KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

15. prosince 2024

2
-
20

prosinec


Od pondělí 2. prosince 2024 do pátku 20. prosince 2024 v otevírací době centra, nebo do vyprodání zásob
 
Přijďte si užít předvánoční atmosféru a potěšte sebe i své blízké malými drobnostmi. Ke koupi budou: šité vánoční ozdoby, parafínové svíčky, ozdobné květináče, šité hračky, korálkové klíčenky, drobné výrobky z textilu, papíru i korálků, šperky, domácí kosmetika, ořechy, cukroví, marmelády a pokojové rostlinky. Vstupné dobrovolné.
 
Výtěžek bude použit na obnovu vnitřního vybavení KRC Sedmikráska.
 

15

prosinec


DIZAJNIŠTĚ - Krátkodobá výstava

Kreativní hřiště pro malé i velké

Kurátor: Tereza Vlašímská
Grafické zpracování: Tereza Vlašímská
Architektura: Jiří Hanek
  Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Layla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Grafické úpravy: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner
Světla: Libor Petr
Lektorský program: Kateřina Hanková, Jana Neduha, Klára Fidlerová, Klára Svobodová

Interaktivní výstava Dizajniště hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení a krok za krokem děti naučí, jak myslet a navrhovat jako designér.
Výstava provede návštěvníky cestou od designového nápadu až k jeho realizaci pomocí designového myšlení. Prostřednictvím jednoduchého návodu s pěti fázemi - empatie, definice, ideace, prototyp, testování - mohou účastníci ve své práci i každodenním životě objevovat nová kreativní řešení a zažít přitom spoustu tvůrčího dobrodružství.
Designové myšlení učí kreativnímu řešení problémů, generování nápadů a schopnostem je vyhodnocovat, rozvíjí komunikační a prezentační dovednosti, podporuje práci v kolektivu, je inkluzivní, je zábavné, poučné a hravé.
Pro školní kolektivy nabízíme lektorské programy, které návštěvníky provedou je celým kreativním procesem. Žáci a studenti si na nich osvojí sběr, třídění, analyzování a vyhodnocování informací a jak je mohou tvůrčím způsobem aplikovat v nových souvislostech a situacích. V pěti krocích se dostanou od nápadu k až realizaci.
Účastníci přirozeně rozvinou celou řadu důležitých kompetencí: týmovou spolupráci, prezentaci, komunikaci a vizualizaci myšlenek, argumentaci, vedení diskuse i polemiky.
Designové myšlení spojuje, narušuje bariéry mezi lidmi a přispívá k sebenaplnění.
Lektorské programy pro školní kolektivy jsou uzpůsobeny různým věkovým kategoriím návštěvníků základních i středních škol.
Autory expozice jsou designoví aktivisté, kreativci a patrioti z karlovarského spolku PROTEBE live, který již od roku 2005 buduje image Karlových Varů jako kulturního a občansky aktivního města. K tomu nemalou měrou pomáhá jejich kreativní centrum DIZAJNPARK v prostorách tuhnického výměníku.

PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

15

prosinec



Pro jahody? V lednu? Není to divné? Každý přeci ví, že jahody v lednu nerostou. Pohádkový příběh o strastiplné cestě Marušky mrazivou zimou za jahodami, pro které ji poslala krutá macecha. A ponaučení? Být zlý se nevyplácí. Naopak laskavost a ohleduplnost k druhým ano.
Účinkuje loutkoherečka Ivana Bílková,určeno dětem od tří let.

Pokud je divákem dítě mladší, má vstup zdarma, ovšem bez nároku na místo.
Vstupenku do sálu musí mít dětský i dospělý divák.
Vstupenky nejsou číslovány, v sále je volný zasedací pořádek.
Prosíme dospělé diváky, aby při výběru míst brali ohled na ty malé, kterým by případně mohli bránit ve výhledu. Děkujeme.

15

prosinec


Vaiana, která zcela neočekávané obdrží žádost o pomoc od svých odvážných předků, se společně s Mauim a zcela novou posádkou vydává na pouť po mořských dálavách Oceánie do nebezpečných a dávno zapomenutých vod, kde na ni čeká dobrodružství plné nástrah, s jakými se dosud nikdy nesetkala.

15

prosinec


Animovaný film Pyšná princezna vypráví příběh krále Miroslava, který se zamiluje do obrazu krásné, ale pyšné princezny Krasomily. Aby získal její srdce, vydá se do Půlnočního království v převleku za prostého zahradníka. Následně objeví neobyčejnou zpívající květinu, která okouzlí i samotnou princeznu. Krasomila si díky ní i Miroslavovi uvědomí, že byla po celou dobu manipulována proradnými rádci, a společně před nebezpečím utečou z hradu. Začíná tak dobrodružná cesta plná nástrah, napínavých honiček i soubojů. Zlý rádce Maximus je totiž odhodlán jejich lásku zničit… Režiséři Radek Beran a David Lisý vytvořili výpravnou pohádku, která vzdává hold české klasice, dává ji všechny barvy a zároveň obohacuje o nové postavy a moderní techniky vyprávění. Animace čerpá z krásy české krajiny, která sloužila jako hlavní vizuální inspirace. Detailně propracované scenérie a pestrobarevné přírodní prostředí zaručují velký zážitek pro malé i velké diváky. Kromě známých postav princezny Krasomily a krále Miroslava se diváci mohou těšit na nové přírůstky v pohádkovém světě – hodného pejska Bijou a zákeřnou lasici Slídila, kteří do příběhu vnášejí napětí i komediální prvky. Hudbu k filmu složili Ondřej Brzobohatý a Ondřej Brousek, kteří skloubili původní melodie inspirované Bedřichem Smetanou a známé hudební motivy z původní hrané verze. Jejich kompozice dodává filmu bohatou hudební vrstvu, která propojuje klasiku s moderními prvky. V dabingu excelují přední čeští herci. Anna Fialová propůjčila hlas princezně Krasomile, Marek Lambora oživuje krále Miroslava a Aleš Procházka se postaral o postavu rádce Maxima. Jejich výkony přinášejí silné emoce a zábavné dialogy, které osloví všechny generace.

15

prosinec


Zpříjemněte si adventní čas a vyrazte společně se svými blízkými prožít vánoční atmosféru krajské metropole. Během komentované procházky navštívíte s průvodkyní vánočně nazdobená místa na obou březích řeky Labe a dozvíte se o historii Vánoc v našem městě.

Začneme u Turistického informačního centra, půjdeme k vánočnímu stromu na Masarykově náměstí, přes rozsvícený Pražský most se přesuneme do historického centra a projdeme se uličkami starého města. Prohlídku zakončíme v domě U Špuláků, kde si budete moci prohlédnout historické sklepy, ve kterých bude nachystáno drobné vánoční pohoštění.


Vstupenky k zakoupení pouze v informačním centru na Eliščině nábřeží nebo formou eVstupenky.
Vstupenky nelze zakoupit na místě před prohlídkou.
Začátek prohlídky u Turistického informačního centra.

15

prosinec


Každoroční vánoční koncert souboru Kvítek se uskuteční v neděli 15. 12. 2024 ve velkém sále Adalbertina. Vstupenky budou k prodeji na místě. Těšíme se na Vás!

15

prosinec



Přijďte prožít adventní večer do Městské hudební síně v Hradci Králové. Posluchačsky atraktivní spojení pronikavého zvuku žesťů a varhan v mistrovském podání hradeckých rodáků.
Karel Houdek z Filharmonie Hradec Králové s trombonistkou Lucií Houdkovou a svými syny Antonínem a Matyášem představí skladby Jakuba Jana Ryby, Františka Xavera Duška a dalších v originálních úpravách pro žesťový kvartet. Varhany rozezní varhanní virtuóz Ondřej Vávra.

15

prosinec

15

prosinec


RM, leader K-popové skupiny BTS, přináší do kin svůj velmi osobní film, ve kterém se jako RM i jako Kim Namjoon poprvé fanouškům upřímně otevírá. Film sleduje osm měsíců vedoucích k nástupu slavného rappera do vojenské služby a proces tvorby jeho druhého sólového alba s názvem „Right Place, Wrong Person“, ve kterém reflektuje své pocity a emoce. Připojte se k ARMY z celého světa a společně odhalte dosud nepoznanou tvář tohoto hvězdného interpreta.

15

prosinec


Lovec Kraven je strhující příběh o tom, jak a proč vznikl jeden z nejzajímavějších a nejvýraznějších zločinců filmového vesmíru Marvel. Titulní roli thrilleru, který se odehrává před osudovým střetem Kravena se superhrdinou Spider-Manem, ztvárnil Aaron Taylor-Johnson.

15

prosinec



15

prosinec


autor: Gérald Sibleyras
režie: Petr Slavík
produkce: Komorní divadlo Kalich
hrají: Petr Kostka, Miroslav Vladyka a Jaroslav Satoranský
Tři veteráni z první světové války, Gustav, René a Fernand, spolu žijí v domově důchodců - pravidelně se setkávají na terase svého současného útočiště, vzpomínají na svou minulost a popichují se, aniž tuší, že největší bitva jejich života je teprve čeká. Jeden je cynik s velkým srdcem, trpící strachem z vnějšího světa. Druhý každou chvíli omdlévá kvůli střepině ze šrapnelu, uvízlé v jeho hlavě, a není proto schopen vést delší konverzaci. Třetí je pragmatik a opatrný optimista, který se - navzdory svému kulhání - pokouší stát nohama pevně na zemi. Tato trojice se v jednu chvíli rozhodne vzepřít monotónnímu životu "ve výslužbě", v němž jedinou perspektivu představuje smrt, a společně si naplánují výpravu na kopec na obzoru, na jehož vrcholu se vítr prohání větvemi topolů. Uspějí naši hrdinové v tomto svém posledním životním dobrodružství? A potvrdí pravidlo, že člověk je jen tak starý, jak se cítí?
Uvádí Ag. Židek

15

prosinec


autor: Gérald Sibleyras
režie: Petr Slavík
produkce: Komorní divadlo Kalich
hrají: Petr Kostka, Miroslav Vladyka a Jaroslav Satoranský
Tři veteráni z první světové války, Gustav, René a Fernand, spolu žijí v domově důchodců - pravidelně se setkávají na terase svého současného útočiště, vzpomínají na svou minulost a popichují se, aniž tuší, že největší bitva jejich života je teprve čeká. Jeden je cynik s velkým srdcem, trpící strachem z vnějšího světa. Druhý každou chvíli omdlévá kvůli střepině ze šrapnelu, uvízlé v jeho hlavě, a není proto schopen vést delší konverzaci. Třetí je pragmatik a opatrný optimista, který se - navzdory svému kulhání - pokouší stát nohama pevně na zemi. Tato trojice se v jednu chvíli rozhodne vzepřít monotónnímu životu "ve výslužbě", v němž jedinou perspektivu představuje smrt, a společně si naplánují výpravu na kopec na obzoru, na jehož vrcholu se vítr prohání větvemi topolů. Uspějí naši hrdinové v tomto svém posledním životním dobrodružství? A potvrdí pravidlo, že člověk je jen tak starý, jak se cítí?
Uvádí Ag. Židek

15

prosinec


Charlese Aznavoura opravdu nic nepředurčovalo k úspěchu: pocházel z chudé přistěhovalecké rodiny, byl spíše malého vzrůstu a měl zastřený hlas. Díky usilovné práci a zcela výjimečnému odhodlání se z něj stala legenda francouzského šansonu a jeden ze symbolů francouzské kultury.

15

prosinec


Dozorkyně Eva (Sidse Babett Knudsen) je díky svému férovému přístupu oblíbená mezi vězni i kolegy. V okamžiku, kdy je do věznice převezen tajemný trestanec číslo 017, však Evin vyhlášený cit pro spravedlnost zatemní touha po osobní pomstě. Na oddělení se zvýšenou ostrahou rozehrává se svým novým svěřencem nebezpečnou hru na kočku a myš, která může zničit její pověst i kariéru. Po svém nervy drásajícím debutu Tísňové volání přináší dánský režisér Gustav Möller další psychologický thriller, který vás přiková k sedačkám.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Přijďte na výstavu mandal Heleny Noskové a obrazů Josefa Kopečného. Objevte kouzlo mandal a obrazů, které vás vtáhnou do světa barev a tvarů. Tato výstava nabízí jedinečnou příležitost k načerpání inspirace a klidu v umění. Vstup volný.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Krátký čas od září do konce října prověřuje schopnost učitelů i žáků ponořit se do tvorby takřka na povel. Jak jsme se s tím vypořádali a jak se nám to povedlo, ukáže výstava prací žáků ZUŠ Habrmanova. Vstup volný.
výstava

1
-
31

listopad
-
prosinec


V listopadu a prosinci 2024 si můžete v PETROF Gallery už podruhé prohlédnout “Pastely” Nadi Voldánové.
 
Její obrazy nabízejí realistický pohled na objekty ze života kolem nás v kontrastu s černou a bílou plochou v osobitém pojetí výtvarnice, členky Unie výtvarných umělců Královéhradeckého regionu a také Náchodského výtvarného ateliéru Amag.
 
Unikátní atmosféru hudební kavárny doplní přehlídka děl, vyvolávajících pocity pohody. Autorka, žijící střídavě v Praze a v České Skalici, se věnuje technice suchého pastelu, která jí umožňuje realizovat výtvarné záměry.

výstava

15
-
17

listopad
-
leden


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
výstava

18
-
20

listopad
-
prosinec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na listopad/prosinec

24
-
19

listopad
-
leden


Výstava 7. ročníku Salonu východočeské fotografie, vyhledávané přehlídky, která se koná jednou za tři roky, a je výběrovým přehledem aktuální tvorby fotografů nejen východních Čech. Své fotografie zde vystaví 41 autorů a 6 hostů (Radek Kalhous, Martina Kopecká Jurčeková, Ctibor Košťál, Zdeněk Vojáček, Luděk Vojtěchovský, Roman Vondrouš). Porotkyně Štěpánka Bieleszová, kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc, a Kamila Bendorffová, fotografka, cestovatelka, organizátorka fotofestivalu v Blatné, ocenily širokou škálu stylů, témat a technologických procesů, z nichž každý divákovi nabízí něco jedinečného. Porota letošní 7. ročník Salonu východočeské fotografie chápe jako mimořádnou příležitost povzbudit a objevit regionální tvůrce, kteří, ačkoli nepůsobí v centru dění, jsou schopni velmi originálně vidět svět v novém světle.
výstava

26
-
6

listopad
-
leden


Univerzita Hradec Králové a Domov důchodců Dvůr Králové nad Labem Vás srdečně zvou na výstavu Život je teď.
 
Život je teď je nevšední projekt Domova důchodců ve Dvoře Králové nad Labem, který vznikl netradičně v rámci plnění přání projektu Ježíškova vnoučata v roce 2019 a tak, jak ryze náhodně a neplánovaně vznikl, se i ujal.
 
V letošním roce se popáté sešla skupina nadšenců z řad fotografů, aranžérů, malířů, a jinak zkrášlili stávající modely a modelky z řad seniorů Domova důchodců Dvůr Králové nad Labem.
 
Místem samotného fotografování se začátkem května 2024 staly prostory rodinné firmy Odolena CZ s.r.o. ze Dvora Králové která více než sto let vyrábí tradičním způsobem vánoční ozdoby.
 
Více informací o projektu: https://www.domovdknl.cz/zivot-je-ted/

Život je teď
výstava

30
-
20

listopad
-
prosinec


Výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Střezina představí tvorbu studentů od předškolního věku až po práce dospělých. Kromě předmětu Základní výtvarné techniky budou ke zhlédnutí i díla ze specializovaných studijních zaměření: Digitální fotografie, Počítačová grafika, Umělecké zpracování materiálu a Studijní kresba a malba. 
 
Výstavu najdete v galerii Automat ve 2. NP.

výstava

1
-
31

prosinec


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na prosinec

1
-
31

prosinec


Výstava autorských fotografií. Vernisáž dne 7. 12. od 16:30.

Zdánlivě nesourodá skupina „taxikářů“ z líhně pedagogů Josefa Ptáčka a Iva Gila přiváží tradičně v předvánočním čase nové obsahy. Nejinak je tomu i letos, kdy se terčem zájmu členů HFK Taxi stalo zrcadlení. Na první pohled obyčejný optický jev, ve kterém lze při troše pozornosti nalézt nebývalé hloubky. Jednotlivé názory zazní důrazně v abstraktní rovině i v podobě popisné. Nechte se vtáhnout do příběhů devíti autorů z různých koutů republiky, kteří přes vzdálenost nalézají ve svém vidění světa společné hodnoty.
HFK TAXI - Zrcadlení

1
-
22

prosinec


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na prosinec

2
-
19

prosinec


Zveme vás na putovní výstavu představující jednotlivé světské a církevní stavby geniálního barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Prezentovány budou rovněž již zaniklé stavby a také objekty, u nichž je autorství sporné či bylo v minulosti Santinimu chybně připisováno.
výstava

2
-
31

prosinec
-
leden


Fotografický cyklus Život vepsaný do tváře vznikl v Alzheimer centru v Holicích jako součást projektu Ježíškova vnoučata, s cílem zachytit jedinečnou krásu a něhu ve tvářích seniorů, kteří prožili bohatý život. Vstup volný.

2
-
31

prosinec


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na prosinec

2
-
20

prosinec


Prohlédněte si ručně vyrobené ozdobičky od žáků ze škol napříč Evropskou unií a zjistěte, jak se u nich slaví Vánoce. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

5
-
31

prosinec


Členky SLT vytvořily různými rukodělnými technikami anděly, aby i tito poslové lásky a naděje přispěli k pohodové adventní náladě.
 
Vernisáž se koná v galerii Dokola ve 4. NP 4. prosince od 17.00 hod.

5
-
3

prosinec
-
březen


Miloslav Polcar (1947) studoval na VŠUP v Praze v ateliéru monumentální malby Zdeňka Sklenáře. Jako Docent vyučoval kresbu a grafiku na Pedagogické fakultě UK. Je dvojnásobným laureátem ceny Grafika roku, v loňském roce získal Cenu Vladimíra Boudníka. Je autorem objektů a autorských knih. Jeho tématem je osobní archeologie, abstrakce, otisk, kaligrafie, písmo. Využívá matrice ze styroduru, izolačního materiálu, upraveného polystyrenu. Devět matric pro lept a rytinu bude vystaveno.
 
Jan Měřička (1955) se narodil v Pardubicích a studoval v Hradci Králové farmaceutickou fakultu. Věnuje se volné grafické tvorbě, působí jako externí pedagog na Katedře fotografie FAMU a provozovatel Galerie 50°47’55.9”N 14°57’22. 6” E v Andělské Hoře u Chrastavy. Za grafickou tvorbu získal mj. Cenu Vladimíra Boudníka. Žije v Křižanech v Podještědí. Grafika Jana Měřičky je paměťové médium, pracuje se záznamy a modely situací. Jeho tématem je hemžení davů i hybnost přírody.
 
V grafických technikách matrice stoprocentně určuje výsledný otisk. Miloslav Polcar matrici vnímá volněji, jako předobraz tisku, či předtext. Je pro něj výzvou čar, křivek a přímek. Grafik se mnoho hodin věnuje přípravě matrice, z níž otisk vzniká paradoxně rychle. Matrice je tím dílem, objektem, v němž jsou uloženy hodiny času, přemýšlení a dotýkání. Je to hmota, do níž je investováno na způsob sochařského díla kus zkušenosti, jež se zdá v otisku snad až příliš abstraktní.
 
Jan Měřička během loňské první cesty na kole podél Labe k moři studoval vodní živel, vlnění mořské hladiny. Během druhé cesty prozkoumal povahu řeky, stromy, chumle jehličí. Výsledný grafický záznam znovu vyvolává zážitek, čas, živost vody, do níž nelze vstoupit dvakrát. Jak o tom hovoří Fragment B91 předsokratovského filozofa, temného Hérakleita z Efesu. Zásadním principem světa je i podle Aristotela změna.

Martina Vítková

10

prosinec
-
leden


Vánoce jinak...

výstava volné tvorby studentů oborů Grafický design a Oděvní design. Střední škola Otty Wichterleho ve Velkém Poříčí

Otevřeno: út, st, čt 14:00-17:00 nebo na tel. 721 217 734

Vánoce jinak
výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ