KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalednář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Děkujeme za pochopení.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

26. září 2022

4
-
30

září


Letošní Dny ukrajinské kultury v Hradci Králové (4. 9. - 18. 10.)  nabízí program pro celé rodiny - umělecké workshopy, besedy na aktuální témata, koncerty nebo taneční vystoupení. Přijďte se podívat!


Dny ukrajinské kultury 2022

26
-
30

září


Týdny pro duševní zdraví je osvětová akce, která má za cíl zlepšit postavení lidí s duševním onemocněním ve společnosti, informovat a vyvracet mýty o duševním onemocnění.

V Hradci Králové se koná ve dnech 26., 27., 29. a 30. 9.

26. 9.

16.00 Vědecká a studijní knihovna / Hradecká 1250/2
VERNISÁŽ PUTOVNÍ VÝSTAVY / CESTA ZA DUŠEVNÍ POHODU (26/9—7/10)

27. 9.

14.00—17.00 výukové centrum psychiatrické kliniky / Fakultní nemocnice Hradec Králové / Sokolská 581
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ PSYCHIATRICKÉ KLINIKY FAKULTNÍ NEMOCNICE HRADEC KRÁLOVÉ

18.00—19.30 Bio Central / tř. Karla IV. 774
BESEDA / MOJE JMÉNO NENÍ DIAGNÓZA

29. 9. 

15.00—16.30 Galerie PDZ / Kavčí plácek 121
WORKSHOP / ZRCADLO, ZRCADLO…ANEB PODPORA ZDRAVÉHO SEBEPOJETÍ 

18.00 ClubCafé Pessoa / Československé armády 543
BESEDA / ŽIVOT S OBSEDANTNĚ KOMPULZIVNÍ PORUCHOU

30. 9.


13.00—15.00 Galerie PDZ / Kavčí plácek 121
WORKSHOP / NEPANIKAŘ 

Týdny pro duševní zdraví

26
-
30

září


Zveme Vás do galerie Automat na vernisáž putovní výstavy pro podporu duševního zdraví, která bude zahájena 26. 9. v 16:00 hod. v galerii Automat a poté bude pokračovat besedou v učebně č. 2 v 5. podlaží. Beseda bude spojena s hudbou a s autorským čtením z knihy „Cesta“ Petra Alby. Výstava je k vidění do 7. 10.


Cesta za duševní pohodou

26

září


Zveme Vás v pondělí 26. 9. 2022 na další komentovanou prohlídku Hradce Králové!
Užijte si jedinečnou prohlídku, která v sobě spojuje divadelní hravost a nenucené vzdělávání. Městem Vás provede sám jeho nejslavnější architekt Gočár.

Připravili jsme 4 varianty:
  •  Pro velké nadšence do architektury nabízíme sdruženou vstupenku na celodenní prohlídku ARCHITEKT za zvýhodněnou cenu.
  •  Pro milovníky historie od středověku po první republiku jsme připravili tříhodinovou prohlídku HISTORICKÝ HRADEC.
  •  Obdivovatelům moderní architektury a urbanismu doporučujeme čtyřhodinovou prohlídku SALÓN REPUBLIKY včetně přednášky.
  •  Všem, kteří raději posedí v teple, přijde vhod hodinová přednáška O VZNIKU SALÓNU REPUBLIKY spojená s neomezenou návštěvou muzea.

Pořádá Dobré divadlo

26

září


Zveme Vás do konferenčního sálu v 5. NP na autorské čtení z knihy "Cesta" Petra Alby. Čtení bude podbarveno hudebním doprovodem. Autorské čtení je součástí vernisáže stejnojmenné výstavy, která se koná v galerii Automat a její otevření se uskuteční v 16:00 hod.
 
Vstup volný.

26

září


Alex má nejlepší kokain v Praze, rozhodne se ale s dealováním seknout. Prodej mu sice vydělal na luxusní oblečení, jako začínající rapper však touží po úspěchu a slávě. Na obzoru se navíc rýsuje slibná příležitost natočit hit s uznávaným interpretem, který by ho mohl dostat mezi top hráče. Cestu do studia však komplikuje jeden malý detail: spolupráce je časově omezená a stojí hromadu peněz. Boj o čas i základní životní funkce začíná.

26

září


Komiksový fantazín vznikl jako závěrečná práce účastníků Komiksové dílny, která unás probíhala od září 2021 do května 2022 pod vedením Zuzany Vízkové. Účastníci byli věkově rozdílní, přesto při hodinách panovala příjemná a tvůrčí atmosféra.

Vernisáž proběhne v Centru uměleckých aktivit 26. září od 18 hodin. Každý fanoušek výtvarných technik a komiksů zvláště je zván. Komiksový fantazín bude možné koupit na místě za 120 Kč.

26

září


Film sleduje příběh manželů Václava a Věry, kteří si dali slovo, že budou stát vždy při sobě a nepřekročí své morální hranice. Doba kolem roku 1968 ale vystavuje jejich vzájemný slib těžkým zkouškám.

26

září


ČAPKONCERT
Vynálezy a nové světy z jedné a druhé kapsy klavíru v zrcadlení díla Karla Čapka
MAŘATKA ZÁHADA PANA RYBKY, MELODRAM NA MOTIVY POVÍDKY K. ČAPKA
MAŘATKA MUŽ, KTERÝ NEMOHL USNOUT, MELODRAM NA MOTIVY POVÍDKY K. ČAPKA
MAŘATKA VĚŠTBA, HUDEBNÍ MEDITACE NAD ČESKÝMI LIDOVÝMI NÁSTROJI S KLAVÍREM
DVOŘÁK SYMFONIE Č. 9 E MOLL- "Z NOVÉHO SVĚTA", V ÚPRAVĚ K. MAŘATKY PRO KLAVÍR
Dr. Jiří Grygar astrofyzik
Kryštof Mařatka skladatel, české lidové nástroje, klavír

Koná se v rámci mezinárodní konference "HRADEC KRÁLOVÉ ĆAPKŮM III."
Koncert je součástí Hradeckého memoriálu
Akce se koná pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Mgr. Martina Červíčka

26

září


8 nevlastních dcer se snaží vrátit lesk divadlu, které jim otec odkázal.
Dědictví

26

září


Film inspirovaný skutečným příběhem jednoho z největších vojevůdců své doby, nikdy neporaženým Janem Žižkou z Trocnova, který se stal díky svým činům legendou. Evropa na konci 14. století. Vše, co vybudoval Karel IV., císař římský a zároveň český král, se rozpadá. Staleté pořádky se otřásají v základech. Císařův prvorozený syn a nástupce Václav IV. je příliš slabým panovníkem do takové doby. Přední magnát v zemi, pan Jindřich z Rožmberka, pohlcuje dvorce svobodných zemanů jeden po druhém. Ale jeden z nich se mu postaví, jeho jméno je Jan Žižka.

26

září


Příběh českých letců RAF a jejich cesta z okupovaného Československa, přes Francii, bitvu o Británii a východní frontu zpět do osvobozené Prahy. Příběh jedinečným způsobem vystavěný pouze na dobových archivních záběrech skrze osobní zkušenost a vyprávění obou letců umožňuje divákům prožít dějinné události i chvíle válečného života a vidět je očima obou hrdinů, jako by se odehrávaly tady a teď.

1
-
30

září


Velkolepě a dekorativně řešené Foyer Ladislava Jezberu inspirovalo k vytvoření instalace reagující na monumentalitu tohoto výstavního prostoru i na ušlechtilý materiál použitý v jeho výzdobě – mramor. Z více než pětimetrových prefabrikovaných polystyrenových kvádrů, jejichž struktura mramor imituje, sestavil kompozice, které nepředstavují pouhou hru s formou, stabilitou či proporcemi, ale též vyjádření myšlenek a úvah, jež se v textové podobě nenápadně „objevují“ na dekorativním pozadí vstupní haly a volně plynou po povrchu soch. Člověk je tvor společenský a jako takový musí neustále „držet na uzdě“ své ego (já). Jen to mu umožňuje v rámci společnosti fungovat a přežít. Každý den nás okolnosti nutí hledat rovnováhu mezi našimi potřebami a touhami a zájmy ostatních. Já má tendenci pokládat všechny skutečnosti za věci, s nimiž může zacházet podle svých potřeb, zkoumat je, manipulovat s nimi a využívat, jak právě potřebuje. Neovládnutí vlastního ega potom může člověka vést až k tomu, že podobně jako zvířata bojuje s příslušníky vlastního druhu. Avšak liší se od nich mírou ničivosti a masovosti tohoto počínání a rovněž vědomím své smrtelnosti – omezeného času.
 
Výstava EGO se zabývá právě tématem koexistence i vzájemného ovlivňování jedince a společnosti. Sestává ze dvou samostatných instalací vytvořených pro královéhradeckou galerii – jedné ve Foyer, druhé v prostoru Bílé kostky.
 
Ladislav Jezbera (*1976 Hořice v Podkrkonoší) je spjat s východočeským regionem, který má bohatou sochařskou tradici. Studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru sochařství u Vladimíra Preclíka, ale ovlivnila jej zejména minimalistická tvorba jeho dalšího učitele – Jana Ambrůze. Vychází z geometrického umění a minimalismu, které propojuje s konceptuálními přístupy. Jeho díla pomocí matematických a fyzikálních propočtů či sotva postřehnutelných chemických procesů vizualizují filozofické či sociologické teorie. Často využívá specifické vlastnosti „nesochařských“ materiálů, jako je plexisklo, molitan, vyjetý motorový olej, mýdlo či polystyren. Je členem Klubu konkretistů KK3 se sídlem v Hradci Králové.

Výstava ve voyer galerie trvá od 17. 6. 2022 do 13. 3. 2023.

1
-
30

září


Klimatická změna způsobuje, že vody v přírodě plíživě ubývá. Příroda a krajina jsou přitom jedinými zdroji, z nichž je možné vodu čerpat. V současné době dochází k dramatickým změnám, které si neuvědomujeme, protože voda z kohoutků v našich domácnostech stále teče. Co bude, až téct přestane?
 
Výstavu připravil Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i., ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a následujícími institucemi: Česká geologická služba - Český hydrometeorologický ústav - Povodí Vltavy, s.p. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze - Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i.
 
Výstavu můžete zhlédnout v galerii Dokola ve 4. NP do konce září 2022.

Voda je život - 3. ročník výstavy

1
-
29

září


Voda je nezbytnou součástí našeho každodenního života. Podmiňuje naše přežití a pomáhá nám, ale zároveň se musíme vyrovnávat s jejími ničivými či škodlivými účinky. Výstava vznikla u příležitosti konání konference VODA 2020, pořádané Českým svazem stavebních inženýrů k 30. výročí obnovení své činnosti a ke 155. výročí založení Spolku inženýrů a architektů v Království českém. Vstup volný.
Voda 2020

1
-
30

září


Výstava z cyklu Cena levného života od organizace Na zemi. Zamysleli jste se někdy nad tím, kdo vám vyrobil tričko nebo ušil boty, které jste si koupili v obchodě? Jaká je skutečná cena těchto výrobků? Poznejte pracovní podmínky dělníků v zemích třetího světa a jak jim pomáhá zapojení se do systému fair trade! Spolufinancováno EU. Vstup volný.
Boty a bavlna

1
-
30

září


Svět je pestrý a je radost jeho rozmanitost zachytit fotoaparátem a převést na obraz. Jsme volná skupina fotografů. Vytváříme si zadání, volíme témata a vymýšlíme nápady pro fotografování. Snahou je, aby vyfotografovaný otisk skutečnosti byl co nejzajímavější a vnímání světa posunul někam dál. Výstava je výběrem toho nejzajímavějšího, co v průběhu roku vzniklo díky členům fotoklubu ALFA. Vstup volný.

Výstava trvá od 1. 9. do 25. 10. 2022. Vernisáž se uskuteční 5. 9. od 16.30.
Svět je pestrý

1
-
30

září

1
-
30

září

1
-
30

září


Výstava Dany Ludvíčkové, pro níž jsou fotografie výpovědí, obrazem vnitřního světa či zachycením jedinečné skutečnosti, která se každým okamžikem proměňuje. Tedy fotografie je pro autorku zastavená přítomnost, zastavený čas… Podle Ludvíčkové by fotografie měla vést ke kladným emocím, inspirovat, potěšit, případně pobavit. Vyznává ale i tvůrčí přístup – hledá krásu v obyčejných věcech a mírnou úpravou znesnadňuje pozorovateli rozpoznat objekt fotografování.
  • Výstava potrvá od 1. do 30. září.
  • Vernisáž se uskuteční 7. záři od 16.00.

LUDVIDA – ZASTAVENÍ V ČASE

1
-
30

září


Interdisciplinárny projekt ERROR tematizuje rómsku queer a nebinárnu menšinu – „multimarginalizovanú“ komunitu, ktorej členovia sú outsidermi voči väčšinovej spoločnosti aj voči prostrediu rómskeho geta, z ktorého táto skupina pochádza. LGBTQIA+ zoznamovacie aplikácie, ktoré by mohli ponúknuť bezpečný priestor na spojenie ľudí, ktorí by inak mali problém nájsť sa navzájom, predstavujú len ďalšiu platformu, ktorá umožňuje ich vykorisťovanie, rasizmus a sexuálne násilie.  Vznikla séria rozhovorov a intímnych fotografií, ktoré spájajú telá subjektov, odrážajú individuálne a kolektívne traumy a pocity viny a hanby, ale zároveň v sebe nesú emancipačný potenciál, túžbu pohnúť sa novým smerom.  Prostredníctvom tkanín sa priestor stáva fyzicky neprístupným, ale zároveň transparentným. Je to exkluzívne miesto, do ktorého môžu návštevníci výstavy nahliadnuť len zvonku, pretože zo svojej zvyčajne privilegovanej pozície ho nedokážu plne pochopiť.

Výstava potrvá od 5. 8. do 31. 10. 2022
Error

1
-
30

září


Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

3
-
30

září

7
-
27

září


Vernisáž se koná 6. 9. v 17:00 hod. v galerii U Přívozu.

Zručnost, manuální obratnost nebo lidově KUMŠT. Tímto expresivním hovorovým výrazem pro umění je nazvána letošní výstava Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích, která pro návštěvníky a diváky Galerie U Přívozu připravila expozici výtvarných prací, jež respektují zásady uměleckého řemesla, avšak jsou i dostatečně originální, že obstojí i v konkurenci současných trendů výtvarné tvorby. A jako vždy se divák bude moci seznámit s ukázkou maturitních i klauzurních prací respektujícími autorské záměry studentů a také kresebnými a malířskými studiemi. V dílčím celku jsou prezentovány projekty oboru Geotechnika.

Název výstavy lze vnímat v kontextu výtvarných a řemeslných hodnot předávajících se z generace na generaci. Historicky se tak dělo v dílnách a cechovních systémech, dnes je samozřejmě výuka odlišná, avšak základní respekt k historickému fundamentu trvá. Nejen proto všichni studenti napříč uměleckými obory v průběhu celého školního roku adaptovali dobové předlohy, realizovali technologické a optické kopie, uplatňovali historické postupy a vzory. Dost možná byl tento trend nastaven i zářijovými týdny v prvním pololetí školního roku 2021/22, kdy probíhala náhradní odborná praxe s cílem nácviku řemeslných postupů a technik. Dominantní disciplínou zde byla sochařská reprodukce vlastní tvorby, dále pak tvorba kopií a replik i historické postupy nástěnných maleb. Nová a nesmírně cenná zkušenost se promítla do výuky, a právě z těchto prací vznikla základní osa celé letošní výstavy. Ukázkou kumštu jsou například portrétní studie modelované podle živého modelu, drobné figurální studie, nebo naprostá uměleckořemeslná lahůdka: sádrové polychromované portréty, kopie historických předloh. 
 
Současnými trendy aktualizovanou plastickou tvorbu zase představuje kolekce návrhů pomníku bratří Čapků pro město Hronov. Studenti sochařství a restaurátorství ztvárnili svoje pojetí dramatu RUR v podobě návrhu modelu „budoucí“ realizace. Z vzniklých prací si zástupci Hronova vybrali jednu, která se bude v následujících letech realizovat. Jiný realizační projekt ve veřejném prostoru představují studenti malby: jde o velkoformátové malby na zeď hořické jízdárny.

Střední uměleckoprůmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích: Kumšt

15
-
30

září


15. 9. - 31. 10. 2022

Biskupské gymnázium + Královská zahrada

Kulturní dědictví UNESCO Arménie
  • Biskupské gymnázium - Putovní panelová výstava představí 28 arménských položek historického a kulturního dědictví zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO - materiální, přírodní, nehmotné a Paměť světa.
Česká stopa - arménská
  • Biskupské gymnázium - Putovní panelová výstava 15 významných českých i arménských osobností vzájemné kulturní a společenské spolupráce, případně s významnými českými či arménskými kořeny.

Arménie - země hor, klášterů a vína
  • Královská zahrada - Výstava 24 velkoplošných fotografií Robina Böhnische (fotograf, poslanec, ředitel KRNAPu, milovník arménské kultury a vín ...) díky laskavé pomoci spolku Diverbium. Robin Böhnisch je autorem kolekce fotografií i z Etiopie nebo Jeruzaléma.

Kulturní dědictví UNESCO - Arménie

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA