CALENDAR OF EVENTS- Tourist information center Hradec Kralove


CALENDAR OF EVENTS

WEBPAGET

        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

30 september 2023

1
-
30

September


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na září

5
-
14

September
-
October


Letošní ročník tradiční akce patří hlavně dětem a nabízí bohatý program pro veřejnost od září až do října - výtvarný plenér a výstavu obrazů ukrajinských dětí, tvůrčí workshopy, koncerty a další program pro celé rodiny. Srdečně vás zveme na výstavu obrazů „HRADEC KRÁLOVÉ OČIMA UKRAJINSKÝCH DĚTÍ“ do foyer KÚ KHK a její vernisáž v úterý 5. 9. od 14:30 hod. Nenechte si ujít také koncert VDĚČNÁ SRDCE v sobotu 9. 9. od 15 hod. v Jiráskových sadech. Můžete těšit i na přehlídku ukrajinského folklóru, výstavu keramiky, ukázky krojů a výšivek. Pro děti jsou připraveny workshopy a soutěže. Pořádají Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve VČ pod záštitou primátorky města. Přijďte se podívat!

Program:

5. – 30. 9. - VÝSTAVA "HRADEC KRÁLOVÉ OČIMA UKRAJINSKÝCH DĚTÍ"

ve foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. V úterý 5. 9. od 14:30 hod. - VERNISÁŽ výstavy obrazů ukrajinských malířů a dětí z plenéru, kterou doprovodí hrou na housle NATALIYA ZHOVTOBRIUKH z hradecké Filharmonie a nebudou chybět ani ochutnávky ukrajinské kuchyně.

9. 9. od 15 do 19 hod. - KONCERT "VDĚČNÁ SRDCE"

v Jiráskových sadech nabízí bohatý program pro širokou veřejnost:
  • 15:00 Výstava ukrajinských dřevěných předmětů, keramiky a výšivek
  • 15:00 Soutěže a dílničky pro děti a mládež
  • 15:00 - 16:00 Workshop zdobení perníčků, Malování na obličej a na trička
  • 16:00 Módní přehlídka ukrajinských lidových krojů
  • 16:30 Koncert ukrajinských hudebních i tanečních skupin a umělců – na pódiu vystoupí folklórní soubor RADISŤ, umělkyně NATALIIA IVANOVA, dětské soubory NYTOČKA RODOVODU a VESELKA, talentovaný chlapec MYKHAILO VYNDIUK, trio DYVOHRAJ a dětský taneční kroužek YURIIA BALEHY

3. 10. od 16 do 18 hod. – "UMĚLECKÝ WORKSHOP"

s ukrajinskou výtvarnicí Annou Artemenko v ZUŠ Habrmanova.

14. 10. od 17 hod. - KONCERT "HUDBA MÉHO SRDCE"

ve Velkém sále Adalbertina. Na 11. ročníku tradičního koncertu ukrajinských umělců vystoupí laureáti festivalových soutěží na Ukrajině a v Europě jako jsou divadelní soubor DŽERELO Praha, slavný ukrajinský zpěvák z Prahy PAVLO BUBRIAK a folklorní lidový soubor RADISŤ. Registrace je nutná: na tel. +420 724 784 341, bližší info: Nataliya Dotsenko na tel. +420 606 042 305.

říjen – VÝSTAVA "PHILIPP SPALEK: ROK S UKRAJINOU"

Putovní výstava mladého německého fotografa ve foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, připravily Charita ČR s Caritas Deutschland. 
Akci pořádají Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách pod záštitou primátorky města.
Spolufinancováno Evropskou unií, statutárním městem Hradec Králové a z projektu Unicef.
Více také na www.hk.caritas.cz a na facebooku https://www.facebook.com/ukrajinskyspolekunas.cz.
Dny ukrajinské kultury v Hradci Králové

22
-
6

September
-
October


Nicolas Prokop - Eva Ondová - Dominika Goralska - Kateřina Šindelková - Kateřina Jičinská - Josefína je - Danielm - Marti Strakošová
Kurátor: Alžběta Krchová
 
Výstava byla pojata jako volný prostor pro výtvarnou tvorbu několika autorů a autorek, kteří pracují vždy s konkrétním místem a citlivostí k okolí. Je to výběr toho nejlepšího z obou světů, ze světa, který si tvoříme my a ze světa, kteří nám tvoří ostatní. Citlivost vs. bezohlednost. Naše vlastní safe (alter)ego vs. předsudky a stereotypy. Inspirací k názvu “to nejlepší z obou světů” byla skladba Best of both worlds z roku 2006 od pop zpěvačky Miley Cyrus aka Hannah Montana.

#sypka2023 #menumusic

Akce se koná s podporou statutárního města Hradec Králové.

Sýpka 2023 - To nejlepší z obou světů
výstava

29
-
30

September


Festival Den architektury již po třinácté slaví Světový den architektury ve stovce českých i slovenských měst... a moderní město Hradec Králové velkolepé oslavy architektury rozhodně neminou!
Čekají nás nejen komentované procházky či prohlídky interiérů, ale i divadlo! Letos si připomeneme hradecké archistopy dvou velikánů — Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Jana Kotěry.
Oslavíte s námi královéhradeckou architekturu, KAMarádi? Možností máte hned několik:

pátek 29/9

BISKUPSKÁ REZIDENCE
• komentovaná prohlídka
• 14.00 & 15.30
• sejdeme se před Biskupskou rezidencí na Velkém náměstí — u Bona Publica (50.20883959895106, 15.832442583274972)
• zdarma & nutnost rezervace (kapacita 15 osob na prohlídku, rezervace budou spuštěny 18/9 na GoOut)
Prohlídka barokní stavby realizované prvním hradeckým biskupem Matoušem Ferdinandem Sobkem z Bílenberka, do které se promítl i rukopis Jana Blažeje Santiniho. Matouš Ferdinand Sobek zakoupil tři domy na náměstí. S přestavbou začal až jeho nástupce Jan Bedřich z Valdštejna na počátku 18. století, kdy byly kromě samotné rezidence dostavěny také kanovnické domy. Santini dokončil křídla uzavírající pravoúhlé nádvoří a přidal dominantní průčelí na náměstí, dále pak jemu typickou východní arkádu směřující do rezidenční zahrady a dvoupatrovou fasádu zdobenou štukovými aplikacemi a nadokenními římsami, kterou zdůrazňuje trojúhelný štít. Stopy po Santinim lze najít i na soukromé kapli v jihovýchodní části, která má půdorys založený na čtverci se zaoblenými rohy doplněný o členitý interiér.
http://denarchitektury.cz/.../hradec-kralove-biskupska...

sobota 2/10

JEDL: SANTINI
• divadelní představení
• 13.00
• Sejdeme se v Kapli sv. Klimenta, ulice Franušova — vedle Bílé Věže (50.2091275, 15.8308294)
• omezená kapacita (40 osob) & vstupenky jsou již prodeji na goout.net/cs/santini/szdavhw omezená kapacita (40 osob)
Představení Santini od divadelního spolku JEDL v jedné ze staveb významného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela – kapli sv. Klimenta. Spolek ho připravil k 300. výročí Santiniho smrti a prostřednictvím divadelní intervence do prostoru stavby mapuje Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy.
Stavby Santiniho jako odhmotněné spleti linií, kterými proniká světlo. Stavby artikulující zjevnost světa. Tento symbolický charakter Santiniho architektury vnitřně koresponduje s uměleckými tendencemi tvorby skupiny JEDL.
Umělci JEDLu (Jan Nebeský, Lucie Trmíková, Miloslav König, Emil Viklický) se snaží dlouhodobě ve svých inscenacích dotýkat duchovního rozměru světa, člověka, vztahů mezi lidmi. Projekt Santini tak organicky v těchto snahách pokračuje.
denarchitektury.cz/program/hradec-kralove-jedl-santini

JAN KOTĚRA: OTEC, KRASAVEC, SILÁK
• komentovaná procházka
• 16.00
• sejdeme se před fontánou Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží 456 (50.21178735116156, 15.8289713926)
• zdarma & bez rezervace
Všechny realizované i nerealizované projekty architekta Jana Kotěry s historikem umění Ladislavem Zikmundem-Lenderem. Součástí procházky budou Okresní dům, Palmová zahrada, kiosky u Pražského mostu, Obecní dům, nerealizovaný Záložní úvěrní ústav a regulační plán. Nezapomeneme na vrcholné dílo, budovu muzea, kterou si prohlédneme i v interiérech.
https://www.denarchitektury.cz/program/hradec-kralove-jan-kotera-otec-krasavec-a-silak

Celorepublikovým pořadatelem festivalů Den Architektury je spolek KRUH, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku.

Festivalový program v Hradci Králové je realizován ve spolupráci s kulturní neziskovou organizací kontrapunkt.

29
-
1

September
-
October


Další roční OCTOBEERFESTU je tady!

Přijďte ochutnat různé druhy piv, zasoutěžit si v pivních soutěžích o atraktivní ceny nebo ukořistit výhru v tombole.

V pátek startujeme v 15.00.
V sobotu a neděli ve 12.00.

Všemi večery nás bude provázet a k tanci a poslechu hrát DJ Šáfa

Vstup zdarma!

Octobeer fest

30

September


V sobotu 30. září se vrátí MINT Market na Smetanovo nábřeží. Těšit se budete moci na výběr více než šedesáti značek s autorskou módou, šperky a designem! Udělejte si radost originálním šperkem, kvalitní bio kosmetikou, kabelkou, ručně vyráběnou sójovou svíčkou nebo něčím pěkným na sebe.
MINT Market Podzim

30

September


Divadlo Drak připravilo na období letních prázdnin jak pro své pravidelné návštěvníky, tak pro ty, co přijdou úplně poprvé, zážitkovou hru pro děti od 3 let a jejich dospělý doprovod. Program začíná a končí v Labyrintu Divadla Drak.

Věděli jste, že přes léto mají prázdniny nejenom školáci, ale i divadlo? Je to tak! Stejně jako všichni školou povinní i ono potřebuje trochu času na nabrání sil, aby mohlo dál dělat svým návštěvníkům a divákům radost.

A tak si na konci divadelní sezóny zabalí kufry a vyrazí vstříc prázdninovému dobrodružství. Co se pak ale děje s inscenacemi bez těch, kteří je tvoří? A co osiřelá divadelní budova? Není jí tu tak dlouho samotné smutno?

Letos v létě budou mít všichni odvážlivci jedinečnou možnost hravě prozkoumat taje pěti drakovských inscenací a příběhů, které se v nich vypráví. I ti bázlivější, kteří by snad ještě váhali, nemusí mít obavy, protože na luštění, a především na hraní nebude nikdo sám. Společnicí na zážitkové cestě bude průzkumníkům kouzelná Albi tužka, do které jim drakovští herci a herečky, ještě před tím, než se rozutekli na prázdniny, nahráli instrukce k interaktivním úkolům, hádanky, písničky i vzkazy. Kdo ví, co Vás na konci cesty bude čekat? Možná zjistíte, že se fajn prázdniny dají zažít i u nás v Hradci!

Důležité praktické informace:
· Na zážitkovou hru Tajemství divadelních prázdnin se můžete vydat v letních měsících v otevírací době Labyrintu Divadla Drak. Poslední účastníci vychází v 15.30.
· Průvodkyni Albi tužku Vám zapůjčíme na pokladně za zálohu ve výši 500 Kč. Záloha je nutná v hotovosti. Po vrácení tužky vám bude záloha vrácena.
· Na zážitkovou hru není možné použít vlastní donesenou Albi tužku, nahrané texty s úkoly a instrukcemi se s ní nepropojí

Vstupné:
Jednotlivé (za účastníka) * - 180 Kč
Dospělý doprovod - zdarma
Organizované skupiny - 100 Kč/os

* Bojovka je určena primárně pro děti od 3-7 let. Každý platící účastník obdrží (za zálohu 500 Kč) Albi tužku a instrukce k jednotlivým stanovištím a na konci bojovky získá odměna.

30

September


Divadlo Drak připravilo na letní měsíce pro své návštěvníky speciální venkovní program – dobrodružnou výpravu Za Příběhem Draku. Trasa výpravy začíná a končí v Labyrintu Divadla Drak, kde účastníci obdrží potřebné informace a pracovní list s mapou. Výprava probíhá bez průvodce, ale kdykoliv v průběhu programu mohou poutníci vyhledat pobočníka, který jim poradí, jak pokračovat v cestě či kde hledat dál. První část výpravy se odehrává venku v okolí divadla. Poutníci se pohybují podle herní mapy a plní interaktivní úkoly, luští hádanky a postupně získávají jednotlivé indicie potřebné k zdárnému dokončení hry a nalezení pokladu, který se ukrývá v bludišti vitrín v expozici výstavy Příběh Draku 1958 -2018.

Na výpravu Za Příběhem Draku se můžete vydat kdykoliv v otevírací době Labyrintu Divadla Drak - sobota, neděle, svátky od 10.00 do 17.00. Poslední výprava vychází nejpozději v 1,5 h před koncem otevírací doby.

Manuál poutníka
- Část výpravy probíhá venku, vezmi si tedy vhodné oblečení.
- Pokud ještě neumíš číst a psát, vydej se na výpravu s doprovodem, který to umí.
- Výprava probíhá v okolí divadla, ale je bez průvodce, takže malí poutníci potřebují doprovod.
- Na začátku výpravy dostaneš mapu, pracovní list a tužku. Nic dalšího kromě odvahy a bystrého ducha nepotřebuješ


vstupné:
100,- Kč jednotlivé
260,- Kč 1 dospělý + 2-3 děti
360,- Kč 2 dospělí + 2-3 děti
70,- každé další dítě
70,- ZTP, studenti, důchodci
děti do 3 let věku zdarma

30

September


Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.


30

September


Maňáskové představení je složeno ze tří krátkých příběhů, které pojednávají o Kačence, Káčovi a dalších zvířátkách. Jak se Kačenka s Káčem seznámili, jak spolu lenošili a zaháněli hlad a jak se stali rodiči. V posledním příběhu se jim společně podaří zahnat zlou lišku a všechno má šťastný konec. Kačenka snese vajíčko, které si děti mohou prohlédnout, pohladit a dýchnout na něj. V pohádce je použito minimální množství slov a je postavena na citoslovcích. Pro děti od tří let účinkuje Lidový loutkař Jirka Polehňa.

Pohádky jsou primárně určeny dětem od tří let.
Pokud je divákem dítě mladší, má vstup zdarma, ovšem bez nároku na místo.
Vstupenku do sálu musí mít dětský i dospělý divák.
Vstupenky nejsou číslovány, v sále je volný zasedací pořádek.
Prosíme dospělé diváky, aby při výběru míst brali ohled na ty malé, kterým by případně mohli bránit ve výhledu. Děkujeme.
ZNÁTE KAČENKU?
pro děti

30

September


Zveme všechny milovníky dobrého jídla a pití na hradeckou náplavku, kde proběhne třetí ročník NÁBŘEŽÍ ŽIJE JÍDLEM, které bude hostit ty nejlepší pop up stánky lokálních bister a restaurací. Souběžně se uskuteční MINT MARKET, který nabízí to nejlepší z české designerské scény. Na hradecké náplavce je vždy dobrá nálada, tak si ji přijďte užít!

30.9.2023 / 10:00 - 17:00
 
  • TO JE BISTRO
  • CHILLI TÁTA
  • NãPLAVKA BISTRO
  • BBQ BOYS
  • FÉROVÁ PALAČINKÁRNA
  • FREŠÍ NA PĚŠÍ
  • a další...

Ťěšíme se na Vás

Nábřeží žije jídlem

30

September


Přijďte si prohlédnout interiér kostela, který se snad už natrvalo usadil na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice.

Vstupné se platí na místě a pouze v hotovosti.
prohlídka

30

September



30

September



30

September


Přijďte si prohlédnout interiér a vyslechnout příběh kostela, který se snad už natrvalo usadil na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice.


Doplňující informace:
Vstupenky lze zakoupit v turistickém informačním centru nebo formou eVstupenky.
Dítě do 6 let zdarma bez vstupenky
Student 16 - 26 let před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ISIC
Držitel karty Senior pas před začátkem prohlídky nutno doložit kartu Senior pas
ZTP před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ZTP

ZTP/ P a doprovod před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ZTP/P
doprovod ZTP/P 1,- Kč (vstupenku je nutné vyzvednout osobně na pokladně Turistického informačního centra v Hradci Králové nebo na místě před prohlídkou)

30

September


Přijďte si prohlédnout interiér a vyslechnout příběh kostela, který se snad už natrvalo usadil na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice.


Doplňující informace:
Vstupenky lze zakoupit v turistickém informačním centru nebo formou eVstupenky.
Dítě do 6 let zdarma bez vstupenky
Student 16 - 26 let před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ISIC
Držitel karty Senior pas před začátkem prohlídky nutno doložit kartu Senior pas
ZTP před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ZTP

ZTP/ P a doprovod před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ZTP/P
doprovod ZTP/P 1,- Kč (vstupenku je nutné vyzvednout osobně na pokladně Turistického informačního centra v Hradci Králové nebo na místě před prohlídkou)

30

September


Režie: Jakub Maksymov
Dramaturgie: Markéta Labusová
Hudba: Markéta Labusová
Výprava: Olga Ziebińska
Hrají: Radek Pokorný, Jiří Šponar, Kristýna Dámová, Štefánie Šubová, Petr Šmíd

Příběh o šestiletém klukovi, který má ze všeho na světě nejradši draky. Snad proto si jednoho dne pro něj maminka a tatínek připraví překvapení: výlet na indonéský ostrov Komodo, kde žijí opravdoví, živí draci – varani komodští. V Indonésii to však vypadá trochu jinak, než si rodiče představovali. Všude jsou masy turistů, a tak hrozí, že dovolená zdaleka nebude takové dobrodružství, po jakém toužili. Komodo je příběh o hledání opravdovosti, o síle představivosti a o kráse přítomného okamžiku inspirovaný stejnojmennou knihou Petra Síse.

Budete-li chtít, můžete se do průběhu představení zapojit. Komodo pro vás totiž hrajeme na blízko. Během představení tak budete mít možnost se loutek dotknout a pomoci Petrovi na jeho cestě za dobrodružstvím.

Inscenace získala Cenu Jana Borny na festivalu Dítě v Dlouhé 2022.

30

September



30

September



30

September



30

September



30

September



30

September



1
-
30

September


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
30

September


27/11/20–01/10/23
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
ARCHITEKT VÝSTAVY: TOMÁŠ SVOBODA
GRAFICKÝ DESIGN: CINDY KUTÍKOVÁ & JIŘÍ MOCEK
 
Vystavení autoři a autorky: Václav Stratil, Veronika Šrek Bromová, Milan Knížák, Milan Langer, Martin Zet, Daniel Pitín, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Zorka Ságlová, Miloš Šejn, Margita Titlová, Vladimír Kokolia, Lenka Klodová, Václav Jirásek, Ladislav Jezbera, Matyáš Chochola, Václav Houdek, Anna Daučíková, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkáčová, Zbyněk Baladrán, Markéta Othová, Anna Hulačová
Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň k výtvarné tvorbě. Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.
 
Za hranici současného umění považujeme přelom 60. a 70. let minulého století. Jako důležité okolnosti jeho vzniku vnímáme rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění nenacházíme jednotný styl. Každý autor, každá autorka si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby. Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

výstava

1
-
30

September


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

1
-
30

September


23/06/23–21/01/24
 
Vizuální umělec Tomáš Svoboda vytvořil pro vstupní halu Galerie moderního umění v Hradci Králové multimediální instalaci Silent Disco (2023), ve které hledá odpověď na otázku, co je klíčovým faktorem ovlivňujícím podobu české společnosti v posledních třech dekádách.
 
Příklon k individualismu jako dědictví transformačních 90. let v České republice vede mimo jiné k obtížnému či žádnému řešení palčivých společenských problémů v naší zemi. Pokud má slovo „my“ neustále negativně zabarvený význam odkazující k době státního socialismu, není možné řešit potíže vyžadující širší společenský konsensus, solidaritu, velkorysost. „Já“ vítězí, ale za cenu tance na potápějícím se parketu.
 
Tomáš Svoboda
 
 
 
Tomáš Svoboda (*1974) vystudoval pražskou akademii (AVU). Následně absolvoval doktorský program na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Roku 2006 se stal finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Je spoluzakladatelem pražské galerie Display, vedoucím Ateliéru nových médií I na AVU a jedním z mála českých umělců, kteří se kromě vlastní umělecké tvorby věnují také navrhování architektury výstav. Ve svých volných konceptuálně zaměřených dílech se dlouhodobě zabývá tématem filmu, působením obrazu a textu na jazyk a myšlení lidí. Pracuje s médiem videa, malby, fotografie i performance a jeho dílo zahrnuje rovněž celovečerní filmy.

výstava

1
-
30

September


23/06/23–14/01/24

Kurátor: Jan Florentýn Báchor | Galerie Vladimíra Preclíka

Výstava v Galerii Vladimíra Preclíka GMU představuje sochaře Josefa Škodu jako jednu z osobností, které se umělecky podílely na „budování“ identity Československé republiky. Nový stát si potřeboval zvolit vlastní umělecký jazyk a symboliku, jimiž by se odlišil od rozpadlého Rakouska-Uherska. Vznikaly tak alegorické plastiky na fasádách, pomníky či práce oslavující republiku.
 
Díla osazená ve 20. a 30. letech vzývala českou minulost,
kterou často personifikovaly významné osobnosti. Škodovy práce pro veřejný prostor můžeme vnímat právě v tomto kontextu. V Hradci Králové a jeho blízkém okolí nalezneme přes 10 autorových realizací, které představují pomníky historických figur a tehdy politicky aktivních osobností, alegorické plastiky, anebo skulptury k výzdobě architektury. V jeho tvorbě zaujímají významné místo také pomníky k první a druhé světové válce umístěné v Pileticích, Blešně, Svinarech a na Pouchově.
 
Škoda patřil k nejvyhledávanějším sochařům v Hradci Králové a blízkém okolí, pravděpodobně kvůli umělecké kvalitě zpracování děl i prestiži, kterou získal díky zakázkám, na nichž se podílel architekt Josef Gočár nebo jeden ze Škodových učitelů Jan Štursa. Výstava si klade za cíl poukázat na význam autorovy sochařské tvorby, kterou přispěl ke kultivaci veřejného prostoru Hradce Králové, a představit jeho realizace v širších souvislostech.

výstava

1
-
30

September
-
October


Výstava fotografií fotoklubu OMEGA. V
 
prostorách galerie ústřední budovy knihovny budou pod tématem Za každého počasí vystavovat: Karel Bauer, Anna Benešová, Jan Bernhard, Monika Ficková, Kamil Klembara, Tomáš Lelek, Jitka Prausová, Květoslava Slezáková, Petr Soukeník a Marcela Zuchová.
 
Vernisáž se uskuteční ve středu 13. září 2023 v 16:30.

výstava

1
-
7

September
-
October


změna programu vyhrazena
AC klub - program na září

1
-
30

September


Minulé století – dvacet osobností
27/11/20–01/10/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Odborná spolupráce: Kateřina Křížkovská,
Judita Kožíšková, Anna Horák Zemanová
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: Cindy Kutíková & Jiří Mocek
 
Vystavení autoři a autorky:
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
 
Expozice  Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
 
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.

výstava

4
-
30

September
-
October


Výstava nejhezčích obrázků, se kterými děti z mateřských a základních škol uspěly v soutěži Ukrajinské pohádky, se přesouvá do ústřední budovy.
 
Spolufinancováno EU.

výstava

4
-
31

September
-
October


Výstava zachycuje výzkum globální změny, její projevy v atmosféře a dopady na biosféru a lidskou společnost. Tematicky se zabývá podzemními a povrchovými vodami z více úhlů pohledu, zajištěním dostatku vodních zdrojů a vodou v krajině, umělými mokřady a melioracemi, povodím Vltavy, ale i monitorováním kormorána velkého. Velmi zajímavou problematikou jsou aktivity Mezinárodní komise pro ochranu Labe a její více než třicetiletá činnost.
Výstavu připravil Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. (dále ÚVGZ) – česká veřejná výzkumná instituce, evropské centrum excelence a jeden z ústavů Akademie věd ČR.
 
Výstava bude k vidění v galerii Dokola ve 4. NP.
 
ÚVGZ připravil 4. ročník výstavy „VODA JE ŽIVOT“ ve spolupráci s následujícími institucemi: Česká geologická služba, Český hydrometeorologický ústav, Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Mezinárodní komise pro ochranu Labe, Ministerstvo zemědělství, Povodí Vltavy, s. p., Výzkumný ústav meliorací na ochrany půdy, v. v. i., Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v. v. i.

výstava

4
-
3

September
-
November


Naše výstava ????????????. ????????. ????????????????. představuje díla tří umělců, kteří na sebe při vytváření nebo prezentaci svých děl berou specifická alter-ega nebo „PERSONU“ sloužící jako prostředky pro získaní větší svobody projevu. V každé postavě je často silný osobní nebo autobiografický prvek jako vnitřní aspekt umělcova alter ega. Vyprávění, autobiografie, performance a body art pomáhají formulovat jedinečně osobní prohlášení.
 
Umělci/kyně: Josef Rabara alias Mušnula, Matěj Pšenička alias Pchenda a Karel Vladyka alias Just Karen
 
Vernisáž: 4. 9. 2023 v 18, Galerie za Galerií, Tomkova 139/22
Výstava potravá do: 3. 11. 2023
 
Art. Do. Drag. je výstava současného umění zaměřená na téma „DRAG“ s mezigeneračním přesahem. Výstava poukazuje na to, že „DRAG“ je politický a patří na scénu současného umění.

Art. Do. Drag.
výstava

4
-
28

September
-
October


Názorná výstava Akademie věd ČR představuje základní fakta i mnoho zajímavostí o vodě, o jejím významu pro člověka i pro celou naši planetu. Její součástí jsou i 3D modely o koloběhu vody v přírodě a o využívání vody člověkem. Zjistíte, jakým způsobem si člověk vodu z přírody bere, jak ji používá a v jakém stavu ji do přírody vrací.
 
Spolufinancováno EU.

výstava

5
-
30

September


foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje

V úterý 5. 9. od 14:30 hod. - VERNISÁŽ výstavy obrazů ukrajinských malířů a dětí z plenéru, kterou doprovodí hrou na housle NATALIYA ZHOVTOBRIUKH z hradecké Filharmonie a nebudou chybět ani ochutnávky ukrajinské kuchyně.

Akci pořádají Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách pod záštitou primátorky města.
Spolufinancováno Evropskou unií, statutárním městem Hradec Králové a z projektu Unicef.

Více také na www.hk.caritas.cz a na facebooku https://www.facebook.com/ukrajinskyspolekunas.cz.
výstava

6
-
30

September
-
October


Ponořte se do oceánu, projděte antickým labyrintem, poznejte lidský mozek nebo prozkoumejte tajemství hub. Stačí zalistovat jednou z knih pro nejmladší čtenáře od těch nejlepších polských autorů a autorek. Věnují se designu, vesmíru, architektuře, národním parkům, včelám, hudbě, stromům nebo lidským vynálezům. Spojují je krásné ilustrace a originální obsah, který nenudí ani rodiče.
 
Na výstavě najdete knihy Aleksandry a Daniela Mizielińských, autorů bestsellerových Map nebo působivé velkoformátové obrázky Piotra Sochy. Nechte se inspirovat k listování světem!
 
Pro děti je přichystaná soutěž: na každém panelu najdete otázku a po jejím správném zodpovězení můžete vyhrát knižní cenu.
 
Organizují Polský institut v Praze a Polský knižní institut – Instytut Książki.

výstava

6
-
30

September
-
October


KONKRÉTNÍ PODZIM 2023/ELEMENTY
Vernisáž ve středu 6. září 2023 v 18 hodin
Výstava potrvá 7. 9. – 29. 9. 2023
GALERIE ŠKROUPOVKA
prostor pro současné umění
Škroupova 471/14, Hradec Králové, (prostor po Zdravotních potřebách)

Klub konkretistů KK3 v novém prostoru ve Škroupově ulici uvádí přehlídkovou výstavu členů a hostů klubu. Každoroční Konkrétní podzim má tentokrát téma Elementy. Elementy lze přeložit jako živly, základní prvky, bez nichž náš svět nemůže existovat.
Elementy a jejich vizuální vyjádření zkoumá víc jak dvacet umělců z řad konkretistů a jejich hostů: Nikos Amutidis, Ladislav Daněk, Vladana Hajnová, Josef Haring, Jolana Havelková, Vladimír Havlík, Pavel Hayek, Jaroslav Jebavý, Iva Kolorenčová, Štěpán Málek, Václav Malina, Břetislav Malý, Miloslav Polcar, Lada Semecká, Václav Sika, Miloš Šejn, Zdeněk Šplíchal, Miroslav Štěpánek, Pavel Štýbr, Filip Švehla, Markéta Váradiová a Lenka Vilhelmová.
 
Autoři nepřekvapivě rozšířili představu o tom, jaké elementy náš svět určují. Nejde jen o oheň, vodu, vzduch nebo zemi. Lidstvo je součástí přírody, ale to, co nás spojuje, je kultura. Mezi základní elementy se probojovala hudba, písmo, informace nebo barva.
Výstava je setkáním tvůrců racionálního tvůrčího založení. Účastní se autoři několika generací, návštěvníky čekají nejrůznější výtvarné formy: obrazy, kresby, objekty, instalace, tradiční i digitální grafika. Letos přijali pozvání k účasti na Konkrétním podzimu dva pozoruhodní mladí autoři, jejichž práce je konkretismu blízká. S jazykem geometrie pracuje Filip Švehla (1991), absolvent pražské Akademie výtvarných umění a finalista Ceny kritiky za mladou malbu z roku 2021. Z Hradce Králové pochází druhý z hostů, Břetislav Malý (1985). Vystudoval brněnskou Fakultu výtvarných umění VUT, kde v současné době pedagogicky působí v Kabinetu tradičních médií, vede kurzy technologie malby. Ale nenechte se mýlit, jeho tvorba se tradicí svazovat nenechá.
Martina Vítková
 
Součástí vernisážového programu bude …………………...
st 10−12 a 14−18
pá 10−14 so, ne po domluvě na tel. 721 217 734

Hradec Králové a Klub konkretistů
Konkretisté od svého vzniku v roce 1967 vystavovali na mnoha místech v republice i v zahraničí. V Hradci Králové navázal Štěpán Málek výstavní spolupráci pro oživení Gočárova Sboru kněze Ambrože s biskupem Štěpánem Kláskem už v roce 2002. Díky výstavní aktivitě vznikla Východočeská sekce Klubu konkretistů v Hradci Králové v roce 2007. Sekce brzy převzala dědičné závazky ostatních center a stala se nástupcem původního klubu.
 
Po dvaceti letech se výstavní činnost konkretistů přestěhovala z galerie amb do prostoru bývalých zdravotních potřeb ve Škroupově ulici. Galerie Škroupovka by mohla být zárodkem městské galerie, která Hradci Králové dlouhodobě v kulturním porfoliu chybí. Pro srovnání galerie v gesci města najdeme v Plzni, Ostravě, Pardubicích, Českých Budějovicích, Kolíně nebo Kutné Hoře. Padesátitisícový Trutnov naplní dokonce dvě městské galerie.
Klub konkretistů KK3 v prvním roce činnosti v novém prostoru prezentuje publiku výstavy dvojic autorů, a to rozhodně ne pouze konkrétního, či geometrického založení. Každoročním podzimním výstavním highligtem Konkrétní podzim. Přehlídka členů a hostů Klubu konkretistů na určité předem dané téma.
 
Kontakt: Jana Vincencová, koordinátorka KK3, janavincencova@email.cz, 721 217 734 Martina Vítková, kurátorka výstavy, martina.vitkova7@gmail.com, 604 125 028

Konkrétní podzim - Elements
výstava

7
-
9

September
-
October


Ivana Černá - Jaroslav Černý - Jiří Holan

obrazy - plastiky - keramika - objekty - realizace

otevřeno po - pá 8-18 hod.
Ivana černá - Jaroslav Černý - Jiří Holan
výstava

11
-
30

September
-
October


Výstava arteterapeutických prací pacientů z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Cílem výstavy je přiblížit veřejnosti svět lidí s duševními obtížemi, rozpustit předsudky vůči duševně nemocným a ukázat některé postupy arteterapie a artefiletiky.
 
Vernisáž k výstavě se uskuteční zároveň s veselou besedou MUDr. Petra Hrubeše v pondělí 18. září 2023 od 17:00.

výstava

11
-
20

September
-
October


Výstava probíhá od 11. 9. do 20. 10. 2023 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy: 11. 9. 2023 v 16:00
Arno Čančík (1942) vystudoval obor kovorytectví na státní odborné škole v Jablonci nad Nisou. Rytectví a řezbářství studoval i v Novém Boru. Dlouhou dobu se věnoval návrhu mincí, plaket a medailí. Rytí a broušení skla klasickými i pokročilými (moderními) metodami se věnuje od 70. let 20. století
 
Ve svých rytinách (většinou do čirého skla) se věnuje různým tematickým okruhům (architektura, heraldika, člověk, příroda, abstrakce, kaligrafie). Rytiny vytváří pomocí malého rotujícího kamenného nebo mosazného kotouče. Také používá kotouče z diamantu. Kotouče jsou často malé o velikosti srovnatelné se špendlíkovou hlavičkou.

Miroslav Holča: Magický svět rytiny Arno Čančíka
výstava

18
-
13

September
-
October


Výstava prezentuje výsledky odborného průzkumu rukopisů a tisků pomocí speciálních záznamových zařízení a světelných zdrojů i rentgenových snímků. Zaměřena je především na ukázky obrazových záznamů skrytých prvků knižní vazby nebo materiálů knih, vizualizace prostým okem neviditelných informací.
Výstava je realizována jako hlavní výsledek projektu Ministerstva kultury NAKI II s názvem „Využití zobrazovacích metod pro studium skrytých informací v knihách“, který umožnil výzkumnému týmu Národní knihovny ČR poznat široké možnosti neinvazivních průzkumů a dokumentace.
 
Výstava bude k vidění v galerii Automat ve 2. NP.

výstava

20
-
30

September


Přijďte se podívat na putovní výstavu, kterou zapůjčila Česká společnost ornitologická. Určeno pro širokou veřejnost.

Kdy a kde:
  • od 20. 9.  do 31. 10. 2023
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
 
Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Městská zeleň – společný prostor pro ptáky
výstava

28
-
30

September


Divadelním festivalem velkých malých divadel Čekání na Václava naplno startuje každá nová divadelní sezona Klicperova divadla v Hradci Králové. Festival Čekání na Václava je především představením toho nejlepšího, co narodilo na našich studiových, alternativních a progresivních „malých“ scénách. Měsíční akce je orámována dvěma Dny české státnosti – 28. 9. (Sv. Václav) a 28. 10. (Den vzniku samostatného Čs. státu).

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466