KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

09. března 2025

1
-
31

leden
-
prosinec

Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce.
Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce. Ten náš připravilo královéhradecké kreativní studio Pandemic a na dobrodružnou cest staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička Medvěda Wrr.
Komiksový průvodce pro děti: 800 let historie Hradce Králové

24
-
15

únor
-
březen


Stále nevíte kam vyrazit s rodinou, dětmi či partou přátel o jarních prázdninách?
 
Máte rádi hračky a vše co k dětství patří? Potom je tento tip na výlet právě pro vás.
 
Využijte jedinečnou nabídku otevření Muzea hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově o jarních prázdninách, a to od 24. 2. 2025 až do 15. 3. 2025. Otevřeno bude vždy od pondělí do soboty od 10 hodin do 16 hodin.
 
V muzeu se vrátíte zpět v čase a nakouknete do minulosti jak své, tak i vašich rodičů, prarodičů i praprarodičů.
 
Naleznete zde unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. léta minulého století včetně velkého starožitného funkčního kolejiště s mašinkou a vagónky z roku 1913.
 
V dnešní době sbírka muzea sčítá tisíce hraček a je již takového rozsahu, že patří mezi největší stálou expozici historických a retro hraček v republice.
 
Ale to není vše. Pro návštěvníky je připraveno mnoho lahůdek. Určitě se máte na co těšit.
 
A POZOR Na všechny dětské návštěvníky čekají zajímavé soutěžní úkoly o odměnu.
 
Nenechte si toto mimořádné otevření ujít a přijeďte si s námi zavzpomínat, zasoutěžit a pokochat se všemi exponáty.

9
-
16

březen


***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

9

březen


Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.

Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači. Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…

Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně pětičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena 100 Kč / osoba.
Doporučený věk 13+.

Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová, Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová, Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková, Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

9

březen


DIZAJNIŠTĚ - Krátkodobá výstava

Kreativní hřiště pro malé i velké

Kurátor: Tereza Vlašímská
Grafické zpracování: Tereza Vlašímská
Architektura: Jiří Hanek
  Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Layla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Grafické úpravy: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner
Světla: Libor Petr
Lektorský program: Kateřina Hanková, Jana Neduha, Klára Fidlerová, Klára Svobodová

Interaktivní výstava Dizajniště hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení a krok za krokem děti naučí, jak myslet a navrhovat jako designér.
Výstava provede návštěvníky cestou od designového nápadu až k jeho realizaci pomocí designového myšlení. Prostřednictvím jednoduchého návodu s pěti fázemi - empatie, definice, ideace, prototyp, testování - mohou účastníci ve své práci i každodenním životě objevovat nová kreativní řešení a zažít přitom spoustu tvůrčího dobrodružství.
Designové myšlení učí kreativnímu řešení problémů, generování nápadů a schopnostem je vyhodnocovat, rozvíjí komunikační a prezentační dovednosti, podporuje práci v kolektivu, je inkluzivní, je zábavné, poučné a hravé.
Pro školní kolektivy nabízíme lektorské programy, které návštěvníky provedou je celým kreativním procesem. Žáci a studenti si na nich osvojí sběr, třídění, analyzování a vyhodnocování informací a jak je mohou tvůrčím způsobem aplikovat v nových souvislostech a situacích. V pěti krocích se dostanou od nápadu k až realizaci.
Účastníci přirozeně rozvinou celou řadu důležitých kompetencí: týmovou spolupráci, prezentaci, komunikaci a vizualizaci myšlenek, argumentaci, vedení diskuse i polemiky.
Designové myšlení spojuje, narušuje bariéry mezi lidmi a přispívá k sebenaplnění.
Lektorské programy pro školní kolektivy jsou uzpůsobeny různým věkovým kategoriím návštěvníků základních i středních škol.
Autory expozice jsou designoví aktivisté, kreativci a patrioti z karlovarského spolku PROTEBE live, který již od roku 2005 buduje image Karlových Varů jako kulturního a občansky aktivního města. K tomu nemalou měrou pomáhá jejich kreativní centrum DIZAJNPARK v prostorách tuhnického výměníku.

PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

9

březen


Věrnost je zvláštní vlastnost. Její přítomnost není na první pohled vůbec vidět, ale její absence vztah zaručeně trhá uvnitř na cáry. Slibujeme si ji během manželského slibu, ale málokdy máme jasnou představu, co věrnost obsahuje, a jak se vyhnout nevěře. Nevěra není jen mimomanželský sex. Začíná v našem srdci a v naší hlavě. Vnitřní odpojení vytváří citový chlad a umožňuje cestu k fyzické nevěře. 
 
Věrnost bude tématem 21. ročníku přednáškové série FamilyFest, na kterou bychom Vás rádi pozvali v březnu 2025. Přednášky jsou vhodné pro páry, které jsou spolu dlouho i krátce, ale také pro jednotlivce, kteří sice s nikým momentálně nechodí, ale chtějí se na vztah připravit. Letošní sérii FamilyFestu bude přednášet Lukáš Targosz.
 
FamilyFest je určen nejen manželům, ale také svobodným; je nejen pro nováčky ve vztazích, ale i veterány, kteří jsou zvídaví. FamilyFest je každoročně organizován církví Element, která usiluje o přiblížení křesťanského poselství srozumitelnou a přátelskou formou. Nedělní setkání Elementu jsou otevřena všem lidem bez rozdílu vyznání, věřícím i nevěřícím, hledajícím a zkoumajícím. Rádi říkáme, že Element je pro všechny na cestě poznávání.
 
FamilyFest organizujeme s jediným cílem: Povzbudit páry k aktivní práci na svém vztahu - protože žádné skvělé manželství nespadlo z nebe. Více informací na element.cx

9

březen


V novom dobrodružstve sa medvedík Paddington, obľúbený milovník marmeládových sendvičov, vracia do Peru, odkiaľ pochádza, aby našiel svoju tetu Lucy, ktorá zmizla z Domova pre medveďov na dôchodku. Do džungle sa vypraví s celou rodinou Brownovcov, a po ceste sa k nim pridá nový člen výpravy - lodný kapitán (Antonio Banderas) a jeho dcéra. Pri hľadaní tety Lucy však nechtiac odhalia inú veľkú záhadu...

9

březen


Nadešel velký den! Karel Bobrý, největší stavitel mezi bobry, slavnostně otevírá své mistrovské dílo – obrovskou přehradu, kterou postavil se svými krysími pomocníky. Zatímco bobr sní o obdivu a slávě, Lišák a Zajda pořádají večírek se svými zvířecími přáteli. Ráno ale zjistí, že zmizel jejich kamarád Výr a jejich milovaný les se pomalu zaplavuje vodou. Je za tím Karel a jeho přehrada? Lišák a Zajda se vydávají na dobrodružnou cestu plnou humoru a napětí, aby zachránili Výra i svůj domov. Známé postavičky ze seriálu poprvé ožívají na filmovém plátně v režii Maschi Halberstad (Kvík) a ukazují, jakou sílu má opravdové přátelství.

9

březen


Hodně netradiční hrdina chrání město proti zločinu. Tělem i duší je to polda, hlavu má však psí. Říkají mu Dogman a pochází z veleúspěšné stejnojmenné knižní série. Teď o něm vě studiu DreamWorks Animation (tvůrci oblíbených sérií Jak vycvičit draka a Kung Fu Panda) natočili film. Tvořili nerozlučnou dvojku – polda a jeho pes. Jenže pak se přichomýtli ke kolosální explozi, která pro ně měla velmi vážné následky. Naštěstí se ocitli v rukou skvělých doktorů, kteří posbírali to, co z nich zbylo, spojili to dohromady a stvořili Dogmana. Od krku dolů vypadá jako úplně obyčejný lidský polda, od krku nahoru jako policejní pes. Dogman velmi brzy zjistí, že taková kombinace přináší pro práci prodloužené ruky zákona spoustu výhod, což oceňuje zejména policejní náčelník (jen kdyby ho Dogman pořád neolizoval a nehonil každou veverku, kterou uvidí). Hrdina s policejní plackou se všem hodí ve chvíli, kdy místní superpadouch, kocour Péťa, začne spřádat nový ďábelský plán, jenž mu má umožnit být ještě zlejší. Ve zkratce – naklonuje se a ze svého malého klona Peťulky vychová stejného zloducha, jako je on sám, aby jim šel zločin pěkně od ruky. Jenže je tu Dogman, který má na polopsa nečekanou slabost pro koťátka.

9

březen


Mína je tvrdohlavá princezna, která se vzepře svému otci i královské tradici a ženicha si vybere sama. Ronan má přitom k ideálu udatného prince dost daleko. Vlastně by mu těžko mohl být vzdálenější. Je to geniální knihomol! Když ale přiletí drak a Mínu unese kamsi za obzor, musí literatura stranou. Teď je na Ronanovi, aby se vydal milovanou princeznu vysvobodit a vsadil přitom na svůj ostrovtip, jiným ostrým předmětem by se totiž mohl vážně zranit. Mise: Královská záchrana začíná!

9

březen


Utkání fotbalové Chance ligy.

9

březen



9

březen


Epické i něžné skandinávské sci-fi se soustředí na linii vědce specializujícího se na klimatické změny. Práce jej žene kupředu a postupně i požírá. Upřednostní kariéru před vztahem s aspirující zpěvačkou Anitou, kterou upřímně miluje. Podniká misi za zkoumáním praskliny na dně oceánu, jež ohrožuje lidskou existenci a umocňuje klimatickou krizi. Po letech oddané a značně depresivní práce v klaustrofobických podmínkách má na jedné z cest vidění. To mu odhalí, jak by jeho život vypadal, kdyby se tehdy rozhodl upřednostnit svůj osobní život. Snímek se překlápí do upřímné romance o tíze osudu a nenaplněných touhách, zatímco postavy čelí možnému konci světa. Široký kontext se proplétá s osobním. Pod vrstvou strhujících vizuálních efektů, technologických strojů a apelativní problematiky se skrývají niterné otázky ohledně lidských pochybností, promarněných příležitostí a existenciálních tajemstvích. Temné prostředí jeskyní a koutů oceánů symbolizuje naše bolavé nitro, do kterého se kolikrát bojíme nahlédnout.

9

březen


Police Symphony Orchestra a Hradec Králové už patří k sobě a v 15. koncertní sezoně tomu nebude jinak. Dvojitá porce muziky vás čeká o víkendu 8. a 9. března 2025 v sále hradecké filharmonie.
 
Stovka muzikantů a sborových zpěváků zahraje vyladěný program od filmovek po populární hudbu v originálních symfonických úpravách. Zazní energické pecky, co odpálí dekl a rozhýbou boky, i melodie, co pohladí duši.

 Vstupenky jsou v prodeji na GoOutu:

 Police Symphony Orchestra
 Joel Hána, Jáchym Svoboda / dirigenti
 Sbor Police Symphony Orchestra
 Lukáš Hrubeš / sbormistr
 Josef Fečo, Vendula Příhodová, Karolína Soukupová / zpěv

Přijďte si dobít baterky a užít radost z hudby.

9

březen



9

březen


Snímek Becoming Led Zeppelin zkoumá vznik této kultovní skupiny a její raketový vzestup během jediného roku navzdory všem předpokladům. Experimentální filmová odysea Bernarda MacMahona, plná úchvatných psychedelických a dosud nezveřejněných záběrů, vystoupení a hudby, mapuje tvůrčí, hudební a osobní příběh vzniku Led Zeppelin. Film je vyprávěn vlastními slovy členů Led Zeppelin a je prvním snímkem o této skupině, který oficiálně posvětili.

3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

1
-
31

leden
-
prosinec


 Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce! Ten náš připravila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s královéhradeckým kreativním studiem Pandemic. Na dobrodružnou cestu staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička medvěda Wrr, známá z knih Po přečtení zavřít! a Zachraň knižní svět!. Medvědí průvodce dětem zábavnou formou přiblíží bohatou historii Hradce Králové – od jeho prvopočátků až po současnost. Nejde jen o komiks, ale také o kvízy, hádanky a úkoly, které dětem otevřou dveře do světa minulosti a podpoří jejich zvídavost. Díky originálním ilustracím a doprovodným textům bude brožurka bavit nejen děti, ale i rodiče a pedagogy. 

Brožurka je určená pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, učitele, rodiny s dětmi.

1
-
31

leden
-
prosinec


Hradec jsou Králové a Královny už 800 let. Kdysi náležel jako věno českým panovnicím, třeba Elišce Rejčce. Dnes tu není jen jako historický odkaz, ale je tu pro vás, kteří v něm žijete, tvoříte, pracujete, sportujete, učíte se, hrajete si, radujete se. A bez toho všeho by Hradec nebyl Hradcem. Pojďte se zaposlouchat do příběhů obyvatel, současných Králů a Královen, v podcastu HK 800, který jsme městu připravili k jeho 800. narozeninám. Čeká vás 12 dílů, každý měsíc jeden, a 12 známých i neznámých osobností.

1. díl Pavlína Springerová

2. díl Patrik Vízek

3. díl Anatolij Truhlář

4. díl Michal Horák

5. díl Zuzana Ceralová Petrofová
 


1
-
31

leden
-
prosinec


V historické budově radnice na Velkém náměstí se návštěvníkům přiblíží atmosféra doby Dr. Františka Ulricha, vizionářského starosty z konce 19. století. Vstupte do instalace a zažijte kousek minulosti na vlastní oči. Nahlédnete i do zázemí pro produkci oslav – přímo pod pokličku toho, co se chystá.

Výstava bude mít stanovenou pravidelnou otevírací dobu po celý rok a případní zájemci mimo otevírací dobu se mohou domluvit indiviuálně s produkcí oslav.


1
-
31

leden
-
prosinec


Klíčové okamžiky historie Hradce Králové ožijí v osmi animovaných spotech! První písemná zmínka v roce 1225, významné události, osobnosti a artefakty, které formovaly město… Co spot, to konkrétní artefakt nebo vyobrazení a různorodé styly animace. Protože i historie města nikdy nebyla jednotvárná a hraje všemi barvami.   

 

9

leden
-
březen


kurátorka: Petra Příkazská | Kabinet sběratele
 
Kabinet sběratele, jenž je součástí výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche, seznamuje návštěvníky se začátky sběratelství Karla Tutsche skrze sekci ex libris – kolekci drobné účelové grafiky –, od nichž se logicky Tutschův zájem rozšířil na volnou grafickou tvorbu. Kabinet sběratele postupně představí jednotlivé autory a jejich práce na papíře, které jsou nepostradatelnou součástí sbírky.
 
Alena Kučerová (* 1935) je grafička, autorka prostorových objektů, v nichž recyklovala vlastní kovové matrice, které lakovala syntetickými barvami a rámovala do nalezených prken či silnějších větví. Po vystudování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (1954–1959) vstupovala na výtvarnou scénu ve společnosti mnoha přátel. Stala se nejmladší, avšak velice úspěšnou členkou významné skupiny UB 12, která prosazovala myšlenku nového, senzitivního přístupu k viděnému. Možnosti dobového materiálového tisku rozvinula do osobité techniky perforace, která byla v prvním okamžiku východiskem z nouze. Estetické kvality otevřeného prostoru tiskové desky i samotná práce připomínající tradiční řemesla však autorku natolik uchvátily, že je začala dále rozvíjet a zdokonalovat. Počáteční tvarové etudy, mřížky a rastry se pod vlivem nastupující nové figurace proměnily v jednoduché siluety postav a krajiny.
 
Kučerová, na rozdíl od řady umělců své generace, nikdy nechtěla zobrazovat bolest světa, který pro ni i přes všechny životní těžkosti zůstal místem, v němž lze stále najít úlevu od hluku a tísně příliš zpolitizované společnosti. Na vnější svět reaguje jen zcela výjimečně (např. v práci Minerve, 1968). Naopak má podle vlastních slov tendenci zachycovat v dílech „své vlastní dobré chvíle“, momenty utišení rozumu a otevření se fyzickému prožitku přítomnosti, který dává možnost najít odpověď na otázku: „Co stojí za to? Co je nejnutnější? (…) Problém je najít chvíli na takovou otázku.“ (Katalog k výstavě skupiny UB 12, Dům umění města Brna, 1965.)
 
I zdánlivě ryze abstraktní tisky jsou „energetickou“ podobenkou okamžiku jejich zrodu, místa, chvíle či události, v níž umělkyně nalezla inspiraci. Prostřednictvím poetických názvů podává pomocnou ruku divákovi. Její tisky umožňují, pokud se tomuto pocitu otevřeme, vidět jinak stěny, louže, mraky nebo třeba úterý, a prožít tento, byť sebebanálnější, okamžik jako sváteční chvíli.
 
Ve Sbírce Karla Tutsche se nachází 44 tisků od Aleny Kučerové. Významnou část tvoří abstraktní práce z poloviny 60. let. Z pozdější doby jsou pak ve sbírce pouze čtyři tisky z let 1981 a 1983. Část kolekce získal Tutsch zprostředkovaně přes jejich společného známého, fotografa Jindřicha Štreita. Další pak zakoupil osobně při své pozdější návštěvě autorčina grafického ateliéru v pražské ulici Řásnovka.

9

leden
-
březen


Kurátorka: Anna Horák Zemanová | Na bidýlku II
 
Koncept historicky zaměřené sbírkové výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche bude rozšířen o cyklus komorních výstav nejmladší generace autorů, současných studentů či absolventů z ateliérů výtvarných škol. Kurátoři tak v novém kontextu oživí základní Tutschovu strategii, jíž bylo právě objevování a prezentace prací dosud neznámých výtvarníků. Galerie Na bidýlku II se tak stane laboratoří nových přístupů k tradičnímu médiu malby a instalace, jejichž proměny Tutsch několik desetiletí sledoval a podporoval.
 
Téma hygieny je fascinující a komplexní oblast, která může mít více vrstev a významů jak v historickém, tak v současném kontextu. Hygienu si tradičně spojujeme s čistotou, zdravím a prevencí nemocí, ale v oblasti umění může toto téma zahrnovat rovněž reflexi sociálních, kulturních, politických a estetických aspektů. Matěj Liška chápe hygienu především jako péči – péči nejen sám o sebe, ale také o předměty. A přesně tak přistupuje i k předmětům, které využívá ve své tvorbě.
 
Vedle péče se dlouhodobě soustředí také na téma vzdělávání a výchovy. Zkoumá vzájemné působení jednotlivých aspektů v našich životech, jejich vzorce, to, jak nás „opracovávají“, i následné dopady kombinací různých aspektů. Tyto „střety“ se neodehrávají pouze v rámci širšího společenského systému, ale prolínají se i do intimních oblastí – rodiny, přátelství a sebereflexe. Liškova díla poukazují na důležitá témata, která doprovázejí naše osobní snahy o zakořenění v systému, v němž žijeme.
 
Zpočátku autor zpracovával konkrétní urbanistické, lingvistické nebo galerijní fenomény. Dnes se jeho tvorba stále více zaměřuje na otázky vycházející z osobní zkušenosti. Ve své diplomové práci Zakořenit (2024) představil dva projekty. V prvním z nich – Hlušina správně odvedené práce – prezentoval dětské omalovánky zasazené v autorských betonových rámech. Omalovánky, sloužící zpravidla ke hře, relaxaci nebo procvičování motoriky, Liška vybarvil přesně podle předlohy, čímž k nim přistoupil jako k plnění jasně zadaného pracovního úkolu v co nejvyšší možné kvalitě. Druhým představeným souborem byl projekt Už jsem vám vyprávěl o kvalitách pravoúhlých těles?. Ten obsahoval nashromážděné subjekty, kameny, jimž se autor rozhodl vyprávět o věcech, které zná z běžného života a považuje je za užitečné, jako například o geometricky přesných tvarech z masové výroby, jež kameny ze svého přirozeného prostředí neznají.
 
Liška se tak metaforicky zamýšlel nad budoucností, utvářením jedince či komunity. Tradiční pohled na subjektivní i společnou identitu vychází z historických a kulturních kořenů, které se projevují jak v rodinném prostředí, tak v konkrétní komunitě a místě, jež tato komunita vytváří – jak nás „otesává“ do určitého tvaru, jak se unifikujeme jako jedinec, jak se prezentujeme a jak nás obecně vnímá společnost.
 
V tomto tématu umělec pokračuje i na site specific výstavě Hygiena obecného blaha, kde se zabývá otázkami, které ovlivňují naše chápání světa kolem nás a našeho místa v něm. Liškovy práce vybízejí k zamyšlení nad tím, jak se naše vnitřní světy, formované výchovou, systémovými normami a osobními zkušenostmi, odrážejí ve vnějším světě a jakým způsobem se v něm zrcadlí naše duševní blaho a zdraví. Opravdu lze úsměv automaticky chápat jako projev štěstí?

výstava

22
-
23

leden
-
duben


Galerie Bořivoje Borovského a výtvarný obor ZUŠ Střezina vás srdečně zvou na výstavu Nekonečno, která představí tvorbu významného královédvorského sochaře Jaroslava Černého (1950–2006).
 
  •  Vernisáž: úterý 21. ledna 2025 v 17:00
  •  Místo: Galerie Bořivoje Borovského, přízemí nového pavilonu výtvarného oboru ZUŠ Střezina

výstava

3
-
29

únor
-
březen


Výstavu „Hradečtí houslaři“ mohou návštěvníci Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové zhlédnout od února do března letošního roku v galerii Dokola.
 
Na sedmnácti panelech je zachycen průřez stoletím houslařského rodu Pilařů, jejichž ateliér v loňském roce oslavil sto let svého působení v Hradci Králové. Součástí připomenutí významného výročí je také vydání publikace „100 let ateliéru Pilař v Hradci Králové“.
 
Výstavu najdete v galerii Dokola ve 4. NP.

výstava

20
-
27

únor
-
březen


Výstavují:
  • Josef AUDRLICKÝ
  • Jana BABORÁKOVÁ
  • Lenka HYPIUS
  • Veronika JANOUŠKOVÁ
  • Petr MACL
  • Aneta MACLOVÁ
  • Tomáš MLEJNEK
  • Romana ŠEDOVÁ
  • Boris ŠLECHTA
  • Jaromír ZAJÍČEK

Výstavy Galerie AMBROŽ se nachází ve Sboru kněze Ambrože, Ambrožova 729/1, Hradec Králové. Galerie otevřena každou ST a ČT 15–16, v NE 9–11.

Akce se uskutečňuje s finanční podporou MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ, děkujeme.

výstava

21
-
8

únor
-
červen


kurátor: Pavel Kubesa | Bílá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
Výstava Luďka Rathouského a Zbyňka Sekala ze sbírek GMU je mezigeneračním a intermediálním dialogem, zasazeným do tvarosloví formální abstrakce. Podstatnou konotativní roli může v jejich společné prezentaci sehrát právě charakteristická materialita, která supluje chybějící doslovné narativní elementy a zasazuje tak významovou strukturu jejich děl spíše do prožívaného emocionálního napojení nežli do racionálně, jazykově artikulovaných příběhů.
 
V napětí mezi asociativními potenciály jednotlivých materií pak Rathouský se Sekalem odkrývají úvahy směřující k otázkám o smyslu (konání, umělecké práce). Zaměřují pozornost spíše na periferii nežli na mentální či konceptuální centra vztahování se k životnímu prostoru. V Rathouského interpretaci Sekalovy tvorby pak můžeme vysledovat zájem o pouhou „možnost“ coby onen kýžený smysl: jejich dílo je pouhou možností, experimentem, avšak ničím „nutným“.
 
LUDĚK RATHOUSKÝ (* 1975) se narodil v Broumově a vyrůstal v Náchodě a v letech 2010–2023 vedl dramaturgii galerie Luxfer v České Skalici. Řadí se ke střední generaci vizuálních umělců, kteří nastupovali na českou uměleckou scénu v průběhu 90. let 20. století, kdy se inklinace ke konceptuálním tvůrčím postupům a postojům zdála jako jedna z možných uměleckých strategií. Přesto se ale Rathouský svým vztahem k vizualitě a malířskému médiu hlásí spíše k postkonceptuálním principům tvorby.
 
Tvorba ZBYŇKA SEKALA (1923–1998) se zase v jistém smyslu v mnohém vymyká nejen českému, ale i světovému sochařství. U Sekalovy práce se často poukazuje na její kořeny ve středoevropské modernistické tradici, současně se však svými východisky dotýká i principů, které jsou charakteristické pro východní vizuální kultury, především pak pro japonské umění.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
8

únor
-
červen


utor textu: Martin Mazanec | Černá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
V prostoru Černé kostky zamýšlí autorka představit nedávnou akvizici GMU – velkoformátovou černobílou fotografii na plátně s názvem Konec filmu (2001) a dále video Home Cinema (2006), poskládané z filmových znělek produkčních společností, které odkazují k začátkům mnoha filmů, jež však nikdy nezačnou.
 
Tyto dva mezníky – začátek a konec filmu, instalované v prostoru Černé kostky, Kotzmannová doplní 10–12 monitory menšího formátu, na kterých budou promítány „fotografie“ s motivem různých světelných zdrojů z různých prostředí, „vybrané“ z autorčina archivu. Tyto „animované“ fotografie budou upraveny tak, že zdánlivý statický moment vždy mírně naruší jemný pohyb v obraze. V divákovi to navodí pocit znejistění, napětí mezi statickým a pohyblivým, fotografií a filmem. Celým prostorem se ponese hudba filmových znělek, která se však bude vztahovat jen k závěrečnému monitoru. Práce se světlem a vnímáním času, jako základním prvkem fotografie a filmu, se dlouhodobě prolíná autorčinými uměleckými přístupy, které nenápadně, ale cíleně vytrhují diváka z rutiny každodenního vnímání. „Světlo a tma jsou předpoklady filmové projekce a prostorového uspořádání nejen interiérů kin a galerií, ale i dění v nejbližším okolí těchto budov v městském prostředí. To, co se může dít cestou do kina, anebo naopak cestou z kina, se odehrává v rámci výstavy Statické drama, která zdánlivě poskytne pouze začátky a konce těchto rituálů, spjatých nejen s městským prostředím nebo dějinami kinematografie. Nosným médiem i výchozím elementem je fotografie. Ta se může jevit rozpohybovaná, animovaná, statická anebo vytrácející se,“ doplňuje Martin Mazanec.
 
 
 
ALENA KOTZMANNOVÁ (* 1974) v letech 1992–1998 studovala v Ateliéru fotografie a v Ateliéru konceptuální a intermediální tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, později získala doktorát na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (2009–2014). Dvakrát byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce. Ve své tvorbě zkoumá možnosti a podstatu fotografických médií. Vlastní (především černobílé) fotografie často kombinuje s videoprojekcemi nebo nalezenými objekty.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.
 

výstava

28

únor
-
březen


Martin Veselý rád hledá krásu v něčem tak nepravděpodobném, jako je starý plech, dřevo, plast, beton, asfalt, led apod. Předlohou výstavy JINÉ SVĚTY jsou tentokrát dna starých plechových sudů. Ty se mění v mimořádně zajímavé obrazy a vyzařuje z nich krása neznámých planet z vesmíru.
 
U díla Martina Veselého si uvědomíme, že realita je vlastně paradoxní pojem. Díváme se na něco, co existuje nezávisle na pozorovateli. Na druhé straně je právě tato zobrazovaná skutečnost výtvorem konkrétního člověka, který se na ni dokáže podívat jinýma očima. Při pohledu na obrazy si autor přeje otevřít v divákovi jeho představy a snění. Každý v nich totiž uvidí něco jiného.
 
Vernisáž výstavy se koná 28. 2. v 17:00 hod.v galerii U Přívozu.

výstava

28

únor
-
březen


Podchod na třídě Karla IV. je jednou z hlavních tepen, kudy denně projdou stovky lidí – místních i návštěvníků. Místo, které vzbuzuje emoce těch, kteří jim denně spěchají do práce nebo se v něm ocitnou náhodou při návštěvě Hradce. Místo, které vybízí k setkávání, ale většina z nás se v něm nechce zdržet.

Světelná instalace promění podchod ve vizuální zážitek, který poukáže na jeho nevyužité možnosti a zároveň na jeho aktuální, poněkud smutný stav. Společně si posvítíme na cestu k lepšímu využití tohoto prostoru a ukážeme, že i zdánlivě obyčejná místa mohou mít své kouzlo – stačí trochu světla. 

Vernisáž proběhne 28. 2. od 18.00 hodin.

1

březen
-
prosinec

Vydejte se s námi po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty. Brožurky s mapou jsou k dispozici v Knihovně města Hradce Králové a Turistickém informačním centru Hradec Králové.



Městská hra – Zločiny Velkého Hradce

1

březen
-
prosinec

Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty. Brožurky s mapou jsou k dispozici v Knihovně města Hradce Králové a Turistickém informačním centru Hradec Králové.

Městská hra – Hradecké putování s královnami

1
-
26

březen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na březen

1
-
31

březen
-
prosinec


Od 1. března 2025 od 9:00 budou v prodeji pamětní medaile k 800. výročí města. Zájemci si je budou moci zakoupit v Infocentru a na Bílé věži za cenu 60 Kč. Medaile jsou vyrobeny z mosazi a jejich design byl pečlivě navržen tak, aby reflektoval bohatou historii města
a odrážel nový vizuální styl města i oslav. Tento projekt přispěje k propagaci Hradce Králové a poskytne jeho obyvatelům i návštěvníkům trvalou vzpomínku na toto významné jubileum. 

 


1
-
31

březen


Opět je tu oblíbený jarmark, na kterém si za nasbírané speciální peníze můžete vybrat svou odměnu. Jarmark je přístupný v rámci otevírací doby dětského oddělení.

1
-
31

březen
-
prosinec


Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

1
-
31

březen
-
prosinec


Vydejte se po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

3
-
31

březen


Pavel Švaninger touto výstavou usiluje o seznámení čtenářů a návštěvníků knihovny s vývojem uměleckých schopností AI modelu Midjourney, který se s každým rokem zlepšuje v realističnosti a přesnosti zobrazení požadovaných výstupů. Jako téma výstavy si vybral knihovny. Hlavním důvodem bylo zjistit, jak si AI poradí s vizualizací různých podob knihoven, jako je například jeskynní knihovna nebo kybernetická domácí knihovna budoucnosti. Vstup volný.
výstava

3
-
29

březen
-
duben


Výtvarnice Klára Koldová se věnuje technice suchého pastelu již řadu let. Ve svých krajinomalbách se jí daří vystihnout nejen panorama a charakter krajiny, ale i duch místa a kouzlo okamžiku. Ticho a krásu, které zažívá v přírodě každý z nás. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
29

březen
-
duben


Zveme vás na výstavu, která propojuje tvorbu fotografky Lenky Erhartové a malíře Gustíka Erharta. Jejich díla oslavují krásu přírody i lidských tváří, od něžných dětských portrétů až po podobizny známých osobností. Přijďte se zastavit a nechat se unést hrou světla, barev a emocí, které nám připomínají kouzlo všedních okamžiků. Vernisáž výstavy se bude konat 13. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
30

březen
-
duben


Zveme na výstavu prací absolventů kurzů kresby (Radost z kreslení) a akvarelu (Objevte kouzlo akvarelu), které probíhaly v Knihovně města Hradce Králové. Představujeme tvorbu lidí, kteří objevili radost z výtvarného umění – někteří vzali tužku a štětec do ruky poprvé, jiní už delší dobu kreslí a malují. Všechny ale spojuje nadšení pro tvorbu, chuť učit se nové techniky a odvaha dát průchod své fantazii. Vernisáž se uskuteční 6. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
28

březen


Výstava Marcely Zuchové a Jitky Prausové je propojení dynamiky , syrovosti ulice a cikánského života v kontrastu s klidem a abstrakcí přírody.

výstava

3
-
31

březen


Putovní výstava 17 knižních ilustrací z festivalu Děti, čtete?!, které jsou součástí aktuálního katalogu Nejlepší knihy dětem. Práce vybraných českých ilustrátorů a ilustrátorek představuje současnou knižní tvorbu. Ilustrace jsou neoddělitelnou součástí knih, které povyšují na umělecká díla. Vstup volný.
výstava

3
-
31

březen


Řešíte rádi záhady? Během března se v daný den a čas ve výloze knihovny objeví nová hádanka. Pokud zjistíte, jaká dětská kniha se skrývá v nápovědách, obdržíte v knihovně drobnou odměnu.

3
-
30

březen


Výstava intuitivních obrazů, které autorka vnímá jako osobní talismany, průvodce a ladičky s přesahem. Výstava je k vidění od 3. do 30. března 2025. Výstava je prodejní.

Vernisáž 6. 3. 2025, 17:00. Hudební host Marie Němcová s kytarovým doprovodem.

Těší se Simon Prchliíková
výstava

4
-
15

březen
-
květen


Smíšený sbor Jitro vypisuje skladatelskou soutěž k výročí 800 let města Hradce Králové.

Podmínky soutěže:
  • skladba pro smíšený sbor a capella (SATB - soprány, alty možno dělit)
  • text vlastní či převzatý
  • časový rozsah 3–6 min
  • obsahově a charakterově vázaná k tématu výročí města HK nebo městu HK
  • finanční ohodnocení: 1. cena 5 000 Kč, 2. cena 3 000 Kč, 3. cena 2 000 Kč
  • uzávěrka skladeb 15. 5. 2025
  • hodnocení skladeb proběhne na základě anonymního posouzení odbornou porotou a to  do 15. 6. 2025
  • Porota:
    • Doc. MgA & Mgr. Marek Valášek, Ph.D. (dirigent, sbormistr, vedoucí katedry HV PFUK) 
    • MgA. Jakub Pikla (sbormistr Kühnova smíšeného sboru)
    • MgA. & Mgr. Václav Metoděj Uhlíř, Ph.D. (sbormistr Smíšeného sboru JITRO)


Vítězná/é skladba/y zazní na Sborových slavnostech na podzim roku 2025.

4
-
29

březen
-
duben


Věděli jste, že si v 3D dílně můžete kromě jiného navrhnout zvířátka a jejich přístřešky? Nebo se jen přijďte seznámit s 3D modelováním a tiskem samotným. Každé úterý a čtvrtek od 14 do 18 hodin. K dispozici bude vždy zkušený lektor. Tiskneme z odbouratelného plastu (PLA). Možnost rezervace času tiskárny: mestska-knihovna-hk.reservio.com.

6
-
10

březen
-
duben


Zveme Vás na výstavu černobílých fotografií Petra Macla, jež nabízí unikátní, osobitý pohled na každodenní život lidí na ulici. Výstava reflektuje dvouletou spolupráci terénních pracovníků Azylového domu Matky Terezy s mladými mediky, kteří lidsky i profesně významně přispívají k zajištění potřebné základní zdravotní péče lidem bez domova. 

Přijďte se podívat na tuto silnou, emotivní a inspirující výstavu, která nejen ukazuje svět, který mnozí nevidí, ale také připomíná hodnotu lidské solidarity a pomoci.
 
  • 6. 3. – 10. 4. 2025
  • Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, 2. NP, Hradecká 1250/2, 500 02
  • Výstava je zdarma
 
Vernisáž výstavy se koná 6. března 2025 od 17 hodin ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové. Výstavu lze navštívit do 10. 4. 2025.
 
Bc. Petr Macl je dlouholetým terénním pracovníkem Domu Matky Terezy, sociální služby pro lidi bez domova, středisko Oblastní charity Hradec Králové.
 
Nikdo nezná problematiku lidí bez domova tak, jako právě on. Během své profesní kariéry získal mnohá významná ocenění, uskutečnil několik výstav s tématikou bezdomovectví, je spoluautorem publikace Hosté na zemi.

výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ