CALENDAR OF EVENTS- Tourist information center Hradec Kralove

The Information Centre is not responsible for the actual course of the events advertised here. The calendar is continuously updated, however, we recommend checking the event, time, admission and available capacity on the attached links (after clicking on the More Information label). We wish you a pleasant time in Hradec Králové.


CALENDAR OF EVENTS

WEBPAGET

          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

31 march 2025

31

March


Novinářka týdeníku Respekt Ivana Svobodová, která se specializuje na českou dezinformační scénu, nevytváří své reportáže od stolu, ale v terénu. Pouští se do názorových střetů s lidmi, kteří věří postojům, šířeným blogery jako Vidlák. Názorová pluralita se jejich vlivem proměnila v bitevní pole, rozdělené na hodná a zlá média. Konfrontační portrét role liberálního periodika v době bujení konspirací na sociálních sítích se sociologickým přesahem pojednává o nemožnosti dialogu. Ptá se na rozdíl mezi názorem a faktem i na to, jakou autoritu respektuje ten, který je proti autoritám, a kdo je hlídacím psem demokracie.

31

March


Absurdní nonsensová komedie

31

March


Tohle není žádná dějově uhlazená Pixarovka! Připravte se na záplavu animovaným semenem, pubertálním humorem a trapnými situacemi opředeným sexuálním životem mladistvých. Ačkoli Spermageddon kopíruje postupy mainstreamové animace pro děti, jde o nekorektní a odvázanou komedii, která však nezapomíná na srdce. Jakoby se spojilo V hlavě a Prci, prci, prcičky. Norský snímek staví na typickém půdorysu teenagerovských komedií, akorát z trochu jiného pohledu. Ocitáme se ve varlatech protagonisty Jense, který obývá a pečlivě řídí organizovaná společnost spermií. Jejich životní cíl je jasný – udělat vše pro tu nejlepší ejakulaci. Paralelně pak sledujeme vztah Jense a Lisy, kteří poprvé objevují nahá těla svých protějšků a sexualitu. Když se oddají prvnímu společnému sexu, smysl spermií se najednou mění. Již nekončí v dlaních svého pána. Mají teď volnou cestu razit přímo k vajíčku. To však pro mladistvý pár znamená značné komplikace a začíná nemilosrdný závod o čas, který je pro všechny náctileté zaručenou noční můrou.

31

March


Společný koncert Moniky Absolonové, Báry Basikové a Ilony Csákové.
Kleopatry

31

March



31

March



31

March


Absurdní nonsensová komedie

31

March


Přejete si kultivovaného přítele? Chcete předvést obchodním partnerům dokonalého syna? Chcete se naučit hádat? Žádný problém. Agentura My Companion vám dodá dokonalého profesionála, který naplní všechna vaše očekávání. Dokáže být kýmkoli. A to je právě problém. Třicátník Matthias se umí tak dobře zhostit jakékoli role, že začíná ztrácet tu základní. Být sám sebou. Není i ve svém partnerském vztahu jen představitelem „Matthiase“? Kým vlastně je on sám? A podaří se mu sebe sama znovu najít?

3
-
31

December


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

28
-
12

April
-
October


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

28
-
27

June
-
April


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

18
-
27

October
-
April


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

October
-
April


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

1
-
31

January
-
December


Po 10 letech vychází nová publikace o Hradci Králové pro všechny odborníky i laickou veřejnost, obyvatele a domácí i zahraniční návštěvníky, kteří se chtějí ponořit do urbanismu města. Připravovaná kniha na rozdíl od předchozích titulů zachycuje nejen známé památky, ale především současnou podobu a život jednotlivých částí celé východočeské metropole v době, kdy si připomíná 800 let od své první písemné zmínky.

1
-
31

January
-
December


 Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce! Ten náš připravila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s královéhradeckým kreativním studiem Pandemic. Na dobrodružnou cestu staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička medvěda Wrr, známá z knih Po přečtení zavřít! a Zachraň knižní svět!. Medvědí průvodce dětem zábavnou formou přiblíží bohatou historii Hradce Králové – od jeho prvopočátků až po současnost. Nejde jen o komiks, ale také o kvízy, hádanky a úkoly, které dětem otevřou dveře do světa minulosti a podpoří jejich zvídavost. Díky originálním ilustracím a doprovodným textům bude brožurka bavit nejen děti, ale i rodiče a pedagogy. 

Brožurka je určená pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, učitele, rodiny s dětmi.

1
-
31

January
-
December


V historické budově radnice na Velkém náměstí se návštěvníkům přiblíží atmosféra doby Dr. Františka Ulricha, vizionářského starosty z konce 19. století. Vstupte do instalace a zažijte kousek minulosti na vlastní oči. Nahlédnete i do zázemí pro produkci oslav – přímo pod pokličku toho, co se chystá.

Výstava bude mít stanovenou pravidelnou otevírací dobu po celý rok a případní zájemci mimo otevírací dobu se mohou domluvit indiviuálně s produkcí oslav.


1
-
31

January
-
December


Klíčové okamžiky historie Hradce Králové ožijí v osmi animovaných spotech! První písemná zmínka v roce 1225, významné události, osobnosti a artefakty, které formovaly město… Co spot, to konkrétní artefakt nebo vyobrazení a různorodé styly animace. Protože i historie města nikdy nebyla jednotvárná a hraje všemi barvami.   

 

22
-
23

January
-
April


Galerie Bořivoje Borovského a výtvarný obor ZUŠ Střezina vás srdečně zvou na výstavu Nekonečno, která představí tvorbu významného královédvorského sochaře Jaroslava Černého (1950–2006).
 
  •  Vernisáž: úterý 21. ledna 2025 v 17:00
  •  Místo: Galerie Bořivoje Borovského, přízemí nového pavilonu výtvarného oboru ZUŠ Střezina

výstava

21
-
31

February
-
August


kurátor: Tomáš Kolich | Prostor
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
Výstava prezentuje tvorbu deseti malířských osobností, které v hlasování návštěvníků na výstavě Hledá se mistrovské dílo (08/10/2023–26/05/2024) skončily na konci, a zároveň jsou dějinami umění dlouhodobě opomíjené. V posledních desetiletích jim nebyla věnována téměř žádná odborná výstava ani monografie: Augustin Němejc (1861–1938), Ferdinand Engelmüller (1867–1924), Karel Boháček (1886–1928), Antonín Pelc (1895–1967), Karel Meisner (1904–1979), Alois Vitík (1910–1972), Jarmila Zábranská-Sychrová (1910–1991), Otta Mizera (1919–1952), Willy Horný (1933–1982), Jaroslav Jeřábek (1936–2022).
 
Výstava hledá odpověď na otázku, proč se některé výtvarné umělkyně a umělci (posmrtně) proslaví, a jestli je pozice v kánonu skutečně jedinou formou uměleckého úspěchu. Každý z vystavených autorů totiž uspěl v určitém ohledu, ať už šlo o získání ocenění a zakázek, pedagogické působení, regionální slávu anebo uživení se vlastní tvorbou. Jejich jména se pouze nedostala do učebnic. Jsou tedy skutečně méně úspěšní než ti umělci a umělkyně, na které se dnes v galeriích stojí fronty, ale přitom za života třeli bídu s nouzí? A je tvorba opomenutých osobností doopravdy méně kvalitní? Nechť návštěvníci posoudí sami.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

21
-
8

February
-
June


kurátor: Pavel Kubesa | Bílá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
Výstava Luďka Rathouského a Zbyňka Sekala ze sbírek GMU je mezigeneračním a intermediálním dialogem, zasazeným do tvarosloví formální abstrakce. Podstatnou konotativní roli může v jejich společné prezentaci sehrát právě charakteristická materialita, která supluje chybějící doslovné narativní elementy a zasazuje tak významovou strukturu jejich děl spíše do prožívaného emocionálního napojení nežli do racionálně, jazykově artikulovaných příběhů.
 
V napětí mezi asociativními potenciály jednotlivých materií pak Rathouský se Sekalem odkrývají úvahy směřující k otázkám o smyslu (konání, umělecké práce). Zaměřují pozornost spíše na periferii nežli na mentální či konceptuální centra vztahování se k životnímu prostoru. V Rathouského interpretaci Sekalovy tvorby pak můžeme vysledovat zájem o pouhou „možnost“ coby onen kýžený smysl: jejich dílo je pouhou možností, experimentem, avšak ničím „nutným“.
 
LUDĚK RATHOUSKÝ (* 1975) se narodil v Broumově a vyrůstal v Náchodě a v letech 2010–2023 vedl dramaturgii galerie Luxfer v České Skalici. Řadí se ke střední generaci vizuálních umělců, kteří nastupovali na českou uměleckou scénu v průběhu 90. let 20. století, kdy se inklinace ke konceptuálním tvůrčím postupům a postojům zdála jako jedna z možných uměleckých strategií. Přesto se ale Rathouský svým vztahem k vizualitě a malířskému médiu hlásí spíše k postkonceptuálním principům tvorby.
 
Tvorba ZBYŇKA SEKALA (1923–1998) se zase v jistém smyslu v mnohém vymyká nejen českému, ale i světovému sochařství. U Sekalovy práce se často poukazuje na její kořeny ve středoevropské modernistické tradici, současně se však svými východisky dotýká i principů, které jsou charakteristické pro východní vizuální kultury, především pak pro japonské umění.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

21
-
8

February
-
June


utor textu: Martin Mazanec | Černá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
V prostoru Černé kostky zamýšlí autorka představit nedávnou akvizici GMU – velkoformátovou černobílou fotografii na plátně s názvem Konec filmu (2001) a dále video Home Cinema (2006), poskládané z filmových znělek produkčních společností, které odkazují k začátkům mnoha filmů, jež však nikdy nezačnou.
 
Tyto dva mezníky – začátek a konec filmu, instalované v prostoru Černé kostky, Kotzmannová doplní 10–12 monitory menšího formátu, na kterých budou promítány „fotografie“ s motivem různých světelných zdrojů z různých prostředí, „vybrané“ z autorčina archivu. Tyto „animované“ fotografie budou upraveny tak, že zdánlivý statický moment vždy mírně naruší jemný pohyb v obraze. V divákovi to navodí pocit znejistění, napětí mezi statickým a pohyblivým, fotografií a filmem. Celým prostorem se ponese hudba filmových znělek, která se však bude vztahovat jen k závěrečnému monitoru. Práce se světlem a vnímáním času, jako základním prvkem fotografie a filmu, se dlouhodobě prolíná autorčinými uměleckými přístupy, které nenápadně, ale cíleně vytrhují diváka z rutiny každodenního vnímání. „Světlo a tma jsou předpoklady filmové projekce a prostorového uspořádání nejen interiérů kin a galerií, ale i dění v nejbližším okolí těchto budov v městském prostředí. To, co se může dít cestou do kina, anebo naopak cestou z kina, se odehrává v rámci výstavy Statické drama, která zdánlivě poskytne pouze začátky a konce těchto rituálů, spjatých nejen s městským prostředím nebo dějinami kinematografie. Nosným médiem i výchozím elementem je fotografie. Ta se může jevit rozpohybovaná, animovaná, statická anebo vytrácející se,“ doplňuje Martin Mazanec.
 
 
 
ALENA KOTZMANNOVÁ (* 1974) v letech 1992–1998 studovala v Ateliéru fotografie a v Ateliéru konceptuální a intermediální tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, později získala doktorát na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (2009–2014). Dvakrát byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce. Ve své tvorbě zkoumá možnosti a podstatu fotografických médií. Vlastní (především černobílé) fotografie často kombinuje s videoprojekcemi nebo nalezenými objekty.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.
 

výstava

1
-
31

March
-
December


Od 1. března 2025 od 9:00 budou v prodeji pamětní medaile k 800. výročí města. Zájemci si je budou moci zakoupit v Infocentru a na Bílé věži za cenu 60 Kč. Medaile jsou vyrobeny z mosazi a jejich design byl pečlivě navržen tak, aby reflektoval bohatou historii města
a odrážel nový vizuální styl města i oslav. Tento projekt přispěje k propagaci Hradce Králové a poskytne jeho obyvatelům i návštěvníkům trvalou vzpomínku na toto významné jubileum. 

 


1
-
31

March


Opět je tu oblíbený jarmark, na kterém si za nasbírané speciální peníze můžete vybrat svou odměnu. Jarmark je přístupný v rámci otevírací doby dětského oddělení.

1
-
31

March
-
December


Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

1
-
31

March
-
December


Vydejte se po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

3
-
31

March


Pavel Švaninger touto výstavou usiluje o seznámení čtenářů a návštěvníků knihovny s vývojem uměleckých schopností AI modelu Midjourney, který se s každým rokem zlepšuje v realističnosti a přesnosti zobrazení požadovaných výstupů. Jako téma výstavy si vybral knihovny. Hlavním důvodem bylo zjistit, jak si AI poradí s vizualizací různých podob knihoven, jako je například jeskynní knihovna nebo kybernetická domácí knihovna budoucnosti. Vstup volný.
výstava

3
-
29

March
-
April


Výtvarnice Klára Koldová se věnuje technice suchého pastelu již řadu let. Ve svých krajinomalbách se jí daří vystihnout nejen panorama a charakter krajiny, ale i duch místa a kouzlo okamžiku. Ticho a krásu, které zažívá v přírodě každý z nás. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
29

March
-
April


Zveme vás na výstavu, která propojuje tvorbu fotografky Lenky Erhartové a malíře Gustíka Erharta. Jejich díla oslavují krásu přírody i lidských tváří, od něžných dětských portrétů až po podobizny známých osobností. Přijďte se zastavit a nechat se unést hrou světla, barev a emocí, které nám připomínají kouzlo všedních okamžiků. Vernisáž výstavy se bude konat 13. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
30

March
-
April


Zveme na výstavu prací absolventů kurzů kresby (Radost z kreslení) a akvarelu (Objevte kouzlo akvarelu), které probíhaly v Knihovně města Hradce Králové. Představujeme tvorbu lidí, kteří objevili radost z výtvarného umění – někteří vzali tužku a štětec do ruky poprvé, jiní už delší dobu kreslí a malují. Všechny ale spojuje nadšení pro tvorbu, chuť učit se nové techniky a odvaha dát průchod své fantazii. Vernisáž se uskuteční 6. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
31

March


Putovní výstava 17 knižních ilustrací z festivalu Děti, čtete?!, které jsou součástí aktuálního katalogu Nejlepší knihy dětem. Práce vybraných českých ilustrátorů a ilustrátorek představuje současnou knižní tvorbu. Ilustrace jsou neoddělitelnou součástí knih, které povyšují na umělecká díla. Vstup volný.
výstava

3
-
31

March


Řešíte rádi záhady? Během března se v daný den a čas ve výloze knihovny objeví nová hádanka. Pokud zjistíte, jaká dětská kniha se skrývá v nápovědách, obdržíte v knihovně drobnou odměnu.

4
-
15

March
-
May


Smíšený sbor Jitro vypisuje skladatelskou soutěž k výročí 800 let města Hradce Králové.

Podmínky soutěže:
  • skladba pro smíšený sbor a capella (SATB - soprány, alty možno dělit)
  • text vlastní či převzatý
  • časový rozsah 3–6 min
  • obsahově a charakterově vázaná k tématu výročí města HK nebo městu HK
  • finanční ohodnocení: 1. cena 5 000 Kč, 2. cena 3 000 Kč, 3. cena 2 000 Kč
  • uzávěrka skladeb 15. 5. 2025
  • hodnocení skladeb proběhne na základě anonymního posouzení odbornou porotou a to  do 15. 6. 2025
  • Porota:
    • Doc. MgA & Mgr. Marek Valášek, Ph.D. (dirigent, sbormistr, vedoucí katedry HV PFUK) 
    • MgA. Jakub Pikla (sbormistr Kühnova smíšeného sboru)
    • MgA. & Mgr. Václav Metoděj Uhlíř, Ph.D. (sbormistr Smíšeného sboru JITRO)


Vítězná/é skladba/y zazní na Sborových slavnostech na podzim roku 2025.

4
-
29

March
-
April


Věděli jste, že si v 3D dílně můžete kromě jiného navrhnout zvířátka a jejich přístřešky? Nebo se jen přijďte seznámit s 3D modelováním a tiskem samotným. Každé úterý a čtvrtek od 14 do 18 hodin. K dispozici bude vždy zkušený lektor. Tiskneme z odbouratelného plastu (PLA). Možnost rezervace času tiskárny: mestska-knihovna-hk.reservio.com.

6
-
10

March
-
April


Zveme Vás na výstavu černobílých fotografií Petra Macla, jež nabízí unikátní, osobitý pohled na každodenní život lidí na ulici. Výstava reflektuje dvouletou spolupráci terénních pracovníků Azylového domu Matky Terezy s mladými mediky, kteří lidsky i profesně významně přispívají k zajištění potřebné základní zdravotní péče lidem bez domova. 

Přijďte se podívat na tuto silnou, emotivní a inspirující výstavu, která nejen ukazuje svět, který mnozí nevidí, ale také připomíná hodnotu lidské solidarity a pomoci.
 
  • 6. 3. – 10. 4. 2025
  • Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, 2. NP, Hradecká 1250/2, 500 02
  • Výstava je zdarma
 
Vernisáž výstavy se koná 6. března 2025 od 17 hodin ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové. Výstavu lze navštívit do 10. 4. 2025.
 
Bc. Petr Macl je dlouholetým terénním pracovníkem Domu Matky Terezy, sociální služby pro lidi bez domova, středisko Oblastní charity Hradec Králové.
 
Nikdo nezná problematiku lidí bez domova tak, jako právě on. Během své profesní kariéry získal mnohá významná ocenění, uskutečnil několik výstav s tématikou bezdomovectví, je spoluautorem publikace Hosté na zemi.

výstava

7
-
25

March
-
October


Unikátní výstava je obrazem mnohaletého putování cestovatele Rudolfa Švaříčka do různých částí Himálaje. V Muzeu východních Čech v Hradci Králové budete vtaženi do nejvyššího pohoří světa, hlavně do oblasti Tibetu.
 
Prostřednictvím velkoformátových fotografií i autentických předmětů se seznámíte s životem v okolí ledových vrcholů. Himálaj bude ve výstavě představen z pohledu horolezců a šerpů, nabídne také vhled do života tamních obyvatel a věnovat se bude i duchovnímu životu v oblasti.                                                                                                                       
 
Součástí zážitku bude návštěva buddhistického chrámu, příbytku nomádů, ale i některých duchovních obřadů.

výstava

10
-
29

March
-
April


Výstava představuje výtvarné práce studentů gymnázia, které vznikly v hodinách výtvarné výchovy během tohoto a minulého školního roku. Zahrnuje díla studentů nižšího i vyššího gymnázia a doplňují ji také fotografie ze školního fotokroužku.

Vernisáž se uskuteční 10. března v 16:00.

Vstup volný.
výstava

10
-
4

March
-
April


Vážení a milí příznivci dobré grafiky, přijměte prosím pozvání na výstavu do Galerie Na Mostě, kterou připravil Spolek sběratelů a přátel exlibris – sekce Hradec Králové, tentokrát k 800. výročí založení města.
 
Výstava potrvá od 10. 3. do 4. 4. , slavnostní vernisáž bude v úterý 11. března v 17 hodin.

Výstava je přístupná
  • všední dny: 8:00-18:00
  • soboty: 8:00-16:00

výstava

10
-
5

March
-
June

Vernisáž tabulové výstavy o historii královéhradeckého sportu u příležitosti vyhlášení Sportovců města Hradec Králové.

Nahlédněte do historie královéhradeckého sportu skrze výstavu ve Filharmonii Hradec Králové. Jednotlivé sporty, sportovní kluby, sportoviště a sportovci… Ti všichni tu mají svou minulost, která přesahuje i do dnešní doby a udržuje sportovního ducha Hradce Králové.

Harmonogram:

10. března: Vernisáž ve Filharmonii Hradec Králové

od 16. března: domácí utkání Mountfield HK v ČPP aréně

12. dubna: fan zóna u Malšovické arény v rámci utkání FC Hradec Králové – FC Slovan Liberec

od 17. května: OC Aupark, 17. 5. slavnostní zahájení výstavy v OC Aupark

30. a 31. května: Hradecké sportovní hry

5. června: Den D na Dukle

 

20
-
19

March
-
April


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na březen/duben