KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

22. dubna 2025

1
-
31

leden
-
prosinec

Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce.
Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce. Ten náš připravilo královéhradecké kreativní studio Pandemic a na dobrodružnou cest staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička Medvěda Wrr.
Komiksový průvodce pro děti: 800 let historie Hradce Králové

22

duben


Měl to být běžný vysílací den z olympiády v Mnichově 1972. Mladý a ambiciózní televizní produkční Geoff (John Magaro) se snaží připravit sportovní vysílací plán televizní společnosti ABC, tak aby k němu legendární producent Roone Arledge (Peter Sarsgaard) nemohl mít výhrady. V tu dobu se pár set metrů od zázemí jejich týmu začíná odehrávat drama, ve kterém nejde o body ani vteřiny, ale o životy jedenácti izraelských sportovců, které přepadlo palestinské komando a přímo v olympijské vesnici je drží jako rukojmí. Ačkoliv tým „sporťáků“ má s pokrýváním tohoto typu událostí minimum zkušeností, přesto se v krátkém čase dokáže sehrát a doslova v přímém přenosu do celého světa vysílat zpravodajské vstupy z místa činu. Uprostřed všudypřítomného zmatku a rychlých rozhodnutí se televizní novináři stávají nechtěnými aktéry krvavého dramatu, když právě oni svými záběry informují teroristy o tom, že se k nim blíží policejní ostřelovači. Napětí v týmu houstne, protože na otázku, zda má přednost zodpovědnost nebo právo na informace, nemají jasnou odpověď. Další a mnohem strašnější dilemata na ně však ještě čekají.

22

duben


Objevte kouzlo frotáže, která odhaluje skryté příběhy textur a povrchů. Jemným přenesením struktur v okolí galerie vytvoříme poetické obrazy plné tajemství. Výtvarnou dílnu pro děti s rodiči pořádá ZUŠ Habrmanova při příležitosti výstavy v galerii U Přívozu SVKHK. Začátek ve 14:00, určeno dětem 5-8 let. Na workshop je nutno se předem přihlásit: katerina.kvapilova@zus-habrmanova.cz

 Tajemství uvnitř

22

duben


Odhalte kouzlo míst, jež denně míjíte, ale možná netušíte, jak bohatou historii skrývají. Během této procházky se ponoříte do minulosti Hradce Králové, objevíte, která slavná hospoda se kde nacházela, jací významní lidé ji navštěvovali a jaké příběhy a události se v nich odehrávaly. Navštívíte hostince z minulých století, ve kterých se formovala obrozenecká a divadelní společnost, a které byly centrem kulturního a společenského dění města. Naše putování nebude jen o faktech, ale také o příbězích a anekdotách, které těmto místům vdechují život. Celou vycházku zakončíme ochutnávkou, která vás přenese přímo do atmosféry minulých časů. Přidejte se k nám a zažijte Hradec Králové tak, jak ho neznáte! 

Kde za starých časů teklo pivo proudem? Kdo se kde popral a kde nocoval sám císař Josef II.? Společně s průvodcem a hospodským nadšencem Jaroslavem Beranem prozkoumáte místa, kde historie voní po sladu a chmelu už celá staletí.
A kdyby vám po cestě vyprahlo, můžete se těšit i na ochutnávku.

22

duben


Církev československá husitská zve na Hovory od Ambrože na téma UVIDÍŠ, USLYŠÍŠ, NAVNÍMÁŠ GDAŃSK - 22. dubna 2025 od 17 v zasedací síni Královéhradecké diecéze Sboru kněze Ambrože. Přednášku s audio a videoukázkami o cestě do jednoho z nejstarších a největších polských měst na břehu Baltského moře, o historii, architektuře, malých i velkých zvonech a vůni moře přednáší PAVEL PECHANEC.

Vstupné 50 Kč bude věnováno na podporu zvonohry.
Akce se uskutečňuje s finanční podporou Města Hradec Králové, děkujeme.

22

duben


KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA VENKOVNÍ VÝSTAVOU 
 
Historici a autoři výstavy Zdeňka Kulhavá a Jan Hrubecký vás zavedou na místa, v nichž byla dokumentována atmosféra prvních květnových dnů roku 1945. Na cestě se zastavíte i na místech spjatých s historií druhé světové války.
 
Začátek prohlídky je ve vestibulu Muzea východních Čech v Hradci Králové. 
 
Vstupné 120 Kč

22

duben


PhDr. Ladislav Jackson, Ph.D.: Zastavily se mezi zbraněmi i míchačky?

Architektura Hradce Králové ve 40. letech

Historické vyprávění nám opakuje, že mezi zbraněmi múzy mlčí. To by se z dosavadní literatury dalo soudit i o architektonické produkci v Hradci Králové ve čtyřicátých letech, protože za poslední „významný“ poryv moderní architektury ve městě je tradičně považována poslední realizovaná stavba Josefa Gočára, dostavěná v roce 1935. Tomu ale neodpovídá pohled do archivu stavebního a berního úřadu, z něhož vyplývá, že v letech 1938 až 1943 se na území Hradce Králové, Pražského Předměstí, Slezského Předměstí a Kuklen stavební aktivita oproti předchozím letům naopak zvýšila. Nepochybně se ale proměnila. Přednáška historika architektury Ladislava Jacksona (dříve Zikmund-Lender) představí, jaká tedy byla, kdo byli stavebníci a kdo byli architekti této stavební činnosti, jak ji můžeme hodnotit a jaké jsou nejvýznamnější stavby z této doby.

Vstupné 80/50 Kč. Přednáška proběhne od 17 hodin v konferenčním sále v 5. NP.  Vstupenky lze zakoupit v 1. NP knihovny u pultu nebo online na HKpoint.cz.

22

duben


Zkušená cestovatelka Sandra Špačková vás vezme na cestu historií, kulturou a přírodou Skotska a Irska. Tyto dvě země jsou proslulé svými malebnými krajinami, bohatou historií a jedinečnými tradicemi. Skotsko okouzlí divokými horami a historickými hrady, zatímco Irsko zaujme zelenými kopci, tajemnými starověkými památkami a pohostinnou atmosférou. Vstupné 40/60 Kč.

22

duben


Na Oscara nominovaný režisér Ryan Coogler (Black Panther a Creed) přichází ve filmu Hříšníci s novou vizí vnímání strachu. Dvojčata - bratři (dvojrole Michael B. Jordan) se vracejí do rodného města, aby zanechali svou komplikovanou minulost za sebou a mohli začít odznova, dokud nezjistí, že zde na ně čeká ještě větší zlo. „Budeš-li dál tančit s ďáblem, nepřestane tě nikdy pronásledovat.“

22

duben


Vítejte ve světě Minecraft, kde je vaše schopnost tvořit a vyrábět klíčem k přežití! Nesourodá banda čtyř přátel, mezi které patří Garret Garrison přezdívaný Popelář (Momoa), Henry (Hansen), Natalie (Myers) a Dawn (Brooks), se potýká s všednodenními problémy, když tu je to zčistajasna protáhne záhadným portálem do Overworldu: bizarního, krychloidního a zázračného světa, který žije z ryzí představivosti. Aby se parta dostala domů, bude muset pochopit pravidla nové říše (a uchránit ji před rušivými elementy, mezi které patří Vepříci a Zombíci) a podniknout magickou pouť ve společnosti nečekaného experta na craftování, Steva (Black). Hravé dobrodružství přinutí všech pět přátel projevit kuráž a předvést jedinečné tvůrčí schopnosti… což je i to, co by jim mělo pomoci uspět i ve skutečném světě.

22

duben


Jak se stát nesmrtelným? Existuje na to trik! Divadelní představení, které je poctou světu kouzel, filmu a imaginace.

„Byl předurčen zdědit po otci obchod s obuví, ale místo toho si odmala rád kreslí. V Londýně uvidí kouzelnické vystoupení a je jím natolik fascinován, že se sám stane kouzelníkem. Koupí vlastní divadlo, které má stále vyprodané, protože nechává zmizet ženy a promění je v motýly… Pak se účastní prvního promítání bratří Lumiérů. Stane se geniálním filmovým tvůrcem, který vytvoří první filmový ateliér na světě.“ Georges Mélies (1861 – 1938), francouzský filmový režisér a významný průkopník kinematografie.

Inscenace inspirovaná pozoruhodným životním příběhem a dílem průkopníka kinematografie George Méliése zve diváky do lákavého prostředí kouzelníků, triků a magie. Na Meliésův svět plný bezbřehé imaginace je dokonce i smrt krátká, neboť celuloid, iluze a fantazie jsou zbraně, které snad mohou i Zubatou porazit…Nebo ne? To se dozvíme na konci cesty fascinujícím životním příběhem největšího filmového kouzelníka všech dob.

Od své premiéry v r. 2013 sklízí inscenace vavříny u nás i v zahraničí. Byla mnohonásobně oceněna v rámci Výročních cena Divadelních novin – Dušan Hřebíček za herecký výkon sezóny bez ohledu na žánry za titulní roli, Jiří Havelka a Marek Zákostelecký v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo. Obdržela také Cenu Erik pro nejinspirativnější loutkářskou inscenaci sezony, či Hlavní cenu na festivalu Spotkanie v polské Toruni.

Jako tvůrce představení se v Divadle Drak poprvé představil režisér Jiří Havelka. Ten patří k nejtalentovanějším režisérům současné české divadelní scény. Jeho inscenace získaly řadu ocenění, v minulosti režíroval např. v Divadle Ypsilon, Divadle Archa, v Dejvickém divadle nebo Hadivadle. Je také hercem a spoluautorem přestavení známého Divadla VOSTO5. V roce 2007 získal Cenu Alfréda Radoka jako talent roku.

Režie: Jiří Havelka
Výprava: Marek Zákostelecký
Dramaturgie: Dominika Špalková
Hudba: DVA


Pro děti od 9 let i pro jejich rodiče

22

duben


Spojení dánské vibrafonistky Viktorie Sondergaard a české kontrabasistky Kláry Pudlákové. Autorské skladby provází pohádková lyričnost vibrafonu umocněná kontrabasovou hrou smyčcem. Při koncertech obalují muzikantky své skladby improvizací a dávají až tělesný průchod rytmické výbušnosti.

22

duben


Zní to možná neuvěřitelně, ale Lavi v pokračování Vyšehradu znovu dostává šanci. A tentokrát dokonce v podobě zahraničního angažmá! Už jeho let do Anglie ale skončí fiaskem a jak se dá předpokládat, jeho jazyková výbava mu nepřinese mnoho úspěchů ani v novém působišti. Tentokrát ho však průšvihy nepřivedou do FC Slavoj Vyšehrad, ale „spadne“ až do vesnického FK Smrkov. A tady ho čeká spousta překvapení včetně toho nejdůležitějšího, které odhalí díky náhodnému čůrání u pangejtu…

22

duben


Tenkrát v lese (názvem odkazující k velkým a mytizujícím westernům) je přesným opakem tvrdého a fyzickou silou oplývajícího žánru. Křehký environmentální dokument z Finska sleduje skupinu mladých aktivistů, která se postaví průmyslovým gigantům, kteří systematicky likvidují les a ohrožují životní prostředí. Film maximálně estetizuje harmonické prostředí lesa, jež nabývá až takřka duchovní povahy. Překrásné kompozice a střídání filmových formátů jsou fluidně provázané s rytmickou střihovou skladbou, jež zpřítomňuje klid a moudrost přírody, na jejíž důležitost v hektické době často zapomínáme. Krystalicky čistá jezera, prastaré stromy a dokonalá symbióza různorodých živočichů. Jde o empatickou ódu na životní prostředí a ty, kteří se ji snaží chránit.  Režisérka Virpi Suutari konstruuje téměř pohádkové rozhraní, jehož plynulost a půvabný svět jsou neustále narušovány. Zachycení přírody je hřejivé, nadějeplné a protkané obrazotvárnou symbolikou. Stačí se jen nechat unášet.

3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

1
-
31

leden
-
prosinec


 Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce! Ten náš připravila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s královéhradeckým kreativním studiem Pandemic. Na dobrodružnou cestu staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička medvěda Wrr, známá z knih Po přečtení zavřít! a Zachraň knižní svět!. Medvědí průvodce dětem zábavnou formou přiblíží bohatou historii Hradce Králové – od jeho prvopočátků až po současnost. Nejde jen o komiks, ale také o kvízy, hádanky a úkoly, které dětem otevřou dveře do světa minulosti a podpoří jejich zvídavost. Díky originálním ilustracím a doprovodným textům bude brožurka bavit nejen děti, ale i rodiče a pedagogy. 

Brožurka je určená pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, učitele, rodiny s dětmi.

1
-
31

leden
-
prosinec


Hradec jsou Králové a Královny už 800 let. Kdysi náležel jako věno českým panovnicím, třeba Elišce Rejčce. Dnes tu není jen jako historický odkaz, ale je tu pro vás, kteří v něm žijete, tvoříte, pracujete, sportujete, učíte se, hrajete si, radujete se. A bez toho všeho by Hradec nebyl Hradcem. Pojďte se zaposlouchat do příběhů obyvatel, současných Králů a Královen, v podcastu HK 800, který jsme městu připravili k jeho 800. narozeninám. Čeká vás 12 dílů, každý měsíc jeden, a 12 známých i neznámých osobností.

1. díl Pavlína Springerová

2. díl Patrik Vízek

3. díl Anatolij Truhlář

4. díl Michal Horák

5. díl Zuzana Ceralová Petrofová
 


1
-
31

leden
-
prosinec


V historické budově radnice na Velkém náměstí se návštěvníkům přiblíží atmosféra doby Dr. Františka Ulricha, vizionářského starosty z konce 19. století. Vstupte do instalace a zažijte kousek minulosti na vlastní oči. Nahlédnete i do zázemí pro produkci oslav – přímo pod pokličku toho, co se chystá.

Výstava bude mít stanovenou pravidelnou otevírací dobu po celý rok a případní zájemci mimo otevírací dobu se mohou domluvit indiviuálně s produkcí oslav.


1
-
31

leden
-
prosinec


Klíčové okamžiky historie Hradce Králové ožijí v osmi animovaných spotech! První písemná zmínka v roce 1225, významné události, osobnosti a artefakty, které formovaly město… Co spot, to konkrétní artefakt nebo vyobrazení a různorodé styly animace. Protože i historie města nikdy nebyla jednotvárná a hraje všemi barvami.   

 

22
-
23

leden
-
duben


Galerie Bořivoje Borovského a výtvarný obor ZUŠ Střezina vás srdečně zvou na výstavu Nekonečno, která představí tvorbu významného královédvorského sochaře Jaroslava Černého (1950–2006).
 
  •  Vernisáž: úterý 21. ledna 2025 v 17:00
  •  Místo: Galerie Bořivoje Borovského, přízemí nového pavilonu výtvarného oboru ZUŠ Střezina

výstava

21
-
8

únor
-
červen


kurátor: Pavel Kubesa | Bílá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
Výstava Luďka Rathouského a Zbyňka Sekala ze sbírek GMU je mezigeneračním a intermediálním dialogem, zasazeným do tvarosloví formální abstrakce. Podstatnou konotativní roli může v jejich společné prezentaci sehrát právě charakteristická materialita, která supluje chybějící doslovné narativní elementy a zasazuje tak významovou strukturu jejich děl spíše do prožívaného emocionálního napojení nežli do racionálně, jazykově artikulovaných příběhů.
 
V napětí mezi asociativními potenciály jednotlivých materií pak Rathouský se Sekalem odkrývají úvahy směřující k otázkám o smyslu (konání, umělecké práce). Zaměřují pozornost spíše na periferii nežli na mentální či konceptuální centra vztahování se k životnímu prostoru. V Rathouského interpretaci Sekalovy tvorby pak můžeme vysledovat zájem o pouhou „možnost“ coby onen kýžený smysl: jejich dílo je pouhou možností, experimentem, avšak ničím „nutným“.
 
LUDĚK RATHOUSKÝ (* 1975) se narodil v Broumově a vyrůstal v Náchodě a v letech 2010–2023 vedl dramaturgii galerie Luxfer v České Skalici. Řadí se ke střední generaci vizuálních umělců, kteří nastupovali na českou uměleckou scénu v průběhu 90. let 20. století, kdy se inklinace ke konceptuálním tvůrčím postupům a postojům zdála jako jedna z možných uměleckých strategií. Přesto se ale Rathouský svým vztahem k vizualitě a malířskému médiu hlásí spíše k postkonceptuálním principům tvorby.
 
Tvorba ZBYŇKA SEKALA (1923–1998) se zase v jistém smyslu v mnohém vymyká nejen českému, ale i světovému sochařství. U Sekalovy práce se často poukazuje na její kořeny ve středoevropské modernistické tradici, současně se však svými východisky dotýká i principů, které jsou charakteristické pro východní vizuální kultury, především pak pro japonské umění.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
8

únor
-
červen


utor textu: Martin Mazanec | Černá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
V prostoru Černé kostky zamýšlí autorka představit nedávnou akvizici GMU – velkoformátovou černobílou fotografii na plátně s názvem Konec filmu (2001) a dále video Home Cinema (2006), poskládané z filmových znělek produkčních společností, které odkazují k začátkům mnoha filmů, jež však nikdy nezačnou.
 
Tyto dva mezníky – začátek a konec filmu, instalované v prostoru Černé kostky, Kotzmannová doplní 10–12 monitory menšího formátu, na kterých budou promítány „fotografie“ s motivem různých světelných zdrojů z různých prostředí, „vybrané“ z autorčina archivu. Tyto „animované“ fotografie budou upraveny tak, že zdánlivý statický moment vždy mírně naruší jemný pohyb v obraze. V divákovi to navodí pocit znejistění, napětí mezi statickým a pohyblivým, fotografií a filmem. Celým prostorem se ponese hudba filmových znělek, která se však bude vztahovat jen k závěrečnému monitoru. Práce se světlem a vnímáním času, jako základním prvkem fotografie a filmu, se dlouhodobě prolíná autorčinými uměleckými přístupy, které nenápadně, ale cíleně vytrhují diváka z rutiny každodenního vnímání. „Světlo a tma jsou předpoklady filmové projekce a prostorového uspořádání nejen interiérů kin a galerií, ale i dění v nejbližším okolí těchto budov v městském prostředí. To, co se může dít cestou do kina, anebo naopak cestou z kina, se odehrává v rámci výstavy Statické drama, která zdánlivě poskytne pouze začátky a konce těchto rituálů, spjatých nejen s městským prostředím nebo dějinami kinematografie. Nosným médiem i výchozím elementem je fotografie. Ta se může jevit rozpohybovaná, animovaná, statická anebo vytrácející se,“ doplňuje Martin Mazanec.
 
 
 
ALENA KOTZMANNOVÁ (* 1974) v letech 1992–1998 studovala v Ateliéru fotografie a v Ateliéru konceptuální a intermediální tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, později získala doktorát na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (2009–2014). Dvakrát byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce. Ve své tvorbě zkoumá možnosti a podstatu fotografických médií. Vlastní (především černobílé) fotografie často kombinuje s videoprojekcemi nebo nalezenými objekty.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.
 

výstava

1

březen
-
prosinec

Vydejte se s námi po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty. Brožurky s mapou jsou k dispozici v Knihovně města Hradce Králové a Turistickém informačním centru Hradec Králové.



Městská hra – Zločiny Velkého Hradce

1

březen
-
prosinec

Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty. Brožurky s mapou jsou k dispozici v Knihovně města Hradce Králové a Turistickém informačním centru Hradec Králové.

Městská hra – Hradecké putování s královnami

1
-
31

březen
-
prosinec


Od 1. března 2025 od 9:00 budou v prodeji pamětní medaile k 800. výročí města. Zájemci si je budou moci zakoupit v Infocentru a na Bílé věži za cenu 60 Kč. Medaile jsou vyrobeny z mosazi a jejich design byl pečlivě navržen tak, aby reflektoval bohatou historii města
a odrážel nový vizuální styl města i oslav. Tento projekt přispěje k propagaci Hradce Králové a poskytne jeho obyvatelům i návštěvníkům trvalou vzpomínku na toto významné jubileum. 

 


1
-
31

březen
-
prosinec


Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

1
-
31

březen
-
prosinec


Vydejte se po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

3
-
29

březen
-
duben


Výtvarnice Klára Koldová se věnuje technice suchého pastelu již řadu let. Ve svých krajinomalbách se jí daří vystihnout nejen panorama a charakter krajiny, ale i duch místa a kouzlo okamžiku. Ticho a krásu, které zažívá v přírodě každý z nás. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
29

březen
-
duben


Zveme vás na výstavu, která propojuje tvorbu fotografky Lenky Erhartové a malíře Gustíka Erharta. Jejich díla oslavují krásu přírody i lidských tváří, od něžných dětských portrétů až po podobizny známých osobností. Přijďte se zastavit a nechat se unést hrou světla, barev a emocí, které nám připomínají kouzlo všedních okamžiků. Vernisáž výstavy se bude konat 13. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
30

březen
-
duben


Zveme na výstavu prací absolventů kurzů kresby (Radost z kreslení) a akvarelu (Objevte kouzlo akvarelu), které probíhaly v Knihovně města Hradce Králové. Představujeme tvorbu lidí, kteří objevili radost z výtvarného umění – někteří vzali tužku a štětec do ruky poprvé, jiní už delší dobu kreslí a malují. Všechny ale spojuje nadšení pro tvorbu, chuť učit se nové techniky a odvaha dát průchod své fantazii. Vernisáž se uskuteční 6. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

4
-
15

březen
-
květen


Smíšený sbor Jitro vypisuje skladatelskou soutěž k výročí 800 let města Hradce Králové.

Podmínky soutěže:
  • skladba pro smíšený sbor a capella (SATB - soprány, alty možno dělit)
  • text vlastní či převzatý
  • časový rozsah 3–6 min
  • obsahově a charakterově vázaná k tématu výročí města HK nebo městu HK
  • finanční ohodnocení: 1. cena 5 000 Kč, 2. cena 3 000 Kč, 3. cena 2 000 Kč
  • uzávěrka skladeb 15. 5. 2025
  • hodnocení skladeb proběhne na základě anonymního posouzení odbornou porotou a to  do 15. 6. 2025
  • Porota:
    • Doc. MgA & Mgr. Marek Valášek, Ph.D. (dirigent, sbormistr, vedoucí katedry HV PFUK) 
    • MgA. Jakub Pikla (sbormistr Kühnova smíšeného sboru)
    • MgA. & Mgr. Václav Metoděj Uhlíř, Ph.D. (sbormistr Smíšeného sboru JITRO)


Vítězná/é skladba/y zazní na Sborových slavnostech na podzim roku 2025.

4
-
29

březen
-
duben


Věděli jste, že si v 3D dílně můžete kromě jiného navrhnout zvířátka a jejich přístřešky? Nebo se jen přijďte seznámit s 3D modelováním a tiskem samotným. Každé úterý a čtvrtek od 14 do 18 hodin. K dispozici bude vždy zkušený lektor. Tiskneme z odbouratelného plastu (PLA). Možnost rezervace času tiskárny: mestska-knihovna-hk.reservio.com.

10
-
29

březen
-
duben


Výstava představuje výtvarné práce studentů gymnázia, které vznikly v hodinách výtvarné výchovy během tohoto a minulého školního roku. Zahrnuje díla studentů nižšího i vyššího gymnázia a doplňují ji také fotografie ze školního fotokroužku.

Vernisáž se uskuteční 10. března v 16:00.

Vstup volný.
výstava

10
-
5

březen
-
červen

Vernisáž tabulové výstavy o historii královéhradeckého sportu u příležitosti vyhlášení Sportovců města Hradec Králové.

Nahlédněte do historie královéhradeckého sportu skrze výstavu ve Filharmonii Hradec Králové. Jednotlivé sporty, sportovní kluby, sportoviště a sportovci… Ti všichni tu mají svou minulost, která přesahuje i do dnešní doby a udržuje sportovního ducha Hradce Králové.

Harmonogram:

10. března: Vernisáž ve Filharmonii Hradec Králové

od 16. března: domácí utkání Mountfield HK v ČPP aréně

12. dubna: fan zóna u Malšovické arény v rámci utkání FC Hradec Králové – FC Slovan Liberec

od 17. května: OC Aupark, 17. 5. slavnostní zahájení výstavy v OC Aupark

30. a 31. května: Hradecké sportovní hry

5. června: Den D na Dukle

 

výstava

30
-
31

březen
-
prosinec


Radioklub Hradec Králové OK1OHK vydává tři diplomy za spojení se stanicemi z regionu Hradec Králové. 

Cílem projektu je přispět k povědomí o městě Hradec Králové mezi radioamatérskou komunitou celého světa, podílet se na významném výročí založení našeho města.

Po celý kalendářní rok 2025 pořádá skupina radioamatérů z regionu Hradce Králové aktivitu „800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové“.

Komunikace probíhá skutečně mezi radioamatéry na celé zeměkouli – mají už spojení s kolegy ze všech světadílů – Evropy, Asie, Afriky, Severní a Jižní Ameriky, Oceánie i Antarktidy.

1
-
30

duben
-
červen


Historie a vznik Zahrady léčivých rostlin - 55. výročí založení

  • Výstava vytvořená k 55. výročí založení Zahrady léčivých roslitn. 
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.
  • Výstava probíhá ve vnitřní části ZLR.

Kdy a kde:

  • od 1. 4.  do 30. 6. 2025
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Historie a vznik Zahrady léčivých rostlin - 55. výročí založení
výstava

1

duben
-
červen


Zveme vás na městskou hru nejen pro děti, která je plná zábavných početních úkolů. 

1
-
30

duben


Zveme vás na výstavu fotografií Hany Michaličkové a Luboše Vítečka. Prozkoumejte historické techniky 19. a 20. století na vlastní oči. Vernisáž se uskuteční 9. dubna v 18 hodin. Vstup volný.
výstava

1
-
30

duben


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na duben

1
-
25

duben


* změna programu vyhrazena


Mood - program na duben

1
-
30

duben
-
červen


Přihlašování do komiksové soutěže Prskavka pro děti a dospívající od 5 do 19 let běží od 1. dubna do 30. června 2025. Vytvořte komiks na téma "Město: 801 dobrodružství" a pošlete jej do soutěže komiksového festivalu Prásk! Podmínky soutěže, rozdělení do věkových kategorií a další informace i novinky o festivalu naleznete na Instagramu @festivalprask nebo Facebooku /festivalprask. Dotazy pište na festivalprask@gmail.com.
Vernisáž přihlášených prací a vyhlášení vítězů se uskuteční 3. října 2025 v úvodní den festivalu Prásk! v Knihovně města Hradec Králové. 
 

2
-
22

duben
-
červen


Vernisáž výstavy Jindřicha Rejnarta se uskuteční 1. dubna 2025 od 18 hodin. Večer hudebně doprovodí na kytaru Petr Tobišek.
 
Galerie AMBROŽ – prostory Gočárova Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské, Ambrožova 729, Hradec Králové.

Výstava (2. 4. - 22. 6.) je otevřena:
  • úterý – pátek 14–16 h
  • neděle 9–11 h
     
Akce se uskutečňuje s finanční podporou MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ. Děkujeme.

výstava

2
-
29

duben


  • 2.4. středa - volné téma
  • 8.4. úterý - KURZ glazování jarních zápichů
  • 10.4. čtvrtek - volné téma
  • 16.4. středa - KURZ pítko pro ptáky
  • 22.4. úterý - volné téma
  • 24.4. čtvrtek - volné téma
  • 29.4. úterý - KURZ květináčky, květináče

Dílny a kurzy jsou ve 180min blocích. Běžně začátek od 17 h nebo dle domluvy.

Více info na: atelier-petrlenka.webnode.cz
Tel.: 774 630 074, 776 679 383
Email: atelierpetrlenka@seznam.cz

3
-
30

duben


Zveme vás na výstavu studijního programu Grafická a intermediální tvorba a Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty-Univerzita Hradec Králové. Na výstavě budou moci diváci shlédnout autorské knihy a experimentální fonty, které vznikly během zimního semestru pod vedením MgA. Petra Hůzy.
 
Výstava bude k vidění od 3. 4. 2025 galerii Dokola.

výstava

3
-
30

duben


Výstava ukázek z knihy a fotografií Hradce Králové

Kniha 800 let - příběh města Hradce Králové

Cca 700 výtvarně dokumentárních fotografií s doprovodnými texty ukazují podobu města Hradec Králové v první čtvrtině 21. století a jeho 800letý příběh v časové posloupnosti.

Obsahuje fotografie L. Fišera fotografované v letech 1970 – 2015 – 2024. Z ruky, 2m, 5m žebříku, ze střech a dronu. Doplněno staršími dobovými fotografiemi. Kniha vznikala v letech 2015 – 2024.

Křest knihy se uskuteční 2. 4. 2025 od 16:00 v infocentru. Kniha je k zakoupení taktéž v infocentru. Každý dubnový čtvrtek od 15 do 17 hodin se s panem Fišerem můžete osobně potkat v Informačním centru na Eliščině nábřeží. Bude zde přítomen, aby návštěvníkům přiblížil nejen samotnou výstavu, ale i příběhy a souvislosti, které za jednotlivými fotografiemi stojí.

Kniha byla vydána s finanční podporou města Hradce Králové.
 

výstava

4

duben
-
květen


Výstava obrazů potrvá do 4 5. 2025.  Vernisáž se uskuteční 4. 4. od 17:00.
Adam Broulík - Krajní meze
výstava

4
-
26

duben


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na duben

7
-
2

duben
-
květen


Výstava proběhne od 7. 4. do 2. 5. 2025 v Galerii Na Mostě.
 
Vernisáž výstavy se uskuteční 8. 4. od 17 hodin.
 
Stanislav Janiga (*1978) – výtvarník, básník a pedagog, který se ve své tvorbě zaměřuje (kromě volné kresby a malby) především na klasické grafické techniky, zejména linoryt, a objektovou tvorbu využívající netradiční materiály, jako je vosk. Inspiraci často čerpá z mytologie, archetypálních obrazů a přírodních struktur. Ovlivněn psychologií C. G. Junga, indiánskou kulturou a dávnými mýty, které považuje za klíč k pochopení lidského nitra, vnímá uměleckou tvorbu jako iniciační proces, dotýkání Osobního s Univerzálním. „Od jisté doby inklinuji k arteterapii – hledám, hloubím, vynáším, skládám, střádám, odhazuji, v úžasu vržen do světa posvátné geometrie vyměřuji, jindy si hraji v hájemství surreálných bytost. Fascinují mě pohádky, příběhy obsahující moudrost předků. Hledám a občas nacházím ozvěny lesa mytág, zvláště v kraji mých předků, kam nyní směřuji.“

Stanislav Janig: Linoryty a objekty

10
-
30

duben


Výstava Tajemství poodhalí, na čem žáci se svými učiteli v ZUŠ Habrmanova pracovali v letošním roce. Řada výzev, které se během roku objevily, zamíchaly s plány a staly se inspirací. Srdečně zveme na vernisáž, která se uskuteční 14. dubna v 16 hod. a zahájí ji elektrizující soubor mladých bubeníků Djembe group.
 
Součástí výstavy je série workshopů pro veřejnost, více na stránkách zus-habrmanova.cz

ZUŠ Habrmanova: Tajemství
výstava

10
-
11

duben
-
listopad


Muzeum v Třebechovicích založil v roce 1925 Vilém Koleš. Tento nadšený muzejník a historik získával sbírkové předměty darem od spoluobčanů a příznivců muzea. Jednalo se o předměty, které byly spojeny s historií města a jeho okolí.

Výstava představí poklady městských sbírek a připomene bohatou historii našeho muzea. Součástí vernisáže bude slavnostní vyhlášení výtvarné soutěže na téma 100 let třebechovického muzea. O hudební doprovod se postará Mgr. Art. Ondřej Mucha, Dis., který zahraje na historické harmonium vyrobené třebechovickou firmou Josef Vanický před více než 100 lety.

výstava

15
-
30

duben


Zveme vás do galerie Automat na výstavu studentů jednoho ateliéru počítačové grafiky a multimediální tvorby působící na KYBERNĚ…
Vernisáž se koná 14. 4. v 17:00 hod.

výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ