KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalednář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Děkujeme za pochopení.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

14. května 2022

1
-
31

květen


Souborná výstava loutek, kostýmů a scénografie, určená především dětem všech věkových kategorií, zmapuje více než třicet let tvorby divadelního scénografa a režiséra Marka Zákosteleckého. Bude možné vidět průřez jeho prací, která zahrnuje návrhy i realizace loutek, kostýmů, scénografie, ale i užité grafiky, ilustrace a volné tvorby. Marka Zákosteleckého s Hradcem Králové spojuje téměř dvacetiletá kariéra v Divadle Drak. Výstava bude obsahovat i autorské herní prvky, které navazují na jeho koncept Labyrintu Divadla Drak.

https://www.muzeumhk.cz/program/kalendar-akci/719/8,10,11/marek-zakostelecky-l-vystava.html


1
-
31

květen


Mottem výstavy by mohlo být: „člověk mění krajinu“.

Změnu krajiny způsobenou člověkem vnímáme převážně negativně. I silně narušená místa však mohou být útočištěm pro ohrožené organismy. Člověk na jedné straně přírodu ničí, na druhé ji vytváří.
 
Výstava bude pro svou mezioborovost vhodná pro žáky a studenty všech stupňů škol. Zaměří se na vybraná témata z oblastí biologie, geologie a ekologie. Hlavní myšlenkou výstavy je, že těžební aktivity mohou za určitých okolností přírodě prospívat. Možná vás překvapí, že nemusí být vždy žádoucí vracet lokality po těžbě do původního stavu, a že ochrana přírody může dokonce šetřit peníze a nemusí omezovat hospodářské aktivity člověka, jak se obecně předpokládá.

https://www.muzeumhk.cz/program/kalendar-akci/709/8,10,11/spoust-plna-zivota-priroda-mist-narusenych-clovekem-vystava.html


1
-
31

květen


Rada Královéhradeckého kraje uděluje ocenění v oblasti tradičních lidových řemesel od roku 2002. Původní ocenění Zlatý kolovrat a od roku 2017 titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje oceňují tvůrce, kteří ovládají technologické postupy tradiční rukodělné výroby a mnohaleté zkušenosti předávají svým následovníkům. Ocenění je ale také určeno těm, jenž se významnou měrou zasloužili o udržování a rozvoj regionálních tradic lidové kultury a folkloru.

Výstava je také příležitostí k prezentaci materiálů, jako je dřevo, kov, sklo nebo pletiva, i rozmanitých oborů oceněných řemeslníků.

Výstavu doplní pestrý doprovodný program s edukačními aktivitami.

https://www.muzeumhk.cz/program/kalendar-akci/708/8,10,11/mistri-sveho-remesla-vystava.html

1
-
29

květen


Výstava trvá od 24. března  do 29. května.

Mimořádná benefiční výstava přibližuje lidové kroje jednotlivých regionů Ukrajiny, ale také nejvýznamnější liturgické a lidové svátky této země.
 
Současně však nabídne návštěvníkovi pohled na vybrané typické předměty lidového užitného umění této země. Návštěvníci se také dozvědí o světovém kulturním dědictví UNESCO na území Ukrajiny. Nezbytnou součástí výstavy je také stručný přehled základních mezníků dějin ukrajinské státnosti, která se odvíjela, z českého pohledu ne vždy pozorována, ve stínu Ruska a má velice podobný dějinný charakter jako byl v historii vztah Čechů a Němců.
 
Každá z fotografií věrně zachycuje kostým určitého regionu Ukrajiny a pro něj typických ornamentů. Pro vytvoření fotografické série byly shromážděny původní kroje z konce 19. a počátku 20. století a více než 30 kilogramů unikátních ozdob.
Projekt Ke kořenům: Ukrajina krojů a tradic (Щирі) odstartoval v roce 2014 a odborně ho zaštítil Ukrajinský institut historie módy. Zapojili se do něj hvězdy ukrajinského filmu, televize, divadla a hudby, sportovci a návrháři, kteří se nechali vyfotografovat v původních lidových krojích.
 
Kromě rozsáhlé výstavy fotografií byly dosud vydány tři tematické charitativní kalendáře: Ke kořenům; Ke kořenům – Barvy a Ke kořenům – Svátky, jejichž náklad putoval do 28 zemí světa. Výtěžek z prodeje posloužil pro charitativní účely a také k doplnění sbírkových fondů Muzea lidové tvořivosti Mychajla Strutynského (Kosiv, Ivanofrankivská oblast, Ukrajina), Novoajdarského vlastivědného muzea (Novoajdar, Luhanská oblast, Ukrajina) a Národního centra lidové kultury – Muzeum Ivana Hončara (Kyjev, Ukrajina).
Tato expozice představuje snímky z projektů Ke kořenům (Щирі). Barvy (2017) a Ke kořenům (Щирі). Svátky (2019).

Vstupné na výstavu je dobrovolné. Vaše příspěvky do mezimuzejní sbírky "Mince pro Ukrajinu" budu předány organizaci UNICEF ve prospěch ukrajinských dětí zasažených válkou. 
 
Výstava je v českém a anglickém jazyce a doprovodí ji několik veřejných přednášek s tematikou ukrajinské historie a reálií.

https://www.muzeumhk.cz/program/vystavy/1160-ukrajina-kroju-a-tradic.html


1
-
31

květen


Fotografická výstava „Obyčejná krása v podhůří Orlických hor“ přibližuje přírodu v okolí malé obce Mokré na Rychnovsku, očima knihovnice a kronikářky Dagmar Honsnejmanové alias bludičky Mokřinky. Na území obce se nacházejí rozsáhlé mokřiny, lužní les a další místa, která před námi odkrývají obyčejnou krásu fauny a flóry místní krajiny, a vybízejí k procházkám nebo jen k příjemnému posezení v trávě.

---
Dagmar Honsnejmanová, duší knihovnice, kronikářka, webmaster obce Mokré, šéfredaktorka Mokerského zpravodaje, spisovatelka a fotografka. Napsala několik knih – pohádkové příběhy, dějiny obce Mokré, receptář historických i současných receptů obyvatel Mokrého. Ve svém volném čase píše do regionálních médií, českých i zahraničních časopisů. V roce 2016 obdržela titul Žena regionu Královéhradeckého kraje. Za svoji dobrovolnou činnost pro obyvatele obce získala několik cen: Křesadlo, Dobrovolník východních Čech, Zlatá koruna, cena Společnost přátelská rodině, Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje. Je členkou Syndikátu novinářů ČR a jako knihovnice je zapsaná v databázi Národní knihovny Slovník českých knihovníků. 


1
-
29

květen


V květnu vás zveme do galerie Automat na výstavu děl talentovaných neslyšících a nedoslýchavých umělců. Tito mladí umělci tvoří svá díla i navzdory svému sluchovému postižení a svou tvorbou dojímají i informují svět. Chceme Vám proto touto výstavou představit vybraná díla z jejich tvorby. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. Stojí to za to. Výstava potrvá do 29. 5. 2022.

https://www.svkhk.cz/Akce/Vystavy/Clanky/1-29-5-Hradecke-centrum-pro-osoby-se-sluchovym.aspx

1
-
30

květen

2
-
31

květen


Soubor Bílá noc vznikla na vlakovém nádrží v roce 2019, kdy celý kraj zahalila hustá mlha a navodila krásnou světelnou atmosféru. Autorka Eva Stanovská je členka pardubických fotoklubů ALFA a FOPA, absolventka Hradecké fotografické konzervatoře.

https://www.knihovnahk.cz/pro-verejnost/kalendar-akci/eva-stanovska-bila-noc

2
-
31

květen


Výstava fotografií fotoklubu OMEGA. V prostorách galerie ústřední budovy knihovny ve Wonkově ulici budou pod názvem Omega desetiletá vystavovat: Anna Benešová, Jan Bernhard, Monika Ficková, Jana Jarkovská, Miroslava Kinclerová, Tomáš Lelek, Jitka Prausová, Petr Soukeník, David Šimůnek, Marcela Zuchová a Lída Žlábková.

https://www.knihovnahk.cz/pro-verejnost/kalendar-akci/omega-desetileta

2
-
31

květen

2
-
29

květen


TĚŠTE SE NA CELÝ OCEÁN ZAJÍMAVOSTÍ
 
Ponořte se do hlubin světových oceánů. Klidně oblečení!
 
V Auparku totiž budou po celý květen k vidění exponáty oceánských tvorů v životních velikostech, jedna z největších sbírek žraločích čelistí a zubů ve střední Evropě i interaktivní zóna s fotokoutkem a zvukovou stěnou. Tak si pište termín do kalendáře
a plavte k nám!
 
A na jaké tvory u nás narazíte?
Těšit se můžete na hravého delfína, kosatku, vorvaně nebo třeba žraloka.
Pokud by Vás zajímalo, jak to vypadá v oceánu, tak nasadíte virtuální brýle a ponoříte se tak to fascinujícího světa podmořského života . Virtuální brýle budou k dispozici každý den od 13 do 18 hodin.

Exponáty najdete v přízemí a 1. patře centra.

https://www.auparkhradec.cz/akce/vystava-obri-oceanu-v-auparku/

3
-
31

květen


Výstava Střední pedagogické školy v Hradci Králové představuje výtvarná díla všech ročníků. Východiskem žákovské tvorby je samotné UMĚNÍ, které dokazuje, že UM MĚNÍ. Plošné i prostorové výtvarné práce reagují na minulost, současnost a budoucnost prostřednictvím širokého spektra výtvarných technik s využitím nových médií.

5
-
30

květen


Výstava tří autorů - Andrea Uváčiková, Zuzana Bartošová a Zbyněk Janáček. Konsonantní v díle všech tří tvůrců je zájem o vztah dvou a tří rozměrů, o otázku zobrazení a zpětného čtení této zkratky. Jak rozumíme světu a jak o něm můžeme skrze pojmy, znaky a obrazy mluvit a přemýšlet.

https://www.facebook.com/events/727780628262294


5
-
31

květen


Výstava k nedožitým 80. narozeninám mistra kresleného humoru. Výstava potrvá do 20. června a lze ji navštívit
  • pondělí-pátek: 8-18 hod.
  • soboty: 10-18 hod.
http://www.uvuhk.cz/www/front/vyst-clenove/detail/607

https://www.lfhk.cuni.cz/Fakulta/O-fakulte/Zivot-na-fakulte/Galerie-Na-Hrade/Vystava-Vladimir-Rencin/


6
-
29

květen


Udržitelná budoucnost – aktuální téma, na které navazuje již druhá unikátní výstava z produkce společnosti Medialogue s názvem ENERGIE A CIVILIZACE, bude k vidění v květnu v Hradci Králové. Expozice řeší prostřednictvím čtyřiceti témat způsoby využívání energie v historických, společenských, politických a technických souvislostech a nastiňuje jejich možné dopady na naši i budoucí generace. V noci solárně nasvícené panely s fotografiemi a texty nabízejí úvahy a propojení s událostmi napříč časem a jejich dopadem do budoucna. Výstava bude zahájena na náměstí 28. října v Hradci Králové 6. května. K vidění bude do 29. května 2022 zdarma.

Výstava „Energie a civilizace“, která volně navazuje na expozici „Voda a civilizace“, nechává každého diváka zamyslet se nad tím, jak energii využíváme a jak mohou naše chování a postoje ovlivnit naši svobodu, budoucnost i prosperitu. Podle spoluautora a kurátora výstavy Miroslava Bárty lidstvo dosáhlo díky objevování stále nových zdrojů energie dnešní technologické úrovně, která je klíčová i pro zajištění národní bezpečnosti. „Dnes můžeme vidět s veškerou naléhavostí, že otázka zajištění energie a zdrojů byla, je a vždy bude jedním ze základních a výsostně strategických aspektů fungování jakékoli lidské společnosti nebo civilizace. Maximálně možná soběstačnost a dostatek zdrojů jsou limitujícím faktorem vývoje, životní úrovně i svobody každé společnosti. Dnes je tato otázka ještě zásadnější, a to tím spíš, že se kontrola zdrojů stává strategickou otázkou a může významně narušit geopolitický poměr sil. Otázka zajištění objektivně levných zdrojů energie je pro naši budoucnost naprosto zásadní a tato výstava na to jasně poukázala již při svém vzniku v roce 2020,“ říká prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog. 

Další informace o výstavě https://www.hradeckralove.org/assets/Image.ashx?id_org=4687&id_obrazky=85191


6
-
28

květen

6
-
28

květen

13
-
15

květen


13.-15.5. 2022
  • praktický víkendový kurz zaměřený na architekturu a klasickou černobílou fotografii
  • CUA Hradec Králové, Tomkova 139, Hradec Králové + Kuks
  • 8.00 –21.00 hodin
  • Lektor: doc. MgA. Jaroslav Prokop a MgA. Adam Kencki
  • Cena: 1 200,- Kč
https://www.cuahk.cz/akce/velkoformatova-fotografie/

kontakt: Jana Neugebauerová
obor foto a výtvarno
773 133 740
foto@cuahk.cz

13
-
15

květen

14

květen


V sobotu 14. 5. vás zveme na ornitologickou a přírodovědnou vycházku (cca 4 km) do přírodního parku Orlice (zachovalá říční krajina s nivními loukami a slepými říčními rameny). Čeká vás pozorování a určování ptáků podle zpěvu. V případě vhodného počasí bude součástí akce i ukázka odchytu ptáků pro vědecké účely a jejich kroužkování.
Sraz je v 7:00 hod. před hlavním vchodem Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. S sebou dalekohledy a terénní obuv. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Předpokládaný konec je v 11:00 hodin.
 
Vycházku, kterou povede zoolog Libor Praus, pořádá Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové ve spolupráci s Českou ornitologickou společností.

https://www.svkhk.cz/Akce/Dalsi-akce-(Neco-navic---)/Clanky/14-5-Vitani-ptaciho-zpevu-v-Hradci-Kralove.aspx


14

květen


Od 8:00 do 12:00 hodin v ulici Letců u OC ATRIUM v Hradci Králové.

Od jara do podzimu můžete opět zavítat na farmářsko-potravinářské trhy, kde je možné ochutnávat a nakupovat výpěstky a potravinářské výrobky, které prezentují sami producenti. Jejich předností je kladení důrazu na kvalitní suroviny, ekologický způsob zemědělství a tradiční způsoby zpracování surovin.

Další termíny trhů:
 

  • 28. 05. 2022
  • 11. 06. 2022
  • 25. 06. 2022
  • 09. 07. 2022
  • 23. 07. 2022
  • 06. 08. 2022
  • 20. 08. 2022
  • 03. 09. 2022
  • 17. 09. 2022
  • 01. 10. 2022
  • 15. 10. 2022
  • 29. 10. 2022
  • 12. 11. 2022
  • 26. 11. 2022
  • 10. 12. 2022

14

květen


Víte, že z Hradce Králové vysílá rádio právě pro vás? Laďte 90.5, 95.3 nebo 96.5 FM a hlavně se přijďte podívat! V sobotu 14. května 2022 jste zváni na prohlídku i těch nejtajnějších zákoutí Českého rozhlasu Hradec Králové. Od 9:00 do 16:00 hodin vám ukážeme celou naši budovu! Těšíme se na vás!

https://www.facebook.com/events/710133546806143/

14

květen


Spolek lidové tvorby Hradec Králové zve na kurz:

VÝROBKY Z KŮŽE
sobota 14. května 2022 od 9.00 do 14.00 hodin
V budově Adalbertina, učebna č. 69, školné za jednu lekci 150,-Kč pro dospělého, 80,-Kč pro dítě
Pomůcky: kůže, režná nit, jehla, nůžky, korálky,
 
PALIČKOVÁNÍ
sobota 14. května 2022 od9.00 do 14.00 hodin
V budově Adalbertina, učebna č. 69, školné za jednu lekci 150,-Kč pro dospělého, 80,-Kč pro dítě
Pomůcky: herdule, paličky, špendlíky, nůžky, poznámkový blok, háčkovací příze
  
Informace: Monika Lemberková, Tel.: 604 994 913, www.slthk.cz
Výuka je realizována za podpory Statutárního města Hradec Králové

14

květen


Netradiční běžecký závod mezi městy Hradec Králové a Pardubice. 2 starty => 1 cíl

Start v Hradci Králové: Lipky - 50 m od zastávky MHD

https://akce.ph7.cz/hradubicky-beh/


 

14

květen


Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.


14

květen


Interaktivní rodinná výstava inspirovaná utopickými díly Karla Čapka

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský, Tereza Vašíčková
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková, Kamil Bělohlávek, Karel Czech, Jan Čtvrtník, Robert Smolík, Antonín Šilar
Architektonické řešení výstavy: Tereza Vašíčková
Sound design: Jan Čtvrtník
Odborná konzultace: Adam Langer
Lektorský program: Anna Hrnečková, Jana Nechvátalová, Klára Svobodová
Grafické řešení: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štetinová
Spolupráce na instalaci a výrobě: Dílny a technici Divadla Drak

Datum zahájení: 6. 10. 2021
Datum ukončení: 31. 8. 2022


Autorská interaktivní rodinná výstava zabývající se utopickými motivy v díle Karla Čapka navazuje na divadelní inscenaci R.U.R. 2.0 věnovanou příležitosti stoletého výročí prvního uvedení legendárního Čapkova díla.

Výstava vychází z děl Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, R.U.R. a Věc Makropulos. Čapek se ve svém dystopickém díle vyslovuje k tématům, která v jeho době měla nádech sci-fi, ale dnes se po sto letech velmi přiblížila každodenní realitě. Ať už se jedná o věčně hledání dlouhověkosti či dokonce nesmrtelnosti, které získalo novou podobu v genetické manipulaci či postupném přesunu našich životů do virtuálního prostoru, pátrání po nových zdrojích energie, vývoj stále dokonalejších zbraní, automatizaci, robotizaci, umělou inteligenci, hledání udržitelné enviromentální rovnováhy či dnes tolik aktuální ohrožení novými dosud neznámými zdravotními hrozbami, obrazy všech těchto témat lze v Čapkově díle snadno vystopovat. Čapek se jako humanistický autor věřící v lidskou racionalitu ve svých vesměs katastrofických vizích na jedné straně zjevně obdivuje vědecko-technickému pokroku, na druhé straně však zároveň varuje před jeho nezamýšlenými a potenciálně fatálními důsledky. A etické otázky, které tím nastoluje, se ve svém základu nijak neliší od etických otázek, které si musíme klást i dnes.

Naším cílem je dát dětským návštěvníkům příležitost tato témata tvořivě a hravě objevovat. Výstavu proto bude tvořit šest interaktivních instalací počítajících s jejich aktivní účastí, vytvořených šesti různými autory, používajícími různorodé vyjadřovací prostředky a reprezentující odlišné pohledy na společné téma. Autory vystavených objektů a instalací je pět divadelních scénografů – Kamil Bělohlávek, Karel Czech, Robert Smolík, Antonín Šilar, Tereza Vašíčková, a hudební skladatel Jan Čtvrtník. V interaktivních objektech se tak propojí výtvarné vyjadřovací prostředky s divadelností, hravostí a metaforičnost typickou pro loutkové divadlo.

K výstavě vzniknou lektorské programy a workshopy, které tvoří nedílnou součást dlouhodobé koncepce programové nabídky Labyrintu Divadla Drak, kterou je propojování umění a vzdělávání.


14

květen


Pěšky nebo kočárem Hradcem s panem Gočárem

Tak teď už o tom nemusíte jen přemýšlet, ale můžete to skutečně zažít. Nevěříte? Přijďte se sami přesvědčit na některou z prohlídek Hradce Králové, jaké zajímavosti se od pana Gočára dozvíte.

S panem architektem se sejdete u Bílé věže, vstoupíte do kaple sv. Klimenta, která se tak trochu skrývá pod ní, i do katedály sv. Ducha. Projdete si staré město i jeho terasy, podíváte se do Galerie moderního umění a pohlédnete na město z její střechy. Dozvíte se tak mnoho zajímavého o vývoji Hradce Králové od středověku až do doby první republiky. Architekt Gočár vás pak doprovodí k Muzeu, kde končí první část prohlídkové trasy. V kavárně Muzea se můžete občerstvit a popovídáte si o tom, jak vznikl slavný Salon republiky, proč se tak za první republiky začalo Hradci Králové říkat.

Od Muzea pak budete pokračovat dál na druhou část prohlídkové trasy, která je zaměřená na prvorepublikovou architekturu, mimo jiné tak projdete Masarykovo a Ulrichovo náměstí, zastavíte se ve Sboru kněze Ambrože a kolem komplexu Gočárových škol zamíříte na prohlídku Gymnázia J.K.Tyla.

A dál? To už bude záležet na vás a na tom, co ještě byste se od pana architekta chtěli dozvědět.

S architektem Gočárem tak můžete naplnit celý den zábavným poznáváním známých i méně známých míst Hradce Králové, poslechnete si mnoho poutavých příběhů a užijete si také příjemnou procházku s možností odpočinku a občerstvení, a to jak kratší, kdy si můžete dát třeba kávu a zákusek, nebo i delší na oběd.

V ceně vstupenky je návštěva Galerie moderního umění a Muzea východních Čech.

Program končí cca v 18:00, tempo přizpůsobujeme potřebám a přáním skupiny, je proto vhodný i pro seniory a starší děti cca od 12 let.

Potřebujete se na něco doptat? Volejte 777 637 888

14

květen


Zveme všechny malé výtvarníky do ateliéru GMU na Obrazárnu.

VELÍKOVÁ VE SMYČCE
Točíme se dokolečka, tečka, puntík, čárka, tečka.
Smyčka táhne se jak had, kdo má hady taky rád?
Koloběh, čas, rytmus, režim, bez toho by svět nepřežil.
Pohled zpátky, vpřed i dolů, zatočme se v kruhu spolu!
_____________________
Pátek 13/05 | 15:00–17:00 (rodiče s dětmi 3–6 let)
Sobota 14/05 | 10:00–12:00 (rodiče s dětmi 6-10 let)

NUTNOST PŘEDCHOZÍ REZERVACE NA: edukace@galeriehk.cz.
Vstupné pro dítě 40 Kč, doprovod zdarma.
_____________________

14

květen


Blíží se další Férová snídaně. Netradiční oslava Světového dne pro fair trade. Férová snídaně je celorepublikový komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě. Tak vezmi deku, něco férového na zub a doraz před Bajkazyl.

https://www.facebook.com/events/949740662358410

14

květen


Mladý Chicky je jiný než ostatní. Je tak trochu neobyčejný. Narodil se jako napůl kuře a napůl zajíc. Měl štěstí, protože ho jako malého adoptoval král Petr, slavný zaječí dobrodruh. Chicky i přes své odlišnosti chce to, co každý: zapadnout mezi ostatní a mít kamarády. To, že je pořádný nešika, pro něj není žádná překážka. Odvaha a nadšení mu totiž nechybí. Celý svůj život touží zažít pořádné dobrodružství! A jedno opravdu velké na něj právě čeká! Z vězení uprchne největší padouch v Království, Chickyho zlotřilý strýc, který chce krále Petra připravit o trůn. To je pravá příležitost pro Chickyho! Se svými dvěma společníky, jízlivým želvákem Abem a odvážnou odbornicí na bojová umění, skunkem Meg, se neohroženě vydávají vstříc nebezpečí.

14

květen


Závod smíšených dvojic v krásném prostředí městských lesů, při kterém jeden z dvojice běží a jeden jede na kole. Výměna možná kdykoli. Krásný závod se skvělou atmosférou.

Akce proběhne za podpory města Hradec Králové 

https://www.sportvisio.cz/index.php/akce/hradecky-kolobeh

14

květen


Příběh napraveného loupežníka Karaby, jeho odvážné dcery Aničky, trochu nešikovného prince Jakuba a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba. A po letech… Z Jakuba je král, z Aničky královna a rodina se rozrostla o zvídavou princeznu Johanku. Ta nejraději tráví čas u milujícího dědečka Karaby, který se rozhodl věnovat už jenom hrnčířskému řemeslu. Zlotřilí rádcové Lorenc a Ferenc byli vyhnáni z království, potloukají se po světě a hledají místo, kde by mohli znovu začít kout pikle. A mladá, nezkušená královna Julie ze sousedního království se stane vhodným nástrojem jejich pomsty. Že by nastal čas oprášit tajemnou bambitku, která doposud ležela dobře ukrytá a povolat na pomoc loupežníka Karabu? Kdo však ví, kde mu je konec? A není to jenom pohádka pro malou princezničku? Lorenc a Ferenc nastraží na Karabu důmyslnou past. Teď je potřeba spojit síly, aby spravedlnost a láska konečně zvítězily.

14

květen


Závod smíšených dvojic v krásném prostředí městských lesů, při kterém jeden z dvojice běží a jeden jede na kole. Výměna možná kdykoli. Start u rybníku Biřička.

14

květen


Pěšky nebo kočárem Hradcem s panem Gočárem

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, kdyby vám o architektuře a urbanistickém pojetí Hradce Králové vyprávěl sám jeho tvůrce Josef Gočár?

Tak teď už o tom nemusíte jen přemýšlet, ale můžete to skutečně zažít. Nevěříte? Přijdte se sami přesvědčit na některou z prohlídek Hradce Králové, jaké zajímavosti se od pana Gočára dozvíte.

S panem architektem se sejdete u Bílé věže, na kterou můžete i vystoupat, pokud budete chtít. Projdete si staré město i jeho terasy, podíváte se do Galerie moderního umění a pohlédnete na město z její střechy. Dozvíte se tak mnoho zajímavého o vývoji Hradce Králové od středověku až do doby první republiky. Architekt Gočár vás pak doprovodí k Muzeu, kde končí první část prohlídkové trasy. V kavárně Muzea se můžete občerstvit a popovídáte si o tom, jak vznikl slavný Salon republiky, proč se tak za první republiky začalo Hradci Králové říkat.

Od Muzea pak budete pokračovat dál na druhou část prohlídkové trasy, která je zaměřená na prvorepublikovou architekturu, mimo jiné tak projdete Masarykovo a Ulrichovo náměstí, zastavíte se ve Sboru kněze Ambrože a kolem komplexu Gočárových škol zamíříte na prohlídku Gymnázia J.K.Tyla.

A dál? To už bude záležet na vás a na tom, co ještě byste se od pana architekta chtěli dozvědět.

S architektem Gočárem tak můžete naplnit celé dopoledne zábavným poznáváním známých i méně známých míst Hradce Králové, poslechnete si mnoho poutavých příběhů a užijete si také příjemnou procházku s možností odpočinku a občerstvení.

Potřebujete se na něco doptat? Volejte 777 637 888

Vstupenky:
200,- první část prohlídky
200,- druhá část prohlídky
400,- celá prohlídka

Sraz účastníků první části a celé prohlídky je pod Bílou věží v 10:00.
Připojení zájemců o druhou část prohlídky proběhne u Muzea východních Čech ve 12:00.




14

květen


Málokteří hrdinové mají tak špatnou pověst jako Vlk, Had, Tarantule, Piraňa a Žralok. Tihle psanci se tak dlouho hledali, až se našli a dali dohromady tým, pro který je spáchání dokonalého zločinu stejná brnkačka jako vyrazit si v neděli odpoledne na zmrzlinu. Hlavou party je Vlk, Had má na starosti otevírání sejfů, Tarantule je zkušená hackerka, Žralok se umí skvěle maskovat a Piraňa je vztekloun, který pro ránu nejde daleko. Za léta strávená loupežemi všeho druhu získali dojem, že jsou nepolapitelní, jenže i pro ně nakonec bude platit, že se tak dlouho chodí do sejfu pro diamanty, až se zámek zacvakne. Konkrétně máme na mysli zámek na policejní cele. I v téhle prekérní situaci má však pětice zlounů štěstí v neštěstí. Do života jim vstoupí profesor Marmaláda (morče a především klaďas tělem a duší), který má ambiciózní plán – převychovat je na dobráky. Všichni členové gangu souhlasí, protože je to vstupenka na svobodu. Jejich plán počítá s tím, že na oko budou sekat latinu a při první příležitosti se vypaří. Jenže už prvních pár dobrých skutků vede k nečekanému zjištění, že být dobrý je vlastně fajn. Co si s tím počít? A jak se mají zachovat, když uvolněný trůn pro největšího záporáka zabere někdo další? Budou s ním jednat v rukavičkách, nebo si to s ním vyřídí ručně? 

14

květen


Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek - vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe. Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně. Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení.

14

květen


KAMarádi, je tu první letošní komentovaná procházka!

Tentokrát se společně vydáme za poznáním Slezského Předměstí, budete u toho s námi? Jste srdečně zváni!

Sejdeme se v sobotu 14. května ve 14.00 před vlakovým nádražím na Slezském Předměstí.

Projdeme se po východním předměstí, někdejší samostatné obci, a její architektuře 20. století. Prohlédneme si secesní vily z doby krátce po roce 1900, válečnou a poválečnou výstavbu zaměstnaneckých kolonií (tzv. Malý Berlínek a tzv. finské domky) a pozornost bude věnována i době po připojení obce k Hradci Králové a přeměně na dobře koncipované sídliště včetně experimentálního panelového domu postaveného dle místního konstrukčního systému HK 60.

Moderním Slezským Předměstím nás provede historik architektury a odborný garant KAMu Ladislav Zikmund-Lender.

Komentovaná procházka je tradičně zdarma a rezervace není nutná – zkrátka přijďte.

Těšíme se brzy na viděnou!