KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po rozkliknutí popisku Další informace\Zdroj a další informace). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

21. února 2023

13
-
23

únor


Datum konání: 13. 02. 2023 do 23. 02. 2023
Začátek akce: Od 12:00 do 17:00
Místo konání: Pobočka Kukleny
Typ akce: Hry
Zahrajte si o jarních prázdninách v knihovně. Pobočka Kukleny vás zve na na deskohraní od 13. do 23. února 2023 v otevírací době dětského oddělení.
 
Vstup volný.
 
Spolufinancováno EU. 

21
-
28

únor


Cirkus Humberto ... 21. 2. - 11. 3. 2023 (ulice  Akademika Bedrny - u Aldisu)

Představení:
  • všední dny představení od 17:30
  • víkendy představení od 16:00
  • pondělí volno
  • zvěřinec otevřen každý den
 
Vstupné: 
  • Lóže dospělí: 400,- Kč
  • Lóže děti: 350,- Kč
  • Galerie dospělí: 350,- Kč
  • Galerie děti: 300,- Kč
  • Zvěřinec jednotné vstupné: 50,- Kč

Cirkus Humberto v Hradci Králové uvádí program s názvem Bez limitu 
 
Artistická čísla uvedená v české premiéře, přehlídky exotických zvířat i promyšlená choreografie. To vše přinese divákům zbrusu nová moderní show největšího českého cirkusu Humberto. Program nazvaný Bez limitu je v Hradci Králové k vidění v termínu 21. 2. – 11. 3.
Cirkus Humberto je tradičním českým cirkusem se zvířaty a zárukou dlouhodobé kvality. Ve svých dechberoucích show umělci přináší divákům to nejlepší, co tuzemská i světová scéna nabízí. Na své si přijdou děti i dospělí a návštěva cirkusu se tak stane společným zážitkem, na který budou ještě dlouho společně vzpomínat.

V letošní sezóně pod červeno-žlutým šapitó uvidí diváci cirkusová čísla, která ještě v České republice neměli možnost zhlédnout, a to v provedení předních artistů z Česka, Chile, Francie, Itálie, Polska, Ruska či Ukrajiny. 
 
Jednou z novinek je například disciplína Horizontal juggling neboli horizontální žonglování, které se věnuje mladý artista Ludwig. Toho fanoušci znají ze soutěže Česko Slovensko má talent 2018. Disciplínu předvede v české premiéře, celosvětově se jí totiž věnují pouze tři lidé a Ludwig je jedním z nich. Poprvé v českých manéžích budou moci návštěvníci obdivovat i náročné číslo Vzdušná spirála, ve kterém se snoubí elegance s precizní technikou, adrenalin jim v žilách rozproudí kolo smrti. Jde ale jen o krátký výčet, program Bez limitu je novinek plný.

Nechybí ani nádherná zvířata, která jsou právem pýchou Cirkusu Humberto. Kromě arabských hřebců, trojice hnědých medvědů, stáda zeber, karavany velbloudů, dromedárů a lam, čeká na malé i velké návštěvníky i jedno překvapení. Oblíbené indické slonice Sharon a Baby letos v manéži při vystoupení doplní arabští hřebci. 

Zážitek z vystoupení umocní do detailu propracovaná choreografie, třpytivé kostýmy i zcela nová sada osvětlení a další technické vybavení. 

Během zimních měsíců je stan vyhříván! Zvěřinec je přístupný každý den.
 
 
 


Cirkus Humberto

21

únor


Datum konání: 21. 02. 2023
Začátek akce: Od 17:00 do 19:00
Místo konání: Hudební oddělení
Typ akce: Poslechový pořad
Nebe se rozsvítilo tisícem rockových melodií. Další akci z cyklu ze světa hudby představí Michal Bajtalon.
 
Vstupné 50 Kč.

21

únor


Vítejte na kurzu flamenca a cvičení pro tvarování postavy.
 
Kurz pro mírně pokročilé probíhá v Adalbertinu od 10.1. do 25.4. 2022 (kromě 14.2. prázdniny).
 
Těším se na Vás. 
 
MgA. Helena Korejtková profesionální herečka, lektorka tance a trenér 2.třídys fitness
 
Pořadatel: TŠ La pasión
 

TOTAL BODY BARRE - KURZ FLAMENCO

21

únor


Cestovatelská beseda je zároveň živou nahrávkou pořadu Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.
 
V cestovatelské besedě “Na cestách s Petrem Voldánem” se s dlouholetým rozhlasovým zpravodajem a spolupracovníkem ČT vypravíme na Irský ostrov.
 
Buďte u toho a nechte se zavést do Irské republiky i Severního Irska, které je součástí Velké Británie. Navštívíte zajímavá místa “smaragdového ostrova”, dozvíte se, kde se narodil Titanic, o tom, co jedí a pijí Irové, jakou roli mohou hrát v životě národa obyčejné brambory i že Guiness je všude, tak jako kočky. Navíc uslyšíte podrobnosti o vášních Irů – o dostizích nebo hudbě a vydáte se po stopách sv. Patrika. 
 
Besedu doplňují autentické předměty k tématům a podrobnosti ze zákulisí natáčení pořadu České televize Postřehy odjinud.
 
Vstup je zdarma.

21

únor


(beseda)
 
Srdečně vás zveme na další ze série besed v Galerii Na Hradě, tentokrát na téma Poruchy imunity a alergie: epidemie 21. století? s paní doc. MUDr. Pavlínou Králíčkovou, Ph.D. z Ústavu klinické imunologie a alergologie LF a FN HK. V úterý 21. února od 18 hodin v sále Galerie Na Hradě, v budově Lékařské knihovny LF HK.
 
Hovořit budeme o tom, zda je vždy výhra mít silnou imunitu, zda je alergie dědičná, jestli ji lze dostat i ve starším věku nebo zda ji lze zcela vyléčit. Řeč bude také o včasné diagnostice a možnostech léčby vrozených poruch imunity nebo o biologické léčbě a jejím přesahu do neonkologických onemocnění.
 
Přijďte se i vy zeptat paní docentky na vše, co vás k tématu zajímá!
 
Vstup zdarma.
 

Poruchy imunity a alergie: epidemie 21. století

21

únor


Můžete se těšit na známého herce Miroslava Hanuše a nebo na vycházející dětskou, hereckou hvězdu Valentýnu Bečkovou.
 
HOSTÉ:
 
Miroslav Hanuš
 
V roce 1987 absolvoval DAMU. Poté nastoupil do kladenského Divadla Jaroslava Průchy. Společně s režisérkou Hanou Burešovou pak přešel do pražského Divadla Labyrint a odtud do nově vzniklého pražského Divadla v Dlouhé. Kromě herectví se věnuje také režii.
Do širšího povědomí diváků se zapsal rolí radního Hložánka v televizním seriálu Ulice a také jako kriminalista Korejs v seriálu Případy 1. oddělení.
 
 
Valentýna Bečková

je česká dětská filmová herečka. Prvně začala hrát v reklamách. Valentýna je často přirovnávána k legendárnímu Tomáši Holému.
 
 PODROBNOSTI
 
  • Talkshow se uskuteční v prostorách Mooney Café & Bar na adrese Tomkova 181/9 na Velkém náměstí v Hradci Králové.
  • Doporučujeme dorazit v předstihu kolem 18h, abyste měli prostor se lehce občerstvit a v klidu se usadit. 
  • Začátek show je naplánován na 19:00.
  • Talkshow se bude konat v úterý 21. 2. 2023

Talkshow Vítka Martince - Miroslav Hanuš, Valentýna Bečková

21

únor


Všechny nadšence deskových her rádi zveme na další Deskohraní. Tentokrát si zahrajeme kooperativní týmovou hru s názvem Decrypto. Je to šifrovací hra, jejímž mottem je "komunikujte bezpečně". Podaří se nám svým spoluhráčům vyslat tajný kód tak, aby nebyl protivníkem odhalen? Nápovědy totiž musí být natolik užitečné, abychom jim sami porozuměli, a současně nápadité natolik, aby ostatní hráče pokud možno zmátly... Jako palivo pro naši šedou kůru mozkovou poslouží jako obvykle kávy servírované ve french pressu. Zápisné do hry činí 50 Kč. Vlastní donesené hry jsou vítané

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

1
-
28

únor


Velkolepě a dekorativně řešené Foyer Ladislava Jezberu inspirovalo k vytvoření instalace reagující na monumentalitu tohoto výstavního prostoru i na ušlechtilý materiál použitý v jeho výzdobě – mramor. Z více než pětimetrových prefabrikovaných polystyrenových kvádrů, jejichž struktura mramor imituje, sestavil kompozice, které nepředstavují pouhou hru s formou, stabilitou či proporcemi, ale též vyjádření myšlenek a úvah, jež se v textové podobě nenápadně „objevují“ na dekorativním pozadí vstupní haly a volně plynou po povrchu soch. Člověk je tvor společenský a jako takový musí neustále „držet na uzdě“ své ego (já). Jen to mu umožňuje v rámci společnosti fungovat a přežít. Každý den nás okolnosti nutí hledat rovnováhu mezi našimi potřebami a touhami a zájmy ostatních. Já má tendenci pokládat všechny skutečnosti za věci, s nimiž může zacházet podle svých potřeb, zkoumat je, manipulovat s nimi a využívat, jak právě potřebuje. Neovládnutí vlastního ega potom může člověka vést až k tomu, že podobně jako zvířata bojuje s příslušníky vlastního druhu. Avšak liší se od nich mírou ničivosti a masovosti tohoto počínání a rovněž vědomím své smrtelnosti – omezeného času.
 
Výstava EGO se zabývá právě tématem koexistence i vzájemného ovlivňování jedince a společnosti. Sestává ze dvou samostatných instalací vytvořených pro královéhradeckou galerii – jedné ve Foyer, druhé v prostoru Bílé kostky.
 
Ladislav Jezbera (*1976 Hořice v Podkrkonoší) je spjat s východočeským regionem, který má bohatou sochařskou tradici. Studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru sochařství u Vladimíra Preclíka, ale ovlivnila jej zejména minimalistická tvorba jeho dalšího učitele – Jana Ambrůze. Vychází z geometrického umění a minimalismu, které propojuje s konceptuálními přístupy. Jeho díla pomocí matematických a fyzikálních propočtů či sotva postřehnutelných chemických procesů vizualizují filozofické či sociologické teorie. Často využívá specifické vlastnosti „nesochařských“ materiálů, jako je plexisklo, molitan, vyjetý motorový olej, mýdlo či polystyren. Je členem Klubu konkretistů KK3 se sídlem v Hradci Králové.

Výstava ve voyer galerie trvá od 17. 6. 2022 do 13. 3. 2023.
výstava

1
-
28

únor


Od 15. 10. 2022 do 26. 3. 2023

Výstava odkazující na stejnojmenný seriál České televize, který se stal fenoménem již dvou generací televizních diváků, se zakládá nejen na osudech skutečných československých četníků, ale také připomene, že se řada seriálových případů odehrála ve východních Čechách 30. let 20. století. Předlohou se totiž staly osudy četnické pátrací stanice Hradec Králové.
 
Návštěvník se také seznámí s fungováním a každodenností četnického sboru coby primární bezpečnostní instituce první republiky.
 
Součástí výstavy bude několik doprovodných akcí: služební obchůzka s četníky, četnická škola, exkurze do původní budovy četnické pátrací stanice nebo konference s odbornými příspěvky v tematice četnictva. 

výstava

1
-
28

únor


Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes
07/10/22–12/03/23
kurátorka: Vjera Borozan | Prostor
Komentované prohlídky se uskuteční v sobotu 05/11, 10/12 a 04/02.

Příběh admirála Kryštofa Kolumba, jeho epochální plavby a „objevu nového světadílu“ patří k zakládajícím mýtům moderní západní civilizace. Vychází nejen z vědeckých zpracování historických pramenů a své místo má i v učebnicích dějepisu a zeměpisu. Věnuje se mu řada dobrodružných a historických románů, obrazů, grafik, soch, filmů, oper nebo divadelních inscenací. Ve 20. století se začal proměňovat, zejména po druhé světové válce, kdy se pod vlivem antikoloniálních bojů změnily geopolitické a hospodářské vztahy. Na povrch velkolepého, triumfálního příběhu tak postupně prosakovalo vše, co bylo dlouhodobě zamlčováno a potlačováno.
 
V současnosti, kdy jsme opět svědky celosvětové diskuse o naléhavosti procesu dekolonizace, spatřujeme příhodný moment pro otevření mnoha otázek spojených s tématem této výstavy. Ta se zaměřuje především na specifika reprezentace Kryštofa Kolumba v českých zemích a jejich kultuře. Zejména na jeho zobrazování v uměleckých dílech vznikajících nebo dostupných ve vymezené lokalitě od druhé poloviny 19. století do současnosti. Zajímá nás nejen to, co tato díla vypovídají o Kolumbovi, ale především o nás samotných, o představách, které si do nich projektujeme. Celek je architektonicky a tematicky strukturován do pěti částí, jež se vzájemně prolínají.
 
Centrálním bodem výstavy je Studie Kryštofa Kolumba (1881) od malíře Václava Brožíka ze sbírek GMU pro velkolepé plátno Kryštof Kolumbus na dvoře španělském roku 1492. Dále budou prezentovány klíčové obrazy tohoto mořeplavce (díla Christiana Rubena, Beneše Knüpfera, Felixe Jeneweina ad.), ale i starší grafiky ze sbírek veřejných institucí České republiky, scénografické návrhy, plakáty, básně, hudební nahrávky či úryvky textů odkazující k hudebním, divadelním a literárním zpracováním příběhu Kryštofa Kolumba v českém prostředí 19. a 20. století. Výstava představí také zcela aktuální díla českých a slovenských autorek a autorů (Martina Smutná, Vojtěch Rada, Václav Magid, Ladislava Gažiová, kolektiv Apart), která reflektují danou tematiku v širších souvislostech.

výstava

1
-
28

únor


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
27

únor


Datum konání: 02. 01. 2023 do 27. 02. 2023
Místo konání: Galerie Centra celoživotního vzdělávání
Typ akce: Výstava
Hravé, vtipné, výstižné stejně jako mrazivé. Výstava představí nejzajímavější vizuální básně Václava Havla ze sbírky Antikódy, které vytvářel především v první polovině 60. let.
 
Putovní výstava z Knihovny Václava Havla.

výstava

1
-
28

únor


Datum konání: 03. 01. 2023 do 28. 02. 2023
Začátek akce: Od 08:00 do 18:00
Místo konání: Foyer, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání
Typ akce: Výstava
Přijďte se seznámit s českými a maďarskými organizacemi, které přijímají dobrovolníky ze zahraničí. Co tito lidé dělají a proč je důležité si pomáhat? Zjistěte, co všechno se skrývá za Evropským sborem solidarity. Výstava vznikla ve spolupráci s maďarskou knihovnou v Szolnoku. Spolufinancováno EU. Vstup volný.

výstava

1
-
28

únor


27/11/20–01/10/23
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
ARCHITEKT VÝSTAVY: TOMÁŠ SVOBODA
GRAFICKÝ DESIGN: CINDY KUTÍKOVÁ & JIŘÍ MOCEK
 
Vystavení autoři a autorky: Václav Stratil, Veronika Šrek Bromová, Milan Knížák, Milan Langer, Martin Zet, Daniel Pitín, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Zorka Ságlová, Miloš Šejn, Margita Titlová, Vladimír Kokolia, Lenka Klodová, Václav Jirásek, Ladislav Jezbera, Matyáš Chochola, Václav Houdek, Anna Daučíková, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkáčová, Zbyněk Baladrán, Markéta Othová, Anna Hulačová
Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň k výtvarné tvorbě. Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.
 
Za hranici současného umění považujeme přelom 60. a 70. let minulého století. Jako důležité okolnosti jeho vzniku vnímáme rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění nenacházíme jednotný styl. Každý autor, každá autorka si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby. Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

výstava

1
-
27

únor


Zveme vás na výstavu fotografií Evy Stanovské do Galerie Suterén v Infocentru Hradec Králové, Eliščino nábřeží 626, Hradec Králové
 
Vernisáž se uskuteční ve  čtvrtek 2. února 2023 v 16.30 hodin. V další dny je možné výstavu navštívit v otevírací dobu IC: Po–Pá 8 – 17 hod., So 9.00-12.00, 12.30-16.00, Ne, svátky zavřeno
 
Eva Stanovská žije ve Dřenicích na Par­dubicku. Fotografie je jejím velkým ko­níčkem. Dlouhodobě vede dva fotokluby v Pardubicích a to ALFA a FOPA. Oba fotokluby pod jejím vedením se pravidelně účastní klubových soutěží kde se umisťují na předních místech.
Eva Stanová byla jednou z nejlepších studentek Hradecké fotografické konzervatoře (HFK), kterou vedl doc. MgA. Josef Ptáček a MgA. Ivo Gil. Dvakrát navštěvovala i nástavbové studium HFK a to v roce 2012 a v roce 2019.
 
Se svými fotografiemi dlouhodobě obesílá fotografické soutěže, kde se pravidelně umísťuje na předních oceňovaných místech.
Její fotografie je možné zhlédnout nejen na výstavách po celé ČR, ale i v zahraničí. Jedná se o výstavy jak autorské, tak i kolektivní.
Ráda cestuje po Česku i v zahraničí, řada jejich fotografických souborů vzniká při poznávání neznámých míst.
 
„Mám ráda fotografii a fotografování, rušná města, zářivé barvy i trochu me­lancholie, štítové zdi, mlžné nebe, spadané listí, temné mraky, kocoury, vlaky, posezení s počítačem nad obrázky, fotovýpravy s kamarády, horký čaj, lehkou dávku kýče, čekání na dobré světlo,
nadšené fotografy i dobré lidi a spoustu dalších věcí, co patří k životu.
 
Zkrátka mě baví svět …

Eva Stanovská: FOTOGRAFIE
výstava

1
-
28

únor


Od 2. prosince 2022 do 23. dubna 2023
 
Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945 – 1992

Nečekejte žádný horor ani detektivku.
 
UPÍR byl volací znak vojenského letiště v Hradci Králové ve druhé polovině 20. století.
Letiště v sousedních Pardubicích mělo volací znak PRVEK.
 
Výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové připomíná činnost československého vojenského letectva na letištích v Hradci Králové a Pardubicích v období let 1945 – 1992. Přestože do historické budovy muzea nebylo možné umístit celé letouny, milovníci letectví si rozhodně přijdou na své a nudit se nebude ani nejširší veřejnost. Muzeum představí unikátní exponáty ze sbírek svých, některých dalších muzeí a ze soukromých sbírek. Díky spolupráci s třebíčským modelářským klubem budou k vidění i krásné modely letecké techniky. 

Já, UPÍR, přistání povoluji!
výstava

1
-
28

únor


Datum konání: 05. 01. 2023 do 28. 02. 2023
Místo konání: Foyer, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání
Typ akce: Výstava
Výstava fotografií představuje „barevnost“ a rozmanitost Ukrajiny. Na fotografiích můžete vidět krásu Ukrajinských Karpat, centrum přístavního města Oděsa nebo hlavního města Kyjeva, historickou pevnost Kamenec, ale i fotografie z domova důchodců či dětského domova. Autorem fotografií je Miroslav Hodeček, pracovník Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce DCHOO a profesionální fotograf.
 
Spolufinancováno EU.

výstava

1
-
28

únor


Datum konání: 01. 02. 2023 do 28. 02. 2023
Místo konání: Pobočka Moravské Předměstí B
Typ akce: Výstava
 
Zveme vás na výstavu fotografií pardubického rodáka Stanislava Voksy. S úspěchem se účastnil řady fotografických soutěží, vystavoval v mnoha městech naší republiky i v zahraničí, a je autorem knihy Příběhy fotografů z Pardubicka. Autor je také jedním ze zakládajících členů pardubické fotoskupiny SPIRÁLA.

výstava

1
-
28

únor


Minulé století – dvacet osobností
27/11/20–01/10/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Odborná spolupráce: Kateřina Křížkovská,
Judita Kožíšková, Anna Horák Zemanová
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: Cindy Kutíková & Jiří Mocek
 
Vystavení autoři a autorky:
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
 
Expozice  Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
 
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.

výstava

1
-
28

únor


Projekt s názvem Metody pro zajištění udržitelnosti ocelových mostních konstrukcí industriálního kulturního dědictví zpracoval prof. Ing. Pavel Ryjáček, Ph.D., a kolektiv řešitelů.
Cílem výstavy je seznámit odbornou i laickou veřejnost s technickými památkami průmyslového dědictví v oblasti mostního stavitelství se zaměřením na významné stavby, a to včetně informací o jejich historii, výrobě, výstavbě a mostárnách. Na výstavě jsou rovněž prezentovány výsledky projektu a výsledky technických prohlídek mostů, studie opravy a zesílení vybraných mostů. Výstava je prezentována na 16 výstavních panelech obsahujících odborné texty, barevné fotografie a technické obrázky.
 
Výstavu můžete zhlédnout v galerii Dokola do konce února.

výstava

1
-
28

únor


Prostor kavárny Bio Central zaplnila tuto sobotu výstava dvou umělců. Jan Wilda, čerstvý absolvent Univerzity Ústí nad Labem ke spolupráci přizval svého vedoucího ateliéru – uznávaného umělce Jiřího Kovandu. Jejich společná výstava Pod tácky město vznikla na míru prostoru kavárny a propojuje mimo jejich prací také lidové umění s motivy krajiny Českého ráje, hospodské estetiky a laskavým humorem.
 
„Výstavu Pod tácky město jsme s Jiřím Kovandou pojali jako společnou reakci na prostory kavárny v Bio Central. Sešli jsme se tu asi měsíc před výstavou a rozhodli se v den vernisáže nainstalovat kresby, koláže, fotografie a objekty tak, jak se to obyčejně dělá v galerii a prostor kavárny tak i pojímat. Jedním z hlavních děl je například stovka bílých podtácků, na které jsme vytvořili kresby a koláže a poté je rozdali na stoly k prohlédnutí, použití, či zcizení,“ představuje výstavu jeden z autorů – Jan Wilda. 
 
Základem výstavy jsou zarámované koláže, fotografie a ilustrace obou umělců s nalezenými výstřižky nebo čísly. Návštěvník tu ale najde také drátěné, po domácku vyráběné objekty dotvořené na místě různými technikami. Dále autoři připravili jakousi výstavku objektů, která evokuje parapety s pracemi dětí ze základní umělecké školy. Tato „výstavka“ ale účinně dotváří koláže na stěnách. 
„Výstava vznikala nejen na míru prostoru, ve kterém je umístěna, ale také přímo v tomto prostoru. Od sobotního dopoledne Wilda s Kovandou vytvořili ze svých děl – fotografií, ilustrací, skic, koláží a různých nalezených drobností – devět vitrín – jak sami říkají. Vznikla tak výstava, která je výsledkem jejich společné diskuze a spontánní spolupráce,“ popisuje proces vzniku výstavy Ilona Mach, která výstavy v Bio Central zajišťuje. 
 
Výstava potrvá do konce února. Je přístupná zdarma v otevíracích hodinách kavárny. 
 

Pod tácky město

1
-
28

únor


Změna programu vyhrazena.
Muzikantův diář - program akcí hudebního oboru ZUŠ Střezina

2
-
28

únor


Výstava se uskuteční od 3. 2. do 12. 3.

Pražská galerie Art Mozaika Praha připravila výstavu významného českého portrétního fotografa Martina Becka. Představí téměř sto fotografií v pěti cyklech, které autor zrealizoval za dvacet let své umělecké tvorby.
 
Výstava je nejrozsáhlejší přehlídkou autorovy portrétní fotografie. Je členěna do jednotlivých tematických celků. První představuje nejslavnější osobnosti převážně uměleckého života, které měl tu čest Martin Beck fotografovat. Najdeme mezi nimi Ozzy Osbourna, Charlese Aznavoura, Dalajlámu, prezidenta Václava Havla a mnoho dalších. Druhý soubor je věnován nejvýznamnějším českým a slovenským hercům. Třetí dalším umělcům různých žánrů.  Čtvrtý divadlu a poslední ukazuje přesahy autorovy tvorby.
 
Vernisáž se koná v galerii U Přívozu  ve čtvrtek 2. 2. v 17:00 hod.

výstava

3
-
28

únor


Jan Šafránek | Kavárna Kubišta
03/02/23–11/06/23
kurátorka: Petra Příkazská, Anna Horák Zemanová | Bílá kostka
V dialogu s Bohumilem Kubištou
Výstava představuje návštěvníkům průřez tvorbou královéhradeckého rodáka, malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy může návštěvník na stěžejních dílech jednotlivých dekád (od 60. let do současnosti), která dále doplňuje rozsáhlý soubor kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.
 
První malířské pokusy jsou u Šafránka spojeny s vytvářením drobných variací modernistických krajin a kopií slavných portrétních obrazů se silným psychologickým akcentem. Velmi záhy však svou pozornost zaměřil na zobrazování „nereálně reálných“ situací – žánrových výjevů plných svérázných postav
rodících se z umělcovy fantazie živené podivuhodnou realitou divadelních, tanečních a hospodských společností. Autor z jednotlivých scén sestavuje novodobou burleskní frašku, do níž obsazuje postavy odpozorované nejen v ulicích, hospodách a barech, ale také na stranických schůzích a v policejních služebnách (Hladce oholen dobře ostříhán, 1975; Hospodské hry, 1972; Řečník, 1978). Jeho obrazy vytváří iluzi filmu s dějovou linkou smrštěnou do jednoho políčka, komiksový
humoristický román, v němž podobnost zobrazených osob
se skutečnými lidmi je jen „čistě náhodná“.
 
Ve svých rafinovaně insitních malbách mnohofigurálních kompozic Jan Šafránek rozvíjí série nesouvisejících mikropříběhů. Stejně jako v životě, ani zde neexistuje jednotící střed. Profánní a posvátné, všední a neobvyklé, reálné i neskutečné se propojuje v neuvěřitelné obrazné slavnosti, karnevalu barev.
 
JAN ŠAFRÁNEK (*1948 Hradec Králové) je svébytný český malíř, jehož začátky jsou spojeny s propagační tvorbou pro královéhradecká Městská kina. Malířský a pozorovatelský talent spolu se studiem obrazových reprodukcí a návštěvy výstav mu zcela vynahradily nedostupné studium na umělecké škole. V roce 1974 se přestěhoval do Prahy a stal se aktivním členem tamního undergroundu. Podpis Charty 77 pro Šafránka znamenal nucený odchod do exilu. První zastávkou na jeho dlouhé cestě byla Vídeň, kde si doplnil výtvarné vzdělání ve speciálce prof. Carla Ungera na tamní Univerzitě užitých umění. Následně se usadil v Austrálii a postupně procestoval Nový Zéland, USA, Mexiko, státy Jižní Ameriky a Tichomoří. Ačkoli svou tvorbou stojí zcela mimo akademickou uměleckou obec, jeho obrazy těší a baví desítky let nejen autorovy přátele a soukromé sběratele, ale jsou zastoupeny i ve sbírkách významných veřejných institucí doma i v zahraničí. Autor žije a tvoří střídavě v Praze a ve Vídni.
 

výstava

3
-
28

únor


Michaela Vélová Maupicová | Šum v plástvi, světlo v mohyle
03/02/23–11/06/23
kurátorka: Jitka Hlaváčková | Černá kostka
Michaela Vélová Maupicová je známá především jako malířka, ve skutečnosti je však na její tvorbu potřeba nahlížet jako na bytostně multimediální, procesuální a stále otevřenou experimentu. Motivy, kterým se autorka věnovala ve svých malbách, mají své předobrazy či paralely v kresbách, tiscích a objektech, ale také ve fotografiích a videích, které nám prozrazují mnohé o jejím uvažování. Výstava Michaely Vélové Maupicové Šum v plástvi, světlo v mohyle prezentuje výběr krátkých videoartových prací, které byly dosud veřejnosti představeny jen okrajově.
 
S cílem představit divákům tuto vnitřní dynamiku se výstava v Černé kostce zaměřuje na konfrontaci několika méně známých prací různých formátů. Všechna vystavená díla pocházejí z let 2007–11, jádro tvoří výběr krátkých videoartových prací: videa Kry (2007) ze Sbírky pohyblivého obrazu GMU a Mistake (2008), jež vznikly ještě v rámci autorčina studia v ateliéru Milana Knížáka na Akademii výtvarných umění v Praze. Další dvě díla, Tumulus (2009) a Tetris (2010), pocházejí z období bezprostředně po jejím absolutoriu školy. Výběr doplňují kresby, fotografie a objekty, které společně vypovídají o procesu překladu témat a myšlenek z jednoho média do druhého.
 
MICHAELA VÉLOVÁ MAUPICOVÁ (1982 Příbram – 2018 Olomouc) absolvovala v roce 2001 Střední uměleckoprůmyslovou školu v Turnově a Vyšší odbornou školu v Jablonci nad Nisou, načež byla přijata do ateliéru prof. Jitky Svobodové na Akademii výtvarných umění v Praze. Své umělecké studium zakončila v Ateliéru intermediální tvorby prof. Milana Knížáka v roce 2008. O rok později se stala finalistkou Ceny 333 Národní galerie v Praze a v mezinárodní soutěži Kunstpreis 2009 berlínské nadace Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst pro mladé umělce získala druhou cenu. Samostatně vystavovala mimo jiné v Oblastní galerii Liberec (Hranice stínu, 2014), v pražském Topičově salonu (Mezičas, 2015, s Mílou Preslovou), v GASK, Kutná Hora (Skladby mysli, 2016), v Národní galerii Praha (After Rembrandt, 2017) a v Galerii hlavního města Prahy (2019). Z mnoha skupinových výstav lze uvést například výstavu Postkonceptuální antikoncepce (2017, OGV – Galerie Alternativa,Jihlava; 2018, Galerie U Bílého jednorožce, Klatovy; 2020, Galerie 1, Praha). Tvorba Michaely Maupicové je zastoupena ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie hlavního města Prahy, Galerie Středočeského kraje, Oblastní galerie v Liberci, Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst Berlin a v soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

výstava

3
-
25

únor


změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na únor

6
-
28

únor


Zveme Vás do galerie Automat, kde se uskuteční jedinečná výstava žáků SUPŠ HNN v Hradci Králové, především z oboru průmyslový design.
 
Vystavené práce žáků jsou průřezem aktuální tvorby. Důvtip, s jakým žáci svá díla vytvářejí, se pohybuje na rozmezí designu a volného umění. Výstava je nepochybně zařaditelná do umělecké kategorie a pořadatelé i autoři přejí všem návštěvníkům příjemný umělecký zážitek.
 
Ústředním tématem výstavy je hlava/hlavička, která propojuje fantazii s myšlenkovým procesem a dává vzniknout jedinečnému uměleckému dílu. Hlava je sídlo myšlenek, fantazie, ale také logiky. Každý den se nám v hlavě rodí mnoho myšlenek a mladí umělci/designéři se rozhodnou některou z nich zhmotnit. Dílo (zhmotněná „myšlenka“) je pak přínosem pro diváka i společnost. Stejně tak, jak jsou propojené myšlenky, jsou i jednotlivá díla výstavy spojena legendární Ariadninou nití, která vystavená díla vzájemně zaplétá. Takto spletité vazby mezi myšlenkami dokreslují téma výstavy.
 
Vernisáž se koná 6. února v 17:00 hod. v galerii Automat.

SUPŠ HNN Hradec Králové: HlaFan
výstava

20
-
28

únor


- výstava fotografií
Voda kolem nás
výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA