KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (popisek Další informace). Děkujeme za pochopení a přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

24. června 2023

1
-
29

červen


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na červenec

17
-
30

červen


DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ 2023
17. 6. 2023 : 12-17 HODIN
V DALŠÍ DNY AŽ DO NEDĚLE 2. 7. 2023 : 9-17 HODIN
 
Hradecké rozárium oslavilo loni 50 let od svého založení v roce 1972. 
 
VŮNĚ A KRÁSA RŮŽÍ…
Pokud obdivujete růži, královnu květin, její krásu, její charisma, bohatost forem květů, palety barev a vůní, nebo dokonce uvažujete o vysazení růží do vaší zahrady a rádi byste se nechali inspirovat, pak využijte možnosti a zajeďte se podívat do Mezinárodního soutěžního rozária v Hradci Králové. Uvidíte živé růže přímo na záhonech v době optimální pro vyniknutí jejich krásy, v období nejbohatšího kvetení, kdy jsou růže ve vrcholném stavu. Rozárium je otevřené veřejnosti pouze poslední dva červnové týdny. Naleznete zde více než 200 různých kultivarů růží pěstovaných v počtu přibližně 1.000 jednotlivých keřů ve všech typech – růže velkokvěté, mnohokvěté, popínavé, sadové, pokryvné, anglické i miniaturní. Každým rokem se v rozáriu objevuje kole 50 nových druhů. Poznáte i růže vítězné, v čele se Zlatou růží města Hradce Králové 2023. Akce je součástí cyklu Calendarium Regina.
 
Pokud budete mít chuť a zájem, budete se moci sami účastnit hlasování návštěvníků o nejkrásnější růži.
 
Teprve živé květiny rozvinou vaši představu o překvapivě široké škále podob a možností využití růží, těchto nádherných květin, starobylých i moderních zároveň.
 
KDE
Na rohu ulic Růžové a Pardubické, Hradec Králové – Kukleny.

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

Mezinárodní soutěžní rozárium - dny otevřených dveří

23
-
30

červen


REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové (dříve festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program) patří mezi nejvýznamnější kulturní události města Hradce Králové a představuje největší divadelní přehlídku v České republice. Díky dlouholeté tradici, bohaté historii a renomé pořadatelů, kterými jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kontrapunkt, z. ú., jej lze bezesporu označit za zcela klíčový v rámci celé české divadelní festivalové tradice. Genius loci historického centra města Hradce Králové přispívá k neopakovatelné atmosféře festivalu, který se svým charakterem blíží divadelnímu festivalu v Avignonu.
 
Festival Regiony představuje naprosto ojedinělou, pulzující událost reflektující bohatý průřez aktuálního tuzemského i světového kulturního dění. Celé město se náhle z konstantně a olejovitě působící plochy promění v živý mechanismus, v jednu velkou propojenou performance prostupující městskými parky, ulicemi, zdmi a v neposlední řadě i lidmi. Nabízí výjimečné kulturní zážitky a patří pro mnohé soubory k již tradiční události na konci divadelní sezóny.
 
Dramaturgie festivalu nabízí průřez současnou českou divadelní scénou od amatérských souborů, přes studentská představení a nezávislé profesionální soubory po inscenace renomovaných českých scén. Mimo to každoročně přiváží do Hradce Králové originální inscenace, které rezonují na současné mezinárodní scéně, a které jsou v České republice uvedeny často vůbec poprvé. 

***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové

23
-
24

červen


Staňte se Gladiátorem už v pátek 23. června, kdy mohou poměřit síly školy, rodiny s dětmi či parta kamarádů. Souboje, samozřejmě jen ty sportovní, budou pokračovat i v sobotu 24. června.
 
Děti, i dospělí, si budou moci vyzkoušet ručkování, šplhání, lezení a prověřit svou zdatnost na 8 stanovištích, ktrerá naleznete v parku před naším centrem. K dispozici bude jumpbag pro skokany a horolezecká stěna pro malé i větší lezce.
 
Vyzkoušet si atmosféru závodu Gladiator Race bude možné v pátek od 9 do 18 hodin a v sobotu od 10 do 18 hodin. Překážky jsou vhodné pro malé gladiátory a gladiátorky! od 4 let. 
 
Každý účastník získá na památku krásnou gladiátorskou medaili na památku a fotku do alba wink.
 
Celá zóna je pro Vás připravena zcela zdarma!
 
Registrované závody jsou ve skupinách Kids I (do 10 let), Kids II, Family a Fun.
 
Registrace je možná již pouze na místě - veškeré informace včetně harmonogramu naleznete zde: 

https://www.facebook.com/events/3269779293332580
 

Gladiator race futurum

23
-
30

červen


Dne 17. dubna 2023 uběhlo 100 let od úmrtí významného představitele moderní architektury Jana Kotěry. Ten na pozvání starosty Františka Ulricha vytvořil několik významných staveb (Pražský most, Obecní dům, Museum). V jeho práci na přeměně města na salon republiky pokračovali především architekti Josef Gočár a Oldřich Liska. Když jsem byl osloven pro uspořádání pocty Janu Kotěrovi, hned jsem věděl, že půjde o kolektivní výstavu. Oslovil jsem kamarády, umělce různych generací, aby výstava byla co nejvíce pestrá. Vernisáž proběhne 23.6. v 17 hod. v akreditačním centru festivalu (Dlouhá 157/16, HK)
výstava

23
-
30

červen


* změna programu vyhrazena
Na terase - letní hudební scéna

23
-
30

červen


Letní scéna NA DVORKU / wine and music
23. - 30. 6. 2023
 
Tato nová hudební scéna nabídne komorní nadžánrové koncerty s lehkým přesahem - hudebníků do divadla a divadelníků do muziky.
Propojení těchto dvou fenoménů, které spolu úzce umělecky souvisí a navzájem se inspirují, vzniklo na popud výzvy Off programu, jako doplňkový program Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY.

Sociálním lubrikantem této kultury budiž kvalitní víno, degustace s vinaři a další lokální produkty, které ducha povznáší, rozradostňují, budí zvědavost a mají současně edukativní charakter.

Zažijte s námi několik zavíněných večerů s kapelami mnoha žánrů, kvalitním zvukem, špičkovým vínem a milými lidmi.

Začátky degustací v 18 hodin

Koncerty ve 20 hodin

VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

*změna programu vyhrazena
Letní scéna NA DVORKU

24

červen


Zveme vás na Letní JUMPING na Stříbrňáku
 
Psí agility závody pro štěňata, začátečníky i pokročilé. Přijďte se podívat, co tihle psí šikulové dokáží.
 
Těšíme se na vás.

Letní jumping na Stříbrňáku

24

červen


V sobotu 24.června 2023 proběhne již 15. ročník charitativního fotbalového turnaje Sport Hradec Cup.
 
I letos se akce bude konat na hřišti Tj Slavia Hradec Králové a začátek akce je v 9:00.
 
Předpokládaný harmonogram dne:

9:00 – 9:55 2 zápasy základní skupiny
10:00 – 10:15 zahájení
10:20 – 11:55 4 zápasy základní skupiny
12:00 – 13:00 dražba
13:00 – 15:00 play off
15:00 – 16:00 vyhlášení, povídání
 
Těšíme se na Vás!!!

Sport Hradec Cup 2023

24

červen


Přijďte si užít farmářské trhy na Tylově nábřeží už tuto sobotu 24.6. Doprovodný program bude tentokrát ve spolupráci se HOLI CZ s.p.

- přijďte si nakoupit od místních farmářů a ochutnat oceněné produkty z našeho kraje
- dozvíte se i něco nového o sušení bylin, ovoce a zeleniny
- s dětmi budeme v dílničce vyrábět lahodné bylinné a ovocné nápoje. Ve vlastnoručním dárkovém balení si je budou moci odnést domů na ochutnávku. 

Přijďte, těšíme se na vás od 9,00 - 13,00

---
Trhy se budou konat pravidelně každých 14 dní. Výjimečné budou nejen skvělou nabídkou lokálních produktů, ale i tím, že vždy bude připraven zajímavý doprovodný program pro děti. Necháme dětem i jejich doprovodu nahlédnout do života farmářů, ukážeme, jak se staráme o půdu, pěstujeme zeleninu, květiny, chováme dobytek. Děti si budou moci vyzkoušet některé činnosti a třeba si i něco vyrobit nebo zasadit a odnést domů. 
 

24

červen


K Prameni tě zavede řeka. Jdi proti proudu. Je to cesta strastiplná, pořád vzhůru! Jak strastiplná? To se uvidí dle toho, jak jsi připraven. Je to pocta původním obyvatelům Ameriky, památník křivd na nich po staletí páchaných, řekám jejich prolité krve v boji za svá základní lidská práva, za své předky, za své potomky. Je to poklona jejich vytrvalosti, kultuře, jejich vztahu a přístupu k přírodě a vlastnímu životu s ní. Je to inspirace, co často spouští ty nejzásadnější procesy v naší duši…Projekt vzniká za podpory Státního fondu kultury.
Více informací

The river will take you To the Source. Go against the flow. It's a miserable journey, always uphill! How miserable? That depends on how ready you are. It’s a tribute to the original inhabitants of America, a monument to the injustices committed against them for centuries, the rivers of their blood spilled fighting for their fundamental human rights, for their ancestors, for their descendants. It’s a tribute to their persistence, their culture, their relationship and approach to nature and their own life with her. It’s an inspiration that often triggers the most fundamental processes in our soul…
More information

24

červen


Haničko, ty zpívej radši potichu! Pepíčku, polož na chvíli tu flétničku. Už se vám někdy stalo, že lidé kolem vás nedocenili vaše hudební nadání? Ludvík je kluk, kterému se líbí jedna princezna. Docela nadaná princezna. Sám je z hudební rodiny, ale staví se k tomu po svém, a tak mu okolí moc nevěří, ale copak existuje jen jeden správný přístup k hudbě a jen jedna cesta k srdci princezny?
Více informací

Hanička, you should sing quietly! Pepíček, put that flute down for a while. Has it ever happened that the people around you did not appreciate your musical talents? Ludvík is a boy who likes a certain princess. Quite a gifted princess. He himself is from a musical family, but he approaches it in his own way, and so his close ones don’t believe him much, but is there only one right approach to music and only one path to the princess’ heart?
More information

24

červen


Zveme všechny malé výtvarníky do ateliéru GMU na Obrazárnu.
LANGEROVSKÁ AKCE
Hola hej, tentokrát použijeme sprej a bude to pestrý rej! Před prázdninami nás čeká netradiční procházka hradeckými uličkami s cílem velké kolektivní akce. Inspirací nám tentokrát bude dílo Milana Langera, které si nejprve prohlédneme v nové výstavě věnované akčnímu umění.
Pokud máte doma prostěradla nebo jiné velké kusy bavlněných látek, které už neslouží svému účelu, přineste je s sebou!
_____________________
Pátek 23/06 | 15:00–17:00 (rodiče s dětmi 3–6 let)
Sobota 24/06 | 10:00–12:00 (rodiče s dětmi 6-10 let)
NUTNOST PŘEDCHOZÍ REZERVACE NA: edukace@galeriehk.cz
Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma
_____________________
https://www.galeriehk.cz/edukace/rodiny-s-detmi/

24

červen


V Hradci Králové pořádáme komentované prohlídky města s průvodcem v kostýmu věhlasného architekta Gočára. Užijte si spojení divadelní hravosti a neformálního vzdělávání. Zakupte si vstupenku na vybranou část programu, nebo si rovnou pořiďte zvýhodněný lístek na celodenní prohlídku.
 
Tématem prohlídky v sobotu 24. června jsou „HRADECKÉ VYHLÍDKY“. Budete mít jedinečnou příležitost shlédnout na město z Bílé věže, střechy Galerie moderního umění, věže barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie nebo střechy Gočárova Gymnázia J. K. Tyla.
 
~~~
 
V 10:00 se potkáme u Bílé věže, kde začíná dopolední část prohlídky „HISTORICKÝ HRADEC“. Vyslechnete si profesorovu hodinovou „PŘEDNÁŠKU NA BÍLÉ VĚŽI“, ve které si poslechnete o vzniku a vývoji Hradce Králové. Dozvíte se, jak bylo královské věnné město přebudováno na barokní vojenskou pevnost. Poté prozkoumáte kapli sv. Klimenta, gotickou katedrálu sv. Ducha i barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nahlédnete do secesního paláce, ve kterém sídlí Galerie moderního umění. Profesor Gočár vás zavede do starobylých sklepů, na místo bývalého hradu i do kobek odsouzenců v někdejší městské šatlavě.
 
Ve 13:00 se zastavíme na lehký oběd.
 
Ve 14:00 pokračujeme od Klicperova divadla odpolední částí prohlídky „SALÓN REPUBLIKY“. Profesor Gočár vás vtáhne do fascinujícího příběhu o tom, jak se pevnost Hradec Králové během pouhých 30 let proměnila v moderní evropské město. Čeká vás přehlídka architektonických skvostů nejlepších stavitelů 20. století. Navštívíte Kotěrovo Muzeum východních Čech, které je zapsanou národní památkou. Projdete pěší zónou na Masarykovo náměstí s kulisami rondokubistických fasád. Na Ulrichově náměstí uvidíte hradecké mrakodrapy. Také potkáte Sbor kněze Ambrože, který připomíná zaoceánský parník. Na Tylově nábřeží nahlédnete do budovy Gymnázia J. K. Tyla, které má tvar otevřené knihy.
 
Prohlídka končí v 18:00. Poté je možné s profesorem Gočárem pokračovat za ochutnávkou místního piva.

24

červen



24

červen


Ostrov Domov je miniaturní snová inscenace využívající principy loutkového a objektového divadla za doprovodu zvukových hraček a drobných akustických nástrojů. Sestává se z kratičkých poetických fragmentů o různých druzích cest a hledání domova, přičemž každý má svou jedinečnou vizuální interpretaci. Možná je domov místo, které cestuje s námi.
Představení trvá 35 minut a po jeho skončení jsou diváci pozvání prozkoumat loutky, objekty a artefakty z cest i použité nástroje.
Více informací

Island Home is a dreamy performance combining storytelling, object theater, puppets and installation elements. It is a compilation of tiny stories reviewing different aspects of journeys in life and each of them has its own visual representation. The journeys represented are depicted in short symbolic stories woven together around themes of leaving home voluntary or involuntary, searching for one`s place in the world, peace and acceptance.
Performance in Slovak, duration 35 minutes, all ages.
More information

24

červen



24

červen




***
Akce je součástí cyklu Královéhradecká nábřeží (https://www.hradeckralove.org/kralovehradecka-nabrezi/d-50464/p1=20838)
Evropský šampionát vozítek s pedály

24

červen



24

červen


Přijďte si prohlédnout interiér kostela, který se snad už natrvalo usadil na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice.

Vstupné se platí na místě a pouze v hotovosti.
prohlídka

24

červen


Dobrodružná plavba na vlnách blues s příměsí punku.

Námět: Mark Twain
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scéna: Kamil Bělohlávek
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají:Barbara Jarkovská Humel, Dominik Linka, Milan Žďárský, Milan Hajn, Jan Čipčala

Huckleberry Finn je mladý chlapec, který se vymyká. Chtělo by se říct, že má problém se přizpůsobit svému okolí, ale to by nebyla tak docela pravda. On se o to totiž ani nijak nesnaží. Jde svou vlastní cestou, někdy se spálí, někdy z ní sejde, lituje ale jen málokdy. Jednoho dne pak shoda různých okolností spojí jeho osud s osudem uprchlého otroka Jima a tato nepravděpodobná dvojice se vydává na společnou plavbu po Mississippi. Plavbu, která je jedním velkým obrazem útěku za svobodou. Jak se ale ukáže, stát se svobodným neznamená jen zbavit se útlaku a ústrků, ale možná taky vlastních předsudků.

Autorská inscenace opírající se o motivy slavného románu Marka Twaina, který je považovaný za jeden ze zakladatelských titulů tradice velkých amerických románů. Inscenace tematicky navazuje na dva předchozí tituly od téhož inscenačního týmu, Bílého tesáka a Cestu, a tvoří s nimi ucelenou trilogii dobrodružných příběhů o svobodě inspirovaných velkými díly americké literatury.

24

červen


Městská policie Hradec Králové ve spolupráci s KMS Třebeš pořádá na dopravním hřišti „Dopravku pro celou rodinu“.
  • kontrola vybavení kola
  • jízda zručnosti
  • alkobrýle
  • dopravní test

Dopravka pro celou rodinu

24

červen


KAMarádi, 24. června se uskuteční velmi unikátní komentovka – na moderní město Hradec Králové se totiž podíváme perspektivou Labe! Netradiční komentovaná plavba přiblíží moderní architekturu Hradce Králové z nové perspektivy. Plavba připomene mosty na Labi, elektrárnu Hučák, zřízení důstojnického parku, významné veřejné i obytné stavby na nábřežích Labe i rozvoj města severním směrem včetně secesních mostů od architekta Františka Sandera, továrny Alfreda Ippena, domnělé trafostanice od Josefa Gočára či dramatický příběh elektrárny se zdymadlem v Předměřicích nad Labem, na jejíž výstavbě se podílel architekt a významný teoretik Pavel Janák. Kapitánem komentovaných plaveb bude historik umění a odborný garant KAMu Ladislav Zikmund-Lender.
 
Kapacita loďky je omezená. Rezervujte si své místo na palubě skrze barbora@kontrapunkt.cz, v e-mailu nezapomeňte uvést, o jaký termín máte zájem (sobota 24. června ve 14.00 nebo 15.20). 
 
Cena palubního lístku pro jednu osobu je 180 Kč, částku budeme vybírat na místě.
 
Vyplouváme z kotviště na Smetanově nábřeží (naproti Palace garážím) a naše paroplavba potrvá 70 minut.

24

červen


Charitativně společenská akce

Co vás čeká?
  • Hod na cíl z balanční podložky
  • Postav věž v chňapce
  • Navleč korálky v rukavici
  • Potrénuj mozek
  • Vyplň kvíz a najdi odměnu v truhle
  • Přijď tvořit do dílny
Zdá se vám, že je to jen pro děti? Zdání klame, přijďte si i vy „dospěláci“ zkusit ve stížených podmínkách udělat obyčejné věci. Navíc uvidíte prezentaci výrobků pacientů s roztroušenou sklerózou.
Trousíme se v Šimkových sadech

24

červen


Přijďte si prohlédnout interiér a vyslechnout příběh kostela, který se snad už natrvalo usadil na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice.


Doplňující informace:
Vstupenky lze zakoupit v turistickém informačním centru nebo formou eVstupenky.
Dítě do 6 let zdarma bez vstupenky
Student 16 - 26 let před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ISIC
Držitel karty Senior pas před začátkem prohlídky nutno doložit kartu Senior pas
ZTP před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ZTP

ZTP/ P a doprovod před začátkem prohlídky nutno doložit kartu ZTP/P
doprovod ZTP/P 1,- Kč (vstupenku je nutné vyzvednout osobně na pokladně Turistického informačního centra v Hradci Králové nebo na místě před prohlídkou)

prohlídka

24

červen



24

červen


Všichni znají příběh o malé a odvážné holčičce Malence, která se zrodila v makovém květu. Málokdo však ví, že se opravdu snažila skamarádit se s žabákem, chroustem a dokonce i s hamižným krtkem. Ale to opravdu nešlo. Když ji vážka odveze do Království květin, kde potká prince svých snů, vypadá všechno ideálně. Ale to Malenka netuší, že život s princem, stejně jako s každým živočichem na této planetě, ji připraví různá překvapení.
Více informací

We all know the story of the tiny and courageous girl Thumbelina, who was born in a poppy-flower. But few people know that she really tried to make friends with the toad, the beetle and even with the greedy mole. But it just wasn’t meant to be. When a dragonfly takes her to the Kingdom of Flowers, where she meets the prince of her dreams, everything looks perfect. But Thumbelina doesn’t suspect that life with the prince, like with every living creature on this planet, will prepare various surprises for her.
More information

24

červen



24

červen


KAMarádi, 24. června se uskuteční velmi unikátní komentovka – na moderní město Hradec Králové se totiž podíváme perspektivou Labe! Netradiční komentovaná plavba přiblíží moderní architekturu Hradce Králové z nové perspektivy. Plavba připomene mosty na Labi, elektrárnu Hučák, zřízení důstojnického parku, významné veřejné i obytné stavby na nábřežích Labe i rozvoj města severním směrem včetně secesních mostů od architekta Františka Sandera, továrny Alfreda Ippena, domnělé trafostanice od Josefa Gočára či dramatický příběh elektrárny se zdymadlem v Předměřicích nad Labem, na jejíž výstavbě se podílel architekt a významný teoretik Pavel Janák. Kapitánem komentovaných plaveb bude historik umění a odborný garant KAMu Ladislav Zikmund-Lender.
 
Kapacita loďky je omezená. Rezervujte si své místo na palubě skrze barbora@kontrapunkt.cz, v e-mailu nezapomeňte uvést, o jaký termín máte zájem (sobota 24. června ve 14.00 nebo 15.20). 
 
Cena palubního lístku pro jednu osobu je 180 Kč, částku budeme vybírat na místě.
 
Vyplouváme z kotviště na Smetanově nábřeží (naproti Palace garážím) a naše paroplavba potrvá 70 minut.

24

červen


Dobrodružná plavba na vlnách blues s příměsí punku.

Námět: Mark Twain
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scéna: Kamil Bělohlávek
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají:Barbara Jarkovská Humel, Dominik Linka, Milan Žďárský, Milan Hajn, Jan Čipčala

Huckleberry Finn je mladý chlapec, který se vymyká. Chtělo by se říct, že má problém se přizpůsobit svému okolí, ale to by nebyla tak docela pravda. On se o to totiž ani nijak nesnaží. Jde svou vlastní cestou, někdy se spálí, někdy z ní sejde, lituje ale jen málokdy. Jednoho dne pak shoda různých okolností spojí jeho osud s osudem uprchlého otroka Jima a tato nepravděpodobná dvojice se vydává na společnou plavbu po Mississippi. Plavbu, která je jedním velkým obrazem útěku za svobodou. Jak se ale ukáže, stát se svobodným neznamená jen zbavit se útlaku a ústrků, ale možná taky vlastních předsudků.

Autorská inscenace opírající se o motivy slavného románu Marka Twaina, který je považovaný za jeden ze zakladatelských titulů tradice velkých amerických románů. Inscenace tematicky navazuje na dva předchozí tituly od téhož inscenačního týmu, Bílého tesáka a Cestu, a tvoří s nimi ucelenou trilogii dobrodružných příběhů o svobodě inspirovaných velkými díly americké literatury.

24

červen



24

červen




· astronomická pohádka Robinsonka, hvězdná obloha, pořad vedený odborníkem, případně ukázka dalekohledů a dalších exponátů na hvězdárně

· digitální planetárium a hvězdárna

· 90 minut

· pořad vhodný pro diváky ve věku od 8 let v doprovodu dospělé osoby


V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíme vesmírem. V poslední části programu se podíváme na astronomickou pohádku Robinsonka. Po programu v planetáriu lze navštívit hvězdárnu a podívat se na dalekohledy a případně i další exponáty.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Bezplatný vstup

Rozhodnutím zřizovatele jsou v období od 07. 12. 2022 do konce roku 2023 pro individuální návštěvníky programů hvězdárny a planetária stanovena následující zvýhodnění:

1) děti do 10 let a senioři nad 65 let bezplatný vstup,

2) každou první středu v měsíci bezplatný vstup.

Počet míst na programu je omezen, proto upozorňujeme, že pro bezplatný vstup je nutné mít na program platnou vstupenku (cena 0 Kč), kterou získáte bezplatně zde na tomto vstupenkovém portálu města Hradce Králové HKPoint nebo v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží.

24

červen


Poetická groteska o nezvyklé návštěvě.

Koncept, režie a choreografie: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Scéna a kostýmy: Marianna Stránská
Hudba a sound design: Jan Čtvrtník
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají: Petra Cicáková, Luděk Smadiš, Edita Dohnálková Valášek a Šimon Dohnálek

Představte si, že vám takhle jednoho dne zničehonic spadne domů anděl. Kde se vzal, tu se vzal. Ještě před chvílí si poletoval někde nad oblaky a najednou je tady. Našemu světu nerozumí, jeho pravidla nezná a rád by se vrátil zase zpátky. Ale jak se to dělá? Jak mu jen pomoci? Snad by mohla poradit maminka, jenže ta celé té historce nějak nechce věřit. A přitom ten anděl je tady. Každý ho vidí, každý ho slyší, nikdo ho nemůže přehlédnout. Nebo může?

Nová autorská inscenace na pomezí poetického fyzického divadla a klaunské grotesky od osvědčeného tvůrčího tria Riedlbauchová – Stránská – Čtvrtník, které už pro Divadlo Drak připravilo úspěšnou a cenami ověnčenou inscenaci Do hajan!. V jejich nové inscenaci se vedle Petry Cicákové a Luďka Smadiše, kteří už svůj mimořádný pohybový um i cit pro gag bohatě předvedli právě v Hajanech, představí i dva nejmladší členové drakovského souboru, Edita Dohnálková Valášek a Šimon Dohnálek.

Délka představení: 45 minut
Určeno divákům od 3 let.

24

červen



24

červen


Ostrov Domov je miniaturní snová inscenace využívající principy loutkového a objektového divadla za doprovodu zvukových hraček a drobných akustických nástrojů. Sestává se z kratičkých poetických fragmentů o různých druzích cest a hledání domova, přičemž každý má svou jedinečnou vizuální interpretaci. Možná je domov místo, které cestuje s námi.
Představení trvá 35 minut a po jeho skončení jsou diváci pozvání prozkoumat loutky, objekty a artefakty z cest i použité nástroje.
Více informací

Island Home is a dreamy performance combining storytelling, object theater, puppets and installation elements. It is a compilation of tiny stories reviewing different aspects of journeys in life and each of them has its own visual representation. The journeys represented are depicted in short symbolic stories woven together around themes of leaving home voluntary or involuntary, searching for one`s place in the world, peace and acceptance.
Performance in Slovak, duration 35 minutes, all ages.
More information

24

červen


Další společná výstava spolku NEKONKRÉTNO v Galerii Na parkány. Téma výstavy Quo Vadis. Úvodní slovo Václav Kotek, autorské čtení poezie Radek Vohlídka, hudební produkce Petr Langr.
Nekonkrétno: Quo Vadis / vernisáž

24

červen



24

červen



24

červen

24

červen



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Voda - kosmické dobrodružství

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Voda - kosmické dobrodružství.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro osoby do 16 let, studenty do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 60 let.

Bezplatný vstup

Rozhodnutím zřizovatele jsou v období od 07. 12. 2022 do konce roku 2023 pro individuální návštěvníky programů hvězdárny a planetária stanovena následující zvýhodnění:

1) děti do 10 let a senioři nad 65 let bezplatný vstup,

2) každou první středu v měsíci bezplatný vstup.

Počet míst na programu je omezen, proto upozorňujeme, že pro bezplatný vstup je nutné mít na program platnou vstupenku (cena 0 Kč), kterou získáte bezplatně zde na tomto vstupenkovém portálu města Hradce Králové HKPoint nebo v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží.

24

červen


Komedie TIK TIK upoutá diváky hned na začátku svou neobvyklostí i živým humorem. V čekárně psychiatra se setkávají tři muži a tři ženy, různého věku, zaměstnání, osudu. Spojuje je stejný problém: trpí "tikem", chcete-li obsedantní neurózou, s kterou se těžko žije. Starší vydavatel chrlí v nevhodnou dobu sprostá slova, taxikář vše přeměňuje v čísla, žena si stále ze strachu před bakteriemi myje ruce, druhá kontroluje kabelku a žije ve stresu, že zapomněla vypnout plyn, zamknout byt, mladý muž nesmí stoupnout na čáru a dívka, která opakuje své koncové věty. Všichni věří v pomoc světoznámého odborníka, u kterého se museli objednat dlouho předem. Jenže ten se omluvil za zpoždění letadla a také jeho následná cesta autem znamená časové zdržení. Pacienti překonávají zábrany a seznamují se vzájemně se svými "tiky". Během dlouhého čekání hrají i "monopoly" a nakonec se sami pokusí o skupinovou terapii, při které své obsese dramaticky a za fandění těch druhých alespoň na chvíli překonávají. Do komických situací probleskuje snaha o vzájemnou pomoc a pocit, že nejsou se svými problémy sami se proměňuje v přesvědčení, jak důležité je najít v sobě odvahu navázat přátelství, možná i lásku…

Autor bravurně ovládá proměny nálad, humor, který neomylně vyvolává smích, a nakonec i dojetí nad lidmi, kteří potřebují lidský vztah. Nápaditě zvládl i překvapivý závěr hry. Svými netradičními postavami připravil velké herecké příležitosti pro Terezu Kostkovou, Kristýnu Frejovou, Evu Josefíkovou, Josefa Poláška, Václava Knopa, Jaromíra Noska. Režisérem inscenace je Jakub Nvota.

Herecké obsazení:

Blanche: Tereza Kostková
Marie: Kristýna Frejová
Lili: Eva Josefíková / Šárka Kubíková
Fred: Václav Knop
Vincent: Josef Polášek
Bob: Jaromír Nosek

Tvůrci:

Autor: Laurent Baffie
Překlad: Jaromír Janeček
Režie: Jakub Nvota
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Katarína Hollá
Hudba: Mario Buzzi
TIKTIK

24

červen


U cesty číhá drak a pozoruje ty, co tudy procházejí. Pozor, aby vás nepozřel. Kráčíme k Otci všech duší, ale musíme projít kolem toho draka. (Cyril Jeruzalémský) Tohle motto uvádí knihu Flannery O'Connor Dobrého člověka těžko najdeš. Hrdinové jejich povídek jsou lidé lomení, jejich motivace jsou překvapující a na pozadí událostí velmi obyčejných, jako je třeba cesta do města, prodej Bible nebo oprava automobilu, nám Flannery O'Connor odhaluje mnohá nečekaná „dračí zákoutí“ lidských bytostí.
Více informací

The dragon sits by the side of the road, watching those who pass. Beware lest he devour you. We go to the Father of Souls, but it is necessary to pass by the dragon (Cyril of Jerusalem). This motto prefaces Flannery O'Connor's book A Good Man is Hard to Find. The heroes of their stories are broken people, whose motivations are surprising and, against the background of events, very ordinary, such as the way to the city, the sale of a Bible or the repair of a car, Flannery O'Connor reveals to us many unexpected “dragon corners” of human beings.
More information

24

červen



24

červen



24

červen


Plechová Mína podle stejnojmenné knihy Pavla Hrnčíře. Je to hračka, domácí zvířátko nebo nebezpečná zbraň? Vydejme se na cestu za ohroženým dítětem, kterému voják ve chvíli opojení z vítězství daruje hračku ze své výzbroje. Divoká honička za děvčátkem s plechovou Mínou poukazuje hravou formou na absurdnost válečných konfliktů, ale i na bezmeznou důvěru dítěte v nás dospělé.
Více informací

Tinny Mine according to the book of the same name by Pavel Hrnčíř. Is it a toy, a pet or a dangerous weapon? Let's go on a journey to an endangered child, to whom a soldier, elated by victory, donates a toy from his arsenal. A wild chase of the girl with the Tinny Mine points, in a playful way, to the absurdity of war, but also to the boundless trust of children in us adults.
More information

24

červen



24

červen


Rodinný, Sportovní / ČR 2023 / režie Dan Pánek / 98 minut / přístupný / česky

Jedenáctiletý Dominik je u vytržení, když na turnaji století v Naganu naši poráží Kanadu a míří do finále. Přestože i on je trochu outsider, rozhodne se koupit hokejku a s kamarády hrát hokej, jak to jen jde. Hlavně s tenisákem na plácku za domem. Sestaví tým a plánují si zahrát svůj vlastní velký zápas proti klukům z vedlejší vesnice.

ŽÁDNÝ SEN NENÍ PŘÍLIŠ VELIKÝ.

Hrají: Hynek Čermák, Klára Issová, Tom Brenton, Johanka Racková, Fabian Šetlík, Pavel Batěk, Otakar Brousek, Taťjana Medvecká, Štěpánka Fingerhutová, Simona Babčáková . . a také Dominik Hašek
DĚTI NAGANA
Dabing
P

24

červen


K Prameni tě zavede řeka. Jdi proti proudu. Je to cesta strastiplná, pořád vzhůru! Jak strastiplná? To se uvidí dle toho, jak jsi připraven. Je to pocta původním obyvatelům Ameriky, památník křivd na nich po staletí páchaných, řekám jejich prolité krve v boji za svá základní lidská práva, za své předky, za své potomky. Je to poklona jejich vytrvalosti, kultuře, jejich vztahu a přístupu k přírodě a vlastnímu životu s ní. Je to inspirace, co často spouští ty nejzásadnější procesy v naší duši…Projekt vzniká za podpory Státního fondu kultury.
Více informací

The river will take you To the Source. Go against the flow. It's a miserable journey, always uphill! How miserable? That depends on how ready you are. It’s a tribute to the original inhabitants of America, a monument to the injustices committed against them for centuries, the rivers of their blood spilled fighting for their fundamental human rights, for their ancestors, for their descendants. It’s a tribute to their persistence, their culture, their relationship and approach to nature and their own life with her. It’s an inspiration that often triggers the most fundamental processes in our soul…
More information

1
-
30

červen


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
30

červen


27/11/20–01/10/23
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
ARCHITEKT VÝSTAVY: TOMÁŠ SVOBODA
GRAFICKÝ DESIGN: CINDY KUTÍKOVÁ & JIŘÍ MOCEK
 
Vystavení autoři a autorky: Václav Stratil, Veronika Šrek Bromová, Milan Knížák, Milan Langer, Martin Zet, Daniel Pitín, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Zorka Ságlová, Miloš Šejn, Margita Titlová, Vladimír Kokolia, Lenka Klodová, Václav Jirásek, Ladislav Jezbera, Matyáš Chochola, Václav Houdek, Anna Daučíková, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkáčová, Zbyněk Baladrán, Markéta Othová, Anna Hulačová
Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň k výtvarné tvorbě. Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.
 
Za hranici současného umění považujeme přelom 60. a 70. let minulého století. Jako důležité okolnosti jeho vzniku vnímáme rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění nenacházíme jednotný styl. Každý autor, každá autorka si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby. Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 23. 03. 2023 do 31. 08. 2023

Městská hra vás provede historií naší knihovny. Brožurky jsou k dispozici na webu nebo tištěné v ústřední budově ve Wonkově ulici. Vstup volný.
Městská hra – Od Ducha k Velrybě

1
-
30

červen


28. 4. - 3. 9.

V Muzeu východních Čech se můžete těšit na výstavu fotografií tlapek a srstí afrických zvířat od fotoreportéra Martina Veselého a jeho dcery Anežky. 
 
Přijďte se podívat na ceněnou kolekci originálních snímků chodidel zvířat pořízených v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Autor výstavy si všiml, že lidé ani v ZOO nevidí, po čem všechna ta úžasná zvířata chodí, a tak se „tlapky“ staly objektem jeho zájmu. Aby eliminoval vše, co na fotce ruší, použil divadelní černé sametové pozadí a ateliérová světla.
 
Součástí neotřele pojatého tématu budou i exponáty z přírodovědeckého oddělení MVČ a ze ZOO Dvůr Králové nad Labem. Aby bylo možné výstavu vnímat více smysly, bude obohacena o "hands on" předměty. Zapojeny budou i audiovizuální prvky ve formě dětem přizpůsobené projekce mapy Afriky a dotyková obrazovka s databází zvuků zvířat. 

výstava

1
-
25

červen


12. 5. - 25. 6. 2023

Výstava autorských fotografií Jiřího Zikmunda se tematicky zaměřuje na architekturu 20. století v Hradci Králové z netradiční perspektivy.
 
Jedná se o výběr 37 nejzajímavějších snímků architektonických detailů královéhradecké moderní architektury. Jiří Zikmund od roku 2018 vytvořil přes 1100 současných fotografií pro unikátní projekt Královéhradecký architektonický manuál (KAM, www.kam.hradcekralove.cz), který nabízí databázi, dokumentaci a procházkové stezky po moderní architektuře Hradce Králové.
 
detaily_moderní_architektury_hradce_králové_pozvánka.pngGarantem projektu je historik architektury Ladislav Zikmund-Lender. Realizátorem projektu je kulturní nezisková organizace kontrapunkt.

Detaily moderní architektury na fotografiích Jiřího Zikmunda
výstava

1
-
30

červen


Nová výstava v Galerii za Galerií: Domov mé matky není můj domov
  
Od pondělí 1. května budou moci procházející Tomkovou ulicí zhlédnout další výstavu v netradičním prostoru Galerie za Galerií. Tentokrát zde budou uvedena dvě videa česko-vietnamské umělkyně Lê Thị Hoài, která v nich zkoumá krizi identity mladé Asiatky žijící v Evropě. Specifikem výstavního prostoru je možnost zhlédnout uvedená videa přímo z ulice, přes výkladní skříň.
 
Na výstavě se podílí pražská galerie Artvivist_Lab, kde byla uvedena loni na jaře. V jejich prostorách se instalace skládala z textilního tisku, kde se prolínají symboly západních hodnot s vietnamským folklórním mýtem o původu, spolu s odkazy k rodině umělkyně Lê Thị Hoài. Další součástí projektu byl soubor keramických předmětů: nádoba na vonné tyčinky, set nádob k pití a uříznutý prst. Jde o kopie čínského porcelánu dekorovaného mixem symbolů od výrazného vlivu Číny ve Vietnamu, feminismu po queer politiku.
 
„Pro hradeckou výstavu je výstava modifikována přímo pro Galerii za Galerií. V jejím prostoru budou uvedeny dva videorozhovory, které instalaci v Praze doplňovaly. Kolemjdoucí se na videa mohou podívat přímo z ulice. Výstava tam bude k vidění od pondělí do pátku v časech od 15 do 21 hodin, a to až do konce července,“ zve na novou výstavu ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.
 
Témata výstavy probírá autorka ve videu „Matčiny ruce”, kde promlouvá se svojí matkou. Mezigenerační a mezikulturní konfrontace vedla k mnoha překvapivým závěrům.
Druhé video „Po zhlédnutí spalte“ s narací a pálením dopisu určeného autorčiným mrtvým předkům v pozadí, je autorčiným pokusem porozumět svým vzpomínkám skrze fotografie, které pořídila ve Vietnamu.
 
„Domov mé matky není můj domov” zkoumá krizi identity mladé Asiatky žijící v Evropě. Hledá pocit sounáležitosti, přijetí a pochopení. Umělkyně se snaží vytvořit přenosné kořeny skrze vytvoření vlastní svatyně, která pochází z tradice kultu předků. Svatyně pro ni symbolizuje nejen víru v mrtvé předky, ale také je s ní spojené přesvědčení o „morálním dluhu svým předkům,” a uspořádání patriarchální, heteronormativní a konzervativní společnosti, se kterou autorka polemizuje, dodává kurátorka výstavy Tamara Moyzes. Výstava potrvá až do 27. července.
 
Lê Thị Hoài (1992, Đà Nẵng, VNM) je českovietnamská grafická designérka a vizuální umělkyně. Vystudovala žurnalistiku na UK, vizuální komunikaci na UMPRUM v Praze a v současnosti dokončuje umělecká studia na Sandberg Instituut v Amsterdamu. Pracuje pro časopis revue Prostor. Ve své volné tvorbě se věnuje identitární politice, feminismu a „přenosným kořenům“.
Domov mé matky není můj domov
výstava

1
-
30

červen


Jana Čížková, členka náchodského fotoklubu, na svých fotografiích zachycuje historické dobové uniformy a rekonstrukce významných bitev. Můžete u ní vidět také krajové kroje a módu, která se nosila v dobách dávno minulých. Je rovněž velkou obdivovatelkou a autorkou mnoha děl vzniklých technikou strukáže.
výstava

1
-
30

červen


1. 6. - 31. 8.

Závěrečná práce studentky Univerzity Hradec Králové představuje 8 ilustrací k vybranému literárnímu dílu významného českého autora první poloviny 20. století. Vybraným dílem je lyrická novela Jaroslava Durycha – Sedmikráska, pojednávající o milostném sblížení dvou mladých lidí.
výstava

1
-
30

červen


změna programu vyhrazena
AC klub - program na červen

1
-
30

červen


16/04/23–10/09/23

Kurátorka: Martina Pachmanová

Výstava Věry Jičínské přibližuje stěžejní aspekty tvorby této neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění. Na základě výběru obrazů, pastelů, kreseb, grafik, ale i málo známých fotografií, vykresluje vývoj autorčina díla v meziválečném období, kdy studovala, pracovala či vystavovala v Brně, Mnichově, Praze, Paříži, Bretani, Pětikostelí nebo Dobrušce. Připomíná ale také její práci na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce.
 
Jičínská naplňovala řadu atributů moderní ženy: vzepřela se otcovské autoritě, když odešla studovat a pracovat do světa; budovala si finanční nezávislost, kouřila, cestovala, krátkými vlasy demonstrovala svobodu a nezávislost. Byla flanérkou moderního velkoměsta a svou pozorovatelskou vášeň ve 30. letech završila novinovými a časopiseckými články i extenzivní fotografickou dokumentací okolního světa. Podobně jako její generační souputnice byla však rodinou, společností i kritikou opakovaně upomínána, že životní role ženy souvisí v první řadě s mateřstvím a že právě s ním je spojena také legitimizace ženského umění. Tomuto předsudečnému názoru vzdorovala tvrdošíjným studiem a metamorfováním kubismu, purismu a neoklasicismu, hledáním témat, která do té doby představovala mužskou doménu (včetně senzuální malby ženských aktů), dále výpravami za „exotikou“, expresivním gestem či abstrahováním viděné skutečnosti. V neposlední řadě také odvážným rozhodnutím vydat se ve svých 50 letech na neprozkoumanou cestu designérky.

výstava

1
-
30

červen


Zveme Vás na samostatnou výstavu knižních ilustrací Tomáše Řízka. Kolekce více jak osmdesáti ilustrací k textům tchajwanských autorů českého výtvarníka Tomáše Řízka, jemuž se Tchaj-wan stal druhým domovem, nás zavede na tento ostrov v Tichém oceánu. Prostřednictvím dialogu s texty významných tchajwanských autorů nás Tomáš Řízek seznámí se svou cestou nalézání identity v tomto magickém vzdáleném světě. Texty jsou ovlivněny tamní poetikou.
 
Vernisáž se koná ve čtvrtek 1. 6. v 17.00 hod. v galerii Automat.

Tomáš Řízek: Tchaj-wanské literární obrázky
výstava

1
-
30

červen


Výstava obsahuje instalace dobových exponátů z různých sektorů tehdejšího obchodu a současně bude historicky mapuje konzumní trendy cíle dobového zákazníka. V průběhu jarních a letních měsíců sezony bude také možné absolvovat doplňující komentované prohlídky po Hradci Králové, které toto téma maximálně rozšíří. Jejich termíny budou zveřejňovány na www.hkpoint.cz. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. dubna od 17:30 a v informačním centru bude k vidění do konce srpna.
Výkladní skříně socialismu, aneb co jsme nakupovali za normalizace
výstava

1
-
30

červen


Vystavené fotografie vznikly na fotografickém workshopu s názvem „Atmosféra divadelního festivalu v roce 2022, pořádaném u příležitosti REGIONY Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.
 
Workshop vedený Viktorem Kronbauerem pořádá každoročně Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a Volné sdružení východočeských fotografů Hradec Králové, z. s. už od roku 2005, kdy tento workshop vedl doc. MgA. Josef Ptáček – až do roku 2021.
Atmosféra posledních deset dní v červnu je každoročně v Hradci Králové neopakovatelná      a tolik lidí v ulicích nenajdete po zbylých 355 dní v roce.
 
Atmosféra, to je přesně to slovo, které bylo inspirací k myšlence zachytit atmosféru divadelního festivalu na fotografický papír. Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové oslovilo fotografy amatéry, aby se vydali se svými kamerami do ulic a zachytili kýžené slovo. 
A tak se v roce 2006 poprvé sešla skupina fotografů, která se slovo atmosféra snažila v hledáčku najít, zachytit, uloupit a následně představit divákům na výstavách, které připravujeme vždy v následujícím roce v rámci konání divadelního festivalu. Mezi autory, kteří se každoročně pohybují mezi divadelníky s fotoaparáty na krku a posléze představují své fotografie na výstavách, jsou jak velmi zkušení fotografové, tak i úplní začátečníci. Každoročně se perou se světlem i tmou, pohybem a mimikou, s dětským divákem i tančícími posluchači rockových koncertů. Sami se na výstavách můžete přesvědčit, že se vždy perou statečně a jak nejlépe umí.
 
Praktická fotografická dílna „Atmosféra divadelního festivalu“ byla v roce 2022 již po osmnácté. Vlastně se fotografové postupně stali tradicí a každoroční nedílnou součástí Mezinárodního divadelního festivalu v Hradci Králové.
 
Výstava je vzpomínkou na krásnou atmosféru červnového divadelního festivalu, kterou letos před prázdninami opět zažijeme.  Těšíme se nejen na výstavě, ale i v ulicích a divadlech koncem června 2023.
 
Vystavují:
Anna Benešová – Hradec Králové, Barbora Déduchová – Hradec Králové, Karel Hájek – Hradec Králové, Petr Kadeřávek – Hradec Králové, Jaroslav Lelek – Jasenná, Vladimír Ludvík – Hradec Králové, Anastasia Mega – Hradec Králové, Eliška Rafajová – Třebotov, Květoslava Slezáková – Libníkovice, Petr Soukeník – Hradec Králové, Eva Stanovská – Dřenice, Dana Stránská – Pardubice, Josef Tomšovský – Praha, Dita Valachová – Pardubice, Jan Weber, Pardubice, Marcela Zuchová – Třebechovice pod Orebem.
 
Setkání s autory fotografií a Viktorem Kronbauerem na výstavě: pátek 23. června 2023 v 16 hodin.
 
Viktor Kronbauer je v současné době jeden z nejlepších představitelů divadelní fotografie nejen u nás, ale i ve světě.
 

Atmosféra divadelního festivalu
výstava

1
-
30

červen


Minulé století – dvacet osobností
27/11/20–01/10/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Odborná spolupráce: Kateřina Křížkovská,
Judita Kožíšková, Anna Horák Zemanová
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: Cindy Kutíková & Jiří Mocek
 
Vystavení autoři a autorky:
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
 
Expozice  Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
 
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.

výstava

1
-
30

červen


19. 5. - 3. 9. 2023

Výstava velkoformátových fotografií nabídne náhled do stoleté historie vysílání Československého a později Českého rozhlasu. 
 
Muzeum východních Čech v Hradci Králové se připojuje k oslavám stoletého výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás. Ve spolupráci s Českým rozhlasem Hradec Králové připravujeme výstavu velkoformátových fotografií vážících se k rozhlasovému vysílání nejen na východě Čech.
 
18. května 1923 se poprvé rozezněl éter pravidelným vysíláním z Prahy, aby pak postupně přibyly stanice v dalších městech a daly tak vzniknout fenoménu jménem Československý rozhlas. Po britské BBC, která začala vysílat o několik měsíců dříve, to byla druhá instituce v Evropě, která spustila pravidelné vysílání. Co se v Rozhlase odehrálo za 100 let existence mapuje výběr unikátních fotografií, které budou doplněny i o exponáty historické a současné rozhlasové techniky.

výstava

1
-
28

červen


Spolek JAKALUS, hnutí uživatelů psychiatrické péče, vás zve na putovní výstavu pro podporu duševního zdraví, kde uvidíte výtvarné práce, básně, texty, karikatury, vtipy a další práce vytvořené lidmi s duševním onemocněním.
 
Vernisáž k výstavě s besedou a autorským čtením proběhne 3. 5. 2023 od 16:00 v sále knihovny. Výstava trvá od 2. 5. do 28. 6. 2023.

výstava

1
-
29

červen


Umělecká akademie pro seniory při ZUŠ Habrmanova představí uměleckořemeslné práce z oborů Keramika, Řezbářství a z oboru Malba pak akvarel a téma portrét. Akademie je společný projekt ZUŠ Habrmanova a města Hradce Králové, který trvá již třetím rokem.
 
Vernisáž k výstavě proběhne 5. 5. od 15:00 v sále knihovny. Výstava potrvá do 29. 6. 2023.

výstava

1
-
29

červen


Datum konání: 02. 05. 2023 do 29. 06. 2023

Výstava Diecézní charity Hradec Králové vypráví příběhy absolventů dobročinného projektu Adopce na dálku, který podporuje vzdělávání chudých dětí v Indii. Z příběhů vyzařuje vděčnost, naděje a touha pomáhat dalším lidem. Mladí Indové přebírají od dárců pomyslnou štafetu a snaží se, aby byl svět lepším místem k životu.
 
K výstavě se koná 4. 5. od 17:00 v sále knihovny Beseda o životě indických dětí.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 11. 05. 2023 do 30. 06. 2023

Výstava obrázků plných barev, které nakreslily děti mateřských škol v rámci výtvarné soutěže MŠ Kamarád na téma Babka bylinkářka. Výstava je přístupná v otevírací době dětského oddělení.
 
Vernisáž k výstavě proběhne 11. 5. od 16:30 a bude spojená s předáváním cen ze soutěže.

výstava

1
-
30

červen


Datum konání: 01. 06. 2023 do 31. 08. 2023
 
Během letních měsíců můžete v kuklenském dětském oddělení s draky soutěžit, hledat je i vyrábět. V otevírací době dětského oddělení.
 
Vstup volný.

výstava

1
-
28

červen


* změna programu vyhrazena
ZUŠ Habrmanova - program na červen

1
-
29

červen


Výstava děl umělecké akdamie pro seniory při ZUŠ Habrmanova.

Umělecká akademie pro seniory je projektem podporujícím myšlenku, že učit se můžeme stále, bez ohledu na věk. A v důchodovém věku je konečně čas splnit si sny. Kreativní využití času učením se na hudební nástroj nebo socháním, malbou, tancem, přináší člověku nové podněty a především uspokojivou radost z pokroků a reálné dovednosti. Vyučující jsou zkušení pedagogové zapálení pro svou práci, a přijali nové výzvy v podobě přizpůsobení výukových metod potřebám seniorům.
 
Akademie byla zahájena v září 2020 díky dotaci města Hradec Králové. Od té doby se vyučuje v oborech hudebním, tanečním a výtvarném.

ZUŠ Habrmanova - Umělecká akademie pro seniory
výstava

1
-
30

červen


Výstava bude k vidění do 5. září 2023.

Magistrát města Hradce Králové spolu s Klubem konkretistů KK3 připravili pro návštěvníky Gočárovy budovy Magistrátu a pro všechny milovníky umění druhou výstavu z cyklu ARTPATRO. Multiverzum Jaroslava Jebavého nahradily Trikoláže mladé hradecké fotografky Martiny Kopecké Jurčekové. 

Kurátorka Martina Vítková říká k výstavě: „Fotografické koláže Martiny Kopecké Jurčekové (MKJ) vznikly z udržitelného rozhodování. Vyhodíte stará trička, když vám přetéká skříň? Ne, odnesete je na charitu. MKJ si trička předtím pro svůj objektiv sestavila do kompozic inspirovaných barevnými poli amerického malířství ostrých hran. Snímky reality později kolážovala v počítači. Trikoláž není jen koláž z triček, ale také trik, jak získat joie de vivre, radost ze života. Fotografické obrazy pracují se základními geometrickými elementy, různými typy obdélníků, kruhy, čtverci, trojúhelníky a úsečkami a s jasnými barvami. MKJ pro tuto výstavu některé trikoláže oživila a rozhýbala. Pokud na ně zaměříte svůj chytrý telefon s aplikací Artivive, uvidíte, co dělají obdélníky, když je na úřadě zavřeno. Přeskupují se.“

Martina Kopecká Jurčeková říká k výstavě: „ "TRIKOLÁŽ" je zkratka odvozená ze slov v češtině "TRIKO" a "koláž". Tímto pojmem označuji kombinovanou techniku, kterou vznikly fotografické obrazy. Kombinuji trička, digitální fotografii, fotografické koláže a vektorovou grafiku. Ve své tvorbě experimentuji s barvami, geometrickými tvary, hledám nové postupy. Fotografie skládám do velkoformátových kompozic, stará trika transformuji také v nový design látek. S pomocí SW aplikace Artivive, platformy pro rozšířenou realitu, vytvářím interaktivní obrazy, které kombinují statický a animovaná obraz. Tato nová technologie umožňuje vytvářet nový rozměr vizuální tvorby propojením klasického a digitálního světa. Prožitek z nové dimenze reality uměleckého obrazu je dostupná skrze aplikaci Artivive stažené do mobilního telefonu nebo tabletu.“

Martina Kopecká Jurčeková (1983, Hradec Králové) je fotografka a projektová manažerka. Studovala speciální pedagogiku na Univerzitě Hradec Králové a na Masarykově univerzitě v Brně. Absolvovala Ateliér grafického designu a multimédií Fakulty informatiky MU v Brně. Pracovala jako fotografka
Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Aktuálně působí na Farmaceutické fakultě UK, věnuje se vědecko-výzkumným a vzdělávacím projektům. Je členkou Klubu konkretistů KK3, s klubem vystavuje od roku 2010. Fotograficky zaznamenává architekturu, pracuje jazykem geometrie. Vytváří fotografie, koláže, textilní tisky, hudební improvizace a vizuální animace.

ART PATRO
MAGISTRÁT MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ
ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY 408, 502 00 HRADEC KRÁLOVÉ
OTEVŘENO PO – PÁ 8 – 17 HODIN
TRIKOLÁŽ Martina Kopecká Jurčeková
výstava

1
-
30

červen


Výstava potrvá do 30. 6. 2023.
Miloš Chromek - Půl na Půl
výstava

1
-
29

červen


Na společné výstavě dvou přátel představí své obrazy Stanislav Chlouba a své fotografie Ivan Cinka. Obrazům krajin a zátiší se první autor věnuje již 20 let a považuje to za velkou radost a koníček. Druhý autor fotografuje zejména v Praze a Duchcově a své zálibě se věnuje už 7 let.

Výstava se uskuteční od 2. 5. do 29. 6. 2023.
výstava

1
-
30

červen


*změna programu vyhrazena
Denoche music hall - program na červen

1
-
30

červen


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na červen

8
-
14

červen
-
srpen


Galerie AMBROŽ vás zve na výstavu fotografií DIDIER JALLAIS, vítěze ročníku JWP 2022 - jeho tvorba & JazzWorldPhoto 2022.
.
Vernisáž výstavy se uskuteční dne 8. června 2023 od 18.30 hodin ve Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské. Na programu je večer se saxofony - Saxtet ZUŠ Střezina.
.
Výstavu můžete zhlédnout do 14. srpna 2023
  • PONDĚLÍ-ČTVRTEK 10-12 a 13-18 hodin
  • PÁTEK 10-12 hodin.

Akce se koná s finanční podporou KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE a MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ.

DIDIER JALLAIS - Jazz world photo
výstava

15
-
30

červen


15. 6.–15. 8.

Několikanásobný předseda poroty Czech Press Photo Petr Josek představí svou retrospektivu s názvem „Tak jsem fotil“. Výstava chronologicky prezentuje čtyřicetiletou kariéru reportážního fotografa, který po revoluci dokumentoval zejména konflikty a válečné situace po celém světě pro agenturu Reuters. Petr Josek získal v roce 1983 místo v České tiskové kanceláři (ČTK) jako fotoreportér. Práce v ČTK připravila autora na kariéru v mezinárodní agentuře Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události ve státech bývalé Jugoslávie. Dále dokumentoval konflikty v postsovětských republikách i v Rusku, situaci v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu a události v dalších zemích. V roce 1997 se po návratu z Albánie vydal dokumentovat rozsáhlé povodně v České republice. Po návštěvě Troubek se přesunul do Uherského Hradiště, kde pořídil Fotografii roku – Czech Press Photo 1997. Kromě válečných fotografií budou vystaveny fotografie z oblasti sportu a každodenního života, které jsou nedílnou součástí práce agenturního fotografa.
 
Výstava se koná za podpory Královéhradeckého kraje.
 
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 15. 6. v 17.00 hod. v galerii U Přívozu.

výstava

22
-
30

červen


22. 6. - 1. 9. 2023

Oba vystavující umělci absolvovali v Ateliéru Veškerého sochařství na pražské UMPRUM. Studovas pětiletým odstupem, ve škole se tedy těsně minuli. Ale něco z “Gebauerovské” (téměř) povinné výbavy mají oba: aktivní zájem o místo, kde žijí a praktické úsilí o jeho ovlivňování. Marta působí ve spolku ProMejto, který neúnavně organizuje tamní subkulturu a pracně komunikuje s nekomunikující radnicí. Marek ovlivňuje prosečský kulturní život z pozice zastupitele, spolutvůrce Muzea dýmek a pořadatele všeho možného.
Marta Hošková/Hošťálková (*1976, Prostějov), UMPRUM absolvala v letech 1995–2001, stáž na L’EcoleSupérieure des Beaux-Arts, Marseille v roce 2000 a v roce 2003 získala stipendium Ministerstva kultury ČR v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. V současné době učí na gymnáziu výtvarnou výchovu a dějiny umění, pořádá kurzy kresby a malby pro dospělé. Kromě aktivit ve spolku ProMejto a Husově sboru také ráda zpívá. V rámci své tvorby pracuje s linií, používá motivy ornamentální geometrie. Jde jí spíš o samotný proces, provázený usebranou rukodělnou meditací a to jak v práci pro konkrétní prostor, tak i v technice kresby. Žije ve Vysokém Mýtě.
 
Marek Rejent (*1969, Polička) UMPRUM absolvoval v roce 1997. Je členem skupiny Matky a Otcové. Vytváří venkovní herní a naučné prvky, sochy a objekty pro veřejný prostor, spolupracuje na návrzích a realizacích muzejních expozic. V jeho tvorbě se kontinuálně projevuje vazba na krajinu, venkov a „rodnou“ Proseč, do toho vstupují odkazy na lidové umění, kutilství i rodová řemeslná tradice. Používá princip recyklace průmyslových výrobků, dotýká se environmentálních témat. Žije v Proseči. www.marek.rejent.cz

Snídaně v trávě/Marta Hošková, Marek Rejent
výstava

22
-
30

červen


22. 6. - 3. 9. 2023

po-pá 10-18 hod
Východočeský výtvarný salon
výstava

23
-
30

červen


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

23
-
30

červen


23/06/23–10/09/23

Kurátorka: Anna Horák Zemanová | Bílá & Černá kostka

Výstavy akčního umění v Bílé a Černé kostce královéhradecké galerie přibližují fenomén tohoto uměleckého proudu. Některé práce představují veřejnosti vůbec poprvé. Sledují především díla spojená s prostorem východních Čech, která však prezentují v kontextu dalších důležitých prací tohoto směru ze sbírek GMU, jež vznikly v českém prostředí.


Černá kostka
V Černé kostce návštěvníci mohou zhlédnout filmy, videa a dokumentace akčního umění ze Sbírky pohyblivého obrazu královéhradecké galerie. Reprezentativní výběr děl představuje tvorbu českých umělců od 70. do 90. let. Zahrnuje surové nahrávky happeningů Milana Knížáka: Kamenný obřad (1971) či Materiálové události (1977), nebo záznam z koncertu Knížákovy skupiny Aktual v Holubíně (1972), pořízený Petrem Prokešem. Prezentuje rovněž filmové pásmo složené ze sedmi performancí umělce Lumíra Hladíka, realizované převážně v krajině.
 
Část výstavy věnovaná body-artu nabízí filmy či videa z akcí, ve kterých autoři pracují s vlastním tělem, jako v případě Rozbíjím své sochy & Pálím své kresby (1983), Autoportrétu (1984) nebo Padání (1985) Tomáše Rullera, Líčení Fata Morgány (1992) a Mezi večeří a snídaní (1992) Jiřího Černického či Manipulace Rudolfa Němce z 80. let. Dále představí také záznamy akcí pořádaných v krajině: Na vrcholu Zebín (1988) a Autodafé Měkkohlavých (1989) Miloše Šejna, Tracing Shadows (1955) Milana Kohouta, Bez názvu (1980) Michala Baumbrucka či akci Pocta Fafejtovi (1972) Zorky Ságlové zdokumentovanou Janem Ságlem.


Bílá kostka
V Bílé kostce jsou představena díla realizovaná převážně ve východočeském regionu, která GMU získala během posledních dvou let v rámci přípravy monografie multimediálního umělce Milana Langera. Tyto práce prozatím nebyly v odborných publikacích dostatečně reflektovány a zůstávaly skryté v osobních archivech autorů a jejich přátel. Vystavená díla zahrnují rozmanité formy akčního umění, jako je performance, happening, body-art či land-art. Současně také představují nejrůznější druhy jejich dokumentace – například foto-performance Karla Milera, dokumentace akce pořízené samotným umělcem jako v případě Jaroslava Richtra či fotografie Zdeňka Merty, zachycující celý průběh happeningů Milana Langera. Vystavené práce mohou dokumentovat také nejrůznější předměty a artefakty použité nebo vzniklé v rámci akcí, jak je patrné například v tvorbě Vladimíra Škody.
 
Výstava v Bílé kostce mimo jiné přibližuje i nepříliš známé propojení východočeského regionu s pražskou uměleckou scénou, které se uskutečnilo v roce 1977 díky královéhradecké výstavě ve Vysokoškolském klubu a následné bytové akci. Té se kromě Milana Langera, Jaroslava Richtra a dalších zúčastnili i Karel Miler, Jan Mlčoch, Petr Štembera a Jiří Kovanda.

výstava

23
-
30

červen


23/06/23–21/01/24
 
Vizuální umělec Tomáš Svoboda vytvořil pro vstupní halu Galerie moderního umění v Hradci Králové multimediální instalaci Silent Disco (2023), ve které hledá odpověď na otázku, co je klíčovým faktorem ovlivňujícím podobu české společnosti v posledních třech dekádách.
 
Příklon k individualismu jako dědictví transformačních 90. let v České republice vede mimo jiné k obtížnému či žádnému řešení palčivých společenských problémů v naší zemi. Pokud má slovo „my“ neustále negativně zabarvený význam odkazující k době státního socialismu, není možné řešit potíže vyžadující širší společenský konsensus, solidaritu, velkorysost. „Já“ vítězí, ale za cenu tance na potápějícím se parketu.
 
Tomáš Svoboda
 
 
 
Tomáš Svoboda (*1974) vystudoval pražskou akademii (AVU). Následně absolvoval doktorský program na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Roku 2006 se stal finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Je spoluzakladatelem pražské galerie Display, vedoucím Ateliéru nových médií I na AVU a jedním z mála českých umělců, kteří se kromě vlastní umělecké tvorby věnují také navrhování architektury výstav. Ve svých volných konceptuálně zaměřených dílech se dlouhodobě zabývá tématem filmu, působením obrazu a textu na jazyk a myšlení lidí. Pracuje s médiem videa, malby, fotografie i performance a jeho dílo zahrnuje rovněž celovečerní filmy.

23
-
30

červen


23/06/23–14/01/24

Kurátor: Jan Florentýn Báchor | Galerie Vladimíra Preclíka

Výstava v Galerii Vladimíra Preclíka GMU představuje sochaře Josefa Škodu jako jednu z osobností, které se umělecky podílely na „budování“ identity Československé republiky. Nový stát si potřeboval zvolit vlastní umělecký jazyk a symboliku, jimiž by se odlišil od rozpadlého Rakouska-Uherska. Vznikaly tak alegorické plastiky na fasádách, pomníky či práce oslavující republiku.
 
Díla osazená ve 20. a 30. letech vzývala českou minulost,
kterou často personifikovaly významné osobnosti. Škodovy práce pro veřejný prostor můžeme vnímat právě v tomto kontextu. V Hradci Králové a jeho blízkém okolí nalezneme přes 10 autorových realizací, které představují pomníky historických figur a tehdy politicky aktivních osobností, alegorické plastiky, anebo skulptury k výzdobě architektury. V jeho tvorbě zaujímají významné místo také pomníky k první a druhé světové válce umístěné v Pileticích, Blešně, Svinarech a na Pouchově.
 
Škoda patřil k nejvyhledávanějším sochařům v Hradci Králové a blízkém okolí, pravděpodobně kvůli umělecké kvalitě zpracování děl i prestiži, kterou získal díky zakázkám, na nichž se podílel architekt Josef Gočár nebo jeden ze Škodových učitelů Jan Štursa. Výstava si klade za cíl poukázat na význam autorovy sochařské tvorby, kterou přispěl ke kultivaci veřejného prostoru Hradce Králové, a představit jeho realizace v širších souvislostech.

výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA