CALENDAR OF EVENTS- Tourist information center Hradec Kralove

The Information Centre is not responsible for the actual course of the events advertised here. The calendar is continuously updated, however, we recommend checking the event, time, admission and available capacity on the attached links (after clicking on the More Information label). We wish you a pleasant time in Hradec Králové.


CALENDAR OF EVENTS

WEBPAGET

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

April 2025

16
-
8

April
-
June


Unikátní venkovní výstava realizována na připomínku 80. výročí konce druhé světové války.
 
Prostřednictvím dobových fotografií připomene atmosféru revolučních květnových dnů v Hradci Králové a svou instalací ve veřejném prostoru (Velké náměstí, nám. Osvoboditelů, nám. 5. května) si klade za cíl vtáhnout do děje kolemjdoucí.
Zvolené lokality korespondují s místy, kde byly pořízeny dochované historické fotografie a mohou tak veřejnosti poskytnout srovnání dobových fotografií a současného prostoru, který je obklopuje.
Výstava bude mít také svou on-line podobu dostupnou na webu muzea v podobě mapy s příběhem, do níž budou zahrnuty i další lokality, které nebylo možné fyzicky obsáhnout. Velkou přidanou hodnotou výstavy budou snímky nejen ze Sbírky MVČ, ale také od soukromých majitelů.
 
Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program. Naleznete jej na https://www.muzeumhk.cz/program/pripravujeme-3/1773-bylo-jaro-a-konec-protektoratu-venkovni-vystava.html

výstava

28
-
12

April
-
October


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

1
-
31

January
-
December


Po 10 letech vychází nová publikace o Hradci Králové pro všechny odborníky i laickou veřejnost, obyvatele a domácí i zahraniční návštěvníky, kteří se chtějí ponořit do urbanismu města. Připravovaná kniha na rozdíl od předchozích titulů zachycuje nejen známé památky, ale především současnou podobu a život jednotlivých částí celé východočeské metropole v době, kdy si připomíná 800 let od své první písemné zmínky.

1
-
31

January
-
December


 Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce! Ten náš připravila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s královéhradeckým kreativním studiem Pandemic. Na dobrodružnou cestu staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička medvěda Wrr, známá z knih Po přečtení zavřít! a Zachraň knižní svět!. Medvědí průvodce dětem zábavnou formou přiblíží bohatou historii Hradce Králové – od jeho prvopočátků až po současnost. Nejde jen o komiks, ale také o kvízy, hádanky a úkoly, které dětem otevřou dveře do světa minulosti a podpoří jejich zvídavost. Díky originálním ilustracím a doprovodným textům bude brožurka bavit nejen děti, ale i rodiče a pedagogy. 

Brožurka je určená pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, učitele, rodiny s dětmi.

1
-
31

January
-
December


V historické budově radnice na Velkém náměstí se návštěvníkům přiblíží atmosféra doby Dr. Františka Ulricha, vizionářského starosty z konce 19. století. Vstupte do instalace a zažijte kousek minulosti na vlastní oči. Nahlédnete i do zázemí pro produkci oslav – přímo pod pokličku toho, co se chystá.

Výstava bude mít stanovenou pravidelnou otevírací dobu po celý rok a případní zájemci mimo otevírací dobu se mohou domluvit indiviuálně s produkcí oslav.


1
-
31

January
-
December


Klíčové okamžiky historie Hradce Králové ožijí v osmi animovaných spotech! První písemná zmínka v roce 1225, významné události, osobnosti a artefakty, které formovaly město… Co spot, to konkrétní artefakt nebo vyobrazení a různorodé styly animace. Protože i historie města nikdy nebyla jednotvárná a hraje všemi barvami.   

 

21
-
31

February
-
August


kurátor: Tomáš Kolich | Prostor
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
Výstava prezentuje tvorbu deseti malířských osobností, které v hlasování návštěvníků na výstavě Hledá se mistrovské dílo (08/10/2023–26/05/2024) skončily na konci, a zároveň jsou dějinami umění dlouhodobě opomíjené. V posledních desetiletích jim nebyla věnována téměř žádná odborná výstava ani monografie: Augustin Němejc (1861–1938), Ferdinand Engelmüller (1867–1924), Karel Boháček (1886–1928), Antonín Pelc (1895–1967), Karel Meisner (1904–1979), Alois Vitík (1910–1972), Jarmila Zábranská-Sychrová (1910–1991), Otta Mizera (1919–1952), Willy Horný (1933–1982), Jaroslav Jeřábek (1936–2022).
 
Výstava hledá odpověď na otázku, proč se některé výtvarné umělkyně a umělci (posmrtně) proslaví, a jestli je pozice v kánonu skutečně jedinou formou uměleckého úspěchu. Každý z vystavených autorů totiž uspěl v určitém ohledu, ať už šlo o získání ocenění a zakázek, pedagogické působení, regionální slávu anebo uživení se vlastní tvorbou. Jejich jména se pouze nedostala do učebnic. Jsou tedy skutečně méně úspěšní než ti umělci a umělkyně, na které se dnes v galeriích stojí fronty, ale přitom za života třeli bídu s nouzí? A je tvorba opomenutých osobností doopravdy méně kvalitní? Nechť návštěvníci posoudí sami.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

21
-
8

February
-
June


kurátor: Pavel Kubesa | Bílá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
Výstava Luďka Rathouského a Zbyňka Sekala ze sbírek GMU je mezigeneračním a intermediálním dialogem, zasazeným do tvarosloví formální abstrakce. Podstatnou konotativní roli může v jejich společné prezentaci sehrát právě charakteristická materialita, která supluje chybějící doslovné narativní elementy a zasazuje tak významovou strukturu jejich děl spíše do prožívaného emocionálního napojení nežli do racionálně, jazykově artikulovaných příběhů.
 
V napětí mezi asociativními potenciály jednotlivých materií pak Rathouský se Sekalem odkrývají úvahy směřující k otázkám o smyslu (konání, umělecké práce). Zaměřují pozornost spíše na periferii nežli na mentální či konceptuální centra vztahování se k životnímu prostoru. V Rathouského interpretaci Sekalovy tvorby pak můžeme vysledovat zájem o pouhou „možnost“ coby onen kýžený smysl: jejich dílo je pouhou možností, experimentem, avšak ničím „nutným“.
 
LUDĚK RATHOUSKÝ (* 1975) se narodil v Broumově a vyrůstal v Náchodě a v letech 2010–2023 vedl dramaturgii galerie Luxfer v České Skalici. Řadí se ke střední generaci vizuálních umělců, kteří nastupovali na českou uměleckou scénu v průběhu 90. let 20. století, kdy se inklinace ke konceptuálním tvůrčím postupům a postojům zdála jako jedna z možných uměleckých strategií. Přesto se ale Rathouský svým vztahem k vizualitě a malířskému médiu hlásí spíše k postkonceptuálním principům tvorby.
 
Tvorba ZBYŇKA SEKALA (1923–1998) se zase v jistém smyslu v mnohém vymyká nejen českému, ale i světovému sochařství. U Sekalovy práce se často poukazuje na její kořeny ve středoevropské modernistické tradici, současně se však svými východisky dotýká i principů, které jsou charakteristické pro východní vizuální kultury, především pak pro japonské umění.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

21
-
8

February
-
June


utor textu: Martin Mazanec | Černá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
V prostoru Černé kostky zamýšlí autorka představit nedávnou akvizici GMU – velkoformátovou černobílou fotografii na plátně s názvem Konec filmu (2001) a dále video Home Cinema (2006), poskládané z filmových znělek produkčních společností, které odkazují k začátkům mnoha filmů, jež však nikdy nezačnou.
 
Tyto dva mezníky – začátek a konec filmu, instalované v prostoru Černé kostky, Kotzmannová doplní 10–12 monitory menšího formátu, na kterých budou promítány „fotografie“ s motivem různých světelných zdrojů z různých prostředí, „vybrané“ z autorčina archivu. Tyto „animované“ fotografie budou upraveny tak, že zdánlivý statický moment vždy mírně naruší jemný pohyb v obraze. V divákovi to navodí pocit znejistění, napětí mezi statickým a pohyblivým, fotografií a filmem. Celým prostorem se ponese hudba filmových znělek, která se však bude vztahovat jen k závěrečnému monitoru. Práce se světlem a vnímáním času, jako základním prvkem fotografie a filmu, se dlouhodobě prolíná autorčinými uměleckými přístupy, které nenápadně, ale cíleně vytrhují diváka z rutiny každodenního vnímání. „Světlo a tma jsou předpoklady filmové projekce a prostorového uspořádání nejen interiérů kin a galerií, ale i dění v nejbližším okolí těchto budov v městském prostředí. To, co se může dít cestou do kina, anebo naopak cestou z kina, se odehrává v rámci výstavy Statické drama, která zdánlivě poskytne pouze začátky a konce těchto rituálů, spjatých nejen s městským prostředím nebo dějinami kinematografie. Nosným médiem i výchozím elementem je fotografie. Ta se může jevit rozpohybovaná, animovaná, statická anebo vytrácející se,“ doplňuje Martin Mazanec.
 
 
 
ALENA KOTZMANNOVÁ (* 1974) v letech 1992–1998 studovala v Ateliéru fotografie a v Ateliéru konceptuální a intermediální tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, později získala doktorát na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (2009–2014). Dvakrát byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce. Ve své tvorbě zkoumá možnosti a podstatu fotografických médií. Vlastní (především černobílé) fotografie často kombinuje s videoprojekcemi nebo nalezenými objekty.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.
 

výstava

1
-
31

March
-
December


Od 1. března 2025 od 9:00 budou v prodeji pamětní medaile k 800. výročí města. Zájemci si je budou moci zakoupit v Infocentru a na Bílé věži za cenu 60 Kč. Medaile jsou vyrobeny z mosazi a jejich design byl pečlivě navržen tak, aby reflektoval bohatou historii města
a odrážel nový vizuální styl města i oslav. Tento projekt přispěje k propagaci Hradce Králové a poskytne jeho obyvatelům i návštěvníkům trvalou vzpomínku na toto významné jubileum. 

 


1
-
31

March
-
December


Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

1
-
31

March
-
December


Vydejte se po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

4
-
15

March
-
May


Smíšený sbor Jitro vypisuje skladatelskou soutěž k výročí 800 let města Hradce Králové.

Podmínky soutěže:
  • skladba pro smíšený sbor a capella (SATB - soprány, alty možno dělit)
  • text vlastní či převzatý
  • časový rozsah 3–6 min
  • obsahově a charakterově vázaná k tématu výročí města HK nebo městu HK
  • finanční ohodnocení: 1. cena 5 000 Kč, 2. cena 3 000 Kč, 3. cena 2 000 Kč
  • uzávěrka skladeb 15. 5. 2025
  • hodnocení skladeb proběhne na základě anonymního posouzení odbornou porotou a to  do 15. 6. 2025
  • Porota:
    • Doc. MgA & Mgr. Marek Valášek, Ph.D. (dirigent, sbormistr, vedoucí katedry HV PFUK) 
    • MgA. Jakub Pikla (sbormistr Kühnova smíšeného sboru)
    • MgA. & Mgr. Václav Metoděj Uhlíř, Ph.D. (sbormistr Smíšeného sboru JITRO)


Vítězná/é skladba/y zazní na Sborových slavnostech na podzim roku 2025.

7
-
25

March
-
October


Unikátní výstava je obrazem mnohaletého putování cestovatele Rudolfa Švaříčka do různých částí Himálaje. V Muzeu východních Čech v Hradci Králové budete vtaženi do nejvyššího pohoří světa, hlavně do oblasti Tibetu.
 
Prostřednictvím velkoformátových fotografií i autentických předmětů se seznámíte s životem v okolí ledových vrcholů. Himálaj bude ve výstavě představen z pohledu horolezců a šerpů, nabídne také vhled do života tamních obyvatel a věnovat se bude i duchovnímu životu v oblasti.                                                                                                                       
 
Součástí zážitku bude návštěva buddhistického chrámu, příbytku nomádů, ale i některých duchovních obřadů.

výstava

10
-
5

March
-
June

Vernisáž tabulové výstavy o historii královéhradeckého sportu u příležitosti vyhlášení Sportovců města Hradec Králové.

Nahlédněte do historie královéhradeckého sportu skrze výstavu ve Filharmonii Hradec Králové. Jednotlivé sporty, sportovní kluby, sportoviště a sportovci… Ti všichni tu mají svou minulost, která přesahuje i do dnešní doby a udržuje sportovního ducha Hradce Králové.

Harmonogram:

10. března: Vernisáž ve Filharmonii Hradec Králové

od 16. března: domácí utkání Mountfield HK v ČPP aréně

12. dubna: fan zóna u Malšovické arény v rámci utkání FC Hradec Králové – FC Slovan Liberec

od 17. května: OC Aupark, 17. 5. slavnostní zahájení výstavy v OC Aupark

30. a 31. května: Hradecké sportovní hry

5. června: Den D na Dukle

 

1
-
30

April
-
June


Historie a vznik Zahrady léčivých rostlin - 55. výročí založení

  • Výstava vytvořená k 55. výročí založení Zahrady léčivých roslitn. 
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.
  • Výstava probíhá ve vnitřní části ZLR.

Kdy a kde:

  • od 1. 4.  do 30. 6. 2025
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Historie a vznik Zahrady léčivých rostlin - 55. výročí založení
výstava

1

April
-
June


Zveme vás na městskou hru nejen pro děti, která je plná zábavných početních úkolů. 

1
-
30

April
-
June


Přihlašování do komiksové soutěže Prskavka pro děti a dospívající od 5 do 19 let běží od 1. dubna do 30. června 2025. Vytvořte komiks na téma "Město: 801 dobrodružství" a pošlete jej do soutěže komiksového festivalu Prásk! Podmínky soutěže, rozdělení do věkových kategorií a další informace i novinky o festivalu naleznete na Instagramu @festivalprask nebo Facebooku /festivalprask. Dotazy pište na festivalprask@gmail.com.
Vernisáž přihlášených prací a vyhlášení vítězů se uskuteční 3. října 2025 v úvodní den festivalu Prásk! v Knihovně města Hradec Králové. 
 

2
-
22

April
-
June


Vernisáž výstavy Jindřicha Rejnarta se uskuteční 1. dubna 2025 od 18 hodin. Večer hudebně doprovodí na kytaru Petr Tobišek.
 
Galerie AMBROŽ – prostory Gočárova Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské, Ambrožova 729, Hradec Králové.

Výstava (2. 4. - 22. 6.) je otevřena:
  • úterý – pátek 14–16 h
  • neděle 9–11 h
     
Akce se uskutečňuje s finanční podporou MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ. Děkujeme.

výstava

4
-
8

April
-
June


V roce 2025 uplyne pět let od zahájení programu „Jak nalézat a neničit?“, který je zaměřený na spolupráci krajských muzeí a neodborné veřejnosti se zájmem ať už o prospekci pomocí detektoru kovů (tzv. detektoráře), nebo i bez nich (tedy povrchovými sběry). Účastníci programu se zapojili do spolupráce s krajskými muzei v celém Královéhradeckém kraji, přičemž za tuto stále ještě krátkou dobu, po kterou program funguje, se podařilo získat velké množství spolupracovníků, a ještě více cenných archeologických nálezů.
 
Drobná výstava umístěná ve vestibulu druhého patra historické muzejní budovy připomíná nejzajímavější objevy, které se v uplynulých pěti letech dostaly právě do sbírek našeho muzea, ale také ukazuje, co se archeologové díky nálezům „amatérů“ dozvěděli nového a které zažité stereotypy východočeského pravěku byly zbořeny. Kromě nálezů kovových artefaktů se ale ve výstavě nachází i předměty z jiných materiálů, které dokládají fakt, že řada amatérských spolupracovníků se díky kontaktům s archeology naučila rozpoznávat i kamenné artefakty nebo zlomky keramických nádob.

výstava

4

April
-
May


Výstava obrazů potrvá do 4 5. 2025.  Vernisáž se uskuteční 4. 4. od 17:00.
Adam Broulík - Krajní meze
výstava

7
-
2

April
-
May


Výstava proběhne od 7. 4. do 2. 5. 2025 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy se uskuteční 8. 4. od 17 hodin.
 
Stanislav Janiga (*1978) – výtvarník, básník a pedagog, který se ve své tvorbě zaměřuje (kromě volné kresby a malby) především na klasické grafické techniky, zejména linoryt, a objektovou tvorbu využívající netradiční materiály, jako je vosk. Inspiraci často čerpá z mytologie, archetypálních obrazů a přírodních struktur. Ovlivněn psychologií C. G. Junga, indiánskou kulturou a dávnými mýty, které považuje za klíč k pochopení lidského nitra, vnímá uměleckou tvorbu jako iniciační proces, dotýkání Osobního s Univerzálním. „Od jisté doby inklinuji k arteterapii – hledám, hloubím, vynáším, skládám, střádám, odhazuji, v úžasu vržen do světa posvátné geometrie vyměřuji, jindy si hraji v hájemství surreálných bytost. Fascinují mě pohádky, příběhy obsahující moudrost předků. Hledám a občas nacházím ozvěny lesa mytág, zvláště v kraji mých předků, kam nyní směřuji.“

Stanislav Janig: Linoryty a objekty

10
-
11

April
-
November


Muzeum v Třebechovicích založil v roce 1925 Vilém Koleš. Tento nadšený muzejník a historik získával sbírkové předměty darem od spoluobčanů a příznivců muzea. Jednalo se o předměty, které byly spojeny s historií města a jeho okolí.

Výstava představí poklady městských sbírek a připomene bohatou historii našeho muzea. Součástí vernisáže bude slavnostní vyhlášení výtvarné soutěže na téma 100 let třebechovického muzea. O hudební doprovod se postará Mgr. Art. Ondřej Mucha, Dis., který zahraje na historické harmonium vyrobené třebechovickou firmou Josef Vanický před více než 100 lety.

výstava

25
-
21

April
-
September


Největší a ambiciózní, jedinečná svým rozsahem i obsahem. Tak by se dala popsat výstava a nová publikace, která představí veduty, prospekty, mapy a plány Hradce Králové od 17. do 19. století.  Bude se jednat o předměty ze soukromých a veřejných sbírek z domova i zahraničí, které dosud nikdy nebyly v tomto rozsahu společně vystaveny. 
Jste připraveni objevit historii královského města?

25

April
-
May


  • Přijďte se podívat na sbírku bylinných pivoněk, která kvete v Zahradě léčivých rostlin FaF UK v Hradci Králové.
  • Nachází se zde přes 100 taxonů bylinných pivoněk (botanické druhy, jejich kříženci a kultivary pivoňky čínské). 
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 25. 4. do 25. 5. 2025
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Pivoňky v Zahradě léčivých rostlin
výstava

30
-
31

April
-
May


Třetí výstava Klubu konkretistů KK3 v cyklu Dalibor Chatrný 100 představí dva multimediální umělce, Libora Novotného a Daniela Hanzlíka.
 
Studovali na stejné škole sklářské v Železném Brodě, spřátelili se na Fakultě umění UJEP v Ústí nad Labem, v roli školitele a doktoranda. Zájem o fyzikální vlastnosti světa, v němž žijeme, charakterizuje celoživotní uměleckou tvorbu Dalibora Chatrného. Konvenuje i oběma dubnovým vystavujícím.
 
Libor Novotný se zaměřuje na magnetismus v rovině metafory a Daniel Hanzlík překračuje hranice mezi virtuálním a fyzickým světem, vede nás do reality show mikrorozměru.

Daniel Hanzlík, Libor Novotný: Chatrný100
výstava