KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

12. února 2024

12

únor


Město chce původní projekt revitalizace Velkého náměstí upravit a doplnit o nové přístupy a perspektivy. Architekti v konceptu zohlednili i výstupy z participativního projektu s veřejností, v rámci kterého se k nové podobě Velkého náměstí vyjádřily tisíce občanů.

Máte nějaké doplňující poznámky ke konceptu studie revitalizace Velkého náměstí? Přijďte na jeho prezentaci veřejnosti a přispějte k další diskuzi, která povede ke zpracování finální podoby architektonické studie revitalizace Velkého náměstí v Hradci Králové!
 
  • Kdy: Pondělí 12. února od 17:30
  • Kde: Bio Central Hradec Králové

Koncept studie bude představen za účasti zástupců vedení města a jeho autory – architekty ze sdružení ARN studio s.r.o. – architekti chmelík & partneři s.r.o.

Více informací o projektu revitalizace Velkého náměstí naleznete na www.hradeckralove.org/zivenamesti

12

únor



12

únor


Nyní je na řadě kniha od britského autora Davida Lodge "Hostující profesoři". Jeho beletristické dílo většinou vychází z tzv. univerzitního románu. Ve svých prózách často paroduje klasiky moderní prózy. Přednášel anglickou literaturu na univerzitě v Birminghamu.
Komika nejlepšího románu z univerzitního prostředí, inspirovaného autorovými osobními zkušenostmi, nestojí jen na rozdílech anglického a amerického univerzitního systému, ale především na situacích, v nichž se ocitne anglický pedagog coby hostující profesor v Kalifornii, a jeho americký kolega, působící dočasně v Anglii.
 
Sdílet dojmy o knize budeme 12.2.2024 od 18:00 v ClubCafé Pessoa.

12

únor



12

únor



12

únor


Legendární a fantastický svět hobitů a elfů ožívá díky hudebně-vizuálnímu představení v podání orchestruLordsofTheSound.
 
Dvouhodinový velkolepý koncert za účasti symfonického orchestru, sboru a sólistů!

Od veselých melodií hobitů až po hrozivé zvuky Mordoru, přes nádherné lyrické písně elfů - Oscarem oceněná hudba Howarda Shorea napsaná pro slavnou filmovou trilogii "Pán prstenů" zazní s novou naléhavostí a znovu vytvoří nezapomenutelnou atmosféru Středozemí.
 
John Ronald Reuel Tolkien se proslavil po celém světě svým románovým cyklem „Pán prstenů“.
 
Celý svůj život věnoval „kronice“ své fiktivní říše Středozemí.
 
Svým nepřekonatelným dílem inspiroval skladatele Howarda Shorea k vytvoření hudebního mistrovského díla, které si vysloužilo nejvyšší hodnocení hudebních kritiků a má miliony obdivovatelů po celém světě.
 
Orchestr LordsoftheSound je dlouholetým ctitelem epických hudebních témat a neustále přináší radost evropskému publiku jasnými a nezapomenutelnými koncerty, včetně hudby slavných filmových skladatelů, jako jsou Hans Zimmer, RaminJavadi,Klaus Badelt, James Howard a jiní.
 
"Nastal okamžik, kdy vám s potěšením představujeme hudební příběh "Lord oftheRings in Concert". Těšíme se na vás na živém koncertu nejslavnější ságy světa!"
 
Celková délka koncertního programu je asi 2 h30 min včetně přestávky.

12

únor


Svěží francouzská komedie o tom, jak snadné je narušit dlouholeté přátelství... aneb Co způsobí neopatrné zacházení s mobilem při cestě autem na návštěvu nejlepších přátel.
Pierre a Marie jedou za svými dlouholetými přáteli Charlesem a Carole, kteří žijí v půvabném venkovském domě. Cesta je dlouhá a Pierre s Marií si krátí čas svou oblíbenou zábavou - pomlouváním. Není těžké uhodnout, kdo je v centru jejich pozornosti a na kom nenechají nit suchou. Bohužel víc než drobným nedostatkem se ukáže nepatrný detail. Pierre nezamkl klávesnici na svém jinak úžasném mobilu a omylem vytočil číslo svých hostitelů. Charles a Carole díky tomu v přímém přenosu poslouchají vše to, co si o nich jejich nejlepší přátelé myslí... Jsou šokovaní a taky naštvaní. Ačkoli by bylo jednodušší návštěvu zrušit, rozhodnou se, že si se svými "nejlepšími přáteli" trochu pohrají. Bez servítek a ohledů využijí všech pravdivých i nepravdivých informací, které se o sobě dozvěděli, aby Pierrovi a Marii ukázali, že pomlouvat se opravdu nevyplácí! Výsledkem je samozřejmě skvělá zábava.
Komedie, která měla ve Francii premiéru v roce 2003, se nejen v zemi galského kohouta stále úspěšně hraje a herci i diváky je velmi oblíbená. Vždyť jenom v Paříži ji doposud vidělo přes milion diváků.
hrají: Tereza Kostková, Nela Boudová, Karel Zima, Bronislav Kotiš
režie: Jiří Seydler

12

únor


Hořký detektivní příběh o rodinném soužití.
 
Scénář Jana Portyková

Režie Jana Portyková

12

únor



12

únor



3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

8
-
26

říjen
-
květen


08/10/23–26/05/24

kurátor: Tomáš Kolich | Prostor

Výstava Hledá se mistrovské dílo prezentuje více než 250 obrazů ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Cílem výstavy je porovnat kánon českých (respektive československých) dějin umění s vkusem soudobého publika.
Hledá se mistrovské dílo
výstava

10
-
3

listopad
-
březen


Aktuálně připravuje Muzeum východních Čech v Hradci Králové výstavu hraček ze soukromé sbírky Věry Dvořáčkové.
 
Nostalgická výstava potěší děti i dospělé, kteří jistě rádi zavzpomínají, s čím si jako malí hráli.
 
Většina hraček z převážně 2. poloviny 20. století návštěvníky seznámí s panenkami, plyšovými, plastovými, kovovými i dřevěnými hračkami, výstava připomene také dětskou literaturu a nabídne hernu s ukázkou devadesátkových hraček a možností zahrát si dříve oblíbené společenské hry.

výstava

28
-
18

listopad
-
únor


Výstava otevřena 28. 11. 2023 - 18. 2. 2024 ve Sboru kněze Ambrože každou neděli do 9-11 hodin.
.
Cílem výstavy je přinést nezávislé a autentické obrazové svědectví o životě v Labské kotlině I, prvního pováleč- ného obytného komplexu ve městě a Labské II, ukázkového sídliště tzv. krásného sídliště z 60. let 20. století, projekt oceňovaný mnoha i zahraničními cenami.
.
Tento projekt má zprostředkovat veřejnosti pohled na okamžiky každodenního života lidí, města, přírody v místě a v “sousedství” Gočárova Sboru kněze Ambrože. Soutěž chce stimulovat rozvoj fotografie jako svébytného média, jako prostředek mezilidského poznání a porozumění.
.
Akce se uskutečňuje za finanční podpory Královéhradeckého kraje, děkujeme. Sponzorem hlavní ceny je firma EKG s.r.o. Hradec Králové, děkujeme.

Labská mýma očima
výstava

2
-
28

leden
-
únor


Přijďte se podívat na výstavu, která se věnuje tématu náhradního rodičovství.

Dozvíte se základní informace o všech typech náhradního rodičovství, jako je pěstounská péče, přechodná pěstounská péče, osvojení, hostitelská péče a mnohé další. Velmi zajímavé jsou úryvky rozhovorů s pěstouny, kteří výstižně popisují, co pro ně pěstounství znamená.

Nemáte v tématu jasno a chtěli byste se dozvědět více? Využijte této možnosti a přijďte navštívit jedinečnou výstavu.
Vstup volný.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

leden
-
únor


Můžou být některé myšlenky aktuální ještě po 400 letech? Rozhodně!

Výstava digitálních grafik Miroslava Huptycha aktualizuje na 14 panelech myšlenkové dědictví Jana Amose Komenského ke 400. výročí napsání knihy Labyrint světa a ráj srdce. Třeba vás obrazy nakonec přesvědčí k přečtení této knihy.
(V našem fondu ji můžete najít jako knihu, e-knihu, komiks, zvukovou knihu pro nevidomé i volné adaptace v hudbě na CD. – vše v online katalogu)

Výstavu zaštiťuje Národní knihovna ČR, SKIP ČR, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a další.
Vstup volný.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
29

leden
-
únor


Eva Stanovská žije ve Dřenicích na Par­dubicku. Fotografie je jejím velkým ko­níčkem. Ráda cestuje po Česku i v zahraničí, řada jejich fotografických souborů vzniká při poznávání neznámých míst.
 
„Mám ráda fotografii a fotografování, rušná města, zářivé barvy i trochu me­lancholie, štítové zdi, mlžné nebe, spadané listí, temné mraky, kocoury, vlaky, posezení s počítačem nad obrázky, fotovýpravy s kamarády, horký čaj, lehkou dávku kýče, čekání na dobré světlo, nadšené fotografy i dobré lidi a spoustu dalších věcí, co patří k životu. Zkrátka mě baví svět … Děkuji, že se na něj díváte se mnou.“
 
2. 1. – 29. 2. 2024

Otevřeno
Po – Pá 9–15 hodin

výstava

8
-
28

leden
-
únor


Výstava představuje průřez tvorbou žáků oboru „Předškolní a mimoškolní pedagogika“. Nabízí možnost nahlédnout pod pokličku výuky výtvarné výchovy, v rámci které se žáci naší školy seznamují s širokou škálou výtvarných technik a námětům, jež dále rozvíjejí nejen ve vlastní tvorbě, ale rovněž v rámci pedagogické praxe.

Vernisáž výstavy za doprovodu pěveckého sboru Mirtilli se uskuteční 16. ledna od 16:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

15
-
28

leden
-
únor


Výstava představuje 16 ikonických fotografií, které jsou odrazem izraelské kultury.

Každá z nich „reflektuje ducha“ jedné z pasáží Deklarace nezávislosti, zakládací listiny z roku 1948. Společně vyprávějí příběh Státu Izrael od jeho založení až po vypuštění kosmické sondy Beresheet 1 na Měsíc. Všechny fotografie jsou doplněny krátkým popiskem, aby jako jednotlivé kamínky dohromady složily rozmanitou a nádhernou mozaiku Izraele.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

1
-
29

únor


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

1
-
29

únor

výstava

1
-
20

únor


Výstava příběhů z Indie
 
Ve Sboru kněze Ambrože si od 1. do 20. února můžete prohlédnout putovní výstavu Diecézní charity Hradec Králové „Štafeta dobra a naděje“. Výstava vypráví příběhy absolventů dobročinného projektu Adopce na dálku®, který podporuje vzdělávání chudých dětí v Indii. Dárci podpořili za 23 let přes 7 000 indických dětí na cestě k lepšímu vzdělání. Z absolventů se stávají sebevědomí lidé, kteří se dokážou postarat o svoje rodiny a jsou přínosem pro celou indickou společnost.

Více informací najdete na webu www.adopce.hk.caritas.cz.
výstava

1
-
31

únor
-
březen


Nezisková organizace Asociace genové terapie, která vznikla na podporu výzkumu léku pro vzácné onemocnění, vás zve na výstavu Doba genová. Panely v designu šroubovice lidské DNA vám pomocí grafiky a textu vysvětlí, proč se genetika týká každého z nás, i když si to často neuvědomujeme. Dozvíte se, kdy a jak nás geny ovlivňují, jaká je jejich spojitost se vzácnými genetickými onemocněními, jejich diagnostikou a možnou léčbou. Záštitu nad výstavou převzala manželka pana prezidenta, Eva Pavlová.
 
Výstava proběhne v prostorách pod knihovnou.

výstava

1
-
29

únor


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na únor

1
-
23

únor


* změna programu vyhrazena
Klub č. p. 4 - program na únor

1
-
24

únor


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na únor

1
-
29

únor


Od založení obuvnického koncernu Baťa ve Zlíně letos uplyne 130 let. Jak si vznik československého podnikatelského klenotu připomenout? Výstavou, která pro vás bude dostupná v pasáži OC Orlice po celý únor od 9 do 20 hodin.

Roku 1919, si baťovští zaměstnanci připomněli čtvrt století od založení své firmy. Vedle článku, který na titulní straně vnitropodnikového časopisu Sdělení v září toho roku otiskli, nechali zhotovit „ku 25letému jubileu závodu jeho zakladateli, panu T. Baťovi, oddaný a vděčný personál“ album 89 snímků jednotlivých skupin zaměstnanců, především zlínských továrních provozů a vybraných firemních prodejen. Album zůstalo upomínkou jednomu ze zaměstnanců firmy a v soukromém vlastnictví přečkalo všechny zvraty 20. století. Dnes je uloženo ve sbírkách baťovských reálií autora výstavy. Je nejstarší dochovanou ucelenou fotografickou dokumentací firmy Baťa a současně mimořádně vzácným vhledem do obuvnického podniku na prahu národní a mezinárodní expanze. Jeho prostřednictvím podnikneme cestu časem, abychom se stali svědky podnikatelského génia, průkopnických způsobů a poctivého řemesla. Budeme vyprávět příběh, který stále překvapuje a inspiruje.

Výstava vznikla ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati a Klubem Absolventů Baťovy školy práce ve Zlíně.

Velmi se těšíme na Vaši návštěvu.

výstava

2
-
22

únor
-
březen


~ What is your desired pair? ~
Kolik potřebujeme párů bot k tomu, abychom přežili nástrahy současného světa? Stačí nám na celý život jedny boty, které budeme upravovat podle potřeb znovu a znovu? Autorky se zamýšlejí nad funkcí této kruciální části oděvu, která ve společnosti plní i významný ukazatel charakteru.

Výstava “ What is your desired pair? ”
2. 2. - 22. 3. 2024
Vystavující: Marika Krčmářová & Antonie Zich
Vernisáž výstavy: 2. 2. 2024 v 18.00
Kurátoři výstavy: Sarah Adnanová & Aneta Kapraľová
Grafika: Marika Krčmářová

GALLERY SECTIO AUREA
Velké nám. 139/140,
500 03 Hradec Králové
~ open 24/7 ~

výstava

8
-
24

únor
-
březen


Cílem výstavy je přiblížit fenomén amatérských spolupracovníků východočeské archeologie napříč časem a představit jednoho z nejvýznamnějších amatérských hledačů Jana Klena.
 
Výstava umístěná do čtyř původních Kotěrových výstavních vitrín bude rozdělena na několik částí. 
V první části (a obsáhlejší) bude představena osoba Jana Klena, jednoho z nejvýraznějších amatérských archeologů minulého století. Seznámíte se jeho osobností, rodinnými poměry, dozvíte se také o perzekucích minulým režimem ale také o Klenově bádání o době kamenné.
 
Druhá část bude zaměřena na současnost, tedy zejména na problematiku tzv. detektorářů, tedy amatérských hledačů vybavených detektory kovů. Představeny budou výsledky jejich spolupráce s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Vystaveny tak budou jejich nejvýraznější objevy, které se v roce 2023 dostaly do našich muzejních sbírek.

výstava

9
-
22

únor
-
březen


-> Nela Britaňáková/Brachyblast /9/2-22/3/2024

Základním motivem tvorby Nely Britaňákové je magické tajemství života a v něm ukotvené primární elementy. Autorčinu práci s keramikou lze popsat jako alchymickou zkušenost. Experimentální poznávání přírodních dějů modifikuje do spirituálních sfér. 
Tento důležitý moment opírá o prvky zrození, proměny i smrti a dál preparuje skrze dualitu křehkosti/drsnosti, krásy/trashe, světla/temna, přírodního/umělého, embryo/fosilie apod. Uvědomuje si, že život nepodléhá jen mechanickým zákonům, ale jeho podstata se rodí z kvalitativních vztahů na sobě působících a svou tvorbu adaptuje do galerijních i venkovních prostředí. 
 
Název výstavy Brachyblast je odkazem botanického názvosloví. Jde o krátký výhonek připomínající jednu z prvních fází vývoje organismu rostliny či živočicha. Tento embryonální moment se objevuje ve vystavených reliéfech, stejně jako zmíněná dualita 
fosilních schránek živočichů. V galerii WTG autorka vytvořila site-specific instalaci z keramických reliéfů, jejichž abstrahující tvary připomínají kosti a paroží, kovové spony odkazují k muzejnímu vystavování dříve živých artefaktů. Podpůrnou půdou k zrození výstavy se stává plastická stěna dobarvená oxidy chromu, železa a kobaltu.

Brachyblast - Nela Britaňáková
výstava

10
-
9

únor
-
březen


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na únor/březen

12
-
1

únor
-
březen


Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu práce studentů studijního programu Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty - Univerzita Hradec Králové.
 
Výstava bude zahájena v pondělí 12. 2. 2024 v galerii Automat.

výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA