KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

10. října 2024

7
-
12

říjen


Přijďte si vybrat během Týdne knihoven knihy nebo CD, DVD, noty a gramodesky za 10 Kč. Vstup volný.

8
-
12

říjen


Mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town – 30. ročník

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466
JAZZ JDE MĚSTEM / JAZZ GOES TO TOWN

10

říjen


Ve čtvrtek 10. října se uskuteční na půdě Univerzity Hradec Králové od 9 do 17 hodin další ročník Knižního veletrhu UHK v rámci XXVIII. ročníku celostátní akce Týden knihoven. Novinky knižní produkce letos představí na tři desítky vydavatelství, veletrh nabízí živá setkání se spisovateli i autory pozoruhodných publikací.

Budova A
• 9:00–17:00 Otevření stánků vystavovatelů, prezentace nakladatelství a vydavatelství
• 9:30–9:45 Slavnostní zahájení XXVIII. ročníku Týdne knihoven a Knižního veletrhu 2024 (Představení nově vydaných titulů na půdě UHK)
• 11:30 Vyhodnocení kvízu a předání cen pěti nejúspěšnějším účastníkům
• 13:30 Představení 5 knih, které návštěvníci ocenili jako Top tituly Knižního veletrhu 2024

První podlaží
• 10:00–15:00 Knižní kavárna – Hyde Park (prostor mezi učebnami A5 a A6) - Komorní setkání s autory a vydavateli, představení knižních novinek

Aula
• 10:00 Krátké dokumenty o Využití elektronických informačních zdrojů (EIZ) ve výuce
• 11:00 Představení rozsáhlé výpravné publikace dr. Helenou Dáňovou – Uprostřed koruny české. Gotické a raně renesanční umění východních Čech
• 14:00 Setkání s režisérem, scénáristou a hercem Zdeňkem Svěrákem, nositelem prestižních českých i zahraničních filmových i literárních ocenění (Součástí setkání bude autogramiáda publikací)

Galerie T
• 9:00–16:00 Workshop Mgr. Pavly Slancové – Malujeme s Emilií Milerovou
• 10:00–12:00 Přednáška PhDr. Zdeňka Zahradníka – Tajemství skrytá v Exlibris

Pracovna SM2
• 10:00 Představení publikace Mgr. Jana Bílka, PhD. a PhDr. Jarmily Schreiberové – Pátečníci na fotografiích Karla Čapka
• 11:00 Setkání s Mgr. Pavlou Hájíčkovou, povídání o tvůrčím psaní a její knize – Kabinet pro hosta
• 11:30 Setkání se spisovatelkou dr. Jindřiškou Kracíkovou a představení její nové knihy – Nechoď tam!
• 13:00 Přednáška Mgr. Tibora Foltinského – Databáze Academic Search Complete, využití pro studium i publikování

Knihovna UHK
• 11:30 Workshop Mgr. Luďka Škrabala, DiS. – Jak vyhledávat v Národní digitální knihovně a volně dostupných online zdrojích

Knižní veletrh

10

říjen


Výstavní činnost každého muzea představuje jeho vizitku u veřejnosti a tvoří jej pro ni zapamatovatelným. Jak to bylo během celých 111 let, odkdy je historická budova muzea přístupná veřejnosti, se seznámíme s autorkou výstavy Zdeňkou Kulhavou. Výstava prezentuje předměty ze Sbírky muzea a dalších institucí napříč tématy a sbírkovými fondy. Prohlídku doplní ukázky katalogů výstav a fotografií, které nejsou součástí výstavy.
 
Vstup volný.
Sraz u historické budovy Muzea východních Čech v 10.00 hodin.

10

říjen


Přijďte si poslechnout vyprávění tří knihovníků o Finsku a finských knihovnách, které navštívili v rámci programu Erasmus+. Co všechno v nich lze najít, s čím vším se můžete setkat a co bylo největším překvapením? Na to všechno se můžete přijít zeptat.
 
 
Vstup volný.
Přednáška proběhne od 17.00 hodin v konferenčním sále v 5. NP.

10

říjen


Úvodní slovo pronese Rudolf Adler, filmový režisér a profesor FAMU Praha, vystoupí hudební skupina Laridenn.
(vernisáž) Jiří Vavřina - Panoptikum

10

říjen


Marie se snaží skloubit kariéru s péčí o děti a domácnost, zatímco Sigmund je neustále na cestách. Stejně jako mnoho jiných vztahů, i ten jejich začal bezstarostnou zamilovaností. Po letech manželství však přichází vážná krize a Marie musí čelit svým největším obavám. Vztah ale nemůže zachránit, aniž by sama prošla upřímnou sebereflexí. Norská režisérka Lilja Ingolfsdottir natočila autentické vztahové drama, které si na festivalu v Karlových Varech získalo srdce diváků a obdrželo pět ocenění, včetně Ceny za ženský herecký výkon pro Helgu Guren.

10

říjen


Komunální soud obviní osmdesátiletého starce Dona Evarista z vraždy své třináctileté vnučky Yany-Wary. Během soudního slyšení se všichhni dozvídají o tragickém osudu mladé dívky, která na základě genderově podmíněného násilí trpí hrůzostrašnými vizemi poté, co se jí dotkli zlí duchové, obyvatelé zapomenutých míst And.

10

říjen


Srdečně zveme na benefiční koncert Nos Dames, který se koná v rámci kampaně mobilních hospiců Dožít doma. 
 
Těšit se můžeme na francouzské šansony, a to jak na skladby klasických velikánů, tak i na tvorbu současných představitelů tohoto žánru.
 
Koncert navodí příjemnou atmosféru francouzské kultury a umožní nám vnímat ji vlastními smysly. 
 
Výtěžek z dobrovolného vstupného podpoří hospicovou péči.
 
Účinkují: Martina Forejtková (klavír, akordeon, zpěv), Miriam Otčenášková (housle), David Jandl (zpěv, průvodní slovo)

Nos Dames - koncert francouzských šansonů

10

říjen


Elektromagnetické vlny

V polovině 18. století začíná vědecké zkoumání elektrostatického pole v souvislosti s ochranou proti bleskům. Poznání a využití magnetického pole začíná již ve starověku. Ke spojení elektrického a magnetického pole dochází až počátkem 19. století po objevu zdrojů proudu. Po objevu elektromagnetické indukce v první polovině 19. století rychle narůstá počet objevů a vynálezů. Klasická teorie elektromagnetického pole je dílem J. C. Maxwella, a ten také teoreticky "předpověděl" elektromagnetické vlnění. Základní poznatky a experimenty jsou obsahem přednášky.

Přednáší: doc. RNDr. Josef Hubeňák, CSc.

Zdroj obrázku: NASA; Wikipedia (volné dílo).

Pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

10

říjen


Živý básnici naživo & zahraje Fousáč
(křest sborníku) PINOT NOIR

10

říjen


ETC…A OLIN NEJEZCHLEBA & MALÝ BOBR

Unikátní dvojkoncert! Legendární kapela ETC…vystoupí spolu s Olinem Nejezchlebou a kapelou Malý Bobr ve velkém sále královéhradeckého Adalbertina.


OLIN NEJEZCHLEBA & MALÝ BOBR - POCTA PETRU SKOUMALOVI
Koncert někdejších spoluhráčů Petra Skoumala s výběrem těch nejlepších "Skoumalovek" pro dospělé (Březen, Doteky, Odjezd atd.) i děti (Když jde malý bobr spát, Tygr jede do Paříže apod.) Repertoár koncertu tvoří skladby ze sólové tvorby Petra Skoumala, i tvorby z divadelních představení.

Sestava kapely:
Jaroslav Olin Nejezchleba - zpěv, violoncello
Norbi Kovács - kytary, zpěv
Milan Potoček (člen Divadla v Dlouhé) - klávesy, klarinet
Pavel Skála - kytary, zpěv
Jiří Zelenka - bicí, zpěv
Vladimír Pavlíček - housle, mandolína, harmonika
Pavel Novák - basa

VIDEOKLIP:
youtube
facebook
instagram


ETC…LEGENDA BIGBÍTU
s nadšeným souhlasem Vladimíra Mišíka pokračují spoluhráči rockové legendy v koncertování v mírně pozměněné sestavě a s Olinem Nejezchlebou za mikrofonem.

Více než 2 roky po ukončení koncertní činnosti legendy československého rocku, Vladimíra Mišíka, se muzikanti z jeho kapely ETC… rozhodli na popud mnoha fanoušků, že budou nadále koncertně hrát výběr skladeb z éry ETC.

Sestava:
Pavel Skála - kytary
Olin Nejezchleba - zpěv
Pavel Bohatý - zpěv
Jiří Zelenka - bicí, zpěv
Vladimír Pavlíček - housle
Jakub Červinka - kytary
Pavel Novák - basa
facebook
ETC… + OLIN & MALÝ BOBR

10

říjen


Intimní konverzace
 
Maniucha & Ksawery

Maniucha Bikont a Ksawery Wójciński tvoří duo, které vlastním originálním způsobem kombinuje jazzovou improvizaci s tradičními písněmi z oblasti bývalého Polska na území současné Ukrajiny.

Ve svých skladbách evokují jaro, svatby, milostné písně, ukolébavky a zasazují je do příběhů mapujících koloběhy přírody a lidského života. Společně vyprávějí příběhy z různých dob a hudebních žánrů, čerpají z mnohaletých cest Maniuchy za ukrajinskými vesnickými zpěváky i z vlastní vzájemné hudební představivosti.

Díky Ceně Polského národního rozhlasu a podpoře fanoušků nahráli své první album s názvem Oj borom, borom v březnu 2017. Maniucha & Ksawery při svých koncertech nejen zpívají a muzicírují, ale také připomínají příběhy a bajky spojené s jejich repertoárem.

---

Maja S. K. Ratkje & Stian Westerhus
 
Maja S. K. Ratkje & Stian Westerhus jsou dva stěžejní hudebníci norské scény, kteří jsou obvykle spojováni s elektronikou, efektovými pedály, samplery, zesilovači a počítači. V rámci dua ovšem předvádějí svou hudbu pouze akusticky prostřednictvím varhan, houslí, akustické kytary a svých hlasů. Tento výraz v jejich podání asociuje jak Kristianii 19. století, tak salony norských imigrantů na Středozápadě. Při několika příležitostech, kdy se duo v minulosti představilo, byla odezva ohromující. Kritici používají termíny jako „jeden z rozhodně nejsilnějších hudebních momentů roku“. Podmanivý barevný svět zvuků smyčcových a drnkacích strun, měchů, starého dřeva a skřípajících pedálů varhan vás pohltí.

10

říjen


Caroline má vlastní kuchařskou show, luxusní dům v drahé čtvrti a zrovna se chystá slavit, že její syn absolvoval na Cambridgi jako nejlepší z ročníku. Kromě toho má taky lehounký problém s pitím, za zády bulvární tisk, podivínskou osobní asistentku, manžela, který tráví většinu času na golfu, tak trochu poměr s mladším řemeslníkem a narůstající pocit, že něco není v pořádku. Bouřka, ke které se schyluje, nebude jenom za okny.

Komedie úspěšného britského dramatika Torbena Bettse (v Klicperově divadle jste mohli vidět úspěšnou inscenaci Vincenc) staví na vynikajících dialozích a černém humoru. Premiéru měla v červnu 2018 ve známém londýnském Park Theatre a okamžitě se stala diváckým hitem a získala řadu pozitivních kritik. Klicperovo divadlo ji uvede v české premiéře v režii Jana Holce (režiséra inscenací Doma, jsem zlato a Fernando Krapp mi napsal dopis).

10

říjen


10. října 2024 od 19 hodin v Adalbertinu, Hradec Králové

Kurzy meditace

Pro všechny zájemce nabízíme prakticky zaměřené kurzy meditace zdarma. Kurzy jsou určené jak pro úplné začátečníky, tak pro ty, kteří mají s cvičením meditace již zkušenost.
 
Meditační kurz je série navazujících setkání, které se konají dvakrát týdně po dobu 4 týdnů. V jeho průběhu si vyzkoušíme různá koncentrační i meditační cvičení a budeme se věnovat také tématům souvisejícím s praktickým uplatněním meditace v našem každodenním životě včetně doporučení spojených se zdravým životním stylem. Pokud si přejete získat základní představu o meditaci a osvojit si její praxi potom vám doporučujeme přicházet pravidelně na všechna setkání po celou dobu trvání základního kurzu.

Všechny kurzy probíhají jako služba veřejnosti zdarma.

Rezervace na www.hradeckralovemeditace.cz

Pořadatel: Spolek Umění meditovat

10

říjen


Ohlasy na premiéru byly skvělé, rozhodli jsme se Jarmilu a Pepu hrát ještě jednou. Tenhle čtvrtek od 19:00 to roztočíme v Pavijan pubu. Dvacet let od svatby prochází vztah Pepy a Jarmily krizí. Jarmila má podezření, že jí její muž tají něco zásadního. Do toho přichází syn Pavlík Jaromír a celou situaci ještě zkomplikuje. Dokáže Pepa celou situaci zachránit? Najdou si spolu s Jarmilou k sobě zase cestu?
Máme předem danou kostru, ale konkrétní scény vznikají až na místě. Úžasné taneční choreografie v podání Natálky Škardové, tři herci, jedno představení a spoustu nekoretního humoru. Listky budou na místě za 200Kč.

10

říjen


Příběh o mentálně postiženém muží, jehož cesta za získáním vytoužené inteligence je spjata s osudem laboratorní myši Algernon v režii Aleše Dvořáka. 

10

říjen


eden z nejdiskutovanějších filmů letošního roku vyháněl diváky ze sálu na všech letních filmových festivalech. Jak zapůsobí na vás? Satirický horor režisérky Coralie Fargeat si na festivalu Future Gate můžete užít v předpremiéře. Stárnoucí hvězda televizních obrazovek Elisabeth Sparkle (Demi Moore) dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Touha změnit přirozený chod věcí ale nikdy není jen tak, proto to má háček – Elisabeth se se svým novým, lepším já (Margaret Qualley) musí dělit o čas. Šokující satiru tematizující naši posedlost dokonalostí musíte vidět, pokud chcete být v obraze.

10

říjen


Po smrti otce se tři sourozenci se svými rodinami scházejí v domě, kde vyrostli. Jejich cílem je dům prodat a jít si zas každý po svých. Vzpomínky ale číhají na každém rohu a strach z minulosti i potřeba najít k sobě opět cestu sílí. Pořád je čas vzdát poslední hold zesnulému a napravit staré chyby v domě, který by mohl být svědkem nových příběhů.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

8
-
24

červen
-
říjen

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

13
-
10

srpen
-
listopad


V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. 

Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj.
 
Již před I. světovou válkou Pražské Předměstí počtem domů i obyvatel výrazně nezaostávalo za vlastním Hradcem Králové a z dřívější malé spíše zemědělské obce se i vnějším vzhledem stávalo město. Rozhodnutí vlády ČSR z 16. října 1924 o povýšení Pražského Předměstí na město tyto skutečnosti jen potvrdilo.
 
Nové město mělo zemědělsko-průmyslový charakter. V severní a střední části se nacházely průmyslové podniky, jižní oblasti, zejména Farářství, měly venkovský ráz. Oblast kolem Nerudovy ulice s vilovou zástavbou nabývala rezidenčního charakteru „lepší čtvrti“. Protože území Pražského Předměstí zahrnovalo i vlakové nádraží, plnilo rovněž úlohu vstupní brány do Salonu republiky, tedy do vlastního Hradce Králové. 
 
Cílem výstavy je připomenout méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

Pražské Předměstí 1924-2024 - město na předměstí
výstava

1
-
30

září
-
říjen


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na září/říjen

2
-
29

září
-
říjen


Obrazy Jana Dingy člověk vnímá pozvolna a nenápadně. Skrze hru barev a tvarů se stávají pocitem. Nenechte si ujít tuto výstavu a přijďte nasát výtvarnou atmosféru. Pokud se vám některý obraz velmi zalíbí, tak je možnost koupě. Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 9. od 17:00 a v rámci vernisáže vystoupí harfistka Antónia Petráková. Vstup volný.

2
-
30

září
-
říjen


Markéta Abrahamová se věnuje umělecké fotografii 3 roky. Z jejich snímků na vás dýchne spoustu emocí, které většinou neradi sdílíme s ostatními, či se za ně stydíme. Fotografie vyprávějí její životní příběh, ve kterém se jistě mnoho z vás zhlédne. Vstup volný.
výstava

3
-
30

září
-
říjen


Přijďte na výstavu obrazů a výtvarných artefaktů vypovídajících o vnitřním světě lidí s duševními obtížemi, které vytvořili pacienti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové v rámci arteterapie. Můžete se těšit na vernisáž, která se uskuteční 24. 9. 2024 v 17:00. V rámci vernisáže bude také od 17:45 beseda s peer lektorem z Péče o duševní zdraví.
výstava

5
-
31

září
-
říjen


Výstava Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš

  • Přijďte se podívat na výstavu Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš
  • Panelovou výstavu zapůjčila Správa KRNAP.
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 5. 9.  do 31. 10. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Jak semena putují krajinou
výstava

6
-
14

září
-
říjen


Výstava je k vidění do 14. října 2024.

Otevřeno pondělí až pátek 8 až 18.
Jan Kavan - Z hloubky (grafiky a kresby)
výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

16
-
18

září
-
říjen


Proč žijeme ve skleníku? Jaký je vliv člověka na klimatický systém Země? Co říkají scénáře vývoje klimatu? Jaké má a bude mít změna klimatu dopady ve světě a v ČR? Jaké aktivity pro ochranu klimatu probíhají ve světě? Co můžeme udělat my sami pro omezení dopadů změn klimatu? Unikátní putovní výstava o probíhající klimatické změně. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

28

září
-
říjen


Divadelním festivalem velkých malých divadel Čekání na Václava naplno startuje každá nová divadelní sezona Klicperova divadla v Hradci Králové. Festival Čekání na Václava je především představením toho nejlepšího, co narodilo na našich studiových, alternativních a progresivních „malých“ scénách. Měsíční akce je orámována dvěma Dny české státnosti – 28. 9. (Sv. Václav) a 28. 10. (Den vzniku samostatného Čs. státu).

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466


30
-
22

září
-
říjen


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen

1
-
26

říjen


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na říjen

1
-
30

říjen


Výstava je výběrem fotografií, které autorka Hana Posltová pořizovala několik let na různých místech. Zachytila na nich především radost, zaujetí dětí a samotné kouzlo bublin. Vstup volný.
výstava

2
-
16

říjen


Přijměte pozvání na výstavu obrazů hradecké malířky Yvony Jelínkové a pražské fotografky Aleny Vykulilové. Výstava s názvem Má vlast propojuje jejich lásku nejenom k výtvarné, ale i hudební tvorbě.
 
Vernisáž se koná u příležitosti životního jubilea Yvony Jelínkové 2. 10. 2024 v 17.00 hod. v galerii Automat.

Yvone Jelínková & Alena Vykulíková - Má vlast
výstava

3
-
31

říjen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na říjen

3
-
31

říjen


Zveme Vás na výstavu prací studentů Branding designu k výročí 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové.
 
Školu a její studenty požádali představitelé města o spolupráci s chystanými oslavami. Studenti měli vytvořit návrhy a předvést svoje nápady, jak různými akcemi/eventy připomenout a prezentovat občanům města, jak starobylé a zároveň moderní je. Zadání nebylo jednoduché, přesto vzniklo mnoho prací a návrhů nejen akcí pro všechny věkové kategorie, ale také návrhů reklamních předmětů pro město k této velké události.
 
Učitelé a studenti se statečně poprali s výzvou, jak prezentovat událost a od 3. 10. 2024 si expozici můžete prohlédnout v Infocentru na Eliščině nábřeží v Hradci Králové.

800 let Hradce Králové - výstava prací studentů Branding designu

3
-
28

říjen
-
listopad


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

5
-
24

říjen


Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové pod jednou střechou sdružuje obory s klasickým řemeslným zaměřením, ale i obory orientované na design a využití nejnovějších technologií. Cílem je vést studenty k odbornosti, tvořivosti a řemeslné zdatnosti.
 
Vernisáž se koná 7. 10. v 17.00 hod. v galerii U Přívozu.
 
Otevírací doba galerie: po–pá od 9 do 17 hod., so: od 9 do 12 hod. V sobotu 12. 10. bude v rámci Dne otevřených dveří galerie otevřena do 14 hodin.

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ