KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

10. prosince 2024

2
-
20

prosinec


Od pondělí 2. prosince 2024 do pátku 20. prosince 2024 v otevírací době centra, nebo do vyprodání zásob
 
Přijďte si užít předvánoční atmosféru a potěšte sebe i své blízké malými drobnostmi. Ke koupi budou: šité vánoční ozdoby, parafínové svíčky, ozdobné květináče, šité hračky, korálkové klíčenky, drobné výrobky z textilu, papíru i korálků, šperky, domácí kosmetika, ořechy, cukroví, marmelády a pokojové rostlinky. Vstupné dobrovolné.
 
Výtěžek bude použit na obnovu vnitřního vybavení KRC Sedmikráska.
 

10

prosinec


Proč by sexuální pracovnice nemohla toužit po opravdové lásce? Anora (Mikey Madison) je ještě tak naivní, že takový sen má. Když si v klubu její společnost objedná mladý a bohatý Rus Ivan, zajiskří to mezi nimi a po pár týdnech si říkají ano na spontánní svatbě ve Vegas. Je možné, že Anora našla svého prince na bílém koni? Ivanovi rodiče si to nemyslí. Strhující, vtipná a šílená jízda režiséra Seana Bakera (The Florida Project) získala Zlatou palmu v Cannes a první diváci ji označují za minimálně stejně zábavnou podívanou jakou je jiný vítěz stejné ceny, Trojúhelník smutku.

10

prosinec


Přednáška s projekcí dokumentárního filmu.

V roce 1915 byl na polnostech v Martínkovicích u Broumova zřízen jeden z největších zajateckých táborů z období první světové války na našem území. Kapacita tábora dosáhla 35000 zajatců, lze ovšem předpokládat, že počet zajatců, kteří mezi roky 1915 - 1918 táborem prošli, byl ještě vyšší. Rakousko-uherská armáda zde koncentrovala zajatce z Ruska, Srbska, Rumunska, Černé Hory a na konci války také z Itálie. Vzhledem k drastickým podmínkám, v jakých byli zajatci nucení žít, zemřelo v táboře více než 2000 převážně srbských zajatců. Podobný osud potkal také zajatce v táborech v Liberci, Jindřichovicích pod Smrkem, Milovicích a jinde. Utrpení srbských válečných zajatců z první světové války se věnuje dokumentární film režiséra Snajina Miriće – nazvaný Sedm tisíc duší. Film rekonstruuje život v zajateckých táborech podle fotografií, které v Broumově pořídil táborový lékař Georg Langer a na jejichž základě vznikla kniha Petra Bergmanna Lager Broumov / Braunau, 1915-1918.  
 
Akce probíhá v rámci dotačního programu: Podpora dokončení realizace aktivit spojených s přihláškou Broumova na EHMK 2028.
 
Vstup volný.
Přednáška proběhne od 17.00 hodin v konferenčním sále v 5. NP.

10

prosinec


Vánoce jinak...

výstava volné tvorby studentů oborů Grafický design a Oděvní design. Střední škola Otty Wichterleho ve Velkém Poříčí

(vernisáž) Vánoce jinak
výstava

10

prosinec


Děj filmu PÁN PRSTENŮ: VÁLKA ROHIRŮ se odehrává 183 let před událostmi, o nichž pojednává původní trilogie, a vypráví příběh rodu Helma Kladiva, legendárního krále Rohanu. Náhlý útok vychytralého a nemilosrdného náčelníka Vrchovců Wulfa, jenž touží pomstít smrt svého otce, přinutí Helma a jeho lid k odvážné obraně v prastaré pevnosti zvané Hláska, jež se nachází v údolí, kterému se od té doby říká Helmův žleb. Ve stále zoufalejší situaci musí Helmova dcera Héra prokázat silnou vůli a odolat strašlivému nepříteli, který si chce podrobit ji i její lid.

10

prosinec


U příležitosti 35. výročí sametové revoluce jsme se rozhodli uspořádat speciální Sametový kvíz. Čeká vás 60 otázek, které prověří vaše znalosti a ti nejlepší si odnesou zajímavé ceny. V přihlášce uveďte název vašeho týmu a počet členů a zašlete na ed@knihovnahk.cz nejpozději do 8. 12. 2024. Váš tým může mít až 8 členů, nejméně však 2. Spolufinancováno EU. Vstupné dobrovolné.

10

prosinec


Celovečerní dokument přináší pohled na život a práci jednoho z nejvýznamnějších českých válečných zpravodajů Martina Dorazína. Znepokojující snímek režisérů Davida Čálka, Benjamina Tučka a producenta Václava Flegla vypráví osudy lidí, které válka přímo zasahuje, nabízí pohled na současný konflikt na Ukrajině, upozorňuje na širší kontext války a na význam válečné žurnalistiky. Prostřednictvím reportéra Martina Dorazína, skrz jeho postavu, objevujeme běžný život obyčejných lidí, dlouhodobě vystavených dopadům války. Ukazujeme sílu, která ve skutečnosti rozhoduje války. Není to vítězství na frontě, ale odolnost zázemí – ať už zvítězí jakákoli strana, lidé budou stejně pořád žít tam, kde žili. Téma odolnosti společnosti objevujeme očima válečného zpravodaje, prostřednictvím jeho práce se zvukem v rozhlasových reportážích. Ve filmu odkazujeme i na mimoválečný kontext – společnost je tak silná, jak silný je její nejslabší jedinec. Prohra většinou nenastává tam, kde se lidi semkli, protože samotné semknutí zvyšuje šanci na přežití celku. To je téma, které promlouvá i ke společnosti, válkou přímo neohrožené.

10

prosinec



10

prosinec


Nová hra talentovaného režiséra a dramatika Tomáše Ráliše, trojnásobného držitele ceny Evalda Schorma za původní divadelní hru.

Mladý pár hledá byt, prostor jenom pro ně dva, kde by mohli dát růst své lásce. A ono se to povede. A brzy láska není to jediné, co roste, Na cestě je dítě. Byla chyba říct, že je to problém, že je to chyba. Je potřeba sehnat víc peněz. Je potřeba většího bytu. Je potřeba poprosit o pomoc.

Temná komedie plná šéfů, kšeftařů s byty, kojeneckých lahví a botoxu. Boj o životní prostor, o větší výběh, kde by si mohly děti hrát. Věčný zápas o právo mít kde složit všechny svoje hlavy.

Délka představení 95 minut bez přestávky

10

prosinec


Přijďte zažít skladby z kultovních filmů legendárního Ennia Morricone KLAVÍRNÍ RECITÁL se smyčcovým kvartetem v podání Evgenii Vorobyeve.
 
Nabízíme vám jedinečnou příležitost zažít skvostné skladby legendárního Ennia Morricone, kde Vám představíme široký repertoár tohoto hudebního génia.
 
Na této neopakovatelné hudební události si budete moci vychutnat skladby z kultovních filmů, které nás provázely celým životem. Patří mezi ně například "Kino Ráj" (Cinema Paradiso), "Mise" (The Mission), "Dobrý, špatný a ošklivý" (The Good, the Bad and the Ugly), „Tehdy v Americe“ (Once Upon a Time in America), „Nedotknutelní“ (The Untouchables) a mnoho dalších.
 
Přidejte se k nám na cestu do světa filmových skladeb, kterou nám představí jeden z nejznámějších hudebních skladatelů v novodobé historii.

10

prosinec


Repertoár tvoří nejen písně z českých regionů, ale také písně moravské, slovenské a maďarské. Kobylka pravidelně spolupracuje s pardubickým Dostihovým spolkem a lodí Arnošt, kde hraje v během řízených degustací vín, ale také hrává při různých příležitostech jako např. svatby, rodinné oslavy, vernisáže apod.

10

prosinec


Příběh Mariky, která se omylem ocitne za branami ústavu pro mentálně postižené.

10

prosinec


Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky.

10

prosinec


Dozorkyně Eva (Sidse Babett Knudsen) je díky svému férovému přístupu oblíbená mezi vězni i kolegy. V okamžiku, kdy je do věznice převezen tajemný trestanec číslo 017, však Evin vyhlášený cit pro spravedlnost zatemní touha po osobní pomstě. Na oddělení se zvýšenou ostrahou rozehrává se svým novým svěřencem nebezpečnou hru na kočku a myš, která může zničit její pověst i kariéru. Po svém nervy drásajícím debutu Tísňové volání přináší dánský režisér Gustav Möller další psychologický thriller, který vás přiková k sedačkám.

3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Přijďte na výstavu mandal Heleny Noskové a obrazů Josefa Kopečného. Objevte kouzlo mandal a obrazů, které vás vtáhnou do světa barev a tvarů. Tato výstava nabízí jedinečnou příležitost k načerpání inspirace a klidu v umění. Vstup volný.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Krátký čas od září do konce října prověřuje schopnost učitelů i žáků ponořit se do tvorby takřka na povel. Jak jsme se s tím vypořádali a jak se nám to povedlo, ukáže výstava prací žáků ZUŠ Habrmanova. Vstup volný.
výstava

1
-
31

listopad
-
prosinec


V listopadu a prosinci 2024 si můžete v PETROF Gallery už podruhé prohlédnout “Pastely” Nadi Voldánové.
 
Její obrazy nabízejí realistický pohled na objekty ze života kolem nás v kontrastu s černou a bílou plochou v osobitém pojetí výtvarnice, členky Unie výtvarných umělců Královéhradeckého regionu a také Náchodského výtvarného ateliéru Amag.
 
Unikátní atmosféru hudební kavárny doplní přehlídka děl, vyvolávajících pocity pohody. Autorka, žijící střídavě v Praze a v České Skalici, se věnuje technice suchého pastelu, která jí umožňuje realizovat výtvarné záměry.

výstava

15
-
17

listopad
-
leden


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
výstava

18
-
20

listopad
-
prosinec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na listopad/prosinec

24
-
19

listopad
-
leden


Výstava 7. ročníku Salonu východočeské fotografie, vyhledávané přehlídky, která se koná jednou za tři roky, a je výběrovým přehledem aktuální tvorby fotografů nejen východních Čech. Své fotografie zde vystaví 41 autorů a 6 hostů (Radek Kalhous, Martina Kopecká Jurčeková, Ctibor Košťál, Zdeněk Vojáček, Luděk Vojtěchovský, Roman Vondrouš). Porotkyně Štěpánka Bieleszová, kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc, a Kamila Bendorffová, fotografka, cestovatelka, organizátorka fotofestivalu v Blatné, ocenily širokou škálu stylů, témat a technologických procesů, z nichž každý divákovi nabízí něco jedinečného. Porota letošní 7. ročník Salonu východočeské fotografie chápe jako mimořádnou příležitost povzbudit a objevit regionální tvůrce, kteří, ačkoli nepůsobí v centru dění, jsou schopni velmi originálně vidět svět v novém světle.
výstava

26
-
6

listopad
-
leden


Univerzita Hradec Králové a Domov důchodců Dvůr Králové nad Labem Vás srdečně zvou na výstavu Život je teď.
 
Život je teď je nevšední projekt Domova důchodců ve Dvoře Králové nad Labem, který vznikl netradičně v rámci plnění přání projektu Ježíškova vnoučata v roce 2019 a tak, jak ryze náhodně a neplánovaně vznikl, se i ujal.
 
V letošním roce se popáté sešla skupina nadšenců z řad fotografů, aranžérů, malířů, a jinak zkrášlili stávající modely a modelky z řad seniorů Domova důchodců Dvůr Králové nad Labem.
 
Místem samotného fotografování se začátkem května 2024 staly prostory rodinné firmy Odolena CZ s.r.o. ze Dvora Králové která více než sto let vyrábí tradičním způsobem vánoční ozdoby.
 
Více informací o projektu: https://www.domovdknl.cz/zivot-je-ted/

Život je teď
výstava

30
-
20

listopad
-
prosinec


Výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Střezina představí tvorbu studentů od předškolního věku až po práce dospělých. Kromě předmětu Základní výtvarné techniky budou ke zhlédnutí i díla ze specializovaných studijních zaměření: Digitální fotografie, Počítačová grafika, Umělecké zpracování materiálu a Studijní kresba a malba. 
 
Výstavu najdete v galerii Automat ve 2. NP.

výstava

1
-
31

prosinec


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na prosinec

1
-
31

prosinec


Výstava autorských fotografií. Vernisáž dne 7. 12. od 16:30.

Zdánlivě nesourodá skupina „taxikářů“ z líhně pedagogů Josefa Ptáčka a Iva Gila přiváží tradičně v předvánočním čase nové obsahy. Nejinak je tomu i letos, kdy se terčem zájmu členů HFK Taxi stalo zrcadlení. Na první pohled obyčejný optický jev, ve kterém lze při troše pozornosti nalézt nebývalé hloubky. Jednotlivé názory zazní důrazně v abstraktní rovině i v podobě popisné. Nechte se vtáhnout do příběhů devíti autorů z různých koutů republiky, kteří přes vzdálenost nalézají ve svém vidění světa společné hodnoty.
HFK TAXI - Zrcadlení

1
-
22

prosinec


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na prosinec

2
-
19

prosinec


Zveme vás na putovní výstavu představující jednotlivé světské a církevní stavby geniálního barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Prezentovány budou rovněž již zaniklé stavby a také objekty, u nichž je autorství sporné či bylo v minulosti Santinimu chybně připisováno.
výstava

2
-
31

prosinec
-
leden


Fotografický cyklus Život vepsaný do tváře vznikl v Alzheimer centru v Holicích jako součást projektu Ježíškova vnoučata, s cílem zachytit jedinečnou krásu a něhu ve tvářích seniorů, kteří prožili bohatý život. Vstup volný.

2
-
31

prosinec


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na prosinec

2
-
20

prosinec


Prohlédněte si ručně vyrobené ozdobičky od žáků ze škol napříč Evropskou unií a zjistěte, jak se u nich slaví Vánoce. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

5
-
31

prosinec


Členky SLT vytvořily různými rukodělnými technikami anděly, aby i tito poslové lásky a naděje přispěli k pohodové adventní náladě.
 
Vernisáž se koná v galerii Dokola ve 4. NP 4. prosince od 17.00 hod.

5
-
3

prosinec
-
březen


Miloslav Polcar (1947) studoval na VŠUP v Praze v ateliéru monumentální malby Zdeňka Sklenáře. Jako Docent vyučoval kresbu a grafiku na Pedagogické fakultě UK. Je dvojnásobným laureátem ceny Grafika roku, v loňském roce získal Cenu Vladimíra Boudníka. Je autorem objektů a autorských knih. Jeho tématem je osobní archeologie, abstrakce, otisk, kaligrafie, písmo. Využívá matrice ze styroduru, izolačního materiálu, upraveného polystyrenu. Devět matric pro lept a rytinu bude vystaveno.
 
Jan Měřička (1955) se narodil v Pardubicích a studoval v Hradci Králové farmaceutickou fakultu. Věnuje se volné grafické tvorbě, působí jako externí pedagog na Katedře fotografie FAMU a provozovatel Galerie 50°47’55.9”N 14°57’22. 6” E v Andělské Hoře u Chrastavy. Za grafickou tvorbu získal mj. Cenu Vladimíra Boudníka. Žije v Křižanech v Podještědí. Grafika Jana Měřičky je paměťové médium, pracuje se záznamy a modely situací. Jeho tématem je hemžení davů i hybnost přírody.
 
V grafických technikách matrice stoprocentně určuje výsledný otisk. Miloslav Polcar matrici vnímá volněji, jako předobraz tisku, či předtext. Je pro něj výzvou čar, křivek a přímek. Grafik se mnoho hodin věnuje přípravě matrice, z níž otisk vzniká paradoxně rychle. Matrice je tím dílem, objektem, v němž jsou uloženy hodiny času, přemýšlení a dotýkání. Je to hmota, do níž je investováno na způsob sochařského díla kus zkušenosti, jež se zdá v otisku snad až příliš abstraktní.
 
Jan Měřička během loňské první cesty na kole podél Labe k moři studoval vodní živel, vlnění mořské hladiny. Během druhé cesty prozkoumal povahu řeky, stromy, chumle jehličí. Výsledný grafický záznam znovu vyvolává zážitek, čas, živost vody, do níž nelze vstoupit dvakrát. Jak o tom hovoří Fragment B91 předsokratovského filozofa, temného Hérakleita z Efesu. Zásadním principem světa je i podle Aristotela změna.

Martina Vítková

10

prosinec
-
leden


Vánoce jinak...

výstava volné tvorby studentů oborů Grafický design a Oděvní design. Střední škola Otty Wichterleho ve Velkém Poříčí

Otevřeno: út, st, čt 14:00-17:00 nebo na tel. 721 217 734

Vánoce jinak
výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ