KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

24. listopadu 2024

24

listopad


Nábleší je volný bleší trh v centru Hradce otevřený všem bez předchozí rezervace či poplatků za místo. Dones věci z druhé ruky nebo vlastnorůčo vyrobené, rozbal si deku či stoličku a prodávej, seznamuj se a nasávej nedělní pohodu do obou nosních dírek.
Všechny půdní poklady připlouvají po Labi vždy poslední neděli v měsíci od 9 do 12 hodin na náplavce pod Pražským mostem.
 
Přines-prodej-potkej se-měj radost s náma.
 
Jako organizátoři si vyhrazujeme právo nemít na Nábleší komerční prodejce.
 
Akce byla podpořena Městem Hradec Králové a zařazena do cyklu Královéhradecká nábřeží.

***
Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží (https://www.hradeckralove.org/kralovehradecka-nabrezi/d-50464/p1=20838)

24

listopad


Pokud milujete vybrat dárky na jednom místě, být originál a ještě podpořit rukodělné tvůrce, jsme pro vás to pravé! Přijďte za námi, udělejte si radost a užijte si s námi den. 
FlerMarket

24

listopad


Dvojice klaunů předvede pestrou škálu loutkových umělců, kouzla a prvky magie. Diváci uvidí loutkářské technologie dávno zapomenuté i zcela nově objevené. V improvizované cirkusové manéži se střídá jedna varietní loutka za druhou - fakír a jeho dvě tanečnice, divocí psíci, stepaři ze Skotska, krásná akrobatka, žena silačka. Protože legrace není nikdy dost. Účinkuje Divadlo EMILLION. Určeno dětem od tří let.


* V sále je volný zasedací pořádek.
* Vstupenku do sálu musí mít dětský i dospělý divák. Pokud je divákem dítě mladší dvou let, má vstup zdarma, ovšem bez nároku na místo.
* Prosíme dospělé diváky, aby při výběru míst brali ohled na ty malé, kterým by případně mohli bránit ve výhledu.

Děkujeme za vstřícnost a těšíme se na Vaši návštěvu!

24

listopad


Animovaný film Pyšná princezna vypráví příběh krále Miroslava, který se zamiluje do obrazu krásné, ale pyšné princezny Krasomily. Aby získal její srdce, vydá se do Půlnočního království v převleku za prostého zahradníka. Následně objeví neobyčejnou zpívající květinu, která okouzlí i samotnou princeznu. Krasomila si díky ní i Miroslavovi uvědomí, že byla po celou dobu manipulována proradnými rádci, a společně před nebezpečím utečou z hradu. Začíná tak dobrodružná cesta plná nástrah, napínavých honiček i soubojů. Zlý rádce Maximus je totiž odhodlán jejich lásku zničit… Režiséři Radek Beran a David Lisý vytvořili výpravnou pohádku, která vzdává hold české klasice, dává ji všechny barvy a zároveň obohacuje o nové postavy a moderní techniky vyprávění. Animace čerpá z krásy české krajiny, která sloužila jako hlavní vizuální inspirace. Detailně propracované scenérie a pestrobarevné přírodní prostředí zaručují velký zážitek pro malé i velké diváky. Kromě známých postav princezny Krasomily a krále Miroslava se diváci mohou těšit na nové přírůstky v pohádkovém světě – hodného pejska Bijou a zákeřnou lasici Slídila, kteří do příběhu vnášejí napětí i komediální prvky. Hudbu k filmu složili Ondřej Brzobohatý a Ondřej Brousek, kteří skloubili původní melodie inspirované Bedřichem Smetanou a známé hudební motivy z původní hrané verze. Jejich kompozice dodává filmu bohatou hudební vrstvu, která propojuje klasiku s moderními prvky. V dabingu excelují přední čeští herci. Anna Fialová propůjčila hlas princezně Krasomile, Marek Lambora oživuje krále Miroslava a Aleš Procházka se postaral o postavu rádce Maxima. Jejich výkony přinášejí silné emoce a zábavné dialogy, které osloví všechny generace.

24

listopad


A jako astronaut, B jako brouk, D jako dinosaur... to je ALFABETA – knižní hra, která provede vašeho předškoláka abecedou. S každým písmenem navíc zažije malé dobrodružství: pošle astronauta do vesmíru, vytvoří papírového brouka bez lepidla nebo nebo nezbednou lišku z africké pouště!

Díky oblíbeným aktivitám, jako jsou kreslení, stříhání a lepení, si tak složíme celý svět. Vaše dítě se hravě učí abecedu, rozvíjí představivost, zručnost, samostatnost a díky krásným ilustracím i estetické cítění. I to je důvod, proč právě ALFABETA posbírala celou řadu cen, především pak ocenění Zlatá stuha, které je nejprestižnější cenou v České republice zaměřenou na knihy pro dětské publikum s tradicí více než 30 let.

Na workshopu autor Patrik Antczak představí vedle české verze knihy ALFABETA, také nový koncept anglického překladu. Děti tak uvidí, jak jsou si jazyky, jako čeština a angličtina blízké!

Kapacita workshopu je omezená, svá místa si tedy včas rezervujte. Vstupenku potřebuje každý, kdo s námi bude tvořit.
Workshop proběhne v rámci Dračtení.

24

listopad


Vánoční dobrodružství sobíka Nika za polární záři začíná! Sobík Niko celý život sní o tom, že se jednou stane vánočním sobem v Santově letce přesně jako jeho tatínek. Má to přece v genech! Netuší však, že se na volné místo v sobím spřežení hlásí i Stella. Neznámá sobí slečna je opravdu hodně dobrá. Přestože jsou rivalové, Niko se s ní spřátelí a bezelstně jí prozradí kód pro vstup k vzácným Santovým saním. Netuší však, že Stella svou přízeň jen předstírá a ve skutečnosti chce saně ukrást a zničit tak Vánoce. Teď musí Niko napravit svou chybu. Společně se svými nejlepšími přáteli veverčákem Juliem a lasičkou Wilmou se vydává na dlouhou nebezpečnou cestu na daleký sever, aby zachránili letošní Vánoce.

24

listopad


Raz dva, raz dva… zkouška mikrofonu. Dvanáctiletý Ben nadevše miluje nejen muziku, ale i jídlo a vaření. A je to na něm taky znát. Když se ale jednoho dne zabouchne do spolužačky Klárky, rozhodne se s kily navíc zatočit. Na cestě za vysněnou postavou i Klárčiným srdcem mu pomáhají hlavně kamarádi z kapely a starostlivá maminka. Animovaný film režisérky Kristiny Dufkové natočený podle knižního bestselleru Mikaëla Olliviera s humorem za doprovodu nadupaných songů sleduje první strasti, lásky i nástrahy dospívání.

24

listopad


Že je nemožné, aby děti psaly poezii? S básníkem a překladatelem Radkem Malým jim to půjde jako po másle. Seznámí se s krátkými básnickými formami, jako jsou hádanka, haiku nebo limerik, které následně dokážou samy vytvořit. Přiměřeně svému věku si tak vyzkoušejí základy básnického řemesla – hru s metaforou, rytmem či rýmem. A kdo už někdy četl nějaký limerik, ví, že to zaručeně bude i legrace.

O Radku Malém se někdy mluví jako novodobém Františku Hrubínovi, a není divu. Kromě toho, že je držitelem dvou cen Magnesia Litera za poezii pro dospělé i pro děti, napsal už více než 20 knížek pro nejmenší i trochu větší, a dokonce i slabikář. Věnuje se také překládání německé literatury do češtiny a vyučuje tvůrčí psaní.

Z jeho díla už se k dětem dostaly knížky František z kaštanu a Anežka ze slunečnic, Kam až smí smích, Listonoš vítr, Bláznivé sny Petříčka Pána, Devět plchů v pelechu, Rozára a Černý Petr, Příhody matky Přírody, Domeček plný koleček, Dlouhá noc muzejní myši a mnohé další.

Během Dračtení ve Studiu představí Radek Malý svou zbrusu novou knížku Pohádky pana Zahrádky a paní Pivoňkové, na které spolupracoval se spisovatelkou Markétou Pilátovou.

Kapacita workshopu je omezená, svá místa si tedy včas rezervujte. Vstupenku potřebuje každý, kdo s námi bude tvořit.

Workshop proběhne v rámci Dračtení.

24

listopad


Kajtek je obyčejný kluk – trochu blbne, trochu si vymýšlí a rád poslouchá příběhy, které mu vypráví babička. Po smrti maminky zůstal jen s ní, a tak často utíká do světa dětské fantazie a představuje si, jaké by to bylo mít superschopnosti. A jednoho dne zjistí, že je skutečně má. Magická moc ale nejdřív ovládne jeho. Narozdíl od svého britského následovníka Harryho Pottera totiž nenavštěvuje Školu čar a kouzel v Bradavicích, kde by ho naučili s ní zacházet. Je to samouk, a tak se nejednou nechá unést zvědavostí, někdy jen z legrace a pro radost, jindy dokonce ze škodolibosti. A nejednou se to všechno taky vymkne kontrole. Když jeho milovaná babička zemře, zjišťuje, že na některé věci ani kouzla nestačí, s čímž se odmítá smířit. Neuspěje a ve své bezmoci a touze pomstít se světu za nespravedlivý osud je vystavený pokušení přejít na temnou stranu magie. Utíká z rodného města, kde svými magickými kousky způsobil pořádný chaos a získal pověst rebela, a vydává se poznat skutečný svět i sebe sama. Na dobrodružné cestě potká dívku, která má také nadpřirozené schopnosti, a společně se utkají s temným mágem. Ten nejtěžší boj mezi dobrem a zlem ale bude muset Kajtek svést sám v sobě. A přijmout následky svých rozhodnutí.

24

listopad


Utkání ženské basketbalové ligy.

24

listopad


Jérémie se vrací do Saint-Martial na pohřeb svého bývalého šéfa, pekařského mistra. Na několik dní se ubytuje u jeho vdovy Martine. Ovšem to, co mělo být původně krátkým pobytem na venkově, nabere zcela nečekaný směr: nejprve dojde k jednomu záhadnému zmizení, poté se objeví hrozba v podobě souseda a nakonec ještě duchovní s poněkud překvapivými úmysly.

24

listopad


SLAVNOSTNÍ PŘEDVÁNOČNÍ KONCERT V KATEDRÁLE SV. DUCHA V HRADCI KRÁLOVÉ

ÚČINKUJÍ
Emma Hubáčková - operní pěvkyně
Martin Šrejma - sólista opery Národního divadla Praha
Ema Hubáčková ml. - sólistka Teatro de la Zarzuela Madrid
Jitka Nešverová - klavír, korepetitorka opery Národního divadla Praha
Vladimír Župan - klavírní virtuos
Martin Strejc - varhany

TRADICE
Letošní 27. ročník koncertu představuje již více než čtvrt století dlouhou historii cyklu předvánočních koncertů AVE MARIA v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové pořádaných operní pěvkyní Emmou Hubáčkovou.

EXKLUZIVITA A JEDINEČNOST
Tento koncert vždy byl a je specifický svou dramaturgií, ve které se můžete zaposlouchat do souzvuku dvou královských nástrojů - koncertního křídla a varhan, kdy oba nástroje zní současně, či si ve svém dialogu předávají témata a to vždy ve skladbách upravených pouze pro tento koncert. Oba umělci překonávají handicap až třiceti metrů, kdy jsou bez jakéhokoli kontaktu. Tento jedinečný umělecký zážitek je umocněn krásnými skladbami navozujícími předvánoční atmosféru v podání významných operní pěvců.

Těšíme se s Vámi na neopakovatelnou atmosféru pokory, klidu a meditace, kdy nevšední a gradující dramaturgie koncertu a zvuk, nesoucí se gotickým prostorem katedrály přináší každému posluchači překvapivý zážitek.

Buďte při tom a zažijte kouzelný večer.

Poděkování partnerům:
Ing. Milan Lichtenberg, C. Bechstein Europe s.r.o., senátor JUDr. Jan Holásek, Městské lesy Hradec Králové a.s, Kooperativa pojišťovna, a.s.

24

listopad


V průběhu francouzsky laděného večera zazní v podání skupiny Nos Dames jak klasické francouzské šansony, tak frankofonní soudobé písně. Díky průvodnímu slovu se diváci dozví mnohé k jednotlivým skladbám a obsah textu bude jemně odhalen.
 
Vystupující
 
Martina Forejtková – zpěv, klavír, akordeon
Miriam Otčenášková – housle
David Jandl – zpěv, průvodní slovo
 
Nos Dames jsou mnohonásobnými laureáty ostravské šansonové soutěže „Concours de la chanson francophone“. Osobitá interpretace Martiny Forejtkové přinesla nejvyšší ocenění i na mezinárodních soutěžích (Slovensko, Maďarsko, Moldávie). Zažijte kousek Francie…

24

listopad


Před deseti lety založil dirigent Mikuláš Ježek smyčcový orchestr Smiling String Orchestra. První kulaté jubileum oslaví současní i bývalí členové na slavnostním koncertě v hradecké filharmonii. Spolu s nimi vystoupí i houslista Pavel Šporcl, který s orchestrem několikrát spolupracoval. Stejně jako cimbalista Jiří Gužík nebo hudebník Radek Škeřík. Diváci také uvidí videoklip, který orchestr natáčel se zpěvákem Milanem Devinne.
Orchestr pracuje při hradecké ZUŠ Střezina. Během své existence dosáhl řady úspěchů. Mimo jiné se stal absolutním vítězem národní soutěže smyčcových souborů při základních uměleckých školách, je i nositelem výroční ceny Hradecká múza 2018 a absolvoval dvě zámořská turné do Ameriky.

NEČÍSLOVANÁ MÍSTA V SÁLE

24

listopad


Vánoční dobrodružství sobíka Nika za polární záři začíná! Sobík Niko celý život sní o tom, že se jednou stane vánočním sobem v Santově letce přesně jako jeho tatínek. Má to přece v genech! Netuší však, že se na volné místo v sobím spřežení hlásí i Stella. Neznámá sobí slečna je opravdu hodně dobrá. Přestože jsou rivalové, Niko se s ní spřátelí a bezelstně jí prozradí kód pro vstup k vzácným Santovým saním. Netuší však, že Stella svou přízeň jen předstírá a ve skutečnosti chce saně ukrást a zničit tak Vánoce. Teď musí Niko napravit svou chybu. Společně se svými nejlepšími přáteli veverčákem Juliem a lasičkou Wilmou se vydává na dlouhou nebezpečnou cestu na daleký sever, aby zachránili letošní Vánoce.

24

listopad


Před deseti lety založil dirigent Mikuláš Ježek smyčcový orchestr Smiling String Orchestra. První kulaté jubileum oslaví současní i bývalí členové na slavnostním koncertě v hradecké filharmonii. Spolu s nimi vystoupí i houslista Pavel Šporcl, který s orchestrem několikrát spolupracoval. Stejně jako cimbalista Jiří Gužík nebo hudebník Radek Škeřík. Diváci také uvidí videoklip, který orchestr natáčel se zpěvákem Milanem Devinne.
Orchestr pracuje při hradecké ZUŠ Střezina. Během své existence dosáhl řady úspěchů. Mimo jiné se stal absolutním vítězem národní soutěže smyčcových souborů při základních uměleckých školách, je i nositelem výroční ceny Hradecká múza 2018 a absolvoval dvě zámořská turné do Ameriky.

NEČÍSLOVANÁ MÍSTA V SÁLE

24

listopad


Představte si, že každý, s kým se setkáte, se vás snaží zabít – přesně to se Vincentovi děje. Náhodní, neznámí lidé začali zničehonic na Vincenta útočit s vražednými úmysly. Jeho nenápadný život se převrátí naruby, a když se věci naprosto vymknou kontrole, je nucen uprchnout a zcela změnit svůj život...

24

listopad


Andrzej žije v malém polském městě a snaží se být dobrým manželem a otcem, začíná se ale cítit stále víc nesvůj ve svém vlastním těle, které neodráží jeho skutečnou identitu. Příběh se odehrává v době polského přechodu od komunismu ke kapitalismu a zachycuje 45 let života Aniely Wesołé, kterou více než polovinu jejího dospělého života znalo okolí v provinčním polském městě jako muže. Anielina cesta za osobní svobodou trans ženy odhaluje problémy v manželství a rodičovství, napjaté rodinné vztahy a komplikované postoje okolí, které ji neustále staví do neřešitelných situací. Jaká rozhodnutí bude muset Aniela udělat? Bude připravena obětovat vše, aby se stala tím, kým skutečně je?

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

3
-
28

říjen
-
listopad


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

11
-
6

říjen
-
prosinec


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

1
-
30

listopad


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na listopad

1
-
29

listopad


Zveme vás na novou městskou hru. Během listopadu půjdou duchové z Nickovy oslavy domů a můžete je potkat na kartách po kuklenských temných zákoutích. Mapku najdete v knihovně i na webu knihovny.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Přijďte na výstavu mandal Heleny Noskové a obrazů Josefa Kopečného. Objevte kouzlo mandal a obrazů, které vás vtáhnou do světa barev a tvarů. Tato výstava nabízí jedinečnou příležitost k načerpání inspirace a klidu v umění. Vstup volný.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Krátký čas od září do konce října prověřuje schopnost učitelů i žáků ponořit se do tvorby takřka na povel. Jak jsme se s tím vypořádali a jak se nám to povedlo, ukáže výstava prací žáků ZUŠ Habrmanova. Vstup volný.
výstava

1
-
31

listopad
-
prosinec


V listopadu a prosinci 2024 si můžete v PETROF Gallery už podruhé prohlédnout “Pastely” Nadi Voldánové.
 
Její obrazy nabízejí realistický pohled na objekty ze života kolem nás v kontrastu s černou a bílou plochou v osobitém pojetí výtvarnice, členky Unie výtvarných umělců Královéhradeckého regionu a také Náchodského výtvarného ateliéru Amag.
 
Unikátní atmosféru hudební kavárny doplní přehlídka děl, vyvolávajících pocity pohody. Autorka, žijící střídavě v Praze a v České Skalici, se věnuje technice suchého pastelu, která jí umožňuje realizovat výtvarné záměry.

výstava

1
-
30

listopad


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
Výstava soutěžních fotografií Premiéra
výstava

4
-
29

listopad


Výstava nejlepších výtvorů z výtvarné soutěže se stejnojmenným názvem, kde měli možnost tvořit svá díla děti předškolního stupně, prvního a druhého stupně základních škol a mládež ze středních škol. Jak ztvárnili svoji představu o budoucnosti Evropy a České republiky? Vstup volný.
výstava

4
-
30

listopad


Výstava soutěžních snímků z letní fotosoutěže pořádané informačními středisky Europe Direct Hradec Králové a Europe Direct Pardubice a Eurocentry Hradec Králové a Pardubice. Fotosoutěž byla v letošním roce zaměřena na proměnu Evropy v průběhu 20 let členství ČR v EU. Cílem fotosoutěže tak bylo zachytit jedinečnost a rozmanitost Evropy v proměnách času. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

15
-
17

listopad
-
leden


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
výstava

18
-
29

listopad


Dovolujeme si vás pozvat na výstavu prací studentů 2. ročníku oboru Grafická a intermediální tvorba Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby PF UHK, kteří představí výběr plakátů k oslavám 75. výročí založení Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Práce vznikly ve spolupráci se SVK HK. Práce můžete vidět v prostoru budovy už 8. 11.
 
Výstavu najdete ve 2. NP v galerii Automat.

výstava

18
-
20

listopad
-
prosinec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na listopad/prosinec

24
-
19

listopad
-
leden


Výstava 7. ročníku Salonu východočeské fotografie, vyhledávané přehlídky, která se koná jednou za tři roky, a je výběrovým přehledem aktuální tvorby fotografů nejen východních Čech. Své fotografie zde vystaví 41 autorů a 6 hostů (Radek Kalhous, Martina Kopecká Jurčeková, Ctibor Košťál, Zdeněk Vojáček, Luděk Vojtěchovský, Roman Vondrouš). Porotkyně Štěpánka Bieleszová, kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc, a Kamila Bendorffová, fotografka, cestovatelka, organizátorka fotofestivalu v Blatné, ocenily širokou škálu stylů, témat a technologických procesů, z nichž každý divákovi nabízí něco jedinečného. Porota letošní 7. ročník Salonu východočeské fotografie chápe jako mimořádnou příležitost povzbudit a objevit regionální tvůrce, kteří, ačkoli nepůsobí v centru dění, jsou schopni velmi originálně vidět svět v novém světle.
výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ