KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

25. dubna 2024

22
-
27

duben


Pojďte se spolu s námi účastnit v závěru dubna Týdne AI v Královéhradeckém kraji. Program bude každý den obsahovat zajímavé přednášky, diskuzní kulaté stoly či praktické workshopy plné konkrétních ukázek a příkladů.

Registrace zde: https://skolstvikhk.cz/tyden-ai-v-kralovehradeckem-kraji/
Týden AI v Královéhradeckém kraji

24
-
26

duben


Jako každý rok zveme na tradiční festival Portugalské jaro. Vyhraďte si čas v kalendáři a nezapomeňte si udělat včas rezervaci!

Program:

24. 4. 17.30 h
Madeira – země čtyř živlů
Pojďme si na příbězích čtyř živlů ukázat, že Madeira není jenom místem, kde se nachází oblíbené turistické cíle a příležitosti pro sportovní vyžití. Za každým vydobytým kouskem země, za každou levádou či visutým políčkem s banánovníky se skrývá vynalézavost a nezdolnost lidí, kteří zde žili, kultivovali a měnili krajinu, aby ji mohli předat svým následovníkům. Pojďme se na ostrov věčného jara podívat z jiného úhlu - a ukažme si ho živoucí, zasněný, rozkvetlý a plný barev a chutí. Součástí přednášky je ochutnávka madeirské kuchyně. Vstupné 300 Kč.

24. 4. 20 h
Hrdinové dubnové revoluce
U příležitosti 50 let od Karafiátové revoluce, kdy 25. dubna 1974 došlo ke v Portugalsku svržení fašistické diktatury, uvádíme film „Capitães de Abril“ režisérky Marie de Medeiros z roku 2000. Přináší dramatický příběh skupiny vojáků, dvou kapitánů a ženy, která je profesorkou literatury a novinářkou, kteří prožívají prvních 24 hodin revoluce. Snímek se mj. pyšní Cenou pro nejlepší film a nejlepší herečku, udělenou Zlatým glóbem v roce 2001. České titulky, délka 123 min. Vstupné 80 Kč (vč. welcome drinku)

25. 4. 17.30-20.30 h
Drink & Open space
Využijte naše happy hours, kdy k dezertu dostanete kávu nebo čaj zdarma! Nemáte chuť na sladké? Nevadí, určitě v našem menu najdeme vhodnou alternativu ke sklence vína či piva. Přiveďte přátele a zahrajte si stolní hru Azul - vítěz si odnese dárkový koš plný portugalských dobrot. Při té příležitosti si můžete zkusit, jaké to je být básníkem a v libozvučné portugalštině hledat krásu i bolest, kterými je portugalská poezie pověstná. Vstupné dobrovolné.

26. 4. 17.30 h
Ochutnávka portugalských vín
Prozkoumejte Portugalsko od severu na jih trochu jinak - cestou po jednotlivých vinařských regionech! V rámci degustace se těšte na svěží a polosladká bílá a červená vína, a také na specialitu v podobě vína zeleného a několik druhů portského. K zakousnutí servírujeme typické portugalské jednohubky (petiscos). Degustační zážitek doplní výstava Příběhy portugalských vinic. Vstupné: 350 Kč

26. 4. 20 h
Koncert portugalského fada
Užijte si osobitý portugalský hudební žánr, plný melancholie a teskných tónů, ale i současné folkové písně v osobitém podání zpěvačky Inês Oliveiry a za doprovodu pravé fado kytary. Žánr fado byl zařazen na seznam kulturního dědictví UNESCO. Zrodil se v prostředí hospůdek lisabonské čtvrti Alfama a dodnes se tam hraje. A vy máte nyní možnost autentického zážitku v podobném prostředí portugalské vinárny v Hradci Králové. Vstupné: 350 Kč

Portugalské jaro - minifestival portugalské kultury

25
-
28

duben


Kreativní workshopy, burzu neziskovek, charitativní běh a také rozmanité aktivity pro rodiče a děti, to vše nabídnou letošní Dny dobrovolnictví od 25. do 28. dubna 2024 v Královéhradeckém kraji. V Hradci Králové je odstartuje akce DOBROTYL ve čtvrtek 25. dubna od 9:00 do 17:30 hodin na Tylově nábřeží. Již od rána ožije nábřeží burzou neziskovek, které si pro návštěvníky připravily i zábavné workshopy. Odpoledne se mohou děti i dospělí zapojit do charitativního běhu, zahrát si různé hry, odekorovat si plátěnou tašku nebo vyrobit smysluplné přání. Akci pořádá Dobrovolnické centrum Diecézní charity Hradec KrálovéGymnázium J. K. Tyla.

„Všechny na akci srdečně zveme. Je to jedinečná příležitost seznámit se s organizacemi, které nabízí dobrovolnictví. Každý, kdo přijde, si může vyzkoušet, co práce dobrovolníka obnáší a jak je možné pomáhat. A budeme moc rádi, když se zúčastníte také charitativního běhu“, říká Bc. Veronika Stránská, koordinátorka Regionálního dobrovolnického centra v Královéhradeckém krajipři Diecézní charitě HK.

Na burze neziskovekse budou 25. dubna na Tylově nábřeží v Hradci Králové prezentovat organizace a instituce Aufori, Centrum Orion, Daneta, Diecézní charita HK, Eurocentrum HK, Gymnázium J. K. Tyla, Host, Královéhradecký kraj, Nomia, Oblastní charita HK, Regionální dobrovolnické centrum, Salinger, Senecura a Skupina Jaro.

Charitativní běh (S)TYLEMnabídne různé trasy pro malé i velké. Dopolední běh 2,5 a 5 km je vyhrazen pro školy. Odpolední běh pro širokou veřejnost startuje ve čtvrtek 25. dubna v 16:30 hod. (registrace v 15:30 hod., trasy 5 a 10 km). Záštitu nad akcí převzal poslanec PČR Mgr. Matěj Ondřej Havel, Ph.D. a programem provází Ladislav Vaško. Z výtěžku budou podpořeny dobročinné aktivity DOBROTYL při Gymnáziu J. K. Tyla a Nadační fond Sport HK Cup. V doprovodném programu jsou připraveny aktivity pro rodiče a děti, ukázky organizací a spolků zajišťujících dobrovolnictví v kraji i občerstvení. Více také na https://www.facebook.com/GJKTHK/.

Podrobný přehled všech akcí v rámci Dnů dobrovolnictví v Královéhradeckém krajije uveřejněn na webových stránkách: www.dnydobrovolnictvi.cz

25

duben


Kreativní workshopy, burzu neziskovek, charitativní běh a také rozmanité aktivity pro rodiče a děti, to vše nabídnou letošní Dny dobrovolnictví od 25. do 28. dubna 2024 v Královéhradeckém kraji. V Hradci Králové je odstartuje akce DOBROTYL ve čtvrtek 25. dubna od 9:00 do 17:30 hodin na Tylově nábřeží. Již od rána ožije nábřeží burzou neziskovek, které si pro návštěvníky připravily i zábavné workshopy. Odpoledne se mohou děti i dospělí zapojit do charitativního běhu, zahrát si různé hry, odekorovat si plátěnou tašku nebo vyrobit smysluplné přání. Akci pořádá Dobrovolnické centrum Diecézní charity Hradec Králové a Gymnázium J. K. Tyla.

„Všechny na akci srdečně zveme. Je to jedinečná příležitost seznámit se s organizacemi, které nabízí dobrovolnictví. Každý, kdo přijde, si může vyzkoušet, co práce dobrovolníka obnáší a jak je možné pomáhat. A budeme moc rádi, když se zúčastníte také charitativního běhu“, říká Bc. Veronika Stránská, koordinátorka Regionálního dobrovolnického centra v Královéhradeckém kraji při Diecézní charitě HK.

Na burze neziskovek se budou 25. dubna na Tylově nábřeží v Hradci Králové prezentovat organizace a instituce Aufori, Centrum Orion, Daneta, Diecézní charita HK, Eurocentrum HK, Gymnázium J. K. Tyla, Host, Královéhradecký kraj, Nomia, Oblastní charita HK, Regionální dobrovolnické centrum, Salinger, Senecura a Skupina Jaro.

Charitativní běh (S)TYLEM nabídne různé trasy pro malé i velké. Dopolední běh 2,5 a 5 km je vyhrazen pro školy. Odpolední běh pro širokou veřejnost startuje ve čtvrtek 25. dubna v 16:30 hod. (registrace v 15:30 hod., trasy 5 a 10 km). Záštitu nad akcí převzal poslanec PČR Mgr. Matěj Ondřej Havel, Ph.D. a programem provází Ladislav Vaško. Z výtěžku budou podpořeny dobročinné aktivity DOBROTYL při Gymnáziu J. K. Tyla a Nadační fond Sport HK Cup. V doprovodném programu jsou připraveny aktivity pro rodiče a děti, ukázky organizací a spolků zajišťujících dobrovolnictví v kraji i občerstvení. Více také na https://www.facebook.com/GJKTHK/.

Podrobný přehled všech akcí v rámci Dnů dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji je uveřejněn na webových stránkách: www.dnydobrovolnictvi.cz
Dobrotyl

25

duben


Senior klub

Míla Fürstová je světoznámá uznávaná grafička a malířka, která vyrostla v Hradci Králové.
 
Její díla jsou vysoce oceňována a jsou zastoupena v českých i světových sbírkách, jako například v kolekci královny Alžběty II. Nyní se Míla vrací domů s výstavou Taj jemnosti aneb Návraty domů, která představí její nejvýznamnější práce. Vystaven je návrh pro přebal alba Ghost Stories od britské kapely Coldplay, díky kterému upoutala celosvětovou pozornost. Zastoupena je také oceňovaná grafika All the Rivers Flow Through Me nebo ilustrace Babičky Boženy Němcové a básnických sbírek Kytice a Máj.
 
Výstavou provede kurátorka Markéta Pražáková.
 
Vstup pro členy klubu zdarma

25

duben


setkání pod vedením kolektivu pracovníků restaurace La Terraza (Eliščino nábřeží 842/3, u Aquacentra)
 
Objevujte s námi tajemství mezinárodní kuchyně a kouzlo světových jídel v cyklu kulinářských dostaveníček. Poznejte, ochutnejte a inspirujte se charakterem španělské kuchyně. Kromě výborného oběda dostanete domů i vytištěný recept.
Sraz přihlášených v 10.30 hodin v KRC Sedmikráska.

Hradí se vstupné: pobytné (nečlen/ka 50 Kč, člen/ka 30 Kč, člen/ka Plus 0 Kč) + oběd dle ceníku restaurace.Hlídání dětí není zajištěno.

Je třeba se přihlásit nejpozději do středy 24. dubnapřes: https://www.sedmikraskahk.cz/rezervacni-system.

25

duben


Kolážový workshop proběhne ve čtvrtek 25. 4. 2024 od 15.00 do 17.30. Pro účastníky workshopu bude zajištěno drobné občerstvení. Můžete se těšit na skvělou atmosféru v učebnách v 5 NP.

Cena workshopu je 100 Kč. Závazná registrace probíhá online do 24. 4. 2024.

Registrace na emailu: monika.halchynska@svkhk.cz

Placení probíhá po závazné registraci v otevírací době knihovny od pondělí do soboty hotově nebo kartou v 1. NP u bílého dlouhého pultu. Je možné zaplatit v den workshopu, a to po předešlé domluvě s lektorkou a nejdéle 30 minut před začátkem uměleckého workshopu.

Výtvarný kolážový workshop pro dospělé je určen nejen pro úplné začátečníky, ale i pro ty, kteří chtějí být kreativní, chtějí tvořit a zároveň si odpočinout a poznat nové přátele.

Koláž (fr. collage) je umělecká výtvarná technika, která v překladu z francouzštiny znamená „lepit“. Koláž vzniká skládáním a lepením různých výstřižků textu, fotek, obrázku a písma na plochu obrazu a následným vytvořením umělecké kompozice. Pro zajímavost, koláže vytvářeli v Japonsku až od 10. století, ale až kubističtí umělci proslavili tuto skvělou výtvarnou techniku na začátku 20. století.

Studijní a vědecká knihovna Vám nabídne veškeré výtvarné materiály ke kreativnímu tvoření, ale pokud byste si chtěli donést vlastní materiály, tak neváhejte! Během workshopu budeme vystřihovat, lepit, trhat, spojovat, vybarvovat a výsledkem bude Vaše jedinečné mistrovské dílo.

Také budou připraveny ukázky prací a knihy významných českých umělců, jako je Jiří Kolář, Toyen, Jindřich Štýrský, Jaroslav Vozniak, Ivan Komárek, Antonín Procházka, Dalibor Chatrný a další. Podíváme se ale i za hranice, třeba za Pablem Picassem a Georgesem Braquem.

Výtvarný workshop povede zkušená lektorka Výtvarné dílny pro děti v SVK HK Bc. Monika Halchynska.

25

duben


Charitativní běh (S)TYLEMnabídne různé trasy pro malé i velké. Dopolední běh 2,5 a 5 km je vyhrazen pro školy. Odpolední běh pro širokou veřejnost startuje ve čtvrtek 25. dubna v 16:30 hod. (registrace v 15:30 hod., trasy 5 a 10 km). Záštitu nad akcí převzal poslanec PČR Mgr. Matěj Ondřej Havel, Ph.D. a programem provází Ladislav Vaško. Z výtěžku budou podpořeny dobročinné aktivity DOBROTYL při Gymnáziu J. K. Tyla a Nadační fond Sport HK Cup. V doprovodném programu jsou připraveny aktivity pro rodiče a děti, ukázky organizací a spolků zajišťujících dobrovolnictví v kraji i občerstvení. Více také na https://www.facebook.com/GJKTHK/

---
Hlavní program:

dopolední běh pro školy (2,5 km a 5 km)

ddpolední běh (5 km a 10 km)
- 15:30 registrace
- 16:30 hromadný start

Registrace zde: https://1url.cz/buxBK

Doprovodný program:
- ukázka organizací a spolků zajišťujících dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji
- aktivity pro děti a rodiče
- občerstvení

Programem provází Ladislav Maško
Záštitu převzal poslanec PČR Mgr. Matěj Ondřej havel, Ph.D.

Veškeré získané prostředky podpoří aktivity Dobrotyl při Gymnáziu J. K. Tyla a nadační fond Sport Hradec Cup



Charitativní běh (s)Tylem

25

duben


Tety, to jsou vždy kamarádky, které pomůžou, nezkazí žádnou legraci a vymyslí ty nejbáječnější hry. A když se vydají na výlet, stojí to teprve za to. V Klubíku Tučňák se k nim připojíme a prožijeme nejedno dobrodružství.
 
Pro děti od 3 do 6 let.
 
Vstupné dobrovolné.

25

duben


Příběh o malé holčičce, která ráda skákala a tančila.

Hraje: Jazmína Piktorová
Scénografie a výtvarné akce: Jana Bačová Kroftová
Hudba: Dva
Koncept a režie: Dominika Špalková a kolektiv
Autorská inscenace o nezdolné touze hýbat se a tančit.

Malá holčička Jazmína nejraději ze všeho skáče a tančí. Jednoho dne se však něco přihodí a ona najednou tančit nemůže. Začne si všímat, co se hýbe a tančí kolem ní. Dobrodružství imaginace a radosti ze hry, ve které se prolíná fantazie s realitou, může začít!

Něžně dravý a skutečný příběh o radosti z pohybu pro děti a děti v nás.
Pro děti od 4 let.

25

duben


Znali se jako teenageři, teď se znovu utkávají. Stará rivalita ožívá - na tenisovém kurtu i v lásce. Hvězdná Zendaya v hlavní roli nového filmu Lucy Guadagnina (Dej mi své jméno) o umění svádět i jiných hrách.  Ve filmu Rivalové od vizionářského režiséra Luca Guadagnina hraje Zendaya roli Tashi Duncanové, bývalé tenisové šampionky, která se stala trenérkou, jež se neštítí své hry na kurtu ani mimo něj. Manželství se šampionem, který je těsně na konci své kariéry (Mike Faist - West Side Story), Tashiina strategie na manželovo vykoupení nabere překvapivý směr, když se musí postavit vymydlenému Patrickovi (Josh O'Connor – serial Koruna) - svému bývalému nejlepšímu příteli a Tashiině bývalému příteli. Jak se jejich minulost a přítomnost střetávají a napětí stoupá, Tashi se musí sama sebe ptát, co bude stát vítězství.

25

duben


Zveme vás na další kavárenský koncert, tentokrát s funkovou kapelou SIMPLEX.
 
Nápad na tuto kapelu vzešel z inspirace světově známým Vulfpeckem. Instrumentální skladby budou střídány zpívanými písněmi v osobitých aranžích. Těšit se můžete na klavír a Tomáše Pavlíka, k basové kytaře usedne Andriy Yundak, na elektrickou kytaru bude hrát Radek Valenta, bicích se zhostí Martin Votava a zpěvem doprovodí Karla Kotalová.
 
Těšíme se na další hudební jízdu, kterou vám s koncertem SIMPLEX přineseme.
 
Vstup
  • 150 Kč (vstupenky lze zakoupit pouze při příchodu na kavárenský koncert)
  • Rezervace nutná předem telefonicky na +420 725 896 236 nebo přímo v kavárně.
  • Kapacita omezena.
  • Není možné si rezervovat konkrétní stůl v kavárně. Usazování hostů vždy řešíme s ohledem na počet rezervací.
  • Přijďte prosím s dostatečnou časovou rezervou.

25

duben


Nenechme se zmást, že frankofonní populární hudba je pouze šanson a že je 100x méně zajímavá, než
třeba ta angloamerická. Naopak, je neobvykle pestrá a zajímavá. I když našimi médii téměř ignorovaná.
Některá z nejvýraznějších jmen této hudební oblasti vám v rychlosti představí František Wich, který je u nás pravděpodobně jediným, kdo se jí systematičtěji zabývá.
Připraveno má 20 neznámých hvězd z frankofonního rocku, popu a folku, jako jsou např. Saez, Arno, Louise Attaque, Miossec, Anaïs či Noir Désir.
25.4.2024 / 18.00
PŘEDNÁŠÍ: FRANTIŠEK WICH
vstup: ZDARMA 

Francouzské Wichytávky

25

duben


Kosmonautika převážně nevážně aneb co dělají kosmonauti, když se řídící středisko nedívá!

Létat do kosmu je zodpovědné a nebezpečné povolání - ale i při velkém množství práce si kosmonauti musí najít čas na jídlo, spánek a relaxaci. Co se děje na oběžné dráze, když se řídící středisko nedívá? Jak si kosmonauti připravují oběd, jak se myjí a chodí na záchod a jak se kosmonautům ve vesmíru spí? Jak je to tam s alkoholem? A je v kosmu místo třeba i na sex? Nepracovním životem kosmonautů vás provede Milan Halousek z České astronomické společnosti. Přednáška je vhodná i pro mladší posluchače!

Přednáší: Milan Halousek

Zdroj obrázku: NASA/Wikipedia (volné dílo)

Pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

25

duben


Minimalistické krimidrama sleduje poslední rok života jednoho z nejznámějších českých sériových vrahů, Viktora Kalivody. Ten v roce 2005 zavraždil v lese tři náhodné kolemjdoucí. Lesní vrah, jak se mu přezdívá, pracoval jako policista, vyhrál v soutěži Chcete být milionářem a měl nadprůměrně vysoké IQ. Případu se dostalo velké pozornosti nejen proto, že měl v plánu vystřílet pražské metro ale i proto, že svůj motiv nikdy zcela neprozradil. Dokážeme někdy pochopit, co se odehrávalo v jeho hlavě? Film vychází ze skutečných událostí.

25

duben


DECHOVÝ ORCHESTR MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ

INSTANTNÍ KONCERT

Bezmála padesátku muzikantů všech věkových kategorií zalijte vroucím nadšením a láskou k hudbě, tři měsíce jednou týdně trpělivě míchejte dirigentskou taktovkou a poté míchání po dobu tří týdnů zintenzivněte. Na závěr dochuťte několika vynikajícími sólisty a dozdobte jedním výřečným moderátorem. Ihned konzumujte. Výsledek je perfektní a bude chutnat všem - přijďte ochutnat!

Orchestr řídí Ladislav Tyrner a Josef Maršík j.h.
Zpívají Bohunka Bisová, Petra Perná, Kateřina Štěpánková, Václav Jandl, Vlastimil Mádlo a David Novák.
Koncertem provází Karel Král.

Více informací na www.domhk.cz
DECHOVÝ ORCHESTR MĚSTA HK
koncert

25

duben


Srdečně vás zveme na inspirativní besedu věnovanou výjimečné herečce a režisérce Lídě Engelové. Beseda se uskuteční v Pivnici Pivovarských domů, dne 25.4. 2024 od 19:00. Umělkyně bude vyprávět spoustu svých krásných historek.
~~~
Lída Engelová absolvovala DAMU a měla hned několik angažmá. Působila v Národním divadle jako asistentka režie a dále jako režisérka v Divadle J.K.Tyla Plzeň nebo Městská divadla pražská. Režírovala většinu známých českých herců(Rudolfa Hrušínského,Josefa Kemra a další).
Dostala za svou úžasnou kariéru hned několik ocenění např.: Medaile J. K. Tyla udělovaná Ministerstvem kultury ČR, Čestné uznání za celoživotní mimořádnou uměleckou práci a mnoho dalších.
~~~
Připojte se k nám, abyste se dozvěděli více o jejím životě a její práci!
Těšíme se na vás!
~~~
Vstupné je 100 Kč v předprodeji a 200 Kč na místě. Vstupenky lze předem zakoupit přes vstupenkový portál smsticket.
Cena vstupenky je jednotná. Vstupenky jsou bez místenky. Diváci s předkoupenou vstupenkou budou usazeni přednostně. Pokud nebudete mít vstupenku z předprodeje, nemusí na vás zbýt místo v sále!
~~~
Akci podpořil Královéhradecký kraj.

25

duben


psychedelic folk / dark country

25

duben


Weinberger Předehra k rytířské komedii, v níž jsou představena milostná dobrodružství, činy a vznešené zásluhy urozeného pána Mikuláš Dačického z Heslova, dobrého pijáka, nápadníka a vlastence
Ostrčil Balada česká (Jan Neruda), melodram op. 8
Zich Romance o černém jezeře (Jan Neruda), melodram op. 6
Jeremiáš Romance o Karlu IV. (Jan Neruda), melodram op. 13
Fibich Symfonie č. 3

Miroslav Táborský recitace
Filharmonie Hradec Králové
Petr Vronský dirigent
Abonentní koncert  BÍLÁ ŘADA /B7/

25

duben


– BLACK BOX – Je život se zločincem zločinem? Volně na motivy hry Pankrác od M. Kinské hrají žákyně Jolany Brannyové

25

duben


V radikální nové verzi Čechovovy klasiky Strýček Váňa od Simona Stephense (NT Live: Podivný případ se psem) hraje všechny postavy jediný herec – Andrew Scott (Sherlock, Potvora, NT Live: Slunce v pasti). Komickotragická hra pro jednoho muže zkoumající složitost lidských emocí se soustředí na naděje, sny i výčitky. Natočeno živě během vyprodané štace ve West Endu a po rok 2024 promítáno exkluzivně pouze v kinech.

25

duben


čas bude upřesněn

Ve čtvrtek 25. dubna  si poslechnete uskupení Ivan Hlas Trio spolu s Olinem Nejezchlebou a Norbi Kovácsem a navíc s upraveným repertoárem, takže si to užijete i když půjdete podruhé...!

Vstupenky opět přímo U Stolu.

25

duben


Hirajama pracuje jako uklízeč toalet v Tokiu. Žije spokojeně ve své pečlivě sestavené rutině a volný čas tráví čtením knih, poslechem starých rockových kazet nebo focením na svůj analogový fotoaparát. Ze životní harmonie ho vyruší série nečekaných setkání, která postupně odhaluje střípky z jeho minulosti. Proslulý režisér Wim Wenders (Nebe nad Berlínem) se triumfálně vrací s poetickým filmem o hledání krásy ve zdánlivých maličkostech. Představitel hlavní role, Kódži Jakušo, byl na festivalu v Cannes oceněn za Nejlepší mužský herecký výkon.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

8
-
26

říjen
-
květen


08/10/23–26/05/24

kurátor: Tomáš Kolich | Prostor

Výstava Hledá se mistrovské dílo prezentuje více než 250 obrazů ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Cílem výstavy je porovnat kánon českých (respektive československých) dějin umění s vkusem soudobého publika.
Hledá se mistrovské dílo
výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátorka: Nina Moravcová | Černá kostka
Autoři: Jana Bernartová, Milan Guštar, Ivan Chatrný
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Galerie moderního umění představuje ve výstavním prostoru Černá kostka aktuální tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (*1983). Autorčiny velkoformátové výšivky Rastr NULA #heroine II (2020–2021) z cyklu Parametrická digitální struktura prezentuje v kontextu děl Ivana Chatrného (1928–1983) a Milana Guštara (*1963) ze svých sbírek – Guštarovy audiovizuální instalace Abacus z let 2002 až 2013 a Chatrného Orchestrálních kompozic z přelomu 60. a 70. let. Obě zmíněné osobnosti měly pro Janu Bernartovou v různých fázích její tvorby zásadní význam. Zatímco grafické listy Ivana Chatrného pro ni už v době studií představovaly jeden ze stěžejních podnětů v úvahách o strukturách, práce Milana Guštara jsou pro autorku se zázemím v nejmodernějších technologiích fascinující především svým širokým mediálním přesahem.
 
Výstava Diferencované struktury má formu komorního mezigeneračního rozhovoru rámovaného tématem struktury. Výběr děl trojice tvůrců tří různých generací přináší různorodé pohledy na toto téma. Zároveň klade důraz na široký „mediální záběr“ od klasické grafické techniky sítotisku přes objekt až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Činí tak ve snaze nabídnout podnětný a vizuálně atraktivní způsob poznání jedné z neopomenutelných tendencí v umění uplynulých 50 let – racionálně orientované umělecké tvorby vycházející z reflexe matematických principů. Ačkoliv by se volba prezentovaných děl mohla na první pohled zdát založená pouze na formálních východiscích (repetetivní řazení vybraných prvků do podoby struktur či rozvíjení principu sériovosti), cílem výstavy je poukázat na jejich obsahovou vrstevnatost i aspekty, které do současného výtvarného umění vnáší práce s nejmodernějšími technologiemi.
 
Výstavní projekt byl realizován v rámci rezidenčního programu GMU. Sleduje možnosti prezentace současného umění formou kontextualizace na základě mezigeneračního dialogu. Tuto strategii rozvíjí prostřednictvím cílené práce se sbírkovými předměty.

výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátor: Jiří Sirůček | Bílá kostka
V dialogu s Mikulášem Medkem
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava KORPSEPUNX: stress prosthetics, kterou Olbram Pavlíček připravil v prostoru Bílé kostky královéhradecké galerie, představuje autorovy nejnovější sochy, grafiky a kresby, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů. Pavlíček podrobuje estetické analýze zařízení, symboly a nástroje, které známe z každodenních aktivit a ukazuje, jak se za komfortní ergonomikou, matematicky přesnou personalizací či důmyslnou vizualitou skrývají nekompromisní nároky, často proměňující samotnou lidskou integritu. Člověk totiž v rámci konzumně definovaných technologických prostředí nemá kontrolu nad „svým“ načiním, ale naopak se musí přizpůsobovat designovaným rozhraním nelidských objektů. Pavlíček tato témata rozpracovává dlouhodobě v rámci výstavní série KORPSEPUNX, v níž skrze různé tvůrčí formáty zkoumá účinky, jimiž na jednotlivce působí komplexní systémy současné společenské moci.
 
Pavlíčkova tvorba se na výstavě dialogicky setkává s dílem Mikuláše Medka, nazvaným Pokus o portrét markýze de Sade III (1969), ze sbírky královehradecké galerie. Medek, podobně jako Pavlíček, sleduje existenciální podmínky své doby a s kritickým nadhledem ztvárňuje individuální (často nejasné, absurdní či surreálné) dopady technologicky organizované společnosti. Oba umělci svébytně ukazují, že (post)industriální (post)moderna vystavuje člověka tak silnému tlaku, že se pod jeho účinky neohýbají pouze individuální emoce, ale dochází i k (de)formaci samotných životních funkcí a těl.
 
Olbram Pavlíček (*1993) získal bakalářský titul v Ateliéru supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde také absolvoval magisterský program v Ateliéru malby pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného. Jeho tvorba se pohybuje mezi sochou, kresbou a grafikou a skrze analýzu současné „korporátně-industriální“ estetiky rozkrývá způsoby, jimiž design průmyslově vyráběných technologií a produktů ovlivňuje niterné prožitky i tělesnou integritu člověka(-uživatele). Olbram Pavlíček svá díla uvedl jak v řadě českých etablovaných galerií (City Surfer Office, Praha; Berlínskej Model, Praha; Galerie PAF, Olomouc; Galerie NTK, Praha), tak v rámci mnoha zahraničních institucí (Funkhouse Berlin, Berlín; HotDock Project Space, Bratislava; Werkschauhalle, Lipsko; Fotopub Project Space, Lublaň). Je také jedním ze zakladatelů mezinárodně působícího umělecko-kurátorského uskupení Proto Gallery Systems.

výstava

16
-
2

únor
-
září


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

29
-
30

únor
-
duben


Výstava „ELLE“ od autora Jana Demerci zve všechny návštěvníky do fascinujícího světa japonské tuše a jednoduchého stylu malby, který odkrývá tajemství krásy žen.

Jeho obrazy nejsou jen podobizny, ale vyprávějí příběh vlastního pohledu na krásu. Tvorba spočívá v jednoduchosti, opakování a povzbuzení divákovy fantazie. Přijďte si užít tuto výstavu plnou hravosti, smyslnosti a radosti, která probíhá v hudební kavárně PETROF Café od 29. února do konce dubna 2024.

Srdečně vás zveme na vernisáž, která proběhne 29. února 2024 od 17.00 hodin.

Jan Demerci

Občanským jménem Ivo Barteček. Narozen 1953 ve Starém Bohumíně. Historik. Vysokoškolský učitel. Komentátor společenského dění. Autor odborných a popularizačních textů k dějinám novověku mimo jiné s tematikou výtvarna. Věnuje se proměnám společností a reflexi těchto proměn uměním. Sběratel umění. Soustřeďuje se k času moderny. Dlouhodobý osobní kontakt s iberským poloostrovem, latinskoamerickým světem a japonskými ostrovy.
Pseudonym vyhrazen volné tvorbě dvacet pět let. Výtvarnou prezentaci pojímá jako sebeočistnou. Tvoření oslovuje okruh přátel. Sporadicky dává souhlas k výstavám. Spoléhá na skladebnou jednoduchost sdělovaného. Tíhne k vizuálnímu purismu. Dotýká se společensky akceptovatelné smyslnosti. Snad i toto činí jeho úsporný rukopis autorsky identifikovatelný. Zastoupen Unií výtvarných umělců Olomoucka, Latin Art Gallery Praha, Galerií Demerci.
výstava

1
-
30

březen
-
duben


Fotografická výstava v Kavárně Muzeum.

Fotografie z cesty Petra Penišky za tradičně žijícími kmeny rovníkové Afriky zachycují původní a divoký svět dosud ne zcela pohlcený civilizací.
 
Fotky jsou spojeny s příběhy a životem přírodních národů, kterých je v Africe kolem dvou tisíc, majících svou kulturu, náboženství, tradice, svébytný způsob života, který postupně a nenávratně mizí.

výstava

1
-
29

březen
-
duben


Skryté krásy přírody v uměleckých fotografiích Libora Nývlta.

Autor v přírodě vyhledává různé anomálie, srůsty, vady na kmenech, větvích, kořenech a hlavně v letokruzích při kácení stromů v lese, kolem řek i v alejích. Tam odkrývá, jak sám říká, skrytá tajemství, která se stanou v podstatě skicami – předlohami pro jeho obrazy, které následně dotváří v počítači. A jak se mu to daří, nechť posoudí návštěvníci výstavy.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

1
-
29

březen
-
duben


Svět kolem nás není jen to, co potkáváme v našem každodenním životě, ale je to i svět v naší duši a srdci. Tam vždycky bude příroda, květiny, stromy a třeba i obyčejná tráva a nad naší hlavou modrá obloha. A v srdci malíře to budou dětský úsměv a radost z každého okamžiku.

To všechno je náš svět. Naše společná láska, kterou dáváme jeden druhému, své rodině, přátelům ale také do naší tvorby. Autoři Gustík a Lenka Erhartovi představí na výstavě své fotografie a obrazy.

Zveme vás na slavnostní představení výstavy 13. března od 17:00, které bude spojené s autorským čtením sbírek Gustíka Erharta.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

4
-
29

březen
-
duben


Výstava výtvarných prací a fotografií studentů biskupského gymnázia. Vernisáž se uskuteční ve středu 6. března od 16:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

13
-
24

březen
-
květen


Bořivoj Borovský - malíř, grafik, pedagog. Narodil se v Poličce 19. července 1933. V letech 1954 až 1958 studoval na Vysoké škole pedagogické v Praze. Více než třicet let učil malbu studenty výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové, kde byl v roce 1990 jmenován docentem pro obor malba. Zemřel v roce 2012. Pojmenováním galerie po této významné osobnosti, která ovlivnila svou výukou a tvorbou velkou řadu budoucích učitelů, chceme vzdát čest památce Bořivoje Borovského a neustále připomínat jeho jméno a tvorbu.

Vernisáž výstavy a pojmenování se uskuteční 13. 3. 2024 od 17:00. Výstava je přístupná od pondělí do čtvrtka od 14:30 do 19:30.
Bořivoj Borovský - Rovnováhy
výstava

22
-
31

březen
-
květen


Nikola Kopp Lourková (*1996, Hradec Králové) studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Jiřího Davida, studia pak zakončila na témže ústavu v ateliéru Jiřího Černického. 
 
Malířka Kopp Lourková představí své poslední obrazy, které od abstraktních kompozic s výrazným gestickým akcentem tendují k metafyzické figurální naraci. 
 
Nikola je malířkou, která se vyznačuje sebevědomým projevem, tak typickým pro její, právě se etablující, generaci. Její obrazy, pevně a velkoryse vystavěné, nezastřou vědomou inspiraci různými modernistickými vzory, malířka však usiluje o osobitou syntézu, která osciluje mezi metafigurativním a prostorově abstrahujícím zobrazením. Ve svých dílech inklinuje k metafyzické expresi, která by se s jistou nadsázkou mohla také charakterizovat jako post-post-surrealizující malba.

Nikola Kopp Lourková v galerii WTG představuje svou nejčerstvější tvorbu. Metafyzické zachycení osobních myšlenek dynamicky reprodukuje skrze geometrické tvary, figury a symboly. Ačkoliv mohou některé poskládané postavy působit chladně až roboticky, skrývají v sobě silný emocionální vhled. Obecně poplatné symboly jako hodiny, váhy či baterka jsou zcela jasnými signály autorčiných hodnot. Na jejích plátnech dochází k procesu rozpadu, analýzy a následného skládání příběhu. Vznikají tak surreálně laděné situace narážející na koloběh života. Shodou okolností se malířka v době příprav výstavy vyrovnávala s odchodem milovaného zvířete a zároveň příchodem nového života. Výstava Soroboru divákovi ukazuje důležité milníky i cyklickou podstatu požírače ocasu - soroboru - uroboros - nekonečného návratu. 

Nikola Kopp Lourková - Soroboru
výstava

1
-
5

duben
-
květen


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

1
-
15

duben
-
květen


Putovní panelová výstava – Včely a další opylovači

  • Přijďte se podívat na putovní výstavu, kterou zapůjčila Botanická zahrada Přírovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 1. 4.  do 15. 5. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Včely a další opylovači
výstava

1
-
30

duben


Mají Bradavice ve sklepení jen jedno monstrum? Kolik je utajených komnat ve škole?
 
Zajímavosti o oblíbené škole na vás čekají během dubna v dětském oddělení kuklenské knihovny.
 
V otevírací době dětského oddělení.

1
-
27

duben


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na duben

1
-
30

duben


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na duben

2
-
27

duben


Práce studentů 3. ročníku oboru Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze představují inspirativní architektonické koncepty rozšíření kapacity Mateřské školy ŠVENDOVA II (MŠ Čtyřlístek). Zadání bylo vytvořeno ve spolupráci s Odborem hlavního architekta Magistrátu města HK, který se studenty během semestru práce konzultoval, což pro ně bylo přínosnou zpětnou vazbou.

Práce vznikly pod záštitou Atelieru Rychtařík – Med.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
30

duben


změna programu vyhrazena
Mood - program na duben

2
-
30

duben


Emoce je to nejdůležitější, co by měla fotografie přinášet a vyvolávat. A radost je nejdůležitější emoce a dělat lidem radost je jedna z nejkrásnějších věcí, co může člověk ostatním dělat. Jura Třos je členem Filharmonie Hradec Králové, kde působí už přes třicet let.
Fotografuje často ve východních Čechách (nejen) na různých akcích, koncertech, soutěžích atd., kde se snaží o zachycení pocitů a důležitých momentů a tím se pokouší dělat lidem radost.

----

„Život je jako trubka, když do ní nefoukáš, nic z ní nevzejde.“ William Christopher Handy
 
Když jsem před osmi lety opět začal fotografovat, tak jsem byl nadšen, když fotoeditor dokázal sám upravit fotku tak, že byla najednou hezčí. Začal jsem tedy „foukat“, abych sám dokázal takto fotku upravit. A když jsem zjistil, že to jde, tak jsem foukal, abych to udělal líp než automat. A když foukám dál, abych to udělal opravdu podle svých představ, tak hledám atmosféru, kterou nasávám, a snažím se ji zachytit a přenést do výsledné fotografie. Možná se mi to jednou povedlo, a tak budu foukat dál, aby se to mohlo opakovat a nebyla to jen náhoda. S touto fotografií jsem skončil na krásném druhém místě v mezinárodní soutěži Jazz World Photo ve velké světové konkurenci, z velké části i profesionálních fotografů z celého světa. Přeji všem dobrý dech!
 
Jura Třos (https://www.facebook.com/jura.tros, tros@seznam.cz)
 

Jura Třos - EMOCE a radost
výstava

4
-
29

duben


změna programu vyhrazena
ZUŠ Habrmanova - duben

5
-
10

duben
-
květen

výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

9
-
15

duben
-
květen


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na duben/květen

9
-
13

duben
-
červenec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na květen\červen\červenec

11
-
10

duben
-
květen


Vernisáž: 11. 4., 17:30
Výstava: 11. 4. - 10. 5.
Přednáška: 30. 4., 17:30
Dáša Ultzenová - Paliativní péče ve fotografii
výstava

12
-
6

duben
-
květen


Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 4. od 17:30.

Umělecká díla jsou nabídkou k dialogu. Umělecká díla hodná toho jména ovšem nevyzývají k rozhovoru o banalitách a nevedou se triviální řečí. Už samotný způsob vyjadřování nebývá běžný a každého autora stojí značné a trvalé úsilí. Jako každá řeč se i tato opírá do určité míry o již známé formulace, o rozpoznatelné tvary, zažité barevné vztahy a konfigurace. Při vnímání výtvarných děl nám pak běží hlavou různé náznaky, shody či rozdíly, odkazy na kontexty a na naši kulturní zkušenost. Nicméně propracovaný autorský jazyk vždy svědčí o existenci zvláštního světa, který zrodila imaginace vedená touhou, pochybami, tušením a završená konečným uspokojením. Svět to bývá privátní a v důsledku toho zpočátku i hůře přístupný. Autor takový svět hledá i tvoří, a proto nám může být sdělení o něm cizí, ale s rostoucí mírou osvojení této nové řeči mu začneme rozumět, začne nás pohlcovat a násobit svět náš, obrací nás k dosud nezažitým počitkům, opomíjeným představám, v hloubi uloženým sedimentům naší zkušenosti a v dáli probleskujícím obzorům.
 
Východiskem pro oba autory byla grafika, oba ji ovšem brzy přestali chápat jako imperativ ustálené kategorie. Naopak se jejími inherentními praktikami, jako je množení, přenášení, stlačování či prostupování, nechali inspirovat k postupům, které lze rozšířit i do dalších uměleckých domén, jako je kresba, malba, autorská kniha, objekt a instalace.
 
Jan Měřička vytrvale a citlivě sčítá ozvěny pobývání v čase. Vše se odehrává v průsečíku minulosti a budoucnosti, a jakkoliv se snažíme současností žít, nikdy se jí nemůžeme zmocnit. Odtud možná pocházejí jemné Měřičkovy siluety, které jsou jenom zachvěním v čase, zoufalou snahou uchovat živou a plnou existenci v nezadržitelném proudu překotně uplývajícího času. Poselství to ovšem není tragické, nýbrž hravé a laskavé. Měřičkův svět si je vědom své existenciální křehkosti, kterou však proměňuje v rezonanci intenzity, obejmutím všepropojujícím obzorem.
 
Miloslav Polcar vrství a prostupuje hmoty, které se v efemérním otisku stávají zpřítomněním jadrné a přitom fluidní materie. Zájem o texturu, v různých uměleckých tendencích obnovovaný, je opět uchopený novým způsobem. U Polcara se rozvinul v kosmickou explozi samovznikání. Není to tedy textura apokalyptické hrozby, ale radostného zrození, nedohlédnutelného vrstvení a ukládání, které se vždy stává obnovovaným počátkem. Ponořit se do přelévajících se forem, zježených krakelek a rozplývajících se gejzírů znamená oddávat se životu majícího účel především v sobě samém.
 
Výstava je setkáním dvou světů. Její autoři jsou přátelé, ale také vyhraněné individuality, což je jistě mimo jiné důvodem ocenění, jež se jim za jejich díla dostává. Obracejí se na nás s promluvami, které předpokládají poučeného diváka, kladou nám určité překážky, které musíme překonat, pokud jim chceme porozumět. Ale zůstaňme dychtiví poznat ony jiné způsoby světa, které nám otevřou nové obzory a odkryjí hloubky, jež pak mohou být i naše.

Aleš Svoboda

výstava

13
-
19

duben
-
květen


Výstava  fotografií

Vernisáž se uskuteční 13. dubna od 10:00 a výstava bude k vidění do 19. května.
Hradec Králové trolejbusový
výstava

15
-
31

duben
-
květen


Prodlouženo do 31. 5. 2024.

---

Výstava pivoněk v Zahradě léčivých rostlin (venkovní výstava)

  • Přijďte se podívat na sbírku bylinných pivoněk, která kvete v Zahradě léčivých rostlin FaF UK v Hradci Králové.
  • Nachází se zde přes 100 taxonů bylinných pivoněk (botanické druhy, jejich kříženci a kultivary pivoňky čínské). 
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 15. 4.  do 15. 5. 2024 (prodlouženo do 31. 5. 2024)
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Pivoňky v Zahradě léčivých rostlin
výstava

15
-
17

duben
-
květen


Galerie Na Mostě Farmaceutické fakulty UK otvírá ojedinělou výstavu fotografií Miroslava Holči. Autor prostřednictvím černobílých fotografií rozvíjí svá oblíbená témata – obyčejný i neobyčejný život lidí, portréty, krásu přírody a architektury. Vernisáž výstavy se uskuteční 15. 4. v 16 hodin.

Miroslav Holča se vyučil strojním zámečníkem ve Středním odborném učilišti při národním podniku Strojtex v Meziměstí. Studoval Střední průmyslovou školu strojní v Novém Městě nad Metují v letech 1967 – 1971. Fotografování a zpracování černobílé fotografie se věnoval od útlého mládí. V počátku to byla hlavně portrétní fotografie, postupem času i přírodní scenérie a příběhy ze života obyčejných lidí, které zaznamenával prostřednictvím motivů z jejich prostředí. Neustále se snažil o zdokonalení kompozice a světla. Rozvoj barevné a digitální fotografie a možnost volného cestování znamenal jeho posun k reportážní fotografii. Jejím prostřednictvím dál rozvíjí svá oblíbená témata – obyčejný i neobyčejný život lidí, portréty, krásu přírody a architektury.

Kdy je galerie otevřena?
  • Pondělí - pátek: 8 - 18 hod.
  • Sobota: 8 - 16 hod.
  • Neděle: 9 - 16 hod.

Miroslav Holča - Černobílá fotografie minulosti
výstava

17
-
13

duben
-
květen


Vernisáž: 17. 4. 17:00

Zdroj a další informace
Barbora Pejšková
výstava

19

duben
-
květen


FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA K VÝROČÍ 20 LET ČR V EVROPSKÉ UNII! 

Od 19. dubna si můžete na náměstí 28. října prohlédnout výstavu k výročí 20 let České republiky v Evropské unii. Jedná se o putovní fotografickou výstavu, která svou cestu republikou započala právě v Hradci Králové. K vidění bude do 19. května. 

výstava

19
-
16

duben
-
červen


Zveme Vás na výstavu do Galerie Ambrož 19. dubna — 16. června 2024 ve Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské,
Ambrožova 729/1, Hradec Králové.
Vernisáž 18. dubna 2024 od 17 hodin hudebně doprovodí Martin Illich.
.
My Karlové - grafické práce Karla Malíka a Karla Halouna.

Karel Malík - hudebník, skladatel, básník, grafik, frontman kapely Echt! K jeho básnickému dílu patří tři sbírky – Vnitřnosti (Julius Zirkus, 2006), Trezor pro Echt... (ANNE Records, 2011) a Chaos (Vetus Via, 2012), na čtvrté autor pracuje. Všechny knihy jsou doplněny jeho vlastními linoryty, které jsou známé pouze z jeho knih a "zní" autentickým hlasem...

Karel Haloun - zabývá se převážně grafickým designem, plakátovou tvorbou, obaly na CD a logotypy. Věnuje se také knižním úpravám (Čs. spisovatel, Mladá fronta, Lidové nakladatelství, Nakladatelství Lidové noviny, Paseka, Svoboda, Kentaur, Maťa, Argo, Volvox Globator, Petrov, Havran, Týnská literární kavárna a Votobia). Je autorem ilustrací (1985 – Cena za ilustraci pro výtvarníka do 35 let), koláží, kreseb, tisků a objektů, spoluautorem interiéru pražské restaurace Kuře v hodinkách, podílel se i na výzdobě pražského Junior klubu Na chmelnici. Pracoval na obalech hudebních nosičů pro samizdatovou edici + - zvuk, Panton, Supraphon, Sony Music Bonton, Monitor EMI, BMG, Polygram, Indies, Anne rec., Black Point, Lotos, Wolf rec. a Globus International. Vystavoval doma i v zahraničí. Je členem TypoDesignClubu a nehrajícím členem skupin Jasná páka a Hudba Praha.

Grafiky Karla Halouna budou věnovány 40. výročí památného koncertu kapely Visací zámek na Žofíně.
.
Výstava otevřena pá 15—17 a so—ne 13 —16 hodin,
více na www.ccshhk.cz.
My Karlové
výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA