KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

11. března 2025

1
-
31

leden
-
prosinec

Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce.
Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce. Ten náš připravilo královéhradecké kreativní studio Pandemic a na dobrodružnou cest staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička Medvěda Wrr.
Komiksový průvodce pro děti: 800 let historie Hradce Králové

24
-
15

únor
-
březen


Stále nevíte kam vyrazit s rodinou, dětmi či partou přátel o jarních prázdninách?
 
Máte rádi hračky a vše co k dětství patří? Potom je tento tip na výlet právě pro vás.
 
Využijte jedinečnou nabídku otevření Muzea hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově o jarních prázdninách, a to od 24. 2. 2025 až do 15. 3. 2025. Otevřeno bude vždy od pondělí do soboty od 10 hodin do 16 hodin.
 
V muzeu se vrátíte zpět v čase a nakouknete do minulosti jak své, tak i vašich rodičů, prarodičů i praprarodičů.
 
Naleznete zde unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. léta minulého století včetně velkého starožitného funkčního kolejiště s mašinkou a vagónky z roku 1913.
 
V dnešní době sbírka muzea sčítá tisíce hraček a je již takového rozsahu, že patří mezi největší stálou expozici historických a retro hraček v republice.
 
Ale to není vše. Pro návštěvníky je připraveno mnoho lahůdek. Určitě se máte na co těšit.
 
A POZOR Na všechny dětské návštěvníky čekají zajímavé soutěžní úkoly o odměnu.
 
Nenechte si toto mimořádné otevření ujít a přijeďte si s námi zavzpomínat, zasoutěžit a pokochat se všemi exponáty.

9
-
16

březen


***
Akce je zařazena do cyklu Calendarium regina - souboru prestižních a ojedinělých akcí, často národního či mezinárodního významu. Občanům města i návštěvníkům se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí. Další akce z cyklu naleznete na https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

11

březen


Nová hra talentovaného režiséra a dramatika Tomáše Ráliše, trojnásobného držitele ceny Evalda Schorma za původní divadelní hru.

Mladý pár hledá byt, prostor jenom pro ně dva, kde by mohli dát růst své lásce. A ono se to povede. A brzy láska není to jediné, co roste, Na cestě je dítě. Byla chyba říct, že je to problém, že je to chyba. Je potřeba sehnat víc peněz. Je potřeba většího bytu. Je potřeba poprosit o pomoc.

Temná komedie plná šéfů, kšeftařů s byty, kojeneckých lahví a botoxu. Boj o životní prostor, o větší výběh, kde by si mohly děti hrát. Věčný zápas o právo mít kde složit všechny svoje hlavy.

Délka představení 95 minut bez přestávky

11

březen


Nová hra talentovaného režiséra a dramatika Tomáše Ráliše, trojnásobného držitele ceny Evalda Schorma za původní divadelní hru.

Mladý pár hledá byt, prostor jenom pro ně dva, kde by mohli dát růst své lásce. A ono se to povede. A brzy láska není to jediné, co roste, Na cestě je dítě. Byla chyba říct, že je to problém, že je to chyba. Je potřeba sehnat víc peněz. Je potřeba většího bytu. Je potřeba poprosit o pomoc.

Temná komedie plná šéfů, kšeftařů s byty, kojeneckých lahví a botoxu. Boj o životní prostor, o větší výběh, kde by si mohly děti hrát. Věčný zápas o právo mít kde složit všechny svoje hlavy.

Délka představení 95 minut bez přestávky

11

březen



11
-
17

březen


Jak vylepšit veřejný prostor v Hradci Králové? Studující UMPRUM představují své projekty v Hradci Králové.

11. 3.–17. 3. 2025
Galerie moderního umění v Hradci Králové - foyer, Velké nám. 139/140, Hradec Králové

Prezentace projektů:
pondělí 17. 3. v 17 hodin, mimo běžnou otevírací dobu GMU.
 
 
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze ve spolupráci s městem Hradec Králové představí ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové studentské návrhy na revitalizaci Smetanova nábřeží a zlepšení veřejného prostoru na Ulrichově náměstí. Na výstavě budou k vidění vybrané projekty studentek a studentů ateliérů Produktového designu, Designu nábytku a interiéru a ateliéru UMlab, které přináší inovativní a praktická řešení pro zlepšení veřejného prostoru města. 

11

březen


Představte si, že jste první divák Hamleta – ten, který ještě neví, jak to dopadne…? Nevíte, zda Duch nelže, zda Claudius opravdu zavraždil Hamletova otce, zda v tom měla Gertruda prsty či zda se s Ofélií skutečně prolomila větev – nebo jí někdo pomohl? Je Hamlet spravedlivý princ vykonávající pomstu anebo blázen, který vidí ďáblů víc, než peklo obsáhne? Zkuste si představit, že netušíte, jak tahle detektivka skončí – a vůbec… víte, jak to dopadne? Přijďte společně znovuobjevit tajemství nejlepší hry, která kdy byla napsána.

Co to znamená být dneska jiný? Co když nás okolí považuje za blázna, podivína, zkrátka tak trochu magora? Jak se dá bojovat proti lži a přetvářce? A je pomsta vždycky to správné řešení? Hamlet jako sonda do nitra současného mladého člověka, který čelí tlaku okolí - protože rodiče pro nás chtějí vždycky to nejlepší. Nebo spíš pro sebe?

Délka představení 2:45 s přestávkou.

11

březen


Poznejte tajemství limbického systému, často nazývaného „emoční mozek“. MUDr. Pavel Póczoš, Ph.D., z Neurochirurgické kliniky Lékařské fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy, nabídne možnost pochopit, jak tato část mozku ovlivňuje základní příkazy autonomního nervového systému, naše emoce, paměť a rozhodování. Objevte, proč hrají emoce klíčovou roli v našem každodenním životě, a získejte fascinující vhled do propojení těla a mysli. Přijďte objevit svět uvnitř sebe!

Akce se koná v seminární místnosti vedle Galerie Na Hradě v budově Lékařské knihovny LF HK UK od 17:00 hodin a je součástí festivalu Týden mozku 2025.

Vstup zdarma.
 

11

březen


Vážení a milí příznivci dobré grafiky, přijměte prosím pozvání na výstavu do Galerie Na Mostě, kterou připravil Spolek sběratelů a přátel exlibris – sekce Hradec Králové, tentokrát k 800. výročí založení města.
 
Výstava potrvá od 10. 3. do 4. 4. , slavnostní vernisáž bude v úterý 11. března v 17 hodin.

Výstava je přístupná
  • všední dny: 8:00-18:00
  • soboty: 8:00-16:00

výstava

11

březen


Jedná se o zcela originální, žánrově odlišný filmový zážitek od oscarového režiséra Bong Joon-hoa. Stejně jako v případě Parazita jde o film, který nutí k zamyšlení a který zkrátka musíte vidět. Spolu s výjimečným hereckým obsazením tu máme ne jednoho, ne dva, ale hned několik Robertů Pattinsonů v hlavních rolích Mickeyho, který se ocitl ve výjimečné situaci, kdy pracuje pro zaměstnavatele, jenž vyžaduje maximální pracovní nasazení... musí dokonce zemřít, aby se uživil.

11

březen


50. léta minulého století. Američan William Lee (Daniel Craig) tráví své dlouhé dny osaměle v rozpálených uličkách Mexico City. Jeho život se ale mění, když potkává Eugena. Mladý student v něm zažehne novou vášeň, ale Williamova láska s sebou nese i spoustu nejistot a otazníků. Luca Guadagnino (Dej mi své jméno, Rivalové) přichází s moderní filmovou adaptací světoznámého románu Williama S. Burroughse.

11

březen


Zažijte večer plný humoru, překvapení a kreativity s Bizony!
 
Improvizační divadlo Bizoni vám přináší jedinečnou show, kde je každý večer premiérou i derniérou zároveň. Žádný scénář, žádná opakování – jen čistá improvizace, která vzniká přímo na místě z nápadů vás, diváků!
 
Jak to funguje? Vy navrhnete téma, místo, postavy nebo situaci – a my okamžitě vytvoříme zábavné a originální scénky, které vás rozesmějí i překvapí. Staňte se součástí představení, kde vaše fantazie určuje, co se bude dít!
 
 
Proč přijít?
 
Zábava na 100 % zaručena!
 
Každé vystoupení je jiné – žádná rutina!
 
Zapojíte se, pokud chcete, ale i jako divák si užijete nezapomenutelnou atmosféru.
 
Připravte se na večer, který bude plný smíchu, napětí i nečekaných zvratů. Ať už máte rádi bláznivé komedie, dramatické příběhy nebo poetické momenty – Bizoni zvládnou všechno!
 
Rezervujte své místo na příští představení a zažijte, jaké to je, když divadlo dýchá živou improvizací.

Vstupenky:  https://www.smsticket.cz/vstupenky/51529-b-i-z-o-n-i-improvizovane-divadelni-predstaveni-mestska-knihovna-hradec-kralove

B.I.Z.O.N.I. - Improvizované divadelní představení

11

březen


Filmový kvíz v nejlepším kině v Hradci Králové by si neměl nechat ujít žádný pořádný kinofil! Pravidelně jednou do měsíce se na vás budeme těšit v našem baru. Své filmové znalosti si prověříte během pěti napínavých kol o deseti tématech. Kromě dobrého pocitu z výhry na vás čekají velmi sympatické ceny. Minimální počet hráčů v týmu jsou 2. Maximální počet je 6. Kapacita je omezena na 30 účastníků. Tak s přihlášením dlouho neotálejte.

11

březen


MUZIKÁLY NARUBY - Josef Vágner & Petr Ryšavý & Jan Kopečný
Koncertní zábavná show naplněná těmi největšími hity z českých i světových muzikálů.
 
Muzikály Naruby, to je koncert živé kapely, která hraje známe hity tak, jak je ještě nikdy nikdo neslyšel. Přední čeští zpěváci a muzikáloví herci Josef Vágner, Jan Kopečný a Petr Ryšavý zpívají hity nejen z tradičních muzikálů jako jsou Bídníci, Kleopatra, Angelika, Tři mušketýři, ale také z českých hit-muzikálů.
 
V programu tak zní ty největší hity Waldemara Matušky, Václava Neckáře, kapely Lucie, Janka Ledeckého, Karla Gotta, Michala Davida, Heleny Vondráčkové, Lucie Bílé a dalších.
 
Koncert je prokládán vtipnými historkami ze zákulisí divadla a české hudební scény. Muzikály Naruby tradičně do posledního místa vyprodávají divadelní sály po celé ČR. A nesmíme zapomenout ani na jejich vyprodanou pražskou Lucernu.
 
Účinkují
Josef Vágner
Petr Ryšavý
Jan Kopečný
...v doprovodu živé kapely

Muzikály naruby

11

březen


Slovak Nuevo Quinteto: Večer plný vášně tanga, oslavující hudebního génia Ástora Piazzolly v den jeho narození
 
Přijďte zažít nezapomenutelný večer plný vášně, rytmu a nezaměnitelné atmosféry, kterou vytvořil argentinský génius Ástor Piazzolla. Tento koncert, věnovaný jeho odkazu, vás zavede do světa argentinského tanga, které Piazzolla inovativně spojil s prvky klasické hudby a jazzu. Pod taktovkou Slovak Nuevo Quinteto, v jehož podání ožívají Piazzollovy slavné kompozice, zazní skladby, které zanechaly hluboký otisk v hudební historii – včetně jeho ikonických „Čtyř ročních období v Buenos Aires“.
 
Tento večer bude hudební oslavou Piazzollova génia a emocionálním zážitkem, který ztělesňuje veškerou vášeň a energii argentinského tanga. S fantastickými slovenskými hudebníky zažijete jedinečnou interpretaci skladeb, které mění pohled na tango a klasickou hudbu.
 
Přijďte oslavit výročí narození Ástora Piazzolly, které připadá na den konání koncertu, a prožijte autentické tango, jež mění pohled na klasickou hudbu!
 
Vystupující
 
  • Eva Varhaníková – klavír (členka PETROF Art Family)
  • Michal Červienka – akordeón
  • Imrich Farkaš – housle
  • Róbert Ragan st. – kontrabas
  • Peter Solárik – bicí nástroje a perkusie
  • Marian Varhaník – klavír, zpěv (host, člen PETROF Art Family)

11

březen


Tento koncertní program je i pro nás nečekané překvapení. Dám za to krk (i s hlasivkami), že znáte tu situaci, kdy otevřete někde na půdě starou zaprášenou almaru a z ní se vyvalí dávno zapomenuté poklady. Přesně tak jsme otevřeli náš starý archiv a nestačili žasnout! Jistě chápete s jakou radostí si některé pecky, ty nejkrasší, znovu zahrajeme. A pro vás budou vlastně nové, protože jsme je nedávali možná 25 let. V kombinaci se z brusu novými přírůstky do našeho repertoiru vás naše nová koncertní show natuty řádně natlakuje a probudí líný adrenalín. A to vše pod heslem: Šecky pecky, sladké i žhavé, tak jak dycky, synkopicky!

11

březen


Máte účet na sociálních sítích? Sdílíte své fotky? Kolik máte na instagramu sledujících? Hra amerického dramatika Neila LaButa vypráví příběh mladé studentky umění Evelyn, která dokončuje svoji diplomovou práci. Do cesty jí vstoupí nesmělý mladík Adam a bezmezně se do ní zamiluje. Evelyn je v jeho očích naprosto dokonalá, Adam si připadá všelijak, jen ne dokonale.

Může takový vztah vůbec fungovat? Jak se na něj dívají Adamovi přátelé? Proč je pro společnost důležitá image? A je podstatné, kolik má člověk lajků? Proč jsme posedlí PODOBOU VĚCÍ?

Skvěle napsaná moderní tragikomedie o hledání vlastní identity v dnešním instagramovém světě.

Délka představení 1:30 bez přestávky

11

březen


One woman show Lenky Loubalové

Historky ze života přední herečky Klicperova divadla, které napsal sám život. Mnohdy neuvěřitelné, ale přesto zcela pravdivé a autentické, a také velmi osobní.

Zn: Humor, víno a zpěv. Přijďte prožít jedinečný večer do Podkroví, kde vás svou neutuchající energií bude bavit naše Loubalka.

11

březen


Tento koncertní program je i pro nás nečekané překvapení. Dám za to krk (i s hlasivkami), že znáte tu situaci, kdy otevřete někde na půdě starou zaprášenou almaru a z ní se vyvalí dávno zapomenuté poklady. Přesně tak jsme otevřeli náš starý archiv a nestačili žasnout! Jistě chápete s jakou radostí si některé pecky, ty nejkrasší, znovu zahrajeme. A pro vás budou vlastně nové, protože jsme je nedávali možná 25 let. V kombinaci se z brusu novými přírůstky do našeho repertoiru vás naše nová koncertní show natuty řádně natlakuje a probudí líný adrenalín. A to vše pod heslem: Šecky pecky, sladké i žhavé, tak jak dycky, synkopicky!

11

březen


Epické i něžné skandinávské sci-fi se soustředí na linii vědce specializujícího se na klimatické změny. Práce jej žene kupředu a postupně i požírá. Upřednostní kariéru před vztahem s aspirující zpěvačkou Anitou, kterou upřímně miluje. Podniká misi za zkoumáním praskliny na dně oceánu, jež ohrožuje lidskou existenci a umocňuje klimatickou krizi. Po letech oddané a značně depresivní práce v klaustrofobických podmínkách má na jedné z cest vidění. To mu odhalí, jak by jeho život vypadal, kdyby se tehdy rozhodl upřednostnit svůj osobní život. Snímek se překlápí do upřímné romance o tíze osudu a nenaplněných touhách, zatímco postavy čelí možnému konci světa. Široký kontext se proplétá s osobním. Pod vrstvou strhujících vizuálních efektů, technologických strojů a apelativní problematiky se skrývají niterné otázky ohledně lidských pochybností, promarněných příležitostí a existenciálních tajemstvích. Temné prostředí jeskyní a koutů oceánů symbolizuje naše bolavé nitro, do kterého se kolikrát bojíme nahlédnout.

11

březen



3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

1
-
31

leden
-
prosinec


 Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce! Ten náš připravila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s královéhradeckým kreativním studiem Pandemic. Na dobrodružnou cestu staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička medvěda Wrr, známá z knih Po přečtení zavřít! a Zachraň knižní svět!. Medvědí průvodce dětem zábavnou formou přiblíží bohatou historii Hradce Králové – od jeho prvopočátků až po současnost. Nejde jen o komiks, ale také o kvízy, hádanky a úkoly, které dětem otevřou dveře do světa minulosti a podpoří jejich zvídavost. Díky originálním ilustracím a doprovodným textům bude brožurka bavit nejen děti, ale i rodiče a pedagogy. 

Brožurka je určená pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, učitele, rodiny s dětmi.

1
-
31

leden
-
prosinec


Hradec jsou Králové a Královny už 800 let. Kdysi náležel jako věno českým panovnicím, třeba Elišce Rejčce. Dnes tu není jen jako historický odkaz, ale je tu pro vás, kteří v něm žijete, tvoříte, pracujete, sportujete, učíte se, hrajete si, radujete se. A bez toho všeho by Hradec nebyl Hradcem. Pojďte se zaposlouchat do příběhů obyvatel, současných Králů a Královen, v podcastu HK 800, který jsme městu připravili k jeho 800. narozeninám. Čeká vás 12 dílů, každý měsíc jeden, a 12 známých i neznámých osobností.

1. díl Pavlína Springerová

2. díl Patrik Vízek

3. díl Anatolij Truhlář

4. díl Michal Horák

5. díl Zuzana Ceralová Petrofová
 


1
-
31

leden
-
prosinec


V historické budově radnice na Velkém náměstí se návštěvníkům přiblíží atmosféra doby Dr. Františka Ulricha, vizionářského starosty z konce 19. století. Vstupte do instalace a zažijte kousek minulosti na vlastní oči. Nahlédnete i do zázemí pro produkci oslav – přímo pod pokličku toho, co se chystá.

Výstava bude mít stanovenou pravidelnou otevírací dobu po celý rok a případní zájemci mimo otevírací dobu se mohou domluvit indiviuálně s produkcí oslav.


1
-
31

leden
-
prosinec


Klíčové okamžiky historie Hradce Králové ožijí v osmi animovaných spotech! První písemná zmínka v roce 1225, významné události, osobnosti a artefakty, které formovaly město… Co spot, to konkrétní artefakt nebo vyobrazení a různorodé styly animace. Protože i historie města nikdy nebyla jednotvárná a hraje všemi barvami.   

 

22
-
23

leden
-
duben


Galerie Bořivoje Borovského a výtvarný obor ZUŠ Střezina vás srdečně zvou na výstavu Nekonečno, která představí tvorbu významného královédvorského sochaře Jaroslava Černého (1950–2006).
 
  •  Vernisáž: úterý 21. ledna 2025 v 17:00
  •  Místo: Galerie Bořivoje Borovského, přízemí nového pavilonu výtvarného oboru ZUŠ Střezina

výstava

3
-
29

únor
-
březen


Výstavu „Hradečtí houslaři“ mohou návštěvníci Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové zhlédnout od února do března letošního roku v galerii Dokola.
 
Na sedmnácti panelech je zachycen průřez stoletím houslařského rodu Pilařů, jejichž ateliér v loňském roce oslavil sto let svého působení v Hradci Králové. Součástí připomenutí významného výročí je také vydání publikace „100 let ateliéru Pilař v Hradci Králové“.
 
Výstavu najdete v galerii Dokola ve 4. NP.

výstava

20
-
27

únor
-
březen


Výstavují:
  • Josef AUDRLICKÝ
  • Jana BABORÁKOVÁ
  • Lenka HYPIUS
  • Veronika JANOUŠKOVÁ
  • Petr MACL
  • Aneta MACLOVÁ
  • Tomáš MLEJNEK
  • Romana ŠEDOVÁ
  • Boris ŠLECHTA
  • Jaromír ZAJÍČEK

Výstavy Galerie AMBROŽ se nachází ve Sboru kněze Ambrože, Ambrožova 729/1, Hradec Králové. Galerie otevřena každou ST a ČT 15–16, v NE 9–11.

Akce se uskutečňuje s finanční podporou MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ, děkujeme.

výstava

21
-
8

únor
-
červen


kurátor: Pavel Kubesa | Bílá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
Výstava Luďka Rathouského a Zbyňka Sekala ze sbírek GMU je mezigeneračním a intermediálním dialogem, zasazeným do tvarosloví formální abstrakce. Podstatnou konotativní roli může v jejich společné prezentaci sehrát právě charakteristická materialita, která supluje chybějící doslovné narativní elementy a zasazuje tak významovou strukturu jejich děl spíše do prožívaného emocionálního napojení nežli do racionálně, jazykově artikulovaných příběhů.
 
V napětí mezi asociativními potenciály jednotlivých materií pak Rathouský se Sekalem odkrývají úvahy směřující k otázkám o smyslu (konání, umělecké práce). Zaměřují pozornost spíše na periferii nežli na mentální či konceptuální centra vztahování se k životnímu prostoru. V Rathouského interpretaci Sekalovy tvorby pak můžeme vysledovat zájem o pouhou „možnost“ coby onen kýžený smysl: jejich dílo je pouhou možností, experimentem, avšak ničím „nutným“.
 
LUDĚK RATHOUSKÝ (* 1975) se narodil v Broumově a vyrůstal v Náchodě a v letech 2010–2023 vedl dramaturgii galerie Luxfer v České Skalici. Řadí se ke střední generaci vizuálních umělců, kteří nastupovali na českou uměleckou scénu v průběhu 90. let 20. století, kdy se inklinace ke konceptuálním tvůrčím postupům a postojům zdála jako jedna z možných uměleckých strategií. Přesto se ale Rathouský svým vztahem k vizualitě a malířskému médiu hlásí spíše k postkonceptuálním principům tvorby.
 
Tvorba ZBYŇKA SEKALA (1923–1998) se zase v jistém smyslu v mnohém vymyká nejen českému, ale i světovému sochařství. U Sekalovy práce se často poukazuje na její kořeny ve středoevropské modernistické tradici, současně se však svými východisky dotýká i principů, které jsou charakteristické pro východní vizuální kultury, především pak pro japonské umění.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

21
-
8

únor
-
červen


utor textu: Martin Mazanec | Černá kostka
 
vernisáž: čtvrtek 20/02/2025 od 18:00
 
V prostoru Černé kostky zamýšlí autorka představit nedávnou akvizici GMU – velkoformátovou černobílou fotografii na plátně s názvem Konec filmu (2001) a dále video Home Cinema (2006), poskládané z filmových znělek produkčních společností, které odkazují k začátkům mnoha filmů, jež však nikdy nezačnou.
 
Tyto dva mezníky – začátek a konec filmu, instalované v prostoru Černé kostky, Kotzmannová doplní 10–12 monitory menšího formátu, na kterých budou promítány „fotografie“ s motivem různých světelných zdrojů z různých prostředí, „vybrané“ z autorčina archivu. Tyto „animované“ fotografie budou upraveny tak, že zdánlivý statický moment vždy mírně naruší jemný pohyb v obraze. V divákovi to navodí pocit znejistění, napětí mezi statickým a pohyblivým, fotografií a filmem. Celým prostorem se ponese hudba filmových znělek, která se však bude vztahovat jen k závěrečnému monitoru. Práce se světlem a vnímáním času, jako základním prvkem fotografie a filmu, se dlouhodobě prolíná autorčinými uměleckými přístupy, které nenápadně, ale cíleně vytrhují diváka z rutiny každodenního vnímání. „Světlo a tma jsou předpoklady filmové projekce a prostorového uspořádání nejen interiérů kin a galerií, ale i dění v nejbližším okolí těchto budov v městském prostředí. To, co se může dít cestou do kina, anebo naopak cestou z kina, se odehrává v rámci výstavy Statické drama, která zdánlivě poskytne pouze začátky a konce těchto rituálů, spjatých nejen s městským prostředím nebo dějinami kinematografie. Nosným médiem i výchozím elementem je fotografie. Ta se může jevit rozpohybovaná, animovaná, statická anebo vytrácející se,“ doplňuje Martin Mazanec.
 
 
 
ALENA KOTZMANNOVÁ (* 1974) v letech 1992–1998 studovala v Ateliéru fotografie a v Ateliéru konceptuální a intermediální tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, později získala doktorát na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (2009–2014). Dvakrát byla finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé umělce. Ve své tvorbě zkoumá možnosti a podstatu fotografických médií. Vlastní (především černobílé) fotografie často kombinuje s videoprojekcemi nebo nalezenými objekty.
 
 
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.
 

výstava

28

únor
-
březen


Martin Veselý rád hledá krásu v něčem tak nepravděpodobném, jako je starý plech, dřevo, plast, beton, asfalt, led apod. Předlohou výstavy JINÉ SVĚTY jsou tentokrát dna starých plechových sudů. Ty se mění v mimořádně zajímavé obrazy a vyzařuje z nich krása neznámých planet z vesmíru.
 
U díla Martina Veselého si uvědomíme, že realita je vlastně paradoxní pojem. Díváme se na něco, co existuje nezávisle na pozorovateli. Na druhé straně je právě tato zobrazovaná skutečnost výtvorem konkrétního člověka, který se na ni dokáže podívat jinýma očima. Při pohledu na obrazy si autor přeje otevřít v divákovi jeho představy a snění. Každý v nich totiž uvidí něco jiného.
 
Vernisáž výstavy se koná 28. 2. v 17:00 hod.v galerii U Přívozu.

výstava

28

únor
-
březen


Podchod na třídě Karla IV. je jednou z hlavních tepen, kudy denně projdou stovky lidí – místních i návštěvníků. Místo, které vzbuzuje emoce těch, kteří jim denně spěchají do práce nebo se v něm ocitnou náhodou při návštěvě Hradce. Místo, které vybízí k setkávání, ale většina z nás se v něm nechce zdržet.

Světelná instalace promění podchod ve vizuální zážitek, který poukáže na jeho nevyužité možnosti a zároveň na jeho aktuální, poněkud smutný stav. Společně si posvítíme na cestu k lepšímu využití tohoto prostoru a ukážeme, že i zdánlivě obyčejná místa mohou mít své kouzlo – stačí trochu světla. 

Vernisáž proběhne 28. 2. od 18.00 hodin.

1

březen
-
prosinec

Vydejte se s námi po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty. Brožurky s mapou jsou k dispozici v Knihovně města Hradce Králové a Turistickém informačním centru Hradec Králové.



Městská hra – Zločiny Velkého Hradce

1

březen
-
prosinec

Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty. Brožurky s mapou jsou k dispozici v Knihovně města Hradce Králové a Turistickém informačním centru Hradec Králové.

Městská hra – Hradecké putování s královnami

1
-
26

březen


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na březen

1
-
31

březen
-
prosinec


Od 1. března 2025 od 9:00 budou v prodeji pamětní medaile k 800. výročí města. Zájemci si je budou moci zakoupit v Infocentru a na Bílé věži za cenu 60 Kč. Medaile jsou vyrobeny z mosazi a jejich design byl pečlivě navržen tak, aby reflektoval bohatou historii města
a odrážel nový vizuální styl města i oslav. Tento projekt přispěje k propagaci Hradce Králové a poskytne jeho obyvatelům i návštěvníkům trvalou vzpomínku na toto významné jubileum. 

 


1
-
31

březen


Opět je tu oblíbený jarmark, na kterém si za nasbírané speciální peníze můžete vybrat svou odměnu. Jarmark je přístupný v rámci otevírací doby dětského oddělení.

1
-
31

březen
-
prosinec


Zábavná venkovní hra pro děti i dospělé vás provede historií města Hradce Králové. Při procházce podle mapky objevíte místa, kde stával středověký hrad a vydáte se po stopách českých královen, které se zapsaly do historie našeho města. Na devíti zastávkách vás čekají soutěžní úkoly a kvízy, které procvičí vaši paměť i logické myšlení. Na konci roku máte šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

1
-
31

březen
-
prosinec


Vydejte se po stopách skutečných zločinů, které se staly na území historického Hradce Králové. Temné příběhy v sobě skrývají úkladné vraždy, loupežná přepadení nebo historii katovského řemesla. Městská hra vás zavede na bývalá popraviště i tehdejší místa činů. Představí vám části města, kde stávaly věznice, pranýře nebo klec hanby. Na konci hry už Hradec nikdy neuvidíte stejnýma očima! Po vyluštění křížovky máte na konci roku šanci vyhrát balíčky s publikacemi a dárkovými předměty.

3
-
31

březen


Pavel Švaninger touto výstavou usiluje o seznámení čtenářů a návštěvníků knihovny s vývojem uměleckých schopností AI modelu Midjourney, který se s každým rokem zlepšuje v realističnosti a přesnosti zobrazení požadovaných výstupů. Jako téma výstavy si vybral knihovny. Hlavním důvodem bylo zjistit, jak si AI poradí s vizualizací různých podob knihoven, jako je například jeskynní knihovna nebo kybernetická domácí knihovna budoucnosti. Vstup volný.
výstava

3
-
29

březen
-
duben


Výtvarnice Klára Koldová se věnuje technice suchého pastelu již řadu let. Ve svých krajinomalbách se jí daří vystihnout nejen panorama a charakter krajiny, ale i duch místa a kouzlo okamžiku. Ticho a krásu, které zažívá v přírodě každý z nás. Vernisáž výstavy se uskuteční 3. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
29

březen
-
duben


Zveme vás na výstavu, která propojuje tvorbu fotografky Lenky Erhartové a malíře Gustíka Erharta. Jejich díla oslavují krásu přírody i lidských tváří, od něžných dětských portrétů až po podobizny známých osobností. Přijďte se zastavit a nechat se unést hrou světla, barev a emocí, které nám připomínají kouzlo všedních okamžiků. Vernisáž výstavy se bude konat 13. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
30

březen
-
duben


Zveme na výstavu prací absolventů kurzů kresby (Radost z kreslení) a akvarelu (Objevte kouzlo akvarelu), které probíhaly v Knihovně města Hradce Králové. Představujeme tvorbu lidí, kteří objevili radost z výtvarného umění – někteří vzali tužku a štětec do ruky poprvé, jiní už delší dobu kreslí a malují. Všechny ale spojuje nadšení pro tvorbu, chuť učit se nové techniky a odvaha dát průchod své fantazii. Vernisáž se uskuteční 6. března v 17:00. Vstup volný.
výstava

3
-
28

březen


Výstava Marcely Zuchové a Jitky Prausové je propojení dynamiky , syrovosti ulice a cikánského života v kontrastu s klidem a abstrakcí přírody.

výstava

3
-
31

březen


Putovní výstava 17 knižních ilustrací z festivalu Děti, čtete?!, které jsou součástí aktuálního katalogu Nejlepší knihy dětem. Práce vybraných českých ilustrátorů a ilustrátorek představuje současnou knižní tvorbu. Ilustrace jsou neoddělitelnou součástí knih, které povyšují na umělecká díla. Vstup volný.
výstava

3
-
31

březen


Řešíte rádi záhady? Během března se v daný den a čas ve výloze knihovny objeví nová hádanka. Pokud zjistíte, jaká dětská kniha se skrývá v nápovědách, obdržíte v knihovně drobnou odměnu.

3
-
30

březen


Výstava intuitivních obrazů, které autorka vnímá jako osobní talismany, průvodce a ladičky s přesahem. Výstava je k vidění od 3. do 30. března 2025. Výstava je prodejní.

Vernisáž 6. 3. 2025, 17:00. Hudební host Marie Němcová s kytarovým doprovodem.

Těší se Simon Prchliíková
výstava

4
-
15

březen
-
květen


Smíšený sbor Jitro vypisuje skladatelskou soutěž k výročí 800 let města Hradce Králové.

Podmínky soutěže:
  • skladba pro smíšený sbor a capella (SATB - soprány, alty možno dělit)
  • text vlastní či převzatý
  • časový rozsah 3–6 min
  • obsahově a charakterově vázaná k tématu výročí města HK nebo městu HK
  • finanční ohodnocení: 1. cena 5 000 Kč, 2. cena 3 000 Kč, 3. cena 2 000 Kč
  • uzávěrka skladeb 15. 5. 2025
  • hodnocení skladeb proběhne na základě anonymního posouzení odbornou porotou a to  do 15. 6. 2025
  • Porota:
    • Doc. MgA & Mgr. Marek Valášek, Ph.D. (dirigent, sbormistr, vedoucí katedry HV PFUK) 
    • MgA. Jakub Pikla (sbormistr Kühnova smíšeného sboru)
    • MgA. & Mgr. Václav Metoděj Uhlíř, Ph.D. (sbormistr Smíšeného sboru JITRO)


Vítězná/é skladba/y zazní na Sborových slavnostech na podzim roku 2025.

4
-
29

březen
-
duben


Věděli jste, že si v 3D dílně můžete kromě jiného navrhnout zvířátka a jejich přístřešky? Nebo se jen přijďte seznámit s 3D modelováním a tiskem samotným. Každé úterý a čtvrtek od 14 do 18 hodin. K dispozici bude vždy zkušený lektor. Tiskneme z odbouratelného plastu (PLA). Možnost rezervace času tiskárny: mestska-knihovna-hk.reservio.com.

6
-
10

březen
-
duben


Zveme Vás na výstavu černobílých fotografií Petra Macla, jež nabízí unikátní, osobitý pohled na každodenní život lidí na ulici. Výstava reflektuje dvouletou spolupráci terénních pracovníků Azylového domu Matky Terezy s mladými mediky, kteří lidsky i profesně významně přispívají k zajištění potřebné základní zdravotní péče lidem bez domova. 

Přijďte se podívat na tuto silnou, emotivní a inspirující výstavu, která nejen ukazuje svět, který mnozí nevidí, ale také připomíná hodnotu lidské solidarity a pomoci.
 
  • 6. 3. – 10. 4. 2025
  • Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, 2. NP, Hradecká 1250/2, 500 02
  • Výstava je zdarma
 
Vernisáž výstavy se koná 6. března 2025 od 17 hodin ve Studijní a vědecké knihovně Hradec Králové. Výstavu lze navštívit do 10. 4. 2025.
 
Bc. Petr Macl je dlouholetým terénním pracovníkem Domu Matky Terezy, sociální služby pro lidi bez domova, středisko Oblastní charity Hradec Králové.
 
Nikdo nezná problematiku lidí bez domova tak, jako právě on. Během své profesní kariéry získal mnohá významná ocenění, uskutečnil několik výstav s tématikou bezdomovectví, je spoluautorem publikace Hosté na zemi.

výstava

10
-
29

březen
-
duben


Výstava představuje výtvarné práce studentů gymnázia, které vznikly v hodinách výtvarné výchovy během tohoto a minulého školního roku. Zahrnuje díla studentů nižšího i vyššího gymnázia a doplňují ji také fotografie ze školního fotokroužku.

Vernisáž se uskuteční 10. března v 16:00.

Vstup volný.
výstava

10
-
4

březen
-
duben


Vážení a milí příznivci dobré grafiky, přijměte prosím pozvání na výstavu do Galerie Na Mostě, kterou připravil Spolek sběratelů a přátel exlibris – sekce Hradec Králové, tentokrát k 800. výročí založení města.
 
Výstava potrvá od 10. 3. do 4. 4. , slavnostní vernisáž bude v úterý 11. března v 17 hodin.

Výstava je přístupná
  • všední dny: 8:00-18:00
  • soboty: 8:00-16:00

výstava

10
-
5

březen
-
červen

Vernisáž tabulové výstavy o historii královéhradeckého sportu u příležitosti vyhlášení Sportovců města Hradec Králové.

Nahlédněte do historie královéhradeckého sportu skrze výstavu ve Filharmonii Hradec Králové. Jednotlivé sporty, sportovní kluby, sportoviště a sportovci… Ti všichni tu mají svou minulost, která přesahuje i do dnešní doby a udržuje sportovního ducha Hradce Králové.

Harmonogram:

10. března: Vernisáž ve Filharmonii Hradec Králové

od 16. března: domácí utkání Mountfield HK v ČPP aréně

12. dubna: fan zóna u Malšovické arény v rámci utkání FC Hradec Králové – FC Slovan Liberec

od 17. května: OC Aupark, 17. 5. slavnostní zahájení výstavy v OC Aupark

30. a 31. května: Hradecké sportovní hry

5. června: Den D na Dukle

 

výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ