KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

30. srpna 2024

22
-
31

červen
-
srpen


Multimediální instalace
Singularita je hypotetický bod obratu v budoucnosti lidstva, kdy umělá inteligence dosáhne takové úrovně vývoje, že lidská mysl její důsledky už nebude schopna plně pochopit natož předvídat. Tento moment „expirace člověka“ se dle transhumanistických predikcí očekává v roce 2045. Tehdy přijde úsvit Hyperinteligence a zrodí se Metačlověk. Zůstává však kardinální otázka: Nastane pro lidstvo technologická apokalypsa nebo AI ráj? Toto téma v kontextu filozofie umění zkoumá duo Petr Profen Mareš a Martina Kopecká Jurčeková, působící pod názvem HOMO_DIGITALIS_3.2.1, se svou multimediální instalací vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

14
-
31

červenec
-
srpen


*za hezkých nedeštivých dnů

Mobilní přívěs ochránců přírody s odbornými lektory, ekovýchovnými programy, herními vzdělávacími prvky a benefičními dárky. 

29
-
31

srpen


Zapni projektor. Zapni kombo. Zapni svaly. Zapni s námi své město!
 
Jsme třídenní rodinný festival, který putuje po regionech Česka a přináší lidem v městech zdarma KONCERT, SPORT A KINO.

ČEZ FEST není jen o zábavě, ale i o objevování, jak energie proudí všemi aspekty našich životů. Přijďte zažít, jak se energie propojuje s každou chvílí strávenou pod širým nebem, s každým tónem hudby, procítěným záběrem na plátně a s každým sportovním výkonem.

Program:

Čtvrtek 29/8 2024 / Letní kino 
  • 20.00-22.00 ... Amélie z Montmartru (2001)

Pátek 30/8 2024 / Koncerty
  • 17.30-18.00 ... Výherce soutěže Zapínač
  • 19.00-20.00 ... Tata Bojs
  • 21.00-22.00 ... Ewa Farna
 
Sobota 31/8 2024 / Sportovní den
9.00-10.30 ... Běhu Zdar! – Škola běhání
  • 9.00-12.00 ... Dětský turnaj v basketbalu 3×3 a florbalu 3×3
  • 14.00-17.00 ... Dospělý turnaj v basketbalu 3×3 a florbalu 3×3
  • 10.00-18.00 ... Moderace a DJs – Nasty / Na stojáka, Evropa 2

     
  • ČEZ Energy Zóna
  • Oranžové kolo nadace ČEZ
  • LEGO® zóna pro malé i velké děti včetně DUPLO® bazénku
  • Decathlon zóna – zkus si sport
  • Český florbal
  • CZ.Basketball
  • Czech Softball
  • RLC Slavia Hradec Králové – Rugby League Club
  • Volejbal TJ Slavia Hradec Králové
  • Exhibice – basketbal na vozíku
  • DDM Hradec Králové
  • Cool Team Catering
 
Setkání se sportovci:
Iveta Miculyčová – cyklistka, která se věnuje Freestyle BMX
Matyáš Novák – skokan na trampolíně, hod oštěpem
Volejbalisté VK Lvi Praha
Basketbalisté ERA Nymburk
*změna programu vyhrazena

ČEZFEST - Zapni s námi Hradec Králové

30

srpen


NEBOJ, NEBOJ! - Krátkodobá výstava do 31.8.2024

Kurátor: Fuczik
Umělci: Milada Rezková, Lukáš Urbánek
Sound design: Martin Hůla
Grafické zpracování: Jakub Kaše
Architektura a instalace: Honza Tomšů a dílny Divadla Drak
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka Grafika: Jindřich Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner, Libor Petr, Tomáš Roček, Jan Tomáš Šimon Ženíšek, Jan Čipčala, David Ledvinka, Roman Pěnička, Milan Steklík
Lektorský program k výstavě: Jan Nechvátalová, Klára Svobodová

Výstava je realizována ve spolupráci s galerii Atrium na Žižkově

Na říjen 2023 připravuje Divadlo Drak vernisáž interaktivní výstavy pro malé i velké Neboj, neboj! Výstava původně vznikla pro pražské Atrium Žižkov pod kuratelou Ondřeje Horáka a je inspirována stejnojmennou úspěšnou knihou autorů Milady Rezkové, Lukáše Urbánka a Jakuba Kaše. Pro Labyrint Divadla Drak však tvůrčí tým připravuje rozšířenou verzi uzpůsobeno u potřebám většího výstavního prostoru.
Strach není ostuda. A není to ani nástroj. Strach je jedna ze čtyř základních lidských emocí, stejně tak jako radost, smutek a vztek.
Co kdybychom se ho naučili trochu lépe poznat? Co kdybychom pochopili, že se ho nemusíme bát a že ho můžeme sdílet s těmi, které máme rádi?
Naše výstava Neboj, neboj! je jako cesta do světa strachu. Ale žádný strach, ničeho se bát nemusíte! Budeme se na strach dívat z různých úhlů, zkoumat ho, hrát si s ním a možná se s ním i kamarádit. Ať už jste malí nebo velcí, tady najdete strachy, které znáte, ale i takové, které jste ještě nepotkali.
Tak pojďte s námi objevovat svět strachu a učit se, jak se s ním vypořádat.
Nová interaktivní výstava Neboj, neboj! přesvědčí každého návštěvníka, malého i velkého, že ze strachu není třeba mít žádný strach!


PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

30

srpen


Divadlo Drak připravilo na období letních prázdnin jak pro své pravidelné návštěvníky, tak pro ty, co přijdou úplně poprvé, zážitkovou hru pro děti od 3 let a jejich dospělý doprovod. Program začíná a končí v Labyrintu Divadla Drak.

Věděli jste, že přes léto mají prázdniny nejenom školáci, ale i divadlo? Je to tak! Stejně jako všichni školou povinní i ono potřebuje trochu času na nabrání sil, aby mohlo dál dělat svým návštěvníkům a divákům radost.

A tak si na konci divadelní sezóny zabalí kufry a vyrazí vstříc prázdninovému dobrodružství. Co se pak ale děje s inscenacemi bez těch, kteří je tvoří? A co osiřelá divadelní budova? Není jí tu tak dlouho samotné smutno?

Letos v létě budou mít všichni odvážlivci jedinečnou možnost hravě prozkoumat taje pěti drakovských inscenací a příběhů, které se v nich vypráví. I ti bázlivější, kteří by snad ještě váhali, nemusí mít obavy, protože na luštění, a především na hraní nebude nikdo sám. Společnicí na zážitkové cestě bude průzkumníkům kouzelná Albi tužka, do které jim drakovští herci a herečky, ještě před tím, než se rozutekli na prázdniny, nahráli instrukce k interaktivním úkolům, hádanky, písničky i vzkazy. Kdo ví, co Vás na konci cesty bude čekat? Možná zjistíte, že se fajn prázdniny dají zažít i u nás v Hradci!

Důležité praktické informace:
· Na zážitkovou hru Tajemství divadelních prázdnin se můžete vydat v letních měsících v otevírací době Labyrintu Divadla Drak. Poslední účastníci vychází v 15.30.
· Průvodkyni Albi tužku Vám zapůjčíme na pokladně za zálohu ve výši 500 Kč. Záloha je nutná v hotovosti. Po vrácení tužky vám bude záloha vrácena.
· Na zážitkovou hru není možné použít vlastní donesenou Albi tužku, nahrané texty s úkoly a instrukcemi se s ní nepropojí

Vstupné:
Jednotlivé (za účastníka) * - 180 Kč
Dospělý doprovod - zdarma
Organizované skupiny - 100 Kč/os

* Bojovka je určena primárně pro děti od 3-7 let. Každý platící účastník obdrží (za zálohu 500 Kč) Albi tužku a instrukce k jednotlivým stanovištím a na konci bojovky získá odměnu.

30

srpen


Divadlo Drak připravilo na letní měsíce pro své návštěvníky speciální venkovní program – dobrodružnou výpravu Za Příběhem Draku. Trasa výpravy začíná a končí v Labyrintu Divadla Drak, kde účastníci obdrží potřebné informace a pracovní list s mapou. Výprava probíhá bez průvodce, ale kdykoliv v průběhu programu mohou poutníci vyhledat pobočníka, který jim poradí, jak pokračovat v cestě či kde hledat dál. První část výpravy se odehrává venku v okolí divadla. Poutníci se pohybují podle herní mapy a plní interaktivní úkoly, luští hádanky a postupně získávají jednotlivé indicie potřebné k zdárnému dokončení hry a nalezení pokladu, který se ukrývá v bludišti vitrín v expozici výstavy Příběh Draku 1958 -2018.

Na výpravu Za Příběhem Draku se můžete vydat kdykoliv v otevírací době Labyrintu Divadla Drak - sobota, neděle, svátky od 10.00 do 17.00. Poslední výprava vychází nejpozději v 1,5 h před koncem otevírací doby.

Manuál poutníka
- Část výpravy probíhá venku, vezmi si tedy vhodné oblečení.
- Pokud ještě neumíš číst a psát, vydej se na výpravu s doprovodem, který to umí.
- Výprava probíhá v okolí divadla, ale je bez průvodce, takže malí poutníci potřebují doprovod.
- Na začátku výpravy dostaneš mapu, pracovní list a tužku. Nic dalšího kromě odvahy a bystrého ducha nepotřebuješ


vstupné:
100,- Kč jednotlivé
260,- Kč 1 dospělý + 2-3 děti
360,- Kč 2 dospělí + 2-3 děti
70,- každé další dítě
70,- ZTP, studenti, důchodci
děti do 3 let věku zdarma

30
-
1

srpen
-
září


- Pátek 30. 8. -

Koncert na hladině řeky od 19:00.

První den slavnosti vystoupí kapela Beat Brtewski. Jako úplně první kapela v historii plovárny se představí na našem vodním mole. Diváci tak budou svědky opravdu jedinečné podívané. Na místě bude občerstvení a možnost opéct si buřt.

- Sobota 31. 8. - 

Program plný aktivit pro děti i dospělé od 10:00 do 17:00.

Hlavní den slavnosti bude plný aktivit pro děti i dospělé, jako například:
  • Novocirkusové představení „Ujel nám cirkus“
  • Žonglérské workshopy
  • Šamanské bubnování s dětmi
  • Logopedický koutek
  • Soutěž „malování na kamínky“
  • Taneční představení a soutěže pod vedením skupiny T-BASS
  • Orientační běh s luštěním křížovky a odměnou za splnění
  • Skákací hrad pro děti
Chybět nebude ani živá muzika a občerstvení.

Vstupné bude 100Kč, děti ZDARMA!

- Neděle 1. 9. -

Areál bude otevřený od 13:00 do 20:00.

Poslední den slavnosti bude areál otevřen pro návštěvníky, kteří se budou chtít zúčastnit orientačního běhu s luštěním křížovky, půjčit si paddleboard nebo si pouze odpočinout v Lautta Baru. Chybět nebude ani občerstvení a možnost opéct si buřt.

Hold slunci - dny plné zábavy pro celou rodinu

30

srpen


FESTIVAL ZÁJMOVÝCH KROUŽKŮ PRO NOVÝ ŠKOLNÍ ROK! - To jsou taneční školy, sportovní gymnastiky, aikido, hokejbal, tenis, kreativní tvoření, ale vy byste rádi znali detaily a lidi, kteří kroužky pro vaše děti organizují? Chcete přehled zájmů a kroužků pro své děti? Všechno na jednom místě, ideálně s ukázkami a lidmi, kteří se sportu, umění či tvůrčí aktivitě věnují?

Přijďte 30. 8. do Auparku na FESTIVAL KROUŽKŮ a vezměte i děti.

Získáte:
  •  přehled o časech, místech, programech, zkrátka o praktických detailech,
  •  inspiraci, na který kroužek letos děti zapíšete, pozvali jsme 20 organizátorů, kteří vám nabídnou nejrůznější možnosti,
  •  široké rozpětí hradeckých aktivit, ze kterých pak na místě, nebo doma vyberete s dětmi tu nejlepší.
Součástí akce bude i řada vystoupení a ukázek jednotlivých kroužků.

Festival zájmových kroužků se u nás koná 30. 8. od 13 do 17 hod. Všechny pořadatele kroužků najdete v přízemí a 1. patře OC.
 
 

30

srpen


Svátek vína na soutoku se stal oblíbenou a hojně navštěvovanou vinařskou akcí v Hradci Králové, proto i letos se otevřou brány Jiráskových sadů pro všechny milovníky vína.
 
Dovolujeme si Vás tímto pozvat na jeho již desátý ročník. Park v centru města se opět zaplní delikatesami, hudbou a především vinařskými odborníky. Toto spojení, podtržené prostředím nejkrásnějšího parku v Hradci Králové na soutoku Labe a Orlice, je zárukou příjemně stráveného pátečního podvečera. Několik desítek vinařství Vám v prostředí vzácných dřevin a rozkvetlých květin nabídne nejen vína z Čech, Moravy, ale i vybrané zajímavosti ze zahraničí. Pohodovou atmosféru doladí jako každoročně rozmanitá hudební produkce.

30

srpen


Na úpatí malebného kopečku žije zahradník (Oldřich Kaiser) se svojí ženou, kteří se starají o své malé zahradnictví. Jejich idilický život je narušen, když se na nedalekém zámku chystá usadit nový majitel, který chce přetvořit krajinu podle svých představ. Když zahradnictví brání jeho plánům, spustí se sled bizarních událostí. Nový majitel nejprve vytvoří plot s žiletkovým drátem a zavře příjezdovou cestu. Postupně přidává ve svých činech na intenzitě, aby dosáhl svých cílů. Zahradník se však nevzdává a snaží se bránit svůj domov. Když se policie i starostka postupně utopí ve své vlastní byrokracií, zahradník se rozhodně vzít osud do vlastních rukou. Nový film Jiřího Havelky, balancující na hraně bizáru, absurdna a tragikomedie je inspirován skutečným příběhem a stejnojmenným literárním dílem od Karla Čapka.

30

srpen


Konec osmdesátek, vyprahlý americký zapadákov. Samotářská provozní posilovny Lou (Kristen Stewart) se bezhlavě zamiluje do Jackie (Katy O'Brian), nabušené kulturistky, která míří vyhrát mistrovství do Las Vegas. Vášnivá láska a německé steroidy vlijí ústřední dvojici do žil obrovskou dávku energie. V nekontrolovaném opojení se vydají za démonickým otcem Lou (Ed Harris) pomstít jednou provždy staré křivdy. Režisérka Rose Glass uhranula Sundance i Berlinale neodolatelně podvratným thrillerem, který vám zvýší tepovku a vyplaví endorfiny. V campově nastřelené parafrázi na noirové příběhy, plné potu, prachu a krve, excelují Kristen Stewart, Katy O'Brian, Ed Harris a Dave Franco.

30

srpen


Jste v Hradci Králové poprvé nebo si jen chcete připomenout významné události a stavby? Vydejte se s námi na komentovanou procházku, během které se seznámíte s historií města, prohlédnete si významné stavby a architektonické skvosty napříč stavebními styly. Hradec Králové již od středověku patří mezi nejvýznamnější města v zemi, během komentované procházky po širším centru si připomeneme významné milníky z historie a ukážeme si to nejzajímavější.

Sraz u Turistického informačního centra Hradec Králové.
Trasa není bezbariérová.
Délka prohlídky cca 90-100 minut.

Prohlídka je součásti cyklu prohlídek "Kapitoly z hradeckých dějin", který pořádá Turistické informační centrum Hradec Králové.
V průběhu akce mohou být pořizovány fotografické záznamy pro účely pozdější propagace.

30

srpen


posezení - pohrání - popití

Zajištěny deskové hry na vyzkoušení, pivo, limo na vypití, vidlice na opékání...a co si kdo přinese a opeče, to si taky sní.
Sousedské deskohraní

30
-
22

srpen
-
září


hudba > film> výtvarné umění > performance > workshopy > diskuze > projekce

kompletní program brzy zde > > > www.menumusic.cz

30

srpen


Dobový film Vlny režiséra Jiřího Mádla ukáže napínavé a doposud utajené příběhy novinářů Československého rozhlasu. Na konci 60. let, kdy zněl z rádiových vln rokenrol a studentské revolty měnily svět, nastoupí starší z bratrů do prestižní redakce rozhlasu. Záhy se ocitne v nebezpečném souboji redaktorů a tajných služeb. Ve víru událostí půjde brzy všem o život a hlavní hrdina stojí před drsnou volbou: ochránit bratra, nebo pravdu a kolegy? Film je inspirován skutečným příběhem skupiny novinářů mezinárodní redakce Československého rozhlasu a jejich odhodláním přinášet nezávislé zprávy za každou cenu.

30

srpen



- astronomická pohádka a hvězdná obloha s živým výkladem lektora

- digitální planetárium

- 60 minut

- pořad vhodný pro diváky od 5 let do 8 let v doprovodu dospělé osoby

Pořad, který je svým obsahem i délkou uzpůsoben pro nejmenší návštěvníky. V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a prohlédneme si souhvězdí. Druhá část programu bude věnována pohádce.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

30

srpen


Latino Náplavka je nový kulturně-taneční projekt, který vznikl s vizí oživit ulice Hradce Králové, rozšířit místní kulturní nabídku a představit široké veřejnosti společenské karibské tance jako salsa, bachata, zouk či kizomba. Jedná se o pravidelné venkovní tančírny v samotném srdci města, které probíhají během letních měsíců na nábřeží pod Pražským mostem.
 
Naším cílem je podpořit rozvoj stávající taneční komunity a vybudovat v Hradci Králové silné taneční zázemí. Prostřednictvím projektu propojujeme hradecké taneční lektory různých tanečních stylů a dáváme jim příležitost veřejně prezentovat své aktivity a oslovit tak další potenciální zájemce o tanec.
 
Projekt Latino Náplavky získal podporu města Hradec Králové v rámci programu Královéhradecká nábřeží.

 
***
Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží (https://www.hradeckralove.org/kralovehradecka-nabrezi/d-50464/p1=20838)

30

srpen


Nový celovečerní film Zápisník alkoholičky vypráví dramatický příběh mladé ženy bojující se závislostí na alkoholu. Hlavní hrdinkou (byť se jako hrdinka mnohdy nepůsobí) je mladá maminka, která se rozhodla nevzdat, nastoupit léčbu a bojovat se svým démonem i o svou rodinu. Jak těžké je si problém s pitím přiznat? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Kde vzít sílu se léčit a co následuje poté? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá autentická a upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky.

30

srpen


Zahraniční pátky

Letní filmový festival Na Větvi nabízí jedinečnou příležitost zavzpomínat na filmové skvosty starší než deset let. V krásném prostředí parku Na Větvi divákům nabídneme zajímavé informace o filmu a důvody jeho zařazení do programu.
Chyť mě, když to dokážeš

30

srpen



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Expedition Reef

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Expedition Reef.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

30

srpen


Police Symphony Orchestra (PSO) je amatérská hudební parta stovky muzikantů, zpěváků a dobrovolníků z malého města u polských hranic. S nakažlivou energií se vrhají do realizace čím dál tím troufalejších nápadů – vyprodat legendární pražskou Lucernu, uspořádat benefiční koncert pro 5 000 diváků nebo si zahrát se zahraniční hvězdou. Sny a plány jsou skvělé, ale když je chcete přenést do reálného života a čelit všem výzvám, není to žádná sranda. Ustojí nadšenectví střet s dospělostí a najdou členové PSO to, co je v životě opravdu důležité? Celovečerní hudební film o mimořádném hudebním uskupení, které se vydává na velká pódia, je zároveň osobní výpovědí obyčejných mladých lidí o světě kolem nás.

30

srpen


Letní kino v Kempu Stříbrný rybník

vstup zdarma, občerstvení zajištěno, v případě nepříznivého počasí se nepromítá

letní kino naleznete v severovýchodní části areálu u Klubovny
U mě dobrý

30

srpen


Krstní Otcovia (SK)
Slovenská kapela oscilující mezi post-punkem a indie rockem, zabalená do pulzujících krautrockových beatů. Často však posluchače překvapí hlukovými, dekonstruktivními progrockovými pasážemi, stejně jako pasážemi inspirovanými elektronikou a ambientem, které jsou přítomny v jejich novém, dosud nevydaném materiálu. Na konci roku 2022 vydali debutové EP „Reference“, se kterým si zahráli na slovenských i českých festivalech (Pohoda, Grape, Vivat Villa atd.). V současné době pracují na tvorbě písní v nové sestavě, které již můžete slyšet na koncertech.
https://krstniotcovia.bandcamp.com/album/references

Vojdi (SK)
„Žijeme v kom-post-fantastickej dobe.“ Vojdi, art rocková kapela ze slovenského Seattlu, právě vydává svůj debut Kompost. Stále se vyvíjející stálice místní kytarové scény utápí posluchače v bermudském trojúhelníku progresivních kytarových riffů, neustále se vzpírajících rytmických groovů a hlukových vln s důležitými textovými poselstvími.

Akce se koná s podporou statutárního města Hradec Králové.

30

srpen


Herečka a zpěvačka Zoë Kravitz debutuje jako režisérka v novém divokém psychologickém thrilleru TICHÉ ZNAMENÍ studia Amazon MGM. Film vypráví o mladé servírce Fridě (Naomie Ackie), která se ocitne na soukromém ostrově miliardáře Slatera Kinga (Channing Tatum). Na luxusní dovolené se ale začnou dít podivné věci a dívka bude mít co dělat, aby se z vysněného ráje dostala živá.

30

srpen


Přijďte se bát s Kukuřičáky!
 
Skvělá noční zábava v kukuřičném bludišti.
Opět pro vás chystáme oblíbené noční bloudění společně se strašidly a speciální tajenkou.
Můžete přijít od 21:00 do 1:00. Do 23:00 je především pro děti s rodiči, poté vypukne zábava pro odvážnější.

Noční bloudění má odlišnou tajenku než je na denním bloudění a dalších termínech nočního bloudění.
Přesnou polohu bludiště zkontrolujte na našem webu - https://kukuricaci.cz/bludiste/hradec-kralove

Doporučujeme s sebou baterku a pořádnou dávku odvahy.

Ačkoliv máme rádi Vaše čtyřnohé kamarády, tak je s sebou neberte z důvodu bezpečnosti, nebudou vpuštěni do bludiště.

Návštěvníci ve strašidelném kostýmu mají slevu na vstupném!!

Na noční bloudění nelze uplatnit slevomat

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

16
-
2

únor
-
září


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

20
-
31

květen
-
srpen


Panelová výstava o jedovatých rostlinách, kterou poskytla Botanická zahrada hl. m. Prahy Ve spolupráci s Unií botanických zahrad ČR.
Jedovatá sezóna

1
-
31

červen
-
srpen


Přijďte se podívat na sbírku růží, která právě kvete v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.
Nachází se zde okolo 80 odrůd růží v 600 kusech od různých šlechtitelů.

Určeno pro širokou veřejnost.

Růže v Zahradě léčivých rostlin
výstava

8
-
24

červen
-
říjen

17
-
20

červen
-
září


Výstava probíhá od 17. 6. do 20. 9. 2024 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy 17. 6. v 16:00 hodin.

MARKÉTA ŠKOPKOVÁ vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, Vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze, Atelier keramiky a porcelánu a Soukromá studia fresky a ilustrace v Itálii.
 
Zabývá se volnou i užitkovou keramikou, vytváří figurální plastiky, dekorativní a zahradní keramiku, fontány, žardiniéry, svítilny. Věnuje se i tvorbě medailí, maluje fresky a ilustrace. Je autorkou malované Křížové cesty pro hřbitovní kostel v Broumově a nástěnné výzdoby hřbitovní kaple v Šestajovicích u Jaroměře. Zúčastnila se III. hrnkového sympozia v Dubí /1993/, VII. keramického sympozia v Lučenci /1995/ a XXIV. keramického sympozia v Bechyni /2010/. V poslední době se věnuje také tvorbě smaltovaných a textilních obrazů. V současnosti působí také v Umělecké kolonii Bastion IV v Josefově.

Markéta Škopková - Smaltované obrazy a keramika

19
-
1

červen
-
září


čestný host Ak. malíř Jan Kavan

Vernisáž: 19. 6. od 17 hod.

19. 6. - 1. 9. 2024
- otevřeno po-pá 10-18 hod.
Východočeský výtvarný salon
výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
6

červen
-
říjen


kurátor: Miloš Vojtěchovský | Bílá kostka

spolupráce: David Lipovský
fotografie: Zdeněk Merta

Výstava Loutky & židle v prostoru Bílé kostky je imaginativní procházkou loutkářským ateliérem. Diváci se mohou seznámit s různými kapitolami tvorby umělecké a životní dvojice Věry a Františka Vítkových, prohlédnout si autorské i společné práce a zaposlouchat se do tikání, šramocení a cinkání hracích i nehracích mechanismů. Instalace zahrnuje ukázky divadelních artefaktů a propriet a vytváří působivý prostor s kresbami, obrazy, mechanickými konstrukcemi, panoptikem loutek a sbírky starých židlí.
 
V roce 2017 získali Vítkovi za svou uměleckou práci evropského významu cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Není náhoda, že toto dílo vznikalo v regionu, kde dnes působí největší amatérská loutkářská komunita v Čechách a kde se prastaré umění vedení loutky, řezbářství a tajemství mechanického divadla a betlémů těší dlouhé a bohatě rozvětvené tradici, předávané od baroka až do 50. let minulého století z generace na generaci.
 
Věra Říčařová Vítková (*1936) mezi lety 1951 a 1955 vystudovala Střední průmyslovou keramickou školu v Bechyni a v roce 1959 loutkářskou katedru DAMU v Praze. Ve stejném roce dostala nabídku angažmá v týmu nově založeného Východočeského loutkového divadla v Hradci Králové (později DRAK), kde se potkali s Františkem Vítkem.
 
František Vítek (*1929) v roce 1948 získal v Brně výuční list řezbářský od mistra Jaroslava Vaňka, roku 1951 byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, odkud ale po jednom semestru odešel. V roce 1958 nastoupil do Východočeského loutkového divadla v Hradci Králové, kde se společně s Věrou podílel na řadě místně i mezinárodně úspěšných inscenací.
 
V roce 1981 bylo vedení divadla DRAK donuceno oba propustit a Vítkovi se od té doby protloukali jako umělci na volné noze. V době normalizace spolupracovali s divadlem Theater am Faden ve Stuttgartu. Po roce 1990 podnikli několik úspěšných zahraničních turné, například do Stockholmu, Antverp, Utrechtu, New Yorku, Tokia a Jokohamy. Slavným a posledním výstupem jejich práce se v posledních 40 letech stalo neustále se proměňující představení Piškanderdulá, podtitul Josefe!
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
6

červen
-
říjen


kurátorka: Tereza Špinková | Černá kostka
 
Tears for Fears je britská synthpopová hudební skupina založená v 80. letech minulého století. Její jméno je inspirováno tzv. primární terapií, rozvíjenou americkým psychologem Arthurem Janovem. Ta je založena na zkoumání potlačených bolestí z dětství, které můžou být příčinou problémů přetrvávajících do dospělosti. „Slzy místo strachu“ pak odkazují k představě pláče jako ozdravného způsobu, jak se zbavit strachu či úzkostí. Aspekt vyrovnávání se s (environmentálním) žalem i skrze apropriaci popových písní je úzce spjat se životem multimediální umělkyně Juliany Höschlové a do její tvorby se propisuje už několik let. Klíčovou inspirací pro výstavu je motiv vody ve formě potoka v místě autorčina bydliště. Jeho podoba a zvuk se však s postupující klimatickou změnou proměňují a hmatatelně tak otvírají otázky: jak se vyrovnávat s mizením něčeho, nad čím nemáme kontrolu? Jak oplakávat tak, abychom nezůstali v pasivní rezignaci a naopak získali sílu nacházet nové cesty? Dokážeme se smířit s tím, že podoba světa, na kterou jsme zvyklí, už neplatí a život se v některých oblastech stává nemožným?
 
Juliana Höschlová do prostoru Černé kostky přenáší svou zkušenost upřímného a ryzího žití v souladu s konkrétním místem v Krkonoších, jehož se stala součástí. Uprostřed místnosti tak nechává zářit skleněný klenot ve tvaru řečiště potoka z údolí, v němž žije, naplněný jeho vodou. Instalace zahrnuje také zářivě barevné malby silně ohrožených druhů krkonošských květin. Ve vystaveném videu Everybody Wants to Rule the World autorka přetváří stejnojmennou píseň od zmíněné kapely v mírně hororovou esej s nadějnými záblesky, zároveň zdůrazňující stesk po něčem, co mizí. Skrze umělecký jazyk nachází umělkyně možnosti, jak se zbavit strachu z budoucnosti a zkusit se nebát konat, a to dohromady v propojení s dalšími, i mimolidskými bytostmi. Jelikož pozdě je, ale stále jsme tu spolu a stále je co dělat pro to, aby nebylo ještě hůř.
 
JULIANA HÖSCHLOVÁ (*1987) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, během studií absolvovala roční stáž na Tchaj-wanu a nyní žije a pracuje v Krkonoších. Dlouhodobě se zajímá o vztah mezi člověkem a prostředím, ve kterém žije. V roce 2010 získala cenu NG 333. Na domácí scéně vystavovala v Národní galerii Praha, v Domě umění města Brna, v galerii GAMPA, v experimentálním prostoru NoD, MeetFactory, Karlin Studios nebo v Galerii 35m2. V zahraničí např. v Akademie Graz v Rakousku, na bienále v Oděse, v Pince project v Budapešti, v galerii VT Artsalon v Tchaj-peji, v islandském Reykjavíku a letos také na mezinárodní přehlídce umění TIVA v Tchaj-peji. Zúčastnila se řady rezidenčních pobytů v zahraničí: v Rakousku, Maďarsku, na Tchaj-wanu nebo na Ukrajině. Je spoluzakladatelkou projektu Návštěva, který se zaměřoval na prezentaci video-artu s potenciálem kritického myšlení, a v roce 2010 realizovala projekt mapující tchaj-pejskou současnou uměleckou scénu Field / Políčko. Krátce před pandemií se také podílela na organizaci platformy Umění pro klima.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

21
-
31

červen
-
srpen


vernisáž 20. 6. v 16:30
Kone4N8

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

1
-
30

červenec
-
srpen


Pavel Švaninger je hradeckým rodákem se vřelým vztahem ke knihám, umění, historii i umělé inteligenci. Právě tyto čtyři směry byly inspirací k této výstavě zachycující staré i nové divy světa v podobě, jaké jste je nikdy neviděli.
Tato výstava vznikla za pomoci umělé inteligence zvané Midjourney.

Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

1
-
30

červenec
-
srpen


Zveme vás na procházku kuklenskými kouty na novou městskou hru. Prázdninová dobrodružství mohou být hodně různá, od literárních hrdinů jsme dostali klasické staromilské pohlednice a dopisy. Najdete je v okolí knihovny v Kuklenách a na nich něco k vyluštění. V knihovně vás pak čeká malá odměna.
 
Vstup volný.
 
Mapka k městské hře v okolí pobočky (PDF) – hra bude přístupná od 1. 7. 2024.

1
-
30

červenec
-
srpen


Zveme vás na prázdninovou výtvarnou dílnu nejen pro děti. K dispozici bude během otevírací doby dětského oddělení materiál a výtvarná i literární inspirace. Dílna navazuje na městskou hru Pozdravy z prázdnin v okolí pobočky.
 
Vstupné je dobrovolný příspěvek na materiál.

1
-
30

červenec
-
srpen


Zveme vás na kvíz plný zábavy. Všechny zúčastněné čeká sladká odměna a tři nejúspěšnější luštitele dárek navíc.

Vstup v otevírací době pobočky.

Vstup volný.

1
-
31

červenec
-
srpen


Jistě znáte rčení: Kde se dobře jí a pije, tam se dobře žije. Hradec Králové nebyl a není výjimkou. Prostřednictvím naší hry si připomeneme hradeckou kuchařku Anuši Kejřovou, Grandhotel a mnohé další vyhlášené podniky.
Vyhrát můžete poukázky na hradecké dobroty. 
Vstup volný.
 
Brožurka a více informací k městské hře v Hradci Králové (PDF)

Mapa trasy (PDF).

1
-
27

červenec
-
září


Jáchymovu tvorbu lze chápat jako svět stvořený z mnoha světů, neboť svou tvůrčí inspiraci fascinovaně proplétá disciplínami jako filozofie, matematika či fyzika.   Snahu o proniknutí k podstatě skutečnosti zobrazuje skrze symboly - sugescí podstaty.   
 Divák tak ve výstavě Mirroring of Principles objeví reliéfy s názvem: „Went to Play Golf /Hole Disappeared“, „Mechanical and Parasitic Tendencies“, „Life Cycle /Decompossed“. Jáchymovu výtvarnou produkci si můžeme dovolit vměstnat do slova/předpony
. Jelikož autor vytváří vlastní meta-jazyk na základně systematického uspořádání svých znalostí a jejich záměrně tvůrčím rozpadem. Okouzlen prostorem podobně jako Alice in Wonderland, zaznamenává a odlévá své myšlenkové procesy do betonových reliéfů, hlav i maleb. Jáchym Šimek je v současné době studentem Akademie výtvarných umění v Praze. 
 
 

Jáchym Šimek - Mirroring of Principles /Slowly Moving Melting Machines

9
-
31

červenec
-
srpen


Přijďte objevit fascinující svět skleněných obrazů do hudebního prostředí kavárny PETROF Café. Výstava bude probíhat od července do srpna 2024 a představí unikátní skleněné obrazy, které jsou zároveň kulturním dědictvím lidstva. Buďte součástí této unikátní expozice a objevte, co malované sklo dokáže. Těšíme se na vás!

Vernisáž se uskuteční 9. 7. od 18:00.

1
-
31

srpen


Jiří Jarkovský se narodil 1.2.1954 v Broumově, kde žil až do maturity na Broumovském gymnasiu. Je absolventem Vysoké školy dopravní v Žilině. Krátce pracoval u ČSD, ve výrobních družstvech, a v posledních 25 letech jako daňový poradce a auditor. Po skončení vojenské služby a nástupu do zaměstnání žije v Jaroměři.
 
Broumovsko jako rodný kraj, „kraj mezi spasením a zatracením“ (V. Cílek), mu učarovalo a stalo se jeho inspirací. Druhohorní krajina posetá kamennými věžemi a roklemi, barokní skupina kostelů od Kryštofa Dientzen-hofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera jsou častým fotografickým motivem Jiřího Jarkovského. Jeden z těchto kostelů – kostel sv. Anny ve Vižňově – se stal i předmětem jeho organizačně finanční pomoci na opravě.
 
Jiří Jarkovský ve svém životě potkal několik učitelů, od kterých si vzal ponaučení, že na fotce toho nemá být mnoho, a mělo by tam být i něco, co tam není – minulost, budoucnost, přírodní síla, nálada apod.
 

Jiří Jarkovský - Fotovýstava
výstava

1
-
31

srpen


Tato výstava představuje dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela v regionu východních Čech, na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Ve vztahu k tomuto regionu nebylo dosud souborně prezentováno a věříme, že přispěje k uvědomění, že Santini zanechal ve východních Čechách větší otisk, než si běžně myslíme.

výstava

1
-
28

srpen
-
září


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na srpen, září

1
-
31

srpen


V roce 2023 jsme si připomněli 300. výročí úmrtí barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Při této příležitosti připravil NPÚ, územní odborné pracoviště v Josefově, ve spolupráci s Královéhradeckým krajem výstavu mapující Santiniho dílo ve východních Čechách. Na 11 roll-upech představuje jednotlivé světské a církevní stavby, ale i celé areály. Prezentovány jsou rovněž již zaniklé stavby a také objekty, u nichž je autorství sporné či bylo v minulosti Santinimu chybně připisováno.
 
Do východních Čech, které lze považovat za těžiště jeho šlechtických zakázek, přichází Santini pravděpodobně v roce 1712 a působí zde až do své smrti. Během této doby byly realizovány téměř dvě desítky projektů, které můžeme se Santinim spojit.
Mezi nejznámější patří zámecký areál v Rychnově nad Kněžnou, dnes již zaniklý zámek v Lázních Bělohrad, a především Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou, která je zřejmě nejlepší Santiniho profánní architekturou.
 
Vedle reprezentativních zámeckých, klášterních a palácových staveb pro své zadavatele vyprojektoval také řadu venkovských kostelů – na území Královéhradeckého kraje se jedná o kostel sv. Petra a Pavla v Novém Hrádku a kostel sv. Máří Magdaleny v Deštném v Orlických horách. Santiniho dílo ve východních Čechách dále zahrnuje hospodářské dvory na opočenském panství nebo stavby projektované pro Biskupství královéhradecké.
 
Ve vztahu k danému regionu je dílo tohoto vrcholně barokního architekta takto komplexně publikováno vůbec poprvé a jeho rozsah dokládá, jak hluboký otisk Santini ve východních Čechách na území dnešního Královéhradeckého a Pardubického kraje zanechal.
 

Jan Blažej Santini-Aichel a jeho dílo ve východních Čechách

13
-
10

srpen
-
listopad


V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. 

Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj.
 
Již před I. světovou válkou Pražské Předměstí počtem domů i obyvatel výrazně nezaostávalo za vlastním Hradcem Králové a z dřívější malé spíše zemědělské obce se i vnějším vzhledem stávalo město. Rozhodnutí vlády ČSR z 16. října 1924 o povýšení Pražského Předměstí na město tyto skutečnosti jen potvrdilo.
 
Nové město mělo zemědělsko-průmyslový charakter. V severní a střední části se nacházely průmyslové podniky, jižní oblasti, zejména Farářství, měly venkovský ráz. Oblast kolem Nerudovy ulice s vilovou zástavbou nabývala rezidenčního charakteru „lepší čtvrti“. Protože území Pražského Předměstí zahrnovalo i vlakové nádraží, plnilo rovněž úlohu vstupní brány do Salonu republiky, tedy do vlastního Hradce Králové. 
 
Cílem výstavy je připomenout méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

Pražské Předměstí 1924-2024 - město na předměstí
výstava

30
-
13

srpen
-
září


"Pozorování měnící se krajiny kolem nás / zvuky, vítr, stromy, ptáci, slunce co svítí do očí, třpytí se na vodní hladině."

- Gréta Ulmová - Terezie Rausová - Chloe Burkiewitz - Manka Lustigov - Jakub Černý

kurátor: Alžběta Krchová

Výstava nejmladší generace současných umělců odrážející aktuální témata doplňuje prostory objektu a je přístupná během všech
programů akce S Ý P K A 2 o 2 4.

výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ