KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

27. října 2024

21
-
31

říjen


Přijďte se s dětmi připravit na Halloween. Výtvarná dílna probíhá celý týden v otevírací době dětského oddělení. Vstup volný.

26
-
3

říjen
-
listopad


Správa nemovitostí Hradec Králové s radostí oznamuje speciální akci k příležitosti Velkých podzimních prázdnin, která bude v aquacentru Městských lázní a potrvá od soboty 26. října do neděle 3. listopadu 2024. Všichni návštěvníci si mohou užít navíc 20 minut zdarma ke každému vstupu během tohoto období!
 
Podzimní prázdniny jsou ideální příležitostí pro rodiny a přátele ke společnému trávení času a aktivnímu odpočinku. Naše aquacentrum nabízí širokou škálu atrakcí, od relaxačních bazénů a vířivek až po vzrušující tobogán, vodní trysky i dětský bazének s umělou říčkou a vodní skluzavkou. Nyní máte šanci strávit v našem zařízení ještě více času a užít si dokonalý podzimní zážitek včetně návštěvy parních kabin s vonnými esencemi či Sauna & SPA zóny, kde jsou pro návštěvníky k dispozici finská sauna, venkovní atrium, ochlazovací bazének, ledová studna i odpočívárny!
 
„Chceme, aby si každý návštěvník mohl naplno vychutnat bohatství našich služeb,“ říká P. Vrbický, náměstek primátorky pro správu městského majetku. „S přidanými 20 minutami zdarma doufáme, že povzbudíme rodiny, aby společně trávily více času v našem aquacentru a objevily všechny naše atrakce.“
 
Akce je platná pro všechny návštěvníky, kteří si zakoupí vstupenku během období Velkých podzimních prázdnin, využijí své čipové hodinky anebo projdou v plavkách spojovací chodbou z bazénu.
 
Těšíme se na vaši návštěvu a věříme, že si užijete nezapomenutelné chvíle strávené u vody!
 
Další informace o akci a o aquacentru naleznete na webových stránkách www.snhk.cz nebo na sociálních sítích.

Velké podzimní prázdniny v aquacentru s 20 minutami zdarma pro každého návštěvníka

26
-
3

říjen
-
listopad


Rodinná zábava po celé podzimní prázdniny!
Uvidíte se s námi ve školní tělocvičně SOŠ Veterinární v ulici Pražská tř. 68/18, 500 04 Hradec Králové
Otevřeno od 26.10.2024 do 3.11.2024 o víkendech od 9:00 do 17:00 ve všední dny od 12:00 do 17:00


Co uvidíte
 
  • Výstavu stovek LEGO® stavebnic
  • Velkou hernu pro děti plnou výzev, aktivit a LEGO® kostiček
  • Stovky LEGO® stavebnic, tisíce figurek a statisíce dílků
  • Všechny aktuální LEGO® Technic modely na dálkové ovládání, které si můžete sami vyzkoušet
  • Velké herní kolejiště se spoustou vláčků, se kterými si můžete sami zajezdit
  • Největší LEGO® modely
  • Sochy pokémonů v životní velikosti
  • LEGO® modely oživené zapomoci vlastního osvětlení
  • Velká dioramata LEGO® Harry Potter, Minecraft, Friends a mnohem více
  • Molitanové bazénky plné klasických i DUPLO kostiček k volnému hraní
  • Stavitelské výzvy a úkoly pro děti i dospělé
  • Kostičkové mozaiky
  • Omalovánky s LEGO® tématikou
  • Závody motorek LEGO® City Stuntz.
  • Arénu pro souboje LEGO® NINJAGO® Spinjitzu 
  • LEGO® NINJAGO® Výzvy pravých ninja válečníků
  • Soutěžní kvíz o lákavé LEGO® ceny
  • Soutěž o nejlepší fotku z výstavy 
  • Prodej LEGO® stavebnic, časopisů a minifigurek za výhodné e-shopové ceny (přijímáme i karty)
  • Káva a čaj na zahřátí v podzimním sychravém počasí
  • Odpočinkové posezení pro rodiče
  • Prohlídka výstavy probíhá formou diskuze - nebojte se na cokoliv zeptat pořadatelů v červeném triku

Vstupné a otevírací doba
 
  • Vstupné děti do 15 let: 80Kč
  • Vstupné dospělí: 100Kč
  • Každý návštěvník v kostýmu obdrží malý dárek
  • Prodej vstupenek bude probíhat na místě
  • Otevřeno budeme mít každý den od 26.10.2024 do 3.11.2024 
  • O víkendech od 9:00 do 17:00 kromě poslední neděle 3.11., kdy budeme mít otevřeno pouze do 15:00
  • Ve všední dny od 12:00 do 17:00

Podrobné informace na https://www.dumkostek.cz/vystava

Kostičková výstava - Halloweenský speciál

27

říjen


Nábleší je volný bleší trh v centru Hradce otevřený všem bez předchozí rezervace či poplatků za místo. Dones věci z druhé ruky nebo vlastnorůčo vyrobené, rozbal si deku či stoličku a prodávej, seznamuj se a nasávej nedělní pohodu do obou nosních dírek.
Všechny půdní poklady připlouvají po Labi vždy poslední neděli v měsíci od 9 do 12 hodin na náplavce pod Pražským mostem.
 
Přines-prodej-potkej se-měj radost s náma.
 
Jako organizátoři si vyhrazujeme právo nemít na Nábleší komerční prodejce.
 
Akce byla podpořena Městem Hradec Králové a zařazena do cyklu Královéhradecká nábřeží.

***
Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží (https://www.hradeckralove.org/kralovehradecka-nabrezi/d-50464/p1=20838)

27

říjen


Barevná loutková pohádka o nezbedných kůzlátkách, starostlivé mamince a hloupém vlkovi, který se pro svoji „večeři" stane nejprve hodným strýčkem, potom pirátem a nakonec uklízečkou. Jenže … i tentokrát jej chytrá kůzlátka prokouknou a všechno dobře dopadne. V pohádce pro děti od tří let účinkuje Divadlo KEJKLE.


* V sále je volný zasedací pořádek.
* Vstupenku do sálu musí mít dětský i dospělý divák. Pokud je divákem dítě mladší dvou let, má vstup zdarma, ovšem bez nároku na místo.
* Prosíme dospělé diváky, aby při výběru míst brali ohled na ty malé, kterým by případně mohli bránit ve výhledu.

Děkujeme za vstřícnost a těšíme se na Vaši návštěvu!

27

říjen


Utkání ženské basketbalové ligy.
Sokol Hradec Králové - Slovanka

27

říjen


Malý kolouch Bambi žije se svou maminkou uprostřed rozlehlých lesů. Jeho dny jsou od narození naplněny nejen skotačením, ale i objevováním a poznáváním tajemství lesa. Matka ho každý den učí nové věci, aby se, až vyroste, stal silným a statečným jelenem. Jeho nejbližšími přáteli se stávají králík Dupík a mýval Kvítek, se kterými se dá i pod dohledem rozvážného havrana zažít spousta legrace. Nejvíc času Bambi rád tráví se svou kamarádkou, mladou laňkou Fili, která nezkazí žádnou zábavu. Na podzim však jejich bezstarostný život změní příchod lovců. Během zoufalého úprku je Bambi oddělen od matky a zůstává sám. Vyděšeného ho najde velký, majestátní jelen, který není nikdo jiný než jeho otec. Bambi se musí postupně naučit, jak se chránit před nebezpečím divočiny a jak dospět…

27

říjen


Freddy je přesvědčený, že nebýt psem už dávno by ho ostatní brali vážně. A tak se jedné noci nepozorovaně vypraví na Vlčí skálu a poprosí mocné měsíční duchy o pomoc. Dostane ale víc, než o co žádal. Měsíční paprsek ho promění v dospělého... VLKA! Teď má konečně všechno, co si vždycky přál! Nebo ne? Jeho radost z nové podoby netrvá dlouho. V lese narazí na mládě měsíčního ducha a ukáže se, že to byl právě nezkušený Měsík, kdo Freddyho proměnil ve vlka a omylem se při tom odpálil na Zemi. A teď se nemůže dostat zpátky domů na Měsíc… Jako by nestačilo už to, v sázce je celý Měsíkův život. Na Zemi totiž není schopný přežít, jeho měsíční svit dřív nebo později vyprchá. A tak má Freddy s rozpustilým a nezvladatelným duchem plné tlapky práce. Naštěstí má po boku nejlepšího přítele Battyho a pár dalších psích kamarádů, kteří ho ve štychu nenechají. Společné pátrání je zavede hluboko do divočiny plné příšer, kterým vládne čarodějnice Max. Ta jediná dokáže vrátit Měsíčníka tam, kam patří. V napínavém souboji s ní si Freddy bude muset vybrat mezi tím, po čem celý život touží, a záchranou nezbedného měsíčního ducha i celé planety. Právě tahle prověrka ukáže, jestli je skutečným vůdcem. Bez ohledu na to, jak vypadá.

27

říjen


Kráska a zvíře je jeden z nejuznávanějších a nejvíce ceněných animovaných filmů všech dob, který vás zaručeně uchvátí. Sledujte dobrodružství chytrého děvčete Belle, které se ocitne v honosném sídle prince proměněného v nestvůru. Za pomoci kouzelného zámeckého osazenstva se Belle naučí jednu podstatnou věc – že krása vychází zevnitř. Vstupte do magického světa, zaposlouchejte se do nádherné hudby a sledujte klasický příběh, který vás okouzlí jako nikdy předtím. Pohádka Kráska a zvíře získala dva Oscary – za nejlepší hudbu a píseň – a jako první kreslený snímek v historii byla nominovaná na Oscara v kategorii Nejlepší film.

27

říjen


Raz dva, raz dva… zkouška mikrofonu. Dvanáctiletý Ben nadevše miluje nejen muziku, ale i jídlo a vaření. A je to na něm taky znát. Když se ale jednoho dne zabouchne do spolužačky Klárky, rozhodne se s kily navíc zatočit. Na cestě za vysněnou postavou i Klárčiným srdcem mu pomáhají hlavně kamarádi z kapely a starostlivá maminka. Animovaný film režisérky Kristiny Dufkové natočený podle knižního bestselleru Mikaëla Olliviera s humorem za doprovodu nadupaných songů sleduje první strasti, lásky i nástrahy dospívání.

27
-
30

říjen


Poslední říjnový týden tradičně slavíme Týden turistických informačních center, přidejte se a oslavte jej s námi.
Těšit se můžete na drobné dárky v infocentru a prohlídky města nebo kostela sv. Mikuláše v Jiráskových sadech.

27. 10., 16:00 … To nej z Hradce Králové

Jste v Hradci Králové poprvé nebo si jen chcete připomenout významné události a stavby? Vydejte se s námi na komentovanou procházku, během které se seznámíte s historií města a prohlédnete si významné stavby a architektonické skvosty napříč stavebními styly.
Sraz u Turistického informačního centra Hradec Králové. Kapacita prohlídky je 30 lidí. Délka prohlídky přibližně 90. Trasa není bezbariérová.
---

29. 10., 14:00-17:00 … Nekomentované prohlídky kostela sv. Mikuláše

---

29. 10., 16:00 … Od pergamenu k tabuli: Historie školství v Hradci Králové

Vstupte do minulosti a objevte, jak se v Hradci Králové utvářela školní historie! Podíváme se, jak vypadalo vzdělávání ve středověku, kde školy sídlily a jakou roli hrála církev i jezuité. Odhalíme, kde studovaly slavné české osobnosti, a projdeme se kolem historických budov, které dnes mnohdy slouží jiným účelům. Zjistíte, jaké odborné školy se ve městě nacházely i to, jak jejich výrobky ovlivnily podobu města.
Sraz účastníků pod Bílou věží. Kapacita prohlídky je 30 osob. Délka prohlídky přibližně 90 minut. Trasa není bezbariérová.

---

30. 10., 16:00 … Fenomén Gočár v Hradci Králové

Josef Gočár bezpochyby patří mezi nejvýznamnější architekty 20. století. Pojďme si připomenout urbanistickou vizi Hradce i to, do jaké míry byla naplněna. Během prohlídky budeme obdivovat největší Gočárovy stavby ve městě. Podíváme se do míst, kde se v době architektovy tvorby střetával svět financí a administrativy se světem duchovním.
 
Neopomeneme ani stavby, které nám svým vzhledem budou evokovat malý Amsterdam přímo v centru Hradce. Při procházce městem zaměříme naši pozornost nejen na Josefa Gočára, ale i na tvorbu jeho učitele Jana Kotěry.
 
Sraz účastníků u Turistického informačního centra Hradec Králové. Kapacita prohlídky je 30 osob. Délka prohlídky přibližně 90 minut. Trasa není bezbariérová.

---

Vstupné je ZDARMA, ale z kapacitních důvodů prosíme o vyzvednutí vstupenky na prohlídky města v infomačním centru na Eliščině nábřeží nebo jako eVstupenky na https://hkpoint.cz/cs/poradatele/181-destinacni-spolecnost-hradecko-z-s

Těšíme se!

---

Akce se koná u příležitosti Světového dne rozvoje informací, který OSN vyhlásilo v roce 1972 a připadá na 24. října. Asociace turistických informačních center ČR při této příležitosti pořádá od 24. do 30. října 2024 oslavy, které mají připomenout význam získávání a šíření informací.
 
V roce 2024 proběhne již pátý ročník akce s účastí více než 200 certifikovaných TIC z celé ČR. Cílem je zdůraznit význam infocenter v digitální době a přiblížit veřejnosti rozmanitou práci jejich zaměstnanců.

27

říjen


Jste v Hradci Králové poprvé nebo si jen chcete připomenout významné události a stavby? Vydejte se s námi na komentovanou procházku, během které se seznámíte s historií města a prohlédnete si významné stavby a architektonické skvosty napříč stavebními styly.

Sraz u Turistického informačního centra Hradec Králové.
Kapacita prohlídky je 30 lidí.
Délka prohlídky přibližně 90.
Trasa není bezbariérová.

Vstupné je ZDARMA, ale z kapacitních důvodů prosíme o vyzvednutí vstupenky v infomačním centru na Eliščině nábřeží nebo jako eVstupenky na www.hkpoint.cz.

Prohlídka se koná při Světovém dni rozvoje informací, který vyhlásilo OSN v roce 1972 a připadá na 24. října. Asociace turistických informačních center ČR se rozhodla s tímto významným dnem podpořit propagaci svých členů a oznámila v týdnu od 24. do 30. října 2024 oslavy, které mají připomenout důležitost získávání a šíření informací.

*V průběhu akce mohou být pořizovány fotografické záznamy pro účely pozdější propagace.

27

říjen


Film Poklad vypráví příběh nejen o hledání legendárního a dávno ztraceného zlatého pokladu, ale také o lásce a společné cestě, kterou oba hlavní hrdinové již zdánlivě ztratili. Temperamentní Julie (Veronika Khek Kubařová) se nečekaně vydává na druhý konec světa za svým otcem Karlem (Jiří Langmajer), aby si s ním jednou provždy vyříkala jejich minulost. A také aby zjistila, proč se jí najednou z ničeho nic ozval s tím, že od ní potřebuje půjčit větší částku peněz. Cesta ji zavede až na indonéský ostrov Bali, kde se nejen setká se svým otcem, ale navíc se díky němu stane účastníkem výpravy za legendárním pokladem, o kterém se traduje, že je navždy ztracen. Podle zaznamenaných pověstí a zápisů se jedná o truhly plné zlata a drahokamů, které v 16. století převážela portugalská loď do Evropy a ztroskotala v malackém průlivu. Julie tak má i díky své bojovnosti a tvrdohlavosti jedinečnou příležitost nalézt nejen znovu ztracený vztah s komplikovaným otcem, ale možná i tento bájný poklad

27

říjen


Proč by sexuální pracovnice nemohla toužit po opravdové lásce? Anora (Mikey Madison) je ještě tak naivní, že takový sen má. Když si v klubu její společnost objedná mladý a bohatý Rus Ivan, zajiskří to mezi nimi a po pár týdnech si říkají ano na spontánní svatbě ve Vegas. Je možné, že Anora našla svého prince na bílém koni? Ivanovi rodiče si to nemyslí. Strhující, vtipná a šílená jízda režiséra Seana Bakera (The Florida Project) získala Zlatou palmu v Cannes a první diváci ji označují za minimálně stejně zábavnou podívanou jakou je jiný vítěz stejné ceny, Trojúhelník smutku.

27

říjen


Brilantně napsaná komedie, která předvádí pověstný britský humor v jeho největší kráse, s Taťjanou Medveckou, Matoušem Rumlem a Sabinou Laurinovou v hlavních rolích.

27

říjen


Rozhlasový zpravodaj na Blízkém východě Karel Beran přijíždí na základě anonymu na otočku soukromě do Prahy. V Kamburu, který neprofesionálně opustil, však právě ve stejnou chvíli vypuká revoluce. Dostát povinnosti reportéra donutí zkušeného profesionála k mystifikačním reportážím, kdy vřavu arabské revoluce simuluje na kuchyňských spotřebičích ve vinohradském bytě. Rozkročen mezi řešením osobního problému a povinností zpravodajsky informovat posluchače se však chytne do vlastní pasti. Když se na základě vysoce sledovaných příspěvků rozhodně Český rozhlas poslat za zpravodajem podpůrný tým, ocitne se před neřešitelnou volbou: buď se přizná k mediálnímu podvodu, nebo musí předstírat vlastní smrt.

27

říjen


Špičky polské jazzové scény v Bajkazylu! Tohle jsme tu ještě neměli - večírek pro opravdové hudební fajnšmekry!

DAFFODIL PILL

Daffodil Pill je wroclawská kapela složená ze čtyř věčně usměvavých hippies, kteří svou hudební cestu zahájili v roce 2020. Tehdy začali tvořit fúzi vintage psychedelie s pohodovým surf rockem a progresivními prvky.
Zvukem i vizáží vycházejí z golden éry 60. a 70. let, díky živelným vystoupením a pozitivní energií, která při jejich koncertech uchvacuje publikum, sklízí úspěch i u posluchačů lačných po moderně.
 
 

ŚLINA

Čtveřice kreativních umělců též z Wroclawi, která místo předem jasných hudebních schémat upřednostňuje improvizaci, originální zvuk a individuální práci jednotlivých členů s nástroji, ať už se jedná o bicí, kytaru, saxofon nebo kontrabas.
Jedinou vodící linkou jakoby náhodně míjejících se tónů jsou hranice žánrů ambientu, krautrocku a free jazzu.
I ty jsou ale docela zahalené v mlze, kapela je tak často směle překračuje a vydává do neznámých hudebních galaxií, kam své posluchače unáší s sebou...

27

říjen


Lee Millerová (Kate Winslet) začala svou kariéru jako prominentní modelka, pohybující se v předních módních kruzích Paříže a New Yorku.  V roce 1938 tráví dovolenou na prosluněném jihu Francie se svými nejbližšími přáteli z uměleckých kruhů. Soustředí se již výhradně na svou vlastní práci jako fotografka. Její osudovou láskou se stává anglický obchodník s uměním, Roland Penrose (Alexander Skarsgard).  Hrozba války visí ve vzduchu a téměř přes noc se všechno v jejich každodenním životě zcela změní. Po přestěhování do Londýna Lee odmítá dělat, co se od žen během války očekává. Místo toho se rozhodne postavit patriarchátu a dokázat nemožné. Samotná se vydává na frontu v Evropě. Jako válečná korespondentka a fotografka pro magazín Vogue se ocitá v první linii nejkrutějších bojů druhé světové války.  Její hluboké pochopení a empatie pro ženy a bezhlasé oběti hrozných zločinů jí umožní vytvořit snímky zachycující jak křehkost, tak nezlomnou zuřivost a lidskou schopnost přežít, existovat, bojovat, bránit se a žít.  Lee je často vnímaná jako model a múza, ale její vnitřní síla, houževnatost, vášeň pro život a odvaha riskovat jí pomohlo vytvořit děsivě naléhavé snímky, které se nesmazatelně vryjí do historie.

3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

13
-
10

srpen
-
listopad


V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. 

Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj.
 
Již před I. světovou válkou Pražské Předměstí počtem domů i obyvatel výrazně nezaostávalo za vlastním Hradcem Králové a z dřívější malé spíše zemědělské obce se i vnějším vzhledem stávalo město. Rozhodnutí vlády ČSR z 16. října 1924 o povýšení Pražského Předměstí na město tyto skutečnosti jen potvrdilo.
 
Nové město mělo zemědělsko-průmyslový charakter. V severní a střední části se nacházely průmyslové podniky, jižní oblasti, zejména Farářství, měly venkovský ráz. Oblast kolem Nerudovy ulice s vilovou zástavbou nabývala rezidenčního charakteru „lepší čtvrti“. Protože území Pražského Předměstí zahrnovalo i vlakové nádraží, plnilo rovněž úlohu vstupní brány do Salonu republiky, tedy do vlastního Hradce Králové. 
 
Cílem výstavy je připomenout méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

Pražské Předměstí 1924-2024 - město na předměstí
výstava

1
-
30

září
-
říjen


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na září/říjen

2
-
29

září
-
říjen


Obrazy Jana Dingy člověk vnímá pozvolna a nenápadně. Skrze hru barev a tvarů se stávají pocitem. Nenechte si ujít tuto výstavu a přijďte nasát výtvarnou atmosféru. Pokud se vám některý obraz velmi zalíbí, tak je možnost koupě. Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 9. od 17:00 a v rámci vernisáže vystoupí harfistka Antónia Petráková. Vstup volný.

2
-
30

září
-
říjen


Markéta Abrahamová se věnuje umělecké fotografii 3 roky. Z jejich snímků na vás dýchne spoustu emocí, které většinou neradi sdílíme s ostatními, či se za ně stydíme. Fotografie vyprávějí její životní příběh, ve kterém se jistě mnoho z vás zhlédne. Vstup volný.
výstava

3
-
30

září
-
říjen


Přijďte na výstavu obrazů a výtvarných artefaktů vypovídajících o vnitřním světě lidí s duševními obtížemi, které vytvořili pacienti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové v rámci arteterapie. Můžete se těšit na vernisáž, která se uskuteční 24. 9. 2024 v 17:00. V rámci vernisáže bude také od 17:45 beseda s peer lektorem z Péče o duševní zdraví.
výstava

5
-
31

září
-
říjen


Výstava Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš

  • Přijďte se podívat na výstavu Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš
  • Panelovou výstavu zapůjčila Správa KRNAP.
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 5. 9.  do 31. 10. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Jak semena putují krajinou
výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

1
-
30

říjen


Výstava je výběrem fotografií, které autorka Hana Posltová pořizovala několik let na různých místech. Zachytila na nich především radost, zaujetí dětí a samotné kouzlo bublin. Vstup volný.
výstava

3
-
31

říjen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na říjen

3
-
31

říjen


Zveme Vás na výstavu prací studentů Branding designu k výročí 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové.
 
Školu a její studenty požádali představitelé města o spolupráci s chystanými oslavami. Studenti měli vytvořit návrhy a předvést svoje nápady, jak různými akcemi/eventy připomenout a prezentovat občanům města, jak starobylé a zároveň moderní je. Zadání nebylo jednoduché, přesto vzniklo mnoho prací a návrhů nejen akcí pro všechny věkové kategorie, ale také návrhů reklamních předmětů pro město k této velké události.
 
Učitelé a studenti se statečně poprali s výzvou, jak prezentovat událost a od 3. 10. 2024 si expozici můžete prohlédnout v Infocentru na Eliščině nábřeží v Hradci Králové.

800 let Hradce Králové - výstava prací studentů Branding designu

3
-
28

říjen
-
listopad


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

11
-
6

říjen
-
prosinec


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

12
-
16

říjen
-
listopad



Matěj Klempíř - Moji spolucestující a jiné obrazy
výstava

17
-
11

říjen
-
listopad


Výstava potrvá do 11. 11. 2024 a je přístupná pondělí až pátek od 8 do 18 hodin.
Zdeněk Karásek - akvarely, architektonické návrhy, grafiky a šperky
výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

23
-
15

říjen
-
listopad


Autorka, Dana Marková, ve svých obrazech upřednostňuje ztvárnění ženských portrétů a postav, které podněcují fantazii. Obrazy krajin a měst pak vykazují podobnost s realitou. Autorka ráda experimentuje s barvami a jejím cílem je, aby si návštěvník odnesl v duši pohodu, která bude na vernisáži podtržená hudebním doprovodem Karla Sperata a zpěvem Jaroslavy Vydarené. Úvodní slovo pronese autorka obrazů Dana Marková.
 
V úterý 22. 10. 2024 od 17.00 hod. jste srdečně zváni na vernisáž prodejní výstavy Obrazový svět, která se uskuteční v galerii Automat.

výstava

23
-
16

říjen
-
listopad


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen/listopad

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ