KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po rozkliknutí popisku Další informace\Zdroj a další informace). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

11. dubna 2023

11

duben


Všechny cesty vedou do Santiaga de Compostely! Možných tras je několik, my se vydáme na tu portugalskou, která začíná v Portu a má kolem 250 km. Dozvíte se nejen praktické tipy a triky pro každého poutníka, ale i jak to vypadá v praxi. Krok za krokem krajinou, lesem, polem, městem a to vše se svatojakubskou mušlí na batohu.
 
Přednáší cestovatelka Sandra Špačková.
 
Vstupné 40/60 Kč.

11

duben


Vítejte na kurzu flamenca a cvičení pro tvarování postavy.
 
Kurz pro mírně pokročilé probíhá v Adalbertinu od 10.1. do 25.4. 2022 (kromě 14.2. prázdniny).
 
Těším se na Vás. 
 
MgA. Helena Korejtková profesionální herečka, lektorka tance a trenér 2.třídys fitness
 
Pořadatel: TŠ La pasión
 

TOTAL BODY BARRE - KURZ FLAMENCO

11

duben


Na přelomu 18. a 19. století vznikaly akademie výtvarného umění ve Francii, Anglii i v Itálii. Každá akademie prosazovala určitý národní styl, témata a náměty, které podléhaly dobovému vkusu, zejména v oblasti historické malby. Kvůli společenským poměrům byly malířky odkázány na tvorbu doma nebo malbu přírody. Ve světě malířů se těžko prosazovaly a kariéra jim kvůli předsudkům nebyla umožněna. Přesto se našly některé, které se „osudu“ vzbouřily. Marie-Guillemine Benoistová tvořila v duchu francouzského neoklasicismu. Jejím nejvýznamnějším dílem je ovšem Portrét černošky (1800), symbol ženské emancipace a lidských práv. Ve druhé polovině 19. století se Berthe Morisotová stala členkou impresionistů, o kterých jistý kritik napsal: „Pět nebo šest šílenců vyšinutých ambicemi – mezi nimi jedna žena – dalo dohromady výstavu svých děl“; tvořila tak pod vlivem Corota a Maneta. Další úspěšná impresionistická malířka Mary Cassattová pocházela z USA, ale značnou část svého života strávila ve Francii. Jejími nejznámějšími náměty obrazů byly scény z každodenního života žen, mateřství a intimní atmosféra rodinného života.
 
Začátek v 17:00 hodin v konferenčním sále v 5. NP. 
 
Vstupné 80/50* Kč. 

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

1
-
30

duben


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
30

duben


27/11/20–01/10/23
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
ARCHITEKT VÝSTAVY: TOMÁŠ SVOBODA
GRAFICKÝ DESIGN: CINDY KUTÍKOVÁ & JIŘÍ MOCEK
 
Vystavení autoři a autorky: Václav Stratil, Veronika Šrek Bromová, Milan Knížák, Milan Langer, Martin Zet, Daniel Pitín, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Zorka Ságlová, Miloš Šejn, Margita Titlová, Vladimír Kokolia, Lenka Klodová, Václav Jirásek, Ladislav Jezbera, Matyáš Chochola, Václav Houdek, Anna Daučíková, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkáčová, Zbyněk Baladrán, Markéta Othová, Anna Hulačová
Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň k výtvarné tvorbě. Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.
 
Za hranici současného umění považujeme přelom 60. a 70. let minulého století. Jako důležité okolnosti jeho vzniku vnímáme rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění nenacházíme jednotný styl. Každý autor, každá autorka si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby. Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

výstava

1
-
30

duben


Jan Šafránek | Kavárna Kubišta
03/02/23–11/06/23
kurátorka: Petra Příkazská, Anna Horák Zemanová | Bílá kostka
V dialogu s Bohumilem Kubištou
Výstava představuje návštěvníkům průřez tvorbou královéhradeckého rodáka, malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy může návštěvník na stěžejních dílech jednotlivých dekád (od 60. let do současnosti), která dále doplňuje rozsáhlý soubor kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.
 
První malířské pokusy jsou u Šafránka spojeny s vytvářením drobných variací modernistických krajin a kopií slavných portrétních obrazů se silným psychologickým akcentem. Velmi záhy však svou pozornost zaměřil na zobrazování „nereálně reálných“ situací – žánrových výjevů plných svérázných postav
rodících se z umělcovy fantazie živené podivuhodnou realitou divadelních, tanečních a hospodských společností. Autor z jednotlivých scén sestavuje novodobou burleskní frašku, do níž obsazuje postavy odpozorované nejen v ulicích, hospodách a barech, ale také na stranických schůzích a v policejních služebnách (Hladce oholen dobře ostříhán, 1975; Hospodské hry, 1972; Řečník, 1978). Jeho obrazy vytváří iluzi filmu s dějovou linkou smrštěnou do jednoho políčka, komiksový
humoristický román, v němž podobnost zobrazených osob
se skutečnými lidmi je jen „čistě náhodná“.
 
Ve svých rafinovaně insitních malbách mnohofigurálních kompozic Jan Šafránek rozvíjí série nesouvisejících mikropříběhů. Stejně jako v životě, ani zde neexistuje jednotící střed. Profánní a posvátné, všední a neobvyklé, reálné i neskutečné se propojuje v neuvěřitelné obrazné slavnosti, karnevalu barev.
 
JAN ŠAFRÁNEK (*1948 Hradec Králové) je svébytný český malíř, jehož začátky jsou spojeny s propagační tvorbou pro královéhradecká Městská kina. Malířský a pozorovatelský talent spolu se studiem obrazových reprodukcí a návštěvy výstav mu zcela vynahradily nedostupné studium na umělecké škole. V roce 1974 se přestěhoval do Prahy a stal se aktivním členem tamního undergroundu. Podpis Charty 77 pro Šafránka znamenal nucený odchod do exilu. První zastávkou na jeho dlouhé cestě byla Vídeň, kde si doplnil výtvarné vzdělání ve speciálce prof. Carla Ungera na tamní Univerzitě užitých umění. Následně se usadil v Austrálii a postupně procestoval Nový Zéland, USA, Mexiko, státy Jižní Ameriky a Tichomoří. Ačkoli svou tvorbou stojí zcela mimo akademickou uměleckou obec, jeho obrazy těší a baví desítky let nejen autorovy přátele a soukromé sběratele, ale jsou zastoupeny i ve sbírkách významných veřejných institucí doma i v zahraničí. Autor žije a tvoří střídavě v Praze a ve Vídni.
 

výstava

1
-
30

duben


Michaela Vélová Maupicová | Šum v plástvi, světlo v mohyle
03/02/23–11/06/23
kurátorka: Jitka Hlaváčková | Černá kostka
 
Michaela Vélová Maupicová je známá především jako malířka, ve skutečnosti je však na její tvorbu potřeba nahlížet jako na bytostně multimediální, procesuální a stále otevřenou experimentu. Motivy, kterým se autorka věnovala ve svých malbách, mají své předobrazy či paralely v kresbách, tiscích a objektech, ale také ve fotografiích a videích, které nám prozrazují mnohé o jejím uvažování. Výstava Michaely Vélové Maupicové Šum v plástvi, světlo v mohyle prezentuje výběr krátkých videoartových prací, které byly dosud veřejnosti představeny jen okrajově.

S cílem představit divákům tuto vnitřní dynamiku se výstava v Černé kostce zaměřuje na konfrontaci několika méně známých prací různých formátů. Všechna vystavená díla pocházejí z let 2007–11, jádro tvoří výběr krátkých videoartových prací: videa Kry (2007) ze Sbírky pohyblivého obrazu GMU a Mistake (2008), jež vznikly ještě v rámci autorčina studia v ateliéru Milana Knížáka na Akademii výtvarných umění v Praze. Další dvě díla, Tumulus (2009) a Tetris (2010), pocházejí z období bezprostředně po jejím absolutoriu školy. Výběr doplňují kresby, fotografie a objekty, které společně vypovídají o procesu překladu témat a myšlenek z jednoho média do druhého.

MICHAELA VÉLOVÁ MAUPICOVÁ (1982 Příbram – 2018 Olomouc) absolvovala v roce 2001 Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově a Vyšší odbornou školu v Jablonci nad Nisou, načež byla přijata do ateliéru prof. Jitky Svobodové na Akademii výtvarných umění v Praze. Své umělecké studium zakončila v Ateliéru intermediální tvorby prof. Milana Knížáka v roce 2008. O rok později se stala finalistkou Ceny 333 Národní galerie v Praze a v mezinárodní soutěži Kunstpreis 2009 berlínské nadace Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst pro mladé umělce získala druhou cenu. Samostatně vystavovala mimo jiné v Oblastní galerii Liberec (Hranice stínu, 2014), v pražském Topičově salonu (Mezičas, 2015, s Mílou Preslovou), v GASK, Kutná Hora (Skladby mysli, 2016), v Národní galerii Praha (After Rembrandt, 2017) a v Galerii hlavního města Prahy (2019). Z mnoha skupinových výstav lze uvést například výstavu Postkonceptuální antikoncepce (2017, OGV – Galerie Alternativa,Jihlava; 2018, Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy; 2020, Galerie 1, Praha). Tvorba Michaely Maupicové je zastoupena ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Středočeského kraje, Oblastní galerie v Liberci, Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst Berlin a v soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

výstava

1
-
27

duben


Jednoznačným leitmotivem snímků Viléma Veverky je arktická a subarktická krajina, především pak scenérie zimního Islandu a Špicberk. Záměrem autora je následné vydání fotografického kalendáře ARCTIC 2024, ale to je budoucnost. Dnes však díky tomu můžete zhlédnout jeho fotografie, které uvidíte jako jedni z prvních a které vám nastíní pocit z toho, co nabízí tato "chladná" příroda.
  • Typ akce: Výstava
  • Datum konání: 01. 03. 2023 do 27. 04. 2023

Arktida objektivem Viléma Veverky
výstava

1
-
27

duben


Datum konání: 06. 03. 2023 do 27. 04. 2023
Typ akce: Výstava
 
Malá přehlídka prací, které vytvořili během tohoto školního roku studenti BIGY v hodinách výtvarné výchovy. Výstava zahrnuje práce studentů nižšího i vyššího gymnázia.

Výstava výtvarných prací studentů Biskupského gymnázia
výstava

1
-
26

duben


Martina Hozová (* 14. června 1971 Hradec Králové)

je česká sochařka, restaurátorka a pedagožka. Pracuje v Hradci Králové a Lukavci. 
Martina Hozová absolvovala Střední průmyslovou školu sochařskoou a kamenickou v Hořicích v Podkrkonoší. V letech 1989 až 1995 vystudovala figurální sochařství v ateliéru Karla Nepraše na Akademii výtvarných umění v Praze. Pokračovala postgraduálním studiem v restaurátorském ateliéru Petra Siegla. Nyní vyučuje na Střední průmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích.

Karel Nepraš (2. dubna 1932 – 5. dubna 2002)

byl český sochař, kreslíř, grafik, profesor Akademie výtvarných umění v Praze.
Absolvoval Střední průmyslovou školu keramickou Praze a odtud byl roku 1952 přijat na Akademii výtvarných umění do sochařského ateliéru prof. J. Laudy. Spolu se spolužáky Janem Koblasou, Bedřichem Dlouhým a hudebníky Rudolfem Komorousem, Liborem Peškem a Janem Klusákem založil Club, který po první dadaistické společné akci výtvarníků, muzikantů a herců nazvali Šmidrové. Jako autor kreseb do časopisů se Nepraš seznámil s výtvarníkem Janem Steklíkem a ve společnosti scházející se v hospodě U Křižovníků v roce 1963 založili Křižovnickou školu čistého humoru bez vtipu.
 
Od počátku 60. let se Karel Nepraš postupně prosadil jako kreslíř i sochař, po okupaci r.1968 ztratil možnost prezentovat svá díla, byl nucen živit se restaurováním. Od roku 1990 působil Karel Nepraš jako profesor a vedoucí sochařského ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze až do dubna 2002, kdy v Praze zemřel.

Martina Hozová/Karel Nepraš - Šly panenky silnicí
výstava

1
-
14

duben


Od 28. 3. do 14. 4.

Mateřské školy města Hradec Králové se zapojily do akce „Společné vítání jara“. Na Masarykově náměstí děti súpůi s učitelkami ozdobily svými vyrobenými dekoracemi jarní májky. Od 28. 3. do 14. 4. vás srdečně zveme na prohlídku naší společné práce.
Společné vítání jara
výstava

1
-
29

duben


Zveme Vás do galerie Dokola na výstavu obrazů autorky, jejíž nástěnné malby můžete obdivovat na zdech Studijní a vědecké knihovny.
Martina Novotná se vrací s prezentací obrazů z posledních let inspirované prostorem, kde se potkávají tělo a duše.
 
Výstava prodloužena do 29. 4. 2023.

výstava

1
-
30

duben


Datum konání: 23. 03. 2023 do 31. 08. 2023

Městská hra vás provede historií naší knihovny. Brožurky jsou k dispozici na webu nebo tištěné v ústřední budově ve Wonkově ulici. Vstup volný.
Městská hra – Od Ducha k Velrybě

1
-
30

duben


Jarní výstava výtvarného oboru ZUŠ Habrmanova představí práce dětí na téma příroda, stromy, les a zahrada. Zajímavé budou také ukázky prací ze specializací na počítačovou grafiku, 3D modelování, textilní design, fotografii nebo řezbářství. Srdečně zveme všechny uměnímilovné lidi, zejména pak malé návštěvníky, kteří rádi kreslí a tvořivě se vyjadřují.
ZUŠ HABRMANOVA - Jarní výstava
výstava

1
-
30

duben


Výstava obsahuje instalace dobových exponátů z různých sektorů tehdejšího obchodu a současně bude historicky mapuje konzumní trendy cíle dobového zákazníka. V průběhu jarních a letních měsíců sezony bude také možné absolvovat doplňující komentované prohlídky po Hradci Králové, které toto téma maximálně rozšíří. Jejich termíny budou zveřejňovány na www.hkpoint.cz. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. dubna od 17:30 a v informačním centru bude k vidění do konce srpna.
Výkladní skříně socialismu, aneb co jsme nakupovali za normalizace
výstava

1
-
30

duben


Od 2. prosince 2022 do 30. dubna 2023
 
Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945 – 1992

Nečekejte žádný horor ani detektivku.
 
UPÍR byl volací znak vojenského letiště v Hradci Králové ve druhé polovině 20. století.
Letiště v sousedních Pardubicích mělo volací znak PRVEK.
 
Výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové připomíná činnost československého vojenského letectva na letištích v Hradci Králové a Pardubicích v období let 1945 – 1992. Přestože do historické budovy muzea nebylo možné umístit celé letouny, milovníci letectví si rozhodně přijdou na své a nudit se nebude ani nejširší veřejnost. Muzeum představí unikátní exponáty ze sbírek svých, některých dalších muzeí a ze soukromých sbírek. Díky spolupráci s třebíčským modelářským klubem budou k vidění i krásné modely letecké techniky. 

Já, UPÍR, přistání povoluji!
výstava

1
-
30

duben


Minulé století – dvacet osobností
27/11/20–01/10/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Odborná spolupráce: Kateřina Křížkovská,
Judita Kožíšková, Anna Horák Zemanová
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: Cindy Kutíková & Jiří Mocek
 
Vystavení autoři a autorky:
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
 
Expozice  Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
 
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.

výstava

1
-
27

duben


Datum konání: 01. 03. 2023 do 27. 04. 2023
Místo konání: Foyer, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání
Typ akce: Výstava
 
Výstava je průřezem výtvarnou tvorbou žáků oboru „předškolní a mimoškolní pedagogika“. Představuje širokou škálu námětů, kterým se žáci v uplynulém pololetí věnovali, zároveň je ukázkou použití nejrůznějších technik, se kterými se v průběhu roku seznámili v rámci hodin výtvarné výchovy.

výstava

1
-
24

duben


Výstava studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické Hořice.

Instantní výstava
výstava

1
-
30

duben


"V kruhových soustavách obrazů Jaroslava Jebavého se dokážeme svou myslí ztratit a odlepit od země. Jako v kokpitu kosmické lodi frčíme světelnou rychlostí do hlubin nedozírna, před námi se otevírají nekonečné rotující propasti prostorů. Inspirací byly nejen vědecké teorie, ale také platíčka samolepek. Z perforované struktury, která po vylepení barevných bodů zbyla, autor sestavoval koláže a od koláží už nebylo k obrazům daleko. Obrazy uklidňují mysl, ale zároveň kladou otázky: dokážeme říct, kam až kosmos sahá? Jestliže se vesmír rozpíná, jak tedy vypadají jeho hranice? Podle reliktního záření to možná zjistí sonda Planck. Pokud budeme chtít vidět jiné světy, budeme cestovat v našich tělech, či spíš jako nehmotné subatomární částice, shluk elektronů, a zhmotníme se až v jiné galaxii?", z textu k výstavě od Martiny Vítkové (kurátorka).

Výstava bude k vidění do 31. května a navštívit ji můžete:
  • po-st   8.00-17.00
  • út-čt       8.00-14.00
  • pá          8.00-12.00
 

Jaroslav Jebavý - Multiversum
výstava

1
-
30

duben


*změna programu vyhrazena
Denoche music hall - program na duben

1
-
29

duben


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na duben

2
-
27

duben


Datum konání: 02. 03. 2023 do 27. 04. 2023
Typ akce: Výstava
 
Na prodejní výstavě keramičky Blanky Hruškové bude k vidění drobná keramika vytvářená technikami modelování a točení na kruhu. Autorka ráda využívá přirozenou barvu hlín a přírodních glazur. Její dílo pokrývá široké pole toho, co si dokážeme představit pod pojmem keramika. Výstava navazuje na předchozí akci Mísy, mističky z roku 2017.

Blanka Hrušková – Vázy, vázičky
výstava

3
-
28

duben


Místo konání: Pobočka Moravské Předměstí B
Typ akce: Výstava
 
Autorka Markéta Abrahamová žije ve Vysokém Mýtě a umělecké fotografii se věnuje 2 roky. Tuto výstavu se rozhodla pojmenovat Do hloubky. Cesta do hloubky naší duše bývá někdy velmi děsivá. Strachy, potlačené emoce, křivdy, zranění a traumata. To vše se nachází na tomto zdánlivě temném místě. Avšak jen v této tmě mohou odvážní najít světlo, které jim pomůže rozptýlit ten oblak černa.

výstava

3
-
28

duben


Místo konání: Referenční centrum
Typ akce: Výstava
 
V noci na 4. dubna 1944 u Vysoké nad Labem seskočila na padácích trojice československých vojáků z Anglie, nesoucí krycí název BARIUM. Jednalo se o jeden z prvních výsadků tzv. třetí vlny, který vyslala do tehdejšího okupovaného Protektorátu Čechy a Morava exilová československá vláda. Cílem skupiny byla zpravodajská činnost, podpora organizace domácího protinacistického odboje a udržování radiového spojení s exilovou čs. vládou. Velitelem skupiny byl nadporučík Josef Šandera, radistou byl četař aspirant Josef Žižka a šifrantem četař Tomáš Býček. Tři jména, která následně vešla do historie jako jedna z nejúspěšnějších skupin, působila zejména na území východních Čech. Do konce války však přežil jen jeden z nich.

výstava

3
-
30

duben


Místo konání: Pobočka Slezské Předměstí
Typ akce: Výstava
 
Vydejte se s námi po stopách architektonických děl Jana Kotěry, který je mimo jiné autorem Muzea východních Čech v Hradci Králové. Fotografickou výstavu naleznete ve výlohách pobočky.

výstava

3
-
30

duben


Výběr semestrálních prací studentů druhého a třetího ročníku studijního programu grafická a intermediální tvorba a výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.
Na výstavě budou moci diváci zhlédnout autorské knihy a experimentální fonty, které vznikly během zimního semestru pod vedením MgA. Petra Hůzy. Výstava bude zahájena ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové.

Zahájení výstavy se koná v pondělí 3. dubna v 17:00 hod. v galerii Automat.

výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA