KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

16. února 2024

14
-
16

únor


Jednorožců není nikdy dost! Zveme všechny jejich milovníky na vyrábění pestrobarevných kamarádů.
 
V otevírací době dětského oddělení.
 
Vstupné dobrovolné.

16

únor


Zlepšete pohyblivost svých kloubů, rovnováhu,svalové schopnosti i psychickou kondici.
Udržujte svou soběstačnost.

Vhodné pro všechny, kteří už nezvládnou cvičení na zemi.
 
Pátek 10-11 h | Adalbertinum, Hradec Králové
 
Spoluúčastnický poplatek: 60,- Kč
 
Začínáme 2. února 2024, první lekce ZDARMA.
 
Těší se na vás cvičitelka Petra Kočí.

Tel.: 732 564 741 | petrakoci.vsestary@gmail.com
 
Pořadatel: Senior fitnes z.s., Uralská 770/6, Praha 6 | tel.: 281 910 522 | recepce@seniorfitnes.cz | www.seniorfitnes.cz

CVIČENÍ NA ŽIDLÍCH
kurz

16

únor


Jevištní podoba sbírky balad Kytice z pověstí národních (1853), nejslavnějšího díla miletínského rodáka Karla Jaromíra Erbena a jednoho z nejznámějších děl české literatury vůbec. Co se vám vybaví jako první, když se řekne Kytice? Zemřela matka a do hrobu dána? Na topole podle skal? Nechoď dceruško k jezeru? Hrej si – tumáš kohouta? Dej sem dítě? Hoj ty Štědrý večere, ty tajemný svátku? Naše inscenace vás přesvědčí, že Kytice rozhodně nepatří jen do zaprášené archivní poličky s označením „povinná školní četba“! Kytice jako národní poklad, otevírající před námi svět magických balad i moudrostí našich předků. Kytice jako výsostná poezie s romantickým odérem i hororovou patinou. Kytice jako téma viny, trestu a daností zákonů lidských i přírodních. Kytice jako kniha, kterou všichni známe, ale na kterou jsme už možná trochu zapomněli…..

Délka představení 2:10 s přestávkou.

16

únor


Kurz bude probíhat od 12 do 19 h

Technika řeči, práce s emocemi
Neverbální komunikace
Trénink řečnických dovedností

S podporou města Hradec Králové.

Kde: Nová Akropolis, třída Karla IV. 641, Hradec Králové
Cena kurzu: 3600 Kč (studenti a důchodci 2700 Kč)

16

únor



16

únor



16

únor



- astronomická pohádka a hvězdná obloha s živým výkladem lektora

- digitální planetárium

- 60 minut

- pořad vhodný pro diváky od 5 let do 8 let v doprovodu dospělé osoby

Pořad, který je svým obsahem i délkou uzpůsoben pro nejmenší návštěvníky. V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a prohlédneme si souhvězdí. Druhá část programu bude věnována pohádce.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Bezplatný vstup

Rozhodnutím zřizovatele jsou v období od 07. 12. 2022 pro individuální návštěvníky programů hvězdárny a planetária stanovena následující zvýhodnění:

1) děti do 10 let a senioři nad 65 let bezplatný vstup,

2) každou první středu v měsíci bezplatný vstup.

Počet míst na programu je omezen, proto upozorňujeme, že pro bezplatný vstup je nutné mít na program platnou vstupenku (cena 0 Kč), kterou získáte bezplatně zde na tomto vstupenkovém portálu města Hradce Králové HKPoint nebo v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží.

16

únor


Zahájení výstavy proběhne v pátek 16. února 2024 v 17:30 hodin, úvodní slovo kurátorka Martina Vítková, doprovodný program HERBAL DENTIST.

Pro fotografku Alžbětu Kopeckou jsou ethery těkavými hmotami, jež na fotografiích vidíme materializované. V realitě je spíše tušíme nebo cítíme. Sochařka Vlasta Samohrdová vnímá těkavost vzpomínek, jež se snaží zachytit různými materiály, od těch věčných až po ty dočasné. Těkavé, neklidné, vrtkavé, přelétavé, toulavé a sotva viditelné věci jsou v našich životech často důležitější než to, co je hmotné a zjevné. A to je téma pro umění.


(vernisáž) Ethery - Alžběta Kopecká a Vlasta Samohrdová
výstava

16

únor



16

únor


Utkání hokejové Tipsport extraligy.

16

únor



16

únor


Opět k nám zavítá humpolecké folkové duo Ty a My. Sympatická dvojice potěší přítomné návštěvníky nejen nádhernými trampskými písničkami, ale i příjemným povídáním s valentýnským překvapením. Tyamyáčci, jak si dvojice říká, zahrají řadu známých českých písní, ale i několik českých coververzí zahraničních hitů. Uvidíte, jak s nimi bude čas příjemně ubíhat, až zalitujete, že už se jde domů! Udělejte radost své partnerce a vezměte ji na koncert! A ochutnejte naše sladké srdce! Vstupné dobrovolné. Své rezervace posílejte na clubcafe.pessoa@ops.cz, nebo sms na telefon 736 472 678.

16

únor



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Cesta za miliardou sluncí

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Cesta za miliardou sluncí.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro osoby do 16 let, studenty do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 60 let.

Bezplatný vstup

Rozhodnutím zřizovatele jsou v období od 07. 12. 2022 pro individuální návštěvníky programů hvězdárny a planetária stanovena následující zvýhodnění:

1) děti do 10 let a senioři nad 65 let bezplatný vstup,

2) každou první středu v měsíci bezplatný vstup.

Počet míst na programu je omezen, proto upozorňujeme, že pro bezplatný vstup je nutné mít na program platnou vstupenku (cena 0 Kč), kterou získáte bezplatně zde na tomto vstupenkovém portálu města Hradce Králové HKPoint nebo v Turistickém informačním centru na Eliščině nábřeží.

16

únor


Lásky je mnohem víc, než si dokážeme představit. Milujeme muže, milujeme ženy, někdo má hluboký vztah se svym psem. A s heroinem to je teprve láska! Láska je všude kolem nás. Někdy má podobu kolegyně z práce, i když bezpečně víš, že nejsi lesba. Nebo cool týpka z Egypta, kam jsi utekla od dvou hypoték a sedmnácti let domácího násilí. A může být pečený kuře s kaší v azyláku začátek obrovský love story? Jen teda někdy ten amorův zásah, co všechno rozmetá, nepřijde, ale naštěstí je tu pořád ještě Tinder. Tam se nemusí uvádět, že toho super růžovýho ježka jsi měla těsně předtím, než ti po chemošce vypadaly vlasy. Nebo ano? Pět autentických příběhů v inscenaci o romantických mýtech, neviditelné ruce trhu a hledání krásy v lidskym životě. Dokumentární soap opera. Délka představení 95 minut bez přestávky

16

únor


Hudebně - poetický večer BANDy pod vedením Moniky Janákové

16

únor



16

únor



3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

8
-
26

říjen
-
květen


08/10/23–26/05/24

kurátor: Tomáš Kolich | Prostor

Výstava Hledá se mistrovské dílo prezentuje více než 250 obrazů ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové, která v letošním roce slaví 70 let od svého založení. Cílem výstavy je porovnat kánon českých (respektive československých) dějin umění s vkusem soudobého publika.
Hledá se mistrovské dílo
výstava

10
-
3

listopad
-
březen


Aktuálně připravuje Muzeum východních Čech v Hradci Králové výstavu hraček ze soukromé sbírky Věry Dvořáčkové.
 
Nostalgická výstava potěší děti i dospělé, kteří jistě rádi zavzpomínají, s čím si jako malí hráli.
 
Většina hraček z převážně 2. poloviny 20. století návštěvníky seznámí s panenkami, plyšovými, plastovými, kovovými i dřevěnými hračkami, výstava připomene také dětskou literaturu a nabídne hernu s ukázkou devadesátkových hraček a možností zahrát si dříve oblíbené společenské hry.

výstava

28
-
18

listopad
-
únor


Výstava otevřena 28. 11. 2023 - 18. 2. 2024 ve Sboru kněze Ambrože každou neděli do 9-11 hodin.
.
Cílem výstavy je přinést nezávislé a autentické obrazové svědectví o životě v Labské kotlině I, prvního pováleč- ného obytného komplexu ve městě a Labské II, ukázkového sídliště tzv. krásného sídliště z 60. let 20. století, projekt oceňovaný mnoha i zahraničními cenami.
.
Tento projekt má zprostředkovat veřejnosti pohled na okamžiky každodenního života lidí, města, přírody v místě a v “sousedství” Gočárova Sboru kněze Ambrože. Soutěž chce stimulovat rozvoj fotografie jako svébytného média, jako prostředek mezilidského poznání a porozumění.
.
Akce se uskutečňuje za finanční podpory Královéhradeckého kraje, děkujeme. Sponzorem hlavní ceny je firma EKG s.r.o. Hradec Králové, děkujeme.

Labská mýma očima
výstava

2
-
28

leden
-
únor


Přijďte se podívat na výstavu, která se věnuje tématu náhradního rodičovství.

Dozvíte se základní informace o všech typech náhradního rodičovství, jako je pěstounská péče, přechodná pěstounská péče, osvojení, hostitelská péče a mnohé další. Velmi zajímavé jsou úryvky rozhovorů s pěstouny, kteří výstižně popisují, co pro ně pěstounství znamená.

Nemáte v tématu jasno a chtěli byste se dozvědět více? Využijte této možnosti a přijďte navštívit jedinečnou výstavu.
Vstup volný.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
28

leden
-
únor


Můžou být některé myšlenky aktuální ještě po 400 letech? Rozhodně!

Výstava digitálních grafik Miroslava Huptycha aktualizuje na 14 panelech myšlenkové dědictví Jana Amose Komenského ke 400. výročí napsání knihy Labyrint světa a ráj srdce. Třeba vás obrazy nakonec přesvědčí k přečtení této knihy.
(V našem fondu ji můžete najít jako knihu, e-knihu, komiks, zvukovou knihu pro nevidomé i volné adaptace v hudbě na CD. – vše v online katalogu)

Výstavu zaštiťuje Národní knihovna ČR, SKIP ČR, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a další.
Vstup volný.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

2
-
29

leden
-
únor


Eva Stanovská žije ve Dřenicích na Par­dubicku. Fotografie je jejím velkým ko­níčkem. Ráda cestuje po Česku i v zahraničí, řada jejich fotografických souborů vzniká při poznávání neznámých míst.
 
„Mám ráda fotografii a fotografování, rušná města, zářivé barvy i trochu me­lancholie, štítové zdi, mlžné nebe, spadané listí, temné mraky, kocoury, vlaky, posezení s počítačem nad obrázky, fotovýpravy s kamarády, horký čaj, lehkou dávku kýče, čekání na dobré světlo, nadšené fotografy i dobré lidi a spoustu dalších věcí, co patří k životu. Zkrátka mě baví svět … Děkuji, že se na něj díváte se mnou.“
 
2. 1. – 29. 2. 2024

Otevřeno
Po – Pá 9–15 hodin

výstava

8
-
28

leden
-
únor


Výstava představuje průřez tvorbou žáků oboru „Předškolní a mimoškolní pedagogika“. Nabízí možnost nahlédnout pod pokličku výuky výtvarné výchovy, v rámci které se žáci naší školy seznamují s širokou škálou výtvarných technik a námětům, jež dále rozvíjejí nejen ve vlastní tvorbě, ale rovněž v rámci pedagogické praxe.

Vernisáž výstavy za doprovodu pěveckého sboru Mirtilli se uskuteční 16. ledna od 16:00.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

15
-
28

leden
-
únor


Výstava představuje 16 ikonických fotografií, které jsou odrazem izraelské kultury.

Každá z nich „reflektuje ducha“ jedné z pasáží Deklarace nezávislosti, zakládací listiny z roku 1948. Společně vyprávějí příběh Státu Izrael od jeho založení až po vypuštění kosmické sondy Beresheet 1 na Měsíc. Všechny fotografie jsou doplněny krátkým popiskem, aby jako jednotlivé kamínky dohromady složily rozmanitou a nádhernou mozaiku Izraele.
 
Výstava je přístupná v otevírací době knihovny.
výstava

1
-
29

únor


Výstava seznámí širokou veřejnost s počátky a průběhem husitské revoluce v oblasti východních Čech.
 
Vedle časové linky sledující historický vývoj je velká pozornost věnována rovněž dokladům každodennosti, tedy vybavení domácnosti i průniku husitských idejí do výtvarné kultury, například prostřednictvím výjevů na kamnových kachlích. Stranou samozřejmě nezůstává ani tehdejší vojenství.
 
Nedílnou část výstavy tvoří také vybraná výtvarná díla - sochy, obrazy, grafika a jiné, která odrážejí pohled umělců 19. až 20. století na husitskou dobu.
 
Své sbírkové předměty poskytla řada významných institucí.

výstava

1
-
29

únor

výstava

1
-
20

únor


Výstava příběhů z Indie
 
Ve Sboru kněze Ambrože si od 1. do 20. února můžete prohlédnout putovní výstavu Diecézní charity Hradec Králové „Štafeta dobra a naděje“. Výstava vypráví příběhy absolventů dobročinného projektu Adopce na dálku®, který podporuje vzdělávání chudých dětí v Indii. Dárci podpořili za 23 let přes 7 000 indických dětí na cestě k lepšímu vzdělání. Z absolventů se stávají sebevědomí lidé, kteří se dokážou postarat o svoje rodiny a jsou přínosem pro celou indickou společnost.

Více informací najdete na webu www.adopce.hk.caritas.cz.
výstava

1
-
31

únor
-
březen


Nezisková organizace Asociace genové terapie, která vznikla na podporu výzkumu léku pro vzácné onemocnění, vás zve na výstavu Doba genová. Panely v designu šroubovice lidské DNA vám pomocí grafiky a textu vysvětlí, proč se genetika týká každého z nás, i když si to často neuvědomujeme. Dozvíte se, kdy a jak nás geny ovlivňují, jaká je jejich spojitost se vzácnými genetickými onemocněními, jejich diagnostikou a možnou léčbou. Záštitu nad výstavou převzala manželka pana prezidenta, Eva Pavlová.
 
Výstava proběhne v prostorách pod knihovnou.

výstava

1
-
29

únor


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na únor

1
-
23

únor


* změna programu vyhrazena
Klub č. p. 4 - program na únor

1
-
24

únor


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na únor

1
-
29

únor


Od založení obuvnického koncernu Baťa ve Zlíně letos uplyne 130 let. Jak si vznik československého podnikatelského klenotu připomenout? Výstavou, která pro vás bude dostupná v pasáži OC Orlice po celý únor od 9 do 20 hodin.

Roku 1919, si baťovští zaměstnanci připomněli čtvrt století od založení své firmy. Vedle článku, který na titulní straně vnitropodnikového časopisu Sdělení v září toho roku otiskli, nechali zhotovit „ku 25letému jubileu závodu jeho zakladateli, panu T. Baťovi, oddaný a vděčný personál“ album 89 snímků jednotlivých skupin zaměstnanců, především zlínských továrních provozů a vybraných firemních prodejen. Album zůstalo upomínkou jednomu ze zaměstnanců firmy a v soukromém vlastnictví přečkalo všechny zvraty 20. století. Dnes je uloženo ve sbírkách baťovských reálií autora výstavy. Je nejstarší dochovanou ucelenou fotografickou dokumentací firmy Baťa a současně mimořádně vzácným vhledem do obuvnického podniku na prahu národní a mezinárodní expanze. Jeho prostřednictvím podnikneme cestu časem, abychom se stali svědky podnikatelského génia, průkopnických způsobů a poctivého řemesla. Budeme vyprávět příběh, který stále překvapuje a inspiruje.

Výstava vznikla ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati a Klubem Absolventů Baťovy školy práce ve Zlíně.

Velmi se těšíme na Vaši návštěvu.

výstava

2
-
22

únor
-
březen


~ What is your desired pair? ~
Kolik potřebujeme párů bot k tomu, abychom přežili nástrahy současného světa? Stačí nám na celý život jedny boty, které budeme upravovat podle potřeb znovu a znovu? Autorky se zamýšlejí nad funkcí této kruciální části oděvu, která ve společnosti plní i významný ukazatel charakteru.

Výstava “ What is your desired pair? ”
2. 2. - 22. 3. 2024
Vystavující: Marika Krčmářová & Antonie Zich
Vernisáž výstavy: 2. 2. 2024 v 18.00
Kurátoři výstavy: Sarah Adnanová & Aneta Kapraľová
Grafika: Marika Krčmářová

GALLERY SECTIO AUREA
Velké nám. 139/140,
500 03 Hradec Králové
~ open 24/7 ~

výstava

8
-
24

únor
-
březen


Cílem výstavy je přiblížit fenomén amatérských spolupracovníků východočeské archeologie napříč časem a představit jednoho z nejvýznamnějších amatérských hledačů Jana Klena.
 
Výstava umístěná do čtyř původních Kotěrových výstavních vitrín bude rozdělena na několik částí. 
V první části (a obsáhlejší) bude představena osoba Jana Klena, jednoho z nejvýraznějších amatérských archeologů minulého století. Seznámíte se jeho osobností, rodinnými poměry, dozvíte se také o perzekucích minulým režimem ale také o Klenově bádání o době kamenné.
 
Druhá část bude zaměřena na současnost, tedy zejména na problematiku tzv. detektorářů, tedy amatérských hledačů vybavených detektory kovů. Představeny budou výsledky jejich spolupráce s Muzeem východních Čech v Hradci Králové. Vystaveny tak budou jejich nejvýraznější objevy, které se v roce 2023 dostaly do našich muzejních sbírek.

výstava

9
-
22

únor
-
březen


-> Nela Britaňáková/Brachyblast /9/2-22/3/2024

Základním motivem tvorby Nely Britaňákové je magické tajemství života a v něm ukotvené primární elementy. Autorčinu práci s keramikou lze popsat jako alchymickou zkušenost. Experimentální poznávání přírodních dějů modifikuje do spirituálních sfér. 
Tento důležitý moment opírá o prvky zrození, proměny i smrti a dál preparuje skrze dualitu křehkosti/drsnosti, krásy/trashe, světla/temna, přírodního/umělého, embryo/fosilie apod. Uvědomuje si, že život nepodléhá jen mechanickým zákonům, ale jeho podstata se rodí z kvalitativních vztahů na sobě působících a svou tvorbu adaptuje do galerijních i venkovních prostředí. 
 
Název výstavy Brachyblast je odkazem botanického názvosloví. Jde o krátký výhonek připomínající jednu z prvních fází vývoje organismu rostliny či živočicha. Tento embryonální moment se objevuje ve vystavených reliéfech, stejně jako zmíněná dualita 
fosilních schránek živočichů. V galerii WTG autorka vytvořila site-specific instalaci z keramických reliéfů, jejichž abstrahující tvary připomínají kosti a paroží, kovové spony odkazují k muzejnímu vystavování dříve živých artefaktů. Podpůrnou půdou k zrození výstavy se stává plastická stěna dobarvená oxidy chromu, železa a kobaltu.

Brachyblast - Nela Britaňáková
výstava

10
-
9

únor
-
březen


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na únor/březen

12
-
1

únor
-
březen


Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu práce studentů studijního programu Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty - Univerzita Hradec Králové.
 
Výstava bude zahájena v pondělí 12. 2. 2024 v galerii Automat.

výstava

13
-
5

únor
-
březen


Nová výstava Paměti národa mapuje životní zkušenosti, motivace k odporu a osudy rodinných příslušníků odbojářů a disidentů od roku 1948 až po pád železné opony. Věnuje se například osudům otce dvou dětí, kterého v Jáchymově zastřelili bachaři, nebo třeba Pavlu Wonkovi, jehož smrt v roce 1989 vyvolala mezinárodní skandál.
Výstava zde bude umístěna do 5. března 2024.

výstava

15
-
18

únor
-
březen


Vážení příznivci výtvarného umění a humoru , nenechte si ujít další výstavu v Galerii Na Hradě. 

výstava bude otevřena 15. 2. - 18. 3., po - pá 8:00-18:00

Pavel Matuška - Usmívání
výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátorka: Nina Moravcová | Černá kostka
Autoři: Jana Bernartová, Milan Guštar, Ivan Chatrný
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Galerie moderního umění představuje ve výstavním prostoru Černá kostka aktuální tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (*1983). Autorčiny velkoformátové výšivky Rastr NULA #heroine II (2020–2021) z cyklu Parametrická digitální struktura prezentuje v kontextu děl Ivana Chatrného (1928–1983) a Milana Guštara (*1963) ze svých sbírek – Guštarovy audiovizuální instalace Abacus z let 2002 až 2013 a Chatrného Orchestrálních kompozic z přelomu 60. a 70. let. Obě zmíněné osobnosti měly pro Janu Bernartovou v různých fázích její tvorby zásadní význam. Zatímco grafické listy Ivana Chatrného pro ni už v době studií představovaly jeden ze stěžejních podnětů v úvahách o strukturách, práce Milana Guštara jsou pro autorku se zázemím v nejmodernějších technologiích fascinující především svým širokým mediálním přesahem.
 
Výstava Diferencované struktury má formu komorního mezigeneračního rozhovoru rámovaného tématem struktury. Výběr děl trojice tvůrců tří různých generací přináší různorodé pohledy na toto téma. Zároveň klade důraz na široký „mediální záběr“ od klasické grafické techniky sítotisku přes objekt až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Činí tak ve snaze nabídnout podnětný a vizuálně atraktivní způsob poznání jedné z neopomenutelných tendencí v umění uplynulých 50 let – racionálně orientované umělecké tvorby vycházející z reflexe matematických principů. Ačkoliv by se volba prezentovaných děl mohla na první pohled zdát založená pouze na formálních východiscích (repetetivní řazení vybraných prvků do podoby struktur či rozvíjení principu sériovosti), cílem výstavy je poukázat na jejich obsahovou vrstevnatost i aspekty, které do současného výtvarného umění vnáší práce s nejmodernějšími technologiemi.
 
Výstavní projekt byl realizován v rámci rezidenčního programu GMU. Sleduje možnosti prezentace současného umění formou kontextualizace na základě mezigeneračního dialogu. Tuto strategii rozvíjí prostřednictvím cílené práce se sbírkovými předměty.

výstava

16
-
26

únor
-
květen


16/02/24–26/05/24
 
Kurátor: Jiří Sirůček | Bílá kostka
V dialogu s Mikulášem Medkem
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava KORPSEPUNX: stress prosthetics, kterou Olbram Pavlíček připravil v prostoru Bílé kostky královéhradecké galerie, představuje autorovy nejnovější sochy, grafiky a kresby, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů. Pavlíček podrobuje estetické analýze zařízení, symboly a nástroje, které známe z každodenních aktivit a ukazuje, jak se za komfortní ergonomikou, matematicky přesnou personalizací či důmyslnou vizualitou skrývají nekompromisní nároky, často proměňující samotnou lidskou integritu. Člověk totiž v rámci konzumně definovaných technologických prostředí nemá kontrolu nad „svým“ načiním, ale naopak se musí přizpůsobovat designovaným rozhraním nelidských objektů. Pavlíček tato témata rozpracovává dlouhodobě v rámci výstavní série KORPSEPUNX, v níž skrze různé tvůrčí formáty zkoumá účinky, jimiž na jednotlivce působí komplexní systémy současné společenské moci.
 
Pavlíčkova tvorba se na výstavě dialogicky setkává s dílem Mikuláše Medka, nazvaným Pokus o portrét markýze de Sade III (1969), ze sbírky královehradecké galerie. Medek, podobně jako Pavlíček, sleduje existenciální podmínky své doby a s kritickým nadhledem ztvárňuje individuální (často nejasné, absurdní či surreálné) dopady technologicky organizované společnosti. Oba umělci svébytně ukazují, že (post)industriální (post)moderna vystavuje člověka tak silnému tlaku, že se pod jeho účinky neohýbají pouze individuální emoce, ale dochází i k (de)formaci samotných životních funkcí a těl.
 
Olbram Pavlíček (*1993) získal bakalářský titul v Ateliéru supermédií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde také absolvoval magisterský program v Ateliéru malby pod vedením Jiřího Černického a Michala Novotného. Jeho tvorba se pohybuje mezi sochou, kresbou a grafikou a skrze analýzu současné „korporátně-industriální“ estetiky rozkrývá způsoby, jimiž design průmyslově vyráběných technologií a produktů ovlivňuje niterné prožitky i tělesnou integritu člověka(-uživatele). Olbram Pavlíček svá díla uvedl jak v řadě českých etablovaných galerií (City Surfer Office, Praha; Berlínskej Model, Praha; Galerie PAF, Olomouc; Galerie NTK, Praha), tak v rámci mnoha zahraničních institucí (Funkhouse Berlin, Berlín; HotDock Project Space, Bratislava; Werkschauhalle, Lipsko; Fotopub Project Space, Lublaň). Je také jedním ze zakladatelů mezinárodně působícího umělecko-kurátorského uskupení Proto Gallery Systems.

výstava

16
-
2

únor
-
září


16/02/24–29/09/24
 
Kurátoři: Kateřina Křížkovská & Jan Florentýn Báchor | GVP
Vernisáž výstavy: 15/02/2024 v 18:00
 
Výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda nabízí průřez drobnou plastikou z 20. až 40. let sochaře Josefa Škody. Prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Navazuje na předešlý výstavní projekt v Galerii Vladimíra Preclíka GMU – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda –, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí. Intervencí ve výstavě Josefa Škody jsou malba od Bohumila Kubišty (Podobizna Ing. Václava Rejchla, 1908) a plastika Karla Nepraše (Soutok Labe s Vltavou jako mimoúrovňová křižovatka instalovaná, 2000–2001), instalovaná ve foyer GMU do 09/06/2024.
 
„Škodovy sochy nikdy nejsou formálně samoúčelné, vždycky jest jejich hlavním posláním ideový obsah, který sám určuje svoje zvláštní pojednání. Z obsahu a jeho funkce vyplývá forma, a to tak objektivní, že je přístupna vnímání každého, kdo má otevřené oči a srdce.“
 
(Dílo akademického sochaře Josefa Škody, katalog k souborné posmrtné výstavě, Hradec Králové, 1951)

výstava

16
-
6

únor
-
březen


Pro fotografku Alžbětu Kopeckou jsou ethery těkavými hmotami, jež na fotografiích vidíme materializované. V realitě je spíše tušíme nebo cítíme. Sochařka Vlasta Samohrdová vnímá těkavost vzpomínek, jež se snaží zachytit různými materiály, od těch věčných až po ty dočasné. Těkavé, neklidné, vrtkavé, přelétavé, toulavé a sotva viditelné věci jsou v našich životech často důležitější než to, co je hmotné a zjevné. A to je téma pro umění.
Ethery - Alžběta Kopecká a Vlasta Samohrdová
výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA