíček (*1993) získal bakalářský titul v Ateliéru supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde také absolvoval magisterský program v Ateliéru malby pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného. Jeho tvorba se pohybuje mezi sochou, kresbou a grafikou a skrze analýzu současné „korporátně-industriální“ estetiky rozkrývá způsoby, jimiž design průmyslově vyráběných technologií a produktů ovlivňuje niterné prožitky i tělesnou integritu člověka(-uživatele). Olbram Pavlíček svá díla uvedl jak v řadě českých etablovaných galerií (City Surfer Office, Praha; Berlínskej Model, Praha; Galerie PAF, Olomouc; Galerie NTK, Praha), tak v rámci mnoha zahraničních institucí (Funkhouse Berlin, Berlín; HotDock Project Space, Bratislava; Werkschauhalle, Lipsko; Fotopub Project Space, Lublaň). Je také jedním ze zakladatelů mezinárodně působícího umělecko-kurátorského uskupení Proto Gallery Systems.

výstava

16
-
2

February
-
September


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

22
-
14

February
-
April


Regionální umělci:
  • Jindřich Oplt
  • Tomáš Sejkora
  • Petr Scheuer
  • Petra Smutková
  • Lucie Staňková
  • Jiří Třos
  • Lucie Václavková
  • Jana Wienerová
  • Miro TZ

Výstava otevřena každý PÁ 15–17, SO a NE 13–16 od 23. 2.–14. 4. 2024.

Akce se uskutečňuje za podpory Statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje, děkujeme.

Winter Party - výstava umělců regionu
výstava

29
-
30

February
-
April


Výstava „ELLE“ od autora Jana Demerci zve všechny návštěvníky do fascinujícího světa japonské tuše a jednoduchého stylu malby, který odkrývá tajemství krásy žen.

Jeho obrazy nejsou jen podobizny, ale vyprávějí příběh vlastního pohledu na krásu. Tvorba spočívá v jednoduchosti, opakování a povzbuzení divákovy fantazie. Přijďte si užít tuto výstavu plnou hravosti, smyslnosti a radosti, která probíhá v hudební kavárně PETROF Café od 29. února do konce dubna 2024.

Srdečně vás zveme na vernisáž, která proběhne 29. února 2024 od 17.00 hodin.

Jan Demerci

Občanským jménem Ivo Barteček. Narozen 1953 ve Starém Bohumíně. Historik. Vysokoškolský učitel. Komentátor společenského dění. Autor odborných a popularizačních textů k dějinám novověku mimo jiné s tematikou výtvarna. Věnuje se proměnám společností a reflexi těchto proměn uměním. Sběratel umění. Soustřeďuje se k času moderny. Dlouhodobý osobní kontakt s iberským poloostrovem, latinskoamerickým světem a japonskými ostrovy.
Pseudonym vyhrazen volné tvorbě dvacet pět let. Výtvarnou prezentaci pojímá jako sebeočistnou. Tvoření oslovuje okruh přátel. Sporadicky dává souhlas k výstavám. Spoléhá na skladebnou jednoduchost sdělovaného. Tíhne k vizuálnímu purismu. Dotýká se společensky akceptovatelné smyslnosti. Snad i toto činí jeho úsporný rukopis autorsky identifikovatelný. Zastoupen Unií výtvarných umělců Olomoucka, Latin Art Gallery Praha, Galerií Demerci.
výstava

1
-
30

March
-
April


Fotografická výstava v Kavárně Muzeum.

Fotografie z cesty Petra Penišky za tradičně žijícími kmeny rovníkové Afriky zachycují původní a divoký svět dosud ne zcela pohlcený civilizací.
 
Fotky jsou spojeny s příběhy a životem přírodních národů, kterých je v Africe kolem dvou tisíc, majících svou kulturu, náboženství, tradice, svébytný způsob života, který postupně a nenávratně mizí.

výstava

1
-
31

March


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

1
-
27

March


Knižní grafika je svébytným uměleckým oborem, jehož cílem je začlenit obsah, styl, formát a jednotlivé součásti knihy do jednoho uceleného celku.

Důležitou součástí knihy je obálka, která knihu pomáhá identifikovat a propagovat ji. Výstava zachycuje proměnu českých knižních obálek od konce 19. století do 60. let 20. století. Představuje také autorskou knihu jako specifické umělecké dílo jednoho autora.
Putovní výstava je pořádaná v rámci Března – měsíce čtenářů a zapůjčená od SKIP ČR.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

1
-
28

March


Výstava fotografií Jindřicha Beneše.
 
Autor žije a tvoří ve Svitavách. Absolvoval Hradeckou fotografickou konzervatoř a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Svoji tvorbu charakterizuje takto: „Sám pro sebe bych své fotografování zařadil do kategorie „deník“. Fotografie mi umožňuje přenést se v čase a samotné fotografování je pro mne jistící skobou, drobečkem na cestě, kdybych zabloudil.“
Výstavu připravilo Centrum uměleckých aktivit p. o.
 
Výstava je přístupná v otevírací době pobočky.

výstava

1
-
31

March


Během měsíce března si v okolí pobočky v Kuklenách můžete projít městskou hru plnou ekologických témat.
 
Mapku trasy najdete na webu knihovny* nebo v kuklenské knihovně. Hra má dvě verze podle obtížnosti.
 
Po splnění úkolů si přijďte do dětského oddělení pro odměnu. Knihy ve hře doporučené můžete získat tamtéž.
 
Spolufinancováno EU. Pořádáno v rámci akce Březen – měsíc čtenářů.
 
Vstup volný.
 
 
 
*Mapka trasy s úkoly: PDF (bude zveřejněno v den zahájení akce)

1
-
29

March
-
April


Skryté krásy přírody v uměleckých fotografiích Libora Nývlta.

Autor v přírodě vyhledává různé anomálie, srůsty, vady na kmenech, větvích, kořenech a hlavně v letokruzích při kácení stromů v lese, kolem řek i v alejích. Tam odkrývá, jak sám říká, skrytá tajemství, která se stanou v podstatě skicami – předlohami pro jeho obrazy, které následně dotváří v počítači. A jak se mu to daří, nechť posoudí návštěvníci výstavy.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

1
-
29

March
-
April


Svět kolem nás není jen to, co potkáváme v našem každodenním životě, ale je to i svět v naší duši a srdci. Tam vždycky bude příroda, květiny, stromy a třeba i obyčejná tráva a nad naší hlavou modrá obloha. A v srdci malíře to budou dětský úsměv a radost z každého okamžiku.

To všechno je náš svět. Naše společná láska, kterou dáváme jeden druhému, své rodině, přátelům ale také do naší tvorby. Autoři Gustík a Lenka Erhartovi představí na výstavě své fotografie a obrazy.

Zveme vás na slavnostní představení výstavy 13. března od 17:00, které bude spojené s autorským čtením sbírek Gustíka Erharta.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

1
-
23

March


* změna programu vyhrazena
Klub č. p. 4 - program na březen

1
-
30

March


změna programu vyhrazena
Mood - program na březen

1
-
30

March


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na březen

4
-
29

March
-
April


Výstava výtvarných prací a fotografií studentů biskupského gymnázia. Vernisáž se uskuteční ve středu 6. března od 16:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

4
-
1

March
-
April


Jste srdečně zváni do galerie Automat na zahájení výstavy fotografií „Skotačící svět Zdeňka Malce 2“. Jde o pokračování souboru, jehož první část je vystavena ve foyer budovy Lékařské fakulty v Šimkových sadech od 7. 2. do 22. 3. Autor tentokrát předkládá své humorné postřehy z ulic a městských zákoutí, situace a okamžiky, kolem kterých všichni chodí, ale málokdo je zaregistruje, natož zachytí. Situace, které někdy trvají dny, ale mnohdy i jen zlomek sekundy. Autor v úvodním proslovu seznámí návštěvníky s motivací pro tento žánr.
 
Zahájení proběhne 4. 3. v 17.00 hod. v galerii Automat ve 2. NP knihovny.

výstava

4
-
27

March


změna programu vyhrazena
Hudební klub Lucie - program na duben

5
-
27

March


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na březen

7
-
28

March


změna programu vyhrazena
Hudební klub Lucie - program na březen

11
-
5

March
-
April


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na březen/duben

13
-
24

March
-
May


Bořivoj Borovský - malíř, grafik, pedagog. Narodil se v Poličce 19. července 1933. V letech 1954 až 1958 studoval na Vysoké škole pedagogické v Praze. Více než třicet let učil malbu studenty výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové, kde byl v roce 1990 jmenován docentem pro obor malba. Zemřel v roce 2012. Pojmenováním galerie po této významné osobnosti, která ovlivnila svou výukou a tvorbou velkou řadu budoucích učitelů, chceme vzdát čest památce Bořivoje Borovského a neustále připomínat jeho jméno a tvorbu.

Vernisáž výstavy a pojmenování se uskuteční 13. 3. 2024 od 17:00. Výstava je přístupná od pondělí do čtvrtka od 14:30 do 19:30.
Bořivoj Borovský - Rovnováhy
výstava