KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

26. prosince 2024

26

prosinec


DIZAJNIŠTĚ - Krátkodobá výstava

Kreativní hřiště pro malé i velké

Kurátor: Tereza Vlašímská
Grafické zpracování: Tereza Vlašímská
Architektura: Jiří Hanek
  Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Layla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Grafické úpravy: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner
Světla: Libor Petr
Lektorský program: Kateřina Hanková, Jana Neduha, Klára Fidlerová, Klára Svobodová

Interaktivní výstava Dizajniště hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení a krok za krokem děti naučí, jak myslet a navrhovat jako designér.
Výstava provede návštěvníky cestou od designového nápadu až k jeho realizaci pomocí designového myšlení. Prostřednictvím jednoduchého návodu s pěti fázemi - empatie, definice, ideace, prototyp, testování - mohou účastníci ve své práci i každodenním životě objevovat nová kreativní řešení a zažít přitom spoustu tvůrčího dobrodružství.
Designové myšlení učí kreativnímu řešení problémů, generování nápadů a schopnostem je vyhodnocovat, rozvíjí komunikační a prezentační dovednosti, podporuje práci v kolektivu, je inkluzivní, je zábavné, poučné a hravé.
Pro školní kolektivy nabízíme lektorské programy, které návštěvníky provedou je celým kreativním procesem. Žáci a studenti si na nich osvojí sběr, třídění, analyzování a vyhodnocování informací a jak je mohou tvůrčím způsobem aplikovat v nových souvislostech a situacích. V pěti krocích se dostanou od nápadu k až realizaci.
Účastníci přirozeně rozvinou celou řadu důležitých kompetencí: týmovou spolupráci, prezentaci, komunikaci a vizualizaci myšlenek, argumentaci, vedení diskuse i polemiky.
Designové myšlení spojuje, narušuje bariéry mezi lidmi a přispívá k sebenaplnění.
Lektorské programy pro školní kolektivy jsou uzpůsobeny různým věkovým kategoriím návštěvníků základních i středních škol.
Autory expozice jsou designoví aktivisté, kreativci a patrioti z karlovarského spolku PROTEBE live, který již od roku 2005 buduje image Karlových Varů jako kulturního a občansky aktivního města. K tomu nemalou měrou pomáhá jejich kreativní centrum DIZAJNPARK v prostorách tuhnického výměníku.

PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

26

prosinec


Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.

Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači. Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…

Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně pětičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena 100 Kč / osoba.
Doporučený věk 13+.

Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová, Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová, Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková, Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

26

prosinec


Přijďte si prohlédnout interiér kostela, který se snad už natrvalo usadil na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice.

Vstupné se platí na místě.
prohlídka

26

prosinec


Přijďte si prohlédnout interiér a vyslechnout příběh kostela, který se snad už natrvalo usadil na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice.


Doplňující informace:
Vstupenky lze zakoupit v turistickém informačním centru nebo formou eVstupenky.
Dítě do 6 let zdarma bez vstupenky
Student 16 - 26 let před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ISIC
Držitel karty Senior pas před začátkem prohlídky nutno doložit kartu Senior pas
ZTP před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ZTP

ZTP/ P a doprovod před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ZTP/P
doprovod ZTP/P 1,- Kč (vstupenku je nutné vyzvednout osobně na pokladně Turistického informačního centra v Hradci Králové nebo na místě před prohlídkou)

26

prosinec


Zveme Vás na vánoční rodinné putování za Jesličkami, které se uskuteční druhý vánoční svátek, tj 26.12.2024 v Hradeckých lesích. Začátek vyznačené trasy světýlky je na hrázi rybníku Biřička. Odtud se vydáte na procházku lesem, která vám zabere tak 3/4 hodiny. Její cíl je u "Jesliček". Pokud dorazíte již v přítmí, vezměte s sebou baterky. Část trasy je značená reflexními pásky. Děti obdrží malou odměnu.

Průběžný start je od 15,00 do 17,00 hod. na hrázi. 
Putovat mohou celé rodiny, na trase čeká každého malá odměna, tentokráte nezapomeňte baterku s sebou.

Účastnický poplatek dobrovolný
 

26

prosinec


Ve snímku Mufasa: Lví král vypráví šaman Rafiki legendu o tom, jak se vlády nad Lví říší ujal mladý lev, který se stal všemi oblíbeným vládcem. Divákům představuje osiřelého lvíčka Mufasu a přátelského lva jménem Taka, dědice lvího trůnu, a zavádí je na velkolepou pouť, na které oba lví hrdiny doprovází skupinka svérázných postav. Příběh se odvíjí prostřednictvím flashbacků. Ztracený a osamělý lvíček Mufasa se jednoho dne setká s přátelským lvem Takou, dědicem lvího trůnu. Jejich náhodné setkání představuje začátek velkolepé pouti pozoruhodné skupinky svérázných hrdinů, kteří se pokoušejí zjistit, co jim život doopravdy přisoudil. Společným úsilím jsou nuceni uniknout hrozivému a smrtícímu nepříteli a zjistit, zda je jejich vzájemné pouto skutečně dostatečně silné na to, aby této zkoušce odolalo. Tento zcela nový celovečerní snímek, který v sobě kombinuje prvky hraného filmu s fotorealistickou počítačovou grafikou, režíroval Barry Jenkins, jeho producenty jsou Adele Romanskia Mark Ceryak a vedoucím výroby je Peter Tobyansen. Písně pro film napsal oceňovaný hudební skladatel Lin-Manuel Miranda.

26

prosinec


Vaiana, která zcela neočekávané obdrží žádost o pomoc od svých odvážných předků, se společně s Mauim a zcela novou posádkou vydává na pouť po mořských dálavách Oceánie do nebezpečných a dávno zapomenutých vod, kde na ni čeká dobrodružství plné nástrah, s jakými se dosud nikdy nesetkala.

26

prosinec


Tradiční vánoční koncert ve kterém zazní skladby, které si k Srdcím posluchačů cestu již našly . . .

26

prosinec


Utkání hokejové Tipsport extraligy.

26

prosinec


Textař, skladatel, dlouholetý člen Akademie populární hudby se svojí skupinou špičkových muzikantů zahraje největší hity i úplné novinky. 4. ročník posledního OpenAir vystoupení. Poslední letošní Open Air koncert k vánoční pohodě v Hradci Králové. V případě deště zastřešeno. 

Vstup zdarma
Libor Pavlata Band

26

prosinec


Římskokatolická farnost u katedrály Svatého Ducha v Hradci Králové a katedrální sbor Cantores Gradecenses pod záštitou Mons. Františka Hladkého, arciděkana, srdečně zvou na koncert Vánoce v katedrále 2024. Koncert se koná v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové ve čtvrtek 26. prosince 2024 v 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.
Vánoce v katedrále

26

prosinec


Dovolujeme si doporučit Vaší pozornosti letošní poslední, v pořadí 29. sousedské setkání, a to u příležitosti tradičního Svatoštěpánského koncertu organizovaného Římskokatolickou farností Nový Hradec Králové. Koncert se bude konat 26.12.2024 od 17:00 v kostele sv. Antonína na Novém Hradci Králové. Více podrobností na přiloženém letáku.

Vstupné 200 kč
Vovohradecký Svatoštěpánský koncert

26

prosinec


Film Better Man je založen na skutečném příběhu strmého vzestupu, dramatického pádu a pozoruhodného znovuzrození britské popové superstar Robbieho Williamse, jednoho z největších showmanů všech dob. Režisér Michael Gracey vypráví film jedinečným způsobem z Robbieho perspektivy a zachycuje jeho osobitý vtip a nezdolného ducha. Sleduje Robbieho cestu od dětství, přes nejmladšího člena chlapecké skupiny Take That, který se dostal na vrchol hitparád, až po jeho nevídané úspěchy jako sólového umělce, který láme rekordy - to vše v konfrontaci s problémy, které může velká sláva a úspěch přinést.

26

prosinec


Ježek Sonic je videoherní legenda a díky dvěma úspěšným filmům se už zařadil i mezi hvězdy stříbrného plátna. Poté, co se mu podařilo zachránit celou planetu a své přátele před všehoschopným zlounem Doktorem Robotnikem (Jim Carrey), mohl by si vzít trvalou dovolenou. To by ovšem nesměl existovat tajný vládní program označený „Projekt Shadow“ (tak letitý, že na něm pracoval už Robotnikův dědeček). Jeho výsledkem bylo stvoření Sonicova zlého dvojčete, tvora s neuvěřitelnou silou a schopností teleportace. A tenhle nezmar teď půjde oblíbenému modrému ježkovi po krku. Když Sonic pozná, že je Shadow nad jeho síly, rozhodne se v zájmu vyššího dobra spojit s tím, s kým by to za normálních okolností nikdy dohromady nedal – s Doktorem Robotnikem.

26

prosinec


Přátelé a kamarádi, my vám ty vánoční koncerty letos přivezeme.
 
Už teď vám můžeme slíbit, že se máte na co těšit. Některé písně zazní v netradičním podání na které nejste zvyklí (vlastně ani my) a už se ani nemohou opakovat. Část koncertu zahrajeme i un-plugged.

Otevření dveří od 19:00
Koncert začíná 20:00.

Předprodeje vstupenek najdete na www.argema.cz
1. vlna 360 Kč (100 ks)
2. vlna 400 Kč (150 ks)
3. vlna 450 Kč (150 ks)

Jedná se o limitovaný koncert.

V příštím roce si dáme trochu větší pauzu od koncertů, kterých bude méně. Také se naposledy spolu uvidíme na letním setkaní fans ve vinařství u Kapličky. Užívejte zbytek roku a brzy se spolu uvidíme. Pepa, Ivoš, Kamil a Jarda.

26

prosinec


V roce 1930 létá Antoine de Saint-Exupéry coby poštovní kurýr do Argentiny. Když kdesi v Andách zmizí jeho nejlepší kamarád, vynikající pilot Henri Guillaumet, Saint-Ex se ho vydává hledat. Mise předem odsouzená k neúspěchu ho přiměje překonat sebe sama. A proměnit svou schopnost snít ve svou nejsilnější stránku.

26

prosinec


Jak šťastná jste byla včera? Vlastníte ledničku? Kolik máte koz? Formulář pro výpočet štěstí zahrnuje celkem 148 podobných otázek. Starý mládenec Amber je jedním z několika desítek úředníků, kteří je pokládají obyvatelstvu Bhútánu. Spolu se svým kolegou navštěvuje malebné horské vísky a baví se s místními o jejich spokojenosti. Vláda doufá, že výzkum potvrdí pozici Bhútánu coby jedné z nejšťastnějších zemí světa. Pohledy do soukromí jednotlivých respodentů*ek i samotného Ambera, který touží po rodině a pečuje o nemocnou matku, ale ukazují, že život v himálajském království není pro všechny pohádkou.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

1
-
31

listopad
-
prosinec


V listopadu a prosinci 2024 si můžete v PETROF Gallery už podruhé prohlédnout “Pastely” Nadi Voldánové.
 
Její obrazy nabízejí realistický pohled na objekty ze života kolem nás v kontrastu s černou a bílou plochou v osobitém pojetí výtvarnice, členky Unie výtvarných umělců Královéhradeckého regionu a také Náchodského výtvarného ateliéru Amag.
 
Unikátní atmosféru hudební kavárny doplní přehlídka děl, vyvolávajících pocity pohody. Autorka, žijící střídavě v Praze a v České Skalici, se věnuje technice suchého pastelu, která jí umožňuje realizovat výtvarné záměry.

výstava

15
-
17

listopad
-
leden


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
výstava

24
-
19

listopad
-
leden


Výstava 7. ročníku Salonu východočeské fotografie, vyhledávané přehlídky, která se koná jednou za tři roky, a je výběrovým přehledem aktuální tvorby fotografů nejen východních Čech. Své fotografie zde vystaví 41 autorů a 6 hostů (Radek Kalhous, Martina Kopecká Jurčeková, Ctibor Košťál, Zdeněk Vojáček, Luděk Vojtěchovský, Roman Vondrouš). Porotkyně Štěpánka Bieleszová, kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc, a Kamila Bendorffová, fotografka, cestovatelka, organizátorka fotofestivalu v Blatné, ocenily širokou škálu stylů, témat a technologických procesů, z nichž každý divákovi nabízí něco jedinečného. Porota letošní 7. ročník Salonu východočeské fotografie chápe jako mimořádnou příležitost povzbudit a objevit regionální tvůrce, kteří, ačkoli nepůsobí v centru dění, jsou schopni velmi originálně vidět svět v novém světle.
výstava

26
-
6

listopad
-
leden


Univerzita Hradec Králové a Domov důchodců Dvůr Králové nad Labem Vás srdečně zvou na výstavu Život je teď.
 
Život je teď je nevšední projekt Domova důchodců ve Dvoře Králové nad Labem, který vznikl netradičně v rámci plnění přání projektu Ježíškova vnoučata v roce 2019 a tak, jak ryze náhodně a neplánovaně vznikl, se i ujal.
 
V letošním roce se popáté sešla skupina nadšenců z řad fotografů, aranžérů, malířů, a jinak zkrášlili stávající modely a modelky z řad seniorů Domova důchodců Dvůr Králové nad Labem.
 
Místem samotného fotografování se začátkem května 2024 staly prostory rodinné firmy Odolena CZ s.r.o. ze Dvora Králové která více než sto let vyrábí tradičním způsobem vánoční ozdoby.
 
Více informací o projektu: https://www.domovdknl.cz/zivot-je-ted/

Život je teď
výstava

1
-
31

prosinec


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na prosinec

1
-
31

prosinec


Výstava autorských fotografií. Vernisáž dne 7. 12. od 16:30.

Zdánlivě nesourodá skupina „taxikářů“ z líhně pedagogů Josefa Ptáčka a Iva Gila přiváží tradičně v předvánočním čase nové obsahy. Nejinak je tomu i letos, kdy se terčem zájmu členů HFK Taxi stalo zrcadlení. Na první pohled obyčejný optický jev, ve kterém lze při troše pozornosti nalézt nebývalé hloubky. Jednotlivé názory zazní důrazně v abstraktní rovině i v podobě popisné. Nechte se vtáhnout do příběhů devíti autorů z různých koutů republiky, kteří přes vzdálenost nalézají ve svém vidění světa společné hodnoty.
HFK TAXI - Zrcadlení

2
-
31

prosinec
-
leden


Fotografický cyklus Život vepsaný do tváře vznikl v Alzheimer centru v Holicích jako součást projektu Ježíškova vnoučata, s cílem zachytit jedinečnou krásu a něhu ve tvářích seniorů, kteří prožili bohatý život. Vstup volný.

2
-
31

prosinec


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na prosinec

5
-
31

prosinec


Členky SLT vytvořily různými rukodělnými technikami anděly, aby i tito poslové lásky a naděje přispěli k pohodové adventní náladě.
 
Vernisáž se koná v galerii Dokola ve 4. NP 4. prosince od 17.00 hod.

5
-
3

prosinec
-
březen


Miloslav Polcar (1947) studoval na VŠUP v Praze v ateliéru monumentální malby Zdeňka Sklenáře. Jako Docent vyučoval kresbu a grafiku na Pedagogické fakultě UK. Je dvojnásobným laureátem ceny Grafika roku, v loňském roce získal Cenu Vladimíra Boudníka. Je autorem objektů a autorských knih. Jeho tématem je osobní archeologie, abstrakce, otisk, kaligrafie, písmo. Využívá matrice ze styroduru, izolačního materiálu, upraveného polystyrenu. Devět matric pro lept a rytinu bude vystaveno.
 
Jan Měřička (1955) se narodil v Pardubicích a studoval v Hradci Králové farmaceutickou fakultu. Věnuje se volné grafické tvorbě, působí jako externí pedagog na Katedře fotografie FAMU a provozovatel Galerie 50°47’55.9”N 14°57’22. 6” E v Andělské Hoře u Chrastavy. Za grafickou tvorbu získal mj. Cenu Vladimíra Boudníka. Žije v Křižanech v Podještědí. Grafika Jana Měřičky je paměťové médium, pracuje se záznamy a modely situací. Jeho tématem je hemžení davů i hybnost přírody.
 
V grafických technikách matrice stoprocentně určuje výsledný otisk. Miloslav Polcar matrici vnímá volněji, jako předobraz tisku, či předtext. Je pro něj výzvou čar, křivek a přímek. Grafik se mnoho hodin věnuje přípravě matrice, z níž otisk vzniká paradoxně rychle. Matrice je tím dílem, objektem, v němž jsou uloženy hodiny času, přemýšlení a dotýkání. Je to hmota, do níž je investováno na způsob sochařského díla kus zkušenosti, jež se zdá v otisku snad až příliš abstraktní.
 
Jan Měřička během loňské první cesty na kole podél Labe k moři studoval vodní živel, vlnění mořské hladiny. Během druhé cesty prozkoumal povahu řeky, stromy, chumle jehličí. Výsledný grafický záznam znovu vyvolává zážitek, čas, živost vody, do níž nelze vstoupit dvakrát. Jak o tom hovoří Fragment B91 předsokratovského filozofa, temného Hérakleita z Efesu. Zásadním principem světa je i podle Aristotela změna.

Martina Vítková

10

prosinec
-
leden


Vánoce jinak...

výstava volné tvorby studentů oborů Grafický design a Oděvní design. Střední škola Otty Wichterleho ve Velkém Poříčí

Otevřeno: út, st, čt 14:00-17:00 nebo na tel. 721 217 734

Vánoce jinak
výstava

21
-
6

prosinec
-
leden


Zveme vás během vánočních prázdnin na procházku po kuklenských koutech s novou městskou hrou pro celou rodinu. Mapku najdete v knihovně i na webu knihovny.

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ