KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

28. června 2024

4
-
31

červen
-
červenec


Vystavené fotografie vznikly na fotografickém workshopu v roce 2023, který pořádalo Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové u příležitosti Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY.
Atmosféra divadelního festivalu
výstava

15
-
30

červen


Rozárium se v roce 2024 otevírá veřejnosti ve dnech 15. 6. 2024 - neděle 30. 6. 2024. V sobotu 15. 6. od 12 do 17 hodin, další dny od 9 do 17 hodin.

Pokud obdivujete růži, královnu květin, její krásu, její charisma, bohatost forem květů, palety barev a vůní, nebo dokonce uvažujete o vysazení růží do vaší zahrady a rádi byste se nechali inspirovat, pak využijte možnosti a zajeďte se podívat do Mezinárodního soutěžního rozária v Hradci Králové. Uvidíte živé růže přímo na záhonech v době optimální pro vyniknutí jejich krásy, v období nejbohatšího kvetení, kdy jsou růže ve vrcholném stavu. Rozárium je otevřené veřejnosti pouze poslední dva červnové týdny. Naleznete zde více než 200 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1.000 jednotlivých keřů ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné, anglické i miniaturní. Každým rokem se v rozáriu objevuje kole 50 nových druhů. Poznáte i růže vítězné, v čele se Zlatou růží města Hradce Králové 2023. Akce je součástí cyklu Calendarium Regina.
 
Pokud budete mít chuť a zájem, budete se moci sami účastnit hlasování návštěvníků o nejkrásnější růži.
 
Teprve živé květiny rozvinou vaši představu o překvapivě široké škále podob a možností využití růží, těchto nádherných květin, starobylých i moderních zároveň.

 
***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

21
-
28

červen


Zapište si datum 21. - 28. 6. 2024 do svých diářů a těšte se s námi na 29. ročník Festivalu REGIONY, královéhradeckou osmidenní oslavu divadla, těla a všech jeho smyslů!
 
REGIONY — Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové patří mezi nejvýznamnější kulturní události města Hradce Králové a představuje největší divadelní přehlídku v České republice. Díky dlouholeté tradici, bohaté historii a renomé pořadatelů, kterými jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kontrapunkt, z. ú., jej lze bezesporu označit za zcela klíčový v rámci celé české divadelní festivalové tradice. Genius loci historického centra města Hradce Králové přispívá k neopakovatelné atmosféře festivalu, který se svým charakterem blíží divadelnímu festivalu v Avignonu.

Festival Regiony představuje naprosto ojedinělou, pulzující událost reflektující bohatý průřez aktuálního tuzemského i světového kulturního dění. Celé město se náhle z konstantně a olejovitě působící plochy promění v živý mechanismus, v jednu velkou propojenou performance prostupující městskými parky, ulicemi, zdmi a v neposlední řadě i lidmi. Nabízí výjimečné kulturní zážitky a patří pro mnohé soubory k již tradiční události na konci divadelní sezóny.

Dramaturgie festivalu nabízí průřez současnou českou divadelní scénou od amatérských souborů, přes studentská představení a nezávislé profesionální soubory po inscenace renomovaných českých scén. Mimo to každoročně přiváží do Hradce Králové originální inscenace, které rezonují na současné mezinárodní scéně, a které jsou v České republice uvedeny často vůbec poprvé.

21. - 28. 6. 2024
- 8 dnů
- divadelní sály, ulice, parky i městská zákoutí v historickém centru Hradce Králové
- denně až několik desítek divadelních, hudebních a doprovodných produkcí
- nejrůznější žánry: činohra, kabarety, improvizace, autorská představení, pohádky, loutkové divadlo, chůdařská představení, diskuze a koncerty
- jedna z největších přehlídek profesionálního i neprofesionálního a nezávislého divadla ve střední Evropě

Program festivalu naleznete zde: https://www.festivalregiony.cz/program-dle-data.html?datum=2024-05-31

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466
REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové

21
-
28

červen


Klenot stage#2  - hudební scéna před Klicperovým divadlem
 
Hudební scéna pod stanem v Dlouhé ulici patří už několikátý rok k tepnám celého festivalu.
I letos vám nabídneme koncertní představení různých žánrů jako Off program oblíbené divadelní akce Regiony v červnovém Hradci Králové.

Všechny kapely vystoupí v čase 17:30 - 18:30
.. Na které muzikanty se letos můžete těšit?
21.6. - Mandragora (funky, rock, hard rock)
22.6. - Šejkr (big beat)
23.6. - Argot (dregs & roll)
24.6. - 2+1 (jazz rock)
25.6. - Olin Blek (heavy punk)
26.6. - Lejzy Beans (multižánr)
27.6. - Pianka (folk)
28.6. - Není zač! (rock)

Na viděnou na Klenot Stage#2!

*změna programu vyhrazena

 

Klenot stage #2

21
-
28

červen


NA TERASE - letní hudební scéna na dvoře pivovaru Hradecký Klenot v rámci Off programu divadelního festivalu Regiony.
 
V době konání pro vás budou v odpoledních a večerních hodinách nachystány koncerty různých žánrů.
Občerstvení přímo na místě, vstup zdarma (popřípadě "do klobouku" pro kapelu).

Na terase - letní hudební scéna

21
-
28

červen


Hudební scéna NA DVORKU / wine and music stage

Přijali jsme pozvání být součástí největšího hradeckého svátku umění. Naše hudební scéna nabídne komorní nadžánrové koncerty s lehkým přesahem - hudebníků do divadla a divadelníků do muziky. Propojení těchto dvou fenoménů, které spolu úzce umělecky souvisí a navzájem se inspirují, vzniklo na popud výzvy Off programu, jako doplňkový program Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY.
Doplňkem této kultury budiž kvalitní víno, degustace s vinaři a další lokální produkty, které ducha povznáší, rozradostňují, budí zvědavost a mají současně edukativní charakter.
 
Zažijte s námi několik zavíněných večerů s kapelami mnoha žánrů, kvalitním zvukem, špičkovým vínem a milými lidmi. To celé na tajemném hradeckém mezidvorku, který obyčejně kulturně nežije.

Hudební scéna Na dvorku

22
-
31

červen
-
srpen


Multimediální instalace
Singularita je hypotetický bod obratu v budoucnosti lidstva, kdy umělá inteligence dosáhne takové úrovně vývoje, že lidská mysl její důsledky už nebude schopna plně pochopit natož předvídat. Tento moment „expirace člověka“ se dle transhumanistických predikcí očekává v roce 2045. Tehdy přijde úsvit Hyperinteligence a zrodí se Metačlověk. Zůstává však kardinální otázka: Nastane pro lidstvo technologická apokalypsa nebo AI ráj? Toto téma v kontextu filozofie umění zkoumá duo Petr Profen Mareš a Martina Kopecká Jurčeková, působící pod názvem HOMO_DIGITALIS_3.2.1, se svou multimediální instalací vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

28
-
30

červen


Letní akce Day/Night kolektivu Seismic se letos poprvé přirozenou cestou rozrostla v plnohodnotný třídenní festival s podtitulem for the 1st time, který se uskuteční 28. – 30. června 2024 s nabitým line-upem plným etablovaných jmen tuzemské scény i světových producentů v oblasti elektronické hudby.


Vstupné: 500–800 Kč

28

červen


Zlepšete pohyblivost svých kloubů, rovnováhu,svalové schopnosti i psychickou kondici.
Udržujte svou soběstačnost.

Vhodné pro všechny, kteří už nezvládnou cvičení na zemi.
 
Pátek 10-11 h | Adalbertinum, Hradec Králové
 
Spoluúčastnický poplatek: 60,- Kč
 
Začínáme 2. února 2024, první lekce ZDARMA.
 
Těší se na vás cvičitelka Petra Kočí.

Tel.: 732 564 741 | petrakoci.vsestary@gmail.com
 
Pořadatel: Senior fitnes z.s., Uralská 770/6, Praha 6 | tel.: 281 910 522 | recepce@seniorfitnes.cz | www.seniorfitnes.cz

CVIČENÍ NA ŽIDLÍCH
kurz

28

červen


SVĚT FANTAZIE MÍLY FÜRSTOVÉ
 
 
Přijďte s námi oslavit konec školního roku!
 
V muzeu si školáci užijí hledačku inspirovanou motivy z výstavy Míly Fürstové. Hravá stanoviště obohatí interaktivní hračky zapůjčené ze speciálního hračkářství „Agátin svět“. V závěru čeká na děti za jejich snahu malá odměna.
 
 
Program je vhodný pro děti od 6 let.
 
 
Vstupné děti zdarma po předložení vysvědčení, dospělí 90 Kč.

28

červen


Komentované prohlídky o všem, co zde najdete. Historie stavby, vnitřní vybavení, zvonohra, Juračkův keramický betlém.

Vstupným 50 Kč, děti 20 Kč přispějete na projekt zvonohry.

28
-
30

červen


Oslava konce školního roku je vždycky důvod k radosti.

Odměňte své malé dobré školáky návštěvou aquacentra v Městských lázních Hradec Králové!

Tato oblíbená akce je pro děti do 10 let, které nemají na vysvědčení horší známku než trojku. Jedinou podmínkou je přinést ukázat „dobré“ vysvědčení v doprovodu dospělého.
 
Přejeme všem skvělou zábavu a nezapomenutelný začátek prázdnin! 

Za dobré vysvědčení aquacentrum zdarma

28

červen


Inscenace vychází z autorčiných osobních zkušeností a svým nezaměnitelným jazykem kombinujícím cirkus a loutkové divadlo vypráví o nejistotách, sebedůvěře a tenkých spojeních mezi našimi emocemi a racionalitou. Prostřednictvím autorčina osobního příběhu, s humorem rozebíraného a prozkoumávaného ve společnosti drátěné loutky démona, se divákovi před očima vynořuje krajina nestability sestávající z bezpočtu napnutých strun. Ty nám připomínají naši křehkost, ať už psychickou, fyzickou, osobní, nebo kolektivní.

Více informací

28

červen


Vzpomínání je participativní divadelní instalace pro 6 diváků a 0 herců. Jaké příběhy skrývají cihly ve zdech domů, ve kterých žijeme? Slyšeli jste někdy o Babylonu? A kolik si toho pamatujete z vašeho dětství? To moje vzpomínky začínají daleko odsud…

Více informací

28

červen


Dílna objevování, hry a úžasu nad světem mýdlových bublin. Jaký tvar mají Hosté u bublinového stolu mohou experimentovat s hledáním správného roztoku pro vytvoření bublin a pak pozorovat jejich vlastnosti. Lze vyrobit obarvené bubliny? Lze s bublinami kreslit a malovat? Malujte s bublinami a vytvořte nádherná umělecká díla!

Více informací

28

červen


Vzpomínání je participativní divadelní instalace pro 6 diváků a 0 herců. Jaké příběhy skrývají cihly ve zdech domů, ve kterých žijeme? Slyšeli jste někdy o Babylonu? A kolik si toho pamatujete z vašeho dětství? To moje vzpomínky začínají daleko odsud…

Více informací

28

červen


Dílna objevování, hry a úžasu nad světem mýdlových bublin. Jaký tvar mají Hosté u bublinového stolu mohou experimentovat s hledáním správného roztoku pro vytvoření bublin a pak pozorovat jejich vlastnosti. Lze vyrobit obarvené bubliny? Lze s bublinami kreslit a malovat? Malujte s bublinami a vytvořte nádherná umělecká díla!

Více informací

28

červen


Dokumentární film Nesmrtelní – zázraky Egyptského muzea ukazuje v nevídaných detailech vybrané exponáty z Egyptského muzea v Turíně – nejstaršího egyptologického muzea na světě, založeného v roce 1824, jehož sbírka v současnosti obsahuje přes 30 tisíc předmětů. Sfingy, kolosální sochy, drobné amulety a sarkofágy vyprávějí příběh téměř 4000 let staré historie a připomínají ty nejvýznamnější objevy, které nám dodnes pomáhají poodkrývat život a rituály starověkého Egypta. Snímek představuje nejenom krásy turínského muzea, ale společně s odborníky nahlédneme i do muzea v Káhiře, Berlíně a Londýně. I tam se totiž nachází největší egyptské poklady, maska faraona Tutanchamona, Rosettská deska nebo busta královny Nefertiti, jejíž tajemná krása fascinuje dodnes.

28

červen


V minimalistickém thrilleru s detektivním nádechem sledujeme příběh M., muže středního věku, který během své zahraniční pracovní cesty na letišti náhodou zahlédne podezřele vypadajícího mladíka. Zdánlivě bezvýznamná výměna pohledů a několika slov však roztočí spirálu nečekaných událostí. Uprostřed rušného velkoměsta se M. pokouší odhalit svého pronásledovatele a zároveň se připravit na možný útok. Jeho plány na obranu však začínají měnit i jeho vztah s přítelkyní a kolegy v práci. Dokáže M. uniknout z pasti, kterou na něj společnost, nebo možná dokonce on sám, připravil? Snímek Noční klid je druhým celovečerním filmem talentovaného režiséra Michala Hogenauera (Tiché doteky), který do hlavní role obsadil charismatického herce Pavla Gajdoše.

28
-
3

červen
-
červenec


Program 158. výročí bitvy u Hradce Králové 1866

28. června 2024–

pátek, Hradec Králové, náměstí Osvoboditelů vedle Muzea VČ

16.00 - "Dostaveníčko s rokem 1866"
- slavnostní zahájení vzpomínkových akcí
- edukační pásmo o životě a boji v rakouské a pruské armádě v roce 1866
- výcvik a drezůra koní, jezdecké dovednosti kyrysníků a husarů
- rakouská muzika 6. praporu polních myslivců
- pruská muzika 1. Garde Regiment zu Fuss
- ukázky pěchoty a dělostřelectva
- prezentace kadetní setniny
- historické odívání
17.30- slavnostní pochod vojáků z náměstí Osvoboditelů na Velké náměstí
17.50- nástup historických vojáků pod Bílou věží
18.00- Slavnostní zvonění zvonu Augustin na Bílé věži, čestné salvy

Bojiště Chlum 1866
22.00 - Pochodňový průvod obcí Chlum, pietní akt na pruském hřbitově.

29. června 2024 – sobota

Bojiště Chlum 1866

10.30- Pochod historických jednotek bojištěm
11.00- Pietní akt u Baterie mrtvých
12:00- Promenádní koncert kapely 6. praporu polních myslivců
15.00- Bitevní scéna „Pour le Mérite 1866“ na motivy skutečných historických událostí z bitvy u Hradce Králové v roce 1866.
Po skončení bitvy cca v 16.00- přehlídka historických vojsk.

3. července 2024– středa

16.00- Slavnostní odhalení nového pomníku v Máslojedech
17.30- Pietní akt u renovovaných pomníků u kostela na Chlumu
18.00- Zádušní mše za padlé z bitvy 3.7.1866 v kostele proměnění Páně na Chlumu
Návštěvníci uvidí v bojové akci více než 400 členů historických jednotek z Čech a zahraničí, 40 jezdců na koních, dvacet historických kanónů, povozy a množství pyrotechnických efektů v autentických kulisách. V areálu bojiště bude možno navštívit vyhlídkovou věž, stánky s upomínkovými předměty a občerstvením a uvidí i život v historickém polním ležení.
 
V sobotu 28. června budou v areálu bojiště záchytná placená parkoviště pro osobní automobily a posílena autobusová doprava.
Vstupné na všechny venkovní akce v Hradci Králové a na bitevní ukázky na bojišti Chlumu 1866 ZDARMA.

Podrobné informace: www.koniggratz1866.eu

Tel: 608216662, 605866732, koniggratz1866@seznam.cz

Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje

 
***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466
158. výročí bitvy u Hradce Králové

28

červen


Slovácké divadlo

Napínavý milostný příběh provedený formou „syntetického divadla“, sdružujícího hudební, hereckou i výtvarnou složku. Tato lidová hra tvoří tematický oblouk od odvěké touhy mladých lidí všech dob po lásce, přes vzdor jako výraz hrdosti člověka před pokořením až k odvážnému dialogu se smrtí jako se spravedlivým zrcadlem lidského svědomí.

Více informací

28

červen


Stůl nad zlato je adaptací Boženou Němcovou popularizované pohádky, zasazenou do rámce meziválečných událostí 20. století. S odstupem a nadsázkou společné hry tu protagonisté pojmenují svízele odloučení a ztráty, kterých minulé století přineslo více, než si kdokoli uměl představit.

Více informací

28

červen



- astronomická pohádka a hvězdná obloha s živým výkladem lektora

- digitální planetárium

- 60 minut

- pořad vhodný pro diváky od 5 let do 8 let v doprovodu dospělé osoby

Pořad, který je svým obsahem i délkou uzpůsoben pro nejmenší návštěvníky. V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a prohlédneme si souhvězdí. Druhá část programu bude věnována pohádce.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

28

červen


Čas se nedá zastavit a platí to i pro padoucha Grua, který lehce „zfotrovatěl“ a místo geniálních zlodušských plánů vymýšlí, jak se vetřít do přízně svého malinkého synka, Grua juniora. Ten má totiž výrazně raději maminku Lucy a tátu permanentně vytáčí. O něco hlubší vrásky však Gruovi způsobuje darebák jménem Maxime Le Mal, který ho šikanoval už na základce. Právě utekl z vězení, kam se dostal s Gruovým velkým přispěním, a ze všeho nejvíc se touží pomstít. A protože Anti-velepadoušská liga v tom vidí hrozbu z nejhrozivějších, zařadí Grua s rodinou do programu na ochranu svědků, což znamená nové identity a poklidný život na předměstí. A jako by to nestačilo, zapojí se pět mimoňských dobrovolníků do speciálního programu, který je má vybavit superschopnostmi pro případ, že by se Gruovo krytí provalilo. Ambiciózní plán má samozřejmě mouchy obřích rozměrů, protože Super-Mimoňové jsou super-magnety na katastrofy nejrůznějšího druhu a protože vedle Gruova nového domu bydlí puberťačka, jež touží po kariéře superpadoucha a Grua okamžitě pozná. A touží po tom, aby ji tenhle mistr zaučil. Zapomínat nesmíme ani na pomstychtivého Maxima, který čeká na svou šanci.

28

červen


Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice.
Nenechte si ujít příležitost být u toho, když se zvon rozezní do širého okolí svým podmanivým Cééé.

Sraz účastníků nejméně 15 minut před časem zvonění, jinak z bezpečnostních důvodů nebude umožněn vstup.
Počet účastníků omezen na 15.
Vstupenky lze zakoupit v turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží nebo formou eVstupenky.

V pokladně Bílé věže je možné na zvonění zakoupit dárkové poukázky.
Termíny zvonění v roce 2024:
1. 1. od 18:00 - První den spolu (neveřejné)
28. 3. od 09:30 - Zelený čtvrtek - Missa chrismatis
31. 3. od 11:50 - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně
8. 5. od 17:00 - Den vítězství
19. 5. od 17:50 - Slavnost seslání Ducha Svatého
28. 6. od 18:00 - Výročí bitvy na Chlumu 1866
18. 7. od 18:00 - 140. výročí prohlášení HK svobodným městem
28. 8. od 18:00 - Svátek sv. Augustina - spojeno s CEREMONIÁLEM ZVONÍKŮ, který se uskuteční před slavnostním zvoněním. V 17 hodin projde od Adalbertina k Bílé věži průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech.
7. 9. od 14:00 - Slavnosti královny Elišky (neveřejné)
28. 9. od 10:00 - Den české státnosti, Slavnost sv. Václava
28. 10. od 09:00 - Den vzniku samostatného československého státu
30. 10. od 18:00 - Výročí posvěcení katedrály sv. Ducha
17. 11. od 18:00 - Den boje studentů za svobodu a demokracii
24. 12. od 22:30 - Slavnost Narození Páně - půlnoční

28

červen


Vzpomínání je participativní divadelní instalace pro 6 diváků a 0 herců. Jaké příběhy skrývají cihly ve zdech domů, ve kterých žijeme? Slyšeli jste někdy o Babylonu? A kolik si toho pamatujete z vašeho dětství? To moje vzpomínky začínají daleko odsud…

Více informací

28

červen


Byla zjevením a jedním z největších pěveckých talentů 21. století. Mohla dokázat neuvěřitelné věci. Ale nestihla to. Ve filmu Back To Black prožijete krátký, ale o to intenzívnější životní příběh Amy Winehouse. Dva lidé měli zásadní vliv na život a kariéru Amy Winehouse (Marisa Abela). Tím prvním byla její babička Cynthia (Lesley Manville), svérázná, oduševnělá a originální žena, která jí předala svou živočišnost, lásku k jazzu, touhu jít vždycky vlastní cestou a nedělat na ní kompromisy. Tím druhým člověkem byl její přítel Blake (Jack O'Connell). Život s ním připomínal jízdu na hodně zběsilé horské dráze, během níž si Amy osvojila pár nepříjemných závislostí. Paradoxně v nejsložitějším období svého života, v době, kdy o oba tyhle opěrné body přišla (babička zemřela na rakovinu plic a s Blakem se rozešla), vznikla její zásadní deska „Back to Black“, která patří k tomu nejlepšímu, co v hudbě 21. století prozatím vzniklo. Amy se díky ní stala superhvězdou, dala se znovu dohromady s Blakem, ale pozornost celého světa, které se ji dostávalo, neměla tahle možná až příliš křehká holka šanci ustát, i když se o to snažila a málem se jí to podařilo.

28

červen


Divadlo Na zábradlí

Hudba má své slavné, populární a kultovní reprezentanty. Má ale i ty druhé: zapomenuté, podivínské, zkrachovalé. Kniha Pavla Klusáka zachycuje mikro příběhy z nedávné hudební historie, krátká encyklopedická hesla věnovaná právě těmto jedinečným osudům hudebníků, kteří nezažili popularitu, nezvítězili v anketách ani nepřistupovali k hudbě konvenčně. Uvnitř banánu zachycuje uhrančivý svět podivínů, jejichž osudy baví i dojímají. Inscenace vzdává hold těmto pábitelům, kteří kráčeli nevyšlapanými cestami a přistupovali hravě a netradičně k hudbě i k životu.

Více informací

28

červen


Autorská variace na slavnou satirickou komedii z dob francouzského klasicismu se rozhodně nespokojí s povšechným tématem pokrytectví. Naopak! Tentokrát zajdeme mnohem dál…
Tartuffláž je o pokrytectví. A o „demaskaci“ (demaskování). Demaskaci pokrytectví. Co když se ale pokrytectví chce samo demaskovat? Je to ještě pokrytectví? A co když se ale pokrytectví chce samo demaskovat a chová se u toho pokrytecky? A co když pokrytectví neví, že je pokrytectvím? Je to stále pokrytectví? Nebo je to chyba? A čí?

Více informací

28

červen



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Jiné světy

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Jiné světy.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

28

červen


Studio G

Variace na biblické téma Kaina a Ábela. Už jsem se tak narodil. Bratři a sestry, slyšte. Diagnóza na celej život. Všechno se vším souvisí. Vlastně to může i zabíjet. Hlavní je se zúčastnit. Být bratrem, být sestrou, být člověkem. Máte nebo nemáte sourozence? Ptali se vás někdy rodiče, jestli byste si přáli sourozence? My se totiž budeme ptát! Vztah, který si nevyberete. Protože on si vybral vás. Nekonvenční mozaika roztříštěných příběhů o prvorozených, druhorozených i těch uprostřed.

Více informací

28

červen


Nemotorný, ale dobrácký policista Rayane zjistí, že jeho babičku unesl mexický drogový kartel. Teď má tři dny na doručení astronomického výkupného. Se svými parťáky se coby neohrožený mstitel, akorát že vůbec, vydává na šílenou misi napříč Francií, Abú Dhabí i mexickou džunglí, aby ji zachránil. Nemilosrdný boj s časem začíná

28

červen


Zálesák, ten těžký život má. Nakažlivě originální groteska pro nové milénium vám svým nonstop vírem kreativních nápadů a zběsilého humoru vyrve bránici z těla. Příběh z nelítostné doby, kdy příroda byla ještě nepokořená a plná nebezpečí, pojednává o palírníkovi jablkovice, který přijde o vše, ocitne se s holou zadnicí v divočině a musí se postupně nalevelovat až na nejlepšího zálesáka široko daleko. Při tom poměří důvtip, síly a houževnatost nejen s živly, ale také s roztodivnou zvířenou, v čele s titulními stovkami bobrů. Videoherně vyprávěný survival pro nové milénium oživuje žánr němých grotesek. V této mnohonásobně zábavnější i realizačně nápaditější parafrázi na REVENANT Zmrtvýchvstání místo DiCapria bojuje o přežití novodobý Buster Keaton a jeho zvířecí protivníky ztvárnili lidé v celotělových plyšových kostýmech ve stylu Studia Kamarád. Extatickými ohlasy oprávněně provázená indie senzace zahraničních žánrových festivalů, která sklidila nadšené reakce i na české premiéře během Festivalu otrlého diváka, je dílem hyperaktivních fantastů Rylanda Bricksona Colea Tewse a Mika Cheslika. Ti na sebe upozornili již prvním celovečerním projektem, fantasmagorickou explozí low-cost obrazotvornosti Příšera z Michiganského jezera, kde se prolínala láska ke klasickým béčkovým monster filmům se stylem Karla Zemana a Guy Maddina. Jejich novinka opět vyvěrá z frenetického stylu ADHD audiovize sociálních sítí, kterou tentokrát spojují s estetikou klasických hraných slapsticků a nespoutanou logikou animovaných grotesek ze série Looney Tunes, přičemž se ještě smočili také ve furry fandomu. Vybaveni uhrančivou DIY kreativitou navracejí kinu rozměr hurónské zábavy a senzace schopné vyvolávat nefalšovaný úžas. Sovy možná nejsou tím, čím se zdají být, ale o bobrech to platí dvojnásob.

28

červen


Nejslavnější animovaný zlosyn se vrací! Ve čtvrtém díle série Já, padouch byste nechtěli být v Gruově kůži. Nejen že do jeho už tak velké rodiny přibylo další dítě, které mu brnká na nervy. Z vězení navíc uprchnul jeho letitý nepřítel, který má na Grua a jeho rodinu opravdu velkou pifku.

Čas se nedá zastavit a platí to i pro padoucha Grua, který lehce "zfotrovatěl" a místo geniálních zlodušských plánů vymýšlí, jak se vetřít do přízně svého malinkého synka, Grua juniora. Ten má totiž výrazně raději maminku Lucy a tátu permanentně vytáčí. O něco hlubší vrásky však Gruovi způsobuje darebák jménem Maxime Le Mal, který ho šikanoval už na základce. Právě utekl z vězení, kam se dostal s Gruovým velkým přispěním, a ze všeho nejvíc se touží pomstít. A protože Anti-velepadoušská liga v tom vidí hrozbu z nejhrozivějších, zařadí Grua s rodinou do programu na ochranu svědků, což znamená nové identity a poklidný život na předměstí. A jako by to nestačilo, zapojí se pět mimoňských dobrovolníků do speciálního programu, který je má vybavit superschopnostmi pro případ, že by se Gruovo krytí provalilo.

Ambiciózní plán má samozřejmě mouchy obřích rozměrů, protože Super-Mimoňové jsou super-magnety na katastrofy nejrůznějšího druhu a protože vedle Gruova nového domu bydlí puberťačka, jež touží po kariéře superpadoucha a Grua okamžitě pozná. A touží po tom, aby ji tenhle mistr zaučil. Zapomínat nesmíme ani na pomstychtivého Maxima, který čeká na svou šanci.

I čtvrtý díl série Já, padouch je ale v první řadě groteska skvěle kombinující gagy Mimoňů s rodinným dobrodružným příběhem, v němž hrají prim Gru, holčičky a také Gru Junior, který sice ještě neumí mluvit, ale talent na lumpárny se u něj projevuje v míře nebývalé.

Animovaný, komedie / USA 2024 / 94 minut
přístupný / český dabing
Hrají (v českém znění): Jiří Lábus, Veronika Žilková, Jan Vondráček, Anna Mercedes Čtvrtníčková, Iva Pazderková, Saša Rašilov
JÁ, PADOUCH 4
Dabing
P
Komedie
Animovaný

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

16
-
2

únor
-
září


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

9
-
13

duben
-
červenec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na květen\červen\červenec

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

2
-
28

květen
-
červen


Výstava maleb, keramiky a dřevořezeb účastníků umělecké akademie pro seniory. Akademie je projekt ZUŠ Habrmanova, který trvá již čtvrtým rokem.

Slavnostní zahájení výstavy bude 2. května od 11:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

květen
-
červen


Jestliže má umělá inteligence vliv na to, jak se lidé chovají a jak přemýšlejí, může mít nějaký́ vliv také na duši člověka? Umělá inteligence dnes úspěšně napodobuje celou řadu činností, které byly ještě donedávna považovány výhradně za doménu lidí. V mnoha ohledech člověka dokonce překonává. To nás nutí znovu se podívat do zrcadla a ptát se, kým jsme.

Spolufinancováno EU.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

květen
-
červen


Díky novým kreativním nástrojům umělé inteligence může každý z nás snadno vytvářet působivé originální obrazy, literární nebo hudební díla. Co vznikne, když dáme tyto nástroje do rukou studentům základních a středních škol?

Spolufinancováno EU.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

20
-
31

květen
-
srpen


Panelová výstava o jedovatých rostlinách, kterou poskytla Botanická zahrada hl. m. Prahy Ve spolupráci s Unií botanických zahrad ČR.
Jedovatá sezóna

30

květen
-
červen

výstava

1
-
31

červen
-
srpen


Přijďte se podívat na sbírku růží, která právě kvete v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.
Nachází se zde okolo 80 odrůd růží v 600 kusech od různých šlechtitelů.

Určeno pro širokou veřejnost.

Růže v Zahradě léčivých rostlin
výstava

1
-
28

červen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na červen

3
-
30

červen


Zveme Vás na samostatnou výstavu Tomáše Řízka, která prezentuje ilustrace a tchajwanský příběh zrodu dalšího vydání knihy K. J. Erbena – veršů, které jsou veskrze české. Nebo nejsou?
 
Akce se koná v rámci cyklu Myslet jako ostrov 2024 – 10 let s Tchaj-wanem. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

výstava

3
-
28

červen


Zveme vás na výstavu výtvarných prací studentů Gymnázia J. K. Tyla pod vedení Barbory Pejškové.
 
Výstava je přístupná v otevírací době pobočky.

výstava

3
-
29

červen


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na červen

3
-
30

červen


Zveme Vás do Hradce Králové, kde si můžete v jídelně Bazalka prohlédnout snímky pořízené ředitelkou Diecézní charity Hradec Králové Ing. Annou Maclovou během pracovní cesty do Indie, kde pomáhá projekt Adopce na dálku.

Touto výstavou chceme vyjádřit poděkování všem, kteří jste v minulosti podporovali nebo v současnosti podporujete některé z indických dětí nebo přispíváte na další doprovodné projekty. A třeba osloví i Vás, kteří o našem projektu dosud nevíte. Rádi Vám poskytneme další informace.

Otevírací doba: Po-Pá 9:00-15:00
Asha znamená naděje
výstava

4
-
27

červen
-
srpen


Cvičení probíhá během 4. června – 27. srpna 2024.

Letní cvičení taiji a qigong se bude opět konat na střeše knihovny každé úterý od 17:00 do 18:00. Kurz je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé bez věkového omezení.

Lektory budou Lukáš Uram a Iva Kufr.

V případě nepřízně počasí je zajištěn náhradní prostor. Rezervace není nutná. 

Více informací na awudanghk@gmail.com.

Vstupné 150 Kč.

6
-
2

červen
-
srpen


Magistrát města Hradce Králové spolu s Klubem konkretistů KK3 připravili pro návštěvníky Gočárovy budovy Magistrátu a pro všechny milovníky umění druhou letošní výstavu z cyklu ARTPATRO. Výstavu najdete v obou křídlech, vždy v druhém a třetím mezipatře.
 
Tentokrát se ve stejném čase a prostoru sešli dva absolventi brněnské fakulty umění (FAVU VUT). Studovali v různé době a v různých ateliérech, přesto můžeme vnímat jistou blízkost, danou nejenom jejich místem narození a školení. Ladislav Jezbera musel ubrat ze svého obvykle monumentálního výrazu, ale i v instalaci komorní jeho střídmý rukopis už dobře poznáme. Hradecký rodák Břetislav Malý se vloni na podzim představil ve Škroupovce svou aktuální prací, ale nyní uvidíme instalaci, která z malby a nauky o světle a barvě vychází skutečně čarovně.
 
 
6. 6. – 2. 9. 2024
 
Vernisáž: ve středu 5. června 2024 v 17 hodin
 
Kurátor: Martina Vítková
 
Dramaturg: Jana Vincencová
 
 
Růže chce být růží
Ladislav Jezbera se pro svou instalaci do budovy navržené Josefem Gočárem nechal inspirovat nerealizovanými projekty tohoto architekta klíčového pro Hradec Králové. Protože není malíř, musel se umělec se stěnou ArtPatra vyrovnat prostřednictvím reliéfu nebo závěsného objektu. Základním principem instalace je světlo. Pracuje s transparencí bílého plexiskla prosvětleného jednotlivými body. Světelné body napájené slunečním svitem skládají obrys plánované stavby dívčí školy a galerie. Zavěšené geometrické hliníkové soustavy vytvářejí na bílé zdi stín. Jako kdyby architektura prorůstala zdí. Jezbera, podobně jako Gočár, se soustředí nejen na geometrii prostoru, ale i na jeho topologii, je pro něj důležitá souvislost, kompaktnost a spojitost. A zároveň také přirozený účel, růže chce být růží.
 
Kompletní prostor v barevném kontextu
Aluminiové osmistěny hradeckého rodáka Břetislava Malého vycházejí z malby, ale překračují ji. Vyžadují hloubku, aby nám nabídly iluzi osmi různě probarvených ploch. Ve skutečnosti jde o monochromy (jednobarevné, stejnobarevné obrazy). Barva se mění v závislosti na pozici pozorovatele. Expandované malby obsazují stěnu a zdá se, jakoby se roztáčely. Oktogon je velice
blízký kruhu. Obsahuje osm rovnoramenných trojúhelníků. Podle prastaré symboliky osm paprsků a osm trojúhelníků představuje energie čtyř přírodních živlů, násobené jejich duální povahou (pozitivní i negativní). Osmička byla v minulosti považována za dokonalé číslo, představuje úplnost, dovršení, sjednocení protikladů. Při pohledu na roztančenou zeď ArtPatra je nám jasné proč.
 
Ladislav Jezbera (1976, Hořice v Podkrkonoší) je nefigurální sochař a autor instalací, který používá často pro sochařství neobvyklé materiály a hmoty tradiční (kámen, mramor) zpracovává netradičně. Absolvoval Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích v Podkrkonoší a Fakultu výtvarných umění na VUT v Brně v ateliéru socha–prostor–instalace Jana Ambrůze. Působí jako pedagog Střední školy kamenicko-sochařské v Hořicích. Vyučoval také na SUPŠ hudebních nástrojů v Hradci Králové a na SUPŠ v Brně. Žije a pracuje v Hřídelci u Lázní Bělohrad. Člen KK3.
 
Břetislav Malý (1985, Hradec Králové) je malíř, jehož práce stále výrazněji expanduje do prostoru. Vychází z nauky o světle a barvách, z fyziky i filozofie. Absolvoval Fakultu výtvarných umění v Brně v ateliéru Tomáše Lahody a Petra Veselého. Studoval také na Akademii umění v polské Poznani u Wlodzimierza Dudkowiaka a na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v ateliéru malby Klaudie Kosziby. Vyučuje technologii malby na FAVU VUT v Brně. Žije a pracuje v Brně a v Polešovicích. Od minimalistických maleb došel až k ocelovým objektům. Host KK3.

Růže chce být růží - Ladislav Jezbera | Kompletní prostor v barevném kontextu - Břetislav Malý
výstava

8
-
24

červen
-
říjen

12
-
3

červen
-
srpen


obrazy, grafika

Adolf Born, Eva Filipová, milan Hencl, Pavel Hubáček, Jiří Slíva, Pavel Matuška
Úsměvy
výstava

13
-
16

červen
-
srpen


Výstava Czech Nature Photo 2023 je jedinečnou příležitostí pro milovníky přírody a fotografie, aby prozkoumali krásy přírody skrze objektiv špičkových fotografů. Tato poutavá kolekce snímků zobrazuje rozmanitost přírody po celém světě. Vernisáž se koná za podpory Královéhradeckého kraje v galerii U Přívozu 12. 6. v 17.00 hod.
 
V rámci soutěže Czech Nature Photo nejen oslavujeme krásu přírody, ale také vyzdvihujeme její důležitost a potřebu ochrany. Každá fotografie je nejen uměleckým dílem, ale i svědectvím o bohatství a zranitelnosti naší přírody.
Fotografie nás nechávají nahlédnout do okouzlujících koutů přírody, ale zároveň nás vybízejí k zamyšlení nad tím, jaké výzvy před námi stojí v oblasti ochrany přírody. Skrze tuto soutěž podporujeme osvětu a vědomí veřejnosti o důležitosti udržitelného přístupu k životnímu prostředí.
 
Věříme, že každá vybraná fotografie je nejen vizuálním zážitkem, ale také příležitostí k diskuzi o tom, jak můžeme společně přispět k ochraně naší přírody a k zachování její jedinečné krásy pro budoucí generace.
 
Mezinárodní porotu soutěže Czech Nature Photo 2023 jednoznačně oslovil snímek slovenského fotografa Miroslava Ondruše, který zachytil souboj medvědů, a získal tak pro svůj snímek titul Fotografie roku. Vítěze vybírala odborná porota s účastí španělského fotografa Roberta Garcíi-Roy z více než 2 400 fotografií. Do soutěže své práce poslalo 254 fotografek a fotografů z České republiky a Slovenska. Do třetího ročníku soutěže pro žáky a studenty Czech Photo Junior se přihlásilo 157 soutěžících; ti zaslali skoro 1 500 snímků.
 
 
 

Czech Nature Photo 2023
výstava

16
-
15

červen
-
červenec


Zveme Vás na výstavu Nové milníky. Venkovní prezentace představuje osmnáct staveb z Královéhradeckého kraje, jejichž kvalitu stvrdila nominace na Českou cenu za architekturu v letech 2016−2023. Přijďte zhlédnout výrazné zástupce současné architektury z regionu a hledat spolu s námi, v čem kvalita staveb spočívá, co znamená jedinečnost, krása ale i vztah dané stavby k jejímu okolí.
  •  15. 6.−15. 7. 2024
  •  Riegrovo náměstí, Hradec Králové (před hotelem Černigov naproti hlavnímu nádraží)
  •  zdarma

Setkání u výstavy proběhne v úterý 25. 6. od 17:00.
 
Česká komora architektů spolu s Centrem architektury Královéhradeckého kraje představují výstavu věnovanou stavbám nominovaným v posledních osmi letech na Českou cenu za architekturu. Tato akce se pořádá od roku 2016 a postupně se etablovala v nejprestižnější architektonickou soutěž v České republice. Mezinárodní porota složená z renomovaných architektek a architektů každoročně vybírá z několika stovek přihlášených děl. Již samotná nominace je prestižním uznáním výjimečné kvality realizované stavby. Právě dokončená realizace je podmínkou účasti v soutěži, všechny prezentované stavby tak na území našeho kraje fyzicky existují.
Zatímco první polovina 20. století proměnila naše města a obce zejména prostřednictvím funkcionalistického myšlení a 70. a 80. léta jsou typická především komplikovaným odkazem brutalismu, polistopadová éra takovýto jasně definovaný, jednotící a dobře identifikovatelný styl postrádá. Prostředí, kde se odehrávají naše životy, se sice nadále zásadně proměňuje, mnohdy se však zdá, že převažuje hlavně technická, infrastrukturní výstavba či objekty, jejichž podobu utváří spíše krátkodobá užitkovost spojená se snahou o redukci nákladů.
 
Cílem výstavy je ukázat, že i v současné době vznikají stavby, které mají vysokou architektonickou a urbanistickou kvalitu a že jich není zase tak málo. Divák může spolu s námi hledat, v čem ona kvalita spočívá, co znamená jedinečnost, krása ale i vztah dané stavby k jejímu okolí. Jak se propojuje provozní účelnost s elegancí. Co všechny nominované stavby spojuje a zda lze nalézt společné tvarosloví, které by třeba s odstupem dokázalo současnou architekturu stylisticky lépe uchopit.
 
Největší cílem této výstavy však má být inspirace pro soukromé i veřejné investory. Každá výstavba je náročná, proces přípravy komplikovaný, splnění zákonných předpisů a norem obtížné. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o investice, které tu s námi budou další desítky nebo i stovky let a které budou zásadně ovlivňovat mnohem širší prostředí než jen pozemek, na které se stavba nachází. A že důraz na kvalitu, krásu a jedinečnost se vyplatí. Nejen kvůli zisku prestižního ocenění, ale zejména proto, že hotové dílo je mimořádně trvanlivou vizitkou investora s velkým dopadem na svět kolem. 

Nové milníky: Výstava staveb v královéhradeckém kraji nominovaných na Českou cenu architektury 2016-2023

17
-
20

červen
-
září


Výstava probíhá od 17. 6. do 20. 9. 2024 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy 17. 6. v 16:00 hodin.

MARKÉTA ŠKOPKOVÁ vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, Vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze, Atelier keramiky a porcelánu a Soukromá studia fresky a ilustrace v Itálii.
 
Zabývá se volnou i užitkovou keramikou, vytváří figurální plastiky, dekorativní a zahradní keramiku, fontány, žardiniéry, svítilny. Věnuje se i tvorbě medailí, maluje fresky a ilustrace. Je autorkou malované Křížové cesty pro hřbitovní kostel v Broumově a nástěnné výzdoby hřbitovní kaple v Šestajovicích u Jaroměře. Zúčastnila se III. hrnkového sympozia v Dubí /1993/, VII. keramického sympozia v Lučenci /1995/ a XXIV. keramického sympozia v Bechyni /2010/. V poslední době se věnuje také tvorbě smaltovaných a textilních obrazů. V současnosti působí také v Umělecké kolonii Bastion IV v Josefově.

Markéta Škopková - Smaltované obrazy a keramika

18
-
31

červen
-
červenec


Putovní fotografickou výstavu „Osudy Romů za druhé světové války“ prezentují fotografické portréty sedmi přeživších obětí romské genocidy, pořízené fotografkou Janou Stachovou v roce 2019. Každý z portrétů doprovází stručné biografické shrnutí, přibližující osudy pamětníka za druhé světové války a jeho aktuální životní situaci. Sérii fotografií doplňuje informační panel zasazující fenomén romské genocidy do historického a mezinárodního kontextu. Veškeré texty výstavy jsou v česko-anglické jazykové mutaci. Výstavu pořádá Živá paměť, o.p.s. 

Vernisáž se koná 18. 6. od 17.00 hodin ve 4. NP knihovny.

Osudy Romů za 2. světové války
výstava

19
-
1

červen
-
září


čestný host Ak. malíř Jan Kavan

Vernisáž: 19. 6. od 17 hod.

19. 6. - 1. 9. 2024
- otevřeno po-pá 10-18 hod.
Východočeský výtvarný salon
výstava

20
-
25

červen
-
srpen


úterý - sobota ... 13:00-17:00
Martin Němec - Obrazy
výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
6

červen
-
říjen


kurátor: Miloš Vojtěchovský | Bílá kostka

spolupráce: David Lipovský
fotografie: Zdeněk Merta

Výstava Loutky & židle v prostoru Bílé kostky je imaginativní procházkou loutkářským ateliérem. Diváci se mohou seznámit s různými kapitolami tvorby umělecké a životní dvojice Věry a Františka Vítkových, prohlédnout si autorské i společné práce a zaposlouchat se do tikání, šramocení a cinkání hracích i nehracích mechanismů. Instalace zahrnuje ukázky divadelních artefaktů a propriet a vytváří působivý prostor s kresbami, obrazy, mechanickými konstrukcemi, panoptikem loutek a sbírky starých židlí.
 
V roce 2017 získali Vítkovi za svou uměleckou práci evropského významu cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. Není náhoda, že toto dílo vznikalo v regionu, kde dnes působí největší amatérská loutkářská komunita v Čechách a kde se prastaré umění vedení loutky, řezbářství a tajemství mechanického divadla a betlémů těší dlouhé a bohatě rozvětvené tradici, předávané od baroka až do 50. let minulého století z generace na generaci.
 
Věra Říčařová Vítková (*1936) mezi lety 1951 a 1955 vystudovala Střední průmyslovou keramickou školu v Bechyni a v roce 1959 loutkářskou katedru DAMU v Praze. Ve stejném roce dostala nabídku angažmá v týmu nově založeného Východočeského loutkového divadla v Hradci Králové (později DRAK), kde se potkali s Františkem Vítkem.
 
František Vítek (*1929) v roce 1948 získal v Brně výuční list řezbářský od mistra Jaroslava Vaňka, roku 1951 byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, odkud ale po jednom semestru odešel. V roce 1958 nastoupil do Východočeského loutkového divadla v Hradci Králové, kde se společně s Věrou podílel na řadě místně i mezinárodně úspěšných inscenací.
 
V roce 1981 bylo vedení divadla DRAK donuceno oba propustit a Vítkovi se od té doby protloukali jako umělci na volné noze. V době normalizace spolupracovali s divadlem Theater am Faden ve Stuttgartu. Po roce 1990 podnikli několik úspěšných zahraničních turné, například do Stockholmu, Antverp, Utrechtu, New Yorku, Tokia a Jokohamy. Slavným a posledním výstupem jejich práce se v posledních 40 letech stalo neustále se proměňující představení Piškanderdulá, podtitul Josefe!
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
6

červen
-
říjen


kurátorka: Tereza Špinková | Černá kostka
 
Tears for Fears je britská synthpopová hudební skupina založená v 80. letech minulého století. Její jméno je inspirováno tzv. primární terapií, rozvíjenou americkým psychologem Arthurem Janovem. Ta je založena na zkoumání potlačených bolestí z dětství, které můžou být příčinou problémů přetrvávajících do dospělosti. „Slzy místo strachu“ pak odkazují k představě pláče jako ozdravného způsobu, jak se zbavit strachu či úzkostí. Aspekt vyrovnávání se s (environmentálním) žalem i skrze apropriaci popových písní je úzce spjat se životem multimediální umělkyně Juliany Höschlové a do její tvorby se propisuje už několik let. Klíčovou inspirací pro výstavu je motiv vody ve formě potoka v místě autorčina bydliště. Jeho podoba a zvuk se však s postupující klimatickou změnou proměňují a hmatatelně tak otvírají otázky: jak se vyrovnávat s mizením něčeho, nad čím nemáme kontrolu? Jak oplakávat tak, abychom nezůstali v pasivní rezignaci a naopak získali sílu nacházet nové cesty? Dokážeme se smířit s tím, že podoba světa, na kterou jsme zvyklí, už neplatí a život se v některých oblastech stává nemožným?
 
Juliana Höschlová do prostoru Černé kostky přenáší svou zkušenost upřímného a ryzího žití v souladu s konkrétním místem v Krkonoších, jehož se stala součástí. Uprostřed místnosti tak nechává zářit skleněný klenot ve tvaru řečiště potoka z údolí, v němž žije, naplněný jeho vodou. Instalace zahrnuje také zářivě barevné malby silně ohrožených druhů krkonošských květin. Ve vystaveném videu Everybody Wants to Rule the World autorka přetváří stejnojmennou píseň od zmíněné kapely v mírně hororovou esej s nadějnými záblesky, zároveň zdůrazňující stesk po něčem, co mizí. Skrze umělecký jazyk nachází umělkyně možnosti, jak se zbavit strachu z budoucnosti a zkusit se nebát konat, a to dohromady v propojení s dalšími, i mimolidskými bytostmi. Jelikož pozdě je, ale stále jsme tu spolu a stále je co dělat pro to, aby nebylo ještě hůř.
 
JULIANA HÖSCHLOVÁ (*1987) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, během studií absolvovala roční stáž na Tchaj-wanu a nyní žije a pracuje v Krkonoších. Dlouhodobě se zajímá o vztah mezi člověkem a prostředím, ve kterém žije. V roce 2010 získala cenu NG 333. Na domácí scéně vystavovala v Národní galerii Praha, v Domě umění města Brna, v galerii GAMPA, v experimentálním prostoru NoD, MeetFactory, Karlin Studios nebo v Galerii 35m2. V zahraničí např. v Akademie Graz v Rakousku, na bienále v Oděse, v Pince project v Budapešti, v galerii VT Artsalon v Tchaj-peji, v islandském Reykjavíku a letos také na mezinárodní přehlídce umění TIVA v Tchaj-peji. Zúčastnila se řady rezidenčních pobytů v zahraničí: v Rakousku, Maďarsku, na Tchaj-wanu nebo na Ukrajině. Je spoluzakladatelkou projektu Návštěva, který se zaměřoval na prezentaci video-artu s potenciálem kritického myšlení, a v roce 2010 realizovala projekt mapující tchaj-pejskou současnou uměleckou scénu Field / Políčko. Krátce před pandemií se také podílela na organizaci platformy Umění pro klima.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

21
-
31

červen
-
srpen


vernisáž 20. 6. v 16:30
Kone4N8

26
-
27

červen
-
srpen


Přijede Kurt a vystaví v Galerie Škroupovka spolu s Dianou Winklerovou! Výstavu pojmenovali "Dianokurty" a začne v úterý 25. června v 17:30 hodin. Doprovodný program bude VELMI bohatý!

Diana Winklerová je sochařka pracující citlivě s vůkolní hmotou. Absolventka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, studovala v ateliéru sochařství pod vedením prof. Kurta Gebauera. Aktivně se podílí na kulturním dění v oblasti vizuálního umění
a hudby, vyučuje modelování na VŠUP v Praze. Ve své volné tvorbě zachází se širokou škálou médií, realizace mají nejčastěji formu soch, objektů, digitálních fotografií nebo počítačových manipulací či videa.
 
Kurt Gebauer se narodil v roce 1941 v Hradci nad Moravicí. O výtvarnou tvorbu se zajímal od dětství, studovat začal na střední škole uměleckých řemesel v Brně a po prvním ročníku přestoupil na Sochařsko-kamenickou školu v Hořicích. Ve studiích pokračoval u profesorů Makovského a Lidického na pražské Akademii výtvarných umění. Jako sochař ve svobodném povolání pracuje od roku 1969. V roce 1990 byl jmenován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1992 pak profesorem Ateliéru veškerého sochařství.

Kurt Gebauer a Diana Winklerová - Dianokurty

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA