KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

14. listopadu 2024

9
-
17

listopad


Od 9. Do 17. listopadu 2024 se na královéhradeckém hlavním nádraží uskuteční tradiční – letos již 39. výstava železničních modelů a kolejišť s mezinárodní účastí.
 
Návštěvníci zde uvidí nejen modely od našich modelářů, ale například i kolejiště od německého kolegy a kolejiště velikosti TT od firmy Tillig.
 
Ve spolupráci s německým Saským svazem modelářů bude stejně jako v loňském roce k dispozici dílnička pro nejmenší modeláře, kde si pod odborným vedením mohou postavit například domeček a ten si pak samozřejmě odnést na památku domů.
 
V provozu bude velké klubové kolejiště HO – Velký Brod, tradiční kolejiště s motivem Ameriky a další menší, z nichž zajímavé bude určitě kolejiště ze stavebnice LEGO. Celkem se na výstavě budou malé vláčky prohánět na sedmi kolejištích.
 
Pro ty nejmenší děti bude k dispozici v minulých letech velmi oblíbený hrací koutek, kam mohou dospěláci případně „odložit“ své ratolesti a v klidu si prohlédnout výstavu.
 
Statické modely, ať už tovární, či našich modelářů budou ke zhlédnutí ve vitrínách a v případě zájmu bude možné v prodejně na místě zakoupit nejen některé nové i použité tovární modely, ale třeba i omalovánky, vystřihovánky a klubový stolní kalendář na rok 2025.
 
Ten bude možné i vyhrát v případě, že na zadní stranu vstupenky napíšete své telefonní číslo a vhodíte ji při odchodu do schránky u pokladny. Každý den se na jednoho návštěvníka usměje štěstí v podobě tohoto kalendáře.   
 
Přístup na výstavu je z 1. nástupiště ve všední dny od 14 do 18 hodin, o víkendu a ve svátek od 9 do 18 hodin.
Dopolední hodiny ve všedních dnech jsou vyhrazeny pro předem objednané skupiny školních či předškolních dětí a jsou doplněny i programem.
 
Objednat prohlídku je možné telefonicky nebo SMS zprávou na čísle 602 406 234.
 
Vstupné na výstavu je pro dospělého 100 Kč a pro děti 50 Kč.
Výstava modelů železnic

12
-
21

listopad


XX. ročník festivalu soudobé světové orchestrální hudby

14

listopad


Ve čtvrtek 14. 11. odpoledne, od 16.00 do 19.00 hodin, bude v aquacentru v Městských lázních na mělčině relaxačního bazénu animační program, včetně cvičení pro rodiče s dětmi předškolního věku. A jen v listopadu všechny děti do 120 cm mají vstup zdarma!
 
Již nyní se můžete těšit na naši novou animátorku Zuzku, která má s tancováním a zábavou pro děti bohaté zkušenosti a věříme, že si odpoledne s dětmi krásně užijete!
 
Animační program začne po skončení vlnobití, tedy přibližně od 16.10 do 16.30, 17.10 – 17.30, 18.10 – 18.30. V mezičasech cvičení si děti budou moci za asistence lektorky Zuzky hrát, malovat, tancovat, řádit ve vodě s nafukovacími hračkami, nebo se občerstvit na baru, kde bude pro děti speciální akční nabídka. To vše je v ceně!
 
 A pozor! Všechny děti předškolního věku, které přijdou v doprovodu alespoň jednoho z rodičů, budou mít vstup na aquahrátky zcela zdarma!
 
Nenechte si ujít tuto příležitost k relaxaci a zábavě pro celou rodinu! Těšíme se na vás!

Aquahrátky pro předškoláky s rodiči

14

listopad


Kouzlo otočného výtahu představí Dalila, dívka bydlící v domě plném podivínů. Je pořádně zvídavá a všechny záhady se spolu s dětmi rozhodne vypátrat. Čekají vás výtvarné, logické a veselé úkoly na cestě za poznáním jinakosti, originality a hledáním nových řešení v doprovodu knihy Dalila a výtah bez dveří. Pro děti od 3 do 6 let. Vstupné dobrovolné.

14

listopad


NA MOTIVY STEJNOJMENNÉ KNIHY PETRA SÍSE.
NAŠE MINULOST ZŮSTÁVÁ V NÁS A JE STÁLE ŽIVÁ.
INSCENACE O NADĚJI, VE KTEROU NESMÍME PŘESTÁVAT VĚŘIT.

Zeď je zcela ojedinělou světově ceněnou knihou, která dětem i jejich rodičům přibližuje léta 1948-1989, dobu komunismu a socialismu, kdy za "železnou oponou" v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Autobiogra cký příběh výtvarníka, ilustrátora a autora knih pro děti Petra Síse je o posedlosti hudbou a malováním, o vládě ideologie, tíze dějin a potřebě svobody.
"Knížka Petra Síse je povinnou četbou pro děti (i jejich rodiče), které si myslí že svoboda je jednoznačně daná věc." Václav Havel
"Je to má zpráva z minulosti a současně i varování, co by se mohlo opět stát. Zdi se stavějí pořád dál, ať je to v Izraeli, na mexické hranici nebo v Ústí nad Labem." Petr Sís
Divadelní představení na motivy knihy Zeď je hudebně vizuální groteskou o zcela negroteskní minulosti, vyprávěnou pro děti očima chlapce, který miluje barvy a né šeď, hudbu a né ustrašené ticho, věří ve sny a má naději.
Tvůrci se prostřednictvím výtvarného vyjádření, hudby, animací, komiksu, loutkářských akcí a hravým hereckým projevem, chtějí přiblížit dětskému vnímání. Přiblížit nejmladší generaci přitom nelehkou dobu totality a vyvolat následnou diskuzi s učiteli a rodiči o tématech útlaku a svobody.
Na podzim roku 2019 si navíc připomínáme 30 let od Sametové revoluce a naše inscenace chce přispět k mezigeneračnímu pochopení a přiblížení tohoto významného mezníku v dějinách České republiky. Inscenace se zaměřuje především na interakci mezi herctvím a animací, hudbou a pohybem.

Koncept, scénář, režie: Miřenka Čechová, Dominika Špalková
Hudba: Martin Tvrdý
Scénografie: Jindřich Max Pavlíček
Animace: Linda Arbanová
Lightdesign: Jiří Šmirk
Hrají: Jazmína Piktorová, Milan Hajn

Délka představení: 40 minut
Určeno divákům od 9 let.

14

listopad


Mgr. M. Schuster

Představte si, že listujete starým albem a objevujete fotografie, které nikdy nespatřily světlo světa. Příběhy lidí, jejichž hlasy byly umlčeny, čekají na to, aby byly vyslyšeny.
Zveme Vás na jedinečnou přednášku Mgr. Michala Schustra na téma Dějiny Romů a jejich pronásledování během 2. světové války. Prožijte s námi cestu časem do meziválečného Československa, kde se seznámíte s bohatou kulturou a tradicemi Romů. Odhalte tragické osudy během temných let 2. světové války, které často zůstávají na okraji dějin.
Nejedná se o běžnou přednášku, ale o emotivní výpravu do minulosti, která Vás přiměje zamyslet se nad významem paměti a lidskosti.
 
Vstup volný.
Přednáška proběhne od 17.00 hodin v učebně č. 2 v 5. NP.

14

listopad


Vernisáž v Galerii Na Hradě
  • 14. 11. v 17:00, Na Hradě 91, Hradec Králové
  • hudební vystoupení: kapela Gankino Quintet

Hlavní výstava v Galerii Na Hradě potrvá od 15. 11. 2024 do 17. 1. 2025.


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.

výstava

14

listopad


Legendární představení pro všechny generace diváků!

Zapomeňte na dělení sangvinik, cholerik… ne. Generace dětí řešily, kdo je Fifinka, kdo Pinďa, kdo Myšpulín a kdo Bobík! Autor a režisér inscenace David Drábek považuje za jeden z největších životních úspěchů toto: „Měli jsme partu a obsazovali ty čtyři role. A já byl obtloustlý a celý Bobík. Ale chtěl jsem tak moc hrát Myšpulína, že jsem ostatním vsugeroval, že se na Bobíka nejvíc hodí vyzáblý klučina s vyčnívajícími řezáky. Od toho momentu bylo jasné, že ze mne vyroste politik nebo režisér.“ Historie legendárních čtyř kreslených přátel začala v roce 1969, kdy se v redakci nakladatelství Orbis objevil čtyřiadvacetiletý Jaroslav Němeček s prvním příběhem, nazvaným Vynález prof. Myšpulína. Původně vůbec nepočítal s tím, že by příhody Čtyřlístku mohly mít nějaké pokračování, ale velký zájem čtenářů si vynutil další díly. A od té doby se tento komiks stal naprosto zásadním průvodcem naším dětstvím nejen let sedmdesátých a osmdesátých. Všichni jsme cestovali v představách do Třeskoprsk i k Blaťáku, do středověku i do hlubin oceánu. Máme teď pro vás pot-pourri všech zásadních fetišů: nebudou chybět roboti, zmenšovací pilulky ani yetti!

Délka představení 1:30 s přestávkou.

14

listopad


  •  Rezervace: edukace@galeriehk.cz
  •  Pro dospělé a seniory

Pohybový workshop pro dospělé bez ohledu na věk a taneční zkušenost. Zažíváte někdy pocit roztěkanosti, kdy hlava jede na plné obrátky a vy nevíte, co dělat dřív? Chcete se naučit zpomalit, zpřítomnit a uvolnit? Přidejte se k nám. Čeká nás hravost a radost z intuitivního pohybu bez předem připravené choreografie. 

14

listopad


Pět let byla prezidentkou krizemi zmítaného Slovenska. Pět let ji zblízka sledoval filmový štáb, a to i v situacích, kam jiné kamery nemohly. Politická i osobní dramata, setkání se světovými vůdci nad globálními dilematy, ale i s běžnými občany nad problémy všedního dne. Mimořádně intimní portrét ženy, která se pokouší vnést lidsky otevřený přístup do tradičně mužského soutěživého světa vrcholné politiky a přitom hlavně zůstat dobrou matkou svých dcer. Milovaná i nenáviděná Zuzana Čaputová.

14

listopad


Martina Dobiášová propojuje vypravěčství, hereckou performance a předávání příběhu pomocí hudby. Formát vystoupení představuje jednoho aktéra, vypravěče, který přichází z prostoru mýtu, aby přinášel univerzální příběh a organicky ho propojoval se svým současným životem, s aktuálním děním i s fragmenty životních peripetií publika. Vstup volný.

14

listopad


Znáte felinoterapii? Že ne? Tak přijďte na přednášku a Helena Rückerová vám ráda metodu s kočičími terapeutkami představí. Na závěr zodpoví i vaše dotazy týkající se felinoterapie, koček sibiřských a jejich chovu. Vstupné dobrovolné.

14

listopad


Kanárské ostrovy - tropy na dosah ruky

Kanárské ostrovy nabízejí celoroční možnosti rekreace. Společně se vypravíme na největší ostrov tohoto souostroví Tenerife. Prohlédneme si nejvyšší horu Španělska, vavřínové lesy i sopečné krajiny plné endemitů. Ostrov nabízí příležitost k aktivnímu i pasivnímu odpočinku pro celou rodinu.

Přednáší: RNDr. PhDr. Ivo Králíček, Ph.D.

Zdroj obrázku: Escarlati; Wikipedia (volné dílo).

Pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

14

listopad


Celovečerní dokument přináší pohled na život a práci jednoho z nejvýznamnějších českých válečných zpravodajů Martina Dorazína. Znepokojující snímek režisérů Davida Čálka, Benjamina Tučka a producenta Václava Flegla vypráví osudy lidí, které válka přímo zasahuje, nabízí pohled na současný konflikt na Ukrajině, upozorňuje na širší kontext války a na význam válečné žurnalistiky. Prostřednictvím reportéra Martina Dorazína, skrz jeho postavu, objevujeme běžný život obyčejných lidí, dlouhodobě vystavených dopadům války. Ukazujeme sílu, která ve skutečnosti rozhoduje války. Není to vítězství na frontě, ale odolnost zázemí – ať už zvítězí jakákoli strana, lidé budou stejně pořád žít tam, kde žili. Téma odolnosti společnosti objevujeme očima válečného zpravodaje, prostřednictvím jeho práce se zvukem v rozhlasových reportážích. Ve filmu odkazujeme i na mimoválečný kontext – společnost je tak silná, jak silný je její nejslabší jedinec. Prohra většinou nenastává tam, kde se lidi semkli, protože samotné semknutí zvyšuje šanci na přežití celku. To je téma, které promlouvá i ke společnosti, válkou přímo neohrožené.

14

listopad


Autorská módní přehlídka populárního a uznávaného dua PONER bude k vidění exkluzivně v Hradci Králové, v moderním prostředí PETROF Gallery. Za značkou PONER stojí sourozenci Nikol a Jakub, kteří propadli módě a vybudovali si svou módní značku. Najdete velmi málo prestižních společenských akcí, na kterých se neobjeví někdo v šatech s rukopisem značky PONER. Historie jejich činnosti je překvapivě krátká, ale nesmírně dynamická. V letošním roce oslaví Ateliér PONER již 10 let své existence.

Na jejich tvorbě se projevuje vztah k tradičnímu řemeslu - potrpí si na ruční zdobení výšivkami, krajkou, korálky i kamínky. Důraz je kladen na výběr nejkvalitnějších látek, zejména hedvábí a krajek. Jejich návrhy jsou určeny nejen pro českou klientelu, ale svou značku si tito mladí sourozenci budují také v zahraničí.
Seznam slavných, které tato sourozenecká dvojice neoblékla by byl podstatně kratší než ten, koho oblékla či obléká pravidelně -Dagmar Havlová, Lucie Bílá, Marek Ztracený, Alena Mihulová, Taťána Kuchařová a mnoho dalších.

Pořadatelem je Agentura Butterfly s.r.o.

14

listopad


Co se vám vybaví, když se řekne Nový Zéland?
Pán Prstenů? Rugby? Hakka? Nespoutaná příroda?

Odteď to bude Te Araroa! Trail napříč Zélandem, který není jen o pěkných místech a laskavých lidech. Je o DOBRODRUŽSTVÍ!

Provede vás neprostupnými lesy, bažinami i koryty řek. Budete se smát, plakat i nadávat. Potkáte spřízněný duše. Jára Cimrman by to nejspíš nazval syrovým pohádkovým hororem, ale taková zkrátka je Te Araroa. Možná občas otestuje dno vaší psychicky, ale nakonec vám ukáže, že jste silnější než jste si mysleli.

Proč vás na TA žádný evropský trail nepřipraví? Jaké je jít trasu "proti proudu"? Co jsou ďábelská kuřata a proč je viním ze zkázy stanu? To vše se dozvíte na přednášce! Pojďte si se mnou prožít tohle dobrodružství! 
Těším se na vás!

Merisi 

14

listopad

14

listopad


Vyrůst v rodné zemi, v cizině objevit kouzlo domova, doma se cítit cizí, mít několik vlastí… Odkud přicházíme? Kdo jsme? Kam jdeme? Podhalanské a balkánské, bavorské a rakousko-uherské na mapě evropského hudebního podvědomí.
MNOHÁ VLAST
HK GRUBER POVÍDKY Z VÍDEŇSKÉHO LESA, SYMFONICKÉ SCÉNY ZE STEJNOJMENNÉ OPERY (VÝBĚR)
WIDMANN DUBAJSKÉ TANCE
NEUWIRTH MASAOT / HODINY BEZ RUČIČEK
KILAR KRZESANY, SYMFONICKÁ BÁSEŇ
Janáčkova filharmonie Ostrava
Kaspar Zehnder dirigent

14

listopad


Vstupné dobrovolné

14

listopad


Lucius (Paul Mescal), vnuk císaře Marka Aurelia a syn „prvního“ gladiátora Maxima, žije v utajení v jednom z posledních svobodných měst na severu Afriky. Rozpínavá Římská říše ho však nenechá na pokoji. Stačí jeden masívní útok loďstva vedeného generálem Acaciem (Pedro Pascal) a prosperující město se změní v ruiny a svobodný Lucius v bezejmenného otroka. Urostlého zajatce si všimne organizátor gladiátorských zápasů Macrinus (Denzel Washington), který z něj chce mít hvězdu Římského kolosea (než ho nahradí někdo schopnější). Gladiátorské hry však nejsou tou hlavní hrou, kterou Marcinus hraje. Důmyslný stratég si uvědomuje slabost impéria ovládaného dvěma šílenými císaři, Caracallou a Getou, a rozehraje riskantní partii, v níž na pomyslné šachovnici bojují gladiátor a také právoplatný dědic římského trůnu Lucius, jeho matka Lucilla (Connie Nielsen, která si zopakovala roli z prvního dílu) a generál Acacius, její manžel a zároveň muž, kterého její syn k smrti nenávidí, protože mu zničil život. Blíží se střet, při kterém krev nepoteče jen Koloseem, ale i ulicemi Říma.

14

listopad


Mladá studentka Jindřiška (Eliška Bašusová) si užívá léto, dokud se jednoho prázdninového rána po mejdanu neprobudí v domě plném exekutorů. Dozvídá se, že její otec (Jan Zadražil) nadělal obří dluhy a kromě exekutorů, kteří zabavují rodinný majetek, ho shánějí i vymahači. Jindřišky doteď bezstarostný život se obrací vzhůru nohama. S kocovinou a nejlepší kamarádkou (Anna Tomanová) po boku se musí během jednoho dne rozhodnout, jestli pomoct svému otci nebo zachránit sebe, dokud je ještě čas. Autentický a svěží debut Vojtěcha Strakatého, inspirovaný reálnými zkušenostmi, zazářil na 81. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

3
-
28

říjen
-
listopad


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

11
-
6

říjen
-
prosinec


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

12
-
16

říjen
-
listopad

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

23
-
15

říjen
-
listopad


Autorka, Dana Marková, ve svých obrazech upřednostňuje ztvárnění ženských portrétů a postav, které podněcují fantazii. Obrazy krajin a měst pak vykazují podobnost s realitou. Autorka ráda experimentuje s barvami a jejím cílem je, aby si návštěvník odnesl v duši pohodu, která bude na vernisáži podtržená hudebním doprovodem Karla Sperata a zpěvem Jaroslavy Vydarené. Úvodní slovo pronese autorka obrazů Dana Marková.
 
V úterý 22. 10. 2024 od 17.00 hod. jste srdečně zváni na vernisáž prodejní výstavy Obrazový svět, která se uskuteční v galerii Automat.

výstava

23
-
16

říjen
-
listopad


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen/listopad

1
-
30

listopad


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na listopad

1
-
29

listopad


Zveme vás na novou městskou hru. Během listopadu půjdou duchové z Nickovy oslavy domů a můžete je potkat na kartách po kuklenských temných zákoutích. Mapku najdete v knihovně i na webu knihovny.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Přijďte na výstavu mandal Heleny Noskové a obrazů Josefa Kopečného. Objevte kouzlo mandal a obrazů, které vás vtáhnou do světa barev a tvarů. Tato výstava nabízí jedinečnou příležitost k načerpání inspirace a klidu v umění. Vstup volný.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Krátký čas od září do konce října prověřuje schopnost učitelů i žáků ponořit se do tvorby takřka na povel. Jak jsme se s tím vypořádali a jak se nám to povedlo, ukáže výstava prací žáků ZUŠ Habrmanova. Vstup volný.
výstava

1
-
31

listopad
-
prosinec


V listopadu a prosinci 2024 si můžete v PETROF Gallery už podruhé prohlédnout “Pastely” Nadi Voldánové.
 
Její obrazy nabízejí realistický pohled na objekty ze života kolem nás v kontrastu s černou a bílou plochou v osobitém pojetí výtvarnice, členky Unie výtvarných umělců Královéhradeckého regionu a také Náchodského výtvarného ateliéru Amag.
 
Unikátní atmosféru hudební kavárny doplní přehlídka děl, vyvolávajících pocity pohody. Autorka, žijící střídavě v Praze a v České Skalici, se věnuje technice suchého pastelu, která jí umožňuje realizovat výtvarné záměry.

výstava

1
-
30

listopad


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
Výstava soutěžních fotografií Premiéra
výstava

4
-
29

listopad


Výstava nejlepších výtvorů z výtvarné soutěže se stejnojmenným názvem, kde měli možnost tvořit svá díla děti předškolního stupně, prvního a druhého stupně základních škol a mládež ze středních škol. Jak ztvárnili svoji představu o budoucnosti Evropy a České republiky? Vstup volný.
výstava

4
-
30

listopad


Výstava soutěžních snímků z letní fotosoutěže pořádané informačními středisky Europe Direct Hradec Králové a Europe Direct Pardubice a Eurocentry Hradec Králové a Pardubice. Fotosoutěž byla v letošním roce zaměřena na proměnu Evropy v průběhu 20 let členství ČR v EU. Cílem fotosoutěže tak bylo zachytit jedinečnost a rozmanitost Evropy v proměnách času. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ