KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele). Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. Přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

02. února 2023

1
-
3

únor


Malí pilní školáci se opět dočkají. V aquacentru Městských lázní budou mít ve dnech 31. 1. – 3. 2. 2023 vstup zdarma všechny děti do 10 let, které nemají na vysvědčení horší známku než trojku. Jedinou podmínkou je přinést ukázat „dobré“ vysvědčení a mít doprovod platícího dospělého. Pak si mohou užívat atrakce zdarma.
Aquacentrum zdarma za dobré vysvědčení

1
-
10

únor


Srdečně vás zveme na novou výstavu v Hradci Králové. Připraveny máme historické i nové Lego® modely , pojízdné modely vlaků, pirátské lodě, stavebnice z populárních filmů, jako například Avatar, Star Wars a mnoho dalšího!
Kde se výstava stavebnic koná?
V Hradci Králové přímo v centru města na Velkém náměstí 24 v prostorách Atelier/Salon/Galerie.

Kdy se koná výstava?
od pátku 27. 1. do pátku 10. 2. 2023
otevřeno máme:
všední dny – úterý až pátek – od 11 do 17 hodin
víkendy – sobota, neděle – od 9 do 18 hodin
pátek 3.2. – od 10 do 17 hodin
pondělí máme zavřeno

Vstupné
Vstupné se platí pouze v hotovosti!
dospělí – 60 Kč
děti do 15 let a držitelé ZTP průkazů – 30 Kč
Vstupenky se prodávají pouze na místě

Výstava modelů z Lega
výstava

2

únor


Z udržitelnosti se stal fenomén, který zní éterem, ale když si položíme základní otázku, jestli opravdu tušíme, co je do ní zahrnuto, proč tak raketově stoupla pozornost jí věnována a proč by nás vlastně měla zajímat, umíme odpovědět?
 
Hodina udržitelnosti se tak pro Vás může stát základem pochopení společných globálních cílů.
 
Principy udržitelnosti a jejich přenesení do konkrétních činů vám v Brain&Breakfast přiblíží Soňa Klepek Jonášová.
 
Soňa Klepek Jonášová je zakladatelkou a ředitelkou Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), aktivity pro sdílení témat z oblasti udržitelnosti Zajimej.se či platformy Změna k lepšímu, která propojuje obchodní a vědeckou sféru s jednotlivci ve snaze hledat řešení výzev pro ochranu životního prostředí.

2

únor


Den otevřených dveří aneb Vezmi kamarádku do Sedmikrásky
čtvrtek 2. února 2023 od 9.00 do 17.00 hodin
 
Přijďte se podívat do našeho centra, prohlédněte si jeho prostory a seznamte se s pestrou programovou nabídkou na druhé pololetí. Můžete si zacvičit pilates, vlastnoručně si vytvořit drobnou dekoraci nebo se přihlásit na atraktivní jazykové a další kurzy. Pro děti bude k dispozici naše dobře vybavená herna a pro všechny návštěvníky malé občerstvení. Těšíme se na vás! Vstupné dobrovolné.
 

2

únor


Datum konání: 02. 02. 2023
Začátek akce: Od 13:00 do 17:00
Místo konání: Pobočka Nový Hradec Králové
Typ akce: Výtvarná dílna
 
Srdíčko z lásky vyrobené a darované udělá jistě radost každé mamince, babičce, kamarádce. Přijď se připravit v naší dílničce na svátek lásky do dětského oddělení pobočky.
 
Vstup volný.

2

únor


Srdečně vás zveme na vernisáž dvou výstav, která se uskuteční ve čtvrtek 02/02/2023 v 18:00 v Galerii moderního umění v Hradci Králové.
_____________________
JAN ŠAFRÁNEK | KAVÁRNA KUBIŠTA
Termín: 03/02/23–11/06/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Výstava návštěvníkům představí průřez tvorbou Jana Šafránka - královéhradeckého rodáka, malíře a světoběžníka, který svou fascinaci viděným světem s jeho nonsensovou poezií přetavil do nezaměnitelné malířské oslavy společnosti lidí. V rámci výstavy může návštěvník na stěžejních dílech jednotlivých dekád, které jsou dále doplněny rozsáhlým souborem kreseb, sledovat postupnou krystalizaci autorovy obrazové poetiky.
MICHAELA MAUPICOVÁ
Termín: 03/02/23–14/05/23
Kurátorka: Jitka Hlaváčková
Výstava představí tvorbu pohyblivého obrazu a kresby multimediální umělkyně Michaely Maupicové, které byly dosud veřejnosti představeny jen okrajově. Stěžejním dílem královéhradecké výstavy bude video Kry (2007), které je záznamem performativní instalace v krajině, kde na vodní hladině plují dva záhadné duté bílé objekty – úkryty, z jejichž útrob se ozývají neidentifikovatelné, zdánlivě zvířecí zvuky.
_____________________
Vstup ZDARMA

2

únor


Blíží se Hromnice. Ale věděli jste, že tento svátek vychází z keltských a čarodějnických tradic slavení svátku světel, který je známý jako Imbolc? Jeho součástí bylo pití vína. Toho máme v nabídce dost, tak si ho můžete vychutnat u dokumentárního filmu o čarodějnictví. Součástí bude nejen krátká úvodní prezentace o svátku a ochutnávka tradičního svátečního pokrmu, ale také tradiční očistný obřad a diskuse, na níž se už moc těšíme! Vstupné dobrovolné.

2

únor


Pardubická skupina Marien patří k nejvýraznějším tvářím současné generace žánru folkové, country a trampské hudby. Věnují se akustické kytarové muzice a vícehlasému zpívaní, hrají melodické písně převážně z dílny uznávaného písničkáře Víti Troníčka. Skupina staví na tradičních hodnotách FCT hudby a tím zůstává přitažlivá pro široké věkové spektrum posluchačů. Kromě mohutných vokálů a silných písní je pro Marien typická i jedinečná koncertní energie a doslova rodinný humor. Marien jsou trojnásobní držitelé Porty a řady dalších ocenění, vystupují na předních festivalech i vlastních koncertech po celé republice a na neprofesionální soubor disponují mimořádně velikou a stále rostoucí posluchačskou komunitou, která je schopná kapelu následovat i na netradiční outdoorové koncerty z cyklu Cestou za Tebou.
MARIEN

2
-
5

únor


Mezinárodní turnaj reprezentací 2023

Od čtvrtka 2. do neděle 5. února nabídne Sportovní hala Třebeš hned osmičku mezinárodních duelů ve florbale. Mužskou reprezentaci uvidíte v pátek a v sobotu, duely juniorek dokonce každý den! Čerstvě stříbrný tým z mistrovství světa odstartuje nový cyklus dvojutkáním se Švýcarskem, juniorky se pak dvakrát střetnou s Finkami a Švýcarkami. Kromě výborného florbalu na vás čeká i spousta doprovodného programu, uvidíte také stříbrný pohár ze světového šampionátu!

Čtvrtek / Thursday 2.2.2023
 
19:00  CZE WU19 – SUI WU19
 
Pátek / Friday 3.2.2023
 
10:00  SUI WU19 – FIN WU19
16:30  CZE WU19 – FIN WU19
19:00  CZE M – SUI M
 
Sobota / Saturday 4.2.2023
 
13:30  FIN WU19 – SUI WU19
16:00  CZE M – SUI M
18:30  CZE WU19 – SUI WU19
 
Neděle / Sunday 5.2.2023
 
11:00  CZE WU19 – FIN WU19
 

2

únor


Poezie vs. show!
 
Speciální exhibice slam poetry striktně jen s finalisty letošního mistrovství ČR.
 
Večera se zúčastní:
 
Vašek z Aše – vicemistr ČR a 2. vicemistr Evropy
Strýc Pepin – čerstvý mistr ČR 2022
Empathic – finalista mistrovství ČR
Thea – finalistka mistrovství ČR

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

1
-
28

únor


Velkolepě a dekorativně řešené Foyer Ladislava Jezberu inspirovalo k vytvoření instalace reagující na monumentalitu tohoto výstavního prostoru i na ušlechtilý materiál použitý v jeho výzdobě – mramor. Z více než pětimetrových prefabrikovaných polystyrenových kvádrů, jejichž struktura mramor imituje, sestavil kompozice, které nepředstavují pouhou hru s formou, stabilitou či proporcemi, ale též vyjádření myšlenek a úvah, jež se v textové podobě nenápadně „objevují“ na dekorativním pozadí vstupní haly a volně plynou po povrchu soch. Člověk je tvor společenský a jako takový musí neustále „držet na uzdě“ své ego (já). Jen to mu umožňuje v rámci společnosti fungovat a přežít. Každý den nás okolnosti nutí hledat rovnováhu mezi našimi potřebami a touhami a zájmy ostatních. Já má tendenci pokládat všechny skutečnosti za věci, s nimiž může zacházet podle svých potřeb, zkoumat je, manipulovat s nimi a využívat, jak právě potřebuje. Neovládnutí vlastního ega potom může člověka vést až k tomu, že podobně jako zvířata bojuje s příslušníky vlastního druhu. Avšak liší se od nich mírou ničivosti a masovosti tohoto počínání a rovněž vědomím své smrtelnosti – omezeného času.
 
Výstava EGO se zabývá právě tématem koexistence i vzájemného ovlivňování jedince a společnosti. Sestává ze dvou samostatných instalací vytvořených pro královéhradeckou galerii – jedné ve Foyer, druhé v prostoru Bílé kostky.
 
Ladislav Jezbera (*1976 Hořice v Podkrkonoší) je spjat s východočeským regionem, který má bohatou sochařskou tradici. Studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru sochařství u Vladimíra Preclíka, ale ovlivnila jej zejména minimalistická tvorba jeho dalšího učitele – Jana Ambrůze. Vychází z geometrického umění a minimalismu, které propojuje s konceptuálními přístupy. Jeho díla pomocí matematických a fyzikálních propočtů či sotva postřehnutelných chemických procesů vizualizují filozofické či sociologické teorie. Často využívá specifické vlastnosti „nesochařských“ materiálů, jako je plexisklo, molitan, vyjetý motorový olej, mýdlo či polystyren. Je členem Klubu konkretistů KK3 se sídlem v Hradci Králové.

Výstava ve voyer galerie trvá od 17. 6. 2022 do 13. 3. 2023.
výstava

1
-
28

únor


Od 15. 10. 2022 do 26. 3. 2023

Výstava odkazující na stejnojmenný seriál České televize, který se stal fenoménem již dvou generací televizních diváků, se zakládá nejen na osudech skutečných československých četníků, ale také připomene, že se řada seriálových případů odehrála ve východních Čechách 30. let 20. století. Předlohou se totiž staly osudy četnické pátrací stanice Hradec Králové.
 
Návštěvník se také seznámí s fungováním a každodenností četnického sboru coby primární bezpečnostní instituce první republiky.
 
Součástí výstavy bude několik doprovodných akcí: služební obchůzka s četníky, četnická škola, exkurze do původní budovy četnické pátrací stanice nebo konference s odbornými příspěvky v tematice četnictva. 

výstava

1
-
28

únor


Naťuknout špičku vejce: Kolumbus jindy a dnes
07/10/22–12/03/23
kurátorka: Vjera Borozan | Prostor
Komentované prohlídky se uskuteční v sobotu 05/11, 10/12 a 04/02.

Příběh admirála Kryštofa Kolumba, jeho epochální plavby a „objevu nového světadílu“ patří k zakládajícím mýtům moderní západní civilizace. Vychází nejen z vědeckých zpracování historických pramenů a své místo má i v učebnicích dějepisu a zeměpisu. Věnuje se mu řada dobrodružných a historických románů, obrazů, grafik, soch, filmů, oper nebo divadelních inscenací. Ve 20. století se začal proměňovat, zejména po druhé světové válce, kdy se pod vlivem antikoloniálních bojů změnily geopolitické a hospodářské vztahy. Na povrch velkolepého, triumfálního příběhu tak postupně prosakovalo vše, co bylo dlouhodobě zamlčováno a potlačováno.
 
V současnosti, kdy jsme opět svědky celosvětové diskuse o naléhavosti procesu dekolonizace, spatřujeme příhodný moment pro otevření mnoha otázek spojených s tématem této výstavy. Ta se zaměřuje především na specifika reprezentace Kryštofa Kolumba v českých zemích a jejich kultuře. Zejména na jeho zobrazování v uměleckých dílech vznikajících nebo dostupných ve vymezené lokalitě od druhé poloviny 19. století do současnosti. Zajímá nás nejen to, co tato díla vypovídají o Kolumbovi, ale především o nás samotných, o představách, které si do nich projektujeme. Celek je architektonicky a tematicky strukturován do pěti částí, jež se vzájemně prolínají.
 
Centrálním bodem výstavy je Studie Kryštofa Kolumba (1881) od malíře Václava Brožíka ze sbírek GMU pro velkolepé plátno Kryštof Kolumbus na dvoře španělském roku 1492. Dále budou prezentovány klíčové obrazy tohoto mořeplavce (díla Christiana Rubena, Beneše Knüpfera, Felixe Jeneweina ad.), ale i starší grafiky ze sbírek veřejných institucí České republiky, scénografické návrhy, plakáty, básně, hudební nahrávky či úryvky textů odkazující k hudebním, divadelním a literárním zpracováním příběhu Kryštofa Kolumba v českém prostředí 19. a 20. století. Výstava představí také zcela aktuální díla českých a slovenských autorek a autorů (Martina Smutná, Vojtěch Rada, Václav Magid, Ladislava Gažiová, kolektiv Apart), která reflektují danou tematiku v širších souvislostech.

výstava

1
-
28

únor


17. 6. 2022 - 12. 11. 2023

Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

výstava

1
-
27

únor


Datum konání: 02. 01. 2023 do 27. 02. 2023
Místo konání: Galerie Centra celoživotního vzdělávání
Typ akce: Výstava
Hravé, vtipné, výstižné stejně jako mrazivé. Výstava představí nejzajímavější vizuální básně Václava Havla ze sbírky Antikódy, které vytvářel především v první polovině 60. let.
 
Putovní výstava z Knihovny Václava Havla.

výstava

1
-
28

únor


Datum konání: 03. 01. 2023 do 28. 02. 2023
Začátek akce: Od 08:00 do 18:00
Místo konání: Foyer, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání
Typ akce: Výstava
Přijďte se seznámit s českými a maďarskými organizacemi, které přijímají dobrovolníky ze zahraničí. Co tito lidé dělají a proč je důležité si pomáhat? Zjistěte, co všechno se skrývá za Evropským sborem solidarity. Výstava vznikla ve spolupráci s maďarskou knihovnou v Szolnoku. Spolufinancováno EU. Vstup volný.

výstava

1
-
28

únor


27/11/20–01/10/23
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
ARCHITEKT VÝSTAVY: TOMÁŠ SVOBODA
GRAFICKÝ DESIGN: CINDY KUTÍKOVÁ & JIŘÍ MOCEK
 
Vystavení autoři a autorky: Václav Stratil, Veronika Šrek Bromová, Milan Knížák, Milan Langer, Martin Zet, Daniel Pitín, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Michal Gabriel, Zorka Ságlová, Miloš Šejn, Margita Titlová, Vladimír Kokolia, Lenka Klodová, Václav Jirásek, Ladislav Jezbera, Matyáš Chochola, Václav Houdek, Anna Daučíková, Anetta Mona Chisa, Lucia Tkáčová, Zbyněk Baladrán, Markéta Othová, Anna Hulačová
Současné umění zatím nemá své dějiny. Nedává proto smysl vyprávět jeho příběh chronologicky, ale spíše tematicky, s důrazem na různorodost přístupů jednotlivých umělců a umělkyň k výtvarné tvorbě. Expozice současného umění Galerie moderního umění v Hradci Králové podstatnou měrou vychází z její nedávné akviziční činnosti. Představuje umělce a umělkyně střední a mladší generace, kteří se do veřejných sbírek prosazují teprve v posledních letech.
 
Za hranici současného umění považujeme přelom 60. a 70. let minulého století. Jako důležité okolnosti jeho vzniku vnímáme rozvoj konceptuálního, na myšlence postaveného umění a vzrůstající různorodost forem a obsahů umělecké tvorby. V současném umění nenacházíme jednotný styl. Každý autor, každá autorka si vytváří vlastní jazyk. Nevyjadřují se jen malbou nebo sochařstvím, ale čím dál častěji také fotografií, performancí, filmem, videem, textem, digitálními technologiemi a mnoha dalšími způsoby. Kromě formální nejednotnosti je častým znakem současného umění i to, že nepřipomíná tradiční umění. Daleko víc se blíží vědeckému výzkumu, terapeutické činnosti nebo například sociálně aktivistickým projektům.

výstava

1
-
18

únor


změna programu vyhrazena
AC klub - program na únor

1
-
27

únor


Zveme vás na výstavu fotografií Evy Stanovské do Galerie Suterén v Infocentru Hradec Králové, Eliščino nábřeží 626, Hradec Králové
 
Vernisáž se uskuteční ve  čtvrtek 2. února 2023 v 16.30 hodin. V další dny je možné výstavu navštívit v otevírací dobu IC: Po–Pá 8 – 17 hod., So 9.00-12.00, 12.30-16.00, Ne, svátky zavřeno
 
Eva Stanovská žije ve Dřenicích na Par­dubicku. Fotografie je jejím velkým ko­níčkem. Dlouhodobě vede dva fotokluby v Pardubicích a to ALFA a FOPA. Oba fotokluby pod jejím vedením se pravidelně účastní klubových soutěží kde se umisťují na předních místech.
Eva Stanová byla jednou z nejlepších studentek Hradecké fotografické konzervatoře (HFK), kterou vedl doc. MgA. Josef Ptáček a MgA. Ivo Gil. Dvakrát navštěvovala i nástavbové studium HFK a to v roce 2012 a v roce 2019.
 
Se svými fotografiemi dlouhodobě obesílá fotografické soutěže, kde se pravidelně umísťuje na předních oceňovaných místech.
Její fotografie je možné zhlédnout nejen na výstavách po celé ČR, ale i v zahraničí. Jedná se o výstavy jak autorské, tak i kolektivní.
Ráda cestuje po Česku i v zahraničí, řada jejich fotografických souborů vzniká při poznávání neznámých míst.
 
„Mám ráda fotografii a fotografování, rušná města, zářivé barvy i trochu me­lancholie, štítové zdi, mlžné nebe, spadané listí, temné mraky, kocoury, vlaky, posezení s počítačem nad obrázky, fotovýpravy s kamarády, horký čaj, lehkou dávku kýče, čekání na dobré světlo,
nadšené fotografy i dobré lidi a spoustu dalších věcí, co patří k životu.
 
Zkrátka mě baví svět …

Eva Stanovská: FOTOGRAFIE
výstava

1
-
28

únor


Od 2. prosince 2022 do 23. dubna 2023
 
Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945 – 1992

Nečekejte žádný horor ani detektivku.
 
UPÍR byl volací znak vojenského letiště v Hradci Králové ve druhé polovině 20. století.
Letiště v sousedních Pardubicích mělo volací znak PRVEK.
 
Výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové připomíná činnost československého vojenského letectva na letištích v Hradci Králové a Pardubicích v období let 1945 – 1992. Přestože do historické budovy muzea nebylo možné umístit celé letouny, milovníci letectví si rozhodně přijdou na své a nudit se nebude ani nejširší veřejnost. Muzeum představí unikátní exponáty ze sbírek svých, některých dalších muzeí a ze soukromých sbírek. Díky spolupráci s třebíčským modelářským klubem budou k vidění i krásné modely letecké techniky. 

Já, UPÍR, přistání povoluji!
výstava

1
-
28

únor


Datum konání: 05. 01. 2023 do 28. 02. 2023
Místo konání: Foyer, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání
Typ akce: Výstava
Výstava fotografií představuje „barevnost“ a rozmanitost Ukrajiny. Na fotografiích můžete vidět krásu Ukrajinských Karpat, centrum přístavního města Oděsa nebo hlavního města Kyjeva, historickou pevnost Kamenec, ale i fotografie z domova důchodců či dětského domova. Autorem fotografií je Miroslav Hodeček, pracovník Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce DCHOO a profesionální fotograf.
 
Spolufinancováno EU.

výstava

1
-
28

únor


Datum konání: 01. 02. 2023 do 28. 02. 2023
Místo konání: Pobočka Moravské Předměstí B
Typ akce: Výstava
 
Zveme vás na výstavu fotografií pardubického rodáka Stanislava Voksy. S úspěchem se účastnil řady fotografických soutěží, vystavoval v mnoha městech naší republiky i v zahraničí, a je autorem knihy Příběhy fotografů z Pardubicka. Autor je také jedním ze zakládajících členů pardubické fotoskupiny SPIRÁLA.

výstava

1
-
28

únor


Minulé století – dvacet osobností
27/11/20–01/10/23
Kurátorka: Petra Příkazská
Odborná spolupráce: Kateřina Křížkovská,
Judita Kožíšková, Anna Horák Zemanová
Architekt výstavy: Tomáš Svoboda
Grafický design: Cindy Kutíková & Jiří Mocek
 
Vystavení autoři a autorky:
František Kupka, Quido Kocian, Josef Váchal, Augusta Nekolová, Bohumil Kubišta, Emil Filla, František Foltýn, Josef Šíma, Toyen, Alois Wachsman, Ladislav Zívr, Jan Kotík, Jiří Kolář, Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Milan Grygar, Adriena Šimotová, Věra Janoušková, Zdeněk Beran, Jitka Svobodová
Tradiční výklad umění moderny 20. století je chronologický a lineární. Obvykle stojí na výběru jednotlivých charakteristických mistrovských děl řazených do logického sledu, v němž jeden styl střídá druhý. Tato historická logika je však výsledkem zaujatého, subjektivního výběru, do něhož zasahovali nejen samotní umělci, ale významnou měrou též kritikové, obchodníci, sběratelé a historikové.
 
Expozice  Minulé století – dvacet osobností se vědomě navrací k prastaré metodě založené na autorských kolekcích, neboť přes všechny pochybnosti je umění 20. století stále dílem jednotlivců, kteří svým osobitým způsobem přistupovali k otázce umělecké tvorby. Každý z vybraných autorů rozšířil možnosti zobrazení viděného, pokusil se překročit dobové přemýšlení o umění či posunout jeho vnímání mimo běžné standardy. V řadě případů k tomu docházelo nejen prostřednictvím samotných děl, ale i teoretickými úvahami, osobní angažovaností ve veřejném prostoru či pedagogickým působením.
 
Jakkoli je to obtížné, snaží se expozice v maximální možné šíři představit umění 20. století jako mnohotvárný prostor, v němž se stále více pohybovaly i ženy, které právě v tomto století dosáhly určité míry rovnoprávnosti bez ohledu na genderové role.

výstava

1
-
28

únor


Projekt s názvem Metody pro zajištění udržitelnosti ocelových mostních konstrukcí industriálního kulturního dědictví zpracoval prof. Ing. Pavel Ryjáček, Ph.D., a kolektiv řešitelů.
Cílem výstavy je seznámit odbornou i laickou veřejnost s technickými památkami průmyslového dědictví v oblasti mostního stavitelství se zaměřením na významné stavby, a to včetně informací o jejich historii, výrobě, výstavbě a mostárnách. Na výstavě jsou rovněž prezentovány výsledky projektu a výsledky technických prohlídek mostů, studie opravy a zesílení vybraných mostů. Výstava je prezentována na 16 výstavních panelech obsahujících odborné texty, barevné fotografie a technické obrázky.
 
Výstavu můžete zhlédnout v galerii Dokola do konce února.

výstava

1
-
28

únor


Prostor kavárny Bio Central zaplnila tuto sobotu výstava dvou umělců. Jan Wilda, čerstvý absolvent Univerzity Ústí nad Labem ke spolupráci přizval svého vedoucího ateliéru – uznávaného umělce Jiřího Kovandu. Jejich společná výstava Pod tácky město vznikla na míru prostoru kavárny a propojuje mimo jejich prací také lidové umění s motivy krajiny Českého ráje, hospodské estetiky a laskavým humorem.
 
„Výstavu Pod tácky město jsme s Jiřím Kovandou pojali jako společnou reakci na prostory kavárny v Bio Central. Sešli jsme se tu asi měsíc před výstavou a rozhodli se v den vernisáže nainstalovat kresby, koláže, fotografie a objekty tak, jak se to obyčejně dělá v galerii a prostor kavárny tak i pojímat. Jedním z hlavních děl je například stovka bílých podtácků, na které jsme vytvořili kresby a koláže a poté je rozdali na stoly k prohlédnutí, použití, či zcizení,“ představuje výstavu jeden z autorů – Jan Wilda. 
 
Základem výstavy jsou zarámované koláže, fotografie a ilustrace obou umělců s nalezenými výstřižky nebo čísly. Návštěvník tu ale najde také drátěné, po domácku vyráběné objekty dotvořené na místě různými technikami. Dále autoři připravili jakousi výstavku objektů, která evokuje parapety s pracemi dětí ze základní umělecké školy. Tato „výstavka“ ale účinně dotváří koláže na stěnách. 
„Výstava vznikala nejen na míru prostoru, ve kterém je umístěna, ale také přímo v tomto prostoru. Od sobotního dopoledne Wilda s Kovandou vytvořili ze svých děl – fotografií, ilustrací, skic, koláží a různých nalezených drobností – devět vitrín – jak sami říkají. Vznikla tak výstava, která je výsledkem jejich společné diskuze a spontánní spolupráce,“ popisuje proces vzniku výstavy Ilona Mach, která výstavy v Bio Central zajišťuje. 
 
Výstava potrvá do konce února. Je přístupná zdarma v otevíracích hodinách kavárny. 
 

Pod tácky město

1
-
28

únor


Změna programu vyhrazena.
Muzikantův diář - program akcí hudebního oboru ZUŠ Střezina

2
-
28

únor


Výstava se uskuteční od 3. 2. do 12. 3.

Pražská galerie Art Mozaika Praha připravila výstavu významného českého portrétního fotografa Martina Becka. Představí téměř sto fotografií v pěti cyklech, které autor zrealizoval za dvacet let své umělecké tvorby.
 
Výstava je nejrozsáhlejší přehlídkou autorovy portrétní fotografie. Je členěna do jednotlivých tematických celků. První představuje nejslavnější osobnosti převážně uměleckého života, které měl tu čest Martin Beck fotografovat. Najdeme mezi nimi Ozzy Osbourna, Charlese Aznavoura, Dalajlámu, prezidenta Václava Havla a mnoho dalších. Druhý soubor je věnován nejvýznamnějším českým a slovenským hercům. Třetí dalším umělcům různých žánrů.  Čtvrtý divadlu a poslední ukazuje přesahy autorovy tvorby.
 
Vernisáž se koná v galerii U Přívozu  ve čtvrtek 2. 2. v 17:00 hod.

výstava

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA