KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

21. května 2024

21

květen


The family goes on holiday to the sea in grandfather's old caravan. The caravan has always been called the Beetle. The Adriatic seems within reach. Many surprises and unexpected experiences await them during their adventure. But no disaster will spoil their dream holiday.

21

květen


Kdo mně pomůže, když mně věk nedovolí zvládat běžné věci? Kdo pomůže mým blízkým, když už jsou příliš unavení?
 
Ať už potřebujete zajistit svým blízkým pravidelné stravování či úklid, doprovod k lékaři, zdravotní péči v prostředí domova, krátkodobý pobyt v zařízení s profesionální péčí nebo dlouhodobou nepřetržitou pomoc, máme pro vás řešení.
 
Přijďte se seznámit se službami přímo se zástupci provozovatelů jednotlivých sociálních služeb z Hradce Králové. Ti vám představí všechny možnosti podpory i způsob, jakým na sebe navazují a doplňují se. Zástupců města se můžete zeptat na možnosti a způsob čerpání příspěvku na péči a další druhy finanční i nefinanční podpory.
 
Vstup volný. 
 
Spolufinancováno EU.

21

květen


Beseda se spisovatelkou a novinářkou, která v současnosti žije střídavě v Itálii, USA a České republice, kde se v hudebním průmyslu věnuje také managementu rockových kapel. 

Je autorkou např. románu Poslední kubánské pomeranče (2012), thriller Anglická zahrada (2020) či dvoudílné série pro děti Upíří storky (2014). Za detektivní příběh ze Šumavy Prameny Vltavy (2021) získala Cenu Johanna Steinbrenera. Vloni jí vyšel u nakladatelství Host nový román U severní zdi inspirovaný osudy dětských obětí komunismu a u nakladatelství Motto kniha humorných příběhů z rockového podsvětí Na plný koule. Na besedě se můžeme dozvědět i o její novém hororovém příběhu ze Šumavy Ignis Fatuus.
Zavítejte na besedu s touto osobností literárního světa.

V rámci akce bude prodej autorčiných knih s 10% slevou ve spolupráci s knihkupectvím Kosmas.

Předprodej vstupenek je zahájen 2. 4. 2024, k dostání na infopultu ústřední budovy ve Wonkově ulici, v informačním centru HK a na www.hkpoint.cz.

Vstupné 70 Kč.
 
Spolufinancováno EU. 

21

květen


Byla zjevením a jedním z největších pěveckých talentů 21. století. Mohla dokázat neuvěřitelné věci. Ale nestihla to. Ve filmu Back To Black prožijete krátký, ale o to intenzívnější životní příběh Amy Winehouse. Dva lidé měli zásadní vliv na život a kariéru Amy Winehouse (Marisa Abela). Tím prvním byla její babička Cynthia (Lesley Manville), svérázná, oduševnělá a originální žena, která jí předala svou živočišnost, lásku k jazzu, touhu jít vždycky vlastní cestou a nedělat na ní kompromisy. Tím druhým člověkem byl její přítel Blake (Jack O'Connell). Život s ním připomínal jízdu na hodně zběsilé horské dráze, během níž si Amy osvojila pár nepříjemných závislostí. Paradoxně v nejsložitějším období svého života, v době, kdy o oba tyhle opěrné body přišla (babička zemřela na rakovinu plic a s Blakem se rozešla), vznikla její zásadní deska „Back to Black“, která patří k tomu nejlepšímu, co v hudbě 21. století prozatím vzniklo. Amy se díky ní stala superhvězdou, dala se znovu dohromady s Blakem, ale pozornost celého světa, které se ji dostávalo, neměla tahle možná až příliš křehká holka šanci ustát, i když se o to snažila a málem se jí to podařilo.

21

květen


Dobrodružná plavba na vlnách blues s příměsí punku.

Námět: Mark Twain
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scéna: Kamil Bělohlávek
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají:Barbara Jarkovská Humel, Dominik Linka, Milan Žďárský, Milan Hajn, Jan Čipčala

Huckleberry Finn je mladý chlapec, který se vymyká. Chtělo by se říct, že má problém se přizpůsobit svému okolí, ale to by nebyla tak docela pravda. On se o to totiž ani nijak nesnaží. Jde svou vlastní cestou, někdy se spálí, někdy z ní sejde, lituje ale jen málokdy. Jednoho dne pak shoda různých okolností spojí jeho osud s osudem uprchlého otroka Jima a tato nepravděpodobná dvojice se vydává na společnou plavbu po Mississippi. Plavbu, která je jedním velkým obrazem útěku za svobodou. Jak se ale ukáže, stát se svobodným neznamená jen zbavit se útlaku a ústrků, ale možná taky vlastních předsudků.

Autorská inscenace opírající se o motivy slavného románu Marka Twaina, který je považovaný za jeden ze zakladatelských titulů tradice velkých amerických románů. Inscenace tematicky navazuje na dva předchozí tituly od téhož inscenačního týmu, Bílého tesáka a Cestu, a tvoří s nimi ucelenou trilogii dobrodružných příběhů o svobodě inspirovaných velkými díly americké literatury.

21

květen


Přednáška
Co se děje po smrti? Tato otázka nikdy nepřestane lidstvo fascinovat. Tibetská kniha mrtvých popisuje cesty, kterými se lidská duše po smrti ubírá. Smrt není jistě koncem života, ale jeho pokračováním, s novými výzvami i příležitostmi.
Kde: Nová Akropolis, třída Karla IV. 641, Hradec Králové
S podporou města Hradec Králové.

21

květen


Mezopotámie, dnešní Irák, je místem, kde se zrodila naše civilizace. Najdeme zde spoustu věcí, které se dají označit termínem "nejstarší." Například nejstarší písmo, nejstarší spisovatelka, nejstarší popis válečných událostí nebo dokonce nejstarší reklamace a hospoda.
 
Přijďte se na přednášce archeologa, badatele a prezentátora Jaroslava Doležela přesvědčit o tom, že i když nás od starodávných obyvatel Mezopotámie dělí úctyhodných 5 000 let, jsou jejich radosti a starosti velmi podobné těm našim. Rád se s vámi podělí nejen o své znalosti historie, ale také o zkušenosti z dnešního Iráku, který navštívil. Rovněž pro vás připraví malé pohoštění inspirované starodávnými i moderními recepty ze země mezi dvěma řekami.
 
Vstupné 200 Kč. Nezbytná rezervace míst na e-mail clubcafe.pessoa@ops.cz nebo sms na číslo 736 472 678.

21

květen


Sophie žije pohodlný, byť trochu nudný život se svým partnerem Xavierem. Dokud nepotká Sylvaina, ani jí nenapadne, že v jejím životě chybí vášeň. Při náhodném střetu profesorky filozofie a pohledného stavaře však nejen že přeskočí jiskra, ale vzplane celý les. Sophie je brzy postavená před rozhodnutí, zda dát přednost svému srdci, nebo intelektu. Sophiina volba tentokrát znamená: raději zemitého sexy řemeslníka se sklony k rasismu, nebo salónního intelektuála, ze kterého oheň nevykřešeš, ale nemusíš se za něj stydět před přáteli...? Inteligentní romantická komedie quebecké režisérky a herečky Monii Chokri přináší dojemnou a vtipnou podívanou, kde se Platón a Schopenhauer užasle potkávají s červenou knihovnou.

21

květen


Filmový kvíz v nejlepším kině v Hradci Králové by si neměl nechat ujít žádný pořádný kinofil! Pravidelně jednou do měsíce se na vás budeme těšit v našem baru. Své filmové znalosti si prověříte během pěti napínavých kol o deseti tématech. Kromě dobrého pocitu z výhry na vás čekají velmi sympatické ceny. Minimální počet hráčů v týmu jsou 2. Maximální počet je 6. Kapacita je omezena na 30 účastníků. Tak s přihlášením dlouho neotálejte.

21

květen


Příběh o mentálně postiženém muží, jehož cesta za získáním vytoužené inteligence je spjata s osudem laboratorní myši Algernon v režii Aleše Dvořáka
 
Matěj Hromádka • Jana Housková • Michal Blažík • Vojtěch Houska

Režie Dvořák Aleš
 
PREMIÉRA 24. 04. 2024

21

květen


Máte rádi překvapení? Věříte dramaturgům kina, že vás dokáží příjemně překvapit? Když přijmete naši hru a zkusíte „Bio Central naslepo“, nebudete do poslední chvíle vědět, na jaký film jste se vypravili. Zato budete mít jistotu, že zaplatíte přesně takovou částku, jakou sami uznáte za vhodné. Předem totiž neplatíte nic. Po projekci pak dostanete možnost ocenit čerstvě nabytý zážitek částkou, kterou si sami určíte. A ještě jednu jistotu máte – pokud přijdete a zjistíte, že jste promítaný film už viděli, vykompenzujeme vám takovou ztrátu času jedním pivem zdarma. Jdete do toho?

21

květen


V akcí nabytém snímku Kaskadér (v originále The Fall Guy) sledujeme profesionálního kaskadéra Colta Seaverse (Ryan Gosling), který dostává neobvyklou zakázku. Musí najít slavného herce Toma Rydera (Aaron Taylor-Johnson), jenž se náhle ztratil během natáčení vysokorozpočtového akčního filmu. Kdykoliv jindy by od něčeho takového dal Colt ruce pryč, nyní však nemá na výběr - režisérkou filmu je totiž jeho bývalá přítelkyně Jody (Emily Blunt) a případný neúspěch by mohl ohrozit její kariéru. Neochotně tedy zakázku přijímá, aniž by tušil, že právě proti sobě poštval gang nebezpečných zabijáků…

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

8
-
26

říjen
-
květen


08/10/23–26/05/24

kurátor: Tomáš Kolich | Prostor

Výstava Hledá se mistrovské dílo prezentuje více než 250 obrazů ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Cílem výstavy je porovnat kánon českých (respektive československých) dějin umění s vkusem soudobého publika.
Hledá se mistrovské dílo
výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátorka: Nina Moravcová | Černá kostka
Autoři: Jana Bernartová, Milan Guštar, Ivan Chatrný
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Galerie moderního umění představuje ve výstavním prostoru Černá kostka aktuální tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (*1983). Autorčiny velkoformátové výšivky Rastr NULA #heroine II (2020–2021) z cyklu Parametrická digitální struktura prezentuje v kontextu děl Ivana Chatrného (1928–1983) a Milana Guštara (*1963) ze svých sbírek – Guštarovy audiovizuální instalace Abacus z let 2002 až 2013 a Chatrného Orchestrálních kompozic z přelomu 60. a 70. let. Obě zmíněné osobnosti měly pro Janu Bernartovou v různých fázích její tvorby zásadní význam. Zatímco grafické listy Ivana Chatrného pro ni už v době studií představovaly jeden ze stěžejních podnětů v úvahách o strukturách, práce Milana Guštara jsou pro autorku se zázemím v nejmodernějších technologiích fascinující především svým širokým mediálním přesahem.
 
Výstava Diferencované struktury má formu komorního mezigeneračního rozhovoru rámovaného tématem struktury. Výběr děl trojice tvůrců tří různých generací přináší různorodé pohledy na toto téma. Zároveň klade důraz na široký „mediální záběr“ od klasické grafické techniky sítotisku přes objekt až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Činí tak ve snaze nabídnout podnětný a vizuálně atraktivní způsob poznání jedné z neopomenutelných tendencí v umění uplynulých 50 let – racionálně orientované umělecké tvorby vycházející z reflexe matematických principů. Ačkoliv by se volba prezentovaných děl mohla na první pohled zdát založená pouze na formálních východiscích (repetetivní řazení vybraných prvků do podoby struktur či rozvíjení principu sériovosti), cílem výstavy je poukázat na jejich obsahovou vrstevnatost i aspekty, které do současného výtvarného umění vnáší práce s nejmodernějšími technologiemi.
 
Výstavní projekt byl realizován v rámci rezidenčního programu GMU. Sleduje možnosti prezentace současného umění formou kontextualizace na základě mezigeneračního dialogu. Tuto strategii rozvíjí prostřednictvím cílené práce se sbírkovými předměty.

výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátor: Jiří Sirůček | Bílá kostka
V dialogu s Mikulášem Medkem
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava KORPSEPUNX: stress prosthetics, kterou Olbram Pavlíček připravil v prostoru Bílé kostky královéhradecké galerie, představuje autorovy nejnovější sochy, grafiky a kresby, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů. Pavlíček podrobuje estetické analýze zařízení, symboly a nástroje, které známe z každodenních aktivit a ukazuje, jak se za komfortní ergonomikou, matematicky přesnou personalizací či důmyslnou vizualitou skrývají nekompromisní nároky, často proměňující samotnou lidskou integritu. Člověk totiž v rámci konzumně definovaných technologických prostředí nemá kontrolu nad „svým“ načiním, ale naopak se musí přizpůsobovat designovaným rozhraním nelidských objektů. Pavlíček tato témata rozpracovává dlouhodobě v rámci výstavní série KORPSEPUNX, v níž skrze různé tvůrčí formáty zkoumá účinky, jimiž na jednotlivce působí komplexní systémy současné společenské moci.
 
Pavlíčkova tvorba se na výstavě dialogicky setkává s dílem Mikuláše Medka, nazvaným Pokus o portrét markýze de Sade III (1969), ze sbírky královehradecké galerie. Medek, podobně jako Pavlíček, sleduje existenciální podmínky své doby a s kritickým nadhledem ztvárňuje individuální (často nejasné, absurdní či surreálné) dopady technologicky organizované společnosti. Oba umělci svébytně ukazují, že (post)industriální (post)moderna vystavuje člověka tak silnému tlaku, že se pod jeho účinky neohýbají pouze individuální emoce, ale dochází i k (de)formaci samotných životních funkcí a těl.
 
Olbram Pavlíček (*1993) získal bakalářský titul v Ateliéru supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde také absolvoval magisterský program v Ateliéru malby pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného. Jeho tvorba se pohybuje mezi sochou, kresbou a grafikou a skrze analýzu současné „korporátně-industriální“ estetiky rozkrývá způsoby, jimiž design průmyslově vyráběných technologií a produktů ovlivňuje niterné prožitky i tělesnou integritu člověka(-uživatele). Olbram Pavlíček svá díla uvedl jak v řadě českých etablovaných galerií (City Surfer Office, Praha; Berlínskej Model, Praha; Galerie PAF, Olomouc; Galerie NTK, Praha), tak v rámci mnoha zahraničních institucí (Funkhouse Berlin, Berlín; HotDock Project Space, Bratislava; Werkschauhalle, Lipsko; Fotopub Project Space, Lublaň). Je také jedním ze zakladatelů mezinárodně působícího umělecko-kurátorského uskupení Proto Gallery Systems.

výstava

16
-
2

únor
-
září


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

13
-
24

březen
-
květen


Bořivoj Borovský - malíř, grafik, pedagog. Narodil se v Poličce 19. července 1933. V letech 1954 až 1958 studoval na Vysoké škole pedagogické v Praze. Více než třicet let učil malbu studenty výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové, kde byl v roce 1990 jmenován docentem pro obor malba. Zemřel v roce 2012. Pojmenováním galerie po této významné osobnosti, která ovlivnila svou výukou a tvorbou velkou řadu budoucích učitelů, chceme vzdát čest památce Bořivoje Borovského a neustále připomínat jeho jméno a tvorbu.

Vernisáž výstavy a pojmenování se uskuteční 13. 3. 2024 od 17:00. Výstava je přístupná od pondělí do čtvrtka od 14:30 do 19:30.
Bořivoj Borovský - Rovnováhy
výstava

22
-
31

březen
-
květen


Nikola Kopp Lourková (*1996, Hradec Králové) studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Jiřího Davida, studia pak zakončila na témže ústavu v ateliéru Jiřího Černického. 
 
Malířka Kopp Lourková představí své poslední obrazy, které od abstraktních kompozic s výrazným gestickým akcentem tendují k metafyzické figurální naraci. 
 
Nikola je malířkou, která se vyznačuje sebevědomým projevem, tak typickým pro její, právě se etablující, generaci. Její obrazy, pevně a velkoryse vystavěné, nezastřou vědomou inspiraci různými modernistickými vzory, malířka však usiluje o osobitou syntézu, která osciluje mezi metafigurativním a prostorově abstrahujícím zobrazením. Ve svých dílech inklinuje k metafyzické expresi, která by se s jistou nadsázkou mohla také charakterizovat jako post-post-surrealizující malba.

Nikola Kopp Lourková v galerii WTG představuje svou nejčerstvější tvorbu. Metafyzické zachycení osobních myšlenek dynamicky reprodukuje skrze geometrické tvary, figury a symboly. Ačkoliv mohou některé poskládané postavy působit chladně až roboticky, skrývají v sobě silný emocionální vhled. Obecně poplatné symboly jako hodiny, váhy či baterka jsou zcela jasnými signály autorčiných hodnot. Na jejích plátnech dochází k procesu rozpadu, analýzy a následného skládání příběhu. Vznikají tak surreálně laděné situace narážející na koloběh života. Shodou okolností se malířka v době příprav výstavy vyrovnávala s odchodem milovaného zvířete a zároveň příchodem nového života. Výstava Soroboru divákovi ukazuje důležité milníky i cyklickou podstatu požírače ocasu - soroboru - uroboros - nekonečného návratu. 

Nikola Kopp Lourková - Soroboru
výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

9
-
13

duben
-
červenec


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na květen\červen\červenec

15
-
31

duben
-
květen


Prodlouženo do 31. 5. 2024.

---

Výstava pivoněk v Zahradě léčivých rostlin (venkovní výstava)

  • Přijďte se podívat na sbírku bylinných pivoněk, která kvete v Zahradě léčivých rostlin FaF UK v Hradci Králové.
  • Nachází se zde přes 100 taxonů bylinných pivoněk (botanické druhy, jejich kříženci a kultivary pivoňky čínské). 
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 15. 4.  do 15. 5. 2024 (prodlouženo do 31. 5. 2024)
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Pivoňky v Zahradě léčivých rostlin
výstava

19
-
16

duben
-
červen


Zveme Vás na výstavu do Galerie Ambrož 19. dubna — 16. června 2024 ve Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské,
Ambrožova 729/1, Hradec Králové.
Vernisáž 18. dubna 2024 od 17 hodin hudebně doprovodí Martin Illich.
.
My Karlové - grafické práce Karla Malíka a Karla Halouna.

Karel Malík - hudebník, skladatel, básník, grafik, frontman kapely Echt! K jeho básnickému dílu patří tři sbírky – Vnitřnosti (Julius Zirkus, 2006), Trezor pro Echt... (ANNE Records, 2011) a Chaos (Vetus Via, 2012), na čtvrté autor pracuje. Všechny knihy jsou doplněny jeho vlastními linoryty, které jsou známé pouze z jeho knih a "zní" autentickým hlasem...

Karel Haloun - zabývá se převážně grafickým designem, plakátovou tvorbou, obaly na CD a logotypy. Věnuje se také knižním úpravám (Čs. spisovatel, Mladá fronta, Lidové nakladatelství, Nakladatelství Lidové noviny, Paseka, Svoboda, Kentaur, Maťa, Argo, Volvox Globator, Petrov, Havran, Týnská literární kavárna a Votobia). Je autorem ilustrací (1985 – Cena za ilustraci pro výtvarníka do 35 let), koláží, kreseb, tisků a objektů, spoluautorem interiéru pražské restaurace Kuře v hodinkách, podílel se i na výzdobě pražského Junior klubu Na chmelnici. Pracoval na obalech hudebních nosičů pro samizdatovou edici + - zvuk, Panton, Supraphon, Sony Music Bonton, Monitor EMI, BMG, Polygram, Indies, Anne rec., Black Point, Lotos, Wolf rec. a Globus International. Vystavoval doma i v zahraničí. Je členem TypoDesignClubu a nehrajícím členem skupin Jasná páka a Hudba Praha.

Grafiky Karla Halouna budou věnovány 40. výročí památného koncertu kapely Visací zámek na Žofíně.
.
Výstava otevřena pá 15—17 a so—ne 13 —16 hodin,
více na www.ccshhk.cz.
My Karlové
výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

1
-
31

květen


Roska Hradec Králové

Jsme pacientskou organizací, která si dala za cíl pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní důstojný a plnohodnotný život. Předmětem naší činnosti je pořádání cvičení, přednášek, rekondičních pobytů a dalších aktivit. Odborným garantem naší organizace je doc. MUDr. Radomír Taláb, CSc. Za tuto spolupráci velice děkujeme.

Historie projektu 

Naše regionální organizace byla založena v roce 2001. Předsedkyní je Bohuslava Pošmurová, hospodářkou Věra Krejsková, samostatným revizorem Alena Šikýřová.
V současné době máme asi 55 členů.

Naši uživatelé 

Našimi uživateli jsou nemocní s roztroušenou sklerózou. Vzhledem k tomu, že většina z nás má větší či menší problémy s mobilitou, tak je pro nás důležité setkávat se, abychom neztratili kontakt se světem.

Chcete poznat organizaci Roska více? Přijďte dne 30. května od 16 hodin na besedu do informačního centra. Mimo jiné se dozvíte, jak Roska funguje a jak pomáhá lidem.

Beseda a výstava se koná v souvislosti s Mezinárodním dnem roztroušené sklerózy, který připadá na 30. května.

https://www.roskahk.cz/
pacientská organizace Roska Hradec Králové – představení činnosti organizace
koncert

1
-
31

květen


U příležitosti výstavy se dne 16. 5. od 16:30 uskuteční „Setkání nad fotoobrazy“, na kterém vystoupí studenti Konzervatoře Pardubice ze třídy Jiřího Křenka - Amálie Linková a Jan Kubišta.

---

Dana Ludvíčková je svojí profesí hudební pedagožka, sbormistryně a dirigentka. Fotografování se intenzivněji věnuje přibližně od roku 2010, kdy začala zachycovat Přírodu Orlických hor a svoje fotografie zveřejňovat na sociálních sítích.

V roce 2019 se stala členkou Klubu fotografů Nové Město nad Metují spolku Poznávání, kde působí dodnes. Ve své tvorbě se věnuje nadále fotografování Přírody, ale nově také fotografii kreativní. Nápaditě komponuje objekty a s fotografiemi nadále pracuje. Tak vznikají tzv. fotoobrazy, které pozorovateli nabízejí energii, harmonii a poznání (především sebe sama), ale také humor. Za svoji fotografii Plot obdržela v roce 2023 druhou cenu ve Fotografické soutěži o cenu Františka Kupky.

Výstava „FOTOOBRAZY“ je její třináctou autorskou výstavou.

Dana Ludvíčková Ludvida vydala knihu fotografií a textů „Chvilky ke snění“ a každoročně zhotovuje nástěnný kalendář. Její fotografie, aktuality o výstavách a fotoblog najdete na www.ludvida.cz.
 

Dana Ludvíčková - Fotoobrazy
výstava

1
-
31

květen


Nahlédněte pod pokličku toho, jak vypadaly rané výtvory umělé inteligence v době jejího rozkvětu.

Výstava obrazů Pavla Švaningera, které vznikly s využitím umělé inteligence v programu Midjourney mezi lety 2021–2023, vás zavede do světa fantazie hned v několika ohledech. Díla vznikala kombinací hesel jako „noční krajina fantasy světa zalitá světlem měst s polární září a hvězdami na obloze“ nebo „archanděl temna bez tváře“.
 
Výstava je přístupná v otevírací době pobočky.
výstava

1
-
31

květen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na květen

1
-
31

květen


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na květen

1
-
31

květen


změna programu vyhrazena
ZUŠ Habrmanova - květen

2
-
28

květen
-
červen


Výstava maleb, keramiky a dřevořezeb účastníků umělecké akademie pro seniory. Akademie je projekt ZUŠ Habrmanova, který trvá již čtvrtým rokem.

Slavnostní zahájení výstavy bude 2. května od 11:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

květen
-
červen


Jestliže má umělá inteligence vliv na to, jak se lidé chovají a jak přemýšlejí, může mít nějaký́ vliv také na duši člověka? Umělá inteligence dnes úspěšně napodobuje celou řadu činností, které byly ještě donedávna považovány výhradně za doménu lidí. V mnoha ohledech člověka dokonce překonává. To nás nutí znovu se podívat do zrcadla a ptát se, kým jsme.

Spolufinancováno EU.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

květen
-
červen


Díky novým kreativním nástrojům umělé inteligence může každý z nás snadno vytvářet působivé originální obrazy, literární nebo hudební díla. Co vznikne, když dáme tyto nástroje do rukou studentům základních a středních škol?

Spolufinancováno EU.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

6
-
27

květen
-
červen


Šikovné ruce členek Spolku upaličkovaly, uháčkovaly, upletly, usíťovaly, utkaly a dalšími tradičními i méně obvyklými technikami vytvořily spoustu pěkných věcí. Představí vám tu malý průřez svou třicetiletou činností. Ke společné velké háčkované práci přizvaly i veřejnost.
 
Slavnostní otevření výstavy bude 6. května od 17:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

6
-
27

květen
-
červen


Rok 2024 je spojen s připomínkou 160. výročí, kdy Antonín Petrof vyrobil své první křídlo v roce 1864 a tehdy položil základy výroby mistrovských hudebních nástrojů značky PETROF. Studenti Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové se pokusili na tuto mimořádnou událost nahlédnout neotřele a inovativně. Výsledkem prací grafické a textilní tvorby jsou plakáty, tiskoviny a autorské textilie inspirované samotnou značkou.
 
Dovolujeme si vás pozvat na výstavu „VÝROČÍ“. Studenti Katedry výtvarné kulturya textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, zde představí výběr prací grafické a textilní tvorby k oslavám 160. výročí založení mimořádné značky PETROF.
 
Práce vznikly ve spolupráci s PETROF Gallery v Hradci Králové.

výstava

11
-
25

květen


Výroční výstava kurzu For the love of art pod vedením Jany Mentbergerové.

Vernisáž v sobotu 11. 5. od 18:00.
výstava

15
-
17

květen
-
červen


Výstava k vidění od 15. 5. do 17. 6. 2024.
Josef Bavor: Spirála života
výstava

16
-
25

květen
-
červen


Výstava obrázků plných barev, které nakreslily děti mateřských škol v rámci výtvarné soutěže MŠ Kamarád na téma Příběh kapky vody.
Vernisáž výstavy, která se uskuteční 16. 5. od 16:30, bude spojená s vyhodnocením soutěžních prací a slavnostním předáváním cen zúčastněným školám.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

20
-
31

květen
-
srpen


Panelová výstava o jedovatých rostlinách, kterou poskytla Botanická zahrada hl. m. Prahy Ve spolupráci s Unií botanických zahrad ČR.
Jedovatá sezóna

20
-
14

květen
-
červen


Výstava probíhá od 20. 5. do 14. 6. 2024 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy 20. 5. v 16:00 hodin.
Tradiční výstava výtvarné tvorby (od malby a kresby, koláží, grafiky, fotografií po batiku, drhání, výrobu bižuterie a keramiku) zaměstnanců, studentů a dětí zaměstnanců.
 
Pořádá Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea ve spolupráci se ZO VOS.

47. výstava prací zaměstnanců a studentů, 39. výstava prací jejich dětí - Memoriál prof. Haise
výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA