CALENDAR OF EVENTS- Tourist information center Hradec Kralove

The Information Centre is not responsible for the actual course of the events advertised here. The calendar is continuously updated, however, we recommend checking the event, time, admission and available capacity on the attached links (after clicking on the More Information label). We wish you a pleasant time in Hradec Králové.


CALENDAR OF EVENTS

WEBPAGET

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

12 october 2024

7
-
12

October


Přijďte si vybrat během Týdne knihoven knihy nebo CD, DVD, noty a gramodesky za 10 Kč. Vstup volný.

8
-
12

October


Mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town – 30. ročník

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466
JAZZ JDE MĚSTEM / JAZZ GOES TO TOWN

11
-
12

October


Plánujete svatbu? Budete se v roce 2025 nebo třeba i později brát? Pak rozhodně navštivte hradecký podzimní svatební veletrh, který proběhne v pátek 11. října a v sobotu 12. října 2024. Veletrh se koná se v budově A Univerzity Hradec Králové. Přijďte se inspirovat a vybrat si osobně své svatební dodavatele, ochutnat lahodné cukroví, kávu i víno, omrknout svatební trendy a u toho můžete zařídit svou vysněnou svatbu na jednom místě. Zaměřujeme se na celý Královéhradecký kraj. VSTUP pro návštěvníky je ZDARMA.

Otevírací doba svatebního veletrhu 
  • v pátek 11. října 2024 od 14 do 18 hodin a
  • v sobotu 12. října 2024 od 10 do 17 hodin.


11
-
13

October


Zveme vás na říjnový OCTOBEER Fest.

- ochutnávka různých druhů piv
- bavorské speciality
- ochutnávka z lihovaru Sudlička
- pivní soutěže o ceny
- bohatá tombola
- bavorská hudba a výzdoba

Hudební program si vezme na starosti DJ Šáfa!

Vstup na akci je ZDARMA!

11
-
12

October


V říjnu se před Malšovickou Arénou uskuteční historicky první ročník Voktoberfestu! Tato pivní slavnost bude probíhat 11. a 12. října, krom tradičních ochutnávek piva nabídne také mnoho dalších gastronomických specialit. Do nadupaného programu se zapojí také hráči královéhradeckého A-týmu a těšit se můžete také na oblíbený fotbalový podcast – Kudy běží zajíc!

Celý program startuje v pátečních 16:00, až do sobotní půlnoci si budete moci vybrat z obří nabídky německých piv. Ta si budete moci vychutnat z tradičních tupláků, které obdrží každý návštěvník již u vstupu. Pro nejrychlejší zájemce je navíc připravena limitovaná edice tupláků s logem FC Hradec Králové.
 
V areálu budou k dispozici nejen zlatavé moky, ale také další speciality jako klobásky, preclíky, kolena, žebra, knedlíky, vdolky či uzené ryby. Tyto a další dobroty budete moci zapít proslulými ležáky.
 
Program akce bude opravdu výjimečný. Těšit se můžete na domácí hráče FC Hradec Králové. V sobotu 12. října si budete moci užít nejposlouchanější fotbalový podcast Kudy běží zajíc s živou show. Chybět nebude ani hudební doprovod tradičních oktoberfestových kapel. Navíc Vás čekají různé soutěže o zajímavé ceny. Vyzdobené festivalové stany jsou připravené i pro nepříznivé počasí.
 
Během pátku a soboty vám budou představena vynikající německá piva všech druhů, jenž si vychutnáte z tradičních tupláků, které dostanete v ceně vstupenky. Nejrychlejší zájemci, kteří si koupí vstupenku v předprodeji, obdrží limitovanou edici tupláku s logem FC Hradec Králové.

Otevírací doba areálu

  • Grand opening: pátek 11. října v 18:00
  • Pátek: 16:00 – 23:00
  • Sobota: 12:00 – 23:00

Vstupné (včetně tupláku)

  • Předprodej do 10. řijna – 250 Kč
  • Prodej 11. října a na místě 350 Kč
  • Do dvanácti let včetně vstup zdarma
Cena lístku = cena tupláku, který dostanete u vstupu do areálu po předložení vstupenky. Pro ty nejrychlejší budou připraveny tupláky s logem FC Hradec Králové! Jde o limitovanou edici pro fanoušky, kteří si nejrychleji pořídí vstupenku na první Voktoberfest! Neváhejte a dorazte v říjnu Pod Lízátka na obrovskou pivní slavnost.

Vstupenky: https://www.ticketlive.cz/cs/event/voktoberfest-hradec-kralove-11-12-10-2024

*změny vyhrazeny

Voktoberfest

12

October


Členky Spolku lidové tvorby Hradec Králové Vás srdečně zvou na pravidelný kurz lidového tvoření, který proběhne:
 
  • v sobotu od 9,00 do 14,00 hod.,
  • v budově Adalbertina Hradec Králové, ČSA 300, učebna č. 69, v 1. patře.

Školné za 1 lekci je 150 Kč pro dospělého a 80 Kč pro dítě, platí se vždy celá lekce (každou sobotu).
 
Prováděné činnosti:
 
  • SASHIKO – vyšívání jedním stehem - pomůcky: riflovina (vesta, bunda, kalhoty), režné nítě, riflové jehly (Bedřiška Barešová);

  • PALIČKOVÁNÍ – pomůcky: herdule, paličky, špendlíky, nůžky, papír, háčkovací příze (Marie Jiroutová).

 
 
Informace o lekcích – Monika Lemberková, tel.: 604 994 913, e-mail: monikaerbenova@seznam.cz
 
Více informací získáte na stránkách spolku www.slthk.cz
 
Program je realizován za podpory statutárního města Hradec Králové.
 
Pořadatel: Spolek lidové tvorby HK

kurz

12

October


Tradiční brigáda Na Plachtě se tento podzim koná 12. října. Pomocné ruce budou i zde letos určitě potřeba víc, než kdy jindy. Budeme se těšit na příjemné setkání nejen při práci, ale i u ohýnku. Malé občerstvení bude zajištěno. Těšíme se.
Brigáda na Plachtě

12

October


Čtvrtý ročník Dne s myslivci nabídne zajímavý program na pódiu, bohatý doprovodný program, kulinářské speciality a hudební program na závěr.
 
Těšit se můžete na kapelu WILD WEST. Na pódiu i mimo něj na váš čeká:
  • Soutěž ve vaření zvěřinového kotlíkového guláše
  • Nové technologie i tradice
  • Sokolnictví a lovecká kynologie
  • Myslivecká a lesnická pedagogika - dětská stezka s odměnou
  • Czech Lumberjack show
  • Ukázky vábení zvěře a mysliveckých signálů
  • Ukázky pravěkých nástrojů k lovu i práci
  • Laserové střelnice včetně brokové střelnice na letící terče
  • Hasičská technika
  • Umělecký kovář
  • Výrobci kazatelen a posedů
  • Včelaři
  • Myslivecké pomůcky a potřeby
  • Oslí trek pro děti
A další a další.

Vstup zdarma

Den s myslivci

12

October


DIZAJNIŠTĚ - Krátkodobá výstava

Kreativní hřiště pro malé i velké

Kurátor: Tereza Vlašímská
Grafické zpracování: Tereza Vlašímská
Architektura: Jiří Hanek
  Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Layla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Grafické úpravy: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner
Světla: Libor Petr
Lektorský program: Kateřina Hanková, Jana Neduha, Klára Fidlerová, Klára Svobodová

Interaktivní výstava Dizajniště hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení a krok za krokem děti naučí, jak myslet a navrhovat jako designér.
Výstava provede návštěvníky cestou od designového nápadu až k jeho realizaci pomocí designového myšlení. Prostřednictvím jednoduchého návodu s pěti fázemi - empatie, definice, ideace, prototyp, testování - mohou účastníci ve své práci i každodenním životě objevovat nová kreativní řešení a zažít přitom spoustu tvůrčího dobrodružství.
Designové myšlení učí kreativnímu řešení problémů, generování nápadů a schopnostem je vyhodnocovat, rozvíjí komunikační a prezentační dovednosti, podporuje práci v kolektivu, je inkluzivní, je zábavné, poučné a hravé.
Pro školní kolektivy nabízíme lektorské programy, které návštěvníky provedou je celým kreativním procesem. Žáci a studenti si na nich osvojí sběr, třídění, analyzování a vyhodnocování informací a jak je mohou tvůrčím způsobem aplikovat v nových souvislostech a situacích. V pěti krocích se dostanou od nápadu k až realizaci.
Účastníci přirozeně rozvinou celou řadu důležitých kompetencí: týmovou spolupráci, prezentaci, komunikaci a vizualizaci myšlenek, argumentaci, vedení diskuse i polemiky.
Designové myšlení spojuje, narušuje bariéry mezi lidmi a přispívá k sebenaplnění.
Lektorské programy pro školní kolektivy jsou uzpůsobeny různým věkovým kategoriím návštěvníků základních i středních škol.
Autory expozice jsou designoví aktivisté, kreativci a patrioti z karlovarského spolku PROTEBE live, který již od roku 2005 buduje image Karlových Varů jako kulturního a občansky aktivního města. K tomu nemalou měrou pomáhá jejich kreativní centrum DIZAJNPARK v prostorách tuhnického výměníku.

PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

12

October


Známý pohádkový příběh o princi, který se chce oženit s princeznou, ale má potíže najít tu pravou. Jedné bouřlivé noci hledá na zámku útočiště mladá, deštěm promočená žena. Tvrdí, že je princezna a princova matka se ji rozhodne vyzkoušet. Nabídne dívce útočiště na noc a pod 20 matrací umístí hrášek. Princezna příští ráno tvrdí, že měla bezesnou noc a budilo ji cosi tvrdého v posteli, co jí způsobilo modřiny. Princ se zaraduje, protože jen pravá princezna by projevila takovou citlivost. V loutkovém představení podle dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena účinkuje loutkoherec JAN HRUBEC / Dřevěné divadlo.

Určeno dětem od tří let.


* V sále je volný zasedací pořádek.
* Vstupenku do sálu musí mít dětský i dospělý divák. Pokud je divákem dítě mladší dvou let, má vstup zdarma, ovšem bez nároku na místo.
* Prosíme dospělé diváky, aby při výběru míst brali ohled na ty malé, kterým by případně mohli bránit ve výhledu.

Děkujeme za vstřícnost a těšíme se na Vaši návštěvu!

12

October




astronomická pohádka 3-2-1 START!, hvězdná obloha s živým výkladem lektora

digitální planetárium a hvězdárna

90 minut

pořad vhodný pro diváky od 8 let v doprovodu dospělé osoby

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíme vesmírem. V poslední části programu se podíváme na astronomickou pohádku 3-2-1 START!. Následně je možné navštívit ještě budovu hvězdárny.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

12

October


Naděje a porozumění

Kaja Draksler je slovinská pianistka a skladatelka. Po studiích v Nizozemsku se rozhodla zůstat v Amsterdamu, kde se stala aktivní členkou improvizační scény a vystupovala rozsáhle po celé Evropě. Jejím hlavním projektem je její amsterodamský oktet, který založila v roce 2016. Kromě častých sólových koncertů vystupuje s řadou mezinárodních těles. Je jedním ze zakládajících členů interdisciplinární skupiny I/O a součástí mezinárodně uznávaného Doek kolektivu.
 
Kaja hledá způsoby, jak sloučit kompozici a improvizaci. V duchu dědictví holandského avantgardního jazzu ji přitahuje myšlenka vymazat stylistické a historické hudební hranice v kontextu objevování osobního výrazu a jazyka.
 
Je pro nás velkou ctí, že se tato etablovaná a uznávaná hudebnice stala naší letošní rezidentkou a v rámci speciálního koncertu předvede ve světové premiéře svoji varhanní skladbu.

12

October


CO ČECH, TO MUZIKANT
Sourozenci Ema a Matěj se společně se svojí kamarádkou Domčou vrací do Filharmonie, aby navštívili svoji tetu - dirigentku Míšu. Tentokrát se díl bude týkat českých skladatelů, jelikož rok 2024 je Rokem české hudby. Ten se slaví již od roku 1924, kdy se poprvé slavilo sté výročí narození Bedřicha Smetany.
Děti se pokusí přijít na to, proč právě v naší zemi máme tolik skladatelů světového formátu a proč máme hudbu v krvi. Matěj se učí na saxofon, ale táhne ho to i k jiným nástrojům a holky mu trošku závidí, že na co sáhne, to mu jde. Sebere Matěj odvahu předvést se před celým orchestrem?
William Valerián, Lucie Andělová, Martina Czyžová herci
Filharmonie Hradec Králové
Michaela Rózsa Růžičková dirigentka

Společný projekt Filharmonie Hradec Králové a Klicperova divadla.

12

October


Srdečně Vás zveme na 1. ročník Vína Na Větvi. Přivítáme 4 moravské vinaře. Těšit se můžete na cimbálovku a promítání filmu Dobrý ročník.

12

October


CO ČECH, TO MUZIKANT
Sourozenci Ema a Matěj se společně se svojí kamarádkou Domčou vrací do Filharmonie, aby navštívili svoji tetu - dirigentku Míšu. Tentokrát se díl bude týkat českých skladatelů, jelikož rok 2024 je Rokem české hudby. Ten se slaví již od roku 1924, kdy se poprvé slavilo sté výročí narození Bedřicha Smetany.
Děti se pokusí přijít na to, proč právě v naší zemi máme tolik skladatelů světového formátu a proč máme hudbu v krvi. Matěj se učí na saxofon, ale táhne ho to i k jiným nástrojům a holky mu trošku závidí, že na co sáhne, to mu jde. Sebere Matěj odvahu předvést se před celým orchestrem?
William Valerián, Lucie Andělová, Martina Czyžová herci
Filharmonie Hradec Králové
Michaela Rózsa Růžičková dirigentka

Společný projekt Filharmonie Hradec Králové a Klicperova divadla.

12

October


Utkání ženské basketbalové ligy.

12

October


Rádi bychom vás pozvali na vernisáž obrazů. Můžete se těšit na "Mates divnosti" . Bude se konat v sobotu12.10 2024 od 16:08 hodin v krásné galerii NA PARKÁNY v centru Hradce Králové. Moc rádi vás uvidíme a doufáme, že se vám bude líbit. Výstava potrvá do 19.11.2024. PS: Vernisáž je veřejná.
(vernisáž) Matěj Klempíř - Moji spolucestující a jiné obrazy
výstava

12

October


Již třetí ročník oblíbeného Hradeckého indoor festivalu pořádaného kapelou Metanol. 
 
Kapely:
  • Anarchia
  • Warning vision
  • Mantra
  • Metanol

MetanolFest

12

October


Tradiční koncert ukrajinského umění HUDBA MÉHO SRDCE v sobotu 12. října od 17 hod. ve Velkém sále hradeckého Adalbertina (ČSA 300). Registrace je nutná, kontakt na organizátora a rezervaci míst je nataliya.dotsenko@hk.caritas.cz

- - -

Dny ukrajinské kultury v Hradci Králové 2024

Výstavy, koncerty, tvůrčí dílny pro děti, ochutnávky a další program pro celé rodiny, to vše nabízí jubilejní 10. ročník Dnů ukrajinské kultury v Hradci Králové od září až do října. Přehlídku zahájí vernisáž výstavy obrazů HRADEC KRÁLOVÉ OČIMA UKRAJINSKÝCH MALÍŘŮ a obrázků ukrajinských dětí z celé EU na téma „PTÁCI MÍRU“, která se uskuteční ve foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje v úterý 3. září v 15 hod. Všichni jste zváni také na koncert VDĚČNÁ SRDCE v neděli 8. 9. od 14 hod. v Jiráskových sadech, kde se představí i dívčí duet z partnerského města Černihiv. Můžete se těšit na hudební a taneční vystoupení, ukázky krojů a výšivek nebo workshopy pro děti.

Akci pořádá Integrační centrum pro cizince hradecké Diecézní charity a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách pod záštitou náměstkyně krajského hejtmana Martiny Berdychové a primátorky města Pavlíny Springerové.

SPOLUFINANCOVÁNO EVROPSKOU UNIÍ A STATUTÁRNÍM MĚSTEM HRADEC KRÁLOVÉ 
Hudba mého srdce

12

October


Naděje a porozumění

Hot Brew, čtyřčlenný “big band” z Česka a Rumunska, přináší klasický swingový repertoár v unikátním nástrojovém složení. Písně Counta Basieho, Duka Ellingtona, Sidneyho Becheta a mnoha dalších zazní v neotřelé sestavě saxofonu, akordeonu, akustické kytary a kontrabasu. Jejich svěží autentický swing vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.

12

October


Dobrodružný thriller o uřezaných knoflících

Scénář: Barbora Kamenická Pokorná a Šimon Spišák
Režie: Šimon Spišák
Scénografie: Karel Czech
Dramaturgie: Barbora Kamenická Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová

Hrají: Petra Cicáková, Pavla Lustyková, Milan Hajn, Milan Žďárský, Luděk Smadiš Příběh o klukovské válce mezi dvěma vesnickými partami, která se však odehrává na pozadí války skutečné. Jak dětská hra zrcadlí svět dospělých a co o něm vypovídá? A co neustále živí vzájemnou nenávist, na jejíž kořeny už si nikdo ze zainteresovaných dávno nemůže pamatovat?

Pergaudův román „dvanáctého roku života“, jak své dílo autor sám tituluje, nabízí mnoho témat k reinterpretaci. Na metafoře malého klukovského světa plného bitev vedených na život a na smrt autor předkládá svědectví nejen své doby, ale v žabomyších sporech Loverňáků a Velraňáků vyjevuje obraz nesmyslnosti války, kterou ve skutečnosti nevedou generálové, ale obyčejná lidská slabost. Knoflík má ve světě Pergaudových hrdinů hodnotu života. A proto je také tou největší kořistí.

Skrze zdánlivě banální dětskou hru tak Pergaud svým čtenářům podává kritický obraz války, když pohledem naivního dětského válčení odhaluje oba její póly. Na jedné straně zarputilou touhu po identifikaci a obhajobě vlastních hodnot, na nichž stavíme představu o sobě samých a v konečném důsledku i svou identitu, na straně druhé však s ironickým nadhledem odhaluje její zbytečnost. Strefuje se do slabých míst ješitnosti člověka a pokouší hranice lidského ega. V tomto světle lze s trochou nadsázky Pergaudův román číst jako pacifistický manifest, jež s jistou podvratností hovoří jazykem svého největšího nepřítele, tedy jazykem války.

Domovským divadlem režiséra Šimona Spišáka je Nové divadlo Nitra, které se zaměřuje na tvorbu pro děti a mládež. Vytvořil zde od roku 2016 celou řadu oceňovaných inscenací a čtyři z nich měli v průběhu let příležitost zhlédnout i hradečtí diváci v rámci programu festivalu REGIONY (Kúpalisko, Anna Franková, Zlodejka kníh, Cisárove nové šaty), jehož se stalo Nové divadlo pravidelným hostem. Na přelomu let 2022 a 2023 pak Spišák poprvé spolupracoval s Divadlem Drak jako spolurežisér úspěšného koprodukčního projektu Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a zbojník. Divadelní adaptace Pergaudova románu bude první Spišákovou samostatnou režií v Draku, při níž bude moci plně projevit to, co jeho tvorbu dlouhodobě zdobí: smysl pro divadelnost a dar lehkosti, s níž dokáže ohledávat a nasvěcovat závažná, aktuální témata a paralely.

12

October



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Kosmické srážky

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Kosmické srážky.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

12

October


Představte si, že jste první divák Hamleta – ten, který ještě neví, jak to dopadne…? Nevíte, zda Duch nelže, zda Claudius opravdu zavraždil Hamletova otce, zda v tom měla Gertruda prsty či zda se s Ofélií skutečně prolomila větev – nebo jí někdo pomohl? Je Hamlet spravedlivý princ vykonávající pomstu anebo blázen, který vidí ďáblů víc, než peklo obsáhne? Zkuste si představit, že netušíte, jak tahle detektivka skončí – a vůbec… víte, jak to dopadne? Přijďte společně znovuobjevit tajemství nejlepší hry, která kdy byla napsána.

Co to znamená být dneska jiný? Co když nás okolí považuje za blázna, podivína, zkrátka tak trochu magora? Jak se dá bojovat proti lži a přetvářce? A je pomsta vždycky to správné řešení? Hamlet jako sonda do nitra současného mladého člověka, který čelí tlaku okolí - protože rodiče pro nás chtějí vždycky to nejlepší. Nebo spíš pro sebe?

Délka představení 2:45 s přestávkou.

12

October


Cimrmanovo severské drama s přednáškovou částí Dobytí severního pólu

Hraje pardubický divadelní spolek HRRR

Předprodej od 23. 9. v prodejně Praktické zboží u Jarešů
Divadelní spolek HRRR - Dobytí severního pólu

12

October


Přijďte oslavit životní jubileum Romana Horkého! Srdečně vás zveme do PETROF Gallery na „Zaprášené diamanty Tour 2024“, kde společně oslavíme významné životní jubileum Romana Horkého, nezapomenutelného zpěváka a kytaristy kapely Kamelot.
 
Připojte se k nám a buďte součástí celorepublikového turné a vychutnejte si hit za hitem, od „Levného hotelu“ po „Dlouhou pláž“.
 
„Zaprášené diamanty Tour 2024“ je unikátní koncertní projekt zpěváka, textaře, skladatele a frontmana brněnské skupiny Kamelot. Roman Horký, zpěvák a kytarista jedné z nejúspěšnějších folkových a trampských hudebních skupin ČR si připomene v roce 2024 své významné životní jubileum 60 let.
 
Součástí je autogramiáda Romana Horkého a členů Kamelotu po skončení koncertu.

Roman Horký 60 & KAMELOT – Zaprášené Diamanty tour

12

October


Naděje a porozumění

Amirtha Kidambi's Elder Ones

Elder Ones kouzlí s odvážnými improvizacemi rozostřujícími hranice jazzu, lidové hudby, elektroniky a dalších hudebních forem. Prostřednictvím bicích nástrojů, saxofonu, syntezátorů, harmonia, violoncella a úžasných vokálů Kidambi soustřeďují skladby kolem témat antikolonialismu, vzestupu globálního fašismu, násilí proti asijským Američanům a pokračujících nerovnostech v rostoucím stínu kapitalismu: nejen nářek, ale výbušná výzva k akci a óda na ty, kteří bojují za rasovou a pracovní spravedlnost. Spolu s návazností na duchovní a politické skladby free jazzu 60. let kapela svým abstraktním způsobem představuje jedinečný argument pro ctnost mezikulturní zvědavosti.

---

Peter Evans, EXTRA

Peter Evans je, co se týče rozšířených technik hry na trubku, neoddiskutovatelně naprostá špička. Jeho bezbřehé technické možnosti udivují diváky na celém světě. Svým univerzálním záběrem se dá považovat jak za jazzmana, improvizátora a experimentálního hudebnika, tak i za interpreta soudobé vážné hudby.
 
Ve svém novém triu se dal dohromady s legendou newyorské Downtown scény – bubeníkem Jimem Blackem a uznávaným švédským basistou Peterem Eldhem. Trio kombinuje kompozice z pera bandleadra s totální improvizací.

12

October


Javier Areal Vélez je experimentální hudební skladatel, improvizátor a kurátor. Javier tvoří složité hlučné polyrytmy, které nutí většinu návštěvníků jeho koncertů prostě k tanci. Hudební světy mezi člověkem a hudebními instrumenty zkoumá taktéž pomocí pomocí samplů, světla a mechanické robotiky. Jeho poslední práce se zaměřují i na práci s AI nástroji. Kromě toho Javier ve své kariéře dlouhodobě vystupuje jako hráč na elektrickou kytaru. Jeho charakteristický styl hry však spočívá v primitivní technice upřednostňující intenzitu, dynamiku a kontrast před tradičními způsoby instrumentace.
 
Javier vydal nahrávky na labelech po celém světě a spolupracoval s umělci jako Heiner Goebbels, Audrey Chen, Chris Pitsioko či Brian Chase. Je členem několika projektů CALATO, KYSE a VVU a skládá scénickou hudbu. Je taktéž zakladatelem a ředitelem RUIDO Experimental Music Festival a koordinuje Sound Arts Center (CASo) Ministerstva kultury Argentiny.

https://www.javierarealvelez.com.ar/

3
-
1

December
-
January

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

5
-
27

April
-
October


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

8
-
24

June
-
October



Oslavy 100 let Pražského Předměstí (různá data)

21
-
19

June
-
January


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
25

June
-
May


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

13
-
10

August
-
November


V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. 

Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj.
 
Již před I. světovou válkou Pražské Předměstí počtem domů i obyvatel výrazně nezaostávalo za vlastním Hradcem Králové a z dřívější malé spíše zemědělské obce se i vnějším vzhledem stávalo město. Rozhodnutí vlády ČSR z 16. října 1924 o povýšení Pražského Předměstí na město tyto skutečnosti jen potvrdilo.
 
Nové město mělo zemědělsko-průmyslový charakter. V severní a střední části se nacházely průmyslové podniky, jižní oblasti, zejména Farářství, měly venkovský ráz. Oblast kolem Nerudovy ulice s vilovou zástavbou nabývala rezidenčního charakteru „lepší čtvrti“. Protože území Pražského Předměstí zahrnovalo i vlakové nádraží, plnilo rovněž úlohu vstupní brány do Salonu republiky, tedy do vlastního Hradce Králové. 
 
Cílem výstavy je připomenout méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

Pražské Předměstí 1924-2024 - město na předměstí
výstava

1
-
30

September
-
October


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na září/říjen

2
-
29

September
-
October


Obrazy Jana Dingy člověk vnímá pozvolna a nenápadně. Skrze hru barev a tvarů se stávají pocitem. Nenechte si ujít tuto výstavu a přijďte nasát výtvarnou atmosféru. Pokud se vám některý obraz velmi zalíbí, tak je možnost koupě. Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 9. od 17:00 a v rámci vernisáže vystoupí harfistka Antónia Petráková. Vstup volný.

2
-
30

September
-
October


Markéta Abrahamová se věnuje umělecké fotografii 3 roky. Z jejich snímků na vás dýchne spoustu emocí, které většinou neradi sdílíme s ostatními, či se za ně stydíme. Fotografie vyprávějí její životní příběh, ve kterém se jistě mnoho z vás zhlédne. Vstup volný.
výstava

3
-
30

September
-
October


Přijďte na výstavu obrazů a výtvarných artefaktů vypovídajících o vnitřním světě lidí s duševními obtížemi, které vytvořili pacienti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové v rámci arteterapie. Můžete se těšit na vernisáž, která se uskuteční 24. 9. 2024 v 17:00. V rámci vernisáže bude také od 17:45 beseda s peer lektorem z Péče o duševní zdraví.
výstava

5
-
31

September
-
October


Výstava Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš

  • Přijďte se podívat na výstavu Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš
  • Panelovou výstavu zapůjčila Správa KRNAP.
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 5. 9.  do 31. 10. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Jak semena putují krajinou
výstava

6
-
14

September
-
October


Výstava je k vidění do 14. října 2024.

Otevřeno pondělí až pátek 8 až 18.
Jan Kavan - Z hloubky (grafiky a kresby)
výstava

7
-
30

September
-
November


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

16
-
18

September
-
October


Proč žijeme ve skleníku? Jaký je vliv člověka na klimatický systém Země? Co říkají scénáře vývoje klimatu? Jaké má a bude mít změna klimatu dopady ve světě a v ČR? Jaké aktivity pro ochranu klimatu probíhají ve světě? Co můžeme udělat my sami pro omezení dopadů změn klimatu? Unikátní putovní výstava o probíhající klimatické změně. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

18
-
29

September
-
December


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

September
-
March


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

30
-
22

September
-
October


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen

1
-
26

October


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na říjen

1
-
30

October


Výstava je výběrem fotografií, které autorka Hana Posltová pořizovala několik let na různých místech. Zachytila na nich především radost, zaujetí dětí a samotné kouzlo bublin. Vstup volný.
výstava

2
-
16

October


Přijměte pozvání na výstavu obrazů hradecké malířky Yvony Jelínkové a pražské fotografky Aleny Vykulilové. Výstava s názvem Má vlast propojuje jejich lásku nejenom k výtvarné, ale i hudební tvorbě.
 
Vernisáž se koná u příležitosti životního jubilea Yvony Jelínkové 2. 10. 2024 v 17.00 hod. v galerii Automat.

Yvone Jelínková & Alena Vykulíková - Má vlast
výstava

3
-
31

October


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na říjen

3
-
31

October


Zveme Vás na výstavu prací studentů Branding designu k výročí 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové.
 
Školu a její studenty požádali představitelé města o spolupráci s chystanými oslavami. Studenti měli vytvořit návrhy a předvést svoje nápady, jak různými akcemi/eventy připomenout a prezentovat občanům města, jak starobylé a zároveň moderní je. Zadání nebylo jednoduché, přesto vzniklo mnoho prací a návrhů nejen akcí pro všechny věkové kategorie, ale také návrhů reklamních předmětů pro město k této velké události.
 
Učitelé a studenti se statečně poprali s výzvou, jak prezentovat událost a od 3. 10. 2024 si expozici můžete prohlédnout v Infocentru na Eliščině nábřeží v Hradci Králové.

800 let Hradce Králové - výstava prací studentů Branding designu

3
-
28

October
-
November


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

5
-
24

October


Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové pod jednou střechou sdružuje obory s klasickým řemeslným zaměřením, ale i obory orientované na design a využití nejnovějších technologií. Cílem je vést studenty k odbornosti, tvořivosti a řemeslné zdatnosti.
 
Vernisáž se koná 7. 10. v 17.00 hod. v galerii U Přívozu.
 
Otevírací doba galerie: po–pá od 9 do 17 hod., so: od 9 do 12 hod. V sobotu 12. 10. bude v rámci Dne otevřených dveří galerie otevřena do 14 hodin.

11
-
6

October
-
December


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

12
-
16

October
-
November



Matěj Klempíř - Moji spolucestující a jiné obrazy
výstava