KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

15. října 2024

14
-
16

říjen


Bílá pastelka letos v říjnu vysílá už po pětadvacáté do ulic své dobrovolníky. Jubilejní 25. ročník sbírky proběhne ve dnech 14.-16. října po celé České republice. Jako každý rok budou dobrovolníci brázdit ulice českých a moravských měst, a za příspěvek do sbírkové kasičky rozdávat bílé pastelky. Cíl je jasný, pomáhat nevidomým a slabozrakým lidem lépe žít. 

Sbírka Bílá pastelka

15

říjen


Muž se snaží vymanit z předurčené cesty, policista zpochybňuje chování své ženy po jejím návratu z domnělého utonutí a žena se snaží najít výjimečného člověka, který se podle proroctví má stát uznávaným duchovním průvodcem.

15

říjen


Evropským hlavním městem kultury se letos stal rakouský Bad Ischl společně se Solnou komorou. S novinářkou Pavlou Apostolaki prozkoumáte bohatou historii tohoto lázeňského města. Spolufinancováno EU. Vstup volný.

15

říjen


Přednáší: Petr Staněk

Broumovská skupina kostelů je označení pro soubor devíti sakrálních staveb ve vesnicích v okolí Broumova. První kostel vznikl na sklonku 17. století podle návrhu Martina Allia, autoryostatních jsou dva přední architekti své doby – Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Od roku 2022 je celá skupina zapsána na seznam národních kulturních památek.

Dějiny architektury jsou především dějinami prostorových koncepcí, proto je přednáška o broumovské skupině zaměřena na vývoj a utváření prostoru chrámových staveb v první polovině 18. století. Tento invenční proces, v němž oba pražští Dientzenhoferové sehráli zásadní roli, se neodehrával v Itálii, ale ve střední Evropě. A právě broumovská zakázka poskytla Dientzenhoferovi mladšímu vítanou příležitost k testování různých prostorově kompozičních variant, které pak rozvíjel ve své další tvorbě…

Nedílnou součástí přednášky je bohatý obrazový materiál, včetně leteckých snímků ukazujících dané stavby v jejich objemech.
Akce probíhá v rámci dotačního programu Podpora dokončení realizace aktivit spojených s přihláškou Broumova na EHMK 2028.

Vstup volný.
Přednáška proběhne od 17.00 hodin v konferenčním sále v 5. NP. 

15

říjen


Cestovatelská beseda je zároveň živou nahrávkou pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.

V cestovatelské besedě “Na cestách s Petrem Voldánem” se s dlouholetým rozhlasovým zpravodajem a spolupracovníkem ČT se tentokrát vypravíme do New Yorku - města, které by sneslo nespočet výprav. 
Toulky New Yorkem nás s Petrem Voldánem zavedou nejen nad střechy mrakodrapů pohledem z Top of the Rock - vyhlídky z Rockefellerova centra. Podíváme se samozřejmě do Central parku, projdeme se po High Line na místě bývalé železnice, nakoukneme do Soho a prohlédneme si i Sochu Svobody z řeky Hudson. 

Dozvíte se například:

  • Čím zaujme Brooklynský most, Metropolitní opera nebo MoMa - newyorské Muzeum moderního umění? 
  • Je obří sendvič z lahůdkářství Katz’s opravdu ohromný? 
  • Ve které kavárně podávali v USA první cappuccino a také se točil Kmotr II.?
A bude toho ještě mnohem víc. Besedu doplní autentické předměty k tématům a podrobnosti ze zákulisí natáčení pořadu České televize Postřehy odjinud.
Vstup je zdarma.
Nutná je rezervace míst: kavrarnamuzeumhk@gmail.com nebo +420 773 713 397

15

říjen


40. léta. Válečný slovenský stát staví svou identitu na nenávisti k menšinám. Po vyhnání Čechů odjíždějí první židovské transporty. Sílící nacionalismus postihuje i maďarskou vdovu Mariku, která přijde o práci v arizovaném krejčovském salónu v centru Bratislavy. Do její vesnice přijíždějí gardisté s jasným posláním: “Zasít slovenskou krev v tomto Maďary obývaném koutě slovenského pohraničí!” Kvůli svému původu i tomu, že ukrývá židovského chlapce, se Marika snaží držet v ústraní. Přesto se ocitne v centru pozornosti dvou mužů. Kapitána slovenské Hlinkovy gardy a německého nacistického důstojníka.

15

říjen


Poezie jako show!
 
Pořadatelé o akci píší: „Speciální edice slam poetry jako divácky nejvděčnější a nejúspěšnější event, který se v každém městě objevuje jen jednou za rok. Slameři v županech a župáncích s texty striktně o lásce, sexu a něžnostech a to výjimečně ve velkém sálu Bia Central! Přijďte se bavit s absolutní špičkou české scény.“

Vystupující:
 
  • Anatol Svahilec – Mistr ČR ve slam poetry (2014). Wikipedista, aktivista, živel. Autor slamových sborníků Emu mele maso, Přece se to nevyhodí a Motorové sáně.
  • Vašek z Aše – Bronzový medailista Mistrovství Evropy, dvojnásobný vicemistr ČR ve slamu (2021, 2022). Pochází z Aše, nyní jako student KALD DAMU pobývá v Praze. S datem narození 2002 patří mezi nejmladší slamovou generaci a na exhibicích často a drtivě válcuje slamové matadory.
  • Krála – Vicemistryne ČR 2023 a mistryně Femislamu (2023). Studentka FHS UK s původem z Ústeckého kraje, který nezapře.
  • Matěj z kapely Matěj – Slamuje, moderuje, učí, hraje v kapele, rapuje a mele. Pochází z Vodňan a organizuje scénu Slamatérů.
  • Projekt probíhá s finanční podporou Statutárního města Hradec Králové.

15

říjen


Startuje předprodej vstupenek na poslední zápas reprezentačního týmu do 21 let v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy proti Litvě. Duel, který může být klíčovým v boji o postup na závěrečný turnaj, je na programu v úterý 15. října v 18:00 v Malšovické aréně v Hradci Králové, kde se tým „Lvíčat“ představí už potřetí za poslední rok. 
 
Tým „Lvíčat“ se do Hradce Králové vrací pravidelně od loňského listopadu, kdy v Malšovické aréně zdolal v přípravném utkání Slovensko 2:1. Letos v březnu zde česká jednadvacítka v kvalifikaci ME zdolala Island přesvědčivě 4:1 a proti Litvě bude chtít na stejném místě uspět potřetí za sebou.
 
Vozíčkáři mohou zdarma rezervovat vstupenky na e-mailové adrese:  vstupenky@fotbal.cz. 
 
Pro aktivní fanoušky, kteří se chystají na utkání je vyhrazen sektor G.

15

říjen


Legenda českého folku skupina NEZMAŘI.

NEZMAŘI oslavili už 45. výročí od založení. Během svého trvání posbírali všechna možná ocenění, která se v tomto žánru udělují. Porta, Zlatá Porta, Zlatý klíč pro nejlepší skupinu atd. Koncertem se ohlédneme se do minulosti, zazní osvědčené hity (Ráno bylo stejný, Bodláky ve vlasech, Písek, Musíš jít dál, Hej člověče boží) ale i písničky ze současného období ( Kdo si zpívá, Růže, Co je dobré, Jsi všude kolem…).

15

říjen


Zažijte ta nejlepší kouzla i ve vašem městě!
 
Tomáš se věnuje kouzlení od devíti let a za tu dobu vystoupil na mnoha akcích nejen v České republice, ale také v Dubaji, Německu, Lucembursku a na Floridě.
 
V této unikátní show uvidíte velké iluze a skvělou mikromagii, kterou díky projekci z několika kamer budete moci sledovat opravdu zblízka na velké LED obrazovce. Každý divák se dokonce stane součástí show.
 
Buďte u velké show a zažijte kouzelný a nezapomenutelný večer.
 
Délka show je 110 minut včetně 15minutové přestávky.

15

říjen


Původní adaptace románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých polské spisovatelky a držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk.

Kladsko. Česko-polské pomezí. Hluboký les. V lese dům. V domě žije žena. Jednou v noci je ženin soused nalezen mrtvý. Brzy následují další úmrtí. A další. Pytláci i potentáti záhadně umírají.

Janina Duszejko je starší dáma, bývalá stavební inženýrka, učitelka angličtiny a vášnivá amatérská astroložka. Miluje zvířata a básně Williama Blakea. Janina je přesvědčena, že ví, kdo je za vraždy odpovědný. Je přesvědčena, že zvířata se mstí. Ale nikdo jí neposlouchá.

Morální eko-thriller plný humoru, poezie a hvězd. A zatímco muži vyrážejí s puškami do lesa - jejich trofej na ně čeká ve stínu. Kdo je predátor a kdo kořist? Tak, lovu zdar!

15

říjen


Marie se snaží skloubit kariéru s péčí o děti a domácnost, zatímco Sigmund je neustále na cestách. Stejně jako mnoho jiných vztahů, i ten jejich začal bezstarostnou zamilovaností. Po letech manželství však přichází vážná krize a Marie musí čelit svým největším obavám. Vztah ale nemůže zachránit, aniž by sama prošla upřímnou sebereflexí. Norská režisérka Lilja Ingolfsdottir natočila autentické vztahové drama, které si na festivalu v Karlových Varech získalo srdce diváků a obdrželo pět ocenění, včetně Ceny za ženský herecký výkon pro Helgu Guren.

15

říjen


Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu.

3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

8
-
24

červen
-
říjen



Oslavy 100 let Pražského Předměstí (různá data)

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

13
-
10

srpen
-
listopad


V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. 

Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj.
 
Již před I. světovou válkou Pražské Předměstí počtem domů i obyvatel výrazně nezaostávalo za vlastním Hradcem Králové a z dřívější malé spíše zemědělské obce se i vnějším vzhledem stávalo město. Rozhodnutí vlády ČSR z 16. října 1924 o povýšení Pražského Předměstí na město tyto skutečnosti jen potvrdilo.
 
Nové město mělo zemědělsko-průmyslový charakter. V severní a střední části se nacházely průmyslové podniky, jižní oblasti, zejména Farářství, měly venkovský ráz. Oblast kolem Nerudovy ulice s vilovou zástavbou nabývala rezidenčního charakteru „lepší čtvrti“. Protože území Pražského Předměstí zahrnovalo i vlakové nádraží, plnilo rovněž úlohu vstupní brány do Salonu republiky, tedy do vlastního Hradce Králové. 
 
Cílem výstavy je připomenout méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

Pražské Předměstí 1924-2024 - město na předměstí
výstava

1
-
30

září
-
říjen


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na září/říjen

2
-
29

září
-
říjen


Obrazy Jana Dingy člověk vnímá pozvolna a nenápadně. Skrze hru barev a tvarů se stávají pocitem. Nenechte si ujít tuto výstavu a přijďte nasát výtvarnou atmosféru. Pokud se vám některý obraz velmi zalíbí, tak je možnost koupě. Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 9. od 17:00 a v rámci vernisáže vystoupí harfistka Antónia Petráková. Vstup volný.

2
-
30

září
-
říjen


Markéta Abrahamová se věnuje umělecké fotografii 3 roky. Z jejich snímků na vás dýchne spoustu emocí, které většinou neradi sdílíme s ostatními, či se za ně stydíme. Fotografie vyprávějí její životní příběh, ve kterém se jistě mnoho z vás zhlédne. Vstup volný.
výstava

3
-
30

září
-
říjen


Přijďte na výstavu obrazů a výtvarných artefaktů vypovídajících o vnitřním světě lidí s duševními obtížemi, které vytvořili pacienti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové v rámci arteterapie. Můžete se těšit na vernisáž, která se uskuteční 24. 9. 2024 v 17:00. V rámci vernisáže bude také od 17:45 beseda s peer lektorem z Péče o duševní zdraví.
výstava

5
-
31

září
-
říjen


Výstava Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš

  • Přijďte se podívat na výstavu Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš
  • Panelovou výstavu zapůjčila Správa KRNAP.
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 5. 9.  do 31. 10. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Jak semena putují krajinou
výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

16
-
18

září
-
říjen


Proč žijeme ve skleníku? Jaký je vliv člověka na klimatický systém Země? Co říkají scénáře vývoje klimatu? Jaké má a bude mít změna klimatu dopady ve světě a v ČR? Jaké aktivity pro ochranu klimatu probíhají ve světě? Co můžeme udělat my sami pro omezení dopadů změn klimatu? Unikátní putovní výstava o probíhající klimatické změně. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

30
-
22

září
-
říjen


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen

1
-
26

říjen


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na říjen

1
-
30

říjen


Výstava je výběrem fotografií, které autorka Hana Posltová pořizovala několik let na různých místech. Zachytila na nich především radost, zaujetí dětí a samotné kouzlo bublin. Vstup volný.
výstava

2
-
16

říjen


Přijměte pozvání na výstavu obrazů hradecké malířky Yvony Jelínkové a pražské fotografky Aleny Vykulilové. Výstava s názvem Má vlast propojuje jejich lásku nejenom k výtvarné, ale i hudební tvorbě.
 
Vernisáž se koná u příležitosti životního jubilea Yvony Jelínkové 2. 10. 2024 v 17.00 hod. v galerii Automat.

Yvone Jelínková & Alena Vykulíková - Má vlast
výstava

3
-
31

říjen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na říjen

3
-
31

říjen


Zveme Vás na výstavu prací studentů Branding designu k výročí 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové.
 
Školu a její studenty požádali představitelé města o spolupráci s chystanými oslavami. Studenti měli vytvořit návrhy a předvést svoje nápady, jak různými akcemi/eventy připomenout a prezentovat občanům města, jak starobylé a zároveň moderní je. Zadání nebylo jednoduché, přesto vzniklo mnoho prací a návrhů nejen akcí pro všechny věkové kategorie, ale také návrhů reklamních předmětů pro město k této velké události.
 
Učitelé a studenti se statečně poprali s výzvou, jak prezentovat událost a od 3. 10. 2024 si expozici můžete prohlédnout v Infocentru na Eliščině nábřeží v Hradci Králové.

800 let Hradce Králové - výstava prací studentů Branding designu

3
-
28

říjen
-
listopad


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

5
-
24

říjen


Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové pod jednou střechou sdružuje obory s klasickým řemeslným zaměřením, ale i obory orientované na design a využití nejnovějších technologií. Cílem je vést studenty k odbornosti, tvořivosti a řemeslné zdatnosti.
 
Vernisáž se koná 7. 10. v 17.00 hod. v galerii U Přívozu.
 
Otevírací doba galerie: po–pá od 9 do 17 hod., so: od 9 do 12 hod. V sobotu 12. 10. bude v rámci Dne otevřených dveří galerie otevřena do 14 hodin.

11
-
6

říjen
-
prosinec


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

12
-
16

říjen
-
listopad



Matěj Klempíř - Moji spolucestující a jiné obrazy
výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ