KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

06. dubna 2024

25
-
10

březen
-
duben


Výstava 32. ročníku celostátní soutěžní přehlídky prací žáků a studentů středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory.

Přijďte se podívat na nejlepší práce mladé generace umělců a designérů, kteří ukazují neotřelý a jedinečný soudobý pohled na design.
 
Přehlídky se pravidelně účastní téměř 40 uměleckých a uměleckořemeslných škol. Soutěží se v pěti kategoriích - průmyslový design; grafický design; oděv, textil a obuv; sklo, keramika a porcelán; fotografická a multimediální tvorba.
 
Pořadatelem této akce je Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové.

výstava

26
-
9

březen
-
duben


Zvolte si empatii místo apatie. Projekt Fuck Cancer byl založen díky spojení mladých onkologických pacientů se zkušenými nadšenci a profesionály. Pojďme si společně přiblížit problematiku onkologických onemocnění a jak jim můžeme předcházet.
 
S Fuck Cancer se můžete seznámit od 26. března do 9. dubna.
 
Co vás čeká a nemine?
 
  • 26. března 2024 v 18 hodin – Setkání s lékaři Komplexního onkologického centra Fakultní nemocnice Hradec Králové.
  • 6. dubna ve 14 hodin – Den s hosty. V rámci EMPATIE TOUR se setkáme se Sharlotou, streetartovým umělce Dianem, moderovat celou akci bude Milionovey a taneční vystoupení zařídí Stepaski.
  • 7. dubna ve 14 hodin – Setkání se sportovci na téma: Onkologická onemocnění ve sportu, moderuje Jakub Koreis.
  • Od 26. března do 9. dubna se můžete těšit na výstavu s příběhy ze života s onkologickým onemocněním.
  • Na místě bude k zakoupení speciálně navrhnutý mech z dílny Life is Porno. Výtěžek z prodeje bude věnován projektu Fuck Cancer.
 
Vstup je zdarma.

6

duben


Zajímá Vás problematika canisterapie? Nebo jak vypadá příprava canisterapeutických pejsků? Pak přijďte na canisterapeutický kurz, který pořádají Městské lesy Hradec Králové v sobotu 6. dubna v kempu Stříbrný rybník.

Canisterapeutický kurz má za úkol zjistit, zda se daný jedinec a jeho psovod na canisterapii hodí. Během kurzu si pes i psovod vyzkouší všechny disciplíny, které lze na canisterapeutických zkouškách potkat. 
 
Pokud Vás kurz zaujme a chtěli byste si účast osobně vyzkoušet, kontaktujte zástupce společnosti Městské lesy Hradec Králové. Dle zájmu nových týmů se bude kurz brzy opakovat pod záštitou Azyl pro zvířata Hradec Králové. 
 
Další informace naleznete na webových stránkách www.kempstribrnyrybnik.cz.
 
 
Co je canisterapie?
 
Canisterapie je léčba člověka pomocí speciálně cvičeného a vedeného psa. Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně. Například v domovech pro seniory nebo v dětských domovech, kde je pes pro děti kamarádem a tvorem, o kterého se musí starat a tak se lépe srovnají se ztrátou rodičů.
 
V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené pes tvoří součást rehabilitace, protože napomáhá procvičování některých částí těla. Velmi významnou a úspěšnou metodou je polohování.
U dětí se canisterapie nejčastěji využívá při práci v logopedii, rehabilitační praxi, u sluchově a mentálně postižených dětí. U autistů může pes dlouhodobým působením plnit roli prostředníka mezi jejich světem a okolím.
 
Canisterapie se také uplatňuje jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací v případě, že jiné metody nejsou účinné nebo použitelné.

Canisterapeutický kurz

6

duben


 
---
Trhy se konají zpravidla pravidelně každých 14 dní. Výjimečné budou nejen skvělou nabídkou lokálních produktů, ale i tím, že vždy bude připraven zajímavý doprovodný program pro děti. Necháme dětem i jejich doprovodu nahlédnout do života farmářů, ukážeme, jak se staráme o půdu, pěstujeme zeleninu, květiny, chováme dobytek. Děti si budou moci vyzkoušet některé činnosti a třeba si i něco vyrobit nebo zasadit a odnést domů. 
 
 

6

duben


Již třetí ročník znovu obnoveného Studijního semináře. Tentokrát V Hradci Králové. Těšit se můžete na spoustu zajímavých přednášek na různá středověká témata, tentokrát více zaměřené na praktický přístup k historii, ať už experimentu nebo světa reenactorů. Též se letos poprvé můžete těšit na několik workshopů.

Program:
  • 9:00 - zahájení semináře
  • 9:30 - Expedice Monoxylon IV, doc. PhDr. Radomír Tichý, Ph.D.
  • 10:20 - Nápisy na zbrojích, Mgr. Antonín Kadlec, Ph.D.
  • 11:10 - Kompletace přilby na příkladu šlapu: praxe reenactora, Petr Včelák
  • 13:30 - Karel IV a Poorličí, PhDr. Bohumír Dragoun
  • 14:20 - Pochvy na meče a nože ve 14. století, Jana Skalská Obročníková
  • 15:10 - Pražské groše a jejich díly, Daniel Richter
  • 16:10 - Pánské klobouky ve 14. století, Mgr. et Mgr. Pavla Kohoutová
  • 17:00 - Středověké právo a já, Mgr. Jan Škvrňák, Ph.D.

Vstupné: 300 Kč
členové Doby Karlovy a Univerzity Hradec Králové 200 Kč

6

duben


Východočeské kolo Porty se stěhuje do východočeské metropole a krajského města Hradce Králové, kde se soutěži dostalo vlídného přijetí u Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti v Adalbertinu.

Soutěž se uskuteční v sobotu 06.04.2024 od 10 hodin v Adalbertinu ve Studiu A .

Vstup pro veřejnost je zcela zdarma.

Kapely hrají čtyři soutěžní písně, písničkáři tři. To je osvědčené pravidlo, protože kapela zaslouží jednu píseň pro uklidnění a pro seznámení se zvukařem. Přímo po doznění poslední písně se soutěžícím po vzoru televizních hudebních soutěží dostane zpětné vazby a rad pětičlenné poroty.

Porota:

  • Jan Nedvěd mladší (Příbuzní)
  • Jaroslav Moravec (Duo ťuk)
  • Víťa Troníček (Marien)
  • Petr Michal (nahrávací studio MK Production),
  • Ivan Kurtev (jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti).


Program:

  • 10:00  Východočeské kolo soutěže – Studio A (vstup volný)
  • 19:00  Vyhlášení výsledků – Studio A
  • 20:00  Koncert vítěze oblastního kola Porty + Jana Nedvěda ml. & Příbuzní – Velký sál (vstupné 300 - 350 Kč)


Zájemci o soutěž se mohou přihlásit na https://www.porta-festival.cz/pro-soutezici/oblastni-kola-24

Předprodej vstupenek na koncert v síti HKpoint.cz
 

*****
Regionální kolo soutěže probíhá ve východních Čechách od roku 2000 a zasloužili se o to hlavní měrou hradečtí nadšenci Ludmila a Ivan Němcovi. Pořádali jej nejprve v Chocni, Kostelci nad Orlicí jako Podorlické kolo, později ve spolupráci s pardubickou folkovou skupinou Marien toto oblastní kolo přešlo do Pardubic a přijalo přívlastek „Východočeské.“ Přechod do Hradce Králové je výsledkem dlouhodobé spolupráce, protože právě Hradec Králové již delší čas vytváří příležitosti k veřejným vystoupením pro mladé talenty z oblastního kola, pozváním na festival Hradecký Letorost, na letní koncert na Šrámkově statku, nebo pozváním k hostování v rámci koncertů skupiny Marien v Adalbertinu a v lením areálu u Letců.


VÝCHODOČESKÉ KOLO SOUTĚŽE PORTA 2024
soutěž

6

duben


NEBOJ, NEBOJ! - Krátkodobá výstava do 31.8.2024

Kurátor: Fuczik
Umělci: Milada Rezková, Lukáš Urbánek
Sound design: Martin Hůla
Grafické zpracování: Jakub Kaše
Architektura a instalace: Honza Tomšů a dílny Divadla Drak
Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Leyla Hruška Ottová, Štěpán Uherka Grafika: Jindřich Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner, Libor Petr, Tomáš Roček, Jan Tomáš Šimon Ženíšek, Jan Čipčala, David Ledvinka, Roman Pěnička, Milan Steklík
Lektorský program k výstavě: Jan Nechvátalová, Klára Svobodová

Výstava je realizována ve spolupráci s galerii Atrium na Žižkově

Na říjen 2023 připravuje Divadlo Drak vernisáž interaktivní výstavy pro malé i velké Neboj, neboj! Výstava původně vznikla pro pražské Atrium Žižkov pod kuratelou Ondřeje Horáka a je inspirována stejnojmennou úspěšnou knihou autorů Milady Rezkové, Lukáše Urbánka a Jakuba Kaše. Pro Labyrint Divadla Drak však tvůrčí tým připravuje rozšířenou verzi uzpůsobeno u potřebám většího výstavního prostoru.
Strach není ostuda. A není to ani nástroj. Strach je jedna ze čtyř základních lidských emocí, stejně tak jako radost, smutek a vztek.
Co kdybychom se ho naučili trochu lépe poznat? Co kdybychom pochopili, že se ho nemusíme bát a že ho můžeme sdílet s těmi, které máme rádi?
Naše výstava Neboj, neboj! je jako cesta do světa strachu. Ale žádný strach, ničeho se bát nemusíte! Budeme se na strach dívat z různých úhlů, zkoumat ho, hrát si s ním a možná se s ním i kamarádit. Ať už jste malí nebo velcí, tady najdete strachy, které znáte, ale i takové, které jste ještě nepotkali.
Tak pojďte s námi objevovat svět strachu a učit se, jak se s ním vypořádat.
Nová interaktivní výstava Neboj, neboj! přesvědčí každého návštěvníka, malého i velkého, že ze strachu není třeba mít žádný strach!


PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

6

duben


Utkání hokejbalové extraligy.

6

duben


Na zahájení závodní sezóny si Česká federace klubů vozítek s pedály připravila Memoriál na počest zakladatele Ing. Vyčichla. Závod se pojede na okruhu Stadionu v Malšovicích. Délka závodu cca 45 minut za dobrého počasí. V případě nepřízně může být závod zkrácen. V závodě se představí posádky z ČR. Bude-li místo v některém týmu, je možnost se zapojit i z řad veřejnosti.

6

duben



6

duben


Brány památek dokořán - Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (historickasidla.cz)

6. dubna od 13:00 do 22:00 hodin

MĚSTSKÁ HUDEBNÍ SÍŇ, Zieglerova 91, Hradec Králové

Městská hudební síň se nachází v atraktivním prostředí restaurované kaple sv. Jana Nepomuckého s mistrovským nástrojem krnovských varhanářů.

Městská hudební síň je umístěna v objektu bývalého biskupského semináře u kostela sv. Jana Nepomuckého. Budova byla dle projektu V. Schneidera postavena v letech 1709-14.
 
Prostory jsou přístupné pouze v době konaní koncertů a akcí.
 
Vstup pro návštěvníky bude umožněn přes nádvoří přímo do kaple sv. Jana Nepomuckého
Prohlídky budou nekomentované
 

BRÁNY PAMÁTEK DOKOŘÁN
prohlídka

6

duben



6

duben


Společně s průvodkyní se projdeme historickým centrem, které na první pohled dobře známe. Tentokrát se na něj ale budeme dívat z jiného úhlu a všímat si detailů, které nám jsou často skryty nebo jsou ve spěchu přehlíženy. Zaměříme se na pamětní desky, busty a další připomínky dávných dob, které v sobě skrývají příběhy z hradeckých dějin.

Sraz u Městské hudební síně.
Trasa není bezbariérová.
Časová náročnost cca 100 minut.

Vstupenku lze zakoupit v Turistickém informačním centru nebo formou eVstupenky.

6

duben



6

duben



6

duben


Námět: Bea Uusma
Scénář a režie: Filip Homola
Scénografie: Robert Smolík
Hudba: Filip Homola a Michal Kořán
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský

Hrají: Barbara Jarkovská Humel, Šimon Dohnálek, Luděk Smadiš, Milan Žďárský

Nová inscenace Divadla Drak určená dětem a mládeži od 9 let vychází ze stejnojmenné knihy švédské autorky Bey Uusmy a vydává se po stopách expedice inženýra Andréého z roku 1897, která se neúspěšně pokusila dobýt severní pól s pomocí horkovzdušného balonu. Tento dobrodružný příběh se dočkal řady zpracování včetně toho filmového, na Oscara nominovaného snímku Let Orla. Na český jevištích se však objevuje vůbec poprvé. Skrývá v sobě romantického ducha objevování a objevitelství, tragiku lidských osudů, které se před časně završily kdesi v polární pustině, nenaplněnou osudovou lásku i řadu úsměvných, groteskních momentů souvisejících se samotným záměrem expedice. Vždyť koho by napadlo, chtít dosáhnout severního pólu zrovna v balonu?

Tvůrcům inscenace, hostujícímu režiséru Filipu Homolovi a scénografu Robertu Smolíkovi, se tragikomická povaha příběhu stala inspirací pro vznik konceptu založeného na výrazné vizualitě kombinující prvky klauniády s obrazivostí loutkového a objektového divadla, který společně s dominantní hudební kompozicí slibuje sugestivní divadelní zážitek.


6

duben




astronomická pohádka 3-2-1 START!, hvězdná obloha s živým výkladem lektora

digitální planetárium a hvězdárna

90 minut

pořad vhodný pro diváky od 8 let v doprovodu dospělé osoby

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíme vesmírem. V poslední části programu se podíváme na astronomickou pohádku 3-2-1 START!. Následně je možné navštívit ještě budovu hvězdárny.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

6

duben



6

duben


Hradecká kulturní a vzdělávací společnost pořádá celoročně, a to vždy první sobotu v měsíci, nekomentovanou noční prohlídku Bílé věže. Návštěvníkům se tak naskýtá příležitost pokochat se pohledem na zapadající slunce z renesanční dominanty Hradce Králové. Na vlastní oči se mohou přesvědčit, že ani rouška tmy městu na kráse neubírá a že světélky rozzářený Hradec dýchá jedinečným romantickým kouzlem.
 
Termíny nočních prohlídek v roce 2024:
 
• 06.01.   18 - 22 hod (otevřeno nonstop 10 – 22 hod)
• 03.02.   18 - 22 hod (otevřeno nonstop 10 – 22 hod)
• 02.03.   18 - 22 hod (otevřeno nonstop 09 – 22 hod)
• 06.04.   18 - 22 hod (otevřeno nonstop 09 – 22 hod)
 
• 04.05.   20 - 24 hod
• 01.06.   20 - 24 hod
• 06.07.   20 - 24 hod
• 03.08.   20 - 24 hod
 
• 05.10.   18 - 22 hod  (otevřeno nonstop 09 – 22 hod)
• 02.11.   18 - 22 hod  (otevřeno nonstop 10 – 22 hod)
• 07.12.   18 - 22 hod  (otevřeno nonstop 10 – 22 hod)
 
Poslední vstup bude umožněn vždy 60 minut před koncem otevírací doby. Vstupenky se kupují na místě, bez rezervací. Vstupné se řídí běžným ceníkem.
 
Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže v jednom okamžiku omezen na maximální počet 30 osob. Toto omezení platí i pro organizované hromadné návštěvy. Na ochozu jsou umístěny dalekohledy, které fungují po vhození 10 a 20 korunové mince.
 
Více informací naleznete na stránkách Bílé věže nebo Turistického informačního centra HK.
 
Provoz památky je realizován za podpory statutárního města Hradec Králové.
 
Změna programu vyhrazena.
 
Zdroj: HKVS
NOČNÍ PROHLÍDKA NA BÍLÉ VĚŽI
prohlídka

6

duben



6

duben


– premiéra –

BLACK BOX - hra o nejslavnější tragédii. Tato adaptace vznikla v rámci stipendijního programu Men Art. Scénář: William Shakespeare Překlad: Martin Hilský Dramaturgie: Karel František Tománek Režie: Miřek Vrbický

6

duben


Emmerich Kálmán
ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA
Opereta o třech dějstvích
Ať žije láska Sylvy a Edvina, kabaretní hvězdy a modré krve!
Pseudomaďarské čardáše a zpívané vídeňské valčíky ji pozvednou z prachu země.
Více než století euforicky přijímaná opereta na téma zdánlivé nepodobnosti varieté a zastaralé hrdosti aristokracie, která ztratila svůj vliv.
Divadlo F. X. Šaldy Liberec Magdalena Švecová režie
Josef Kurfiřt dirigent

6

duben


Emmerich Kálmán
ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNA
Opereta o třech dějstvích
Ať žije láska Sylvy a Edvina, kabaretní hvězdy a modré krve!
Pseudomaďarské čardáše a zpívané vídeňské valčíky ji pozvednou z prachu země.
Více než století euforicky přijímaná opereta na téma zdánlivé nepodobnosti varieté a zastaralé hrdosti aristokracie, která ztratila svůj vliv.
Divadlo F. X. Šaldy Liberec Magdalena Švecová režie
Josef Kurfiřt dirigent

6

duben


Stand-Up Tour 2024
Jedu k vám! Budu vás bavit a dělat si z vás p*del. Potom zase odjedu.
Stand-up komik Tigran Hovakimyan přijíždí do Hradce se svým hodinovým speciálem. Komik z televizního pořadu Comedy Club, si připravil hodinový speciál, co diváky dostane. Chápeš? Dostane tě to. Možná na kolena... možná do lochu... možná jenom dostane.

Předprodej na goout.net

6

duben


Představte si, že jste první divák Hamleta – ten, který ještě neví, jak to dopadne…? Nevíte, zda Duch nelže, zda Claudius opravdu zavraždil Hamletova otce, zda v tom měla Gertruda prsty či zda se s Ofélií skutečně prolomila větev – nebo jí někdo pomohl? Je Hamlet spravedlivý princ vykonávající pomstu anebo blázen, který vidí ďáblů víc, než peklo obsáhne? Zkuste si představit, že netušíte, jak tahle detektivka skončí – a vůbec… víte, jak to dopadne? Přijďte společně znovuobjevit tajemství nejlepší hry, která kdy byla napsána.

Co to znamená být dneska jiný? Co když nás okolí považuje za blázna, podivína, zkrátka tak trochu magora? Jak se dá bojovat proti lži a přetvářce? A je pomsta vždycky to správné řešení? Hamlet jako sonda do nitra současného mladého člověka, který čelí tlaku okolí - protože rodiče pro nás chtějí vždycky to nejlepší. Nebo spíš pro sebe?

Délka představení 2:45 s přestávkou.

6

duben



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Cesta ke hvězdám

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Cesta ke hvězdám.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

6

duben


Nejhezčí Nedvědovky s Honzou Nedvědem ml. Honza Nedvěd mladší, Hanka Nedvědová a bratři Oršulíci spolu šlápli do pedálů a opět hraje hudební skupina Příbuzní. Na koncertech si můžete zazpívat nejen staré hity Bratří Nedvědů, skupiny Spirituál Kvintet, Brontosaurů, ale i skupiny Příbuzní. Uslyšíte i některé nové autorské písně, které Honza vydává na své nové desce a určitě alespoň jednu zahraje a zazpívá.
HONZA NEDVĚD ml. & PŘÍBUZNÍ
koncert

6

duben



6

duben



3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

8
-
26

říjen
-
květen


08/10/23–26/05/24

kurátor: Tomáš Kolich | Prostor

Výstava Hledá se mistrovské dílo prezentuje více než 250 obrazů ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Cílem výstavy je porovnat kánon českých (respektive československých) dějin umění s vkusem soudobého publika.
Hledá se mistrovské dílo
výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátorka: Nina Moravcová | Černá kostka
Autoři: Jana Bernartová, Milan Guštar, Ivan Chatrný
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Galerie moderního umění představuje ve výstavním prostoru Černá kostka aktuální tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (*1983). Autorčiny velkoformátové výšivky Rastr NULA #heroine II (2020–2021) z cyklu Parametrická digitální struktura prezentuje v kontextu děl Ivana Chatrného (1928–1983) a Milana Guštara (*1963) ze svých sbírek – Guštarovy audiovizuální instalace Abacus z let 2002 až 2013 a Chatrného Orchestrálních kompozic z přelomu 60. a 70. let. Obě zmíněné osobnosti měly pro Janu Bernartovou v různých fázích její tvorby zásadní význam. Zatímco grafické listy Ivana Chatrného pro ni už v době studií představovaly jeden ze stěžejních podnětů v úvahách o strukturách, práce Milana Guštara jsou pro autorku se zázemím v nejmodernějších technologiích fascinující především svým širokým mediálním přesahem.
 
Výstava Diferencované struktury má formu komorního mezigeneračního rozhovoru rámovaného tématem struktury. Výběr děl trojice tvůrců tří různých generací přináší různorodé pohledy na toto téma. Zároveň klade důraz na široký „mediální záběr“ od klasické grafické techniky sítotisku přes objekt až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Činí tak ve snaze nabídnout podnětný a vizuálně atraktivní způsob poznání jedné z neopomenutelných tendencí v umění uplynulých 50 let – racionálně orientované umělecké tvorby vycházející z reflexe matematických principů. Ačkoliv by se volba prezentovaných děl mohla na první pohled zdát založená pouze na formálních východiscích (repetetivní řazení vybraných prvků do podoby struktur či rozvíjení principu sériovosti), cílem výstavy je poukázat na jejich obsahovou vrstevnatost i aspekty, které do současného výtvarného umění vnáší práce s nejmodernějšími technologiemi.
 
Výstavní projekt byl realizován v rámci rezidenčního programu GMU. Sleduje možnosti prezentace současného umění formou kontextualizace na základě mezigeneračního dialogu. Tuto strategii rozvíjí prostřednictvím cílené práce se sbírkovými předměty.

výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátor: Jiří Sirůček | Bílá kostka
V dialogu s Mikulášem Medkem
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava KORPSEPUNX: stress prosthetics, kterou Olbram Pavlíček připravil v prostoru Bílé kostky královéhradecké galerie, představuje autorovy nejnovější sochy, grafiky a kresby, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů. Pavlíček podrobuje estetické analýze zařízení, symboly a nástroje, které známe z každodenních aktivit a ukazuje, jak se za komfortní ergonomikou, matematicky přesnou personalizací či důmyslnou vizualitou skrývají nekompromisní nároky, často proměňující samotnou lidskou integritu. Člověk totiž v rámci konzumně definovaných technologických prostředí nemá kontrolu nad „svým“ načiním, ale naopak se musí přizpůsobovat designovaným rozhraním nelidských objektů. Pavlíček tato témata rozpracovává dlouhodobě v rámci výstavní série KORPSEPUNX, v níž skrze různé tvůrčí formáty zkoumá účinky, jimiž na jednotlivce působí komplexní systémy současné společenské moci.
 
Pavlíčkova tvorba se na výstavě dialogicky setkává s dílem Mikuláše Medka, nazvaným Pokus o portrét markýze de Sade III (1969), ze sbírky královehradecké galerie. Medek, podobně jako Pavlíček, sleduje existenciální podmínky své doby a s kritickým nadhledem ztvárňuje individuální (často nejasné, absurdní či surreálné) dopady technologicky organizované společnosti. Oba umělci svébytně ukazují, že (post)industriální (post)moderna vystavuje člověka tak silnému tlaku, že se pod jeho účinky neohýbají pouze individuální emoce, ale dochází i k (de)formaci samotných životních funkcí a těl.
 
Olbram Pavlíček (*1993) získal bakalářský titul v Ateliéru supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde také absolvoval magisterský program v Ateliéru malby pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného. Jeho tvorba se pohybuje mezi sochou, kresbou a grafikou a skrze analýzu současné „korporátně-industriální“ estetiky rozkrývá způsoby, jimiž design průmyslově vyráběných technologií a produktů ovlivňuje niterné prožitky i tělesnou integritu člověka(-uživatele). Olbram Pavlíček svá díla uvedl jak v řadě českých etablovaných galerií (City Surfer Office, Praha; Berlínskej Model, Praha; Galerie PAF, Olomouc; Galerie NTK, Praha), tak v rámci mnoha zahraničních institucí (Funkhouse Berlin, Berlín; HotDock Project Space, Bratislava; Werkschauhalle, Lipsko; Fotopub Project Space, Lublaň). Je také jedním ze zakladatelů mezinárodně působícího umělecko-kurátorského uskupení Proto Gallery Systems.

výstava

16
-
2

únor
-
září


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

22
-
14

únor
-
duben


Regionální umělci:
  • Jindřich Oplt
  • Tomáš Sejkora
  • Petr Scheuer
  • Petra Smutková
  • Lucie Staňková
  • Jiří Třos
  • Lucie Václavková
  • Jana Wienerová
  • Miro TZ

Výstava otevřena každý PÁ 15–17, SO a NE 13–16 od 23. 2.–14. 4. 2024.

Akce se uskutečňuje za podpory Statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje, děkujeme.

Winter Party - výstava umělců regionu
výstava

29
-
30

únor
-
duben


Výstava „ELLE“ od autora Jana Demerci zve všechny návštěvníky do fascinujícího světa japonské tuše a jednoduchého stylu malby, který odkrývá tajemství krásy žen.

Jeho obrazy nejsou jen podobizny, ale vyprávějí příběh vlastního pohledu na krásu. Tvorba spočívá v jednoduchosti, opakování a povzbuzení divákovy fantazie. Přijďte si užít tuto výstavu plnou hravosti, smyslnosti a radosti, která probíhá v hudební kavárně PETROF Café od 29. února do konce dubna 2024.

Srdečně vás zveme na vernisáž, která proběhne 29. února 2024 od 17.00 hodin.

Jan Demerci

Občanským jménem Ivo Barteček. Narozen 1953 ve Starém Bohumíně. Historik. Vysokoškolský učitel. Komentátor společenského dění. Autor odborných a popularizačních textů k dějinám novověku mimo jiné s tematikou výtvarna. Věnuje se proměnám společností a reflexi těchto proměn uměním. Sběratel umění. Soustřeďuje se k času moderny. Dlouhodobý osobní kontakt s iberským poloostrovem, latinskoamerickým světem a japonskými ostrovy.
Pseudonym vyhrazen volné tvorbě dvacet pět let. Výtvarnou prezentaci pojímá jako sebeočistnou. Tvoření oslovuje okruh přátel. Sporadicky dává souhlas k výstavám. Spoléhá na skladebnou jednoduchost sdělovaného. Tíhne k vizuálnímu purismu. Dotýká se společensky akceptovatelné smyslnosti. Snad i toto činí jeho úsporný rukopis autorsky identifikovatelný. Zastoupen Unií výtvarných umělců Olomoucka, Latin Art Gallery Praha, Galerií Demerci.
výstava

1
-
30

březen
-
duben


Fotografická výstava v Kavárně Muzeum.

Fotografie z cesty Petra Penišky za tradičně žijícími kmeny rovníkové Afriky zachycují původní a divoký svět dosud ne zcela pohlcený civilizací.
 
Fotky jsou spojeny s příběhy a životem přírodních národů, kterých je v Africe kolem dvou tisíc, majících svou kulturu, náboženství, tradice, svébytný způsob života, který postupně a nenávratně mizí.

výstava

1
-
29

březen
-
duben


Skryté krásy přírody v uměleckých fotografiích Libora Nývlta.

Autor v přírodě vyhledává různé anomálie, srůsty, vady na kmenech, větvích, kořenech a hlavně v letokruzích při kácení stromů v lese, kolem řek i v alejích. Tam odkrývá, jak sám říká, skrytá tajemství, která se stanou v podstatě skicami – předlohami pro jeho obrazy, které následně dotváří v počítači. A jak se mu to daří, nechť posoudí návštěvníci výstavy.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

1
-
29

březen
-
duben


Svět kolem nás není jen to, co potkáváme v našem každodenním životě, ale je to i svět v naší duši a srdci. Tam vždycky bude příroda, květiny, stromy a třeba i obyčejná tráva a nad naší hlavou modrá obloha. A v srdci malíře to budou dětský úsměv a radost z každého okamžiku.

To všechno je náš svět. Naše společná láska, kterou dáváme jeden druhému, své rodině, přátelům ale také do naší tvorby. Autoři Gustík a Lenka Erhartovi představí na výstavě své fotografie a obrazy.

Zveme vás na slavnostní představení výstavy 13. března od 17:00, které bude spojené s autorským čtením sbírek Gustíka Erharta.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

4
-
29

březen
-
duben


Výstava výtvarných prací a fotografií studentů biskupského gymnázia. Vernisáž se uskuteční ve středu 6. března od 16:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

13
-
24

březen
-
květen


Bořivoj Borovský - malíř, grafik, pedagog. Narodil se v Poličce 19. července 1933. V letech 1954 až 1958 studoval na Vysoké škole pedagogické v Praze. Více než třicet let učil malbu studenty výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové, kde byl v roce 1990 jmenován docentem pro obor malba. Zemřel v roce 2012. Pojmenováním galerie po této významné osobnosti, která ovlivnila svou výukou a tvorbou velkou řadu budoucích učitelů, chceme vzdát čest památce Bořivoje Borovského a neustále připomínat jeho jméno a tvorbu.

Vernisáž výstavy a pojmenování se uskuteční 13. 3. 2024 od 17:00. Výstava je přístupná od pondělí do čtvrtka od 14:30 do 19:30.
Bořivoj Borovský - Rovnováhy
výstava

18
-
12

březen
-
duben


Výstava příběhů z Indie
 
„Štafeta dobra a naděje“. Výstava vypráví příběhy absolventů dobročinného projektu Adopce na dálku®, který podporuje vzdělávání chudých dětí v Indii. Dárci podpořili za 23 let přes 7 000 indických dětí na cestě k lepšímu vzdělání. Z absolventů se stávají sebevědomí lidé, kteří se dokážou postarat o svoje rodiny a jsou přínosem pro celou indickou společnost.

Více informací najdete na webu www.adopce.hk.caritas.cz.
Štafeta dobra a naděje - výstava příběhů z Indie
výstava

18
-
12

březen
-
duben


Galerie Na Mostě Farmaceutické fakulty UK opět otvírá ojedinělou výstavu drobné grafiky – exlibris pod názvem Žeň exlibris.  Letos   po čtyřiačtyřicáté. Již první ročníky ukázaly, že mezi autorskou a sběratelskou veřejností  je o tuto celostátní přehlídku zájem. Záměrem zakladatelů Žně bylo vytvořit prostor pro prezentaci  tvorby autorů exlibris a umožnit všem zájemcům o  grafiku seznámit se s ní v co nejširším okruhu. Své grafiky představuje 32 grafiků a 20 studentů Univerzity Hradec Králové. Součástí výstavy  je ukázka exlibris prvních vystavujících autorů z roku 1981 a připomínáme také čtyři autory, kteří by se dožili 100 let.

Kdy je galerie otevřena
  • Pondělí - pátek: 8 - 18 hod.
  • Sobota: 8 - 16 hod.
  • Neděle: 9 - 16 hod.

ŽEŇ EXLIBRIS za rok 2023

20
-
15

březen
-
duben

výstava

22
-
31

březen
-
květen


Nikola Kopp Lourková (*1996, Hradec Králové) studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Jiřího Davida, studia pak zakončila na témže ústavu v ateliéru Jiřího Černického. 
 
Malířka Kopp Lourková představí své poslední obrazy, které od abstraktních kompozic s výrazným gestickým akcentem tendují k metafyzické figurální naraci. 
 
Nikola je malířkou, která se vyznačuje sebevědomým projevem, tak typickým pro její, právě se etablující, generaci. Její obrazy, pevně a velkoryse vystavěné, nezastřou vědomou inspiraci různými modernistickými vzory, malířka však usiluje o osobitou syntézu, která osciluje mezi metafigurativním a prostorově abstrahujícím zobrazením. Ve svých dílech inklinuje k metafyzické expresi, která by se s jistou nadsázkou mohla také charakterizovat jako post-post-surrealizující malba.

Nikola Kopp Lourková v galerii WTG představuje svou nejčerstvější tvorbu. Metafyzické zachycení osobních myšlenek dynamicky reprodukuje skrze geometrické tvary, figury a symboly. Ačkoliv mohou některé poskládané postavy působit chladně až roboticky, skrývají v sobě silný emocionální vhled. Obecně poplatné symboly jako hodiny, váhy či baterka jsou zcela jasnými signály autorčiných hodnot. Na jejích plátnech dochází k procesu rozpadu, analýzy a následného skládání příběhu. Vznikají tak surreálně laděné situace narážející na koloběh života. Shodou okolností se malířka v době příprav výstavy vyrovnávala s odchodem milovaného zvířete a zároveň příchodem nového života. Výstava Soroboru divákovi ukazuje důležité milníky i cyklickou podstatu požírače ocasu - soroboru - uroboros - nekonečného návratu. 

Nikola Kopp Lourková - Soroboru
výstava

1
-
5

duben
-
květen


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

1
-
15

duben
-
květen


Putovní panelová výstava – Včely a další opylovači

  • Přijďte se podívat na putovní výstavu, kterou zapůjčila Botanická zahrada Přírovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 1. 4.  do 15. 5. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Včely a další opylovači
výstava

1
-
30

duben


Mají Bradavice ve sklepení jen jedno monstrum? Kolik je utajených komnat ve škole?
 
Zajímavosti o oblíbené škole na vás čekají během dubna v dětském oddělení kuklenské knihovny.
 
V otevírací době dětského oddělení.

1
-
27

duben


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na duben

1
-
30

duben


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na duben

2
-
27

duben


Práce studentů 3. ročníku oboru Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze představují inspirativní architektonické koncepty rozšíření kapacity Mateřské školy ŠVENDOVA II (MŠ Čtyřlístek). Zadání bylo vytvořeno ve spolupráci s Odborem hlavního architekta Magistrátu města HK, který se studenty během semestru práce konzultoval, což pro ně bylo přínosnou zpětnou vazbou.

Práce vznikly pod záštitou Atelieru Rychtařík – Med.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
30

duben


změna programu vyhrazena
Mood - program na duben

2
-
30

duben


Emoce je to nejdůležitější, co by měla fotografie přinášet a vyvolávat. A radost je nejdůležitější emoce a dělat lidem radost je jedna z nejkrásnějších věcí, co může člověk ostatním dělat. Jura Třos je členem Filharmonie Hradec Králové, kde působí už přes třicet let.
Fotografuje často ve východních Čechách (nejen) na různých akcích, koncertech, soutěžích atd., kde se snaží o zachycení pocitů a důležitých momentů a tím se pokouší dělat lidem radost.

----

„Život je jako trubka, když do ní nefoukáš, nic z ní nevzejde.“ William Christopher Handy
 
Když jsem před osmi lety opět začal fotografovat, tak jsem byl nadšen, když fotoeditor dokázal sám upravit fotku tak, že byla najednou hezčí. Začal jsem tedy „foukat“, abych sám dokázal takto fotku upravit. A když jsem zjistil, že to jde, tak jsem foukal, abych to udělal líp než automat. A když foukám dál, abych to udělal opravdu podle svých představ, tak hledám atmosféru, kterou nasávám, a snažím se ji zachytit a přenést do výsledné fotografie. Možná se mi to jednou povedlo, a tak budu foukat dál, aby se to mohlo opakovat a nebyla to jen náhoda. S touto fotografií jsem skončil na krásném druhém místě v mezinárodní soutěži Jazz World Photo ve velké světové konkurenci, z velké části i profesionálních fotografů z celého světa. Přeji všem dobrý dech!
 
Jura Třos (https://www.facebook.com/jura.tros, tros@seznam.cz)
 

Jura Třos - EMOCE a radost
výstava

4
-
23

duben


* změna programu vyhrazena
Klub č. p. 4 - program na duben

4
-
29

duben


změna programu vyhrazena
ZUŠ Habrmanova - duben

5
-
10

duben
-
květen

výstava

5
-
27

duben
-
říjen


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA