KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

30. června 2023

17
-
30

červen


DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2023
17. 6. 2023 : 12-17 HODIN
V DALŠÍ DNY AŽ DO NEDĚLE 2. 7. 2023 : 9-17 HODIN
 
Hradecké rozárium oslavilo loni 50 let od svého založení v roce 1972. 
 
VŮNĚ A KRÁSA RŮŽÍ…
Pokud obdivujete růži, královnu květin, její krásu, její charisma, bohatost forem květů, palety barev a vůní, nebo dokonce uvažujete o vysazení růží do vaší zahrady a rádi byste se nechali inspirovat, pak využijte možnosti a zajeďte se podívat do Mezinárodního soutěžního rozária v Hradci Králové. Uvidíte živé růže přímo na záhonech v době optimální pro vyniknutí jejich krásy, v období nejbohatšího kvetení, kdy jsou růže ve vrcholném stavu. Rozárium je otevřené veřejnosti pouze poslední dva červnové týdny. Naleznete zde více než 200 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1.000 jednotlivých keřů ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné, anglické i miniaturní. Každým rokem se v rozáriu objevuje kole 50 nových druhů. Poznáte i růže vítězné, v čele se Zlatou růží města Hradce Králové 2023. Akce je součástí cyklu Calendarium Regina.
 
Pokud budete mít chuť a zájem, budete se moci sami účastnit hlasování návštěvníků o nejkrásnější růži.
 
Teprve živé květiny rozvinou vaši představu o překvapivě široké škále podob a možností využití růží, těchto nádherných květin, starobylých i moderních zároveň.
 
KDE
Na rohu ulic Růžové a Pardubické, Hradec Králové – Kukleny.

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

Mezinárodní soutěžní rozárium - dny otevřených dveří

23
-
30

červen


REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové (dříve festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program) patří mezi nejvýznamnější kulturní události města Hradce Králové a představuje největší divadelní přehlídku v České republice. Díky dlouholeté tradici, bohaté historii a renomé pořadatelů, kterými jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kontrapunkt, z. ú., jej lze bezesporu označit za zcela klíčový v rámci celé české divadelní festivalové tradice. Genius loci historického centra města Hradce Králové přispívá k neopakovatelné atmosféře festivalu, který se svým charakterem blíží divadelnímu festivalu v Avignonu.
 
Festival Regiony představuje naprosto ojedinělou, pulzující událost reflektující bohatý průřez aktuálního tuzemského i světového kulturního dění. Celé město se náhle z konstantně a olejovitě působící plochy promění v živý mechanismus, v jednu velkou propojenou performance prostupující městskými parky, ulicemi, zdmi a v neposlední řadě i lidmi. Nabízí výjimečné kulturní zážitky a patří pro mnohé soubory k již tradiční události na konci divadelní sezóny.
 
Dramaturgie festivalu nabízí průřez současnou českou divadelní scénou od amatérských souborů, přes studentská představení a nezávislé profesionální soubory po inscenace renomovaných českých scén. Mimo to každoročně přiváží do Hradce Králové originální inscenace, které rezonují na současné mezinárodní scéně, a které jsou v České republice uvedeny často vůbec poprvé. 

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové

23
-
30

červen


Dne 17. dubna 2023 uběhlo 100 let od úmrtí významného představitele moderní architektury Jana Kotěry. Ten na pozvání starosty Františka Ulricha vytvořil několik významných staveb (Pražský most, Obecní dům, Museum). V jeho práci na přeměně města na salon republiky pokračovali především architekti Josef Gočár a Oldřich Liska. Když jsem byl osloven pro uspořádání pocty Janu Kotěrovi, hned jsem věděl, že půjde o kolektivní výstavu. Oslovil jsem kamarády, umělce různych generací, aby výstava byla co nejvíce pestrá. Vernisáž proběhne 23.6. v 17 hod. v akreditačním centru festivalu (Dlouhá 157/16, HK)
výstava

23
-
30

červen


* změna programu vyhrazena
Na terase - letní hudební scéna

23
-
30

červen


Letní scéna NA DVORKU / wine and music
23. - 30. 6. 2023
 
Tato nová hudební scéna nabídne komorní nadžánrové koncerty s lehkým přesahem - hudebníků do divadla a divadelníků do muziky.
Propojení těchto dvou fenoménů, které spolu úzce umělecky souvisí a navzájem se inspirují, vzniklo na popud výzvy Off programu, jako doplňkový program Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY.

Sociálním lubrikantem této kultury budiž kvalitní víno, degustace s vinaři a další lokální produkty, které ducha povznáší, rozradostňují, budí zvědavost a mají současně edukativní charakter.

Zažijte s námi několik zavíněných večerů s kapelami mnoha žánrů, kvalitním zvukem, špičkovým vínem a milými lidmi.

Začátky degustací v 18 hodin

Koncerty ve 20 hodin

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

*změna programu vyhrazena
Letní scéna NA DVORKU

30

červen


Na děti čeká zábavný kvíz ve výstavě Doteky Afriky. Dozví se v něm spoustu zajímavostí ze života afrických zvířat. Jejich úkolem bude poznat, jakému zvířeti patří tlapka nebo srst na fotografiích. Bude možné si sáhnout třeba na srst žirafy nebo na kopyto zebry. Nakonec na děti čeká za jejich snahu malá odměna.
 
Program je vhodný pro děti od 6 let.
 
Vstupné dospělí 90 Kč, děti zdarma po předložení vysvědčení 

30

červen


Konec školního roku se blíží... Děti je potřeba za vysvědčení rozhodně odměnit, proto jsme připravili akci, kde odměníme nejen jedničkáře.
 
Všichni žáci do 10 let, kterým se zaskví na závěrečném vysvědčení výhradně známky 1 až 3 či hodnocení výborný, chvalitebný a dobrý, mají od pátku 30. 6. do neděle 2. 7. 2023 vstup do hradeckého aquacentra zdarma. Vysvědčení je nutno vzít s sebou a na recepci se s ním pochlubit! Bezplatné vstupné se netýká jejich doprovodu.
 
V aquacentru si můžete užívat vše, co areál nabízí: dětský koutek se skákacím hradem, skluzavkou a různými hrami, vířivé a masážní bazénky, podvodní sopky, trysky, vodní clonu, protiproud nebo 82 m dlouhý tobogán se světelnými efekty. Rekreační bazén nabízí každých 30 minut umělé vlnobití, které umí navodit dojem letní dovolené u moře. Odpočinek nabízí Sauna & SPA zóna, kde můžete relaxovat ve finské sauně, ochladit se v bazénku, ledovou studnou nebo ve venkovním atriu. Pocity klidu prohloubíte v odpočívárnách, v jedné s vodopádem po skle. Navíc od 1. července je vstup do Sauna & SPA zóny v ceně. Spojovací chodbou se dostanete i do sousedního 50m plaveckého bazénu, kde krom zaplavání najdete i další dětský bazének s atrakcemi a hračkami. Dále pak můžete pokračovat až na venkovní Slunnou loučku, kde se dá opalovat a relaxovat.
 
Pokud vám při návštěvě aquacentra vyhládne, je na baru u vody vedle klasické nabídky navíc připravena speciální nabídka na každou akci.
 
Těšíme se na všechny milovníky vodních radovánek.

Aquacentrum zdarma za dobré vysvědčení (30. 6. - 2. 7.)

30

červen


Návrhy nové propagace Muzea východních Čech vytvořené studenty Střední školy v Hradci Králové.
 
Přijďte se podívat na výstavu návrhů brandových předmětů, které vznikly pro Muzeum východních Čech. Studenti Střední školy vizuální tvorby se inspirovali architektonickými prvky secesní budovy muzea, sochami, vitrážemi a dalšími detaily z interiérů i exteriéru a použili je pro moderní a nadčasový design. Na výstavě si můžete prohlédnout výsledek jejich práce.
 
Objevte grafickou a brandovou krásu prvků, kterých jste si při prohlídce v budově muzea možná ani nevšimli…
 
Spolupořadatel výstavy je Muzeum východních Čech Hradec Králové
 
VERNISÁŽ VÝSTAVY JE 30. 6. 2023 V 10:30 V MUZEU. - Výstavu si můžete prohlédnout až do 3. 9. 2023.
 
Těšíme se na Vaši návštěvu.

výstava

30

červen


30. 6. - 3. 7. 2023

Program:

30. června 2023 - pátek,
Hradec Králové, náplavka na Eliščině nábřeží
16.00 - "Dostaveníčko s rokem 1866"
- vystoupení kavalerie na koních, historická muzika, pěchota, jezdectvo, dobová móda
17.30- slavnostní pochod vojáků z Náplavky na Velké náměstí
18.00- Slavnostní zvonění zvonu Augustin na Bílé věži

Bojiště Chlum 1866
22.15 - Pochodňový průvod obcí Chlum, pietní akt na pruském hřbitově.

1. července 2023 - sobota

Bojiště Chlum 1866
10.00-17.00- Dětský program v Muzeu války 1866
11.00- Pietní akt u Baterie mrtvých
12:00- Promenádní koncert kapely 6. praporu polních myslivců
14.00- Bitevní scéna „Královéhradecká osmnáctka v bitvě na Chlumu 1866“
15.00- přehlídka historických vojsk.

3. července 2023 - pondělí

18.00- Zádušní mše za padlé z bitvy 3.7.1866 v kostele proměnění Páně na Chlumu

Podrobné informace o programu, parkování na bojišti a autobusové dopravě budou postupně doplňovány: www.koniggratz1866.eu
Tel: 608216662, koniggratz1866@seznam.cz

Akce se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje

*změna programu vyhrazena

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

157. VÝROČÍ BITVY U HRADCE KRÁLOVÉ - KÖNIGGRÄTZ 1866

30

červen


Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v republice.

Nenechte si ujít příležitost být u toho, když se zvon rozezní do širého okolí svým podmanivým Cééé.


Sraz účastníků nejméně 15 minut před časem zvonění, jinak z bezpečnostních důvodů nebude umožněn vstup.
Počet účastníků omezen na 15.
Vstupenky lze zakoupit v turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží nebo formou eVstupenky.

V pokladně Bílé věže je možné na zvonění zakoupit dárkové poukázky.
Termíny zvonění v roce 2023:
1. 1. od 18:00 - První den spolu (neveřejné)
6. 4. od 09:30 - Zelený čtvrtek - Missa chrismatis
9. 4. od 11:50 - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně
8. 5. od 17:00 - Den vítězství
26. 5. od 18:00 - 720. výročí korunovace Elišky Rejčky
28. 5. od 17:50 - Slavnost seslání Ducha Svatého
30. 6. od 18:00 - Výročí bitvy na Chlumu 1866
28. 8. od 18:00 - Svátek sv. Augustina - spojeno s CEREMONIÁLEM ZVONÍKŮ, který se uskuteční před slavnostním zvoněním. V 17 hodin projde od Adalbertina k Bílé věži průvod hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech.
2. 9. od 14:00 - Slavnosti královny Elišky
28. 9. od 10:00 - Den české státnosti, Slavnost sv. Václava
28. 10. od 09:00 - Den vzniku samostatného československého státu
30. 10. od 18:00 - Výročí posvěcení katedrály sv. Ducha
17. 11. od 18:00 - Den boje studentů za svobodu a demokracii
24. 12. od 22:30 - Slavnost Narození Páně

ZVON AUGUSTIN 2023

30

červen


Akční / Dobrodružný / USA 2023 / režie James Mangold / 154 minut / přístupný / české titulky

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa.

Scénář: Jez Butterworth, John-Henry Buttterworth, David Koepp, James Mangold
Námět: George Lucas, Philip Kaufman
Režie: James Mangold
Produkce: Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Simon Emanuel
Vedoucí výroby: Steven Spielberg, George Lucas
Kamera: Phedon Papamichael
Výtvarník: Adam Stockhausen
Kostýmy: Joanna Johnston
Hudba: John Williams
Hrají: Harrison Ford (Indiana Jones), Phoebe Waller-Bridge (Helena), Antonio Banderas (Renaldo), Karen Allen (Marion), John Rhys-Davies (Sallah), Shaunette Renée Wilson (agentka Masonová), Thomas Kretschmann (plukovník Weber), Toby Jones (Basil Shaw), Boyd Holbrook (Klaber), Olivier Richters (herec), Ethann Isidore (Teddy), Mads Mikkelsen (Jürgen Voller)
INDIANA JONES A NÁSTROJ OSUDU
Titulky
P

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

1
-
30

červen


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
30

červen


27/11/20–01/10/23
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
ARCHITEKT VÝSTAVY: TOMÁŠ SVOBODA
GRAFICKÝ DESIGN: CINDY KUTÍKOVÁ & JIŘÍ MOCEK
 
Vystavení autoři a autorky: Václav Stratil, Veronika Šrek Bromová, Milan Knížák, Milan Langer, Martin Zet, Daniel Pitín, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Zorka Ságlová, Miloš Šejn, Margita Titlová, Vladimír Kokolia, Lenka Klodová, Václav Jirásek, Ladislav Jezbera, Matyáš Chochola, Václav Houdek, Anna Daučíková, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkáčová, Zbyněk Baladrán, Markéta Othová, Anna Hulačová
Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň k výtvarné tvorbě. Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.
 
Za hranici současného umění považujeme přelom 60. a 70. let minulého století. Jako důležité okolnosti jeho vzniku vnímáme rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění nenacházíme jednotný styl. Každý autor, každá autorka si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby. Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 23. 03. 2023 do 31. 08. 2023

Městská hra vás provede historií naší knihovny. Brožurky jsou k dispozici na webu nebo tištěné v ústřední budově ve Wonkově ulici. Vstup volný.
Městská hra – Od Ducha k Velrybě

1
-
30

červen


28. 4. - 3. 9.

V Muzeu východních Čech se můžete těšit na výstavu fotografií tlapek a srstí afrických zvířat od fotoreportéra Martina Veselého a jeho dcery Anežky. 
 
Přijďte se podívat na ceněnou kolekci originálních snímků chodidel zvířat pořízených v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Autor výstavy si všiml, že lidé ani v ZOO nevidí, po čem všechna ta úžasná zvířata chodí, a tak se „tlapky“ staly objektem jeho zájmu. Aby eliminoval vše, co na fotce ruší, použil divadelní černé sametové pozadí a ateliérová světla.
 
Součástí neotřele pojatého tématu budou i exponáty z přírodovědeckého oddělení MVČ a ze ZOO Dvůr Králové nad Labem. Aby bylo možné výstavu vnímat více smysly, bude obohacena o "hands on" předměty. Zapojeny budou i audiovizuální prvky ve formě dětem přizpůsobené projekce mapy Afriky a dotyková obrazovka s databází zvuků zvířat. 

výstava

1
-
30

červen


Nová výstava v Galerii za Galerií: Domov mé matky není můj domov
  
Od pondělí 1. května budou moci procházející Tomkovou ulicí zhlédnout další výstavu v netradičním prostoru Galerie za Galerií. Tentokrát zde budou uvedena dvě videa česko-vietnamské umělkyně Lê Thị Hoài, která v nich zkoumá krizi identity mladé Asiatky žijící v Evropě. Specifikem výstavního prostoru je možnost zhlédnout uvedená videa přímo z ulice, přes výkladní skříň.
 
Na výstavě se podílí pražská galerie Artvivist_Lab, kde byla uvedena loni na jaře. V jejich prostorách se instalace skládala z textilního tisku, kde se prolínají symboly západních hodnot s vietnamským folklórním mýtem o původu, spolu s odkazy k rodině umělkyně Lê Thị Hoài. Další součástí projektu byl soubor keramických předmětů: nádoba na vonné tyčinky, set nádob k pití a uříznutý prst. Jde o kopie čínského porcelánu dekorovaného mixem symbolů od výrazného vlivu Číny ve Vietnamu, feminismu po queer politiku.
 
„Pro hradeckou výstavu je výstava modifikována přímo pro Galerii za Galerií. V jejím prostoru budou uvedeny dva videorozhovory, které instalaci v Praze doplňovaly. Kolemjdoucí se na videa mohou podívat přímo z ulice. Výstava tam bude k vidění od pondělí do pátku v časech od 15 do 21 hodin, a to až do konce července,“ zve na novou výstavu ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.
 
Témata výstavy probírá autorka ve videu „Matčiny ruce”, kde promlouvá se svojí matkou. Mezigenerační a mezikulturní konfrontace vedla k mnoha překvapivým závěrům.
Druhé video „Po zhlédnutí spalte“ s narací a pálením dopisu určeného autorčiným mrtvým předkům v pozadí, je autorčiným pokusem porozumět svým vzpomínkám skrze fotografie, které pořídila ve Vietnamu.
 
„Domov mé matky není můj domov” zkoumá krizi identity mladé Asiatky žijící v Evropě. Hledá pocit sounáležitosti, přijetí a pochopení. Umělkyně se snaží vytvořit přenosné kořeny skrze vytvoření vlastní svatyně, která pochází z tradice kultu předků. Svatyně pro ni symbolizuje nejen víru v mrtvé předky, ale také je s ní spojené přesvědčení o „morálním dluhu svým předkům,” a uspořádání patriarchální, heteronormativní a konzervativní společnosti, se kterou autorka polemizuje, dodává kurátorka výstavy Tamara Moyzes. Výstava potrvá až do 27. července.
 
Lê Thị Hoài (1992, Đà Nẵng, VNM) je českovietnamská grafická designérka a vizuální umělkyně. Vystudovala žurnalistiku na UK, vizuální komunikaci na UMPRUM v Praze a v současnosti dokončuje umělecká studia na Sandberg Instituut v Amsterdamu. Pracuje pro časopis revue Prostor. Ve své volné tvorbě se věnuje identitární politice, feminismu a „přenosným kořenům“.
Domov mé matky není můj domov
výstava

1
-
30

červen


Jana Čížková, členka náchodského fotoklubu, na svých fotografiích zachycuje historické dobové uniformy a rekonstrukce významných bitev. Můžete u ní vidět také krajové kroje a módu, která se nosila v dobách dávno minulých. Je rovněž velkou obdivovatelkou a autorkou mnoha děl vzniklých technikou strukáže.
výstava

1
-
30

červen


1. 6. - 31. 8.

Závěrečná práce studentky Univerzity Hradec Králové představuje 8 ilustrací k vybranému literárnímu dílu významného českého autora první poloviny 20. století. Vybraným dílem je lyrická novela Jaroslava Durycha – Sedmikráska, pojednávající o milostném sblížení dvou mladých lidí.
výstava

1
-
30

červen


změna programu vyhrazena
AC klub - program na červen

1
-
30

červen


16/04/23–10/09/23

Kurátorka: Martina Pachmanová

Výstava Věry Jičínské přibližuje stěžejní aspekty tvorby této neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění. Na základě výběru obrazů, pastelů, kreseb, grafik, ale i málo známých fotografií, vykresluje vývoj autorčina díla v meziválečném období, kdy studovala, pracovala či vystavovala v Brně, Mnichově, Praze, Paříži, Bretani, Pětikostelí nebo Dobrušce. Připomíná ale také její práci na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce.
 
Jičínská naplňovala řadu atributů moderní ženy: vzepřela se otcovské autoritě, když odešla studovat a pracovat do světa; budovala si finanční nezávislost, kouřila, cestovala, krátkými vlasy demonstrovala svobodu a nezávislost. Byla flanérkou moderního velkoměsta a svou pozorovatelskou vášeň ve 30. letech završila novinovými a časopiseckými články i extenzivní fotografickou dokumentací okolního světa. Podobně jako její generační souputnice byla však rodinou, společností i kritikou opakovaně upomínána, že životní role ženy souvisí v první řadě s mateřstvím a že právě s ním je spojena také legitimizace ženského umění. Tomuto předsudečnému názoru vzdorovala tvrdošíjným studiem a metamorfováním kubismu, purismu a neoklasicismu, hledáním témat, která do té doby představovala mužskou doménu (včetně senzuální malby ženských aktů), dále výpravami za „exotikou“, expresivním gestem či abstrahováním viděné skutečnosti. V neposlední řadě také odvážným rozhodnutím vydat se ve svých 50 letech na neprozkoumanou cestu designérky.

výstava

1
-
30

červen


Zveme Vás na samostatnou výstavu knižních ilustrací Tomáše Řízka. Kolekce více jak osmdesáti ilustrací k textům tchajwanských autorů českého výtvarníka Tomáše Řízka, jemuž se Tchaj-wan stal druhým domovem, nás zavede na tento ostrov v Tichém oceánu. Prostřednictvím dialogu s texty významných tchajwanských autorů nás Tomáš Řízek seznámí se svou cestou nalézání identity v tomto magickém vzdáleném světě. Texty jsou ovlivněny tamní poetikou.
 
Vernisáž se koná ve čtvrtek 1. 6. v 17.00 hod. v galerii Automat.

Tomáš Řízek: Tchaj-wanské literární obrázky
výstava

1
-
30

červen


Výstava obsahuje instalace dobových exponátů z různých sektorů tehdejšího obchodu a současně bude historicky mapuje konzumní trendy cíle dobového zákazníka. V průběhu jarních a letních měsíců sezony bude také možné absolvovat doplňující komentované prohlídky po Hradci Králové, které toto téma maximálně rozšíří. Jejich termíny budou zveřejňovány na www.hkpoint.cz. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. dubna od 17:30 a v informačním centru bude k vidění do konce srpna.
Výkladní skříně socialismu, aneb co jsme nakupovali za normalizace
výstava

1
-
30

červen


Vystavené fotografie vznikly na fotografickém workshopu s názvem „Atmosféra divadelního festivalu v roce 2022, pořádaném u příležitosti REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.
 
Workshop vedený Viktorem Kronbauerem pořádá každoročně Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a Volné sdružení východočeských fotografů Hradec Králové, z. s. už od roku 2005, kdy tento workshop vedl doc. MgA. Josef Ptáček – až do roku 2021.
Atmosféra posledních deset dní v červnu je každoročně v Hradci Králové neopakovatelná      a tolik lidí v ulicích nenajdete po zbylých 355 dní v roce.
 
Atmosféra, to je přesně to slovo, které bylo inspirací k myšlence zachytit atmosféru divadelního festivalu na fotografický papír. Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové oslovilo fotografy amatéry, aby se vydali se svými kamerami do ulic a zachytili kýžené slovo. 
A tak se v roce 2006 poprvé sešla skupina fotografů, která se slovo atmosféra snažila v hledáčku najít, zachytit, uloupit a následně představit divákům na výstavách, které připravujeme vždy v následujícím roce v rámci konání divadelního festivalu. Mezi autory, kteří se každoročně pohybují mezi divadelníky s fotoaparáty na krku a posléze představují své fotografie na výstavách, jsou jak velmi zkušení fotografové, tak i úplní začátečníci. Každoročně se perou se světlem i tmou, pohybem a mimikou, s dětským divákem i tančícími posluchači rockových koncertů. Sami se na výstavách můžete přesvědčit, že se vždy perou statečně a jak nejlépe umí.
 
Praktická fotografická dílna „Atmosféra divadelního festivalu“ byla v roce 2022 již po osmnácté. Vlastně se fotografové postupně stali tradicí a každoroční nedílnou součástí Mezinárodního divadelního festivalu v Hradci Králové.
 
Výstava je vzpomínkou na krásnou atmosféru červnového divadelního festivalu, kterou letos před prázdninami opět zažijeme.  Těšíme se nejen na výstavě, ale i v ulicích a divadlech koncem června 2023.
 
Vystavují:
Anna Benešová – Hradec Králové, Barbora Déduchová – Hradec Králové, Karel Hájek – Hradec Králové, Petr Kadeřávek – Hradec Králové, Jaroslav Lelek – Jasenná, Vladimír Ludvík – Hradec Králové, Anastasia Mega – Hradec Králové, Eliška Rafajová – Třebotov, Květoslava Slezáková – Libníkovice, Petr Soukeník – Hradec Králové, Eva Stanovská – Dřenice, Dana Stránská – Pardubice, Josef Tomšovský – Praha, Dita Valachová – Pardubice, Jan Weber, Pardubice, Marcela Zuchová – Třebechovice pod Orebem.
 
Setkání s autory fotografií a Viktorem Kronbauerem na výstavě: pátek 23. června 2023 v 16 hodin.
 
Viktor Kronbauer je v současné době jeden z nejlepších představitelů divadelní fotografie nejen u nás, ale i ve světě.
 

Atmosféra divadelního festivalu
výstava

1
-
30

červen


Minulé století – dvacet osobností
27/11/20–01/10/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Odborná spolupráce: Kateřina Křížkovská,
Judita Kožíšková, Anna Horák Zemanová
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: Cindy Kutíková & Jiří Mocek
 
Vystavení autoři a autorky:
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
 
Expozice  Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
 
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.

výstava

1
-
30

červen


19. 5. - 3. 9. 2023

Výstava velkoformátových fotografií nabídne náhled do stoleté historie vysílání Československého a později Českého rozhlasu. 
 
Muzeum východních Čech v Hradci Králové se připojuje k oslavám stoletého výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás. Ve spolupráci s Českým rozhlasem Hradec Králové připravujeme výstavu velkoformátových fotografií vážících se k rozhlasovému vysílání nejen na východě Čech.
 
18. května 1923 se poprvé rozezněl éter pravidelným vysíláním z Prahy, aby pak postupně přibyly stanice v dalších městech a daly tak vzniknout fenoménu jménem Československý rozhlas. Po britské BBC, která začala vysílat o několik měsíců dříve, to byla druhá instituce v Evropě, která spustila pravidelné vysílání. Co se v Rozhlase odehrálo za 100 let existence mapuje výběr unikátních fotografií, které budou doplněny i o exponáty historické a současné rozhlasové techniky.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 11. 05. 2023 do 30. 06. 2023

Výstava obrázků plných barev, které nakreslily děti mateřských škol v rámci výtvarné soutěže MŠ Kamarád na téma Babka bylinkářka. Výstava je přístupná v otevírací době dětského oddělení.
 
Vernisáž k výstavě proběhne 11. 5. od 16:30 a bude spojená s předáváním cen ze soutěže.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 01. 06. 2023 do 31. 08. 2023
 
Během letních měsíců můžete v kuklenském dětském oddělení s draky soutěžit, hledat je i vyrábět. V otevírací době dětského oddělení.
 
Vstup volný.

výstava

1
-
30

červen


Výstava bude k vidění do 5. září 2023.

Magistrát města Hradce Králové spolu s Klubem konkretistů KK3 připravili pro návštěvníky Gočárovy budovy Magistrátu a pro všechny milovníky umění druhou výstavu z cyklu ARTPATRO. Multiverzum Jaroslava Jebavého nahradily Trikoláže mladé hradecké fotografky Martiny Kopecké Jurčekové. 

Kurátorka Martina Vítková říká k výstavě: „Fotografické koláže Martiny Kopecké Jurčekové (MKJ) vznikly z udržitelného rozhodování. Vyhodíte stará trička, když vám přetéká skříň? Ne, odnesete je na charitu. MKJ si trička předtím pro svůj objektiv sestavila do kompozic inspirovaných barevnými poli amerického malířství ostrých hran. Snímky reality později kolážovala v počítači. Trikoláž není jen koláž z triček, ale také trik, jak získat joie de vivre, radost ze života. Fotografické obrazy pracují se základními geometrickými elementy, různými typy obdélníků, kruhy, čtverci, trojúhelníky a úsečkami a s jasnými barvami. MKJ pro tuto výstavu některé trikoláže oživila a rozhýbala. Pokud na ně zaměříte svůj chytrý telefon s aplikací Artivive, uvidíte, co dělají obdélníky, když je na úřadě zavřeno. Přeskupují se.“

Martina Kopecká Jurčeková říká k výstavě: „ "TRIKOLÁŽ" je zkratka odvozená ze slov v češtině "TRIKO" a "koláž". Tímto pojmem označuji kombinovanou techniku, kterou vznikly fotografické obrazy. Kombinuji trička, digitální fotografii, fotografické koláže a vektorovou grafiku. Ve své tvorbě experimentuji s barvami, geometrickými tvary, hledám nové postupy. Fotografie skládám do velkoformátových kompozic, stará trika transformuji také v nový design látek. S pomocí SW aplikace Artivive, platformy pro rozšířenou realitu, vytvářím interaktivní obrazy, které kombinují statický a animovaná obraz. Tato nová technologie umožňuje vytvářet nový rozměr vizuální tvorby propojením klasického a digitálního světa. Prožitek z nové dimenze reality uměleckého obrazu je dostupná skrze aplikaci Artivive stažené do mobilního telefonu nebo tabletu.“

Martina Kopecká Jurčeková (1983, Hradec Králové) je fotografka a projektová manažerka. Studovala speciální pedagogiku na Univerzitě Hradec Králové a na Masarykově univerzitě v Brně. Absolvovala Ateliér grafického designu a multimédií Fakulty informatiky MU v Brně. Pracovala jako fotografka
Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Aktuálně působí na Farmaceutické fakultě UK, věnuje se vědecko-výzkumným a vzdělávacím projektům. Je členkou Klubu konkretistů KK3, s klubem vystavuje od roku 2010. Fotograficky zaznamenává architekturu, pracuje jazykem geometrie. Vytváří fotografie, koláže, textilní tisky, hudební improvizace a vizuální animace.

ART PATRO
MAGISTRÁT MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ
ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY 408, 502 00 HRADEC KRÁLOVÉ
OTEVŘENO PO – PÁ 8 – 17 HODIN
TRIKOLÁŽ Martina Kopecká Jurčeková
výstava

1
-
30

červen


Výstava potrvá do 30. 6. 2023.
Miloš Chromek - Půl na Půl
výstava

1
-
30

červen


*změna programu vyhrazena
Denoche music hall - program na červen

1
-
30

červen


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na červen

8
-
14

červen
-
srpen


Galerie AMBROŽ vás zve na výstavu fotografií DIDIER JALLAIS, vítěze ročníku JWP 2022 - jeho tvorba & JazzWorldPhoto 2022.
.
Vernisáž výstavy se uskuteční dne 8. června 2023 od 18.30 hodin ve Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské. Na programu je večer se saxofony - Saxtet ZUŠ Střezina.
.
Výstavu můžete zhlédnout do 14. srpna 2023
  • PONDĚLÍ-ČTVRTEK 10-12 a 13-18 hodin
  • PÁTEK 10-12 hodin.

Akce se koná s finanční podporou KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE a MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ.

DIDIER JALLAIS - Jazz world photo
výstava

15
-
30

červen


15. 6.–15. 8.

Několikanásobný předseda poroty Czech Press Photo Petr Josek představí svou retrospektivu s názvem „Tak jsem fotil“. Výstava chronologicky prezentuje čtyřicetiletou kariéru reportážního fotografa, který po revoluci dokumentoval zejména konflikty a válečné situace po celém světě pro agenturu Reuters. Petr Josek získal v roce 1983 místo v České tiskové kanceláři (ČTK) jako fotoreportér. Práce v ČTK připravila autora na kariéru v mezinárodní agentuře Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události ve státech bývalé Jugoslávie. Dále dokumentoval konflikty v postsovětských republikách i v Rusku, situaci v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu a události v dalších zemích. V roce 1997 se po návratu z Albánie vydal dokumentovat rozsáhlé povodně v České republice. Po návštěvě Troubek se přesunul do Uherského Hradiště, kde pořídil Fotografii roku – Czech Press Photo 1997. Kromě válečných fotografií budou vystaveny fotografie z oblasti sportu a každodenního života, které jsou nedílnou součástí práce agenturního fotografa.
 
Výstava se koná za podpory Královéhradeckého kraje.
 
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 15. 6. v 17.00 hod. v galerii U Přívozu.

výstava

22
-
30

červen


22. 6. - 1. 9. 2023

Oba vystavující umělci absolvovali v Ateliéru Veškerého sochařství na pražské UMPRUM. Studovas pětiletým odstupem, ve škole se tedy těsně minuli. Ale něco z “Gebauerovské” (téměř) povinné výbavy mají oba: aktivní zájem o místo, kde žijí a praktické úsilí o jeho ovlivňování. Marta působí ve spolku ProMejto, který neúnavně organizuje tamní subkulturu a pracně komunikuje s nekomunikující radnicí. Marek ovlivňuje prosečský kulturní život z pozice zastupitele, spolutvůrce Muzea dýmek a pořadatele všeho možného.
Marta Hošková/Hošťálková (*1976, Prostějov), UMPRUM absolvala v letech 1995–2001, stáž na L’EcoleSupérieure des Beaux-Arts, Marseille v roce 2000 a v roce 2003 získala stipendium Ministerstva kultury ČR v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. V současné době učí na gymnáziu výtvarnou výchovu a dějiny umění, pořádá kurzy kresby a malby pro dospělé. Kromě aktivit ve spolku ProMejto a Husově sboru také ráda zpívá. V rámci své tvorby pracuje s linií, používá motivy ornamentální geometrie. Jde jí spíš o samotný proces, provázený usebranou rukodělnou meditací a to jak v práci pro konkrétní prostor, tak i v technice kresby. Žije ve Vysokém Mýtě.
 
Marek Rejent (*1969, Polička) UMPRUM absolvoval v roce 1997. Je členem skupiny Matky a Otcové. Vytváří venkovní herní a naučné prvky, sochy a objekty pro veřejný prostor, spolupracuje na návrzích a realizacích muzejních expozic. V jeho tvorbě se kontinuálně projevuje vazba na krajinu, venkov a „rodnou“ Proseč, do toho vstupují odkazy na lidové umění, kutilství i rodová řemeslná tradice. Používá princip recyklace průmyslových výrobků, dotýká se environmentálních témat. Žije v Proseči. www.marek.rejent.cz

Snídaně v trávě/Marta Hošková, Marek Rejent
výstava

22
-
30

červen


22. 6. - 3. 9. 2023

po-pá 10-18 hod
Východočeský výtvarný salon
výstava

23
-
30

červen


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

23
-
30

červen


23/06/23–10/09/23

Kurátorka: Anna Horák Zemanová | Bílá & Černá kostka

Výstavy akčního umění v Bílé a Černé kostce královéhradecké galerie přibližují fenomén tohoto uměleckého proudu. Některé práce představují veřejnosti vůbec poprvé. Sledují především díla spojená s prostorem východních Čech, která však prezentují v kontextu dalších důležitých prací tohoto směru ze sbírek GMU, jež vznikly v českém prostředí.


Černá kostka
V Černé kostce návštěvníci mohou zhlédnout filmy, videa a dokumentace akčního umění ze Sbírky pohyblivého obrazu královéhradecké galerie. Reprezentativní výběr děl představuje tvorbu českých umělců od 70. do 90. let. Zahrnuje surové nahrávky happeningů Milana Knížáka: Kamenný obřad (1971) či Materiálové události (1977), nebo záznam z koncertu Knížákovy skupiny Aktual v Holubíně (1972), pořízený Petrem Prokešem. Prezentuje rovněž filmové pásmo složené ze sedmi performancí umělce Lumíra Hladíka, realizované převážně v krajině.
 
Část výstavy věnovaná body-artu nabízí filmy či videa z akcí, ve kterých autoři pracují s vlastním tělem, jako v případě Rozbíjím své sochy & Pálím své kresby (1983), Autoportrétu (1984) nebo Padání (1985) Tomáše Rullera, Líčení Fata Morgány (1992) a Mezi večeří a snídaní (1992) Jiřího Černického či Manipulace Rudolfa Němce z 80. let. Dále představí také záznamy akcí pořádaných v krajině: Na vrcholu Zebín (1988) a Autodafé Měkkohlavých (1989) Miloše Šejna, Tracing Shadows (1955) Milana Kohouta, Bez názvu (1980) Michala Baumbrucka či akci Pocta Fafejtovi (1972) Zorky Ságlové zdokumentovanou Janem Ságlem.


Bílá kostka
V Bílé kostce jsou představena díla realizovaná převážně ve východočeském regionu, která GMU získala během posledních dvou let v rámci přípravy monografie multimediálního umělce Milana Langera. Tyto práce prozatím nebyly v odborných publikacích dostatečně reflektovány a zůstávaly skryté v osobních archivech autorů a jejich přátel. Vystavená díla zahrnují rozmanité formy akčního umění, jako je performance, happening, body-art či land-art. Současně také představují nejrůznější druhy jejich dokumentace – například foto-performance Karla Milera, dokumentace akce pořízené samotným umělcem jako v případě Jaroslava Richtra či fotografie Zdeňka Merty, zachycující celý průběh happeningů Milana Langera. Vystavené práce mohou dokumentovat také nejrůznější předměty a artefakty použité nebo vzniklé v rámci akcí, jak je patrné například v tvorbě Vladimíra Škody.
 
Výstava v Bílé kostce mimo jiné přibližuje i nepříliš známé propojení východočeského regionu s pražskou uměleckou scénou, které se uskutečnilo v roce 1977 díky královéhradecké výstavě ve Vysokoškolském klubu a následné bytové akci. Té se kromě Milana Langera, Jaroslava Richtra a dalších zúčastnili i Karel Miler, Jan Mlčoch, Petr Štembera a Jiří Kovanda.

výstava

23
-
30

červen


23/06/23–21/01/24
 
Vizuální umělec Tomáš Svoboda vytvořil pro vstupní halu Galerie moderního umění v Hradci Králové multimediální instalaci Silent Disco (2023), ve které hledá odpověď na otázku, co je klíčovým faktorem ovlivňujícím podobu české společnosti v posledních třech dekádách.
 
Příklon k individualismu jako dědictví transformačních 90. let v České republice vede mimo jiné k obtížnému či žádnému řešení palčivých společenských problémů v naší zemi. Pokud má slovo „my“ neustále negativně zabarvený význam odkazující k době státního socialismu, není možné řešit potíže vyžadující širší společenský konsensus, solidaritu, velkorysost. „Já“ vítězí, ale za cenu tance na potápějícím se parketu.
 
Tomáš Svoboda
 
 
 
Tomáš Svoboda (*1974) vystudoval pražskou akademii (AVU). Následně absolvoval doktorský program na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Roku 2006 se stal finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Je spoluzakladatelem pražské galerie Display, vedoucím Ateliéru nových médií I na AVU a jedním z mála českých umělců, kteří se kromě vlastní umělecké tvorby věnují také navrhování architektury výstav. Ve svých volných konceptuálně zaměřených dílech se dlouhodobě zabývá tématem filmu, působením obrazu a textu na jazyk a myšlení lidí. Pracuje s médiem videa, malby, fotografie i performance a jeho dílo zahrnuje rovněž celovečerní filmy.

23
-
30

červen


23/06/23–14/01/24

Kurátor: Jan Florentýn Báchor | Galerie Vladimíra Preclíka

Výstava v Galerii Vladimíra Preclíka GMU představuje sochaře Josefa Škodu jako jednu z osobností, které se umělecky podílely na „budování“ identity Československé republiky. Nový stát si potřeboval zvolit vlastní umělecký jazyk a symboliku, jimiž by se odlišil od rozpadlého Rakouska-Uherska. Vznikaly tak alegorické plastiky na fasádách, pomníky či práce oslavující republiku.
 
Díla osazená ve 20. a 30. letech vzývala českou minulost,
kterou často personifikovaly významné osobnosti. Škodovy práce pro veřejný prostor můžeme vnímat právě v tomto kontextu. V Hradci Králové a jeho blízkém okolí nalezneme přes 10 autorových realizací, které představují pomníky historických figur a tehdy politicky aktivních osobností, alegorické plastiky, anebo skulptury k výzdobě architektury. V jeho tvorbě zaujímají významné místo také pomníky k první a druhé světové válce umístěné v Pileticích, Blešně, Svinarech a na Pouchově.
 
Škoda patřil k nejvyhledávanějším sochařům v Hradci Králové a blízkém okolí, pravděpodobně kvůli umělecké kvalitě zpracování děl i prestiži, kterou získal díky zakázkám, na nichž se podílel architekt Josef Gočár nebo jeden ze Škodových učitelů Jan Štursa. Výstava si klade za cíl poukázat na význam autorovy sochařské tvorby, kterou přispěl ke kultivaci veřejného prostoru Hradce Králové, a představit jeho realizace v širších souvislostech.

výstava

28
-
9

červen
-
září

výstava

28
-
30

červen


28. 6. - 31. 7. 2023

Zveme Vás na slavnostní ukončení Výtvarné dílny pro děti ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Výstava výtvarných práci potrvá do konce července a bude reprezentovat integrační projekt pro ukrajinské a české děti, který je inspirovaný dětskou mezinárodní literaturou.
 
Vernisáž proběhne ve středu 28. 6. 2023 od 17.00 v galerii Dokola ve 4. NP.

Ilustrovaný svět pohádek a příběhů
výstava

30

červen


30. 6. - 24. 9. 2023

Ambicí této malé výstavy je prezentovat při příležitosti letošního 157. výročí událostí válečného roku 1866 bohatství fondu Militaria, konkrétně jeho výseku týkajícího se války z roku 1866, a to bohatství nejen typologické, ale i kvantitativní.
 
S ohledem na umístění v původních kotěrovských vitrínách se nabízí koncepce i způsob instalace připomínající dobové „starožitnické“ výstavnictví konce 19. století, kdy byly památky na válku 1866 v Hradci Králové veřejnosti prezentovány poprvé.
 
Forma výstavy se snaží vyjít vstříc poptávce odborné, ale i laické veřejnosti, po zpřístupnění většího počtu autentických sbírkových předmětů, které chybí z bezpečnostních důvodů v Muzeu války 1866 na Chlumu, přičemž mnohdy s ohledem na koncepční pojetí nemohou této poptávce po kvantitě vyjít vstříc ani specializované výstavy s tématem roku 1866. Výstava zároveň v jistém ohledu doplní, resp. rozšíří expozici dějin města.
 
Výběr z fondu militaria – chladné zbraně (bodáky, tesáky, šavle), palné zbraně (pistole, jezdecké karabiny), jezdecká výstroj (ostruhy, třmeny), ozdobná kování z přileb a čák a jiné kovové drobnosti, pokrývky hlavy netextilního charakteru, vojenská výstroj (várnice, polní lahve, unikátní svítilna), dělostřelecká munice, rakety, nálezové artefakty (projektily), memorabilia – památeční artefakty z nálezů u bojišť

výstava

30

červen


Návrhy nové propagace Muzea východních Čech vytvořené studenty Střední školy v Hradci Králové.
 
Přijďte se podívat na výstavu návrhů brandových předmětů, které vznikly pro Muzeum východních Čech. Studenti Střední školy vizuální tvorby se inspirovali architektonickými prvky secesní budovy muzea, sochami, vitrážemi a dalšími detaily z interiérů i exteriéru a použili je pro moderní a nadčasový design. Na výstavě si můžete prohlédnout výsledek jejich práce.
 
Objevte grafickou a brandovou krásu prvků, kterých jste si při prohlídce v budově muzea možná ani nevšimli…
 
Spolupořadatel výstavy je Muzeum východních Čech Hradec Králové
 
VERNISÁŽ VÝSTAVY JE 30. 6. 2023 V 10:30 V MUZEU. - Výstavu si můžete prohlédnout až do 3. 9. 2023.
 
Těšíme se na Vaši návštěvu.

výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA