KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

13. května 2023

12
-
14

květen


  • Od 12. do 14. května se koná na zimním stadionu Mistrovství České republiky mažoretek, které organizuje hradecký A-team HK   Klub aerobiku a mažoretek. 
  • Celkem 1800 mažoretek z celé České republiky bude soutěžit  v pódiových skladbách, defilé i sóloformacích. Mažoretky se představí v disciplínách s náčiním baton (s hůlkou) a pompom (s třásněmi).
  • Nejlepší mažoretky v jednotlivých disciplínách se utkají o nominace na Mistrovství Evropy, které se uskuteční v červnu ve Slovinsku a také o nominace na Mistrovství světa, které se bude konat na konci září v Chorvatsku. 
  • Akce se uskuteční s finanční podporou Statutárního města Hradec Králové. 

Mistrovství ČR mažoretek

13

květen


Přátelský běh mezi městy Pardubice a Hradec Králové proběhne již po patnácté!
Trať má 10 kilometrů (z každé strany). Část trati je po asfaltu, část přírodou. Více přírody je na pardubické straně, více asfaltu pak na straně hradecké. Běží se za každého počasí.

13

květen


Přijďte si i letos užít městskou slavnost Nábřeží řemeslníků! V sobotu 13. května 2023 na Tylovo nábřeží v Hradci Králové dorazí na 80 nejrůznějších řemeslníků. Kochejte se jejich šikovností a sami si vyzkoušejte, kolik to dá práce. Čeká na vás spousta krásných rukodělných výrobků a tvořivých dílen nejen pro děti.  Krom řemesel se můžete těšit také na loutkové divadlo nebo projížďu po Labi. Zapojte se do soutěže, získejte tovaryšský list a vyhrajte krásné řemeslné ceny v tombole.
 
Vstup na akci je zcela ZDARMA.

***
Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží (https://www.hradeckralove.org/kralovehradecka-nabrezi/d-50464/p1=20838)

Nábřeží řemeslníků

13

květen


Členky Spolku lidové tvorby Hradec Králové Vás srdečně zvou na pravidelný workshop lidové tvorby, který proběhne:
 
  • v sobotu od 9,00 do 14,00 hod.,
  • v budově Adalbertina Hradec Králové, ČSA 300, učebna č. 69, v 1. patře.

Školné za 1 lekci je 150 Kč pro dospělého a 80 Kč pro dítě, platí se vždy celá lekce (každou sobotu).
 
Prováděné činnosti:
 
  • LAPAČE SNŮ – TENERIFA – Pomůcky: vyšívací rámeček, příze, karton, velká jehla, nůžky (Bedřiška Barešová).
     
  • PALIČKOVÁNÍ – Pomůcky: herdule, paličky, špendlíky, nůžky, papír, háčkovací příze (Marie Jiroutová).
 
 
Informace o lekcích – Monika Lemberková, tel.: 604 994 913, e-mail: monikaerbenova@seznam.cz
 
Více informací získáte na stránkách spolku www.slthk.cz
 
Program je realizován za podpory statutárního města Hradec Králové.
 
Pořadatel: Spolek lidové tvorby HK
 

SPOLEK LIDOVÉ TVORBY - WORKSHOP

13

květen


Tento rok se koná již 16. ročník Branného závodu v Hradci Králové. Branný závod je závod ve stylu orientačního běhu pro čtyřčlenná družstva (s alespoň jednou ženou), na jehož trase jsou umístěny stanoviště s disciplínami všelijakého zaměření.

Vše je v režii vojenských mediků z FVZ.

Mimo samotný závod na vás čeká nabitý doprovodný program a také soutěže pro nejmenší účastníky ve formě Braňáčku.

***
Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží (https://www.hradeckralove.org/kralovehradecka-nabrezi/d-50464/p1=20838)

Branný závod

13

květen


Třetí farmářské trhy se budou konat 13.5. mimořádně na náměstí Svobody. Na nábřeží bude tentokrát patřit řemeslníkům. 
 
Už třetí farmářské trhy:-) Tentokrát se potkáme na náměstí Svobody, Tylovo nábřeží v tento den obsadí řemeslníci v rámci akce Nábřeží řemeslníků. Náměstí Svobody se nachází hned vedle nábřeží, je to prostor přímo před Filosofickou fakultou královéhradecké univerzity. Opět bude připraven zajímavý doprovodný program. Podíváme se společně s Rakytník Cvrček na různé možnosti zpracování rakytníku. Nebudou chybět ukázky a ochutnávky. Pro děti bude připravena zábavná BOJOVKA. Vyzkouší si, jaké to je, stát se luštiteli tajného kódu. Chystáme verzi pro zkušené myslitele i menší děti. V cíli bude pro všechny připraven malý poklad:-). Přijďte, těšíme se na vás!

---
Trhy se budou konat pravidelně každých 14 dní. Výjimečné budou nejen skvělou nabídkou lokálních produktů, ale i tím, že vždy bude připraven zajímavý doprovodný program pro děti. Necháme dětem i jejich doprovodu nahlédnout do života farmářů, ukážeme, jak se staráme o půdu, pěstujeme zeleninu, květiny, chováme dobytek. Děti si budou moci vyzkoušet některé činnosti a třeba si i něco vyrobit nebo zasadit a odnést domů. 
 

13

květen


Hradecké nábřeží opět ožije chutí jara.

***
Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží (https://www.hradeckralove.org/kralovehradecka-nabrezi/d-50464/p1=20838)

Hradecké nábřeží gurmánů Chuť jara

13

květen


Přijďte společně s námi zažít jedinečnou příležitost posnídat na střeše. Netradiční oslava se koná během Světového dne pro fair trade, který se každý rok slaví druhou sobotu v květnu. Férová snídaně je celorepublikový komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě.
 
Tak vezměte deku, něco férového na zub a stavte se za námi.
 
Vstup volný.

13

květen


Zveme všechny malé výtvarníky do ateliéru GMU na Obrazárnu.
JINAČÍ JIČÍNSKÁ
Malba, socha, fotka i díla kreslířská, to vše byla malířka Věra Jičínská. Kolik uměleckých tváří měla a co všechno ve svých dílech skryla? To společně odhalíme a s vodou si zakouzlíme při navrhování nejrůznějších designů a tvorbě užitého umění.
_____________________
Pátek 12/05 | 15:00–17:00 (rodiče s dětmi 3–6 let)
Sobota 13/05 | 10:00–12:00 (rodiče s dětmi 6-10 let)
NUTNOST PŘEDCHOZÍ REZERVACE NA: edukace@galeriehk.cz
Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma

13

květen


V sobotu 13. května 2023 od 10:00 se v Hradci Králové uskuteční hned dva komunitní pikniky na podporu pěstitelů ve světě – Férová snídaně. Jeden z nich na střeše Knihovny města Hradce Králové, druhý pak v Komunitní zahradě Střelák. Hradec se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno, často pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách a musí čelit dopadům klimatické změny. 

Na to reaguje systém Fairtrade. Pěstitelé ze zemí globálního Jihu si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu, a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být fairtradový čaj, káva či džus, domácí koláč nebo bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky. 
„Kdo by si nechtěl posnídat na tak krásné střeše jakou naše knihovna má?“ táže se Jaroslav Beran, jeden z organizátorů Férové snídaně v Hradci Králové.

Akce se koná v Česku již po dvanácté, a to vždy na Světový den pro fairtrade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Hradci Králové akce proběhne od 10:00 hodin na střeše Knihovny města Hradce Králové v ul. Wonkova, nebo v komunitní zahradě Střelák park mezi ulicí Letců a ulicí Střelecká. V případě nepřízně počasí jsou pro vás na obou místech přichystány přístřešky, abychom mohli společně tento den bez starosti oslavit.

„Férová snídaně je největší česká akce na podporu odpovědné spotřeby. Do organizace tohoto komunitního pikniku se hlásí dobrovolníci, a právě díky jejich energii se loni po dvou covidových letech sešlo celkem na 140 místech přes 5700 lidí. Fairtrade není jen certifikační systém, ale globální hnutí, které spojuje miliony pěstitelů v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky s miliony spotřebitelů a aktivních lidí ve světě. Jsem rád, že zájem o pořádání akce se u nás dlouhodobě drží a společným úsilím můžeme přispívat k lepším životům pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů,“ uvedl Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje. 
 

13

květen


Zveme Vás na cestovatelské promítání průvodců cestovní kanceláře HOŠKA TOUR!
 
V sobotu 13. května 2023 od 12:00 do 18:00 hodin v budově Adalbertina - Malý sál (Československé armády 300, Hradec Králové).
 
Program:
 
12:30  Stanislav Haman – Lago di Garda: Středomoří pod alpskými vrcholy
 
13:00  Ivana Soukupová – Hamburg: Od rušných doků po centrum moderní kultury
 
13:40  Jiří Tichý – Totes Gebirge: Rakouské hory pohodově
 
14:20  Tomáš Horák – Julské Alpy: Pod nejvyššími štíty Slovinska
 
15:10  Pavel Bičiště – Provence: Putování podél Azurového pobřeží
 
16:00  tombola, vyhodnocení cestovatelského kvízu
 
16:15  Petr Hoška – Jordánsko: Za biblickými příběhy i nejkrásnější pouští světa
 
17:15  Jan Hoška – Švýcarsko: Vlaky mezi horské velikány
 
 
Vstup zdarma kdykoliv v průběhu akce.
 
Více informací na webu promitani.hoska-tour.cz
 
Pořadatel: CK Hoška Tour
 

CESTOVATELSKÉ PROMÍTÁNÍ

13

květen


Vzdělávací spolek Eduking Vás zve na nutriční školení
 
DYSFAGICKÁ DIETA
DIETA PŘI ONEMOCNĚNÍ JÍCNU
DIETA PANKREATICKÁ
 
Určeno pro pacienty a jejich rodinné příslušníky, či zájemce o problematiku.
 
Školení proběhne 13.5. 2023 od 14 do 16 hodin v učebně Adalbertina (Československé armády 300, Hradec Králové).
Cena: 90 Kč
 
Školící nutriční terapeutka: Olga Mengerová - IKEM
Kuchař: Tomáš Zachara
 
Pomůžeme Vám zorientovat se ve Vaší dietě.
 
Naučíte se připravit pár jednoduchých pokrmů.
 
Vše můžete na místě zkonzultovat s nutriční terapeutkou.
 
Dostanete domů zásobník receptů, který Vám postačí na pár týdnů a můžete je dokola točit - nemusíte již tápat při sestavování jídelníčku.
 
Všichni účastníci si budou moci nainstalovat aplikaci na propočet jídelníčků, kde jsou případně pro zájemce k dohledání i konkrétní recepty.
 
Aplikace Nutriservis Fit je pro účastníky na 1 rok zdarma!
Normální cena aplikace je 490 Kč/rok.
 
Informace: Kristýna Pilařová, tel.: +420 602 372 712, edukinghk@gmail.com
 
Pořadatel: VZDĚLÁVACÍ SPOLEK EDUKING, www.edukinghk.webnode.cz
 

EDUKING - NUTRIČNÍ ŠKOLENÍ

13

květen


Přijďte si užít sobotní odpoledne do lesní školky!!!
Čekají vás dílničky - práce se dřevem i výtvarno, výroba vlastních mýdel,...
Program podia:
14:00 Hudba DJ Efox love
16:00 pohádka O hadovi, který si šlapal na jazyk
17:15 Improshow B.I.Z.O.N.I.
a skvělé domácí občerstvení a kavárna...
Pečení hadů na ohni.
Akce je doplněna i samoobslužným bazárkem dětského oblečení a vybavení, swapem čehokoli... jen prosíme, co si donesete a neprodá se, nevymění... opět si odneste domů. Děkujeme!
Stánek s HAND MADE výrobky.
vstupné: dospělí 150,- a děti zdarma
Podium i dílničky pro děti jsou zastřešené pro případ nepřízně počasí.

13

květen


KAMarádi, do Hradce Králové přišlo jaro a s ním i radostná pozvánka na první komentovanou procházku v tomto roce! Tentokrát se zaměříme na městskou zeleň a projdeme se po pěti historických parcích.
 
Hradec Králové je známý jako moderní město v zeleni. Zeleň v centru města zajišťuje systém veřejných parků, které jsou nejen jeho plícemi, ale také významnými výkony zahradní a parkové architektury a kompozice. Podíleli se na nich František Thomayer, Josef Kumpán, Alois Wachsman či Ladislav Batěk. Komentovaná procházka s historikem umění a odborným garantem KAMu Ladislavem Zikmundem-Lenderem připomene historii a proměny podoby pěti z nich.
 
Sejdeme se v sobotu 13. května ve 14.00 před budovou magistrátu města (tř. Československé armády 408).
 
Procházka po historických parcích bude trvat asi 2,5 hodiny.
 
Komentovaná procházka je tradičně zdarma a rezervace není nutná – zkrátka přijďte.
 
Těšíme se na Vás!
 
www.kam.hradcekralove.cz
www.instagram.com/kam.hradec
www.kontrapunkt.cz

13

květen


Komise místní samosprávy Nový Hradec Králové Vás zve v sobotu dne 13. května 2023 od 14.00 do 19.00 hodin na Svatováclavské náměstí na Novém Hradci Králové na sousedské setkání DEN PIVA.
 
 
Na Vaši účast se těší:
Pivovar Beránek
Pivovar Antéňák
Pivovar Kluk
Limonády Žamberk
Občerstvení zajišťuje pivovar Beránek
 
K tanci a poslechu hraje královéhradecká kapela Sonet
Součástí akce bude od 14.00 do 16.00 hod. ukázka výstroje a techniky dobrovolných hasičů

13

květen


V režii Mirka Vrbického hraje soubor Lůza.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

1
-
31

květen


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
31

květen


27/11/20–01/10/23
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
ARCHITEKT VÝSTAVY: TOMÁŠ SVOBODA
GRAFICKÝ DESIGN: CINDY KUTÍKOVÁ & JIŘÍ MOCEK
 
Vystavení autoři a autorky: Václav Stratil, Veronika Šrek Bromová, Milan Knížák, Milan Langer, Martin Zet, Daniel Pitín, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Zorka Ságlová, Miloš Šejn, Margita Titlová, Vladimír Kokolia, Lenka Klodová, Václav Jirásek, Ladislav Jezbera, Matyáš Chochola, Václav Houdek, Anna Daučíková, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkáčová, Zbyněk Baladrán, Markéta Othová, Anna Hulačová
Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň k výtvarné tvorbě. Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.
 
Za hranici současného umění považujeme přelom 60. a 70. let minulého století. Jako důležité okolnosti jeho vzniku vnímáme rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění nenacházíme jednotný styl. Každý autor, každá autorka si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby. Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

výstava

1
-
31

květen


Jan Šafránek | Kavárna Kubišta
03/02/23–11/06/23
kurátorka: Petra Příkazská, Anna Horák Zemanová | Bílá kostka
V dialogu s Bohumilem Kubištou
Výstava představuje návštěvníkům průřez tvorbou královéhradeckého rodáka, malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy může návštěvník na stěžejních dílech jednotlivých dekád (od 60. let do současnosti), která dále doplňuje rozsáhlý soubor kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.
 
První malířské pokusy jsou u Šafránka spojeny s vytvářením drobných variací modernistických krajin a kopií slavných portrétních obrazů se silným psychologickým akcentem. Velmi záhy však svou pozornost zaměřil na zobrazování „nereálně reálných“ situací – žánrových výjevů plných svérázných postav
rodících se z umělcovy fantazie živené podivuhodnou realitou divadelních, tanečních a hospodských společností. Autor z jednotlivých scén sestavuje novodobou burleskní frašku, do níž obsazuje postavy odpozorované nejen v ulicích, hospodách a barech, ale také na stranických schůzích a v policejních služebnách (Hladce oholen dobře ostříhán, 1975; Hospodské hry, 1972; Řečník, 1978). Jeho obrazy vytváří iluzi filmu s dějovou linkou smrštěnou do jednoho políčka, komiksový
humoristický román, v němž podobnost zobrazených osob
se skutečnými lidmi je jen „čistě náhodná“.
 
Ve svých rafinovaně insitních malbách mnohofigurálních kompozic Jan Šafránek rozvíjí série nesouvisejících mikropříběhů. Stejně jako v životě, ani zde neexistuje jednotící střed. Profánní a posvátné, všední a neobvyklé, reálné i neskutečné se propojuje v neuvěřitelné obrazné slavnosti, karnevalu barev.
 
JAN ŠAFRÁNEK (*1948 Hradec Králové) je svébytný český malíř, jehož začátky jsou spojeny s propagační tvorbou pro královéhradecká Městská kina. Malířský a pozorovatelský talent spolu se studiem obrazových reprodukcí a návštěvy výstav mu zcela vynahradily nedostupné studium na umělecké škole. V roce 1974 se přestěhoval do Prahy a stal se aktivním členem tamního undergroundu. Podpis Charty 77 pro Šafránka znamenal nucený odchod do exilu. První zastávkou na jeho dlouhé cestě byla Vídeň, kde si doplnil výtvarné vzdělání ve speciálce prof. Carla Ungera na tamní Univerzitě užitých umění. Následně se usadil v Austrálii a postupně procestoval Nový Zéland, USA, Mexiko, státy Jižní Ameriky a Tichomoří. Ačkoli svou tvorbou stojí zcela mimo akademickou uměleckou obec, jeho obrazy těší a baví desítky let nejen autorovy přátele a soukromé sběratele, ale jsou zastoupeny i ve sbírkách významných veřejných institucí doma i v zahraničí. Autor žije a tvoří střídavě v Praze a ve Vídni.
 

výstava

1
-
31

květen


Michaela Vélová Maupicová | Šum v plástvi, světlo v mohyle
03/02/23–11/06/23
kurátorka: Jitka Hlaváčková | Černá kostka
 
Michaela Vélová Maupicová je známá především jako malířka, ve skutečnosti je však na její tvorbu potřeba nahlížet jako na bytostně multimediální, procesuální a stále otevřenou experimentu. Motivy, kterým se autorka věnovala ve svých malbách, mají své předobrazy či paralely v kresbách, tiscích a objektech, ale také ve fotografiích a videích, které nám prozrazují mnohé o jejím uvažování. Výstava Michaely Vélové Maupicové Šum v plástvi, světlo v mohyle prezentuje výběr krátkých videoartových prací, které byly dosud veřejnosti představeny jen okrajově.

S cílem představit divákům tuto vnitřní dynamiku se výstava v Černé kostce zaměřuje na konfrontaci několika méně známých prací různých formátů. Všechna vystavená díla pocházejí z let 2007–11, jádro tvoří výběr krátkých videoartových prací: videa Kry (2007) ze Sbírky pohyblivého obrazu GMU a Mistake (2008), jež vznikly ještě v rámci autorčina studia v ateliéru Milana Knížáka na Akademii výtvarných umění v Praze. Další dvě díla, Tumulus (2009) a Tetris (2010), pocházejí z období bezprostředně po jejím absolutoriu školy. Výběr doplňují kresby, fotografie a objekty, které společně vypovídají o procesu překladu témat a myšlenek z jednoho média do druhého.

MICHAELA VÉLOVÁ MAUPICOVÁ (1982 Příbram – 2018 Olomouc) absolvovala v roce 2001 Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově a Vyšší odbornou školu v Jablonci nad Nisou, načež byla přijata do ateliéru prof. Jitky Svobodové na Akademii výtvarných umění v Praze. Své umělecké studium zakončila v Ateliéru intermediální tvorby prof. Milana Knížáka v roce 2008. O rok později se stala finalistkou Ceny 333 Národní galerie v Praze a v mezinárodní soutěži Kunstpreis 2009 berlínské nadace Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst pro mladé umělce získala druhou cenu. Samostatně vystavovala mimo jiné v Oblastní galerii Liberec (Hranice stínu, 2014), v pražském Topičově salonu (Mezičas, 2015, s Mílou Preslovou), v GASK, Kutná Hora (Skladby mysli, 2016), v Národní galerii Praha (After Rembrandt, 2017) a v Galerii hlavního města Prahy (2019). Z mnoha skupinových výstav lze uvést například výstavu Postkonceptuální antikoncepce (2017, OGV – Galerie Alternativa,Jihlava; 2018, Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy; 2020, Galerie 1, Praha). Tvorba Michaely Maupicové je zastoupena ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Středočeského kraje, Oblastní galerie v Liberci, Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst Berlin a v soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

výstava

1
-
31

květen

výstava

1
-
31

květen


Datum konání: 23. 03. 2023 do 31. 08. 2023

Městská hra vás provede historií naší knihovny. Brožurky jsou k dispozici na webu nebo tištěné v ústřední budově ve Wonkově ulici. Vstup volný.
Městská hra – Od Ducha k Velrybě

1
-
31

květen


28. 4. - 3. 9.

V Muzeu východních Čech se můžete těšit na výstavu fotografií tlapek a srstí afrických zvířat od fotoreportéra Martina Veselého a jeho dcery Anežky. 
 
Přijďte se podívat na ceněnou kolekci originálních snímků chodidel zvířat pořízených v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Autor výstavy si všiml, že lidé ani v ZOO nevidí, po čem všechna ta úžasná zvířata chodí, a tak se „tlapky“ staly objektem jeho zájmu. Aby eliminoval vše, co na fotce ruší, použil divadelní černé sametové pozadí a ateliérová světla.
 
Součástí neotřele pojatého tématu budou i exponáty z přírodovědeckého oddělení MVČ a ze ZOO Dvůr Králové nad Labem. Aby bylo možné výstavu vnímat více smysly, bude obohacena o "hands on" předměty. Zapojeny budou i audiovizuální prvky ve formě dětem přizpůsobené projekce mapy Afriky a dotyková obrazovka s databází zvuků zvířat. 

výstava

1
-
13

květen


změna programu vyhrazena
AC klub - program na duben, květen

1
-
31

květen


Nová výstava v Galerii za Galerií: Domov mé matky není můj domov
  
Od pondělí 1. května budou moci procházející Tomkovou ulicí zhlédnout další výstavu v netradičním prostoru Galerie za Galerií. Tentokrát zde budou uvedena dvě videa česko-vietnamské umělkyně Lê Thị Hoài, která v nich zkoumá krizi identity mladé Asiatky žijící v Evropě. Specifikem výstavního prostoru je možnost zhlédnout uvedená videa přímo z ulice, přes výkladní skříň.
 
Na výstavě se podílí pražská galerie Artvivist_Lab, kde byla uvedena loni na jaře. V jejich prostorách se instalace skládala z textilního tisku, kde se prolínají symboly západních hodnot s vietnamským folklórním mýtem o původu, spolu s odkazy k rodině umělkyně Lê Thị Hoài. Další součástí projektu byl soubor keramických předmětů: nádoba na vonné tyčinky, set nádob k pití a uříznutý prst. Jde o kopie čínského porcelánu dekorovaného mixem symbolů od výrazného vlivu Číny ve Vietnamu, feminismu po queer politiku.
 
„Pro hradeckou výstavu je výstava modifikována přímo pro Galerii za Galerií. V jejím prostoru budou uvedeny dva videorozhovory, které instalaci v Praze doplňovaly. Kolemjdoucí se na videa mohou podívat přímo z ulice. Výstava tam bude k vidění od pondělí do pátku v časech od 15 do 21 hodin, a to až do konce července,“ zve na novou výstavu ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.
 
Témata výstavy probírá autorka ve videu „Matčiny ruce”, kde promlouvá se svojí matkou. Mezigenerační a mezikulturní konfrontace vedla k mnoha překvapivým závěrům.
Druhé video „Po zhlédnutí spalte“ s narací a pálením dopisu určeného autorčiným mrtvým předkům v pozadí, je autorčiným pokusem porozumět svým vzpomínkám skrze fotografie, které pořídila ve Vietnamu.
 
„Domov mé matky není můj domov” zkoumá krizi identity mladé Asiatky žijící v Evropě. Hledá pocit sounáležitosti, přijetí a pochopení. Umělkyně se snaží vytvořit přenosné kořeny skrze vytvoření vlastní svatyně, která pochází z tradice kultu předků. Svatyně pro ni symbolizuje nejen víru v mrtvé předky, ale také je s ní spojené přesvědčení o „morálním dluhu svým předkům,” a uspořádání patriarchální, heteronormativní a konzervativní společnosti, se kterou autorka polemizuje, dodává kurátorka výstavy Tamara Moyzes. Výstava potrvá až do 27. července.
 
Lê Thị Hoài (1992, Đà Nẵng, VNM) je českovietnamská grafická designérka a vizuální umělkyně. Vystudovala žurnalistiku na UK, vizuální komunikaci na UMPRUM v Praze a v současnosti dokončuje umělecká studia na Sandberg Instituut v Amsterdamu. Pracuje pro časopis revue Prostor. Ve své volné tvorbě se věnuje identitární politice, feminismu a „přenosným kořenům“.
Domov mé matky není můj domov
výstava

1
-
31

květen


16/04/23–10/09/23

Kurátorka: Martina Pachmanová

Výstava Věry Jičínské přibližuje stěžejní aspekty tvorby této neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění. Na základě výběru obrazů, pastelů, kreseb, grafik, ale i málo známých fotografií, vykresluje vývoj autorčina díla v meziválečném období, kdy studovala, pracovala či vystavovala v Brně, Mnichově, Praze, Paříži, Bretani, Pětikostelí nebo Dobrušce. Připomíná ale také její práci na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce.
 
Jičínská naplňovala řadu atributů moderní ženy: vzepřela se otcovské autoritě, když odešla studovat a pracovat do světa; budovala si finanční nezávislost, kouřila, cestovala, krátkými vlasy demonstrovala svobodu a nezávislost. Byla flanérkou moderního velkoměsta a svou pozorovatelskou vášeň ve 30. letech završila novinovými a časopiseckými články i extenzivní fotografickou dokumentací okolního světa. Podobně jako její generační souputnice byla však rodinou, společností i kritikou opakovaně upomínána, že životní role ženy souvisí v první řadě s mateřstvím a že právě s ním je spojena také legitimizace ženského umění. Tomuto předsudečnému názoru vzdorovala tvrdošíjným studiem a metamorfováním kubismu, purismu a neoklasicismu, hledáním témat, která do té doby představovala mužskou doménu (včetně senzuální malby ženských aktů), dále výpravami za „exotikou“, expresivním gestem či abstrahováním viděné skutečnosti. V neposlední řadě také odvážným rozhodnutím vydat se ve svých 50 letech na neprozkoumanou cestu designérky.

výstava

1
-
31

květen


Výstava obsahuje instalace dobových exponátů z různých sektorů tehdejšího obchodu a současně bude historicky mapuje konzumní trendy cíle dobového zákazníka. V průběhu jarních a letních měsíců sezony bude také možné absolvovat doplňující komentované prohlídky po Hradci Králové, které toto téma maximálně rozšíří. Jejich termíny budou zveřejňovány na www.hkpoint.cz. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. dubna od 17:30 a v informačním centru bude k vidění do konce srpna.
Výkladní skříně socialismu, aneb co jsme nakupovali za normalizace
výstava

1
-
31

květen


Minulé století – dvacet osobností
27/11/20–01/10/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Odborná spolupráce: Kateřina Křížkovská,
Judita Kožíšková, Anna Horák Zemanová
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: Cindy Kutíková & Jiří Mocek
 
Vystavení autoři a autorky:
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
 
Expozice  Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
 
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.

výstava

1
-
31

květen


Charitativní putovní výstava na podporu projektu „Sad nadějí“ pro onkologické pacienty a pacienty v remisi. Vernisáž se uskuteční 4. května od 16:00. Záštitu nad výstavou převzala paní primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová a pan poslanec Pavel Bělobrádek. Autorkou výstavy je paní Věra Fina. Více informací o projektu na www.jeliman.net.
Každý den je dar
výstava

1
-
29

květen


Výstava k vidění do 29. 5. 2023

Přijďte na studentskou výstavu do Bio Centrál.
 
Studenti zde představí svůj PROJEKT SKLENIČKY.

Tímto Vás všechny zveme na vernisáž výstavy projektu Skleničky, který přeneseme se studenty S2A z naší Jarní výstavy do Bio Centrál.

KDY BUDE VERNISÁŽ 27.4. 2023 v 16:00 hodin.

Těšíme se na viděnou!

Skleničky
výstava

1
-
31

květen


"V kruhových soustavách obrazů Jaroslava Jebavého se dokážeme svou myslí ztratit a odlepit od země. Jako v kokpitu kosmické lodi frčíme světelnou rychlostí do hlubin nedozírna, před námi se otevírají nekonečné rotující propasti prostorů. Inspirací byly nejen vědecké teorie, ale také platíčka samolepek. Z perforované struktury, která po vylepení barevných bodů zbyla, autor sestavoval koláže a od koláží už nebylo k obrazům daleko. Obrazy uklidňují mysl, ale zároveň kladou otázky: dokážeme říct, kam až kosmos sahá? Jestliže se vesmír rozpíná, jak tedy vypadají jeho hranice? Podle reliktního záření to možná zjistí sonda Planck. Pokud budeme chtít vidět jiné světy, budeme cestovat v našich tělech, či spíš jako nehmotné subatomární částice, shluk elektronů, a zhmotníme se až v jiné galaxii?", z textu k výstavě od Martiny Vítkové (kurátorka).

Výstava bude k vidění do 31. května a navštívit ji můžete:
  • po-st   8.00-17.00
  • út-čt       8.00-14.00
  • pá          8.00-12.00
 

Jaroslav Jebavý - Multiversum
výstava

1
-
31

květen


28. 4. - 31. 5. 2023

Nongkran Panmongkol, umělkyně pracující střídavě ve Stockholmu, Bangkoku a Phrae a Lexa Peroutka, působící převážně ve Stockholmu a v Praze – tvoří uměleckou dvojici. Oba autory spojuje dlouhodobý výzkum společenských událostí, které ve své tvorbě kriticky zobecňují do jednoduše artikulované formy. Často se do jejich hledáčku dostávají témata, která jsou společná v euroasijském geopolitickém prostoru. Jejich rozdílná kulturní zkušenost jim umožňuje přesněji pojmenovávat zkoumanou problematiku.

Michal Neugarten je malíř, který redukuje malbu na proces materiálové manipulace, která má téměř performativní charakter. Samotný rozměr aktivity – performance, proces vzniku malby – není součástí jej prezentace: vidíme obrazy, které jsou stále relativně statické.

Obrazy vznikají v autentickém prostoru ateliéru ve vesnici Čimelice, daleko mimo hranice našeho města, kde sociální, kulturní či politické stimuly nevstupují nekontrolovatelně do autorovy tvorby. Obrazy jsou tak systematickou a experimentální prací v terénu vizuální komunikace, která má silně univerzální – tedy přeneseně i globální – charakter. Jednotlivosti zde hrají kolektivní hru – ta se zde jeví jako syntetický proces.

Beyond Beauty - Nongkran Panmongkol, Michal Neugarten, Lexa Peroutka
výstava

1
-
31

květen


Změna programu vyhrazena.
Muzikantův diář - program akcí hudebního oboru ZUŠ Střezina

1
-
27

květen


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na květen

2
-
31

květen


Jiřímu Čečkovi je vlastní pohyb. Jeho velkým koníčkem je orientační běh, pěší turistika, horská turistika, ale také fotografování. Na vystavených snímcích jsou zachyceny pohyby tanečníků, které pořídil v Hradci Králové na festivalu Antré k tanci. Nejen pohyb, ale i architektura je často objektem jeho hledáčku.
 
Jiří Čečka je absolventem Hradecké fotografické konzervatoře vedené prof. Ludvíkem Baranem a doc. MgA. Josefem Ptáčkem.

výstava

2
-
31

květen


Výstava znázorňuje většinu druhů a možností zapojení do dobrovolnictví. Dobrovolnictví totiž sluší všem – ženám i mužům, mladým i starším. Nechte se inspirovat k nezištné a smysluplné pomoci druhým.
 
Spolufinancováno EU.
 
Slavnostní vernisáž výstavy 2. 5. od 17:00 zahájí ředitelka Národní asociace dobrovolnictví Stanislava Hamáková

výstava

2
-
31

květen


Spolek JAKALUS, hnutí uživatelů psychiatrické péče, vás zve na putovní výstavu pro podporu duševního zdraví, kde uvidíte výtvarné práce, básně, texty, karikatury, vtipy a další práce vytvořené lidmi s duševním onemocněním.
 
Vernisáž k výstavě s besedou a autorským čtením proběhne 3. 5. 2023 od 16:00 v sále knihovny. Výstava trvá od 2. 5. do 28. 6. 2023.

výstava

2
-
31

květen


Umělecká akademie pro seniory při ZUŠ Habrmanova představí uměleckořemeslné práce z oborů Keramika, Řezbářství a z oboru Malba pak akvarel a téma portrét. Akademie je společný projekt ZUŠ Habrmanova a města Hradce Králové, který trvá již třetím rokem.
 
Vernisáž k výstavě proběhne 5. 5. od 15:00 v sále knihovny. Výstava potrvá do 29. 6. 2023.

výstava

2
-
31

květen


Datum konání: 02. 05. 2023 do 29. 06. 2023

Výstava Diecézní charity Hradec Králové vypráví příběhy absolventů dobročinného projektu Adopce na dálku, který podporuje vzdělávání chudých dětí v Indii. Z příběhů vyzařuje vděčnost, naděje a touha pomáhat dalším lidem. Mladí Indové přebírají od dárců pomyslnou štafetu a snaží se, aby byl svět lepším místem k životu.
 
K výstavě se koná 4. 5. od 17:00 v sále knihovny Beseda o životě indických dětí.

výstava

2
-
31

květen


Na společné výstavě dvou přátel představí své obrazy Stanislav Chlouba a své fotografie Ivan Cinka. Obrazům krajin a zátiší se první autor věnuje již 20 let a považuje to za velkou radost a koníček. Druhý autor fotografuje zejména v Praze a Duchcově a své zálibě se věnuje už 7 let.

Výstava se uskuteční od 2. 5. do 29. 6. 2023.
výstava

4
-
31

květen


Galerie AMBROŽ vás zve na vernisáž výstavy fotografií prof. JINDŘICHA ŠTREIA a JINDŘICHA BUXBAUMA - 4. května 2023 od 17 hodin ve Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské.
Večer s Mandalukovými hudebními mandalami. Výstavu můžete zhlédnout do 31. 5. 2023 každé úterý, středu, čtvrtek 15-17 hodin.

Akce se uskutečňuje za finanční podpory Statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje. www.ccshhk.cz

JINDŘICH ŠTREIT a JINDŘICH BUXBAUM - Od víry k naději (přístupné ve čtvrtek)
výstava

9
-
27

květen


Výstava v galerii Automat představí průřez tvorbou žáků výtvarného oboru ZUŠ Střezina, a to od předškolního věku až po dospělé včetně prací vycházejících z tématu letošního školního roku, jímž jsou gesta. Instalace je současně pozvánkou na celooborovou výstavu v prostorách nové budovy výtvarného oboru ZUŠ Střezina (Luční 838).
výstava

9
-
26

květen


Výstava nejhezčích obrázků, které děti nakreslily v rámci výtvarné soutěže. Inspirací jim byly čtyři ukrajinské pohádky – Rukavička, Jak slavík učil člověka moudrosti, Labutí husy a Legenda o Ukrajině.
 
Slavnostní vernisáž proběhne 10. 5. od 17:00 a bude spojená s předáváním cen za nejhezčí obrázky.

výstava

11
-
31

květen


Datum konání: 11. 05. 2023 do 30. 06. 2023

Výstava obrázků plných barev, které nakreslily děti mateřských škol v rámci výtvarné soutěže MŠ Kamarád na téma Babka bylinkářka. Výstava je přístupná v otevírací době dětského oddělení.
 
Vernisáž k výstavě proběhne 11. 5. od 16:30 a bude spojená s předáváním cen ze soutěže.

výstava

12
-
31

květen


12. 5. - 25. 6. 2023

Výstava autorských fotografií Jiřího Zikmunda se tematicky zaměřuje na architekturu 20. století v Hradci Králové z netradiční perspektivy.
 
Jedná se o výběr 37 nejzajímavějších snímků architektonických detailů královéhradecké moderní architektury. Jiří Zikmund od roku 2018 vytvořil přes 1100 současných fotografií pro unikátní projekt Královéhradecký architektonický manuál (KAM, www.kam.hradcekralove.cz), který nabízí databázi, dokumentaci a procházkové stezky po moderní architektuře Hradce Králové.
 
Garantem projektu je historik architektury Ladislav Zikmund-Lender. Realizátorem projektu je kulturní nezisková organizace kontrapunkt.

Detaily moderní architektury na fotografiích Jiřího Zikmunda
výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA