KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

18. června 2024

4
-
31

červen
-
červenec


Vystavené fotografie vznikly na fotografickém workshopu v roce 2023, který pořádalo Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové u příležitosti Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY.
Atmosféra divadelního festivalu
výstava

11
-
20

červen

výstava

15
-
30

červen


Rozárium se v roce 2024 otevírá veřejnosti ve dnech 15. 6. 2024 - neděle 30. 6. 2024. V sobotu 15. 6. od 12 do 17 hodin, další dny od 9 do 17 hodin.

Pokud obdivujete růži, královnu květin, její krásu, její charisma, bohatost forem květů, palety barev a vůní, nebo dokonce uvažujete o vysazení růží do vaší zahrady a rádi byste se nechali inspirovat, pak využijte možnosti a zajeďte se podívat do Mezinárodního soutěžního rozária v Hradci Králové. Uvidíte živé růže přímo na záhonech v době optimální pro vyniknutí jejich krásy, v období nejbohatšího kvetení, kdy jsou růže ve vrcholném stavu. Rozárium je otevřené veřejnosti pouze poslední dva červnové týdny. Naleznete zde více než 200 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1.000 jednotlivých keřů ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné, anglické i miniaturní. Každým rokem se v rozáriu objevuje kole 50 nových druhů. Poznáte i růže vítězné, v čele se Zlatou růží města Hradce Králové 2023. Akce je součástí cyklu Calendarium Regina.
 
Pokud budete mít chuť a zájem, budete se moci sami účastnit hlasování návštěvníků o nejkrásnější růži.
 
Teprve živé květiny rozvinou vaši představu o překvapivě široké škále podob a možností využití růží, těchto nádherných květin, starobylých i moderních zároveň.

 
***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

18

červen


Nové drama od autora úspěšného filmu Spolu Davida Laňky. Nelehkou finanční situaci mladého páru se mladá žena rozhodne vyřešit sexuálními službami přes internet. Jedné noci si ale její partner uvědomí, že takhle to dál nejde a rozhodne se s tím něco udělat. I za cenu toho, že překročí zákon. Zoufalá situace si žádá zoufalé činy.

18

červen


Prašina je tajuplné místo uprostřed Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. Jako kdyby se tam zastavil čas, ale zdání klame. Trojice nerozlučných kamarádů Jirka, En a Tonda začnou pátrat po tajemstvích z minulosti. Čelit musí řadě nebezpečí, které prověří nejen jejich odvahu, ale také jejich přátelství. A netoužíme všichni po místě, kde není internet, je tam tma a ticho a nejsme neustále online? Není to tak, že ve světě plném pokroku ztrácíme jeden druhého, ale i svoji vlastní duši? Co takhle na chviličku utéct a prožít něco reálného?

Prašina se stala bestsellerem a čtenáře si získala jak mezi dětmi, tak mezi dospělými. Klicperovo divadlo uvede titul na divadelních prknech jako první v České republice. Kniha byla v roce 2019 nominována na Cenu Magnesia Litera v kategorii Litera pro děti a mládež. Vojtěch Matocha napsal již dvě pokračování a chystá se i filmové zpracování tohoto fenoménu.

Délka představení 2:20 s přestávkou.
Doporučeno divákům od 10 let.

18

červen


Komentované prohlídky o všem, co zde najdete. Historie stavby, vnitřní vybavení, zvonohra, Juračkův keramický betlém.

Vstupným 50 Kč, děti 20 Kč přispějete na projekt zvonohry.

18

červen


Putovní fotografickou výstavu „Osudy Romů za druhé světové války“ prezentují fotografické portréty sedmi přeživších obětí romské genocidy, pořízené fotografkou Janou Stachovou v roce 2019. Každý z portrétů doprovází stručné biografické shrnutí, přibližující osudy pamětníka za druhé světové války a jeho aktuální životní situaci. Sérii fotografií doplňuje informační panel zasazující fenomén romské genocidy do historického a mezinárodního kontextu. Veškeré texty výstavy jsou v česko-anglické jazykové mutaci. Výstavu pořádá Živá paměť, o.p.s. 

Vernisáž se koná 18. 6. od 17.00 hodin ve 4. NP knihovny.

(vernisáž) Osudy Romů za 2. světové války
výstava

18

červen


Obyčejná náctiletá holka Bea má jedinečný „dar“ – je schopná vidět imaginární přátele lidí ve svém okolí a povídat si s nimi. „Imaginární přátelé nejsou jen roztomilé postavičky stvořené dětskou fantazií. Jsou to časové schránky, do kterých jsme si jako malí ukládali naděje, sny a plány. Všichni se k nim můžeme vracet, i když si jako dospělí myslíme, že jsou dávno ztracené,“ říká režisér John Krasinski. Fiktivními hrdiny jeho filmu jsou právě ti imaginární přátelé, jimž už jejich dětští parťáci dospěli a zapomněli na ně. A právě Bea, která je díky své unikátní schopnosti všechny vidí, se těmhle „sirotkům“ rozhodne najít nové kamarády. Pomáhá jí v tom trochu podivínský soused (Ryan Reynolds), jenž má stejný dar. Improvizovaná seznamka pro imaginární přátele se záhy promění v dobrodružnou výpravu do světa naplněného bezbřehou fantazií, kde se může stát opravdu cokoliv.

18

červen


Na motivy stejnojmenné detektivní hry od Agathy Christie v úpravě a režii Terezy Vodochodské
 
Režie Vodochodská Tereza
PREMIÉRA 18. 06. 2024

18

červen


V roce 1959 potkává čtrnáctiletá Priscilla Beaulieu (Cailee Spaeny) na vojenské základně o deset let staršího Elvise Presleyho (Jacob Elordi). Jejich setkání je osudové. Po boku krále rock’n’rollu na ni čeká život plný pozlátka a večírků, ale i hádek a citové manipulace. Držitelka Oscara Sofia Coppola (Ztraceno v překladu) představuje odvrácenou tvář popové ikony ve stylovém portrétu jednoho z největších milostných příběhů dvacátého století.

18

červen


Revoluce se odkládá na neurčito… Těmito slovy začíná Josef Škvorecký svůj románový debut. Jedno město ve východních Čechách, jeden týden na konci války – do literární historie vstupuje postava Dannyho Smiřického. Danny se o politiku nezajímá. Zajímá se o Irenu. Irena miluje horolezce Zdeňka. Danny troubí smutná sóla v jazzové kapele. Konec války. Osvobození. Likvidace všeho německého. Vítání Rudé armády. Hrdinové nebo zbabělci?

Výpravné představení s živou kapelou na jevišti.

Délka představení: 2:50 s přestávkou.

18

červen


Na motivy stejnojmenné detektivní hry od Agathy Christie v úpravě a režii Terezy Vodochodské
 
Režie Vodochodská Tereza
PREMIÉRA 18. 06. 2024

18

červen


V roce 1959 potkává čtrnáctiletá Priscilla Beaulieu (Cailee Spaeny) na vojenské základně o deset let staršího Elvise Presleyho (Jacob Elordi). Jejich setkání je osudové. Po boku krále rock’n’rollu na ni čeká život plný pozlátka a večírků, ale i hádek a citové manipulace. Držitelka Oscara Sofia Coppola (Ztraceno v překladu) představuje odvrácenou tvář popové ikony ve stylovém portrétu jednoho z největších milostných příběhů dvacátého století.

18

červen


Detailní sonda do nesnází dospívání, kdy o světě mladých často rozhodují autority na hony vzdálené dnešní generaci teenagerů. Čtrnáctiletý Jan opustil se svou matkou Majou slovinskou metropoli, nové spolužáky na malém městě poznává pouze online. Když se pak poslední dva měsíce deváté třídy snaží ve škole zapadnout do kolektivu, změní se jeho život díky hře na „sluníčko“ v boj o lidskou důstojnost. Janova matka, která má po rozvodu svých problémů dost, působí ve škole jako psycholožka a stará se o Janova spolužáka Jakoba. Ten se neúspěšně pokusí o sebevraždu, o jejímž motivu nemá nikdo z dospělých ani ponětí. Osamělý Jan vezme situaci se šikanou do svých rukou, oporou mu je záhadný soused, který se v bezvýchodné situaci stane jeho vzorem.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

16
-
2

únor
-
září


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

9
-
13

duben
-
červenec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na květen\červen\červenec

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

2
-
28

květen
-
červen


Výstava maleb, keramiky a dřevořezeb účastníků umělecké akademie pro seniory. Akademie je projekt ZUŠ Habrmanova, který trvá již čtvrtým rokem.

Slavnostní zahájení výstavy bude 2. května od 11:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

květen
-
červen


Jestliže má umělá inteligence vliv na to, jak se lidé chovají a jak přemýšlejí, může mít nějaký́ vliv také na duši člověka? Umělá inteligence dnes úspěšně napodobuje celou řadu činností, které byly ještě donedávna považovány výhradně za doménu lidí. V mnoha ohledech člověka dokonce překonává. To nás nutí znovu se podívat do zrcadla a ptát se, kým jsme.

Spolufinancováno EU.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

květen
-
červen


Díky novým kreativním nástrojům umělé inteligence může každý z nás snadno vytvářet působivé originální obrazy, literární nebo hudební díla. Co vznikne, když dáme tyto nástroje do rukou studentům základních a středních škol?

Spolufinancováno EU.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

6
-
27

květen
-
červen


Šikovné ruce členek Spolku upaličkovaly, uháčkovaly, upletly, usíťovaly, utkaly a dalšími tradičními i méně obvyklými technikami vytvořily spoustu pěkných věcí. Představí vám tu malý průřez svou třicetiletou činností. Ke společné velké háčkované práci přizvaly i veřejnost.
 
Slavnostní otevření výstavy bude 6. května od 17:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

6
-
27

květen
-
červen


Rok 2024 je spojen s připomínkou 160. výročí, kdy Antonín Petrof vyrobil své první křídlo v roce 1864 a tehdy položil základy výroby mistrovských hudebních nástrojů značky PETROF. Studenti Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové se pokusili na tuto mimořádnou událost nahlédnout neotřele a inovativně. Výsledkem prací grafické a textilní tvorby jsou plakáty, tiskoviny a autorské textilie inspirované samotnou značkou.
 
Dovolujeme si vás pozvat na výstavu „VÝROČÍ“. Studenti Katedry výtvarné kulturya textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, zde představí výběr prací grafické a textilní tvorby k oslavám 160. výročí založení mimořádné značky PETROF.
 
Práce vznikly ve spolupráci s PETROF Gallery v Hradci Králové.

výstava

16
-
25

květen
-
červen


Výstava obrázků plných barev, které nakreslily děti mateřských škol v rámci výtvarné soutěže MŠ Kamarád na téma Příběh kapky vody.
Vernisáž výstavy, která se uskuteční 16. 5. od 16:30, bude spojená s vyhodnocením soutěžních prací a slavnostním předáváním cen zúčastněným školám.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

20
-
31

květen
-
srpen


Panelová výstava o jedovatých rostlinách, kterou poskytla Botanická zahrada hl. m. Prahy Ve spolupráci s Unií botanických zahrad ČR.
Jedovatá sezóna

30

květen
-
červen

výstava

1
-
31

červen
-
srpen


Přijďte se podívat na sbírku růží, která právě kvete v Zahradě léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.
Nachází se zde okolo 80 odrůd růží v 600 kusech od různých šlechtitelů.

Určeno pro širokou veřejnost.

Růže v Zahradě léčivých rostlin
výstava

1
-
28

červen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na červen

1
-
21

červen


změna programu vyhrazena
ZUŠ Habrmanova - červen

3
-
30

červen


Zveme Vás na samostatnou výstavu Tomáše Řízka, která prezentuje ilustrace a tchajwanský příběh zrodu dalšího vydání knihy K. J. Erbena – veršů, které jsou veskrze české. Nebo nejsou?
 
Akce se koná v rámci cyklu Myslet jako ostrov 2024 – 10 let s Tchaj-wanem. Akce se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR.

výstava

3
-
28

červen


Zveme vás na výstavu výtvarných prací studentů Gymnázia J. K. Tyla pod vedení Barbory Pejškové.
 
Výstava je přístupná v otevírací době pobočky.

výstava

3
-
29

červen


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na červen

3
-
30

červen


Zveme Vás do Hradce Králové, kde si můžete v jídelně Bazalka prohlédnout snímky pořízené ředitelkou Diecézní charity Hradec Králové Ing. Annou Maclovou během pracovní cesty do Indie, kde pomáhá projekt Adopce na dálku.

Touto výstavou chceme vyjádřit poděkování všem, kteří jste v minulosti podporovali nebo v současnosti podporujete některé z indických dětí nebo přispíváte na další doprovodné projekty. A třeba osloví i Vás, kteří o našem projektu dosud nevíte. Rádi Vám poskytneme další informace.

Otevírací doba: Po-Pá 9:00-15:00
Asha znamená naděje
výstava

4
-
27

červen
-
srpen


Cvičení probíhá během 4. června – 27. srpna 2024.

Letní cvičení taiji a qigong se bude opět konat na střeše knihovny každé úterý od 17:00 do 18:00. Kurz je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé bez věkového omezení.

Lektory budou Lukáš Uram a Iva Kufr.

V případě nepřízně počasí je zajištěn náhradní prostor. Rezervace není nutná. 

Více informací na awudanghk@gmail.com.

Vstupné 150 Kč.

6
-
2

červen
-
srpen


Magistrát města Hradce Králové spolu s Klubem konkretistů KK3 připravili pro návštěvníky Gočárovy budovy Magistrátu a pro všechny milovníky umění druhou letošní výstavu z cyklu ARTPATRO. Výstavu najdete v obou křídlech, vždy v druhém a třetím mezipatře.
 
Tentokrát se ve stejném čase a prostoru sešli dva absolventi brněnské fakulty umění (FAVU VUT). Studovali v různé době a v různých ateliérech, přesto můžeme vnímat jistou blízkost, danou nejenom jejich místem narození a školení. Ladislav Jezbera musel ubrat ze svého obvykle monumentálního výrazu, ale i v instalaci komorní jeho střídmý rukopis už dobře poznáme. Hradecký rodák Břetislav Malý se vloni na podzim představil ve Škroupovce svou aktuální prací, ale nyní uvidíme instalaci, která z malby a nauky o světle a barvě vychází skutečně čarovně.
 
 
6. 6. – 2. 9. 2024
 
Vernisáž: ve středu 5. června 2024 v 17 hodin
 
Kurátor: Martina Vítková
 
Dramaturg: Jana Vincencová
 
 
Růže chce být růží
Ladislav Jezbera se pro svou instalaci do budovy navržené Josefem Gočárem nechal inspirovat nerealizovanými projekty tohoto architekta klíčového pro Hradec Králové. Protože není malíř, musel se umělec se stěnou ArtPatra vyrovnat prostřednictvím reliéfu nebo závěsného objektu. Základním principem instalace je světlo. Pracuje s transparencí bílého plexiskla prosvětleného jednotlivými body. Světelné body napájené slunečním svitem skládají obrys plánované stavby dívčí školy a galerie. Zavěšené geometrické hliníkové soustavy vytvářejí na bílé zdi stín. Jako kdyby architektura prorůstala zdí. Jezbera, podobně jako Gočár, se soustředí nejen na geometrii prostoru, ale i na jeho topologii, je pro něj důležitá souvislost, kompaktnost a spojitost. A zároveň také přirozený účel, růže chce být růží.
 
Kompletní prostor v barevném kontextu
Aluminiové osmistěny hradeckého rodáka Břetislava Malého vycházejí z malby, ale překračují ji. Vyžadují hloubku, aby nám nabídly iluzi osmi různě probarvených ploch. Ve skutečnosti jde o monochromy (jednobarevné, stejnobarevné obrazy). Barva se mění v závislosti na pozici pozorovatele. Expandované malby obsazují stěnu a zdá se, jakoby se roztáčely. Oktogon je velice
blízký kruhu. Obsahuje osm rovnoramenných trojúhelníků. Podle prastaré symboliky osm paprsků a osm trojúhelníků představuje energie čtyř přírodních živlů, násobené jejich duální povahou (pozitivní i negativní). Osmička byla v minulosti považována za dokonalé číslo, představuje úplnost, dovršení, sjednocení protikladů. Při pohledu na roztančenou zeď ArtPatra je nám jasné proč.
 
Ladislav Jezbera (1976, Hořice v Podkrkonoší) je nefigurální sochař a autor instalací, který používá často pro sochařství neobvyklé materiály a hmoty tradiční (kámen, mramor) zpracovává netradičně. Absolvoval Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích v Podkrkonoší a Fakultu výtvarných umění na VUT v Brně v ateliéru socha–prostor–instalace Jana Ambrůze. Působí jako pedagog Střední školy kamenicko-sochařské v Hořicích. Vyučoval také na SUPŠ hudebních nástrojů v Hradci Králové a na SUPŠ v Brně. Žije a pracuje v Hřídelci u Lázní Bělohrad. Člen KK3.
 
Břetislav Malý (1985, Hradec Králové) je malíř, jehož práce stále výrazněji expanduje do prostoru. Vychází z nauky o světle a barvách, z fyziky i filozofie. Absolvoval Fakultu výtvarných umění v Brně v ateliéru Tomáše Lahody a Petra Veselého. Studoval také na Akademii umění v polské Poznani u Wlodzimierza Dudkowiaka a na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v ateliéru malby Klaudie Kosziby. Vyučuje technologii malby na FAVU VUT v Brně. Žije a pracuje v Brně a v Polešovicích. Od minimalistických maleb došel až k ocelovým objektům. Host KK3.

Růže chce být růží - Ladislav Jezbera | Kompletní prostor v barevném kontextu - Břetislav Malý
výstava

8
-
24

červen
-
říjen

12
-
3

červen
-
srpen


obrazy, grafika

Adolf Born, Eva Filipová, milan Hencl, Pavel Hubáček, Jiří Slíva, Pavel Matuška
Úsměvy
výstava

13
-
16

červen
-
srpen


Výstava Czech Nature Photo 2023 je jedinečnou příležitostí pro milovníky přírody a fotografie, aby prozkoumali krásy přírody skrze objektiv špičkových fotografů. Tato poutavá kolekce snímků zobrazuje rozmanitost přírody po celém světě. Vernisáž se koná za podpory Královéhradeckého kraje v galerii U Přívozu 12. 6. v 17.00 hod.
 
V rámci soutěže Czech Nature Photo nejen oslavujeme krásu přírody, ale také vyzdvihujeme její důležitost a potřebu ochrany. Každá fotografie je nejen uměleckým dílem, ale i svědectvím o bohatství a zranitelnosti naší přírody.
Fotografie nás nechávají nahlédnout do okouzlujících koutů přírody, ale zároveň nás vybízejí k zamyšlení nad tím, jaké výzvy před námi stojí v oblasti ochrany přírody. Skrze tuto soutěž podporujeme osvětu a vědomí veřejnosti o důležitosti udržitelného přístupu k životnímu prostředí.
 
Věříme, že každá vybraná fotografie je nejen vizuálním zážitkem, ale také příležitostí k diskuzi o tom, jak můžeme společně přispět k ochraně naší přírody a k zachování její jedinečné krásy pro budoucí generace.
 
Mezinárodní porotu soutěže Czech Nature Photo 2023 jednoznačně oslovil snímek slovenského fotografa Miroslava Ondruše, který zachytil souboj medvědů, a získal tak pro svůj snímek titul Fotografie roku. Vítěze vybírala odborná porota s účastí španělského fotografa Roberta Garcíi-Roy z více než 2 400 fotografií. Do soutěže své práce poslalo 254 fotografek a fotografů z České republiky a Slovenska. Do třetího ročníku soutěže pro žáky a studenty Czech Photo Junior se přihlásilo 157 soutěžících; ti zaslali skoro 1 500 snímků.
 
 
 

Czech Nature Photo 2023
výstava

16
-
15

červen
-
červenec


Zveme Vás na výstavu Nové milníky. Venkovní prezentace představuje osmnáct staveb z Královéhradeckého kraje, jejichž kvalitu stvrdila nominace na Českou cenu za architekturu v letech 2016−2023. Přijďte zhlédnout výrazné zástupce současné architektury z regionu a hledat spolu s námi, v čem kvalita staveb spočívá, co znamená jedinečnost, krása ale i vztah dané stavby k jejímu okolí.
  •  15. 6.−15. 7. 2024
  •  Riegrovo náměstí, Hradec Králové (před hotelem Černigov naproti hlavnímu nádraží)
  •  zdarma

Setkání u výstavy proběhne v úterý 25. 6. od 17:00.
 
Česká komora architektů spolu s Centrem architektury Královéhradeckého kraje představují výstavu věnovanou stavbám nominovaným v posledních osmi letech na Českou cenu za architekturu. Tato akce se pořádá od roku 2016 a postupně se etablovala v nejprestižnější architektonickou soutěž v České republice. Mezinárodní porota složená z renomovaných architektek a architektů každoročně vybírá z několika stovek přihlášených děl. Již samotná nominace je prestižním uznáním výjimečné kvality realizované stavby. Právě dokončená realizace je podmínkou účasti v soutěži, všechny prezentované stavby tak na území našeho kraje fyzicky existují.
Zatímco první polovina 20. století proměnila naše města a obce zejména prostřednictvím funkcionalistického myšlení a 70. a 80. léta jsou typická především komplikovaným odkazem brutalismu, polistopadová éra takovýto jasně definovaný, jednotící a dobře identifikovatelný styl postrádá. Prostředí, kde se odehrávají naše životy, se sice nadále zásadně proměňuje, mnohdy se však zdá, že převažuje hlavně technická, infrastrukturní výstavba či objekty, jejichž podobu utváří spíše krátkodobá užitkovost spojená se snahou o redukci nákladů.
 
Cílem výstavy je ukázat, že i v současné době vznikají stavby, které mají vysokou architektonickou a urbanistickou kvalitu a že jich není zase tak málo. Divák může spolu s námi hledat, v čem ona kvalita spočívá, co znamená jedinečnost, krása ale i vztah dané stavby k jejímu okolí. Jak se propojuje provozní účelnost s elegancí. Co všechny nominované stavby spojuje a zda lze nalézt společné tvarosloví, které by třeba s odstupem dokázalo současnou architekturu stylisticky lépe uchopit.
 
Největší cílem této výstavy však má být inspirace pro soukromé i veřejné investory. Každá výstavba je náročná, proces přípravy komplikovaný, splnění zákonných předpisů a norem obtížné. Je však třeba si uvědomit, že se jedná o investice, které tu s námi budou další desítky nebo i stovky let a které budou zásadně ovlivňovat mnohem širší prostředí než jen pozemek, na které se stavba nachází. A že důraz na kvalitu, krásu a jedinečnost se vyplatí. Nejen kvůli zisku prestižního ocenění, ale zejména proto, že hotové dílo je mimořádně trvanlivou vizitkou investora s velkým dopadem na svět kolem. 

Nové milníky: Výstava staveb v královéhradeckém kraji nominovaných na Českou cenu architektury 2016-2023

17
-
20

červen
-
září


Výstava probíhá od 17. 6. do 20. 9. 2024 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy 17. 6. v 16:00 hodin.

MARKÉTA ŠKOPKOVÁ vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, Vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze, Atelier keramiky a porcelánu a Soukromá studia fresky a ilustrace v Itálii.
 
Zabývá se volnou i užitkovou keramikou, vytváří figurální plastiky, dekorativní a zahradní keramiku, fontány, žardiniéry, svítilny. Věnuje se i tvorbě medailí, maluje fresky a ilustrace. Je autorkou malované Křížové cesty pro hřbitovní kostel v Broumově a nástěnné výzdoby hřbitovní kaple v Šestajovicích u Jaroměře. Zúčastnila se III. hrnkového sympozia v Dubí /1993/, VII. keramického sympozia v Lučenci /1995/ a XXIV. keramického sympozia v Bechyni /2010/. V poslední době se věnuje také tvorbě smaltovaných a textilních obrazů. V současnosti působí také v Umělecké kolonii Bastion IV v Josefově.

Markéta Škopková - Smaltované obrazy a keramika

18
-
31

červen
-
červenec


Putovní fotografickou výstavu „Osudy Romů za druhé světové války“ prezentují fotografické portréty sedmi přeživších obětí romské genocidy, pořízené fotografkou Janou Stachovou v roce 2019. Každý z portrétů doprovází stručné biografické shrnutí, přibližující osudy pamětníka za druhé světové války a jeho aktuální životní situaci. Sérii fotografií doplňuje informační panel zasazující fenomén romské genocidy do historického a mezinárodního kontextu. Veškeré texty výstavy jsou v česko-anglické jazykové mutaci. Výstavu pořádá Živá paměť, o.p.s. 

Vernisáž se koná 18. 6. od 17.00 hodin ve 4. NP knihovny.

Osudy Romů za 2. světové války
výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA