KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

30. ledna 2025

30

leden


Zveme vás na pohodové dopoledne s knížkami, zábavnými úkoly a tvořením. Vhodné pro nejmenší děti. Přihlášení na nhk@knihovnahk.cz. Vstup volný.

30

leden


workshop pod vedením Mgr. Ludmily Valešové, nadšené pekařky
 
Mluveným slovem i obrazem vás provedeme procesem přípravy a pečením kváskového chleba.
Dozvíte se, jak uchovat a "probudit" kvásek, zadělat těsto a upéci svůj první chléb.  S sebou domů si odnesete i recepty na další pečivo.
Vstupné: nečlen/ka 100 Kč, člen/ka 80 Kč, člen/ka Plus 50 Kč, studenti a senioři 50 Kč.  Hlídání dětí zajištěno.

Je třeba se přihlásit nejpozději do středy 29. ledna 2025 přes: https://www.sedmikraskahk.cz/rezervacni-system.

30
-
2

leden
-
únor


Máte doma šikovného školáka? Pak nezapomeňte, že od čtvrtka 30. ledna do neděle 2. února 2025 mají všechny děti do 10 let, které si přinesou své dobré vysvědčení, vstup do Aquacentra v Městských lázních Hradec Králové zcela zdarma!
 
Jak na to? Stačí, když vaše dítě předloží vysvědčení, na kterém budou vyznačeny známky 1–3. Vstup dětí je možný pouze v doprovodu dospělé osoby. Rodiče a doprovodné osoby si mohou zakoupit vstupenky za standardní cenu a užít si vodní radovánky společně s dětmi.
 
Pro děti je v Aquacentru připravena spousta atrakcí, jako například:
 
  • 82 metrů dlouhý tobogán se světelnými efekty
  • Umělé vlnobití v rekreačním bazénu
  • Vířivka, kruhový bazén s perličkovými lůžky a bazén s podvodními masážemi
  • Dětský bazének s umělou říčkou, skluzavkou a hračkami
  • Dětský koutek s vodními kameny a skákacím hradem
  • Pokud budete potřebovat chvíli odpočinku, můžete se uvolnit v saunách, soláriu nebo parní kabině.
 
A co by to bylo za návštěvu bez občerstvení? Na baru u vody si můžete vychutnat speciální akci pizza + rozlévaný nápoj za 165 Kč.
 
Tak neváhejte a přineste svým dětem šťastné chvíle plné zábavy a relaxace. Těšíme se na vaši návštěvu!
 
Aquacentrum Městské lázně Hradec Králové
30. leden – 2. únor 2025
 
Přijďte oslavit dobré vysvědčení s námi!

30
-
31

leden


Přijďte zažít pohodové odpoledne v knihovně, kde si můžete zahrát staré dobré karetní i jiné hry, které jste mnozí hráli naposledy ve škole a mnozí byste je měli ve škole začít hrát. Prší, pexeso, piškvorky a další nestárnoucí hry čekají, až si je přijdete zahrát. Mezigenerační účast vítána. Vstupné dobrovolné.

30

leden


ZA POKLADEM KELTŮ

Pro všechny, kdo s námi budou chtít oslavit konec pololetí, bude připravena muzejní stezka ve výstavě „Na okraji keltského světa“.
Jednotlivá stanoviště budou laděna tematicky k výstavě, děti si budou moci například vyzkoušet, jaká byla keltská móda nebo jak si Keltové razili mince. Na konci na děti za jejich snahu čeká malá odměna.
 
Program je vhodný pro děti od 6 let.

Vstupné dospělí 90 Kč, děti zdarma po předložení vysvědčení.

30

leden


Zveme všechny předškoláky na hravé odpoledne plné zábavy a radosti v našem aquacentru!
 
Kdy? Čtvrtek 30. ledna 2025
Čas? 16:00–19:00
 
Co vás čeká?
 
  • Animační program s lektorským cvičením pro děti (20 min.), tancováním a spoustou dovádění
  • Kreativní malování a tvoření
  • Smích, pohyb a spousta zážitků
 
To vše v ceně vstupného do aquacentra!
 
Cvičíme v 16.10, 17.10 a 18.10 hod. na mělčině bazénu s vlnobitím. Vhodné pro děti od 3 do 6 let.
 
Přijďte si užít kouzelné odpoledne plné her a objevování. Těšíme se na vás!

30

leden


Představení knihy o životě pěti bratrů Chalupových z Kuklen, které osud zavál na fronty 1. světové války. Legionáři Ivan, Jeroným a František prošli strastiplnou pouť přes Transsibiřskou magistrálu a všichni se vrátili domů. Jan a Václav bojovali na italských bojištích, kde Jan padl. Součástí večera bude prodej knihy a autogramiáda autorek Heleny Rezkové a Pavlíny Špatenkové. Vstup volný.

30

leden



30

leden


Autorská inscenace na motivy slavné antické tragédie

Scenář: Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček Režie: Jakub Vašíček
Scéna: Kamil Bělohlávek
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský
Pohybová spolupráce: Dora Sulženko Hoštová
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová

Toto není námět latinskoamerické telenovely ani nekonečného seriálu z periferie velkoměsta, ale osud mladé hrdinky jedné staré antické tragédie: Její otec zavraždil svého otce, jejího dědečka, a spal se svojí matkou. A zároveň teda i její matkou. A tím pádem taky babičkou. Její bratři se zabijí navzájem a jednoho z těch bratrů nedovolí pohřbít její budoucí tchán. A taky teda bratr její matky. Nebo babičky. Jak se to vezme. A ani se sestrou to nemá úplně jednoduché. Nebo sestra s ní? Těžko říct…Oidipovský komplex, Psýché, Erós. Jenom ten Xanax není slovo z řečtiny, klidně by ale mohl být. Každopádně dokráčet s takovou náloží na zádech až na samý práh dospělosti se zdá spíš jako Pyrrhovo vítězství. Čím si to vůbec zasloužila? Proč se nemohla narodit do nějaké normální rodiny? Je vůbec nějaká rodina normální?

Naše hrdinka by ráda konečně vzala svůj osud do vlastních rukou. Je ale postavena před absurdní zákaz, který oživuje všechny stíny rodinné minulosti. Jenže proč by zrovna ona měla nést tíhu křivd a provinění, kterých se dopustil někdo jiný? Zdá se, že aby se dalo vůbec normálně žít, nezbývá jí než nejdřív zásadně přehodnotit svůj vztah k autoritám, k rodičům, k blízkým, ke světu a nakonec i k sobě samé.

Autorské zpracování antického mýtu opírající se o motivy Sofoklovy tragédie je po divadelní road-movie Cesta v pořadí druhou z nového cyklu inscenací Divadla Drak určených dospívajícímu publiku.

Určeno divákům od 13 let.


30

leden


Přednáška
Každý si někdy říkáme, co vše bychom chtěli změnit, ale nemáme dost trpělivosti a vůle. Na vině může být návyk, který není lehké odstranit.
Úspěch v tomto snažení však může významně ovlivnit kvalitu našeho života.

Kde: Nová Akropolis, třída Karla IV. 641, Hradec Králové

S podporou města Hradec Králové.

30

leden


Tomáš Koloc (nositel Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku) bude tentokrát vyprávět na téma Tajné životy prezidentů a jako první zmíní bolesti Masarykova rodu (drogová závislost, duševní nemoci, vězení...). Není bez zajímavosti, že kromě známých i méně známých pramenů, vážících se k Masarykovu rodu, za pomoci genealoga Mgr. Zdeňka Hornera prozkoumal prezidentův rodokmen až do 18. století. Pokud vás zajímají podrobnosti ze života legendárního prezidenta, tak si určitě udělejte čas a přijďte získat informace, které jinde nenajdete. Vstupné dobrovolné

30

leden



30

leden


Vítejte v Lomnici nad Popelkou! Na zdejší zámek přijíždí rozhlasový štáb, aby posluchačům zprostředkovali výjimečné koncertní provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob. Nikdo ovšem neví, že se místním organizace poněkud vymkla z rukou a že budou postaveni před svérázný plán. A už vůbec nemohou tušit, že Vivaldi napsal původně ročních období pět. Autorský tandem Rudiš - Pýcha (Léto v Laponsku, Lidojedi, Vánoce na poušti, Skokani) píší komedii přímo na tělo Klicperova divadla. Komedii, jež si pohrává s historií a mystifikací, a hlavně si dělá legraci z nás samých - lidí, kteří sice žijí na malém městě, ale neztratili velké sny. A hlavně: “Co Čech - to muzikant!”

Jaroslav Rudiš je držitel Ceny Jiřího Ortena, Ceny Alfréda Radoka nebo Ceny Karla Čapka. Jeho knihy byly přeložené do mnoha jazyků. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks Alois Nebel a v současnosti si můžete přečíst jeho skvělý román Winterbergova poslední cesta. Petr Pýcha, držitel Českého lva nebo Ceny Alfréda Radoka, je jako scénárista podepsán pod oceňovanými filmy Všechno bude, Atlas ptáků nebo rozhlasovými hrami Benzína Dehtov, Bulhar nebo Víc než Paříž.

30

leden


Původní adaptace románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých polské spisovatelky a držitelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk.

Kladsko. Česko-polské pomezí. Hluboký les. V lese dům. V domě žije žena. Jednou v noci je ženin soused nalezen mrtvý. Brzy následují další úmrtí. A další. Pytláci i potentáti záhadně umírají.

Janina Duszejko je starší dáma, bývalá stavební inženýrka, učitelka angličtiny a vášnivá amatérská astroložka. Miluje zvířata a básně Williama Blakea. Janina je přesvědčena, že ví, kdo je za vraždy odpovědný. Je přesvědčena, že zvířata se mstí. Ale nikdo jí neposlouchá.

Morální eko-thriller plný humoru, poezie a hvězd. A zatímco muži vyrážejí s puškami do lesa - jejich trofej na ně čeká ve stínu. Kdo je predátor a kdo kořist? Tak, lovu zdar!

30

leden


BENEFIČNÍ KONCERT
VE SPOLUPRÁCI S DIECÉZNÍ CHARITOU HRADEC KRÁLOVÉ - PRO DĚTI V NOUZI
Filharmonie Hradec Králové již tradičně spolupracuje na dirigentských kurzech prestižních hudebních škol z celého světa. Výtěžek ze vstupného z absolventských koncertů dirigentských kurzů je pak věnován těm nejpotřebnějším.
Filharmonie Hradec Králové
Dirigují studenti Universität der Künste Berlin
Umělecký garant prof. Harry Curtis
Závěrečný koncert Dirigentských kurzů
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ
BENEFIČNÍ KONCERT

30

leden


BENEFIČNÍ KONCERT
VE SPOLUPRÁCI S DIECÉZNÍ CHARITOU HRADEC KRÁLOVÉ - PRO DĚTI V NOUZI
Filharmonie Hradec Králové již tradičně spolupracuje na dirigentských kurzech prestižních hudebních škol z celého světa. Výtěžek ze vstupného z absolventských koncertů dirigentských kurzů je pak věnován těm nejpotřebnějším.
Filharmonie Hradec Králové
Dirigují studenti Universität der Künste Berlin
Umělecký garant prof. Harry Curtis
Závěrečný koncert Dirigentských kurzů
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

30

leden



30

leden



30

leden



3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

2
-
31

prosinec
-
leden


Fotografický cyklus Život vepsaný do tváře vznikl v Alzheimer centru v Holicích jako součást projektu Ježíškova vnoučata, s cílem zachytit jedinečnou krásu a něhu ve tvářích seniorů, kteří prožili bohatý život. Vstup volný.

5
-
3

prosinec
-
březen


Miloslav Polcar (1947) studoval na VŠUP v Praze v ateliéru monumentální malby Zdeňka Sklenáře. Jako Docent vyučoval kresbu a grafiku na Pedagogické fakultě UK. Je dvojnásobným laureátem ceny Grafika roku, v loňském roce získal Cenu Vladimíra Boudníka. Je autorem objektů a autorských knih. Jeho tématem je osobní archeologie, abstrakce, otisk, kaligrafie, písmo. Využívá matrice ze styroduru, izolačního materiálu, upraveného polystyrenu. Devět matric pro lept a rytinu bude vystaveno.
 
Jan Měřička (1955) se narodil v Pardubicích a studoval v Hradci Králové farmaceutickou fakultu. Věnuje se volné grafické tvorbě, působí jako externí pedagog na Katedře fotografie FAMU a provozovatel Galerie 50°47’55.9”N 14°57’22. 6” E v Andělské Hoře u Chrastavy. Za grafickou tvorbu získal mj. Cenu Vladimíra Boudníka. Žije v Křižanech v Podještědí. Grafika Jana Měřičky je paměťové médium, pracuje se záznamy a modely situací. Jeho tématem je hemžení davů i hybnost přírody.
 
V grafických technikách matrice stoprocentně určuje výsledný otisk. Miloslav Polcar matrici vnímá volněji, jako předobraz tisku, či předtext. Je pro něj výzvou čar, křivek a přímek. Grafik se mnoho hodin věnuje přípravě matrice, z níž otisk vzniká paradoxně rychle. Matrice je tím dílem, objektem, v němž jsou uloženy hodiny času, přemýšlení a dotýkání. Je to hmota, do níž je investováno na způsob sochařského díla kus zkušenosti, jež se zdá v otisku snad až příliš abstraktní.
 
Jan Měřička během loňské první cesty na kole podél Labe k moři studoval vodní živel, vlnění mořské hladiny. Během druhé cesty prozkoumal povahu řeky, stromy, chumle jehličí. Výsledný grafický záznam znovu vyvolává zážitek, čas, živost vody, do níž nelze vstoupit dvakrát. Jak o tom hovoří Fragment B91 předsokratovského filozofa, temného Hérakleita z Efesu. Zásadním principem světa je i podle Aristotela změna.

Martina Vítková

1
-
31

leden
-
prosinec


Po 10 letech vychází nová publikace o Hradci Králové pro všechny odborníky i laickou veřejnost, obyvatele a domácí i zahraniční návštěvníky, kteří se chtějí ponořit do urbanismu města. Připravovaná kniha na rozdíl od předchozích titulů zachycuje nejen známé památky, ale především současnou podobu a život jednotlivých částí celé východočeské metropole v době, kdy si připomíná 800 let od své první písemné zmínky.

1
-
31

leden


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na leden

1
-
31

leden


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na leden

1

leden
-
únor


¨* změna programu vyhrazena
Infinity music bar - program na leden

1
-
31

leden
-
prosinec


 Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce! Ten náš připravila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s královéhradeckým kreativním studiem Pandemic. Na dobrodružnou cestu staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička medvěda Wrr, známá z knih Po přečtení zavřít! a Zachraň knižní svět!. Medvědí průvodce dětem zábavnou formou přiblíží bohatou historii Hradce Králové – od jeho prvopočátků až po současnost. Nejde jen o komiks, ale také o kvízy, hádanky a úkoly, které dětem otevřou dveře do světa minulosti a podpoří jejich zvídavost. Díky originálním ilustracím a doprovodným textům bude brožurka bavit nejen děti, ale i rodiče a pedagogy. 

Brožurka je určená pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, učitele, rodiny s dětmi.

1
-
31

leden
-
prosinec


V historické budově radnice na Velkém náměstí se návštěvníkům přiblíží atmosféra doby Dr. Františka Ulricha, vizionářského starosty z konce 19. století. Vstupte do instalace a zažijte kousek minulosti na vlastní oči. Nahlédnete i do zázemí pro produkci oslav – přímo pod pokličku toho, co se chystá.

Výstava bude mít stanovenou pravidelnou otevírací dobu po celý rok a případní zájemci mimo otevírací dobu se mohou domluvit indiviuálně s produkcí oslav.


1
-
31

leden
-
prosinec


Klíčové okamžiky historie Hradce Králové ožijí v osmi animovaných spotech! První písemná zmínka v roce 1225, významné události, osobnosti a artefakty, které formovaly město… Co spot, to konkrétní artefakt nebo vyobrazení a různorodé styly animace. Protože i historie města nikdy nebyla jednotvárná a hraje všemi barvami.   

 

1
-
31

leden


* změna programu vyhrazena
PAVIJAn Pub - program na leden

3
-
28

leden
-
únor


Rádi bychom vás pozvali na jedinečnou výstavu k příležitosti dvoustého výročí od zahájení studia jednoho z významných klasiků české literatury, Karla Jaromíra Erbena. Tato akce se koná v Knihovně města Hradce Králové od 3. ledna do 28. února 2025 a zaměřuje se na jeho literární odkaz, přičemž připomíná jeho pobyt v našem městě.

Na výstavě bude k vidění více než 180 různých vydání slavného díla "Kytice z pověstí národních". Návštěvníci se mohou těšit nejen na pestrou škálu vydání této ikonické knihy, ale také na předměty spojené s jejím divadelním a filmovým ztvárněním. Součástí výstavy bude rovněž filmová adaptace "Kytice", jejíž premiéra se konala před 25 lety.

Přijďte si s námi připomenout toto významné výročí a uctít památku této osobnosti. Těšíme se na vaši návštěvu a věříme, že výstava přinese nejen potěšení, ale i hluboké zamyšlení nad významem Erbenova díla a jeho vlivem na literaturu. Nezapomeňte, že toto je skvělá příležitost sdílet myšlenky a zážitky s ostatními milovníky literatury.

Zažijte kouzlo Kytice s námi! 

výstava

3
-
27

leden
-
únor


Anežka Veselá je talentovaná mladá fotografka, která fotografuje od čtyř let. Navštěvuje 3. třídu v Hradci Králové a kromě fotografování se věnuje gymnastice, softballu a snowboardingu. Její vášní jsou především veselá témata, ale také srst afrických zvířat, které fotografuje během návštěv Safari parku Dvůr Králové nad Labem. Její práce byly oceněny v soutěžích, včetně nominace v Czech Nature Photo 2023. Vstup volný.
výstava

4
-
30

leden


V roce 2023 vznikla u příležitosti 300. výročí úmrtí barokního umělce Jana Blažeje Santiniho – Aichla výstava „Genius českého baroka Jan Blažej Santini-Aichel a jeho dílo ve východních Čechách“, která poprvé takto souhrnně mapuje a představuje jeho stopu na tomto území. Výstava vznikla za spolupráce NPÚ a odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.
 
 
Výstavu najdete v galerii Dokola ve 4. NP.

výstava

6
-
31

leden


SPŠ stavební v Hradci Králové

Prezentovány budou závěrečné práce žáků oboru vzdělání Technické lyceum, dále ročníkové, maturitní a soutěžní práce oborů Stavebnictví a Technická zařízení budov, které byly vytvořeny v rámci předmětů konstrukční cvičení a aplikovaná výpočetní technika. Součástí výstavy budou také ukázky modelů a prací zhotovených v předmětech architektura, průmyslové výtvarnictví, technické kreslení a výtvarná výchova.
 
Výstavu najdete v galerii Automat ve 2. NP.

výstava

6
-
31

leden


Před lety po operaci na JIP onkologické kliniky jsem slíbila, že od teď budu velebit každý den na tomto světě.
 
Zakrátko vzniklo motto “každý den je dar”, které doslova sejí světem. Optikou zachycují krásu světa. 
 
Ty vkládám do kalendáře a diáře s názvem “každý den je dar”. Přidávám vlastní citáty, které člověka zastaví a směrují k zamyšlení nad smyslem života. 
 
Jdu dál. Tvořím výstava se stejným názvem “každý den je dar”.
 
Rok 2025 odstartovávám výstavou fotografií “každý den je dar”, které tvořím s láskou k životu a tak můj slib plným. Výstavu lze zhlédnout po celý leden 2025 v informačním centru v Hradci Králové na Eliščině nábřeží.
 
Přijďte se zastavit, pokochat krásou světa a myšlenkami, které pohladí na duši.
 
Tuhle krásu jsem skládala k sobě, jako puzzle, po celé vánoční svátky. Voněl mi při práci k tomu františek, zněly koledy a tohle vánoční kouzlo doplňuje energii této výstavy „každý den je dar“.
 
Srdečně vás zvu 
 
Věra Fina 

výstava

9

leden
-
březen


kurátorka: Petra Příkazská | Kabinet sběratele
 
Kabinet sběratele, jenž je součástí výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche, seznamuje návštěvníky se začátky sběratelství Karla Tutsche skrze sekci ex libris – kolekci drobné účelové grafiky –, od nichž se logicky Tutschův zájem rozšířil na volnou grafickou tvorbu. Kabinet sběratele postupně představí jednotlivé autory a jejich práce na papíře, které jsou nepostradatelnou součástí sbírky.
 
Alena Kučerová (* 1935) je grafička, autorka prostorových objektů, v nichž recyklovala vlastní kovové matrice, které lakovala syntetickými barvami a rámovala do nalezených prken či silnějších větví. Po vystudování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (1954–1959) vstupovala na výtvarnou scénu ve společnosti mnoha přátel. Stala se nejmladší, avšak velice úspěšnou členkou významné skupiny UB 12, která prosazovala myšlenku nového, senzitivního přístupu k viděnému. Možnosti dobového materiálového tisku rozvinula do osobité techniky perforace, která byla v prvním okamžiku východiskem z nouze. Estetické kvality otevřeného prostoru tiskové desky i samotná práce připomínající tradiční řemesla však autorku natolik uchvátily, že je začala dále rozvíjet a zdokonalovat. Počáteční tvarové etudy, mřížky a rastry se pod vlivem nastupující nové figurace proměnily v jednoduché siluety postav a krajiny.
 
Kučerová, na rozdíl od řady umělců své generace, nikdy nechtěla zobrazovat bolest světa, který pro ni i přes všechny životní těžkosti zůstal místem, v němž lze stále najít úlevu od hluku a tísně příliš zpolitizované společnosti. Na vnější svět reaguje jen zcela výjimečně (např. v práci Minerve, 1968). Naopak má podle vlastních slov tendenci zachycovat v dílech „své vlastní dobré chvíle“, momenty utišení rozumu a otevření se fyzickému prožitku přítomnosti, který dává možnost najít odpověď na otázku: „Co stojí za to? Co je nejnutnější? (…) Problém je najít chvíli na takovou otázku.“ (Katalog k výstavě skupiny UB 12, Dům umění města Brna, 1965.)
 
I zdánlivě ryze abstraktní tisky jsou „energetickou“ podobenkou okamžiku jejich zrodu, místa, chvíle či události, v níž umělkyně nalezla inspiraci. Prostřednictvím poetických názvů podává pomocnou ruku divákovi. Její tisky umožňují, pokud se tomuto pocitu otevřeme, vidět jinak stěny, louže, mraky nebo třeba úterý, a prožít tento, byť sebebanálnější, okamžik jako sváteční chvíli.
 
Ve Sbírce Karla Tutsche se nachází 44 tisků od Aleny Kučerové. Významnou část tvoří abstraktní práce z poloviny 60. let. Z pozdější doby jsou pak ve sbírce pouze čtyři tisky z let 1981 a 1983. Část kolekce získal Tutsch zprostředkovaně přes jejich společného známého, fotografa Jindřicha Štreita. Další pak zakoupil osobně při své pozdější návštěvě autorčina grafického ateliéru v pražské ulici Řásnovka.

9

leden
-
březen


Kurátorka: Anna Horák Zemanová | Na bidýlku II
 
Koncept historicky zaměřené sbírkové výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche bude rozšířen o cyklus komorních výstav nejmladší generace autorů, současných studentů či absolventů z ateliérů výtvarných škol. Kurátoři tak v novém kontextu oživí základní Tutschovu strategii, jíž bylo právě objevování a prezentace prací dosud neznámých výtvarníků. Galerie Na bidýlku II se tak stane laboratoří nových přístupů k tradičnímu médiu malby a instalace, jejichž proměny Tutsch několik desetiletí sledoval a podporoval.
 
Téma hygieny je fascinující a komplexní oblast, která může mít více vrstev a významů jak v historickém, tak v současném kontextu. Hygienu si tradičně spojujeme s čistotou, zdravím a prevencí nemocí, ale v oblasti umění může toto téma zahrnovat rovněž reflexi sociálních, kulturních, politických a estetických aspektů. Matěj Liška chápe hygienu především jako péči – péči nejen sám o sebe, ale také o předměty. A přesně tak přistupuje i k předmětům, které využívá ve své tvorbě.
 
Vedle péče se dlouhodobě soustředí také na téma vzdělávání a výchovy. Zkoumá vzájemné působení jednotlivých aspektů v našich životech, jejich vzorce, to, jak nás „opracovávají“, i následné dopady kombinací různých aspektů. Tyto „střety“ se neodehrávají pouze v rámci širšího společenského systému, ale prolínají se i do intimních oblastí – rodiny, přátelství a sebereflexe. Liškova díla poukazují na důležitá témata, která doprovázejí naše osobní snahy o zakořenění v systému, v němž žijeme.
 
Zpočátku autor zpracovával konkrétní urbanistické, lingvistické nebo galerijní fenomény. Dnes se jeho tvorba stále více zaměřuje na otázky vycházející z osobní zkušenosti. Ve své diplomové práci Zakořenit (2024) představil dva projekty. V prvním z nich – Hlušina správně odvedené práce – prezentoval dětské omalovánky zasazené v autorských betonových rámech. Omalovánky, sloužící zpravidla ke hře, relaxaci nebo procvičování motoriky, Liška vybarvil přesně podle předlohy, čímž k nim přistoupil jako k plnění jasně zadaného pracovního úkolu v co nejvyšší možné kvalitě. Druhým představeným souborem byl projekt Už jsem vám vyprávěl o kvalitách pravoúhlých těles?. Ten obsahoval nashromážděné subjekty, kameny, jimž se autor rozhodl vyprávět o věcech, které zná z běžného života a považuje je za užitečné, jako například o geometricky přesných tvarech z masové výroby, jež kameny ze svého přirozeného prostředí neznají.
 
Liška se tak metaforicky zamýšlel nad budoucností, utvářením jedince či komunity. Tradiční pohled na subjektivní i společnou identitu vychází z historických a kulturních kořenů, které se projevují jak v rodinném prostředí, tak v konkrétní komunitě a místě, jež tato komunita vytváří – jak nás „otesává“ do určitého tvaru, jak se unifikujeme jako jedinec, jak se prezentujeme a jak nás obecně vnímá společnost.
 
V tomto tématu umělec pokračuje i na site specific výstavě Hygiena obecného blaha, kde se zabývá otázkami, které ovlivňují naše chápání světa kolem nás a našeho místa v něm. Liškovy práce vybízejí k zamyšlení nad tím, jak se naše vnitřní světy, formované výchovou, systémovými normami a osobními zkušenostmi, odrážejí ve vnějším světě a jakým způsobem se v něm zrcadlí naše duševní blaho a zdraví. Opravdu lze úsměv automaticky chápat jako projev štěstí?

výstava

11
-
22

leden
-
únor


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na leden/únor

13
-
31

leden


V souboru velkoformátových fotografií autorka využívá detailů přírody (ze skal a vody), které skládá do nových tvarů a obrazců. Výsledkem není již pouhá skutečnost, ale nový obraz. Ponechává na každém divákovi, aby zapojil svoji představivost a fantasii, a dal jednotlivým snímkům „svůj“ název.
 
Mgr. Eliška Hladíková je povoláním pedagožka výtvarného oboru na ZUŠ Chrudim. Je absolventkou Hradecké fotografické konzervatoře v Hradci Králové, členkou Fotoklubu Chrudim, Volného sdružení východočeských fotografů a výtvarné skupiny Neprůbojní.

výstava

20
-
7

leden
-
únor


výstava
výstava

22
-
23

leden
-
duben


Galerie Bořivoje Borovského a výtvarný obor ZUŠ Střezina vás srdečně zvou na výstavu Nekonečno, která představí tvorbu významného královédvorského sochaře Jaroslava Černého (1950–2006).
 
  •  Vernisáž: úterý 21. ledna 2025 v 17:00
  •  Místo: Galerie Bořivoje Borovského, přízemí nového pavilonu výtvarného oboru ZUŠ Střezina

výstava

23
-
3

leden
-
březen


Výstava členů UVU Hradec Králové a žáků ZUŠ Habrmanova pod vedením Lenky Hypius v Galerii Na Hradě na tema 800 let Hradec Králové. Jste srdečně zváni na vernisáž, která proběhne 22/1 v 17 hod.  V ostatních dnech je možno navštívit po- pa 8-18 hod.
výstava

25

leden
-
únor


Fotograf Benedikt Renč, který je mimo jiné fotografem hvězd na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, zachytil svým objektivem jedenáct žen a mužů, kteří vnímají péči jako dar a lidskost jako její podstatu. Součástí výstavy jsou rozhovory o péči, které s pečujícími vedla Simona Bagarová. Zakladatelka a ředitelka organizace MILA a autorka knih o dobré péči Hořím a Hladím. Pořadatelem výstavy je organizace MILA. Vstup volný.
výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ