KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

13. listopadu 2024

9
-
17

listopad


Od 9. Do 17. listopadu 2024 se na královéhradeckém hlavním nádraží uskuteční tradiční – letos již 39. výstava železničních modelů a kolejišť s mezinárodní účastí.
 
Návštěvníci zde uvidí nejen modely od našich modelářů, ale například i kolejiště od německého kolegy a kolejiště velikosti TT od firmy Tillig.
 
Ve spolupráci s německým Saským svazem modelářů bude stejně jako v loňském roce k dispozici dílnička pro nejmenší modeláře, kde si pod odborným vedením mohou postavit například domeček a ten si pak samozřejmě odnést na památku domů.
 
V provozu bude velké klubové kolejiště HO – Velký Brod, tradiční kolejiště s motivem Ameriky a další menší, z nichž zajímavé bude určitě kolejiště ze stavebnice LEGO. Celkem se na výstavě budou malé vláčky prohánět na sedmi kolejištích.
 
Pro ty nejmenší děti bude k dispozici v minulých letech velmi oblíbený hrací koutek, kam mohou dospěláci případně „odložit“ své ratolesti a v klidu si prohlédnout výstavu.
 
Statické modely, ať už tovární, či našich modelářů budou ke zhlédnutí ve vitrínách a v případě zájmu bude možné v prodejně na místě zakoupit nejen některé nové i použité tovární modely, ale třeba i omalovánky, vystřihovánky a klubový stolní kalendář na rok 2025.
 
Ten bude možné i vyhrát v případě, že na zadní stranu vstupenky napíšete své telefonní číslo a vhodíte ji při odchodu do schránky u pokladny. Každý den se na jednoho návštěvníka usměje štěstí v podobě tohoto kalendáře.   
 
Přístup na výstavu je z 1. nástupiště ve všední dny od 14 do 18 hodin, o víkendu a ve svátek od 9 do 18 hodin.
Dopolední hodiny ve všedních dnech jsou vyhrazeny pro předem objednané skupiny školních či předškolních dětí a jsou doplněny i programem.
 
Objednat prohlídku je možné telefonicky nebo SMS zprávou na čísle 602 406 234.
 
Vstupné na výstavu je pro dospělého 100 Kč a pro děti 50 Kč.
Výstava modelů železnic

12
-
21

listopad


XX. ročník festivalu soudobé světové orchestrální hudby

13

listopad


Rodičovství je výzva, při které se stále rodí nové otázky, ale těžko hledají definitivní odpovědi. Pojďme se společně uprostřed týdne zastavit a popovídat o tom, jak účinně zadávat pokyny tak, aby dítko udělalo to, o co ho žádáme. Jaké chování řešit, co nechat bez odezvy, a jak vést dítě ke spolupráci. Hlídání dětí zajištěno. Vstupné dobrovolné.

13

listopad


  •  ST 13/11 | 10:00 & 15:00
  •  Rezervace: edukace@galeriehk.cz
  •  Pro výtvarné pedagogy
     
Oborová diskuze pro výtvarné pedagogy a budoucí absolventy, která slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a načerpání inspirace do výuky. Naše povídání zaměříme na tvorbu Jiřího Davida. 

13

listopad


Hana Krupková je rodačka z východočeské Chotěboře. Je nádherná a o svých přednostech moc dobře ví. Hana si vezme Václava a chtějí žít šťastný život, ale bohužel žijí ve zlé době. Ale Hana je krásná a krásou se dá platit. Režimy se mění a Krupkovi žijí pod neustálou hrozbou. Hana se musí spolehnout na svoje tělo, aby přežila ona i její muž.

Doku-fikční hra podle skutečné postavy československých dějin Hany Krupkové o síle přežít za všech režimů. Tomáš Dianiška patří mezi nejúspěšnější současné dramatiky. Své texty si sám režíruje a typický je pro něj sarkastický pohled na české dějiny, který mu umožňuje ikonické momenty české historie zobrazovat s nadsázkou a humorem.

Délka představení 2:00 s přestávkou.

13

listopad


  •  ST 13/11 | 10:00 & 15:00
  •  Rezervace: edukace@galeriehk.cz
  •  Pro výtvarné pedagogy
     
Oborová diskuze pro výtvarné pedagogy a budoucí absolventy, která slouží jako prostor pro sdílení zkušeností a načerpání inspirace do výuky. Naše povídání zaměříme na tvorbu Jiřího Davida. 

13

listopad


Přijďte si vytvořit hezkou podzimní dekoraci pod vedením lektorky Petry Landsmannové. Přihlášení na ed@knihovnahk.cz. Vstupné 70 Kč.

13

listopad


CVIČENÍ PRO NEPOSEDNÉ DĚTI (S ADHD)
Párové cvičení pro hyperaktivní děti a unavené rodiče.

Jsou vaše děti příliš rychlé a tápete, jaká volnočasová aktivita je pro ně ta nejlepší?
Ze zkušenosti víme, že odpolední kroužky jsou pro děti, které mají horší soustředění nebo projevy hyperaktivity velkou výzvou a rodiče, kteří chtějí pro své děti to nejlepší,  každoročně přemýšlí, co jim vybrat a u čeho by mohly vydržet.

Přicházíme tedy s nabídkou cvičení, které je vstřícné k těmto dětem a kde je rozvíjíme přes pohybové aktivity na bázi dynamické jógy podle metody Rainbow Kids Yoga, párové cvičení podle Veroniky Scherborne a pomocí dalších zábavných a originálních relaxačních a dechových cvičení. Každá lekce zahrnuje široké spektrum aktivit, které jsou propojeny tak, aby děti vedly k uvolnění a správnému nasměrování jejich přebytečné energie. Přes pohyb se zlepšuje koordinace a stabilita, rovnovážná cvičení  zlepšují propojení hemisfér a zlepšují vnímání vlastního těla. Vyplavují se hormony, které přispívají k větší pohodě, soustředění a fungování pak v běžném životě.

Odpoledne sice bývají rodiče unavení a děti z únavy jsou ještě rychlejší. Tady je to ale jiné. Děti mají možnost zakoušet různé výzvy, s rodiči se střídat třeba při mírně akrobatickém cvičení, dostávají prostor pro kreativitu, fantazii a mohou si zacvičit třeba Lego Ninjago. Dáváme prostor pro nenápadná, ale zábavná dechová cvičení, které jsou pro vnitřní harmonii organismu velice důležité, ať se jedná o děti či dospělé. Zařazujeme relaxační příběhy a oblíbené jsou závěrečné masáže s rodiči a sdílení v kruhu. Lekce jsou veselé, doprovázené hudbou a rodiče i děti odcházejí nabití energií.  Zároveň klademe důraz na společné vytváření bezpečného prostředí, kde jsou jasně stanovená pravidla a hranice, které se děti spolu s rodiči učí nastavovat pro lepší fungování v kolektivu.
Je to krásná cesta, na kterou se můžeme společně vydat.

Lektorka:  Mgr. Petra Poláková, autorka knihy „Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly u dětí“
Pro děti  od  4 do 7 let, každou středu od 16,30 - 17,30 hodin,

13

listopad


Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové ve spolupráci se společností Člověk v tísni pořádá večer připomínající 35. výročí sametové revoluce.
V rámci večera bude promítán snímek Karla Strachoty Ivana. Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Následuje beseda s pamětníky sametové revoluce na Hradecku, PaeDr. Jindřichem Vedlichem a Milošem Hofmanem.
 
Vstup volný.
Akce proběhne od 17.00 hodin v konferenčním sále v 5. NP.

13

listopad


Zveme vás na cestopisnou přednášku o Madagaskaru s Kuklenským rodákem RNDr. Petrem Rybářem. Vstupné dobrovolné.

13

listopad


Na besedě s Michalem Vondrou se dozvíte vše o výrobě tvrdých bonbónů, tzv. dropsů a způsobu, kterým se vyráběly už za první republiky. Co je všechno potřeba dát dohromady, aby vznikl cucavý drops? Přijďte si poslechnout poutavé vyprávění o tomto unikátním řemesle. Po besedě budete mít možnost si dropsy zakoupit. Přihlášení na slezske@knihovnahk.cz. Vstupné dobrovolné.

13

listopad


Pablo Picasso se sice narodil ve Španělsku, ale téměř celý svůj život strávil v Paříži. Přesto se ve francouzské metropoli často cítil jako cizinec a vyhnanec. Film Picasso – rebel v Paříži vypráví o tomto klíčovém období v životě světoznámého umělce a přináší naprosto nevídaný pohled na jeho dílo a tvorbu a načrtává portrét jeho komplikované osobnosti. Herečka Mina Kavani společně s diváky prochází celé Musée Picasso, které vlastní největší existující sbírku věnovanou malíři s 6 000 díly a 200 000 kusy archivních materiálů, sleduje ale také Picassovy stopy po pařížských čtvrtích, ve kterých žil – od počátků v ateliérech bez topení až po velké byty na třídách v centru města a snaží se o hlubší pochopení jeho díla a ducha.

13

listopad


Třiadvacetiletá Aneta spáchala sebevraždu třinácti ranami nožem. Ne, nejde o námět hororové sci-fi, ale o oficiální závěr české policie. A také o příběh snad nejkontroverznějšího kriminálního případu moderní historie. Případu, který se odehrál už před deseti lety. To ale neznamená, že je čas zapomenout. Naopak! Dokument Aneta přinese nové, naprosto zásadní informace a zjištění, která mohou znamenat zásadní zvrat v celé kauze

13

listopad


U příležitosti 35. výročí Sametové revoluce bude Tomáš Koloc (čerstvý nositel Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku) vyprávět o Janu Palachovi a jeho vlivu na Listopad 1989. Shodou okolností vyrostl ve stejné obci jako Jan Palach - ve Všetatech u Mělníka. S Janem Palachem sdílel učitele, přátele, sousedy a ve Všetatech i v Praze také prožil oba Palachovy týdny 1989 (kdy před jeho očima StB bila disidenty) i 1990 (kde se do Všetat sjela celá Evropa) a mezitím i Listopad 1989. Přijďte si jeho vyprávění o tom, co zažil na vlastní oči, poslechnout na vlastní uši. Vstupné dobrovolné.

13

listopad



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Zatmění - Okamžiky úžasu

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Zatmění - Okamžiky úžasu.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

13

listopad


Utkání ženské basketbalové ligy.
Sokol Hradec Králové - KARA Trutnov

13

listopad


Žlutá žába pluje do Mongolska – nejnovější výprava žlutého cirkusu! Neuvěřitelná cesta autem, jaký svět neviděl, do míst, kam se málokdo podívá. Autem, které špatně jezdí, zato špatně plave. Žlutý cirkus dostal další dobrý nápad! Mělo to být jednoduché, rychlé a levné a dopadlo to jako vždycky! Cesta, kde nic nejde podle plánu, a kde je potřeba se naučit všechno znovu od začátku, cesta přes spoustu rovnoběžek a poledníků, delší, zato horší trasou z Česka až do Mongolska. Přes absurdní totality, šílené diktátory, žhavé pouště, vysoké hory až do nekonečných plání, kde se malé žluté auto snadno ztratí… ale neztratili jsme se a stálo to za to!

13

listopad


Bohatou tradici ochotnického divadla ve Svobodných Dvorech obnovuje zdejší okrašlovací spolek. Po přestávce trvající několik desetiletí se ve středu 13. listopadu ve zdejší sokolovně od 19 hodin uskuteční představení Molièrovy hry Zdravý, nemocný, které sehraje Divadelní soubor Klicpera z Chlumce nad Cidlinou. Klasickou komedii si chlumečtí ochotníci upravili tak, aby bavila i současného diváka. Těšit se můžete na příběh o tom, jak bezbřehá hypochondrie udělala z člověka sobce, ale jak i díky jeho blízkým nakonec všechno dobře dopadne.
 
Akci pořádá Okrašlovací spolek Svobodné Dvory, z.s. Vstupné činí 130 Kč, objednat si je lze na tel. 724 779 371 nebo na e-mailu svobodnedvoryhk@gmail.com

Zdravý, nemocný

13

listopad


Snow Film Fest je po roce opět tady! Filmy plné adrenalinu, humoru, i dojetí přichází opět do Hradce Králové Letošní třináctý ročník filmového festivalu Snow Film Fest přináší pořádnou nadílku těch nejlepších světových a českých filmů se zimní outdoorovou tématikou.

13

listopad


Debutový koncert hradeckého rodáka, herce, autora a učitele autoškoly Petra Kulta. K sobě si zve dvě jedinečné osobnosti, a sice Adélu Černíkovou, nadanou muzikantku a pedagožku, a Štěpána Buchera, bubeníka, kytaristu a také sound engineera. Petrova hudební tvorba vychází z velké části z jeho kabaretní tvorby (Karameloun), která vzniká v laskavém objetí kočovné divadelní družiny Ductus deferens. Ovšem těšit se můžete i na písně zcela nové a prozatím veřejně neuvedené (plus několik coverů na závěr). Petr je autorem textů (až na jeden), skladatelkami hudby jsou z drtivé většiny Tereza Doležalová, a právě Adéla Černíková.
Žánrově se pohybujeme někde mezi kabaretem, hospodou a jevištěm divadla. Písně přelétají mezi specifickou podobou šansonu, čardášem, jazzem, swingem, funkem, a v poslední době Petr koketuje i s tvrdšími žánry. Ve jeho písních je patrná určitá divadelnost, specifický humor, sebeironie, a přitom se jedná o písně upřímné, citlivé a kritické k sobě i světu.
Celý večer bude průletem mnoha žánry, a i hudebních nástrojů se vyskytne více - Adéla se Štěpánem budou v různých podobách střídat pianino, akordeon, bicí, kytaru a baskytaru, takže se můžete těšit na neobvyklý hudebně-divadelní zážitek.

13

listopad


Je život se zločincem zločinem?

13

listopad


Celovečerní dokument přináší pohled na život a práci jednoho z nejvýznamnějších českých válečných zpravodajů Martina Dorazína. Znepokojující snímek režisérů Davida Čálka, Benjamina Tučka a producenta Václava Flegla vypráví osudy lidí, které válka přímo zasahuje, nabízí pohled na současný konflikt na Ukrajině, upozorňuje na širší kontext války a na význam válečné žurnalistiky. Prostřednictvím reportéra Martina Dorazína, skrz jeho postavu, objevujeme běžný život obyčejných lidí, dlouhodobě vystavených dopadům války. Ukazujeme sílu, která ve skutečnosti rozhoduje války. Není to vítězství na frontě, ale odolnost zázemí – ať už zvítězí jakákoli strana, lidé budou stejně pořád žít tam, kde žili. Téma odolnosti společnosti objevujeme očima válečného zpravodaje, prostřednictvím jeho práce se zvukem v rozhlasových reportážích. Ve filmu odkazujeme i na mimoválečný kontext – společnost je tak silná, jak silný je její nejslabší jedinec. Prohra většinou nenastává tam, kde se lidi semkli, protože samotné semknutí zvyšuje šanci na přežití celku. To je téma, které promlouvá i ke společnosti, válkou přímo neohrožené.

3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

3
-
28

říjen
-
listopad


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

11
-
6

říjen
-
prosinec


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

12
-
16

říjen
-
listopad



Matěj Klempíř - Moji spolucestující a jiné obrazy
výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

23
-
15

říjen
-
listopad


Autorka, Dana Marková, ve svých obrazech upřednostňuje ztvárnění ženských portrétů a postav, které podněcují fantazii. Obrazy krajin a měst pak vykazují podobnost s realitou. Autorka ráda experimentuje s barvami a jejím cílem je, aby si návštěvník odnesl v duši pohodu, která bude na vernisáži podtržená hudebním doprovodem Karla Sperata a zpěvem Jaroslavy Vydarené. Úvodní slovo pronese autorka obrazů Dana Marková.
 
V úterý 22. 10. 2024 od 17.00 hod. jste srdečně zváni na vernisáž prodejní výstavy Obrazový svět, která se uskuteční v galerii Automat.

výstava

23
-
16

říjen
-
listopad


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen/listopad

1
-
30

listopad


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na listopad

1
-
29

listopad


Zveme vás na novou městskou hru. Během listopadu půjdou duchové z Nickovy oslavy domů a můžete je potkat na kartách po kuklenských temných zákoutích. Mapku najdete v knihovně i na webu knihovny.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Přijďte na výstavu mandal Heleny Noskové a obrazů Josefa Kopečného. Objevte kouzlo mandal a obrazů, které vás vtáhnou do světa barev a tvarů. Tato výstava nabízí jedinečnou příležitost k načerpání inspirace a klidu v umění. Vstup volný.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Krátký čas od září do konce října prověřuje schopnost učitelů i žáků ponořit se do tvorby takřka na povel. Jak jsme se s tím vypořádali a jak se nám to povedlo, ukáže výstava prací žáků ZUŠ Habrmanova. Vstup volný.
výstava

1
-
31

listopad
-
prosinec


V listopadu a prosinci 2024 si můžete v PETROF Gallery už podruhé prohlédnout “Pastely” Nadi Voldánové.
 
Její obrazy nabízejí realistický pohled na objekty ze života kolem nás v kontrastu s černou a bílou plochou v osobitém pojetí výtvarnice, členky Unie výtvarných umělců Královéhradeckého regionu a také Náchodského výtvarného ateliéru Amag.
 
Unikátní atmosféru hudební kavárny doplní přehlídka děl, vyvolávajících pocity pohody. Autorka, žijící střídavě v Praze a v České Skalici, se věnuje technice suchého pastelu, která jí umožňuje realizovat výtvarné záměry.

výstava

1
-
30

listopad


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
Výstava soutěžních fotografií Premiéra
výstava

4
-
29

listopad


Výstava nejlepších výtvorů z výtvarné soutěže se stejnojmenným názvem, kde měli možnost tvořit svá díla děti předškolního stupně, prvního a druhého stupně základních škol a mládež ze středních škol. Jak ztvárnili svoji představu o budoucnosti Evropy a České republiky? Vstup volný.
výstava

4
-
30

listopad


Výstava soutěžních snímků z letní fotosoutěže pořádané informačními středisky Europe Direct Hradec Králové a Europe Direct Pardubice a Eurocentry Hradec Králové a Pardubice. Fotosoutěž byla v letošním roce zaměřena na proměnu Evropy v průběhu 20 let členství ČR v EU. Cílem fotosoutěže tak bylo zachytit jedinečnost a rozmanitost Evropy v proměnách času. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ