KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

09. dubna 2025

1
-
31

leden
-
prosinec

Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce.
Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce. Ten náš připravilo královéhradecké kreativní studio Pandemic a na dobrodružnou cest staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička Medvěda Wrr.
Komiksový průvodce pro děti: 800 let historie Hradce Králové

7
-
17

duben


Přivítejte s dětmi jaro vlastnoručně vyrobeným obrazem. Výtvarná dílna je přístupná v otevírací době dětského oddělení. Vstup volný.

8
-
13

duben


Pojízdné muzeum Legiovlak, unikátní souprava 14 zrekonstruovaných vozů, představuje věrnou repliku legionářského vlaku, v němž žili a bojovali příslušníci naší zahraniční armády v Rusku v letech 1918–1920. Koleje České republiky brázdíme s naším pojízdným muzeem již jedenáctým rokem a jeho cílem je připomenutí nejen zásadní historické zásluhy československých legionářů na vzniku našeho státu, ale také připomínka boje Čechů a Slováků po boku Spojenců ve 2. světové válce, stejně jako současná úloha Armády České republiky doma i v zahraničních operacích, a to převážně u mladé generace.

Legiovlak bude v železniční stanici přítomen v termínu 8. 4. - 13. 4. 2025 a bude bezplatně přístupný všem zájemcům z řad široké veřejnosti. Otevírací doba muzea je ve všední dny v čase 8-18 hod., o víkendech pak od 9-19 hod. 

Pro školní či jiné větší organizované skupiny je pak doporučena registrace termínu komentované prohlídky s průvodcem v dobové uniformě přes rezervační systém, který naleznete zde: https://www.csol.cz/projekty/legiovlak/ v sekci „Rezervace pro školy“.
Legiovlak

9
-
11

duben


3. ročník festivalu kreativity a kreativního učení

Přijďte se inspirovat a učit, jak propojovat tvořivost, umění a vzdělávání. Jsme součástí Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání.

9

duben


Příjem věcí: úterý 8. dubna 2025 od 8.00 do 09.00 hodin a od 15.00 do 18.00 hodin obvyklým způsobem v centru. Lze také sepsat seznam věcí k prodeji předem doma. Stačí se v době od 24. března 2025 domluvit na vyzvednutí event. zaslání archu k sepsání a instrukcí.

Prodej věcí: středa 9. dubna 2025 od 8.00 do 18.00 hodin.
Možnost výhodně prodat a nakoupit jarní a letní dětské oblečení (do vel. 164), dětskou obuv (do vel. 38), hračky, knížky, sportovní potřeby, těhotenské oblečení a potřeby pro kojení. Objemné věci (kočárky, kola…) lze nabízet pouze formou písemného inzerátu. Nepřijímáme šatstvo do charitní sbírky s výjimkou adresné pomoci v rámci projektu Sedmikráska pomáhá. Manipulační poplatek je 2 Kč za nabízenou věc, z prodaných věcí si účtujeme 15 %. Výnos bude použit na provoz KRC Sedmikráska.

Výdej neprodaných věcí: čtvrtek 10. dubna 2025 od 16.00 do 18.00 hodin, pátek 11. dubna 2025 od 8.00 do 12.00 hodin.

9

duben


Radnice na Velkém náměstí je historicky spjatá s vedením města, a proto byla oživena myšlenka vrátit jí v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové část jejího života. Zastavte se v dobové kanceláři starosty Františka Ulricha, v navazující místnosti zdobené štukovým stropem s vyobrazením znak města či v kanceláři za realizačním týmem oslav.

9

duben



9

duben


Muzeum v Třebechovicích založil v roce 1925 Vilém Koleš. Tento nadšený muzejník a historik získával sbírkové předměty darem od spoluobčanů a příznivců muzea. Jednalo se o předměty, které byly spojeny s historií města a jeho okolí.

Výstava představí poklady městských sbírek a připomene bohatou historii našeho muzea. Součástí vernisáže bude slavnostní vyhlášení výtvarné soutěže na téma 100 let třebechovického muzea. O hudební doprovod se postará Mgr. Art. Ondřej Mucha, Dis., který zahraje na historické harmonium vyrobené třebechovickou firmou Josef Vanický před více než 100 lety.
 
Výstava se koná od 10. 4. 2025 do 2. 11. 2025.

výstava

9

duben



9

duben


Jedná se o zcela originální, žánrově odlišný filmový zážitek od oscarového režiséra Bong Joon-hoa. Stejně jako v případě Parazita jde o film, který nutí k zamyšlení a který zkrátka musíte vidět. Spolu s výjimečným hereckým obsazením tu máme ne jednoho, ne dva, ale hned několik Robertů Pattinsonů v hlavních rolích Mickeyho, který se ocitl ve výjimečné situaci, kdy pracuje pro zaměstnavatele, jenž vyžaduje maximální pracovní nasazení... musí dokonce zemřít, aby se uživil.

9

duben


Přednáška
Každý si někdy říkáme, co vše bychom chtěli změnit, ale nemáme dost trpělivosti a vůle. Na vině může být návyk, který není lehké odstranit.
Úspěch v tomto snažení však může významně ovlivnit kvalitu našeho života.

Kde: Nová Akropolis, třída Karla IV. 641, Hradec Králové

S podporou města Hradec Králové.

9

duben


Přepište dějiny, podcast o dějinách, veřejném prostoru, médiích a mnohém dalším, míří na Univerzitu Hradec Králové.
 
Rádi bychom Vás pozvali na přednášku Michala Stehlíka a Martina Gromana, kteří zavítají k nám do Hradce Králové. Je nám ctí, že budeme moct na půdě Univerzity Hradec Králové přivítat takto vzácnou návštěvu.
 
V rámci přednášky, která se bude konat ve středu 9. dubna od 18 hodin v aule na budově A, proběhne také živé nahrávání podcastu. A vy máte jedinečnou příležitost být součástí!
 
Zapište si datum 9.4. do diářů a přijďte s námi přepsat dějiny!

Přednáška podcastu Přepište dějiny

9

duben


Tomáš Grim: Ptačí svět očima fotografa

Zveme vás na prezentaci knihy ptačích fotografií, knihy, jaká tady ještě nebyla: výběr nejzajímavějších záběrů a inspirativních textů ze 7 let na cestách po 7 světadílech. Vydejme se společně na všechny světadíly do fascinujícího a rozmanitého světa opeřenců, který se Tomáš Grim pokusil zachytit tradičními i netradičními způsoby. Nakoukneme do zákulisí vzniku vybraných snímků – někdy relaxačního, jindy dramatického, občas až bizarního.

Vstupné 80/50 Kč. Přednáška proběhne od 18 hodin v konferenčním sále v 5. NP.  Vstupenky lze zakoupit v 1. NP knihovny u pultu nebo online na HKpoint.cz.

9

duben


Více než půl roku příprav, program plný skvělých lektorů z Česka i zahraničí, řada festivalových míst a zapojených organizací v Hradci Králové i na dalších místech kraje – to už si zaslouží oslavu!  Přijďte spolu s námi odstartovat třídenní festivalový program a strávit večer v neformální a přátelské atmosféře s podobně naladěnými lidmi.
 
Těšit se můžete na uvítací přípitek, setkání s našimi zahraničními lektory z estonského Tartu, drobné kreativní aktivity nejen pro děti nebo fotokoutek.
 
Od 19:00 zahraje duo Paris ve složení Ramil Gasanov (elektrická kytara a looper) a Kateřina Horáčková (saxofon).
 
Po celý večer bude probíhat workshop výroby upcyclovaných praktických drobností z cykloduší pod vedením Jany Zemanové, lektorky Cirkulárního centra.
 
Pochutiny vhodné pro vegetariány i vegany chystá Bistro Kampus.
 
Vstupné zdarma. Jsme součástí oslav 800 let města Hradec Králové.
 
 
Hlavním pořadatelem festivalu je Centrum uměleckých aktivit, ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové, Centrem kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje, Knihovnou města Hradce Králové, Cirkulárním centrem, Divadlem Drak, Galerií moderního umění v Hradci Králové, Pevností Josefov – Bastion No. I a podzemí, Galerií výtvarného umění v Náchodě a Dětskou galerií Lapidárium při Vzdělávacím a kulturním centru Broumov.
 
Akce je součástí regionálního programu Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání.

9

duben


Premiéra

9

duben


Srdečně zveme v rámci cyklu Čaje o šesté na besedu s hostem Radkem Hejretem, který je průvodcem po Izraeli a také dlouholetý lektor primární prevence antisemitismu, xenofobie a rasismu na školách.
 
Jako místopředseda české pobočky ICEJ – Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém – a certifikovaný lektor primární prevence Křesťanské akademie mladých, působí v rámci celé republiky. Absolvoval již stovky přednášek a besed s pamětníky holocaustu. Kromě této vzdělávací a osvětové činnosti přednáší o moderním Izraeli, judaismu, křesťanství a islámu.
V době začátku války byl se skupinou turistů v Izraeli a jeho vyprávění bude více než autentické!
Vstupné dobrovolné. Pozor, začátek výjimečně v 18.30 hod!
 
Doporučujeme rezervaci míst na e-mail clubcafe.pessoa@ops.cz nebo prostřednictvím SMS na 736 472 678

9

duben



9

duben


Nová hradecká kapela starých muzikantských bardů v čele s hercem Klicperova divadla Janem Vápeníkem. Stejně jako je různorodé seskupení tohoto ansámblu, je i stejně pestrý jejich repertoár.
 
Uslyšíte hudbu na rozhraní rocku a popu, místy lehce laškující se šansonem. Muzikantské kvality pěti umělců spojené v jeden společný koncert si rozhodně nenechte ujít.

Vstupné: 250 Kč
Rezervace: +420 603 333 333

9

duben


Kurz latinskoamerických tanců pro ženy

Kurzovné 200 Kč za 1 lekci se hradí na místě před taneční hodinou.
 
Doporučujeme fitness oblečení a pohodlnou obuv, ručník a pití.
 
S ohledem na omezenou kapacitu sálu doporučujeme rezervaci telefonicky  nebo e-mailem (kultura@mestosmirice.cz).  V případě, že se na lekci, na kterou jste přihlášené, nemůžete dostavit, napište prosím včas zprávu, aby mohli dostat šanci další zájemkyně.
 
Další informace v Městském informačním centru ve Smiřicích – tel. 775 733 290.

9

duben



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Sen o létání

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Sen o létání.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

9

duben


Tři ženy, tři generace jedné rodiny, které spojuje dům v lukách. Když se Hana, mladá chovatelka vlků z Vídně, vydá po stopách uprchlého vlka přes hranice do České republiky, nečekaně se vrací na místo, jehož tabuizovaná minulost stále traumaticky zasahuje její generaci. Tady, ve starém domě v lukách své rakouské babičky Viktorie, se setkává se svou matkou Miriam a ocitá se takříkajíc mezi "vlky", kteří v roce 1945 vyhnali její rodinu ze smečky. Dokáží Hana a Miriam tento osudový kruh přerušit? Příběh o odvaze žen napříč generacemi a hranicemi vychází ze životního příběhu režisérky Terezy Kotyk.

3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

1
-
31

leden
-
prosinec


 Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce! Ten náš připravila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s královéhradeckým kreativním studiem Pandemic. Na dobrodružnou cestu staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička medvěda Wrr, známá z knih Po přečtení zavřít! a Zachraň knižní svět!. Medvědí průvodce dětem zábavnou formou přiblíží bohatou historii Hradce Králové – od jeho prvopočátků až po současnost. Nejde jen o komiks, ale také o kvízy, hádanky a úkoly, které dětem otevřou dveře do světa minulosti a podpoří jejich zvídavost. Díky originálním ilustracím a doprovodným textům bude brožurka bavit nejen děti, ale i rodiče a pedagogy. 

Brožurka je určená pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, učitele, rodiny s dětmi.

1
-
31

leden
-
prosinec


Hradec jsou Králové a Královny už 800 let. Kdysi náležel jako věno českým panovnicím, třeba Elišce Rejčce. Dnes tu není jen jako historický odkaz, ale je tu pro vás, kteří v něm žijete, tvoříte, pracujete, sportujete, učíte se, hrajete si, radujete se. A bez toho všeho by Hradec nebyl Hradcem. Pojďte se zaposlouchat do příběhů obyvatel, současných Králů a Královen, v podcastu HK 800, který jsme městu připravili k jeho 800. narozeninám. Čeká vás 12 dílů, každý měsíc jeden, a 12 známých i neznámých osobností.

1. díl Pavlína Springerová

2. díl Patrik Vízek

3. díl Anatolij Truhlář

4. díl Michal Horák

5. díl Zuzana Ceralová Petrofová
 


1
-
31

leden
-
prosinec


V historické budově radnice na Velkém náměstí se návštěvníkům přiblíží atmosféra doby Dr. Františka Ulricha, vizionářského starosty z konce 19. století. Vstupte do instalace a zažijte kousek minulosti na vlastní oči. Nahlédnete i do zázemí pro produkci oslav – přímo pod pokličku toho, co se chystá.

Výstava bude mít stanovenou pravidelnou otevírací dobu po celý rok a případní zájemci mimo otevírací dobu se mohou domluvit indiviuálně s produkcí oslav.


1
-
31

leden
-
prosinec


Klíčové okamžiky historie Hradce Králové ožijí v osmi animovaných spotech! První písemná zmínka v roce 1225, významné události, osobnosti a artefakty, které formovaly město… Co spot, to konkrétní artefakt nebo vyobrazení a různorodé styly animace. Protože i historie města nikdy nebyla jednotvárná a hraje všemi barvami.   

 

22
-
23

leden
-
duben


Galerie Bořivoje Borovského a výtvarný obor ZUŠ Střezina vás srdečně zvou na výstavu Nekonečno, která představí tvorbu významného královédvorského sochaře Jaroslava Černého (1950–2006).
 
  •  Vernisáž: úterý 21. ledna 2025 v 17:00
  •  Místo: Galerie Bořivoje Borovského, přízemí nového pavilonu výtvarného oboru ZUŠ Střezina

výstava

21
-
8

únor
-
červen


kurátor: Pavel Kubesa | Bílá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
Výstava Luďka Rathouského a Zbyňka Sekala ze sbírek GMU je mezigeneračním a intermediálním dialogem, zasazeným do tvarosloví formální abstrakce. Podstatnou konotativní roli může v jejich společné prezentaci sehrát právě charakteristická materialita, která supluje chybějící doslovné narativní elementy a zasazuje tak významovou strukturu jejich děl spíše do prožívaného emocionálního napojení nežli do racionálně, jazykově artikulovaných příběhů.
 
V napětí mezi asociativními potenciály jednotlivých materií pak Rathouský se Sekalem odkrývají úvahy směřující k otázkám o smyslu (konání, umělecké práce). Zaměřují pozornost spíše na periferii nežli na mentální či konceptuální centra vztahování se k životnímu prostoru. V Rathouského interpretaci Sekalovy tvorby pak můžeme vysledovat zájem o pouhou „možnost“ coby onen kýžený smysl: jejich dílo je pouhou možností, experimentem, avšak ničím „nutným“.
 
LUDĚK RATHOUSKÝ (* 1975) se narodil v Broumově a vyrůstal v Náchodě a v letech 2010–2023 vedl dramaturgii galerie Luxfer v České Skalici. Řadí se ke střední generaci vizuálních umělců, kteří nastupovali na českou uměleckou scénu v průběhu 90. let 20. století, kdy se inklinace ke konceptuálním tvůrčím postupům a postojům zdála jako jedna z možných uměleckých strategií. Přesto se ale Rathouský svým vztahem k vizualitě a malířskému médiu hlásí spíše k postkonceptuálním principům tvorby.
 
Tvorba ZBYŇKA SEKALA (1923–1998) se zase v jistém smyslu v mnohém vymyká nejen českému, ale i světovému sochařství. U Sekalovy práce se často poukazuje na její kořeny ve středoevropské modernistické tradici, současně se však svými východisky dotýká i principů, které jsou charakteristické pro východní vizuální kultury, především pak pro japonské umění.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
8

únor
-
červen


utor textu: Martin Mazanec | Černá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
V prostoru Černé kostky zamýšlí autorka představit nedávnou akvizici GMU – velkoformátovou černobílou fotografii na plátně s názvem Konec filmu (2001) a dále video Home Cinema (2006), poskládané z filmových znělek produkčních společností, které odkazují k začátkům mnoha filmů, jež však nikdy nezačnou.
 
Tyto dva mezníky – začátek a konec filmu, instalované v prostoru Černé kostky, Kotzmannová doplní 10–12 monitory menšího formátu, na kterých budou promítány „fotografie“ s motivem různých světelných zdrojů z různých prostředí, „vybrané“ z autorčina archivu. Tyto „animované“ fotografie budou upraveny tak, že zdánlivý statický moment vždy mírně naruší jemný pohyb v obraze. V divákovi to navodí pocit znejistění, napětí mezi statickým a pohyblivým, fotografií a filmem. Celým prostorem se ponese hudba filmových znělek, která se však bude vztahovat jen k závěrečnému monitoru. Práce se světlem a vnímáním času, jako základním prvkem fotografie a filmu, se dlouhodobě prolíná autorčinými uměleckými přístupy, které nenápadně, ale cíleně vytrhují diváka z rutiny každodenního vnímání. „Světlo a tma jsou předpoklady filmové projekce a prostorového uspořádání nejen interiérů kin a galerií, ale i dění v nejbližším okolí těchto budov v městském prostředí. To, co se může dít cestou do kina, anebo naopak cestou z kina, se odehrává v rámci výstavy Statické drama, která zdánlivě poskytne pouze začátky a konce těchto rituálů, spjatých nejen s městským prostředím nebo dějinami kinematografie. Nosným médiem i výchozím elementem je fotografie. Ta se může jevit rozpohybovaná, animovaná, statická anebo vytrácející se,“ doplňuje Martin Mazanec.
 
 
 
ALENA KOTZMANNOVÁ (* 1974) v letech 1992–1998 studovala v Ateliéru fotografie a v Ateliéru konceptuální a intermediální tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, později získala doktorát na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (2009–2014). Dvakrát byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce. Ve své tvorbě zkoumá možnosti a podstatu fotografických médií. Vlastní (především černobílé) fotografie často kombinuje s videoprojekcemi nebo nalezenými objekty.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.
 

výstava

1

březen
-
prosinec

Vydejte se s námi po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty. Brožurky s mapou jsou k dispozici v Knihovně města Hradce Králové a Turistickém informačním centru Hradec Králové.



Městská hra – Zločiny Velkého Hradce

1

březen
-
prosinec

Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty. Brožurky s mapou jsou k dispozici v Knihovně města Hradce Králové a Turistickém informačním centru Hradec Králové.

Městská hra – Hradecké putování s královnami

1
-
31

březen
-
prosinec


Od 1. března 2025 od 9:00 budou v prodeji pamětní medaile k 800. výročí města. Zájemci si je budou moci zakoupit v Infocentru a na Bílé věži za cenu 60 Kč. Medaile jsou vyrobeny z mosazi a jejich design byl pečlivě navržen tak, aby reflektoval bohatou historii města
a odrážel nový vizuální styl města i oslav. Tento projekt přispěje k propagaci Hradce Králové a poskytne jeho obyvatelům i návštěvníkům trvalou vzpomínku na toto významné jubileum. 

 


1
-
31

březen
-
prosinec


Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

1
-
31

březen
-
prosinec


Vydejte se po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

3
-
29

březen
-
duben


Výtvarnice Klára Koldová se věnuje technice suchého pastelu již řadu let. Ve svých krajinomalbách se jí daří vystihnout nejen panorama a charakter krajiny, ale i duch místa a kouzlo okamžiku. Ticho a krásu, které zažívá v přírodě každý z nás. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
29

březen
-
duben


Zveme vás na výstavu, která propojuje tvorbu fotografky Lenky Erhartové a malíře Gustíka Erharta. Jejich díla oslavují krásu přírody i lidských tváří, od něžných dětských portrétů až po podobizny známých osobností. Přijďte se zastavit a nechat se unést hrou světla, barev a emocí, které nám připomínají kouzlo všedních okamžiků. Vernisáž výstavy se bude konat 13. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
30

březen
-
duben


Zveme na výstavu prací absolventů kurzů kresby (Radost z kreslení) a akvarelu (Objevte kouzlo akvarelu), které probíhaly v Knihovně města Hradce Králové. Představujeme tvorbu lidí, kteří objevili radost z výtvarného umění – někteří vzali tužku a štětec do ruky poprvé, jiní už delší dobu kreslí a malují. Všechny ale spojuje nadšení pro tvorbu, chuť učit se nové techniky a odvaha dát průchod své fantazii. Vernisáž se uskuteční 6. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

4
-
15

březen
-
květen


Smíšený sbor Jitro vypisuje skladatelskou soutěž k výročí 800 let města Hradce Králové.

Podmínky soutěže:
  • skladba pro smíšený sbor a capella (SATB - soprány, alty možno dělit)
  • text vlastní či převzatý
  • časový rozsah 3–6 min
  • obsahově a charakterově vázaná k tématu výročí města HK nebo městu HK
  • finanční ohodnocení: 1. cena 5 000 Kč, 2. cena 3 000 Kč, 3. cena 2 000 Kč
  • uzávěrka skladeb 15. 5. 2025
  • hodnocení skladeb proběhne na základě anonymního posouzení odbornou porotou a to  do 15. 6. 2025
  • Porota:
    • Doc. MgA & Mgr. Marek Valášek, Ph.D. (dirigent, sbormistr, vedoucí katedry HV PFUK) 
    • MgA. Jakub Pikla (sbormistr Kühnova smíšeného sboru)
    • MgA. & Mgr. Václav Metoděj Uhlíř, Ph.D. (sbormistr Smíšeného sboru JITRO)


Vítězná/é skladba/y zazní na Sborových slavnostech na podzim roku 2025.

4
-
29

březen
-
duben


Věděli jste, že si v 3D dílně můžete kromě jiného navrhnout zvířátka a jejich přístřešky? Nebo se jen přijďte seznámit s 3D modelováním a tiskem samotným. Každé úterý a čtvrtek od 14 do 18 hodin. K dispozici bude vždy zkušený lektor. Tiskneme z odbouratelného plastu (PLA). Možnost rezervace času tiskárny: mestska-knihovna-hk.reservio.com.

6
-
10

březen
-
duben


Zveme Vás na výstavu černobílých fotografií Petra Macla, jež nabízí unikátní, osobitý pohled na každodenní život lidí na ulici. Výstava reflektuje dvouletou spolupráci terénních pracovníků Azylového domu Matky Terezy s mladými mediky, kteří lidsky i profesně významně přispívají k zajištění potřebné základní zdravotní péče lidem bez domova. 

Přijďte se podívat na tuto silnou, emotivní a inspirující výstavu, která nejen ukazuje svět, který mnozí nevidí, ale také připomíná hodnotu lidské solidarity a pomoci.
 
  • 6. 3. – 10. 4. 2025
  • Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, 2. NP, Hradecká 1250/2, 500 02
  • Výstava je zdarma
 
Vernisáž výstavy se koná 6. března 2025 od 17 hodin ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové. Výstavu lze navštívit do 10. 4. 2025.
 
Bc. Petr Macl je dlouholetým terénním pracovníkem Domu Matky Terezy, sociální služby pro lidi bez domova, středisko Oblastní charity Hradec Králové.
 
Nikdo nezná problematiku lidí bez domova tak, jako právě on. Během své profesní kariéry získal mnohá významná ocenění, uskutečnil několik výstav s tématikou bezdomovectví, je spoluautorem publikace Hosté na zemi.

výstava

10
-
29

březen
-
duben


Výstava představuje výtvarné práce studentů gymnázia, které vznikly v hodinách výtvarné výchovy během tohoto a minulého školního roku. Zahrnuje díla studentů nižšího i vyššího gymnázia a doplňují ji také fotografie ze školního fotokroužku.

Vernisáž se uskuteční 10. března v 16:00.

Vstup volný.
výstava

10
-
5

březen
-
červen

Vernisáž tabulové výstavy o historii královéhradeckého sportu u příležitosti vyhlášení Sportovců města Hradec Králové.

Nahlédněte do historie královéhradeckého sportu skrze výstavu ve Filharmonii Hradec Králové. Jednotlivé sporty, sportovní kluby, sportoviště a sportovci… Ti všichni tu mají svou minulost, která přesahuje i do dnešní doby a udržuje sportovního ducha Hradce Králové.

Harmonogram:

10. března: Vernisáž ve Filharmonii Hradec Králové

od 16. března: domácí utkání Mountfield HK v ČPP aréně

12. dubna: fan zóna u Malšovické arény v rámci utkání FC Hradec Králové – FC Slovan Liberec

od 17. května: OC Aupark, 17. 5. slavnostní zahájení výstavy v OC Aupark

30. a 31. května: Hradecké sportovní hry

5. června: Den D na Dukle

 

výstava

20
-
19

březen
-
duben


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na březen/duben

30
-
31

březen
-
prosinec


Radioklub Hradec Králové OK1OHK vydává tři diplomy za spojení se stanicemi z regionu Hradec Králové. 

Cílem projektu je přispět k povědomí o městě Hradec Králové mezi radioamatérskou komunitou celého světa, podílet se na významném výročí založení našeho města.

Po celý kalendářní rok 2025 pořádá skupina radioamatérů z regionu Hradce Králové aktivitu „800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové“.

Komunikace probíhá skutečně mezi radioamatéry na celé zeměkouli – mají už spojení s kolegy ze všech světadílů – Evropy, Asie, Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Oceánie i Antarktidy.

1
-
30

duben
-
červen


Historie a vznik Zahrady léčivých rostlin - 55. výročí založení

  • Výstava vytvořená k 55. výročí založení Zahrady léčivých roslitn. 
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.
  • Výstava probíhá ve vnitřní části ZLR.

Kdy a kde:

  • od 1. 4.  do 30. 6. 2025
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Historie a vznik Zahrady léčivých rostlin - 55. výročí založení
výstava

1

duben
-
červen


Zveme vás na městskou hru nejen pro děti, která je plná zábavných početních úkolů. 

1
-
30

duben


Zveme vás na výstavu fotografií Hany Michaličkové a Luboše Vítečka. Prozkoumejte historické techniky 19. a 20. století na vlastní oči. Vernisáž se uskuteční 9. dubna v 18 hodin. Vstup volný.
výstava

1
-
30

duben


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na duben

1
-
25

duben


* změna programu vyhrazena


Mood - program na duben

1
-
30

duben
-
červen


Přihlašování do komiksové soutěže Prskavka pro děti a dospívající od 5 do 19 let běží od 1. dubna do 30. června 2025. Vytvořte komiks na téma "Město: 801 dobrodružství" a pošlete jej do soutěže komiksového festivalu Prásk! Podmínky soutěže, rozdělení do věkových kategorií a další informace i novinky o festivalu naleznete na Instagramu @festivalprask nebo Facebooku /festivalprask. Dotazy pište na festivalprask@gmail.com.
Vernisáž přihlášených prací a vyhlášení vítězů se uskuteční 3. října 2025 v úvodní den festivalu Prásk! v Knihovně města Hradec Králové. 
 

2
-
22

duben
-
červen


Vernisáž výstavy Jindřicha Rejnarta se uskuteční 1. dubna 2025 od 18 hodin. Večer hudebně doprovodí na kytaru Petr Tobišek.
 
Galerie AMBROŽ – prostory Gočárova Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské, Ambrožova 729, Hradec Králové.

Výstava (2. 4. - 22. 6.) je otevřena:
  • úterý – pátek 14–16 h
  • neděle 9–11 h
     
Akce se uskutečňuje s finanční podporou MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ. Děkujeme.

výstava

2
-
29

duben


  • 2.4. středa - volné téma
  • 8.4. úterý - KURZ glazování jarních zápichů
  • 10.4. čtvrtek - volné téma
  • 16.4. středa - KURZ pítko pro ptáky
  • 22.4. úterý - volné téma
  • 24.4. čtvrtek - volné téma
  • 29.4. úterý - KURZ květináčky, květináče

Dílny a kurzy jsou ve 180min blocích. Běžně začátek od 17 h nebo dle domluvy.

Více info na: atelier-petrlenka.webnode.cz
Tel.: 774 630 074, 776 679 383
Email: atelierpetrlenka@seznam.cz

3
-
30

duben


Zveme vás na výstavu studijního programu Grafická a intermediální tvorba a Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty-Univerzita Hradec Králové. Na výstavě budou moci diváci shlédnout autorské knihy a experimentální fonty, které vznikly během zimního semestru pod vedením MgA. Petra Hůzy.
 
Výstava bude k vidění od 3. 4. 2025 galerii Dokola.

výstava

3
-
30

duben


Výstava ukázek z knihy a fotografií Hradce Králové

Kniha 800 let - příběh města Hradce Králové

Cca 700 výtvarně dokumentárních fotografií s doprovodnými texty ukazují podobu města Hradec Králové v první čtvrtině 21. století a jeho 800letý příběh v časové posloupnosti.

Obsahuje fotografie L. Fišera fotografované v letech 1970 – 2015 – 2024. Z ruky, 2m, 5m žebříku, ze střech a dronu. Doplněno staršími dobovými fotografiemi. Kniha vznikala v letech 2015 – 2024.

Křest knihy se uskuteční 2. 4. 2025 od 16:00 v infocentru. Kniha je k zakoupení taktéž v infocentru. Každý dubnový čtvrtek od 15 do 17 hodin se s panem Fišerem můžete osobně potkat v Informačním centru na Eliščině nábřeží. Bude zde přítomen, aby návštěvníkům přiblížil nejen samotnou výstavu, ale i příběhy a souvislosti, které za jednotlivými fotografiemi stojí.

Kniha byla vydána s finanční podporou města Hradce Králové.
 

výstava

4

duben
-
květen


Výstava obrazů potrvá do 4 5. 2025.  Vernisáž se uskuteční 4. 4. od 17:00.
Adam Broulík - Krajní meze
výstava

4
-
26

duben


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na duben

7
-
2

duben
-
květen


Výstava proběhne od 7. 4. do 2. 5. 2025 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy se uskuteční 8. 4. od 17 hodin.
 
Stanislav Janiga (*1978) – výtvarník, básník a pedagog, který se ve své tvorbě zaměřuje (kromě volné kresby a malby) především na klasické grafické techniky, zejména linoryt, a objektovou tvorbu využívající netradiční materiály, jako je vosk. Inspiraci často čerpá z mytologie, archetypálních obrazů a přírodních struktur. Ovlivněn psychologií C. G. Junga, indiánskou kulturou a dávnými mýty, které považuje za klíč k pochopení lidského nitra, vnímá uměleckou tvorbu jako iniciační proces, dotýkání Osobního s Univerzálním. „Od jisté doby inklinuji k arteterapii – hledám, hloubím, vynáším, skládám, střádám, odhazuji, v úžasu vržen do světa posvátné geometrie vyměřuji, jindy si hraji v hájemství surreálných bytost. Fascinují mě pohádky, příběhy obsahující moudrost předků. Hledám a občas nacházím ozvěny lesa mytág, zvláště v kraji mých předků, kam nyní směřuji.“

Stanislav Janig: Linoryty a objekty

9
-
12

duben


Soutěžní filmový festival zaměřený na současnou tvorbu nabízí kvalitní evropské filmy, které by si jinak cestu do českých kin nenašly. Zabořte se do sedačky a vychutnejte si to nejlepší z evropské kinematografie za uplynulý rok. 

32.DEF uvede ve 110 projekcích 35 filmů z téměř 30 evropských zemí a nabídne
možnost poznat současnou kinematografii v celoevropském kontextu. Přinese akce pro
filmové profesionály a bohatý doprovodný program, aby oslovil i nepravidelné návštěvníky kin. V celkem 6 programových sekcích DEF uvedou široké spektrum filmů, v drtivé většině jde o české premiéry. Hlavní soutěž bude i v příštím roce zaměřena na debuty, festival navíc nabídne soutěžní sekci hudebních filmů. Diváci budou mít možnost hlasovat o filmech v rámci celoevropské akce LUX Award. Dalšími sekcemi bude Retrospektiva, Panorama a Živá planeta, která již několik let přináší filmy o přírodě a ekologii.

9
-
11

duben


Učení má mnoho podob a stále více se ukazuje, že jeho budoucnost spočívá ve spojení s kreativitou. Inspirujte se na 3. ročníku festivalu kreativity a kreativního učení KreatFest a poznejte nejrůznější formy, jak propojovat tvořivost, umění a vzdělávání. Přijďte si vyzkoušet, jak vypadají projekty kreativního učení ve školách.

 

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ