KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

03. června 2023

1
-
29

červen


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na červenec

2
-
3

červen


Učte jinak, vyzývá KreatFest
 
Na festival kreativního učení KreatFest zve Centrum uměleckých aktivit. Pedagogům, lektorům, edukátorům, ale i zájemcům o nové metody výuky, připravuje několik seminářů a workshopů. Prostor bude i na setkání s profesionály z mnoha zajímavých oborů. Program bude probíhat od 2. do 3. června v prostorách Centra uměleckých aktivit v Tomkově ulici. 
 
Těším se, že se vzájemně potkáme v jiném kontextu. Snažila jsem se složit program tak, aby měli účastníci možnost se zamyslet, odpočinout si, ale zároveň i zapátrat v sobě a napojit se na své zdroje. V příštím roce bychom chtěli navázat a program objemově zvětšit, říká Ilona Havlíčková, koordinátorka kreativního učení.
 
KreatFest by měl vnést nový vítr do škol, kulturních institucí i tam, kde probíhají jakékoliv vzdělávací aktivity pro mládež i veřejnost. Během dvou dnů se proto budou moct návštěvníci ponořit do zábavných, odvážných a leckdy i velice intenzivních metod učení. Zkušení lektoři se budou v průběhu festivalu věnovat například vedení koučovacích rozhovorů, zážitkovému workshopu na téma Léto 1949 nebo dialogickému jednání. 
 
Naučit se vést koučovací rozhovor pomocí obrázkové metody – to je cílem tříhodinového sebezkušenostního semináře s univerzitní koučkou a pedagožkou Lucií Burešovou. Ta využívá obrazy k interpretaci pocitů, hledání cíle a tématu.
 
Hledat naše zdroje, stopy a dělat otisky budeme ve tříhodinovém semináři se speciální pedagožkou a terapeutkou Lenkou Dlabolovou. 
 
Intenzivní zážitek slibuje také bývalý asistent profesora Ivana Vyskočila Petr Schwarz, který se během svého workshopu dialogického jednání bude snažit o rozvoj psychosomatické kondice zúčastněných. 
 
Jitka Míčková z organizace Post Bellum si připravila zážitkový workshop, který účastníky zavede do doby komunistického režimu. Cílem bude zprostředkovat nedávnou historii Československa na vlastní kůži. Pracovat přitom bude také se stopami a vzpomínkami pamětníků. 
 
Na výtvarně-divadelní seminář zve akademická malířka Alena Laufrová, která bude pracovat se skupinou prostřednictvím pohybu, slova a výtvarných aktivit. 
V pátek i v sobotu bude prostor také pro neformální setkávání, vzájemné síťování a sdílení dojmů. 
 
Program KreatFestu je velice nabitý. Zájemci si proto mohou vybrat buď celodenní vstup nebo jen workshop, který je zajímá. Kapacita jednotlivých workshopů je omezená. Je tedy třeba se na workshopy předem přihlásit na stránce  www.cuahk.cz/akce/kreatfest/.
 
Kreativní učení je specifické tím, že učí prostřednictvím umění, uměleckého a kreativního myšlení. Umělci a kreativci působí přímo na školách či kulturních institucích v dlouhodobých programech. Jedná se o mezioborový přístup, který umožňuje komplexní zapojení jednotlivce do vzdělávacího procesu a rozvíjí různé stránky jeho vnímání. Tento proces vytváří bezpečné, nesoutěživé a podnětné prostředí, které podporuje radost z učení a poznávání a otevírá prostor pro vzájemný dialog mezi žáky a pedagogy či lektory.
 

KreatFest

2
-
4

červen


Burger Street Festival – víkend s karavanou burgerů, hranolek, zmrzlinářů a drinků.

2
-
4

červen


Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ARTAMA, Mgr. Aleš Mokren - Agentura Tradice a Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o. si vás dovolují pozvat ve dnech 2.-4. června 2023 na XXXI. ročník Folklorního festivalu Pardubice - Hradec Králové. 

Jedná se o jeden z nejvýraznějších českých folklorních festivalů, který spojuje dvě východočeská města, Pardubice a Hradec Králové. Již po jednatřicáté si tak podají ruce dobří sousedé a přátelé folkloru z Čech, Moravy, Slovenska a ze Srbska a nabídnou prestižní přehlídku lidového tanečního umění.


PROGRAM FESTIVALU:

PÁTEK 2.6. 2023, PARDUBICE
 
  • 17:00 - 24:00 hodin:  "PERNŠTÝNSKÁ NOC" - vystoupení folklorních souborů na Pernštýnském náměstí, na nádvoří Zámku a u Zelené brány. Součástí programu je rozsáhlý trh lidové tvorby a uměleckých řemesel.
 
„Vážení a milí,
rok s rokem se sešel, a tak bych vás chtěl opět pozvat v první červnový pátek na Pernštýnské náměstí a do historického centra Pardubic. Ano, je tu opět Pernštýnská noc! Teplá červnová noc láká nechat každodenní starosti stranou a prožít nezapomenutelnou atmosféru společného veselí, zábavy a radosti v centru Pardubic. Na náměstí na dvou pódiích uslyšíte písně a uvidíte tance a lidové zvyky v podání vybraných českých i zahraničních folklorních souborů. Muzikantský pořad proběhne v prostorách Mázhausu, který lze navštívit průchodem z náměstí. Zámek pánů z Pernštejna, renesanční skvost Východních Čech, ožije písněmi a tanci zahraničních hostů a cestou z náměstí na zámek zaslechnete na Příhrádku folkové kapely.
Pernštýnskou noc tradičně doplňuje také bohatý lidový jarmark včetně mnoha dobrot k jídlu a pití. Přijměte tedy mé pozvání ke společnému setkání s hudbou, tancem, lidovými zvyky, ale hlavně s kamarády, známými, kteří rádi prožijí neopakovatelnou červnovou Pernštýnskou noc v centru Pardubic!
Přijďte pobejt!“
 
Radim Zajíček, autor pořadu
 

Pódium u Radnice
19.00   Slavnostní zahájení
19.30   Sejkorky Slatiňany
20.00   Holoubek a Radost Pardubice
20.30   Zornička Zvolen
21.00   Vrtek Opava
21.30   Folklorní soubor Srbsko
22.00   Veselá Partyja Boršice
22.30   Formani Slatiňany
23.00   Gaudeamus VŠE Praha
 
Pódium U Spolkového domu
19.00   Slavnostní zahájení
19.30   Marcipánek a Perníček Pardubice
20.00   Červánek Hradec Králové
20.30   Gaudeamus VŠE Praha
21.00   Kvítek Hradec Králové
21.30   Perníček Pardubice
22.00   Radost Pardubice
22.30   Lipka Pardubice
23.00   Kohoutek Chrudim
 
 
Příhrádek
20.30   Alibaba Olomouc
22.00   DouNa Boso
 
Zámek – vnitřní nádvoří
22.00   Vrtek Opava
22.30   Folklorní soubor Srbsko
 
Zpívající Zelená brána
23.30   Lipka Pardubice
 
Mázhaus
21.00   komorní hudební pořad Vandrovali hudci
 
„Ačkoli ani při letošním pořadu lidových muzik neopustíme komorní prostor Mázhausu, přesto se prostřednictvím lidových písniček vydáme na cesty. Právě putování bude tématem letošního setkání lidových muzik souborů Kohoutek Chrudim, Zornička Zvolen a Gaudeamus VŠE Praha. A bude jen na jejich muzikantech a zpěvácích, zda vás vezmou za hranice regionu, do cizích krajin či dokonce světů, anebo prostě jen za humna. Rozhodně si ale můžete být jisti, že nakonec vás zase vrátí v pořádku zpátky. Budete-li si tedy chtít odpočinout od shonu a směsice zvuků na Pernštýnském náměstí, nenechte si muzikantský pořad ujít.“
 
Michal Doubek, autor pořadu


SOBOTA 3.6. 2023, HRADEC KRÁLOVÉ
 
  • 14:00 - 15:00 hodin: "ČTYŘI ROŽKY NA NĚM NOŽKY" - pořad dětských folklorních souborů v Žižkových sadech

Čtyři rohy,
žádné nohy,
chodí to,
stojí to.
Co je to?
Čtyři rožky,
na něm nožky,
hraje to,
tančí to.
Co je to?

 
Otevírají se pomyslné dveře letošního dětského pořadu, kde na jevišti proběhne na sto dětských nožek a kde se dozvíte rozluštění záludných hádanek.

Účinkují dětské folklorní soubory Kvítek, Červánek a Peciválek z Hradce Králové, Zornička ze Zvolena – Slovensko.
 
Lenka Šťastná, autorka pořadu
 
  • 15:00 - 16:00: "ROZTANČENÉ SADY" - vystoupení hostujících folklorních souborů v
 Žižkových sadech
 
Český, slezský, ale i srbský folklor mohou místní i přespolní ochutnat přímo v centru města na soutoku Labe a Orlice. V Žižkových sadech vám svoji bohatou repertoárovou rozmanitost představí soubory z Hradce Králové, Chrudimi, Slatiňan, Prahy či Opavy.

Účinkují soubory Dupák Hradec Králové, Kohoutek Chrudim, Formani Slatiňany, Gaudeamus VŠE Praha, Vrtek Opava, srbský soubor.
 
Martin Samek, autor pořadu
 
  • 16:30 - 18:30 hodin: "OBCHŮZKY A ZVYKY S MUZIKOU I BEZ MUZIKY" - pořad scénického folkloru na hlavní scéně Klicperova divadla
 
Při hledání cest, jak propojit různé taneční žánry, hudební styly, člověka s přírodou, ženu s mužem, můžeme najít východisko v podobě prostých rytmů, zpěvů, voice-bandů, tance bez muziky. Chaos se proměňuje v řád a naopak...
 
Účinkují soubory Gaudeamus VŠE Praha, Taneční uskupení Pražan Praha, Veselá Partyja Boršice, Vrtek Opava
 
David Mikula, autor pořadu
 
  • 19:00 - 23:00 hodin: "PŘIJĎTE POBEJT ANEB SMYSLŮ PLNÝ VEČER" - setkání s folklorními soubory na Šrámkově statku v Pileticích
 
Sobotní večerní zastavení na Šrámkově statku představuje tradiční a jedinečnou tečku za královéhradeckou částí festivalu. Setkání „na dvoře i zahradě či ve světnici i stodole“ dvoupatrového pavlačového roubeného stavení z počátku 19. století mají od počátku jedno společné. Jde především o zábavu, zpěv a tanec. A také o dobré jídlo a pití. Nejinak tomu bude i letos, kdy se můžete těšit na písně a tance z Čech, Moravy, Slezska ale třeba i ze Srbska. Nezbývá než pozvat tradičním: Přijďte pobejt!
 
Účinkují muziky souboru Červánek Hradec Králové a Formani Slatiňany, Gaudeamus VŠE Praha, Vrtek Opava, srbský soubor.
 
Martin Samek, autor pořadu
 
 
NEDĚLE 4.6. 2023, PARDUBICE
 
  • 11:00 – 12:00 hodin: „FOLKLORNÍ ŠKOLIČKA“ – inspirativní setkání dětských folklorních souborů na Zámku Pardubice

Dvanáct panen,
v jedné posteli,
žádná na kraji.
Co je to?
Čtvero souborů,
na jednom pódiu,
a každý zazáří!
Co je to?

 
Rok se s rokem sešel a je tu naše Folklorní školička aneb dopoledne plné písniček.
 
Účinkují dětské folklorní soubory Holoubek, Radost, Marcipánek a Perníček z Pardubic, Sejkorky ze Slatiňan a Zornička ze Zvolena – Slovensko.
 
Lenka Šťastná, autorka pořadu
 
  • 14:00 – 16:00 hodin: „ROZMLOUVÁNÍ“ – závěrečný pořad festivalu
 
V lidové písni je uložena moudrost předcházejících pokolení. Dokáže souznít s duší člověka a pomáhá mu pochopit vlastní kořeny. Prostřednictvím lidových písní a tanců k sobě vzájemně mohou promlouvat lidé různých věků i národností. V našem pořadu se představí hosté festivalu ze Srbska, Slovenska, Čech a Moravy a spolu s nimi vystoupí pardubické dětské soubory.
 
Jitka Vítková, autorka pořadu
 
Účinkují soubory:
 
 
ČERVÁNEKHradec Králové, DUPÁK Hradec Králové, FORMANISlatiňany, GAUDEAMUS VŠE Praha, HOLOUBEK Pardubice, KOHOUTEK Chrudim, Kulturno umetičko društvo “GIK BANAT PIONIR” Zrenjanin / Srbsko, KVÍTEK Hradec Králové, LIPKA Pardubice, MARCIPÁNEK Pardubice, PECIVÁLEK Hradec Králové, PERNÍČEK Pardubice, RADOST Pardubice, SEJKORKY Slatiňany, VESELÁ PARTYJA Boršice, ZORNIČKA Zvolen / Slovensko.
 
Na uvedené programy je vstup zdarma.
 
Změna programu vyhrazena.
 
Více informací o programu a fotogalerii z předchozích ročníků naleznete na oficiálních stránkách festivalu - www.folklornifestival.cz.
 
Festival je pořádán za podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého a Pardubického kraje a statutárních měst Hradec Králové a Pardubice.
 
Mediálními partnery jsou Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice.

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

3

červen


Hradecké sportovní hry jsou dlouhodobý všestranně prospěšný projekt, který na základě dlouholetých zkušeností vytváříme v Hradci Králové.  Hradecké sportovní hry se zaměřují na rozvoj sportovní činnosti. Rovněž usilujeme o zvýšení povědomí a budování dobrého jména východočeského regionu, města Hradec Králové a místního sportu.

***
Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží (https://www.hradeckralove.org/kralovehradecka-nabrezi/d-50464/p1=20838)
Hradecké sportovní hry

3

červen



Den s českým rozhlasem Hradec Králové

3

červen


Jedním z hlavních důvodů naší činnosti je nabídnout sport široké veřejnosti a přimět děti sportovat.
Vezměte své děti 3.6.2023 na Hradecké sportovní hry,  kde na ně bude čekat široká nabídka zábavných aktivit.
Hradec Králové
Smetanovo nábřeží
3.6.2023
10:00
 
Co můžete od Multisport dětského dne na DECATHLON Hradeckých sportovních hrách čekat?
  • účast dětí zdarma
  • registrace dětí na místě
  • krásné prostředí parku - náměstí 5. května a celé náplavky
  • každý soutěžící obdrží hrací kartu
  • sportovní aktivity rozvíjející pohybové činnosti
  • 20 atraktivních stanovišť
  • na nudu není místo
  • odměna pro každého, kdo projde okruhem dětského dne
  • bohaté občerstvení, aby na všechnu tu aktivitu byla spousta energie
  • více než 500 účastníků
Podrobnější informace o celé akci najdete na www.hradeckesportovnihry.cz

3

červen


Zveme všechny malé výtvarníky do ateliéru GMU na Obrazárnu.
RITTSTEINOVY POHYBOVINKY
Stihneme zachytit pohyb a těla ohyb? Jak na to, zjistíme tentokrát při malbě, ve které se hodně rozmáchneme a šetřit místem rozhodně nebudeme. Čeká nás malířské gesto, švih, výrazný rukopis a spousta energie v barvě a na podložce.
_____________________
Pátek 02/06 | 15:00–17:00 (rodiče s dětmi 3–6 let)
Sobota 03/06 | 10:00–12:00 (rodiče s dětmi 6-10 let)
NUTNOST PŘEDCHOZÍ REZERVACE NA: edukace@galeriehk.cz
Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma
_____________________
https://www.galeriehk.cz/edukace/rodiny-s-detmi/ 

3

červen


MUCHOMILOVA DÍLNA NA CHLUMU
 
Přijďte oslavit Den dětí na Chlum.
 
Připravena bude zábavná trasa za pokladem, na jejímž konci bude čekat účastníky sladká odměna.
 
V tvořivé dílně si pak děti vlastnoručně vyrobí plyšového mušího kamaráda od našeho muzejního maskota Muchomila. Sada k výrobě bude k zakoupení na místě.
 
Vstup je zdarma.
 
Místo Muzeum války 1866
Chlum 66

3

červen


••• Přijďte do našeho divadelního lahůdkářství a vyberte si svoji chuťovku! •••
 
Kolik času jste letos věnovali kultuře? Na kolika představeních jste se byli podívat? Nabízíme zážitek v podobě jednodenního divadelního boostu, který pohladí vaše duše!
Hezky se oblékněte, dejte si víno, dívejte se na divadlo, konverzujte o něm. Ke každému chlebíčku jiný žánr, výběr jako v lahůdkářství. ?
 
Program:
14:00 – Divadlo Lůza: Šťastně až po smrti (vikingská pohádka pro nejmenší)
15:00 – Dětský workshop
16:00 – Divadlo Lůza: Šuhaj (činohra o zbojníkovi z Koločavy)
17:30 – Hlavu vzhůru nohama: Ze života produkční (autorské čtení bloggerky Terezy Tomášové)
19:00 – Divadlo Lůza: Vernisáž (loutkařina s barbínama)
20:00 – Šalom: Lysabsorbent (fyzické rituální divadlo)
21:45 – Divadlo Lůza: Zadlužená princezna (jarmareční fraška)
 
dress code: Nejlepší verze sama sebe
Na místě bude možné zakoupit občerstvení.
Celodenní lístek - 390 Kč

Den pro divadlo

3

červen


KAMarádi, 3. a 4. června se uskuteční velmi unikátní komentovka – na moderní město Hradec Králové se totiž podíváme perspektivou Labe! Nebojte, plavky nebudou potřeba, pojedeme PARNÍKEM! Co ale potřebovat budete, je závazná REZERVACE místa na palubě a samozřejmě i palubní lístek.
 
Zajistěte si své místo na barbora@kontrapunkt.cz! Nezapomeňte v e-mailu uvést, o jaký termín máte zájem (sobota 3. nebo neděle 4. června od 14.00).
 
Cena palubního lístku pro jednu osobu je 180 Kč, částku budeme vybírat na místě.
 
Netradiční komentovaná paroplavba přiblíží moderní architekturu Hradce Králové z nové perspektivy. Plavba připomene mosty na Labi, elektrárnu Hučák, zřízení důstojnického parku, významné veřejné i obytné stavby na nábřežích Labe i rozvoj města severním směrem včetně secesních mostů od architekta Františka Sandera, továrny Alfreda Ippena, domnělé trafostanice od Josefa Gočára či dramatický příběh elektrárny se zdymadlem v Předměřicích nad Labem, na jejíž výstavbě se podílel architekt a významný teoretik Pavel Janák.
 
Kapitánem obou komentovaných paroplaveb bude historik umění a odborný garant KAMu Ladislav Zikmund-Lender.
 
Vyplouváme ve 14.00 z kotviště parníků na Smetanově nábřeží (naproti Palace garážím) a naše paroplavba potrvá 60 až 90 minut.
 
Kapacita parníčku je omezená, s rezervací místa na palubě tedy příliš neotálejte, ať vám tato jedinečná komentovka neujede!
 
Na viděnou na kotvišti!
 
www.kam.hradcekralove.cz
www.instagram.com/kam.hradec
www.kontrapunkt.cz

Moderní město pohledem Labe - komentovaná paroplavba

3

červen


Takové malé jubileum. Již 5. ročník open air vinyl párty pro všechny punx, skins, mods, rude boys, rokers, teddy boys, rockabilly , psychobilly, glam rockers,rastafarians a prostě pro všechny lidi a milovníky poslechu vinylových desek. Vemte ženy, vemte děti. Vemte babičky a dědečky, i krmení pro rybičky a kachničky. K poslechu a tanci zahrají Dj Tomato Boy, DJ Karlos a dost možná DJ Melody Boys alias Valda popř.někdo jiný, což budeme ještě postupem času řešit. Celá akce je bez vstupného, pouze s dobrovolným příspěvkem pro DJ' s
Vinyl párty

3

červen


Organizátor: Komise místní samosprávy-střed města

Kde: Zahrada Amátka (Mlé náměstí 120)
Kdy: 3.6.2023
Čas: 14.00-17.00 (i déle)
Můžete se těšit na prima sobotu spojenou s pohádkou, koncertem i tvořením.

Program:
- stavba hradeb
- tvoření domečků a města
- kresba
- povídání s historikem
- soutěž o NEJ koláč
- pohádka v podání J.Vlčkové 15.30
- koncert Anežky Malé (Nessie) 16.30

Na všechny se moc těšíme.

Akce zdarma.

BUDEME rádi za soutěžní vzorek dezertu, který na místě sníme

Občerstvení zajištěno. 

Komunitní sousedské setkání historické části města Hradec Králové

3

červen



Dětský den

3

červen


PŘIJĎTE POBEJT ANEB SMYSLŮ PLNÝ VEČER
19:00 - 22:00  Šrámkův statek v Pileticích

Neformální lidová zábava folklorních souborů za účasti veřejnosti v rámci XXXI. Folklorního festivalu Pardubice - Hradec Králové.

Více informací naleznete na www.folklornifestival.cz


3

červen


Hradecká kulturní a vzdělávací společnost pořádá celoročně, a to vždy první sobotu v měsíci, nekomentovanou noční prohlídku Bílé věže. Návštěvníkům se tak naskýtá příležitost pokochat se pohledem na zapadající slunce z renesanční dominanty Hradce Králové. Na vlastní oči se mohou přesvědčit, že ani rouška tmy městu na kráse neubírá a že světélky rozzářený Hradec dýchá jedinečným romantickým kouzlem.
 
Termíny nočních prohlídek v roce 2023:
 
• 07.01.   18 - 22 hod (otevřeno nonstop 10 – 22 hod)
• 04.02.   18 - 22 hod (otevřeno nonstop 10 – 22 hod)
• 04.03.   18 - 22 hod (otevřeno nonstop 09 – 22 hod)
• 01.04.   18 - 22 hod (otevřeno nonstop 09 – 22 hod)
 
• 06.05.   20 - 24 hod
• 03.06.   20 - 24 hod
• 01.07.   20 - 24 hod
• 05.08.   20 - 24 hod
 
• 02.09.   18 - 22 hod  (otevřeno nonstop 09 – 22 hod)
• 07.10.   18 - 22 hod  (otevřeno nonstop 09 – 22 hod)
• 04.11.   18 - 22 hod  (otevřeno nonstop 10 – 22 hod)
• 02.12.   18 - 22 hod  (otevřeno nonstop 10 – 22 hod)
 
Poslední vstup bude umožněn vždy 60 minut před koncem otevírací doby. Netřeba rezervací ani dopředu zakoupených vstupenek.
 
Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže v jednom okamžiku omezen na maximální počet 30 osob. Toto omezení platí i pro organizované hromadné návštěvy. Na ochozu jsou umístěny dalekohledy, které fungují po vhození 10 a 20 korunové mince.
 
Více informací naleznete na stránkách Bílé věže nebo Turistického informačního centra HK.
 
Provoz památky je realizován za podpory statutárního města Hradec Králové.
 
Změna programu vyhrazena.
 
Zdroj: HKVS

 

NOČNÍ PROHLÍDKA NA BÍLÉ VĚŽI
prohlídka

3

červen


Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller / USA 2023 / režie Louis Leterrier / 141 minut / nevhodné do 12 let / české titulky

Ani ten nejrychlejší řidič na světě nedokáže ujet před minulostí. Zjistí to i drsňák Dominic Toretto, kterému osud přihrál do cesty nejzáludnějšího nepřítele. Muže, jehož kdysi připravil o všechno, a který mu to chce vrátit i s úroky. Rychle a zběsile, jedna z nejdelších filmových ság, píše (možná) svou poslední kapitolu.

V pátém díle série Dominic Toretto (Vin Diesel) se svou partou elegantně sejmul mocného brazilského narkobarona. Velkou úlohu v tom sehrály jeden most v Rio de Janeiro a obří sejf, který po něm Domovi parťáci táhli. Nikdo z nich neměl tušení, že svědkem celé události byl zločincův syn Dante (Jason Momoa). Ten od toho dne osnuje plán pomsty, která má ošklivě postihnout nejen Toretta, ale i všechny jeho blízké, včetně Domova osmiletého syna. Opulentní bitva, kterou střet obou táborů vyvolá, se bude odehrávat po celém světě, přičemž asi nejvíc bude hořet asfalt pod koly rychlých a zběsilých aut v nádherných kulisách italské metropole. Římské koloseum se tak znovu stane svědkem soubojů na život a na smrt.

Hrají: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, John Cena, Tyrese Gibson, Jordana Brewster, Charlize Theron, Jason Momoa, Jason Statham, Brie Larson
RYCHLE A ZBĚSILE 10
Titulky
12

3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

1
-
30

červen


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
30

červen


27/11/20–01/10/23
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
ARCHITEKT VÝSTAVY: TOMÁŠ SVOBODA
GRAFICKÝ DESIGN: CINDY KUTÍKOVÁ & JIŘÍ MOCEK
 
Vystavení autoři a autorky: Václav Stratil, Veronika Šrek Bromová, Milan Knížák, Milan Langer, Martin Zet, Daniel Pitín, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Zorka Ságlová, Miloš Šejn, Margita Titlová, Vladimír Kokolia, Lenka Klodová, Václav Jirásek, Ladislav Jezbera, Matyáš Chochola, Václav Houdek, Anna Daučíková, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkáčová, Zbyněk Baladrán, Markéta Othová, Anna Hulačová
Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň k výtvarné tvorbě. Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.
 
Za hranici současného umění považujeme přelom 60. a 70. let minulého století. Jako důležité okolnosti jeho vzniku vnímáme rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění nenacházíme jednotný styl. Každý autor, každá autorka si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby. Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

výstava

1
-
11

červen


Jan Šafránek | Kavárna Kubišta
03/02/23–11/06/23
kurátorka: Petra Příkazská, Anna Horák Zemanová | Bílá kostka
V dialogu s Bohumilem Kubištou
Výstava představuje návštěvníkům průřez tvorbou královéhradeckého rodáka, malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy může návštěvník na stěžejních dílech jednotlivých dekád (od 60. let do současnosti), která dále doplňuje rozsáhlý soubor kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.
 
První malířské pokusy jsou u Šafránka spojeny s vytvářením drobných variací modernistických krajin a kopií slavných portrétních obrazů se silným psychologickým akcentem. Velmi záhy však svou pozornost zaměřil na zobrazování „nereálně reálných“ situací – žánrových výjevů plných svérázných postav
rodících se z umělcovy fantazie živené podivuhodnou realitou divadelních, tanečních a hospodských společností. Autor z jednotlivých scén sestavuje novodobou burleskní frašku, do níž obsazuje postavy odpozorované nejen v ulicích, hospodách a barech, ale také na stranických schůzích a v policejních služebnách (Hladce oholen dobře ostříhán, 1975; Hospodské hry, 1972; Řečník, 1978). Jeho obrazy vytváří iluzi filmu s dějovou linkou smrštěnou do jednoho políčka, komiksový
humoristický román, v němž podobnost zobrazených osob
se skutečnými lidmi je jen „čistě náhodná“.
 
Ve svých rafinovaně insitních malbách mnohofigurálních kompozic Jan Šafránek rozvíjí série nesouvisejících mikropříběhů. Stejně jako v životě, ani zde neexistuje jednotící střed. Profánní a posvátné, všední a neobvyklé, reálné i neskutečné se propojuje v neuvěřitelné obrazné slavnosti, karnevalu barev.
 
JAN ŠAFRÁNEK (*1948 Hradec Králové) je svébytný český malíř, jehož začátky jsou spojeny s propagační tvorbou pro královéhradecká Městská kina. Malířský a pozorovatelský talent spolu se studiem obrazových reprodukcí a návštěvy výstav mu zcela vynahradily nedostupné studium na umělecké škole. V roce 1974 se přestěhoval do Prahy a stal se aktivním členem tamního undergroundu. Podpis Charty 77 pro Šafránka znamenal nucený odchod do exilu. První zastávkou na jeho dlouhé cestě byla Vídeň, kde si doplnil výtvarné vzdělání ve speciálce prof. Carla Ungera na tamní Univerzitě užitých umění. Následně se usadil v Austrálii a postupně procestoval Nový Zéland, USA, Mexiko, státy Jižní Ameriky a Tichomoří. Ačkoli svou tvorbou stojí zcela mimo akademickou uměleckou obec, jeho obrazy těší a baví desítky let nejen autorovy přátele a soukromé sběratele, ale jsou zastoupeny i ve sbírkách významných veřejných institucí doma i v zahraničí. Autor žije a tvoří střídavě v Praze a ve Vídni.
 

výstava

1
-
11

červen


Michaela Vélová Maupicová | Šum v plástvi, světlo v mohyle
03/02/23–11/06/23
kurátorka: Jitka Hlaváčková | Černá kostka
 
Michaela Vélová Maupicová je známá především jako malířka, ve skutečnosti je však na její tvorbu potřeba nahlížet jako na bytostně multimediální, procesuální a stále otevřenou experimentu. Motivy, kterým se autorka věnovala ve svých malbách, mají své předobrazy či paralely v kresbách, tiscích a objektech, ale také ve fotografiích a videích, které nám prozrazují mnohé o jejím uvažování. Výstava Michaely Vélové Maupicové Šum v plástvi, světlo v mohyle prezentuje výběr krátkých videoartových prací, které byly dosud veřejnosti představeny jen okrajově.

S cílem představit divákům tuto vnitřní dynamiku se výstava v Černé kostce zaměřuje na konfrontaci několika méně známých prací různých formátů. Všechna vystavená díla pocházejí z let 2007–11, jádro tvoří výběr krátkých videoartových prací: videa Kry (2007) ze Sbírky pohyblivého obrazu GMU a Mistake (2008), jež vznikly ještě v rámci autorčina studia v ateliéru Milana Knížáka na Akademii výtvarných umění v Praze. Další dvě díla, Tumulus (2009) a Tetris (2010), pocházejí z období bezprostředně po jejím absolutoriu školy. Výběr doplňují kresby, fotografie a objekty, které společně vypovídají o procesu překladu témat a myšlenek z jednoho média do druhého.

MICHAELA VÉLOVÁ MAUPICOVÁ (1982 Příbram – 2018 Olomouc) absolvovala v roce 2001 Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově a Vyšší odbornou školu v Jablonci nad Nisou, načež byla přijata do ateliéru prof. Jitky Svobodové na Akademii výtvarných umění v Praze. Své umělecké studium zakončila v Ateliéru intermediální tvorby prof. Milana Knížáka v roce 2008. O rok později se stala finalistkou Ceny 333 Národní galerie v Praze a v mezinárodní soutěži Kunstpreis 2009 berlínské nadace Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst pro mladé umělce získala druhou cenu. Samostatně vystavovala mimo jiné v Oblastní galerii Liberec (Hranice stínu, 2014), v pražském Topičově salonu (Mezičas, 2015, s Mílou Preslovou), v GASK, Kutná Hora (Skladby mysli, 2016), v Národní galerii Praha (After Rembrandt, 2017) a v Galerii hlavního města Prahy (2019). Z mnoha skupinových výstav lze uvést například výstavu Postkonceptuální antikoncepce (2017, OGV – Galerie Alternativa,Jihlava; 2018, Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy; 2020, Galerie 1, Praha). Tvorba Michaely Maupicové je zastoupena ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Středočeského kraje, Oblastní galerie v Liberci, Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst Berlin a v soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 23. 03. 2023 do 31. 08. 2023

Městská hra vás provede historií naší knihovny. Brožurky jsou k dispozici na webu nebo tištěné v ústřední budově ve Wonkově ulici. Vstup volný.
Městská hra – Od Ducha k Velrybě

1
-
30

červen


28. 4. - 3. 9.

V Muzeu východních Čech se můžete těšit na výstavu fotografií tlapek a srstí afrických zvířat od fotoreportéra Martina Veselého a jeho dcery Anežky. 
 
Přijďte se podívat na ceněnou kolekci originálních snímků chodidel zvířat pořízených v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Autor výstavy si všiml, že lidé ani v ZOO nevidí, po čem všechna ta úžasná zvířata chodí, a tak se „tlapky“ staly objektem jeho zájmu. Aby eliminoval vše, co na fotce ruší, použil divadelní černé sametové pozadí a ateliérová světla.
 
Součástí neotřele pojatého tématu budou i exponáty z přírodovědeckého oddělení MVČ a ze ZOO Dvůr Králové nad Labem. Aby bylo možné výstavu vnímat více smysly, bude obohacena o "hands on" předměty. Zapojeny budou i audiovizuální prvky ve formě dětem přizpůsobené projekce mapy Afriky a dotyková obrazovka s databází zvuků zvířat. 

výstava

1
-
25

červen


12. 5. - 25. 6. 2023

Výstava autorských fotografií Jiřího Zikmunda se tematicky zaměřuje na architekturu 20. století v Hradci Králové z netradiční perspektivy.
 
Jedná se o výběr 37 nejzajímavějších snímků architektonických detailů královéhradecké moderní architektury. Jiří Zikmund od roku 2018 vytvořil přes 1100 současných fotografií pro unikátní projekt Královéhradecký architektonický manuál (KAM, www.kam.hradcekralove.cz), který nabízí databázi, dokumentaci a procházkové stezky po moderní architektuře Hradce Králové.
 
detaily_moderní_architektury_hradce_králové_pozvánka.pngGarantem projektu je historik architektury Ladislav Zikmund-Lender. Realizátorem projektu je kulturní nezisková organizace kontrapunkt.

Detaily moderní architektury na fotografiích Jiřího Zikmunda
výstava

1
-
30

červen


Nová výstava v Galerii za Galerií: Domov mé matky není můj domov
  
Od pondělí 1. května budou moci procházející Tomkovou ulicí zhlédnout další výstavu v netradičním prostoru Galerie za Galerií. Tentokrát zde budou uvedena dvě videa česko-vietnamské umělkyně Lê Thị Hoài, která v nich zkoumá krizi identity mladé Asiatky žijící v Evropě. Specifikem výstavního prostoru je možnost zhlédnout uvedená videa přímo z ulice, přes výkladní skříň.
 
Na výstavě se podílí pražská galerie Artvivist_Lab, kde byla uvedena loni na jaře. V jejich prostorách se instalace skládala z textilního tisku, kde se prolínají symboly západních hodnot s vietnamským folklórním mýtem o původu, spolu s odkazy k rodině umělkyně Lê Thị Hoài. Další součástí projektu byl soubor keramických předmětů: nádoba na vonné tyčinky, set nádob k pití a uříznutý prst. Jde o kopie čínského porcelánu dekorovaného mixem symbolů od výrazného vlivu Číny ve Vietnamu, feminismu po queer politiku.
 
„Pro hradeckou výstavu je výstava modifikována přímo pro Galerii za Galerií. V jejím prostoru budou uvedeny dva videorozhovory, které instalaci v Praze doplňovaly. Kolemjdoucí se na videa mohou podívat přímo z ulice. Výstava tam bude k vidění od pondělí do pátku v časech od 15 do 21 hodin, a to až do konce července,“ zve na novou výstavu ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.
 
Témata výstavy probírá autorka ve videu „Matčiny ruce”, kde promlouvá se svojí matkou. Mezigenerační a mezikulturní konfrontace vedla k mnoha překvapivým závěrům.
Druhé video „Po zhlédnutí spalte“ s narací a pálením dopisu určeného autorčiným mrtvým předkům v pozadí, je autorčiným pokusem porozumět svým vzpomínkám skrze fotografie, které pořídila ve Vietnamu.
 
„Domov mé matky není můj domov” zkoumá krizi identity mladé Asiatky žijící v Evropě. Hledá pocit sounáležitosti, přijetí a pochopení. Umělkyně se snaží vytvořit přenosné kořeny skrze vytvoření vlastní svatyně, která pochází z tradice kultu předků. Svatyně pro ni symbolizuje nejen víru v mrtvé předky, ale také je s ní spojené přesvědčení o „morálním dluhu svým předkům,” a uspořádání patriarchální, heteronormativní a konzervativní společnosti, se kterou autorka polemizuje, dodává kurátorka výstavy Tamara Moyzes. Výstava potrvá až do 27. července.
 
Lê Thị Hoài (1992, Đà Nẵng, VNM) je českovietnamská grafická designérka a vizuální umělkyně. Vystudovala žurnalistiku na UK, vizuální komunikaci na UMPRUM v Praze a v současnosti dokončuje umělecká studia na Sandberg Instituut v Amsterdamu. Pracuje pro časopis revue Prostor. Ve své volné tvorbě se věnuje identitární politice, feminismu a „přenosným kořenům“.
Domov mé matky není můj domov
výstava

1
-
30

červen


Jana Čížková, členka náchodského fotoklubu, na svých fotografiích zachycuje historické dobové uniformy a rekonstrukce významných bitev. Můžete u ní vidět také krajové kroje a módu, která se nosila v dobách dávno minulých. Je rovněž velkou obdivovatelkou a autorkou mnoha děl vzniklých technikou strukáže.
výstava

1
-
30

červen


1. 6. - 31. 8.

Závěrečná práce studentky Univerzity Hradec Králové představuje 8 ilustrací k vybranému literárnímu dílu významného českého autora první poloviny 20. století. Vybraným dílem je lyrická novela Jaroslava Durycha – Sedmikráska, pojednávající o milostném sblížení dvou mladých lidí.
výstava

1
-
30

červen


změna programu vyhrazena
AC klub - program na červen

1
-
30

červen


16/04/23–10/09/23

Kurátorka: Martina Pachmanová

Výstava Věry Jičínské přibližuje stěžejní aspekty tvorby této neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění. Na základě výběru obrazů, pastelů, kreseb, grafik, ale i málo známých fotografií, vykresluje vývoj autorčina díla v meziválečném období, kdy studovala, pracovala či vystavovala v Brně, Mnichově, Praze, Paříži, Bretani, Pětikostelí nebo Dobrušce. Připomíná ale také její práci na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce.
 
Jičínská naplňovala řadu atributů moderní ženy: vzepřela se otcovské autoritě, když odešla studovat a pracovat do světa; budovala si finanční nezávislost, kouřila, cestovala, krátkými vlasy demonstrovala svobodu a nezávislost. Byla flanérkou moderního velkoměsta a svou pozorovatelskou vášeň ve 30. letech završila novinovými a časopiseckými články i extenzivní fotografickou dokumentací okolního světa. Podobně jako její generační souputnice byla však rodinou, společností i kritikou opakovaně upomínána, že životní role ženy souvisí v první řadě s mateřstvím a že právě s ním je spojena také legitimizace ženského umění. Tomuto předsudečnému názoru vzdorovala tvrdošíjným studiem a metamorfováním kubismu, purismu a neoklasicismu, hledáním témat, která do té doby představovala mužskou doménu (včetně senzuální malby ženských aktů), dále výpravami za „exotikou“, expresivním gestem či abstrahováním viděné skutečnosti. V neposlední řadě také odvážným rozhodnutím vydat se ve svých 50 letech na neprozkoumanou cestu designérky.

výstava

1
-
30

červen


Zveme Vás na samostatnou výstavu knižních ilustrací Tomáše Řízka. Kolekce více jak osmdesáti ilustrací k textům tchajwanských autorů českého výtvarníka Tomáše Řízka, jemuž se Tchaj-wan stal druhým domovem, nás zavede na tento ostrov v Tichém oceánu. Prostřednictvím dialogu s texty významných tchajwanských autorů nás Tomáš Řízek seznámí se svou cestou nalézání identity v tomto magickém vzdáleném světě. Texty jsou ovlivněny tamní poetikou.
 
Vernisáž se koná ve čtvrtek 1. 6. v 17.00 hod. v galerii Automat.

Tomáš Řízek: Tchaj-wanské literární obrázky
výstava

1
-
30

červen


Výstava obsahuje instalace dobových exponátů z různých sektorů tehdejšího obchodu a současně bude historicky mapuje konzumní trendy cíle dobového zákazníka. V průběhu jarních a letních měsíců sezony bude také možné absolvovat doplňující komentované prohlídky po Hradci Králové, které toto téma maximálně rozšíří. Jejich termíny budou zveřejňovány na www.hkpoint.cz. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. dubna od 17:30 a v informačním centru bude k vidění do konce srpna.
Výkladní skříně socialismu, aneb co jsme nakupovali za normalizace
výstava

1
-
30

červen


Vystavené fotografie vznikly na fotografickém workshopu s názvem „Atmosféra divadelního festivalu v roce 2022, pořádaném u příležitosti REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.
 
Workshop vedený Viktorem Kronbauerem pořádá každoročně Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a Volné sdružení východočeských fotografů Hradec Králové, z. s. už od roku 2005, kdy tento workshop vedl doc. MgA. Josef Ptáček – až do roku 2021.
Atmosféra posledních deset dní v červnu je každoročně v Hradci Králové neopakovatelná      a tolik lidí v ulicích nenajdete po zbylých 355 dní v roce.
 
Atmosféra, to je přesně to slovo, které bylo inspirací k myšlence zachytit atmosféru divadelního festivalu na fotografický papír. Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové oslovilo fotografy amatéry, aby se vydali se svými kamerami do ulic a zachytili kýžené slovo. 
A tak se v roce 2006 poprvé sešla skupina fotografů, která se slovo atmosféra snažila v hledáčku najít, zachytit, uloupit a následně představit divákům na výstavách, které připravujeme vždy v následujícím roce v rámci konání divadelního festivalu. Mezi autory, kteří se každoročně pohybují mezi divadelníky s fotoaparáty na krku a posléze představují své fotografie na výstavách, jsou jak velmi zkušení fotografové, tak i úplní začátečníci. Každoročně se perou se světlem i tmou, pohybem a mimikou, s dětským divákem i tančícími posluchači rockových koncertů. Sami se na výstavách můžete přesvědčit, že se vždy perou statečně a jak nejlépe umí.
 
Praktická fotografická dílna „Atmosféra divadelního festivalu“ byla v roce 2022 již po osmnácté. Vlastně se fotografové postupně stali tradicí a každoroční nedílnou součástí Mezinárodního divadelního festivalu v Hradci Králové.
 
Výstava je vzpomínkou na krásnou atmosféru červnového divadelního festivalu, kterou letos před prázdninami opět zažijeme.  Těšíme se nejen na výstavě, ale i v ulicích a divadlech koncem června 2023.
 
Vystavují:
Anna Benešová – Hradec Králové, Barbora Déduchová – Hradec Králové, Karel Hájek – Hradec Králové, Petr Kadeřávek – Hradec Králové, Jaroslav Lelek – Jasenná, Vladimír Ludvík – Hradec Králové, Anastasia Mega – Hradec Králové, Eliška Rafajová – Třebotov, Květoslava Slezáková – Libníkovice, Petr Soukeník – Hradec Králové, Eva Stanovská – Dřenice, Dana Stránská – Pardubice, Josef Tomšovský – Praha, Dita Valachová – Pardubice, Jan Weber, Pardubice, Marcela Zuchová – Třebechovice pod Orebem.
 
Setkání s autory fotografií a Viktorem Kronbauerem na výstavě: pátek 23. června 2023 v 16 hodin.
 
Viktor Kronbauer je v současné době jeden z nejlepších představitelů divadelní fotografie nejen u nás, ale i ve světě.
 

Atmosféra divadelního festivalu
výstava

1
-
30

červen


Minulé století – dvacet osobností
27/11/20–01/10/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Odborná spolupráce: Kateřina Křížkovská,
Judita Kožíšková, Anna Horák Zemanová
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: Cindy Kutíková & Jiří Mocek
 
Vystavení autoři a autorky:
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
 
Expozice  Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
 
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.

výstava

1
-
30

červen


19. 5. - 3. 9. 2023

Výstava velkoformátových fotografií nabídne náhled do stoleté historie vysílání Československého a později Českého rozhlasu. 
 
Muzeum východních Čech v Hradci Králové se připojuje k oslavám stoletého výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás. Ve spolupráci s Českým rozhlasem Hradec Králové připravujeme výstavu velkoformátových fotografií vážících se k rozhlasovému vysílání nejen na východě Čech.
 
18. května 1923 se poprvé rozezněl éter pravidelným vysíláním z Prahy, aby pak postupně přibyly stanice v dalších městech a daly tak vzniknout fenoménu jménem Československý rozhlas. Po britské BBC, která začala vysílat o několik měsíců dříve, to byla druhá instituce v Evropě, která spustila pravidelné vysílání. Co se v Rozhlase odehrálo za 100 let existence mapuje výběr unikátních fotografií, které budou doplněny i o exponáty historické a současné rozhlasové techniky.

výstava

1
-
28

červen


Spolek JAKALUS, hnutí uživatelů psychiatrické péče, vás zve na putovní výstavu pro podporu duševního zdraví, kde uvidíte výtvarné práce, básně, texty, karikatury, vtipy a další práce vytvořené lidmi s duševním onemocněním.
 
Vernisáž k výstavě s besedou a autorským čtením proběhne 3. 5. 2023 od 16:00 v sále knihovny. Výstava trvá od 2. 5. do 28. 6. 2023.

výstava

1
-
29

červen


Umělecká akademie pro seniory při ZUŠ Habrmanova představí uměleckořemeslné práce z oborů Keramika, Řezbářství a z oboru Malba pak akvarel a téma portrét. Akademie je společný projekt ZUŠ Habrmanova a města Hradce Králové, který trvá již třetím rokem.
 
Vernisáž k výstavě proběhne 5. 5. od 15:00 v sále knihovny. Výstava potrvá do 29. 6. 2023.

výstava

1
-
29

červen


Datum konání: 02. 05. 2023 do 29. 06. 2023

Výstava Diecézní charity Hradec Králové vypráví příběhy absolventů dobročinného projektu Adopce na dálku, který podporuje vzdělávání chudých dětí v Indii. Z příběhů vyzařuje vděčnost, naděje a touha pomáhat dalším lidem. Mladí Indové přebírají od dárců pomyslnou štafetu a snaží se, aby byl svět lepším místem k životu.
 
K výstavě se koná 4. 5. od 17:00 v sále knihovny Beseda o životě indických dětí.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 11. 05. 2023 do 30. 06. 2023

Výstava obrázků plných barev, které nakreslily děti mateřských škol v rámci výtvarné soutěže MŠ Kamarád na téma Babka bylinkářka. Výstava je přístupná v otevírací době dětského oddělení.
 
Vernisáž k výstavě proběhne 11. 5. od 16:30 a bude spojená s předáváním cen ze soutěže.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 01. 06. 2023 do 31. 08. 2023
 
Během letních měsíců můžete v kuklenském dětském oddělení s draky soutěžit, hledat je i vyrábět. V otevírací době dětského oddělení.
 
Vstup volný.

výstava

1
-
28

červen


* změna programu vyhrazena
ZUŠ Habrmanova - program na červen

1
-
29

červen


Výstava děl umělecké akdamie pro seniory při ZUŠ Habrmanova.

Umělecká akademie pro seniory je projektem podporujícím myšlenku, že učit se můžeme stále, bez ohledu na věk. A v důchodovém věku je konečně čas splnit si sny. Kreativní využití času učením se na hudební nástroj nebo socháním, malbou, tancem, přináší člověku nové podněty a především uspokojivou radost z pokroků a reálné dovednosti. Vyučující jsou zkušení pedagogové zapálení pro svou práci, a přijali nové výzvy v podobě přizpůsobení výukových metod potřebám seniorům.
 
Akademie byla zahájena v září 2020 díky dotaci města Hradec Králové. Od té doby se vyučuje v oborech hudebním, tanečním a výtvarném.

ZUŠ Habrmanova - Umělecká akademie pro seniory
výstava

1
-
30

červen


Výstava bude k vidění do 5. září 2023.

Magistrát města Hradce Králové spolu s Klubem konkretistů KK3 připravili pro návštěvníky Gočárovy budovy Magistrátu a pro všechny milovníky umění druhou výstavu z cyklu ARTPATRO. Multiverzum Jaroslava Jebavého nahradily Trikoláže mladé hradecké fotografky Martiny Kopecké Jurčekové. 

Kurátorka Martina Vítková říká k výstavě: „Fotografické koláže Martiny Kopecké Jurčekové (MKJ) vznikly z udržitelného rozhodování. Vyhodíte stará trička, když vám přetéká skříň? Ne, odnesete je na charitu. MKJ si trička předtím pro svůj objektiv sestavila do kompozic inspirovaných barevnými poli amerického malířství ostrých hran. Snímky reality později kolážovala v počítači. Trikoláž není jen koláž z triček, ale také trik, jak získat joie de vivre, radost ze života. Fotografické obrazy pracují se základními geometrickými elementy, různými typy obdélníků, kruhy, čtverci, trojúhelníky a úsečkami a s jasnými barvami. MKJ pro tuto výstavu některé trikoláže oživila a rozhýbala. Pokud na ně zaměříte svůj chytrý telefon s aplikací Artivive, uvidíte, co dělají obdélníky, když je na úřadě zavřeno. Přeskupují se.“

Martina Kopecká Jurčeková říká k výstavě: „ "TRIKOLÁŽ" je zkratka odvozená ze slov v češtině "TRIKO" a "koláž". Tímto pojmem označuji kombinovanou techniku, kterou vznikly fotografické obrazy. Kombinuji trička, digitální fotografii, fotografické koláže a vektorovou grafiku. Ve své tvorbě experimentuji s barvami, geometrickými tvary, hledám nové postupy. Fotografie skládám do velkoformátových kompozic, stará trika transformuji také v nový design látek. S pomocí SW aplikace Artivive, platformy pro rozšířenou realitu, vytvářím interaktivní obrazy, které kombinují statický a animovaná obraz. Tato nová technologie umožňuje vytvářet nový rozměr vizuální tvorby propojením klasického a digitálního světa. Prožitek z nové dimenze reality uměleckého obrazu je dostupná skrze aplikaci Artivive stažené do mobilního telefonu nebo tabletu.“

Martina Kopecká Jurčeková (1983, Hradec Králové) je fotografka a projektová manažerka. Studovala speciální pedagogiku na Univerzitě Hradec Králové a na Masarykově univerzitě v Brně. Absolvovala Ateliér grafického designu a multimédií Fakulty informatiky MU v Brně. Pracovala jako fotografka
Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Aktuálně působí na Farmaceutické fakultě UK, věnuje se vědecko-výzkumným a vzdělávacím projektům. Je členkou Klubu konkretistů KK3, s klubem vystavuje od roku 2010. Fotograficky zaznamenává architekturu, pracuje jazykem geometrie. Vytváří fotografie, koláže, textilní tisky, hudební improvizace a vizuální animace.

ART PATRO
MAGISTRÁT MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ
ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY 408, 502 00 HRADEC KRÁLOVÉ
OTEVŘENO PO – PÁ 8 – 17 HODIN
TRIKOLÁŽ Martina Kopecká Jurčeková
výstava

1
-
30

červen


Výstava potrvá do 30. 6. 2023.
Miloš Chromek - Půl na Půl
výstava

1
-
29

červen


Na společné výstavě dvou přátel představí své obrazy Stanislav Chlouba a své fotografie Ivan Cinka. Obrazům krajin a zátiší se první autor věnuje již 20 let a považuje to za velkou radost a koníček. Druhý autor fotografuje zejména v Praze a Duchcově a své zálibě se věnuje už 7 let.

Výstava se uskuteční od 2. 5. do 29. 6. 2023.
výstava

1
-
30

červen


*změna programu vyhrazena
Denoche music hall - program na červen

1
-
30

červen


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na červen

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ