KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

20. října 2023

16
-
20

říjen


Květiny nepatří jen do období jara a léta. Krásné květy jsou i během podzimu! Nevěříte?

Pojďte si je do naší pobočky vyrobit. V otevírací době pobočky.

Vstup volný.

20
-
21

říjen


  • organizuje Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje
  • je inspirací při výběru střední školy
  • propojuje školy se zaměstnavateli napříč celým krajem
  • představuje kvalitní spolupráci firem a středních škol

Program

Pátek 09:00 – 18:00
  • 09:00 Slavnostní zahájení
  • 08:30 – 15:00 Soutěž TALENTY PRO FIRMY – mezinárodní krajské kolo
  • 09:00 – 18:00 Soutěž NEJLEPŠÍ STÁNEK ŠKOLY
  • 09:00 – 18:00 PŘEDSTAVUJEME POVOLÁNÍ – interaktivní stánky
  • 09:00 – 18:00 HIGH 3D TECHNOLOGIES – interaktivní stánky
  • 09:00 – 18:00 KARIÉROVÉ PORADENSTVÍ –stánek Úřadu práce
  • 16:00 – 17:00 JAK VYBRAT STŘEDNÍ ŠKOLU – přednáška Úřadu práce
 
 
Sobota 08:00 – 12:00
  • 08:00 – 12:00 PŘEDSTAVUJEME POVOLÁNÍ – interaktivní stánky
  • 08:00 – 12:00 HIGH 3D TECHNOLOGIES – interaktivní stánky
  • 08:00 – 12:00 KARIÉROVÉ PORADENSTVÍ – poradna Úřadu práce
* změna programu vyhrazena
Prezentace středních škol a zaměstnavatelů

20
-
25

říjen


Vlak Lemkin je souprava čtyř speciálně upravených nákladních vagonů, která od dubna 2023 na železničních stanicích v České republice nabízí veřejnosti zdarma výstavní a vzdělávací aktivity k tématu historie a prevence genocidního násilí a významu mezinárodního práva pro budoucnost Evropy a lidstva.

Vlak je pojmenován po Rafaelu (Rafału) Lemkinovi (1900 – 1959), polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida a hlavním iniciátorovi Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy, kterou Valné shromáždění OSN přijalo před 75 lety. Ve vagonech Vlaku Lemkin se prostřednictvím multimediální výstavy seznámíte s neobyčejným životním příběhem Rafaela Lemkina a motivy a okolnostmi vzniku pojmu genocida. Součástí Vlaku Lemkin jsou další výstavy k tématu prevence genocidního násilí a doprovodný program.
 
Otevírací doba pro veřejnost:
Pracovní dny: 14:00 – 19:00
Víkendy a státní svátky: 11:00 – 19:00

Pro školní skupiny je připraven vzdělávací program k tématu prevence genocidy. Program je možné zdarma na objednání absolvovat kdykoli během dne. Trvání programu je flexibilní dle možností škol, minimální délka je 1 vyučovací hodina. Maximální počet žáků na jeden program je 45. Vzdělávací program ve Vlaku Lemkin je určen žákům a žákyním 8. a 9. tříd základních škol a žákům a žákyním středních škol. Objednávky na: lemkin@studiagenocid.cz nebo 773 937 864

Více informací na www.studiagenocid.cz.

20

říjen


Inspirací pro tvorbu v Obrazárně je vždy jedno vybrané dílo z galerie, a to ze stálé expozice nebo z aktuální výstavy. Nejprve se s dílem (obrazem, sochou, plastikou, instalací,…) seznámíme, povíme si něco o okolnostech jeho vzniku i jeho tvůrci, a pak už se přesuneme do výtvarného ateliéru. Tam už nebude nic bránit naší tvorbě, podpořené pestrou škálou výtvarného materiálu. Program cílí na spolupráci dětí a rodičů.
 
KUBIŠTOVA PALETA

Studená, teplá, světlá, tmavá, jaká barva bude ta pravá? Poznáte, která barva studí a která naopak hřeje? Pojďte si s námi vytvořit svou vlastní barevnou paletu a zjistit, jak se barva chová, když se potká s jinou a co všechno se za ní skrývá. Pomůže nám v tom Bohumil Kubišta v jeho slavné Kavárně.
_____________________
PÁ | 20/10 15–17 hodin (rodiče s dětmi 6–10 let)
SO | 21/10 10–12 hodin (náctiletí 10–15 let)
PÁ | 03/11 15–17 hodin (rodiče s dětmi 4–6 let)
SO | 04/11 10–12 hodin (rodiče s dětmi 6–10 let)

NUTNOST PŘEDCHOZÍ REZERVACE NA: edukace@galeriehk.cz
Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma
_____________________

20

říjen



KURZY TANCE A SPOLEČENSKÉ VÝCHOVY MLÁDEŽE
DLOUHOLETÁ TRADICE, ŠPIČKOVÁ ÚROVEŇ
PODMANIVÉ PROSTŘEDÍ HISTORICKÉ BUDOVY ADALBERTINA
RENOMOVANÝ TANEČNÍ MISTR TOMÁŠ CHMEL
HUDEBNÍ DOPROVOD TANEČNÍHO ORCHESTRU BUMBLE BEE BAND
KULTIVOVANÁ VÝUKA A PŘÁTELSKÁ ATMOSFÉRA

13.října 5.lekce/speciální - Karneval v Riu

3.listopadu 7.lekce/speciální - Maškarní

21.listopadu 9.lekce Nácvičná

20

říjen


Premiéra nového představení je tady! “Pondělí. Začátek pracovního týdne. Měl to být jen další den s nůžkami a holícím strojkem. Když v tom se zjeví zákazník, kterého nikdo před tím neviděl a změní poklidný život jednoho lokálního holiče k nepoznání. Vykradená večerka, policejní výslech, milenky, které se vzájemně nesmí potkat. Měl to být jen další den v holičském sálonu, který se ale totálně vymknul kontrole. Budete si říkat, že už to nemůže být horší. A pak to příjde..”

Vítek Martinec jako upovídaný holič, milovník rybaření a rocker, který za celé představení nesleze z pódia . David Kupček se představí v rolích vámi oblíbených, ale i těch zbrusu nových, kdy si poprvé ve své herecké kariéře zahraje ženu a na jevišti během hry ztvární celkem šest postav. Dlouhých pět let uteklo od premiéry naší prvotiny “Nevinná láska” a my už cítili, že chceme udělat zase nějakou plnohodnotnou taškařici. Crazy komedie, kterou jste ještě nikdy neviděli a už zřejmě nikdy neuvidíte, bude mít premiéru 20.10. od 19:00 v Artičoku, pod režijní taktovkou Báry Viceníkové.
Lístky za 200Kč v prodeji v Artičoku.

Nečekaný střih aneb holičův perný den

Režie: Bára Viceníková
Holič: Vítek Martinec
Jindřich, Karel, Důchodce, Policistka, Milenka č.1, Milenka č.2: David Kupček
Dále hrají: Tereza Došelová
Choreografie: Tereza Dubcová
Plakát: Jakub Misík

Nečekaný střih aneb kadeřníkův perný den

20

říjen


Klasická dada komedie v podání souboru HKU a v režii Zdeňka Tesaře.

20

říjen



KURZY TANCE A SPOLEČENSKÉ VÝCHOVY MLÁDEŽE
DLOUHOLETÁ TRADICE, ŠPIČKOVÁ ÚROVEŇ
PODMANIVÉ PROSTŘEDÍ HISTORICKÉ BUDOVY ADALBERTINA
RENOMOVANÝ TANEČNÍ MISTR TOMÁŠ CHMEL
HUDEBNÍ DOPROVOD TANEČNÍHO ORCHESTRU BUMBLE BEE BAND
KULTIVOVANÁ VÝUKA A PŘÁTELSKÁ ATMOSFÉRA

13 října 5.lekce / speciální - Karneval v Riu

27.října 7.lekce / speciální - Maškarní

21.listopadu 9.lekce Nácvičná

20

říjen


Tahle taneční party je už legendární! Nejen OLDIES HITY je unikátní hudební projekt, který vrací na klubovou scénu starší i aktuální české i zahraniční taneční hity. Vrátíte se do let minulých, kdy byly v oblibě „odpolední čaje“ a právě oldies hitovky! Večerem Vás provede ostřílená dvojice DJ´s Pavel Ferbas a Pedro. Těšíme se!

20.10.2023 / 21:00

DJ PAVEL FERBAS
DJ PEDRO

Drink večera: BECHEROVKA + TONIK

Vstup: 100 Kč

Nejen oldies hity

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

1
-
30

září
-
říjen


Výstava fotografií fotoklubu OMEGA. V
 
prostorách galerie ústřední budovy knihovny budou pod tématem Za každého počasí vystavovat: Karel Bauer, Anna Benešová, Jan Bernhard, Monika Ficková, Kamil Klembara, Tomáš Lelek, Jitka Prausová, Květoslava Slezáková, Petr Soukeník a Marcela Zuchová.
 
Vernisáž se uskuteční ve středu 13. září 2023 v 16:30.

výstava

4
-
30

září
-
říjen


Výstava nejhezčích obrázků, se kterými děti z mateřských a základních škol uspěly v soutěži Ukrajinské pohádky, se přesouvá do ústřední budovy.
 
Spolufinancováno EU.

výstava

4
-
31

září
-
říjen


Výstava zachycuje výzkum globální změny, její projevy v atmosféře a dopady na biosféru a lidskou společnost. Tematicky se zabývá podzemními a povrchovými vodami z více úhlů pohledu, zajištěním dostatku vodních zdrojů a vodou v krajině, umělými mokřady a melioracemi, povodím Vltavy, ale i monitorováním kormorána velkého. Velmi zajímavou problematikou jsou aktivity Mezinárodní komise pro ochranu Labe a její více než třicetiletá činnost.
Výstavu připravil Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i. (dále ÚVGZ) – česká veřejná výzkumná instituce, evropské centrum excelence a jeden z ústavů Akademie věd ČR.
 
Výstava bude k vidění v galerii Dokola ve 4. NP.
 
ÚVGZ připravil 4. ročník výstavy „VODA JE ŽIVOT“ ve spolupráci s následujícími institucemi: Česká geologická služba, Český hydrometeorologický ústav, Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Mezinárodní komise pro ochranu Labe, Ministerstvo zemědělství, Povodí Vltavy, s. p., Výzkumný ústav meliorací na ochrany půdy, v. v. i., Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v. v. i.

výstava

4
-
3

září
-
listopad


Naše výstava ????????????. ????????. ????????????????. představuje díla tří umělců, kteří na sebe při vytváření nebo prezentaci svých děl berou specifická alter-ega nebo „PERSONU“ sloužící jako prostředky pro získaní větší svobody projevu. V každé postavě je často silný osobní nebo autobiografický prvek jako vnitřní aspekt umělcova alter ega. Vyprávění, autobiografie, performance a body art pomáhají formulovat jedinečně osobní prohlášení.
 
Umělci/kyně: Josef Rabara alias Mušnula, Matěj Pšenička alias Pchenda a Karel Vladyka alias Just Karen
 
Vernisáž: 4. 9. 2023 v 18, Galerie za Galerií, Tomkova 139/22
Výstava potravá do: 3. 11. 2023
 
Art. Do. Drag. je výstava současného umění zaměřená na téma „DRAG“ s mezigeneračním přesahem. Výstava poukazuje na to, že „DRAG“ je politický a patří na scénu současného umění.

Art. Do. Drag.
výstava

4
-
28

září
-
říjen


Názorná výstava Akademie věd ČR představuje základní fakta i mnoho zajímavostí o vodě, o jejím významu pro člověka i pro celou naši planetu. Její součástí jsou i 3D modely o koloběhu vody v přírodě a o využívání vody člověkem. Zjistíte, jakým způsobem si člověk vodu z přírody bere, jak ji používá a v jakém stavu ji do přírody vrací.
 
Spolufinancováno EU.

výstava

6
-
30

září
-
říjen


Ponořte se do oceánu, projděte antickým labyrintem, poznejte lidský mozek nebo prozkoumejte tajemství hub. Stačí zalistovat jednou z knih pro nejmladší čtenáře od těch nejlepších polských autorů a autorek. Věnují se designu, vesmíru, architektuře, národním parkům, včelám, hudbě, stromům nebo lidským vynálezům. Spojují je krásné ilustrace a originální obsah, který nenudí ani rodiče.
 
Na výstavě najdete knihy Aleksandry a Daniela Mizielińských, autorů bestsellerových Map nebo působivé velkoformátové obrázky Piotra Sochy. Nechte se inspirovat k listování světem!
 
Pro děti je přichystaná soutěž: na každém panelu najdete otázku a po jejím správném zodpovězení můžete vyhrát knižní cenu.
 
Organizují Polský institut v Praze a Polský knižní institut – Instytut Książki.

výstava

6
-
30

září
-
říjen


KONKRÉTNÍ PODZIM 2023/ELEMENTY
Vernisáž ve středu 6. září 2023 v 18 hodin
Výstava potrvá 7. 9. – 29. 9. 2023
GALERIE ŠKROUPOVKA
prostor pro současné umění
Škroupova 471/14, Hradec Králové, (prostor po Zdravotních potřebách)

Klub konkretistů KK3 v novém prostoru ve Škroupově ulici uvádí přehlídkovou výstavu členů a hostů klubu. Každoroční Konkrétní podzim má tentokrát téma Elementy. Elementy lze přeložit jako živly, základní prvky, bez nichž náš svět nemůže existovat.
Elementy a jejich vizuální vyjádření zkoumá víc jak dvacet umělců z řad konkretistů a jejich hostů: Nikos Amutidis, Ladislav Daněk, Vladana Hajnová, Josef Haring, Jolana Havelková, Vladimír Havlík, Pavel Hayek, Jaroslav Jebavý, Iva Kolorenčová, Štěpán Málek, Václav Malina, Břetislav Malý, Miloslav Polcar, Lada Semecká, Václav Sika, Miloš Šejn, Zdeněk Šplíchal, Miroslav Štěpánek, Pavel Štýbr, Filip Švehla, Markéta Váradiová a Lenka Vilhelmová.
 
Autoři nepřekvapivě rozšířili představu o tom, jaké elementy náš svět určují. Nejde jen o oheň, vodu, vzduch nebo zemi. Lidstvo je součástí přírody, ale to, co nás spojuje, je kultura. Mezi základní elementy se probojovala hudba, písmo, informace nebo barva.
Výstava je setkáním tvůrců racionálního tvůrčího založení. Účastní se autoři několika generací, návštěvníky čekají nejrůznější výtvarné formy: obrazy, kresby, objekty, instalace, tradiční i digitální grafika. Letos přijali pozvání k účasti na Konkrétním podzimu dva pozoruhodní mladí autoři, jejichž práce je konkretismu blízká. S jazykem geometrie pracuje Filip Švehla (1991), absolvent pražské Akademie výtvarných umění a finalista Ceny kritiky za mladou malbu z roku 2021. Z Hradce Králové pochází druhý z hostů, Břetislav Malý (1985). Vystudoval brněnskou Fakultu výtvarných umění VUT, kde v současné době pedagogicky působí v Kabinetu tradičních médií, vede kurzy technologie malby. Ale nenechte se mýlit, jeho tvorba se tradicí svazovat nenechá.
Martina Vítková
 
Součástí vernisážového programu bude …………………...
st 10−12 a 14−18
pá 10−14 so, ne po domluvě na tel. 721 217 734

Hradec Králové a Klub konkretistů
Konkretisté od svého vzniku v roce 1967 vystavovali na mnoha místech v republice i v zahraničí. V Hradci Králové navázal Štěpán Málek výstavní spolupráci pro oživení Gočárova Sboru kněze Ambrože s biskupem Štěpánem Kláskem už v roce 2002. Díky výstavní aktivitě vznikla Východočeská sekce Klubu konkretistů v Hradci Králové v roce 2007. Sekce brzy převzala dědičné závazky ostatních center a stala se nástupcem původního klubu.
 
Po dvaceti letech se výstavní činnost konkretistů přestěhovala z galerie amb do prostoru bývalých zdravotních potřeb ve Škroupově ulici. Galerie Škroupovka by mohla být zárodkem městské galerie, která Hradci Králové dlouhodobě v kulturním porfoliu chybí. Pro srovnání galerie v gesci města najdeme v Plzni, Ostravě, Pardubicích, Českých Budějovicích, Kolíně nebo Kutné Hoře. Padesátitisícový Trutnov naplní dokonce dvě městské galerie.
Klub konkretistů KK3 v prvním roce činnosti v novém prostoru prezentuje publiku výstavy dvojic autorů, a to rozhodně ne pouze konkrétního, či geometrického založení. Každoročním podzimním výstavním highligtem Konkrétní podzim. Přehlídka členů a hostů Klubu konkretistů na určité předem dané téma.
 
Kontakt: Jana Vincencová, koordinátorka KK3, janavincencova@email.cz, 721 217 734 Martina Vítková, kurátorka výstavy, martina.vitkova7@gmail.com, 604 125 028

Konkrétní podzim - Elements
výstava

11
-
30

září
-
říjen


Výstava arteterapeutických prací pacientů z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Cílem výstavy je přiblížit veřejnosti svět lidí s duševními obtížemi, rozpustit předsudky vůči duševně nemocným a ukázat některé postupy arteterapie a artefiletiky.
 
Vernisáž k výstavě se uskuteční zároveň s veselou besedou MUDr. Petra Hrubeše v pondělí 18. září 2023 od 17:00.

výstava

11
-
20

září
-
říjen


Výstava probíhá od 11. 9. do 20. 10. 2023 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy: 11. 9. 2023 v 16:00
Arno Čančík (1942) vystudoval obor kovorytectví na státní odborné škole v Jablonci nad Nisou. Rytectví a řezbářství studoval i v Novém Boru. Dlouhou dobu se věnoval návrhu mincí, plaket a medailí. Rytí a broušení skla klasickými i pokročilými (moderními) metodami se věnuje od 70. let 20. století
 
Ve svých rytinách (většinou do čirého skla) se věnuje různým tematickým okruhům (architektura, heraldika, člověk, příroda, abstrakce, kaligrafie). Rytiny vytváří pomocí malého rotujícího kamenného nebo mosazného kotouče. Také používá kotouče z diamantu. Kotouče jsou často malé o velikosti srovnatelné se špendlíkovou hlavičkou.

Miroslav Holča: Magický svět rytiny Arno Čančíka
výstava

1
-
31

říjen


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
31

říjen


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

1
-
31

říjen


23/06/23–21/01/24
 
Vizuální umělec Tomáš Svoboda vytvořil pro vstupní halu Galerie moderního umění v Hradci Králové multimediální instalaci Silent Disco (2023), ve které hledá odpověď na otázku, co je klíčovým faktorem ovlivňujícím podobu české společnosti v posledních třech dekádách.
 
Příklon k individualismu jako dědictví transformačních 90. let v České republice vede mimo jiné k obtížnému či žádnému řešení palčivých společenských problémů v naší zemi. Pokud má slovo „my“ neustále negativně zabarvený význam odkazující k době státního socialismu, není možné řešit potíže vyžadující širší společenský konsensus, solidaritu, velkorysost. „Já“ vítězí, ale za cenu tance na potápějícím se parketu.
 
Tomáš Svoboda
 
 
 
Tomáš Svoboda (*1974) vystudoval pražskou akademii (AVU). Následně absolvoval doktorský program na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Roku 2006 se stal finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Je spoluzakladatelem pražské galerie Display, vedoucím Ateliéru nových médií I na AVU a jedním z mála českých umělců, kteří se kromě vlastní umělecké tvorby věnují také navrhování architektury výstav. Ve svých volných konceptuálně zaměřených dílech se dlouhodobě zabývá tématem filmu, působením obrazu a textu na jazyk a myšlení lidí. Pracuje s médiem videa, malby, fotografie i performance a jeho dílo zahrnuje rovněž celovečerní filmy.

1
-
31

říjen


23/06/23–14/01/24

Kurátor: Jan Florentýn Báchor | Galerie Vladimíra Preclíka

Výstava v Galerii Vladimíra Preclíka GMU představuje sochaře Josefa Škodu jako jednu z osobností, které se umělecky podílely na „budování“ identity Československé republiky. Nový stát si potřeboval zvolit vlastní umělecký jazyk a symboliku, jimiž by se odlišil od rozpadlého Rakouska-Uherska. Vznikaly tak alegorické plastiky na fasádách, pomníky či práce oslavující republiku.
 
Díla osazená ve 20. a 30. letech vzývala českou minulost,
kterou často personifikovaly významné osobnosti. Škodovy práce pro veřejný prostor můžeme vnímat právě v tomto kontextu. V Hradci Králové a jeho blízkém okolí nalezneme přes 10 autorových realizací, které představují pomníky historických figur a tehdy politicky aktivních osobností, alegorické plastiky, anebo skulptury k výzdobě architektury. V jeho tvorbě zaujímají významné místo také pomníky k první a druhé světové válce umístěné v Pileticích, Blešně, Svinarech a na Pouchově.
 
Škoda patřil k nejvyhledávanějším sochařům v Hradci Králové a blízkém okolí, pravděpodobně kvůli umělecké kvalitě zpracování děl i prestiži, kterou získal díky zakázkám, na nichž se podílel architekt Josef Gočár nebo jeden ze Škodových učitelů Jan Štursa. Výstava si klade za cíl poukázat na význam autorovy sochařské tvorby, kterou přispěl ke kultivaci veřejného prostoru Hradce Králové, a představit jeho realizace v širších souvislostech.

výstava

1
-
30

říjen


Na výstavě můžete vidět olejomalby a kresby (kombinovaná technika na papíře), při jejichž tvorbě jsem se nechala plně unášet svou fantazií a snažila se odpoutat od všech hranic a bariér ve své mysli. Pokuste se v nich objevit něco, co je vám blízké. Nechce na sebe působit divokost barev, vášeň a svobodu, která mě v procesu tvorby provázela.

výstava

1
-
31

říjen


Putovní výstava mladého německého fotografa ve foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, připravily Charita ČR s Caritas Deutschland. 

Akci pořádají Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách pod záštitou primátorky města.
Spolufinancováno Evropskou unií, statutárním městem Hradec Králové a z projektu Unicef.

Více také na www.hk.caritas.cz a na facebooku https://www.facebook.com/ukrajinskyspolekunas.cz.
výstava

1
-
31

říjen


Banská Bystrica, centrum Horehronské kotliny na středním Slovensku, je zároveň i centrem Banskobystrického kraje. Díky svému kulturnímu bohatství je Banská Bystrica označována za perlu středního Slovenska. Poznejte toto partnerské město objektivem místního fotografického nadšence V. Letríka. Fotografie jsou rovným dílem rozděleny mezi pohledy na město a živou folklorní tradic v podobě pestrobarevných krojů.


Vernisáž výstavy se uskuteční 1. 10. od 9:30 hodin.
výstava

1
-
31

říjen


Přijďte se podívat na putovní výstavu, kterou zapůjčila Česká společnost ornitologická. Určeno pro širokou veřejnost.

Kdy a kde:
  • od 20. 9.  do 31. 10. 2023
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
 
Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Městská zeleň – společný prostor pro ptáky
výstava

1
-
28

říjen


Divadelním festivalem velkých malých divadel Čekání na Václava naplno startuje každá nová divadelní sezona Klicperova divadla v Hradci Králové. Festival Čekání na Václava je především představením toho nejlepšího, co narodilo na našich studiových, alternativních a progresivních „malých“ scénách. Měsíční akce je orámována dvěma Dny české státnosti – 28. 9. (Sv. Václav) a 28. 10. (Den vzniku samostatného Čs. státu).

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466


2
-
30

říjen


Aleš Sládek žije v Pardubicích a fotografie je jeho životním ko¬níčkem. Fotografii se věnuje od roku 2007, kdy v Praze začal navštěvovat Klub Fotografů Amatérů na Žižkově (KFAŽ) a jehož členem byl až do zániku klubu. Ve fotografii navazuje na rodinou tradici a jde ve šlépějích svého staršího bratra, Oto Sládka, který je známý svými minimalistickými kompozicemi. Se svými fotografiemi dosáhl úspěchů na amatérské scéně, kdy nejvýznamnějším bylo první místo v jedné z kategorií na Praze Fotografické.  Dlouhodobě se věnuje jak digitální, tak analogové fotografii a rád experimentuje i s přesahem fotografického média do dalších uměleckých oborů, čehož je tato výstava důkazem.
 
„Mám rád fotografii, a výtvarné umění jako takové. O fotografii a fotografování uvažuji nejen jako o čistě estetické záležitosti, ale také jako o způsobu života a osobního rozvoje. Z tohoto důvodu se nevěnuji konkrétnímu druhu fotografie, ale vždy se snažím o proniknutí do pro mě neprobádaného odvětví fotografie, ať už se jedná akt, dokument nebo konceptuální umění. O fotografii, světě kolem nás a obrazech které hledáme skrz hledáček fotoaparátu rád přemýšlím.

Fotografie mě zkrátka baví a doufám, že vás bude bavit se mnou. „

Aleš Sládek
 

Aleš Sládek - Návod k upotřebení
výstava

2
-
31

říjen


Na černobílé fotografii hra světla a stínů citlivěji zachycuje fotografované objekty. Autor výstavy Mgr. Jiří Komárek se pokusil zachytit některé hradecké i okolní stavby v tomto provedení, ať již objekty ve městě, nebo v okolní přírodě.
 
Výstava je přístupná v otevírací době pobočky.

výstava

2
-
31

říjen


Knižní grafika je svébytným uměleckým oborem, který propojuje obsah, styl, formát a jednotlivé součásti knihy do jednoho uceleného díla. Důležitou součástí knihy je obálka, která knihu pomáhá identifikovat a propagovat ji.
 
Výstava zachycuje proměnu českých knižních obálek od konce 19. století do 60. let 20. století. Představuje také autorskou knihu jako specifické umělecké dílo jednoho autora.
 
Seznamte se s knižní grafikou napříč různými styly prostřednictvím výstavy, kterou naleznete ve výlohách pobočky.

výstava

4
-
28

říjen


* změna programu vyhrazena
Mood - program na říjen

4

říjen
-
prosinec


VÁCLAV MALINA + ALEŠ SVOBODA

ELEMENTY

GALERIE ARTPATRO

Budova Magistrátu Města Hradec Králové
4. 10. – 4. 12. 2023

Kurátor: Martina Vítková
Dramaturg: Jana Vincencová

Magistrát města Hradce Králové spolu s Klubem konkretistů KK3 připravili pro návštěvníky Gočárovy budovy Magistrátu a pro všechny milovníky umění třetí a půltou výstavu z cyklu ARTPATRO. Tentokrát se výstava z levého křídla rozšířila i na křídlo pravé.
Výstava je součástí Konkrétního podzimu 2023, jehož tématem jsou ELEMENTY.
 
Co je elementem života? Nepochybně to, co nacházíme v přírodě, oheň, voda, země, vzduch. Lidé postupně dodávají: duch, pneuma, prázdnota, elektřina, světlo etc. Rozpětí od přírodního po umělé (artificiální) zastupují dva žáci Zdeňka Sýkory, Václav Malina a Aleš Svoboda. Oba patří k dlouholetým a zásadním členům Klubu konkretistů. Stojí za nimi velmi aktivní kariéry, které ještě zdaleka nekončí. Přesto můžeme říci, že někde na počátku bylo jejich kvalitní školení: spojení vizuálního umění a filozofie. Oba se inspirovali vědou, Malina fyzikou světla, Svoboda spojením biologie s computer science na bázi programování a algoritmů.
 
Václav Malina (1950) malíř, grafik, autor objektů, výtvarný publicista, básník, pedagog a kurátor po dekádu vedl Galerii města Plzně. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Plzni a pokračoval na Filozofické fakultě UK v Praze u Zdeňka Sýkory. Vyučoval na státních i soukromých uměleckých školách v Plzni, Stříbře, Blatné a Mariánských lázních. Jeho precizní obrazy jsou ovlivněné strohostí minimalismu a zároveň původním zdrojem, pozorováním přírody, barev a světla. Je členem skupiny Měkkohlaví a KK3.
 
Aleš Svoboda (1956) je multimediální umělec, kritik, teoretik umění a vysokoškolský pedagog. Vyučuje na Fakultě humanitních studií UK jako vedoucí kreativního modulu. Působí v Praze a v Poděbradech. Studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jeho diplomní práci o kinetismu vedl Zdeněk Sýkora. Od počátku 80. let rozvíjí svou tvorbu orientovanou na geometrické, neokonstruktivistické a konkrétní umění. Věnuje se využití počítačů v umělecké tvorbě. Je členem a teoretikem KK3.
 
ART PATRO
MAGISTRÁT MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ
ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY 408, 502 00 HRADEC KRÁLOVÉ
OTEVŘENO PO – PÁ 8 – 17 HODIN https://janavincencova.wixsite.com/klubkk3/konkret-cee5

Václav Malina, Aleš Svoboda - Elementy II
výstava

5
-
28

říjen
-
leden


Výstava ukazuje houby jako muzejní exponát, učební pomůcku, výtvarné dílo, objekt vědeckého zkoumání, ale i běžně používané předměty.
 
Návštěvníci se seznámí s jednotlivými částmi houby, různorodostí plodnic, s jedovatými houbami nebo s mýty a zajímavostmi o houbách.
 
Mykologická sbírka našeho muzea patří mezi pět největších v České republice, výstava vám představí, jak vypadají herbářové položky, jaké údaje jsou na etiketách (tedy schedách), nebo k čemu jsou dobré výtrusy hub.

výstava

6
-
20

říjen
-
listopad


Výstava obrazů výtvarnice Petry Smutkové
 
Výstava potrvá od 6.10. do 20.11. a přijít na ni můžete ve všední dny mezi 17 a 21 hodinou, v sobotu mezi 14 a 18 hodinou. Mimo tyto časy si návštěvu výstavy domluvte na tel. 734 378 401.

Petra Smutková - Obrazy
výstava

6
-
28

říjen


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na říjen

7
-
28

říjen


* změna programu vyhrazena
Klub č. p. 4 - program na říjen

8
-
26

říjen
-
květen


08/10/23–26/05/24

kurátor: Tomáš Kolich | Prostor

Výstava Hledá se mistrovské dílo prezentuje více než 250 obrazů ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Cílem výstavy je porovnat kánon českých (respektive československých) dějin umění s vkusem soudobého publika.
Hledá se mistrovské dílo
výstava

8
-
21

říjen
-
leden


08/10/23–21/01/24

Kurátorka: Vjera Borozan | Bílá kostka

Umění Ivana Voseckého se většinou vzpouzí snadnému čtení a interpretaci. Nejspíše proto, že svébytným způsobem vyjevuje nejednoznačnosti i rozpory světa umění a světa, v němž žijeme. Ačkoli na první pohled mohou autorova díla působit příliš přímočaře, prvoplánově nebo provokativně, téměř vždy se dotýkají základních otázek naší existence.
 
Výstava s lakonickým názvem Pravda se zaměřila výhradně na umělcovy textové práce. V prostoru Bílé kostky naleznete autorovo starší dílo Pracuj víc otroku (2007) ze sbírky královéhradecké galerie a také jeho zcela novou práci Strach ze smrti je zdrojem moci, jež vznikla v dialogu s kresbou Jaroslava Panušky Hašek na smrtelné posteli z roku 1923, kterou Vosecký vybral ze sbírky GMU.
 
Možnosti pohybu a čtení v prostoru, vrstvení významů a jejich interpretaci autor nechává zcela na diváctvu. Důležitou roli v tomto procesu hraje materiálové a estetické provedení jednotlivých sdělení, které navozuje celkovou atmosféru i vyznění instalace a naviguje divákovu představivost.
 
Zmíněné práce, prezentované v galerijním prostoru, doplňuje umělcova instalace Pravda je víra, víra je pravda… v oknech královéhradeckého Hotelu Černigov. Vosecký v ní mimo jiné pracuje s historií a kontextem místa, do něhož dílo situoval. Zároveň testuje možnosti i limity aktuálních diskuzí, týkajících se nejen svobody slova, ale i dalších naléhavých témat současnosti.
 
IVAN VOSECKÝ (*1963 Hradec Králové) studoval nejprve architekturu na ČVUT v Praze a po jejím dokončení nastoupil na pražskou Akademii výtvarných umění.  Poté, co prošel čtyřmi různými ateliéry (mj. Milana Knížáka a Miloše Šejna), diplomoval v malířském ateliéru Vladimíra Skrepla. Samostatně vystavoval ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze (Die Kunst ist unser Leben, 2000), v Londýně v Divus Unite (Go into Yourself, 2008) nebo v Domě umění v Brně (Dekonstrukce Guernicy, 2009). Ze skupinových výstav lze zmínit Snížený rozpočet (Mánes, Praha, 1998), Konfrontace (České centrum v Londýně, 2000), Ostrovy odporu (Národní galerie v Praze, 2012) nebo Rozhněvanou planetu (Galerie NTK, Praha, 2017). V současnosti se věnuje malbě, hudbě a architektuře. Pracuje jako vedoucí Ústavu výtvarné tvorby na Fakultě architektury ČVUT. Autorovo dílo je zastoupeno v Galerii Klatovy / Klenová, v Galerii výtvarného umění v Chebu nebo v Galerii moderního umění v Hradci Králové a v soukromých sbírkách v Čechách i v zahraničí. Nejvíce jeho prací se nachází ve sbírce Richarda Adama (30 obrazů a objektů).

výstava

8
-
21

říjen
-
leden


08/10/23–21/01/24
 
Kurátorka: Tereza Stejskalová | Černá kostka
Jak spolu souvisejí životní osudy umělkyně a životní peripetie jejího díla? Jak se umění prolíná s mezilidskými vztahy? Nakolik gender ovlivňuje „kariéru“ umělkyně, ale i osud jejího díla? Proč pořád věříme v romantický mýtus génia, jehož jedinečné dílo nutně pramení z existenciální krize a utrpení? Jaký dopad má tento mýtus na vzájemné vztahy v kulturním poli a společenské podmínky, tedy podloží, ze kterého vyrůstá každá umělecká tvorba? Jakou roli při vzniku podobných hrdinských mýtů hrají média? To jsou některé ze zásadních otázek, které si klade výstava Adély Babanové Promluvme si o Evě.
 
Představuje dílo autorky, jež se dlouhodobě zabývá pohyblivým obrazem, v oblasti na pomezí filmu a současného umění. Patří mezi klíčové představitelky jak současného umění, tak českého experimentálního filmu. Výstava situovaná v prostoru Černé kostky prezentuje videoinstalaci Zurich z roku 2008, jež v roce 2021 obohatila sbírky Galerie moderního umění v Hradci Králové.
 
Při vzniku videoinstalace Zurich se Adéla Babanová inspirovala rozhovorem z roku 1973 otištěným v časopise Artforum, který vedla americká kurátorka a kritička Lucy R. Lippard s manželským párem umělců Robertem Smithsonem a Nancy Holt.
 
Adéla Babanová (*1980) je česká umělkyně, která pracuje s pohyblivým obrazem, filmem a videoinstalací. V roce 2006 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze. Umělkyně se stala finalistkou několika ocenění, například Ceny Jindřicha Chalupeckého (2012), Ceny 333 Národní galerie v Praze (2011) nebo německé ceny Dorothea von Stetten Kunstpreis (2014). Samostatně vystavovala mimo jiné v Galerii hlavního města Prahy (Návrat do Adriaportu, 2014), či ve slovenské galerii Zahorian & Van Espen (Neptun. Adéla Babanová & Hosté, 2019). Z mnoha skupinových výstav lze uvést například The Travellers (Kumu Art Museum, Tallin, Estonsko a Zachęta, National Gallery, Varšava, Polsko, 2017), No Art Today? (2022, Galerie hlavního města Prahy, 2022), Shifted Realities (Galerie Rudolfinum, Praha, 2023). Babanová se také zúčastnila mnoha filmových festivalů, například MFF Karlovy Vary; MFDF Jihlava; MFF Febiofest, Praha; nebo festivalu LOOP Barcelona. Babanová se věnuje především krátkým hraným filmům, pohybujícím se na pomezí videoartu a filmu, přičemž spolupracuje se svým bratrem Džianem Babanem, který je autorem téměř všech scénářů a hudby. Její filmy často vycházejí ze skutečných kontroverzních nebo tajemných událostí z nedávné československé historie. Umělkyně ve svých dílech využívá archivní záběry, které manipuluje a přetváří ve zcela nový příběh. Snímky odkazují na ideologie a dezinformace, přepisování historie a politiku paměti. Tvorba Adély Babanové je zastoupena ve sbírkách FRAC Normandie, Galerie hlavního města Prahy, Galerie moderního umění v Hradci Králové a v soukromých uměleckých sbírkách. Žije v Praze.

výstava

10
-
30

říjen


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen

18
-
13

říjen
-
listopad


Vernisáž se uskuteční 18. října od 17 hodin. Výstava potrvá do 13. listopadu 2023.
Miloš Chromek: Transformace
výstava

19
-
2

říjen
-
listopad


Rozruch, neotřelost, neslýchané a neviděné novinky. Nové, neotřelé nápady, které si razí svou cestu, a to samozřejmě nezůstává bez pozornosti. Ruch, zvuk – libé nebo nelibé vjemy. Povznášející, motivující, aktivizující!
 
Střední umělecká škola hudebních nástrojů a nábytku Hradec Králové na své každoroční školní výstavě opět prezentuje široké spektrum studentských prací. Vedle prací uměleckořemeslných oborů, se představí práce budoucích bytových designérů a prototypy z oboru průmyslový design. Práce vznikaly díky soustředěným vztahům mezi studenty a jejich pedagogy. Vznikaly jako výsledek hledání a nacházení, vzájemné komunikace a objevování nových cest tvůrčí práce.  Na výstavě jsou průřezově zastoupeny všechny vývojové fáze studentské práce.
 
Slavnostní vernisáž se koná ve středu 18. 10. 2023 v 17:00 hodin.
 

výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA