KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

19. září 2024

30
-
22

srpen
-
září


hudba > film> výtvarné umění > performance > workshopy > diskuze > projekce

kompletní program brzy zde > > > www.menumusic.cz

16
-
20

září


Přijďte si s dětmi vytvořit mořskou chobotničku. Výtvarná dílna probíhá celý týden v otevírací době dětského oddělení. Vstup volný.

19

září


PŘEDPRODEJ VSTUPENEK NA KONCERT JARKA NOHAVICI
 

Na www.hkpoint.cz bude od 19. září zahájen předprodej vstupenek na koncert jednoho z našich nejznámějších písničkářů, Jarka Nohavici, a jeho hostů. Koncert proběhne 12.11. 2024 od 19 hodin v Kongresovém centru Aldis.
 

Heligonka, kytara, známé hity i aktuální novinky z alba Máma mi dala na krk klíč – to vše vás čeká v rámci jeho sólového recitálu!
 

Nohavicovy koncerty jsou vždy plné překvapení a neustále nově sestavené, takže fanoušci se mají opravdu na co těšit! Doprovázet ho budou vynikající muzikanti – Robert Kusmierski na akordeon a piano a Pavel Plánka na perkuse a bicí.
 

* Délka koncertu: cca 2 hodiny, bez přestávky

* Není vhodné pro děti do 15 let!

* Na místě si můžete zakoupit CD, DVD a zpěvníky.

* Počet vstupenek na jednu osobu je max. 6 ks!!!
 

Nezapomeňte, vstupenky v prodeji od 19. září na www.hkpoint.cz

Foto: Vladimir Yurkovic


19

září


Přijeďte za námi 19. září 2024 na každoroční setkání fotografů, filmařů a fototiskařů FOMEITOP pořádané v našem areálu v Hradci Králové! Tato akce je ideální příležitostí pro všechny, kdo chtějí nabrat inspiraci, načerpat nové vědomosti a setkat se s lidmi z branže. Navíc, vstup na akci a její hlavní program je zcela ZDARMA!

Konkrétní jména hostů a kompletní program představíme v průběhu léta. Těšíme se v září na viděnou!

19

září


  • Tylovo nábřeží (mezi Pražským a Tyršovým mostem)
  • Na nábřeží bude připraveno množství aktivit jako např. půjčování kol, elektrokol (Endorphin RepublicKellys FactoryJoy bike) a koloběžek( KOSTKA kolobka) zdarma, budete si moci prohlédnout elektrobus i v kabině řidiče, zjistit novinky z městské hromadné dopravy, zopakovat si znalosti z oblasti bezpečnosti silničního provozu, dozvědět se víc o sdílených kolech. K dispozici bude základní servis kol i s instruktáží, jak si kolo doma sami seřídit (Future CyclingEndorphin Republic). Zájemci se dozví více i o sdílených kolech Nextbike a jejich provozování v Hradci Králové. 
  • U stánku statutárního města Hradec Králové se dozvíte něco o Školních plánech mobility, které byly zpracovány pro 4 základní školy a o dalších projektech města. 
  • Pokud máte doma staré nebo dokonce nepojízdné kolo, můžete ho darovat v rámci projektu Kola pro Afriku. Bližší informace o místech a termínech sběru kol se dozvíte na stánku města Hradec Králové.
  • Pro děti i dospělé bude připraveno množství zajímavých aktivit jako žonglování, malování na textil, ukázka a workshop sebeobrany, mobilní klub Garáž NZDM Klídek s programem pro děti a další.
  • Přijďte si popovídat se zástupci vedení města. Pokud máte nějaké dotazy, budeme mít jedinečnou příležitost je probrat přímo s těmi nejpovolanějšími.
  • Samozřejmostí je i občerstvení.
  • Atmosféru v průběhu odpoledne navodí DJ Segment a akustické hudební duo/ trio Two 4U.
odpolední program pro veřejnost:
 

19

září


K programu letošního ročníku akce Týdny pro duševní zdraví se i letos připojí Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové, která připravuje na čtvrtek 26. září 2024 pro zájemce Den otevřených dveří, v Knihovna města Hradce Králové je až do konce října přístupná výstava výtvarných prací pacientů kliniky.
 
Den otevřených dveří, který se uskuteční od 15:00 hodin ve výukovém centru psychiatrické kliniky nabídne kromě přednášek odborníků také možnost prohlídky kliniky či hudební vystoupení. Součástí bude také prodejní výstava výrobků pacientů Psychiatrické kliniky FN HK.
Obrazy a výtvarné artefakty vypovídající o vnitřním světě lidí s duševními obtížemi vznikly v rámci arteterapie pod vedením Martiny Jiroutové. Vernisáž výstavy je naplánována na 24. září od 17:00 hodin za hudebního doprovodu kytaristy Petra Tobišky. Připravena bude také beseda s peer lektorem z Péče o duševní zdraví.
 
Týdny pro duševní zdraví v České republice každoročně konají od 10. září do 10. října, který je Světovým dnem pro duševní zdraví. Bližší informace o této akci je možné najít na www.tdz.cz

Den otevřených dveří na Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové

19

září


Nechte se provést po místech spjatých s působením československé paraskupiny Barium, která vedla mimořádně úspěšnou odbojovou činnost proti nacistům.
 
Historik Jan Hrubecký a badatel Vladislav Severin vás zavedou na místa Hradce Králové, kde před 80 lety odbojáři působili.
 
Procházka začne v Muzeu východních Čech na Eliščině nábřeží a součástí bude zastávka v Gayerových kasárnách, kde účastníci budou moci unikátně zhlédnout předměty z muzejních sbírek vážící se k II. odboji.
 
Vstupné 120 Kč

19

září


Přijďte se podívat, jak dopadla rekonstrukce hřiště a vyzkoušet si můžete také tradiční i netradiční sporty. Těším se na vás!
Slavnostní otevření školního hřiště

19

září


Pravidelný otevřený prostor pro kresbu lidské figury podle živého modelu s malířkou Petrou Malinovou. Jak na proporce lidské postavy, aby měla hlavu a patu tam, kde mají být? Jak málo linií a tvarů stačí k zachycení postavy? To a mnohem více se dozvíte i vyzkoušíte při studijní kresbě.

Program se koná vždy třetí čtvrtek v měsíci od 17:30

Délka programu: 120 minut

Lektor:  MgA. Petra Malinová

Cena: 300 Kč (zahrnuje výtvarný materiál)
Nutnost rezervace na: edukace@galeriehk.cz


19

září


Marie se snaží skloubit kariéru s péčí o děti a domácnost, zatímco Sigmund je neustále na cestách. Stejně jako mnoho jiných vztahů, i ten jejich začal bezstarostnou zamilovaností. Po letech manželství však přichází vážná krize a Marie musí čelit svým největším obavám. Vztah ale nemůže zachránit, aniž by sama prošla upřímnou sebereflexí. Norská režisérka Lilja Ingolfsdottir natočila autentické vztahové drama, které si na festivalu v Karlových Varech získalo srdce diváků a obdrželo pět ocenění, včetně Ceny za ženský herecký výkon pro Helgu Guren.

19
-
22

září


Vážení a milí přátelé sborového zpěvu, zveme vás na devatenáctý ročník festivalu Sborové slavnosti, který se bude odehrávat v Hradci Králové, tentokrát od čtvrtka až do neděle. Letos se festivalu zúčastní přední dětské sbory z České republiky, Maďarska a Slovenska.
Těšit se můžete i na oper air koncert slovenské vokální skupiny For You a také na společné skladby českých autorů, které zazpívají dohromady všechny sbory festivalu na nedělním galakoncertě ve Filharmonii Hradec Králové.

Festival se koná za podpory města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR.

Program

ČTVRTEK 19. ZÁŘÍ | ZAHAJOVACÍ KONCERT

18:00, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Hradec Králové
Jitříčko (KHDS Jitro)
Kantiléna Hradec Králové
Jizerka Semily
Severáček Liberec
Pražská Kantiléna
Úsmev Brezno (SK)
Chlapecký sbor Cantemus (HU)
----------------------------------------------------

PÁTEK 20. ZÁŘÍ

14:30, AUPARK
představí se krátce všechny sbory festivalu

18:00, Sbor kněze Ambrože
Úsmev Brezno (SK)
Pražská kantiléna
Smíšený sbor Jitro

21:00, Galerie moderního umění
TBA
----------------------------------------------------

SOBOTA 21. ZÁŘÍ

9:30 Sborové dopoledne na Pivovarském náměstí | OPEN AIR
představí se krátce všechny sbory festivalu

16:30, Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kantiléna Hradec Králové
Vokální harmonie Hradec Králové
Radost Praha
Jizerka Semily
Severáček Liberec

19:30, Pivovarské náměstí | OPEN AIR
Vokální skupina For You (SK)
----------------------------------------------------

NEDĚLE 22. ZÁŘÍ

16:00 GALAKONCERT, Filharmonie Hradec Králové
Královéhradecký dětský sbor Jitro
Cantemus (HU)
provedení společných skladeb všemi sbory festivalu
A. Dvořák: Goin Home, diriguje Jaroslav Šindler
J. Suk: Deset zpěvů pro ženský sbor s doprovodem klavíru na 4 ruce (výběr), diriguje Igor Karpilovskij
B. Smetana: Proč bychom se netěšili z opery Prodaná nevěsta, diriguje Jiří Skopal

Změna programu vyhrazena

19

září


Police Symphony Orchestra (PSO) je amatérská hudební parta stovky muzikantů, zpěváků a dobrovolníků z malého města u polských hranic. S nakažlivou energií se vrhají do realizace čím dál tím troufalejších nápadů – vyprodat legendární pražskou Lucernu, uspořádat benefiční koncert pro 5 000 diváků nebo si zahrát se zahraniční hvězdou. Sny a plány jsou skvělé, ale když je chcete přenést do reálného života a čelit všem výzvám, není to žádná sranda. Ustojí nadšenectví střet s dospělostí a najdou členové PSO to, co je v životě opravdu důležité? Celovečerní hudební film o mimořádném hudebním uskupení, které se vydává na velká pódia, je zároveň osobní výpovědí obyčejných mladých lidí o světě kolem nás.

19

září


Kantonem Bern do Grindelwaldu na úpatí Eigeru a údolí Simmental za pastýři hrajícími na tři a půl metru dlouhý roh. Z Garmische k největšímu vodopádu hudební krajinomalby. Výstup za východu slunce, cíle sezony leží vysoko!
OZVĚNA ALP
MÜLLER EIGER, SYMFONICKÁ SKICA
MAURER KÜHREIHEN, KONCERT PRO ALPSKÝ ROH
R. STRAUSS ALPSKÁ SYMFONIE

Mike Maurer alpský roh
Filharmonie Hradec Králové
Kaspar Zehnder dirigent

Koncert se koná pod záštitou Švýcarského velvyslanectví v České republice.

19

září


Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu.

19

září


Film vypráví příběh kluka Tondy a jeho dědy, původem ruského šlechtice, amatérského malíře, člověka s noblesou, a především s pestrými a dramatickými životními osudy v podání excelujícího Miroslava Krobota. Tato dvojice společně vzdoruje složité době roku 1968. Tonda je drobný, brýlatý kluk, nemocný na průdušky. A tak když se rodiče s jeho starším bratrem Jirkou v létě roku 1968 vydávají na výlet do Paříže, má smůlu. Musí zůstat na čerstvém vzduchu na chalupě v Jizerských horách pod dozorem svého dědy. Ten je svérázným potomkem ruských šlechticů, mužem s velkou noblesou, který ve svém životě vždy musel čelit velkým dějinám. Jejich prázdninové soužití, o které Tonda rozhodně nestál, však změní noc na 21. srpna. Děda moc dobře ví, co ruská okupace znamená, má co dělat, aby vyděšeného vnuka uklidnil. Pokouší se ho posílit a navzdory pohnuté době do něj něco ještě dobrého vložit, obohatit jeho duši. Učí ho francouzsky, vybraně stolovat a hlavně se nevzdávat. Konec světa je silný příběh ze složité doby, vyprávění plné kontrastů, ať už jde o vztah mezi tím, co obnáší dědův bohatý život a Tondův dětský svět plný naivity, ale i upřímnosti a lásky. Sledujeme poetický příběh viděný dětskýma očima, kde nechybí jemný humor i dramatické situace nečekané vojenské okupace.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

8
-
24

červen
-
říjen

17
-
20

červen
-
září


Výstava probíhá od 17. 6. do 20. 9. 2024 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy 17. 6. v 16:00 hodin.

MARKÉTA ŠKOPKOVÁ vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, Vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze, Atelier keramiky a porcelánu a Soukromá studia fresky a ilustrace v Itálii.
 
Zabývá se volnou i užitkovou keramikou, vytváří figurální plastiky, dekorativní a zahradní keramiku, fontány, žardiniéry, svítilny. Věnuje se i tvorbě medailí, maluje fresky a ilustrace. Je autorkou malované Křížové cesty pro hřbitovní kostel v Broumově a nástěnné výzdoby hřbitovní kaple v Šestajovicích u Jaroměře. Zúčastnila se III. hrnkového sympozia v Dubí /1993/, VII. keramického sympozia v Lučenci /1995/ a XXIV. keramického sympozia v Bechyni /2010/. V poslední době se věnuje také tvorbě smaltovaných a textilních obrazů. V současnosti působí také v Umělecké kolonii Bastion IV v Josefově.

Markéta Škopková - Smaltované obrazy a keramika

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
6

červen
-
říjen


kurátor: Miloš Vojtěchovský | Bílá kostka

spolupráce: David Lipovský
fotografie: Zdeněk Merta

Výstava Loutky & židle v prostoru Bílé kostky je imaginativní procházkou loutkářským ateliérem. Diváci se mohou seznámit s různými kapitolami tvorby umělecké a životní dvojice Věry a Františka Vítkových, prohlédnout si autorské i společné práce a zaposlouchat se do tikání, šramocení a cinkání hracích i nehracích mechanismů. Instalace zahrnuje ukázky divadelních artefaktů a propriet a vytváří působivý prostor s kresbami, obrazy, mechanickými konstrukcemi, panoptikem loutek a sbírky starých židlí.
 
V roce 2017 získali Vítkovi za svou uměleckou práci evropského významu cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Není náhoda, že toto dílo vznikalo v regionu, kde dnes působí největší amatérská loutkářská komunita v Čechách a kde se prastaré umění vedení loutky, řezbářství a tajemství mechanického divadla a betlémů těší dlouhé a bohatě rozvětvené tradici, předávané od baroka až do 50. let minulého století z generace na generaci.
 
Věra Říčařová Vítková (*1936) mezi lety 1951 a 1955 vystudovala Střední průmyslovou keramickou školu v Bechyni a v roce 1959 loutkářskou katedru DAMU v Praze. Ve stejném roce dostala nabídku angažmá v týmu nově založeného Východočeského loutkového divadla v Hradci Králové (později DRAK), kde se potkali s Františkem Vítkem.
 
František Vítek (*1929) v roce 1948 získal v Brně výuční list řezbářský od mistra Jaroslava Vaňka, roku 1951 byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, odkud ale po jednom semestru odešel. V roce 1958 nastoupil do Východočeského loutkového divadla v Hradci Králové, kde se společně s Věrou podílel na řadě místně i mezinárodně úspěšných inscenací.
 
V roce 1981 bylo vedení divadla DRAK donuceno oba propustit a Vítkovi se od té doby protloukali jako umělci na volné noze. V době normalizace spolupracovali s divadlem Theater am Faden ve Stuttgartu. Po roce 1990 podnikli několik úspěšných zahraničních turné, například do Stockholmu, Antverp, Utrechtu, New Yorku, Tokia a Jokohamy. Slavným a posledním výstupem jejich práce se v posledních 40 letech stalo neustále se proměňující představení Piškanderdulá, podtitul Josefe!
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
6

červen
-
říjen


kurátorka: Tereza Špinková | Černá kostka
 
Tears for Fears je britská synthpopová hudební skupina založená v 80. letech minulého století. Její jméno je inspirováno tzv. primární terapií, rozvíjenou americkým psychologem Arthurem Janovem. Ta je založena na zkoumání potlačených bolestí z dětství, které můžou být příčinou problémů přetrvávajících do dospělosti. „Slzy místo strachu“ pak odkazují k představě pláče jako ozdravného způsobu, jak se zbavit strachu či úzkostí. Aspekt vyrovnávání se s (environmentálním) žalem i skrze apropriaci popových písní je úzce spjat se životem multimediální umělkyně Juliany Höschlové a do její tvorby se propisuje už několik let. Klíčovou inspirací pro výstavu je motiv vody ve formě potoka v místě autorčina bydliště. Jeho podoba a zvuk se však s postupující klimatickou změnou proměňují a hmatatelně tak otvírají otázky: jak se vyrovnávat s mizením něčeho, nad čím nemáme kontrolu? Jak oplakávat tak, abychom nezůstali v pasivní rezignaci a naopak získali sílu nacházet nové cesty? Dokážeme se smířit s tím, že podoba světa, na kterou jsme zvyklí, už neplatí a život se v některých oblastech stává nemožným?
 
Juliana Höschlová do prostoru Černé kostky přenáší svou zkušenost upřímného a ryzího žití v souladu s konkrétním místem v Krkonoších, jehož se stala součástí. Uprostřed místnosti tak nechává zářit skleněný klenot ve tvaru řečiště potoka z údolí, v němž žije, naplněný jeho vodou. Instalace zahrnuje také zářivě barevné malby silně ohrožených druhů krkonošských květin. Ve vystaveném videu Everybody Wants to Rule the World autorka přetváří stejnojmennou píseň od zmíněné kapely v mírně hororovou esej s nadějnými záblesky, zároveň zdůrazňující stesk po něčem, co mizí. Skrze umělecký jazyk nachází umělkyně možnosti, jak se zbavit strachu z budoucnosti a zkusit se nebát konat, a to dohromady v propojení s dalšími, i mimolidskými bytostmi. Jelikož pozdě je, ale stále jsme tu spolu a stále je co dělat pro to, aby nebylo ještě hůř.
 
JULIANA HÖSCHLOVÁ (*1987) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, během studií absolvovala roční stáž na Tchaj-wanu a nyní žije a pracuje v Krkonoších. Dlouhodobě se zajímá o vztah mezi člověkem a prostředím, ve kterém žije. V roce 2010 získala cenu NG 333. Na domácí scéně vystavovala v Národní galerii Praha, v Domě umění města Brna, v galerii GAMPA, v experimentálním prostoru NoD, MeetFactory, Karlin Studios nebo v Galerii 35m2. V zahraničí např. v Akademie Graz v Rakousku, na bienále v Oděse, v Pince project v Budapešti, v galerii VT Artsalon v Tchaj-peji, v islandském Reykjavíku a letos také na mezinárodní přehlídce umění TIVA v Tchaj-peji. Zúčastnila se řady rezidenčních pobytů v zahraničí: v Rakousku, Maďarsku, na Tchaj-wanu nebo na Ukrajině. Je spoluzakladatelkou projektu Návštěva, který se zaměřoval na prezentaci video-artu s potenciálem kritického myšlení, a v roce 2010 realizovala projekt mapující tchaj-pejskou současnou uměleckou scénu Field / Políčko. Krátce před pandemií se také podílela na organizaci platformy Umění pro klima.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

1
-
27

červenec
-
září


Jáchymovu tvorbu lze chápat jako svět stvořený z mnoha světů, neboť svou tvůrčí inspiraci fascinovaně proplétá disciplínami jako filozofie, matematika či fyzika.   Snahu o proniknutí k podstatě skutečnosti zobrazuje skrze symboly - sugescí podstaty.   
 Divák tak ve výstavě Mirroring of Principles objeví reliéfy s názvem: „Went to Play Golf /Hole Disappeared“, „Mechanical and Parasitic Tendencies“, „Life Cycle /Decompossed“. Jáchymovu výtvarnou produkci si můžeme dovolit vměstnat do slova/předpony
. Jelikož autor vytváří vlastní meta-jazyk na základně systematického uspořádání svých znalostí a jejich záměrně tvůrčím rozpadem. Okouzlen prostorem podobně jako Alice in Wonderland, zaznamenává a odlévá své myšlenkové procesy do betonových reliéfů, hlav i maleb. Jáchym Šimek je v současné době studentem Akademie výtvarných umění v Praze. 
 
 

Jáchym Šimek - Mirroring of Principles /Slowly Moving Melting Machines

1
-
28

srpen
-
září


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na srpen, září

13
-
10

srpen
-
listopad


V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. 

Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj.
 
Již před I. světovou válkou Pražské Předměstí počtem domů i obyvatel výrazně nezaostávalo za vlastním Hradcem Králové a z dřívější malé spíše zemědělské obce se i vnějším vzhledem stávalo město. Rozhodnutí vlády ČSR z 16. října 1924 o povýšení Pražského Předměstí na město tyto skutečnosti jen potvrdilo.
 
Nové město mělo zemědělsko-průmyslový charakter. V severní a střední části se nacházely průmyslové podniky, jižní oblasti, zejména Farářství, měly venkovský ráz. Oblast kolem Nerudovy ulice s vilovou zástavbou nabývala rezidenčního charakteru „lepší čtvrti“. Protože území Pražského Předměstí zahrnovalo i vlakové nádraží, plnilo rovněž úlohu vstupní brány do Salonu republiky, tedy do vlastního Hradce Králové. 
 
Cílem výstavy je připomenout méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

Pražské Předměstí 1924-2024 - město na předměstí
výstava

1
-
30

září
-
říjen


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na září/říjen

1
-
27

září


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na září

2
-
22

září


Výstava nejlepších výtvorů z výtvarné soutěže se stejnojmenným názvem, kde měli možnost tvořit svá díla děti předškolního stupně, prvního a druhého stupně základních škol a mládež ze středních škol. Jak ztvárnili svoji představu o budoucnosti Evropy a České republiky? Výstava je přístupná v otevírací době dětského oddělení knihovny.
výstava

2
-
29

září
-
říjen


Obrazy Jana Dingy člověk vnímá pozvolna a nenápadně. Skrze hru barev a tvarů se stávají pocitem. Nenechte si ujít tuto výstavu a přijďte nasát výtvarnou atmosféru. Pokud se vám některý obraz velmi zalíbí, tak je možnost koupě. Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 9. od 17:00 a v rámci vernisáže vystoupí harfistka Antónia Petráková. Vstup volný.

2
-
30

září
-
říjen


Markéta Abrahamová se věnuje umělecké fotografii 3 roky. Z jejich snímků na vás dýchne spoustu emocí, které většinou neradi sdílíme s ostatními, či se za ně stydíme. Fotografie vyprávějí její životní příběh, ve kterém se jistě mnoho z vás zhlédne. Vstup volný.
výstava

2
-
26

září


Přijďte se podívat na výstavu, která se věnuje tématu náhradního rodičovství. Dozvíte se základní informace o všech typech náhradního rodičovství, jako je pěstounská péče, přechodná pěstounská péče, osvojení, hostitelská péče a mnohé další. Velmi zajímavé jsou úryvky rozhovorů s pěstouny, kteří výstižně popisují, co pro ně pěstounství znamená. Nemáte v tématu jasno a chtěli byste se dozvědět více? Využijte této možnosti a přijďte navštívit jedinečnou výstavu. Výstava bude obohacena o příběhy rozhovorů k tématu mladých dospělých.
 
Výstava bude k vidění ve 2. NP v galerii Automat.
 
Dne 9. 9. 2024 od 14.00 do 16.00 hod. budete mít možnost konzultace se sociální pracovnicí, která se orientuje v tématu náhradní rodinné péče.
 
Zajímají Vás informace k tématu náhradního rodičovství? Podívejte se na FB „Staň se náhradním rodičem“.
 
Více informací na: www.stansenahradnimrodicem.cz

2
-
30

září


Dovolujeme si vás pozvat na výstavu fotografií Františka Stráníka, který je absolventem Hradecké fotografické konzervatoře. Věnuje se především fotografickým dokumentům a reportážím. Doposud vydal celkem 29 dokumentárních fotoknih pro archivační účely. Je autorem výstav nejrůznějších témat z církevního, divadelního, hudebního i občanského prostředí.
výstava

2
-
30

září


Krédem této výstavy je láska k člověku a námětem je obyčejný i neobyčejný život. Naše fotografie hovoří o radosti i smutku, o situacích veselých i vážných. Jaké jsou osudy lidí zachycených na fotografiích, jaká byla jejich minulost a co je potkalo poté, co jsme stiskli spoušť se už nedozvíme a naším přáním je jen zdraví a štěstí všem lidem dobré vůle.

Dáša a Petr Jílkovi, https://paranormalphotography.eu/

Jílkovi jsou také členy fotografické skupiny Alterna Magica, která se zabývá alternativními fotografickými technikami. https://www.alternamagica.cz/
Dáša a Petr Jílkovi - Foto Sapiens
výstava

2
-
23

září


Jóga je zdravá nejen pro naše svaly, ale je i příjemnou meditací, která se nám v dnešním světě více než hodí. Nejen, že nás příjemně protáhne, posílí střed těla a náš stabilizační systém, ale dostane do souladu našeho ducha a tělo. Každé pondělí od 17:00 do 18:00 cvičíme jógu s lektorkou Lenkou Holáskovou. Vhodné pro začátečníky i pokročilé. Karimatky a pohodlné oblečení s sebou. V případě nepřízně počasí je zajištěn náhradní prostor. Více informací na lholaskova.dap@gmail.com. Rezervace není nutná. Vstupné 130 Kč.

3
-
30

září
-
říjen


Přijďte na výstavu obrazů a výtvarných artefaktů vypovídajících o vnitřním světě lidí s duševními obtížemi, které vytvořili pacienti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové v rámci arteterapie. Můžete se těšit na vernisáž, která se uskuteční 24. 9. 2024 v 17:00. V rámci vernisáže bude také od 17:45 beseda s peer lektorem z Péče o duševní zdraví.
výstava

3
-
30

září


Vystavovány budou práce lidí s duševním onemocnění. 
Cesta za duševní pohodou

5
-
31

září
-
říjen


Výstava Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš

  • Přijďte se podívat na výstavu Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš
  • Panelovou výstavu zapůjčila Správa KRNAP.
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 5. 9.  do 31. 10. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Jak semena putují krajinou
výstava

5
-
27

září


Hořická sochařská škola je jednou z nejstarších uměleckých škol. Byla zřízena v roce 1884, v letošním roce probíhají oslavy 140 let od založení. Škola do značné míry spoluovlivnila české kulturní prostředí, zejména jako přirozené centrum uměleckého vzdělávání. Může se pochlubit absolventy zvučných jmen, jako jsou např. Jan Štursa (1880–1925), Otakar Kubín (1883–1969) nebo Kurt Gebauer (1941). V rámci oslav probíhá řada výstav a akcí prezentujících vedle historie také současnost. Výstava v galerii U Přívozu je vyvrcholením oslav jubilea.
 
Vernisáž se koná 5. 9. v 17.00 hod. v galerii U Přívozu.

výstava

6
-
14

září
-
říjen


Výstava je k vidění do 14. října 2024.

Otevřeno pondělí až pátek 8 až 18.
Jan Kavan - Z hloubky (grafiky a kresby)
výstava

6
-
30

září

výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

7
-
1

září
-
říjen

výstava

16
-
18

září
-
říjen


Proč žijeme ve skleníku? Jaký je vliv člověka na klimatický systém Země? Co říkají scénáře vývoje klimatu? Jaké má a bude mít změna klimatu dopady ve světě a v ČR? Jaké aktivity pro ochranu klimatu probíhají ve světě? Co můžeme udělat my sami pro omezení dopadů změn klimatu? Unikátní putovní výstava o probíhající klimatické změně. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA