KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

03. května 2024

26
-
5

duben
-
květen


Ahoj všichni z Hradce Králové a okolí! Máme pro vás skvělou novinku! Agáta se rozhodla, že se pustí do objevování nových míst a vyzkouší různé aktivity v Hradci. 

A co víc? Zařídila pro vás atraktivní výhody u některých svých oblíbenců.
Využijte jedinečné příležitosti a objevujte zajímavá místa během Agátina hradeckého týdne, který proběhne od 26. dubna do 5. května. 

Začínáme 26. dubna naším hravým festivalem, který se koná v Knihovně města Hradce Králové, kde kromě zábavy dostanete také speciální leták se seznamem zapojených míst. 

Nezapomeňte se taky přidat k nám do události, kde vám budeme postupně odhalovat, kdo všechno se připojil k prvnímu ročníku Agátina hradeckého týdne!

https://www.agatinsvet.cz/blog/agatin-hravy-festival-2024-hradec-kralove/

27
-
5

duben
-
květen


Možná jste si toho všimli, ale nejsme stejní. Říká se, že protiklady se přitahují, jenže různost se po čase může stát něčím, co nás rozděluje a vede k nepochopení. A pokud se nám do vztahu narodí děti, tak k našim dvěma originálům přibydou ještě originály další. Rádi bychom vás pozvali na letošní 20. ročník Family festu – „Nejsme stejní, jak milovat navzdory rozdílnosti“, kde se podíváme na to, že různost nás nemusí rozdělovat, ale může být opravdovým kořením pro naše vztahy.
Family fest je festival, který přináší nadčasové a praktické rady do našich manželství, rodinného života i vztahů kolem nás. Family festem nás provede Tereza Toušková s dvěma nedělními přednáškami – "MANŽELSTVÍ = ROZDÍLNOST2 a RODINA = ROZDÍLNOST na entou“. Family fest nejsou ale jen přednášky v kině Biocentral, ale i další doprovodné aktivity. Letos se můžeme těšit na dva semináře, které povede známý lektor a specialista na MBTI typologii Karel Řežábek, výlet pro rodiny, Young Adults quiz a Večer pro manželské páry s vínem a čokoládou.

Pro více informací a registraci navštivte web https://element.cx/ff24

POŘÁDÁ: ELEMENT – SROZUMITELNÁ CÍRKEV | www.element.cx | https://www.facebook.com/elementhradec

Zdroj a další informace
FAMILY FEST 2024

3
-
5

květen

3

květen


Klubík Dráče vás zve do dětského oddělení pobočky v Malšovicích na pohádkový program pro malé děti s rodiči podle našich klasických příběhů.

Parkování kočárků v přízemí.

Přihlášení nutné na malsovice@knihovnahk.cz.

Vstup volný.

3

květen


Podaří se nám rozveselit krtka Josífka? Přijď na to dohlédnout! Další pohodové dětské dopoledne plné čtení, her a tvoření pro nejmenší děti a rodiče.

Počet míst je omezen. Přihlášení nutné na mpa@knihovnahk.cz.

Vstup volný.

3

květen


Zlepšete pohyblivost svých kloubů, rovnováhu,svalové schopnosti i psychickou kondici.
Udržujte svou soběstačnost.

Vhodné pro všechny, kteří už nezvládnou cvičení na zemi.
 
Pátek 10-11 h | Adalbertinum, Hradec Králové
 
Spoluúčastnický poplatek: 60,- Kč
 
Začínáme 2. února 2024, první lekce ZDARMA.
 
Těší se na vás cvičitelka Petra Kočí.

Tel.: 732 564 741 | petrakoci.vsestary@gmail.com
 
Pořadatel: Senior fitnes z.s., Uralská 770/6, Praha 6 | tel.: 281 910 522 | recepce@seniorfitnes.cz | www.seniorfitnes.cz

CVIČENÍ NA ŽIDLÍCH
kurz

3

květen


Horor podle knižního bestselleru slovenského spisovatele Josefa Kariky. Na divokých a mlžných silnicích v pohraničních horách se začne odvíjí děsivý příběh o větrném démonovi a záhadné stařeně v černých pohřebních šatech. Renomovaný režisér Peter Bebjak už podle jiné předlohy Josefa Kariky natočil extrémně úspěšný thriller Trhlina.

3

květen


Když byl Chlapec hodně malý, vyprávěla mu matka legendu o mýtickém opičím králi Hanumanovi, který pomáhal bezmocným, stíhaným útlakem i křivdami. Pak mu přímo před očima matku zavraždí představitelé moci a chlapci dojde, že žádný Hanuman neexistuje. Možná i proto už jako dospělý v masce opičáka obráží nelegální zápasy, kde se nechává do krve ztlouct populárnějšími zápasníky. V těch nejtemnějších uličkách města hledá cestu k „těm nahoře“, kteří mu před lety tak fatálně ublížili. Když ji nakonec objeví, promění se v impozantní a zároveň děsivý nástroj pomsty, jenž ho má zbavit všech stínů z jeho minulosti. Dokáže to sám? A co se s ním stane, až na téhle cestě lemované smrtí dorazí na konec?

3

květen



- astronomická pohádka a hvězdná obloha s živým výkladem lektora

- digitální planetárium

- 60 minut

- pořad vhodný pro diváky od 5 let do 8 let v doprovodu dospělé osoby

Pořad, který je svým obsahem i délkou uzpůsoben pro nejmenší návštěvníky. V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a prohlédneme si souhvězdí. Druhá část programu bude věnována pohádce.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

3

květen


Znali se jako teenageři, teď se znovu utkávají. Stará rivalita ožívá - na tenisovém kurtu i v lásce. Hvězdná Zendaya v hlavní roli nového filmu Lucy Guadagnina (Dej mi své jméno) o umění svádět i jiných hrách.  Ve filmu Rivalové od vizionářského režiséra Luca Guadagnina hraje Zendaya roli Tashi Duncanové, bývalé tenisové šampionky, která se stala trenérkou, jež se neštítí své hry na kurtu ani mimo něj. Manželství se šampionem, který je těsně na konci své kariéry (Mike Faist - West Side Story), Tashiina strategie na manželovo vykoupení nabere překvapivý směr, když se musí postavit vymydlenému Patrickovi (Josh O'Connor – serial Koruna) - svému bývalému nejlepšímu příteli a Tashiině bývalému příteli. Jak se jejich minulost a přítomnost střetávají a napětí stoupá, Tashi se musí sama sebe ptát, co bude stát vítězství.

3

květen


Květnová výzva Do práce na kole se nezadržitelně blíží!
 
V Hradci její začátek oslavíme v pátek 3. května tradiční společnou zahajovací cyklojízdou městem.

Startujeme v 18:00 z Baťkova náměstí (naproti Centrálu). Cíl budou Gayerova kasárna a Bajkazyl, kde můžete po jízdě posedět a osvěžit se. Připojit se můžete i po cestě.
 
Projedeme trasu: Baťkovo náměstí – třída Karla IV. – Dukelská třída – hlavní nádraží – Gočárova třída – ČSA – Šimkova – parkoviště Gayerova Kasárna
 
Když se ztratíte, Jana bude na telefonu 774998333 
 
Takže připravit kola či koloběžky a my se budeme těšit! 

3

květen


Na pozadí příběhu jednoho z nejvýznamnějších extrémních sportovců v historii České republiky Michala Marošiho natočil režisér Martin Vrbický celovečerní dokument o osudu celé generace lidí, která upsala život horským kolům a dalším extrémním sportům. Před kamerou se tak vystřídaly legendy jako jsou Tomáš Slavík, Michal Prokop, Eva Adamczyková nebo Kanaďané Richie Schley a Brett Tippie. Film není pouze portrétem člověka, který stál nesčetněkrát na hraně mezi životem a smrtí, ale zároveň odráží jeho snahu skloubit rodinný život s životem vrcholového sportovce.

3

květen


Revoluce se odkládá na neurčito… Těmito slovy začíná Josef Škvorecký svůj románový debut. Jedno město ve východních Čechách, jeden týden na konci války – do literární historie vstupuje postava Dannyho Smiřického. Danny se o politiku nezajímá. Zajímá se o Irenu. Irena miluje horolezce Zdeňka. Danny troubí smutná sóla v jazzové kapele. Konec války. Osvobození. Likvidace všeho německého. Vítání Rudé armády. Hrdinové nebo zbabělci?

Výpravné představení s živou kapelou na jevišti.

Délka představení: 2:50 s přestávkou.

3

květen


z cyklu hudební ochutnávky

vstupné 250 Kč

3

květen


Trvalo to déle, než rok. Ovšem já tomu nikdy nepřestal věřit, protože vím, že sny se někdy stávají skutečností!
 
3.5. od 19:00 usedne do mého křesla pro hosty jedna z největší hereckých legend poslední dekády. Oblíbený štamgast ze seriálu Hospoda, hlas George Clooneyho, vášnivý malíř a hlavně muž, který už na veřejnosti příliš nevystupuje, přijede do Hradce už 3.5. 2024.
 
Lístky za 390Kč jsou v prodeji v Artičoku a jejich omezené množství. Když se vyprodají, druhé představení už přidávat nebudeme, pokud máte zájem, neváhejte. Prosíme o platbu v hotovosti a částku mít připravenou v co nejpřesnější podobě.

Talkshow Vítka Martince - Jan Kanyza

3

květen


Jakub Bizon Marx, poslední žijící představitel existenciálního folku u nás, si vás srdečně zve na své vystoupení, které se bude konat v ClubCafe Pessoa asi hodinu před setměním, tj. v 19 hod. Přijďte se nechat pobavit i rozesmutnět. Nebo zkusit zelené víno, modrou limču a růžový čaj. Vstupné dobrovolné. Doporučujeme včasnou rezervaci míst na clubcafe.pessoa@ops.cz nebo SMS na 736 472 678. 

3

květen


Už 3/5 v Hradci vypukne další akce z dílny dělej.productions! Program bude nabitý! Čekají vás hned tři jména. a dva křesty:

x rapové duo Laokoon jedou řetěž ke křtu své třetí vydané desky Doping!
x hyperfolk-trapový mezi patry klid vydávají svoje debutové album!
x aby toho nebylo málo, do trojice se přidá popově experimentální elektonické duo Blue Uandi

3

květen



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Cesta ke hvězdám

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Cesta ke hvězdám.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

3

květen


- domovní schůze, která o naší společnosti prozradí mnohem víc, než by nám bylo milé. Satirická komedie v režii Aleše Dvořáka.

Omezená kapacita míst.

3

květen


V akcí nabytém snímku Kaskadér (v originále The Fall Guy) sledujeme profesionálního kaskadéra Colta Seaverse (Ryan Gosling), který dostává neobvyklou zakázku. Musí najít slavného herce Toma Rydera (Aaron Taylor-Johnson), jenž se náhle ztratil během natáčení vysokorozpočtového akčního filmu. Kdykoliv jindy by od něčeho takového dal Colt ruce pryč, nyní však nemá na výběr - režisérkou filmu je totiž jeho bývalá přítelkyně Jody (Emily Blunt) a případný neúspěch by mohl ohrozit její kariéru. Neochotně tedy zakázku přijímá, aniž by tušil, že právě proti sobě poštval gang nebezpečných zabijáků…

3

květen


Hirajama pracuje jako uklízeč toalet v Tokiu. Žije spokojeně ve své pečlivě sestavené rutině a volný čas tráví čtením knih, poslechem starých rockových kazet nebo focením na svůj analogový fotoaparát. Ze životní harmonie ho vyruší série nečekaných setkání, která postupně odhaluje střípky z jeho minulosti. Proslulý režisér Wim Wenders (Nebe nad Berlínem) se triumfálně vrací s poetickým filmem o hledání krásy ve zdánlivých maličkostech. Představitel hlavní role, Kódži Jakušo, byl na festivalu v Cannes oceněn za Nejlepší mužský herecký výkon.

3

květen


Peneři Strýčka Homeboye opět na tour!
 
Jarní klubová sezona klepe pomalu klepe na dveře a to znamená jediný, že kapela PSH vyráží po zimní pauze na další část svojí Nekonečný tour!
Přes podzim odjeli krásných 17 koncertů, ze kterých se 12x povedlo vyprodat! Teď je čas se zase vrátit do temnýho prostředí klubu a dojet jarní část klubovýho turné před letními festivaly. Můžete čekat naprosto legendární diktát a samozřejmě i nějaký ty fyzický nosiče a merch pokud byste chtěli udělat radost sobě nebo někomu jinýmu, po koncertech meet & greet u merch stánku. Zažijte Nekonečnou tour s PSH právě teď.
 
Celá tour je "Powered by Corona"
Další partneři tour jsou Radio Spin.

3

květen


Zadrnkáme vám různé hudební styly od acid techna po deep dubstep.

DJs:
- Tuulacult
- YAN
- Jan Grňo

Vstupné: 100 Kč. 

Cyklo Rave

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

8
-
26

říjen
-
květen


08/10/23–26/05/24

kurátor: Tomáš Kolich | Prostor

Výstava Hledá se mistrovské dílo prezentuje více než 250 obrazů ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Cílem výstavy je porovnat kánon českých (respektive československých) dějin umění s vkusem soudobého publika.
Hledá se mistrovské dílo
výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátorka: Nina Moravcová | Černá kostka
Autoři: Jana Bernartová, Milan Guštar, Ivan Chatrný
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Galerie moderního umění představuje ve výstavním prostoru Černá kostka aktuální tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (*1983). Autorčiny velkoformátové výšivky Rastr NULA #heroine II (2020–2021) z cyklu Parametrická digitální struktura prezentuje v kontextu děl Ivana Chatrného (1928–1983) a Milana Guštara (*1963) ze svých sbírek – Guštarovy audiovizuální instalace Abacus z let 2002 až 2013 a Chatrného Orchestrálních kompozic z přelomu 60. a 70. let. Obě zmíněné osobnosti měly pro Janu Bernartovou v různých fázích její tvorby zásadní význam. Zatímco grafické listy Ivana Chatrného pro ni už v době studií představovaly jeden ze stěžejních podnětů v úvahách o strukturách, práce Milana Guštara jsou pro autorku se zázemím v nejmodernějších technologiích fascinující především svým širokým mediálním přesahem.
 
Výstava Diferencované struktury má formu komorního mezigeneračního rozhovoru rámovaného tématem struktury. Výběr děl trojice tvůrců tří různých generací přináší různorodé pohledy na toto téma. Zároveň klade důraz na široký „mediální záběr“ od klasické grafické techniky sítotisku přes objekt až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Činí tak ve snaze nabídnout podnětný a vizuálně atraktivní způsob poznání jedné z neopomenutelných tendencí v umění uplynulých 50 let – racionálně orientované umělecké tvorby vycházející z reflexe matematických principů. Ačkoliv by se volba prezentovaných děl mohla na první pohled zdát založená pouze na formálních východiscích (repetetivní řazení vybraných prvků do podoby struktur či rozvíjení principu sériovosti), cílem výstavy je poukázat na jejich obsahovou vrstevnatost i aspekty, které do současného výtvarného umění vnáší práce s nejmodernějšími technologiemi.
 
Výstavní projekt byl realizován v rámci rezidenčního programu GMU. Sleduje možnosti prezentace současného umění formou kontextualizace na základě mezigeneračního dialogu. Tuto strategii rozvíjí prostřednictvím cílené práce se sbírkovými předměty.

výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátor: Jiří Sirůček | Bílá kostka
V dialogu s Mikulášem Medkem
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava KORPSEPUNX: stress prosthetics, kterou Olbram Pavlíček připravil v prostoru Bílé kostky královéhradecké galerie, představuje autorovy nejnovější sochy, grafiky a kresby, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů. Pavlíček podrobuje estetické analýze zařízení, symboly a nástroje, které známe z každodenních aktivit a ukazuje, jak se za komfortní ergonomikou, matematicky přesnou personalizací či důmyslnou vizualitou skrývají nekompromisní nároky, často proměňující samotnou lidskou integritu. Člověk totiž v rámci konzumně definovaných technologických prostředí nemá kontrolu nad „svým“ načiním, ale naopak se musí přizpůsobovat designovaným rozhraním nelidských objektů. Pavlíček tato témata rozpracovává dlouhodobě v rámci výstavní série KORPSEPUNX, v níž skrze různé tvůrčí formáty zkoumá účinky, jimiž na jednotlivce působí komplexní systémy současné společenské moci.
 
Pavlíčkova tvorba se na výstavě dialogicky setkává s dílem Mikuláše Medka, nazvaným Pokus o portrét markýze de Sade III (1969), ze sbírky královehradecké galerie. Medek, podobně jako Pavlíček, sleduje existenciální podmínky své doby a s kritickým nadhledem ztvárňuje individuální (často nejasné, absurdní či surreálné) dopady technologicky organizované společnosti. Oba umělci svébytně ukazují, že (post)industriální (post)moderna vystavuje člověka tak silnému tlaku, že se pod jeho účinky neohýbají pouze individuální emoce, ale dochází i k (de)formaci samotných životních funkcí a těl.
 
Olbram Pavlíček (*1993) získal bakalářský titul v Ateliéru supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde také absolvoval magisterský program v Ateliéru malby pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného. Jeho tvorba se pohybuje mezi sochou, kresbou a grafikou a skrze analýzu současné „korporátně-industriální“ estetiky rozkrývá způsoby, jimiž design průmyslově vyráběných technologií a produktů ovlivňuje niterné prožitky i tělesnou integritu člověka(-uživatele). Olbram Pavlíček svá díla uvedl jak v řadě českých etablovaných galerií (City Surfer Office, Praha; Berlínskej Model, Praha; Galerie PAF, Olomouc; Galerie NTK, Praha), tak v rámci mnoha zahraničních institucí (Funkhouse Berlin, Berlín; HotDock Project Space, Bratislava; Werkschauhalle, Lipsko; Fotopub Project Space, Lublaň). Je také jedním ze zakladatelů mezinárodně působícího umělecko-kurátorského uskupení Proto Gallery Systems.

výstava

16
-
2

únor
-
září


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

13
-
24

březen
-
květen


Bořivoj Borovský - malíř, grafik, pedagog. Narodil se v Poličce 19. července 1933. V letech 1954 až 1958 studoval na Vysoké škole pedagogické v Praze. Více než třicet let učil malbu studenty výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové, kde byl v roce 1990 jmenován docentem pro obor malba. Zemřel v roce 2012. Pojmenováním galerie po této významné osobnosti, která ovlivnila svou výukou a tvorbou velkou řadu budoucích učitelů, chceme vzdát čest památce Bořivoje Borovského a neustále připomínat jeho jméno a tvorbu.

Vernisáž výstavy a pojmenování se uskuteční 13. 3. 2024 od 17:00. Výstava je přístupná od pondělí do čtvrtka od 14:30 do 19:30.
Bořivoj Borovský - Rovnováhy
výstava

22
-
31

březen
-
květen


Nikola Kopp Lourková (*1996, Hradec Králové) studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Jiřího Davida, studia pak zakončila na témže ústavu v ateliéru Jiřího Černického. 
 
Malířka Kopp Lourková představí své poslední obrazy, které od abstraktních kompozic s výrazným gestickým akcentem tendují k metafyzické figurální naraci. 
 
Nikola je malířkou, která se vyznačuje sebevědomým projevem, tak typickým pro její, právě se etablující, generaci. Její obrazy, pevně a velkoryse vystavěné, nezastřou vědomou inspiraci různými modernistickými vzory, malířka však usiluje o osobitou syntézu, která osciluje mezi metafigurativním a prostorově abstrahujícím zobrazením. Ve svých dílech inklinuje k metafyzické expresi, která by se s jistou nadsázkou mohla také charakterizovat jako post-post-surrealizující malba.

Nikola Kopp Lourková v galerii WTG představuje svou nejčerstvější tvorbu. Metafyzické zachycení osobních myšlenek dynamicky reprodukuje skrze geometrické tvary, figury a symboly. Ačkoliv mohou některé poskládané postavy působit chladně až roboticky, skrývají v sobě silný emocionální vhled. Obecně poplatné symboly jako hodiny, váhy či baterka jsou zcela jasnými signály autorčiných hodnot. Na jejích plátnech dochází k procesu rozpadu, analýzy a následného skládání příběhu. Vznikají tak surreálně laděné situace narážející na koloběh života. Shodou okolností se malířka v době příprav výstavy vyrovnávala s odchodem milovaného zvířete a zároveň příchodem nového života. Výstava Soroboru divákovi ukazuje důležité milníky i cyklickou podstatu požírače ocasu - soroboru - uroboros - nekonečného návratu. 

Nikola Kopp Lourková - Soroboru
výstava

1
-
5

duben
-
květen


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

1
-
15

duben
-
květen


Putovní panelová výstava – Včely a další opylovači

  • Přijďte se podívat na putovní výstavu, kterou zapůjčila Botanická zahrada Přírovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 1. 4.  do 15. 5. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Včely a další opylovači
výstava

5
-
10

duben
-
květen

výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

9
-
15

duben
-
květen


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na duben/květen

9
-
13

duben
-
červenec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na květen\červen\červenec

11
-
10

duben
-
květen


Vernisáž: 11. 4., 17:30
Výstava: 11. 4. - 10. 5.
Přednáška: 30. 4., 17:30
Dáša Ultzenová - Paliativní péče ve fotografii
výstava

12
-
6

duben
-
květen


Vernisáž výstavy se uskuteční 11. 4. od 17:30.

Umělecká díla jsou nabídkou k dialogu. Umělecká díla hodná toho jména ovšem nevyzývají k rozhovoru o banalitách a nevedou se triviální řečí. Už samotný způsob vyjadřování nebývá běžný a každého autora stojí značné a trvalé úsilí. Jako každá řeč se i tato opírá do určité míry o již známé formulace, o rozpoznatelné tvary, zažité barevné vztahy a konfigurace. Při vnímání výtvarných děl nám pak běží hlavou různé náznaky, shody či rozdíly, odkazy na kontexty a na naši kulturní zkušenost. Nicméně propracovaný autorský jazyk vždy svědčí o existenci zvláštního světa, který zrodila imaginace vedená touhou, pochybami, tušením a završená konečným uspokojením. Svět to bývá privátní a v důsledku toho zpočátku i hůře přístupný. Autor takový svět hledá i tvoří, a proto nám může být sdělení o něm cizí, ale s rostoucí mírou osvojení této nové řeči mu začneme rozumět, začne nás pohlcovat a násobit svět náš, obrací nás k dosud nezažitým počitkům, opomíjeným představám, v hloubi uloženým sedimentům naší zkušenosti a v dáli probleskujícím obzorům.
 
Východiskem pro oba autory byla grafika, oba ji ovšem brzy přestali chápat jako imperativ ustálené kategorie. Naopak se jejími inherentními praktikami, jako je množení, přenášení, stlačování či prostupování, nechali inspirovat k postupům, které lze rozšířit i do dalších uměleckých domén, jako je kresba, malba, autorská kniha, objekt a instalace.
 
Jan Měřička vytrvale a citlivě sčítá ozvěny pobývání v čase. Vše se odehrává v průsečíku minulosti a budoucnosti, a jakkoliv se snažíme současností žít, nikdy se jí nemůžeme zmocnit. Odtud možná pocházejí jemné Měřičkovy siluety, které jsou jenom zachvěním v čase, zoufalou snahou uchovat živou a plnou existenci v nezadržitelném proudu překotně uplývajícího času. Poselství to ovšem není tragické, nýbrž hravé a laskavé. Měřičkův svět si je vědom své existenciální křehkosti, kterou však proměňuje v rezonanci intenzity, obejmutím všepropojujícím obzorem.
 
Miloslav Polcar vrství a prostupuje hmoty, které se v efemérním otisku stávají zpřítomněním jadrné a přitom fluidní materie. Zájem o texturu, v různých uměleckých tendencích obnovovaný, je opět uchopený novým způsobem. U Polcara se rozvinul v kosmickou explozi samovznikání. Není to tedy textura apokalyptické hrozby, ale radostného zrození, nedohlédnutelného vrstvení a ukládání, které se vždy stává obnovovaným počátkem. Ponořit se do přelévajících se forem, zježených krakelek a rozplývajících se gejzírů znamená oddávat se životu majícího účel především v sobě samém.
 
Výstava je setkáním dvou světů. Její autoři jsou přátelé, ale také vyhraněné individuality, což je jistě mimo jiné důvodem ocenění, jež se jim za jejich díla dostává. Obracejí se na nás s promluvami, které předpokládají poučeného diváka, kladou nám určité překážky, které musíme překonat, pokud jim chceme porozumět. Ale zůstaňme dychtiví poznat ony jiné způsoby světa, které nám otevřou nové obzory a odkryjí hloubky, jež pak mohou být i naše.

Aleš Svoboda

výstava

13
-
19

duben
-
květen


Výstava  fotografií

Vernisáž se uskuteční 13. dubna od 10:00 a výstava bude k vidění do 19. května.
Hradec Králové trolejbusový
výstava

15
-
31

duben
-
květen


Prodlouženo do 31. 5. 2024.

---

Výstava pivoněk v Zahradě léčivých rostlin (venkovní výstava)

  • Přijďte se podívat na sbírku bylinných pivoněk, která kvete v Zahradě léčivých rostlin FaF UK v Hradci Králové.
  • Nachází se zde přes 100 taxonů bylinných pivoněk (botanické druhy, jejich kříženci a kultivary pivoňky čínské). 
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 15. 4.  do 15. 5. 2024 (prodlouženo do 31. 5. 2024)
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Pivoňky v Zahradě léčivých rostlin
výstava

15
-
17

duben
-
květen


Galerie Na Mostě Farmaceutické fakulty UK otvírá ojedinělou výstavu fotografií Miroslava Holči. Autor prostřednictvím černobílých fotografií rozvíjí svá oblíbená témata – obyčejný i neobyčejný život lidí, portréty, krásu přírody a architektury. Vernisáž výstavy se uskuteční 15. 4. v 16 hodin.

Miroslav Holča se vyučil strojním zámečníkem ve Středním odborném učilišti při národním podniku Strojtex v Meziměstí. Studoval Střední průmyslovou školu strojní v Novém Městě nad Metují v letech 1967 – 1971. Fotografování a zpracování černobílé fotografie se věnoval od útlého mládí. V počátku to byla hlavně portrétní fotografie, postupem času i přírodní scenérie a příběhy ze života obyčejných lidí, které zaznamenával prostřednictvím motivů z jejich prostředí. Neustále se snažil o zdokonalení kompozice a světla. Rozvoj barevné a digitální fotografie a možnost volného cestování znamenal jeho posun k reportážní fotografii. Jejím prostřednictvím dál rozvíjí svá oblíbená témata – obyčejný i neobyčejný život lidí, portréty, krásu přírody a architektury.

Kdy je galerie otevřena?
  • Pondělí - pátek: 8 - 18 hod.
  • Sobota: 8 - 16 hod.
  • Neděle: 9 - 16 hod.

Miroslav Holča - Černobílá fotografie minulosti
výstava

17
-
13

duben
-
květen


Vernisáž: 17. 4. 17:00

Zdroj a další informace
Barbora Pejšková
výstava

19

duben
-
květen


FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA K VÝROČÍ 20 LET ČR V EVROPSKÉ UNII! 

Od 19. dubna si můžete na náměstí 28. října prohlédnout výstavu k výročí 20 let České republiky v Evropské unii. Jedná se o putovní fotografickou výstavu, která svou cestu republikou započala právě v Hradci Králové. K vidění bude do 19. května. 

výstava

19
-
16

duben
-
červen


Zveme Vás na výstavu do Galerie Ambrož 19. dubna — 16. června 2024 ve Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské,
Ambrožova 729/1, Hradec Králové.
Vernisáž 18. dubna 2024 od 17 hodin hudebně doprovodí Martin Illich.
.
My Karlové - grafické práce Karla Malíka a Karla Halouna.

Karel Malík - hudebník, skladatel, básník, grafik, frontman kapely Echt! K jeho básnickému dílu patří tři sbírky – Vnitřnosti (Julius Zirkus, 2006), Trezor pro Echt... (ANNE Records, 2011) a Chaos (Vetus Via, 2012), na čtvrté autor pracuje. Všechny knihy jsou doplněny jeho vlastními linoryty, které jsou známé pouze z jeho knih a "zní" autentickým hlasem...

Karel Haloun - zabývá se převážně grafickým designem, plakátovou tvorbou, obaly na CD a logotypy. Věnuje se také knižním úpravám (Čs. spisovatel, Mladá fronta, Lidové nakladatelství, Nakladatelství Lidové noviny, Paseka, Svoboda, Kentaur, Maťa, Argo, Volvox Globator, Petrov, Havran, Týnská literární kavárna a Votobia). Je autorem ilustrací (1985 – Cena za ilustraci pro výtvarníka do 35 let), koláží, kreseb, tisků a objektů, spoluautorem interiéru pražské restaurace Kuře v hodinkách, podílel se i na výzdobě pražského Junior klubu Na chmelnici. Pracoval na obalech hudebních nosičů pro samizdatovou edici + - zvuk, Panton, Supraphon, Sony Music Bonton, Monitor EMI, BMG, Polygram, Indies, Anne rec., Black Point, Lotos, Wolf rec. a Globus International. Vystavoval doma i v zahraničí. Je členem TypoDesignClubu a nehrajícím členem skupin Jasná páka a Hudba Praha.

Grafiky Karla Halouna budou věnovány 40. výročí památného koncertu kapely Visací zámek na Žofíně.
.
Výstava otevřena pá 15—17 a so—ne 13 —16 hodin,
více na www.ccshhk.cz.
My Karlové
výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

1
-
31

květen


Roska Hradec Králové

Jsme pacientskou organizací, která si dala za cíl pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní důstojný a plnohodnotný život. Předmětem naší činnosti je pořádání cvičení, přednášek, rekondičních pobytů a dalších aktivit. Odborným garantem naší organizace je doc. MUDr. Radomír Taláb, CSc. Za tuto spolupráci velice děkujeme.

Historie projektu 

Naše regionální organizace byla založena v roce 2001. Předsedkyní je Bohuslava Pošmurová, hospodářkou Věra Krejsková, samostatným revizorem Alena Šikýřová.
V současné době máme asi 55 členů.

Naši uživatelé 

Našimi uživateli jsou nemocní s roztroušenou sklerózou. Vzhledem k tomu, že většina z nás má větší či menší problémy s mobilitou, tak je pro nás důležité setkávat se, abychom neztratili kontakt se světem.

Chcete poznat organizaci Roska více? Přijďte dne 30. května od 16 hodin na besedu do informačního centra. Mimo jiné se dozvíte, jak Roska funguje a jak pomáhá lidem.

Beseda a výstava se koná v souvislosti s Mezinárodním dnem roztroušené sklerózy, který připadá na 30. května.

https://www.roskahk.cz/
pacientská organizace Roska Hradec Králové – představení činnosti organizace
koncert

1
-
31

květen


U příležitosti výstavy se dne 16. 5. od 16:30 uskuteční „Setkání nad fotoobrazy“, na kterém vystoupí studenti Konzervatoře Pardubice ze třídy Jiřího Křenka - Amálie Linková a Jan Kubišta.

---

Dana Ludvíčková je svojí profesí hudební pedagožka, sbormistryně a dirigentka. Fotografování se intenzivněji věnuje přibližně od roku 2010, kdy začala zachycovat Přírodu Orlických hor a svoje fotografie zveřejňovat na sociálních sítích.

V roce 2019 se stala členkou Klubu fotografů Nové Město nad Metují spolku Poznávání, kde působí dodnes. Ve své tvorbě se věnuje nadále fotografování Přírody, ale nově také fotografii kreativní. Nápaditě komponuje objekty a s fotografiemi nadále pracuje. Tak vznikají tzv. fotoobrazy, které pozorovateli nabízejí energii, harmonii a poznání (především sebe sama), ale také humor. Za svoji fotografii Plot obdržela v roce 2023 druhou cenu ve Fotografické soutěži o cenu Františka Kupky.

Výstava „FOTOOBRAZY“ je její třináctou autorskou výstavou.

Dana Ludvíčková Ludvida vydala knihu fotografií a textů „Chvilky ke snění“ a každoročně zhotovuje nástěnný kalendář. Její fotografie, aktuality o výstavách a fotoblog najdete na www.ludvida.cz.
 

Dana Ludvíčková - Fotoobrazy
výstava

1
-
31

květen


Nahlédněte pod pokličku toho, jak vypadaly rané výtvory umělé inteligence v době jejího rozkvětu.

Výstava obrazů Pavla Švaningera, které vznikly s využitím umělé inteligence v programu Midjourney mezi lety 2021–2023, vás zavede do světa fantazie hned v několika ohledech. Díla vznikala kombinací hesel jako „noční krajina fantasy světa zalitá světlem měst s polární září a hvězdami na obloze“ nebo „archanděl temna bez tváře“.
 
Výstava je přístupná v otevírací době pobočky.
výstava

1
-
31

květen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na květen

1
-
31

květen


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na květen

1
-
31

květen


změna programu vyhrazena
ZUŠ Habrmanova - květen

2
-
28

květen
-
červen


Výstava maleb, keramiky a dřevořezeb účastníků umělecké akademie pro seniory. Akademie je projekt ZUŠ Habrmanova, který trvá již čtvrtým rokem.

Slavnostní zahájení výstavy bude 2. května od 11:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

květen
-
červen


Jestliže má umělá inteligence vliv na to, jak se lidé chovají a jak přemýšlejí, může mít nějaký́ vliv také na duši člověka? Umělá inteligence dnes úspěšně napodobuje celou řadu činností, které byly ještě donedávna považovány výhradně za doménu lidí. V mnoha ohledech člověka dokonce překonává. To nás nutí znovu se podívat do zrcadla a ptát se, kým jsme.

Spolufinancováno EU.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

květen
-
červen


Díky novým kreativním nástrojům umělé inteligence může každý z nás snadno vytvářet působivé originální obrazy, literární nebo hudební díla. Co vznikne, když dáme tyto nástroje do rukou studentům základních a středních škol?

Spolufinancováno EU.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA