KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

20. listopadu 2024

12
-
21

listopad


XX. ročník festivalu soudobé světové orchestrální hudby

20

listopad


vystoupení žáků ZUŠ
Nebojte se přijít s dětmi už od 3 let. Mají jedinečnou možnost zhlédnout vystoupení určené jen pro ně. Na závěr na vás čeká malé překvapení.Vstupné 20 Kč za dítě.
Je třeba se přihlásit do pondělí 18. listopadu přes: 
https://www.sedmikraskahk.cz/rezervacni-system.
Sejdeme se v 9.15 hodin před budovou ZUŠ.

20

listopad


Větvičky, šišky, kamínky, mech a barevné listí. Přírodniny, ze kterých lze vyrobit veliké nádhery. Těšíme se na společné tvoření nejmenších čtenářů a maminek v naší malírně. Určeno dětem od 2 do 4 let. Vstupné dobrovolné.

20

listopad


beseda s Annou a Františkem Kamenickými o praktických tipech pro úklid v životě
 
Budeme si povídat o:
  • vzniku projektu Tady je uklizeno
  • osobní proměně zahlcené chaotičky na propagátorku pořádku
  • jednotlivých fázích úklidu
  • nejrůznějších oblastech života, kde se dá uklízet
 
Hradí se vstupné: nečlen/ka 100 Kč, člen/ka 80 Kč, člen/ka Plus 50 Kč, studenti a senioři 50 Kč. Hlídání dětí zajištěno. Je třeba se přihlásit nejpozději do pondělí 18. listopadu přes: https://www.sedmikraskahk.cz/rezervacni-system.

20

listopad


Město Hradec Králové ve spolupráci s Centrem architektury Královéhradeckého kraje zve na přednáškový program spojený s veřejnou debatou, věnovaný osobnosti Františka Ulricha a minulým i současným plánům na vytvoření jeho pomníku.
 
Ačkoli pokusy z let 2002 a 2010 nedopadly úspěšně, záměr je stále živý. Akce má sloužit jako úvod do příprav nové soutěže na pomník Františku Ulrichovi. Odpovědi na otázky, spojené jak s osobností nejznámějšího hradeckého starosty a jeho významem pro současnost, tak s problematikou současných pomníků, by měly být základem pro to, aby celý proces tentokrát skončil úspěšně. Františku Ulrichovi by tak měl být postaven současný a srozumitelný pomník.
 
Kdo byl ve skutečnosti František Ulrich a proč má smysl stavět mu v dnešní době pomník? Jak se můžeme poučit z předcházejících pokusů? Existují obdobné příklady dobré praxe? Jaké jsou principy současné kvalitní pomníkové tvorby?

ODKAZ NA WEB AKCE: https://www.cakhk.cz/pomnik-frantisku-ulrichovi-treti-vyzva/
ODKAZ NA FB UDÁLOST: https://fb.me/e/apFpHHbtY
 
Vstup na akci je zdarma.

Pomník Františku Ulrichovi: Třetí výzva

20

listopad


CVIČENÍ PRO NEPOSEDNÉ DĚTI (S ADHD)
Párové cvičení pro hyperaktivní děti a unavené rodiče.

Jsou vaše děti příliš rychlé a tápete, jaká volnočasová aktivita je pro ně ta nejlepší?
Ze zkušenosti víme, že odpolední kroužky jsou pro děti, které mají horší soustředění nebo projevy hyperaktivity velkou výzvou a rodiče, kteří chtějí pro své děti to nejlepší,  každoročně přemýšlí, co jim vybrat a u čeho by mohly vydržet.

Přicházíme tedy s nabídkou cvičení, které je vstřícné k těmto dětem a kde je rozvíjíme přes pohybové aktivity na bázi dynamické jógy podle metody Rainbow Kids Yoga, párové cvičení podle Veroniky Scherborne a pomocí dalších zábavných a originálních relaxačních a dechových cvičení. Každá lekce zahrnuje široké spektrum aktivit, které jsou propojeny tak, aby děti vedly k uvolnění a správnému nasměrování jejich přebytečné energie. Přes pohyb se zlepšuje koordinace a stabilita, rovnovážná cvičení  zlepšují propojení hemisfér a zlepšují vnímání vlastního těla. Vyplavují se hormony, které přispívají k větší pohodě, soustředění a fungování pak v běžném životě.

Odpoledne sice bývají rodiče unavení a děti z únavy jsou ještě rychlejší. Tady je to ale jiné. Děti mají možnost zakoušet různé výzvy, s rodiči se střídat třeba při mírně akrobatickém cvičení, dostávají prostor pro kreativitu, fantazii a mohou si zacvičit třeba Lego Ninjago. Dáváme prostor pro nenápadná, ale zábavná dechová cvičení, které jsou pro vnitřní harmonii organismu velice důležité, ať se jedná o děti či dospělé. Zařazujeme relaxační příběhy a oblíbené jsou závěrečné masáže s rodiči a sdílení v kruhu. Lekce jsou veselé, doprovázené hudbou a rodiče i děti odcházejí nabití energií.  Zároveň klademe důraz na společné vytváření bezpečného prostředí, kde jsou jasně stanovená pravidla a hranice, které se děti spolu s rodiči učí nastavovat pro lepší fungování v kolektivu.
Je to krásná cesta, na kterou se můžeme společně vydat.

Lektorka:  Mgr. Petra Poláková, autorka knihy „Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly u dětí“
Pro děti  od  4 do 7 let, každou středu od 16,30 - 17,30 hodin,

20

listopad


Srdečně vás zveme na besedu s historikem a publicistou Janem Hrdinou, který nás provede krásami a dějinami Skotska.
Nebudeme se ale jen toulat vysočinou, brodit močály a odhánět
midges, čeká nás i výprava do života slavných vědců, básníků a prozaiků. Přijďte k nám a nechte na sebe dýchnout atmosféru této úchvatné země.
  •  Kdy: 20. listopadu 2024 od 17:00
  •  Kde: Knihkupectví Megabooks, Hradec Králové
  •  Host: Mgr. Jan Hrdina
  •  Moderátor: František Jahnátek (učitel na Gymnáziu J. K. Tyla)
  •  Vstup zdarma
  •  Rezervace míst na hradec@megabooks.cz nebo na čísle 226 220 818.

20

listopad


Lee Millerová (Kate Winslet) začala svou kariéru jako prominentní modelka, pohybující se v předních módních kruzích Paříže a New Yorku.  V roce 1938 tráví dovolenou na prosluněném jihu Francie se svými nejbližšími přáteli z uměleckých kruhů. Soustředí se již výhradně na svou vlastní práci jako fotografka. Její osudovou láskou se stává anglický obchodník s uměním, Roland Penrose (Alexander Skarsgard).  Hrozba války visí ve vzduchu a téměř přes noc se všechno v jejich každodenním životě zcela změní. Po přestěhování do Londýna Lee odmítá dělat, co se od žen během války očekává. Místo toho se rozhodne postavit patriarchátu a dokázat nemožné. Samotná se vydává na frontu v Evropě. Jako válečná korespondentka a fotografka pro magazín Vogue se ocitá v první linii nejkrutějších bojů druhé světové války.  Její hluboké pochopení a empatie pro ženy a bezhlasé oběti hrozných zločinů jí umožní vytvořit snímky zachycující jak křehkost, tak nezlomnou zuřivost a lidskou schopnost přežít, existovat, bojovat, bránit se a žít.  Lee je často vnímaná jako model a múza, ale její vnitřní síla, houževnatost, vášeň pro život a odvaha riskovat jí pomohlo vytvořit děsivě naléhavé snímky, které se nesmazatelně vryjí do historie.

20

listopad


CRAZY TALKSHOW MARTINA HRANÁČE… aneb jak přežít neúspěch…
 
To je pořad plný, někdy až neuvěřitelných historek, scének a písniček. Martin je číšník, co natáčí vtipná videa, má statisíce sledujících na sociálních sítích, miliony zhlédnutí, vlastní podcast, pořad v rádiu, televizi i svou značku Martin vám poradí, jak si nePodělat osobní život, kariéru, jak nePodlehnout závislostem, bohatým mužům… a prozradí, jak na sociální sítě.
Martin měl, jak se říká, dobře našlápnuto, hrál v Semaforu, objevil se v reality show i v několika filmech… Pak přišel strmý pád. Co se stalo?
 
Otevření dveří v 18:00
Začátek od 19:00

Můžete se zeptat sami, při zábavné show – CRAZY TALKSHOW MARTINA HRANÁČE… aneb jak přežít neúspěch. Moderuje Štěpánka Šmídová.

VAROVÁNÍ: Tento pořad může ovlivnit vaše IQ…

Vstupné v předprodeji pouze na sezení 380 Kč.
na místě 450,- ( pokud nebude vyprodáno )

Nevhodné mládeži do 15 let

20

listopad


Workshop u příležitosti Světového dne filozofie
Filozofie je v klasickém pojetí láska k moudrosti aplikovaná v praxi. Je to hledání způsobů, jak rozšířit mysl a srdce a rozvinout vnitřní potenciály. Díky tomu můžeme získat správnější postoj k sobě samému i ke svému okolí.
 
Kde: Nová Akropolis, třída Karla IV. 641, Hradec Králové
Vstupné dobrovolné
S podporou města Hradec Králové

20

listopad


Petr Bergmann

V roce 2024 byl po třech letech natáčení dokončen dokumentární seriál, který přibližuje detailně tvorbu trutnovského sochaře Emila Schwantnera ve veřejném prostoru na Trutnovsku, Vrchlabsku, Královédvorsku a Broumovsku a mapuje dochovaná i zničená díla, která vznikla v meziválečném období 1920 - 1937. Autorem scénáře a zároveň průvodcem dvanácti díly dokumentu je Petr Bergmann, který v roce 2021 napsal a vlastním nákladem vydal knihu Osudy psané dlátem, ve které se životu a dílu Emila Schwantnera věnuje. Dokumentární seriál však poskytuje podstatně více prostoru pro představení jednotlivých děl, souvislostí s jejich vznikem, inspirací a vlivy a osvětluje další okolnosti Schwantnerova života v kontextu jeho doby, kdy prožil dvě světové války, pád rakousko-uherské monarchie, Velkoněmecké říše a zažil divoký odsun svých trutnovských spoluobčanů.
V projekci bude uveden pilotní první díl seriálu, který v první části shrnuje významné životní a tvůrčí etapy, kterými Schwantner procházel, ve druhé části se věnuje reliéfní výzdobě kašny v Křenově a pomníkům obětem první světové války v Královci, Radvanicích, Mladých Bukách a v Otovicích u Broumova. Pomníky v těchto obcích jsou podobně komponovány jako figurální sousoší válečného veterána a vdovy s dítětem a tvoří tak specifickou skupinu Schwantnerových soch. Zajímavou odbočkou je čtvrtý díl, věnovaný památníku Bitvy národů v Lipsku, kde na dokončovacích pracích Schwantner spolupracoval s autorem sochařské výzdoby Franzem Metznerem, který měl na Schwantnerovu tvorbu značný vliv.
 
Akce probíhá v rámci dotačního programu: Podpora dokončení realizace aktivit spojených s přihláškou Broumova na EHMK 2028.
 
Vstup volný.
Akce proběhne od 18.00 hodin v konferenčním sále v 5. NP.

20

listopad


Klaustrofobní sportovní thriller Tatami je jedinečný film, historicky vůbec první, na němž se spolupodílí íránská režisérka a izraelský režisér. Společně vyprávějí příběh Leily, která se má utkat o titul mistryně světa v judu. Cesta na vrchol je přerušena ultimátem íránské vlády – musí zinscenovat prohru, jinak bude považována za zrádkyni země. Podlehne Leila opresi, nebo bude za osobní svobodu bojovat až do konce?

20

listopad



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Zatmění - Okamžiky úžasu

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Zatmění - Okamžiky úžasu.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

20

listopad


Do PETROF Gallery se opět vrací výjimečný jazzový trumpetista Laco Deczi a jeho kapela Celula New York.
 
Přijďte si užít nezapomenutelný jazzový večer, který snoubí poselství explozivní hard bopové trubky amerického génia Clifforda Browna a elektrického jazz-rocku Milese Davise, které dokázal právě Laco Deczi spojit do působivé symbiózy a doplnit o svůj jedinečný rukopis.
 
Vystupující
Laco Deczi & Celula New York

ProgramJazzový koncert, kde zazní hudba v podání legendárního trumpetisty Laco Decziho a jeho kapely Celula New York.

Laco Deczi & Celula New York

20

listopad


Pavel Čadek je mladý český písničkář doprovázející se na violoncello - je tak jediný svého druhu. Dostal se do povědomí posluchačů jako předskokan Pokáče, Xindla X, Petra Bende, Báry Polákové, Jelena a dalších...byl také hostem v 7 pádech Honzy Dědka a jeho třetí album Stepní vlk získalo nejužší nominaci na Anděla v kategorii Folk. Mezi jeho nejznámější písně patří 30 (duet s Pokáčem), Prsa (duet s Michalem Horákem od Pana Fenka), Nestíhám a Utekla mi s ajťákem. Ač se jedná bez výjimky o humorné písně, velkou část publika si Pavel Čadek získává svou vážnější či lyrickou tvorbou, kterou při vystoupeních vkusně střídá s humorem.
 
Po úspěšné Kafe tour na jaře 2024, kde se skrz akustické koncerty v kavárnách podařilo navodit velkou blízkost s diváky, a Léto tour, kde se Pavel Čadek představil s kapelou na větších koncertech, přichází série JáSám tour kombinující prvky obou předchozích turné - tedy větší koncerty bez kapely. Jakou atmosféru se podaří vytvořit na těchto koncertech?

20

listopad


eden z nejdiskutovanějších filmů letošního roku vyháněl diváky ze sálu na všech letních filmových festivalech. Jak zapůsobí na vás? Satirický horor režisérky Coralie Fargeat si na festivalu Future Gate můžete užít v předpremiéře. Stárnoucí hvězda televizních obrazovek Elisabeth Sparkle (Demi Moore) dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Touha změnit přirozený chod věcí ale nikdy není jen tak, proto to má háček – Elisabeth se se svým novým, lepším já (Margaret Qualley) musí dělit o čas. Šokující satiru tematizující naši posedlost dokonalostí musíte vidět, pokud chcete být v obraze.

20

listopad


Rita je nadměrně kvalifikovaná a nedostatečně ohodnocená právnička ve velké firmě, která se více zajímá o to, jak dostat zločince z vazby, než aby je přivedla před spravedlnost. Jednoho dne se jí však naskytne nečekaná šance, když si ji najme vůdce kartelu Manitas, aby mu pomohla stáhnout se z byznysu a uskutečnit šokující plán, který tajně připravuje už léta. Trans-krimi-kartelový muzikál aspiruje na titul “nejpřekvapivější film roku” a zcela nepochybně promluví do výsledné podoby příštích Oscarů.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

3
-
28

říjen
-
listopad


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

11
-
6

říjen
-
prosinec


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

1
-
30

listopad


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na listopad

1
-
29

listopad


Zveme vás na novou městskou hru. Během listopadu půjdou duchové z Nickovy oslavy domů a můžete je potkat na kartách po kuklenských temných zákoutích. Mapku najdete v knihovně i na webu knihovny.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Přijďte na výstavu mandal Heleny Noskové a obrazů Josefa Kopečného. Objevte kouzlo mandal a obrazů, které vás vtáhnou do světa barev a tvarů. Tato výstava nabízí jedinečnou příležitost k načerpání inspirace a klidu v umění. Vstup volný.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Krátký čas od září do konce října prověřuje schopnost učitelů i žáků ponořit se do tvorby takřka na povel. Jak jsme se s tím vypořádali a jak se nám to povedlo, ukáže výstava prací žáků ZUŠ Habrmanova. Vstup volný.
výstava

1
-
31

listopad
-
prosinec


V listopadu a prosinci 2024 si můžete v PETROF Gallery už podruhé prohlédnout “Pastely” Nadi Voldánové.
 
Její obrazy nabízejí realistický pohled na objekty ze života kolem nás v kontrastu s černou a bílou plochou v osobitém pojetí výtvarnice, členky Unie výtvarných umělců Královéhradeckého regionu a také Náchodského výtvarného ateliéru Amag.
 
Unikátní atmosféru hudební kavárny doplní přehlídka děl, vyvolávajících pocity pohody. Autorka, žijící střídavě v Praze a v České Skalici, se věnuje technice suchého pastelu, která jí umožňuje realizovat výtvarné záměry.

výstava

1
-
30

listopad


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
Výstava soutěžních fotografií Premiéra
výstava

4
-
29

listopad


Výstava nejlepších výtvorů z výtvarné soutěže se stejnojmenným názvem, kde měli možnost tvořit svá díla děti předškolního stupně, prvního a druhého stupně základních škol a mládež ze středních škol. Jak ztvárnili svoji představu o budoucnosti Evropy a České republiky? Vstup volný.
výstava

4
-
30

listopad


Výstava soutěžních snímků z letní fotosoutěže pořádané informačními středisky Europe Direct Hradec Králové a Europe Direct Pardubice a Eurocentry Hradec Králové a Pardubice. Fotosoutěž byla v letošním roce zaměřena na proměnu Evropy v průběhu 20 let členství ČR v EU. Cílem fotosoutěže tak bylo zachytit jedinečnost a rozmanitost Evropy v proměnách času. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

15
-
17

listopad
-
leden


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
výstava

18
-
29

listopad


Dovolujeme si vás pozvat na výstavu prací studentů 2. ročníku oboru Grafická a intermediální tvorba Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby PF UHK, kteří představí výběr plakátů k oslavám 75. výročí založení Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Práce vznikly ve spolupráci se SVK HK. Práce můžete vidět v prostoru budovy už 8. 11.
 
Výstavu najdete ve 2. NP v galerii Automat.

výstava

18
-
20

listopad
-
prosinec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na listopad/prosinec

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ