KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • V kalendáři naleznete akce z Hradce Králové a postupně přibývají i z celého Hradecka.
  • Akce jsou ve velké míře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny.
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí. 


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

18. ledna 2025

17
-
21

leden


Čtvrtý ročník celostátního tenisového turnaje mužů nejvyšší kategorie A ze série OPTIM TOUR. Zúčastní se ho přední hráči českého mužského žebříčku. Turnaj se bude hrát na třech kurtech s povrchem US OPEN v pevné hale areálu SPORTPARK HIT. V pátek proběhne kvalifikace a od soboty bude probíhat hlavní soutěž se zakončením velkého finále v úterý 21.1.2025 od 10:00. 

18

leden


DIZAJNIŠTĚ - Krátkodobá výstava

Kreativní hřiště pro malé i velké

Kurátor: Tereza Vlašímská
Grafické zpracování: Tereza Vlašímská
Architektura: Jiří Hanek
  Vyrobily dílny Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Layla Hruška Ottová, Štěpán Uherka
Grafické úpravy: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová
Technické řešení: Petr Seiner
Světla: Libor Petr
Lektorský program: Kateřina Hanková, Jana Neduha, Klára Fidlerová, Klára Svobodová

Interaktivní výstava Dizajniště hravou formou seznamuje s metodou designového myšlení a krok za krokem děti naučí, jak myslet a navrhovat jako designér.
Výstava provede návštěvníky cestou od designového nápadu až k jeho realizaci pomocí designového myšlení. Prostřednictvím jednoduchého návodu s pěti fázemi - empatie, definice, ideace, prototyp, testování - mohou účastníci ve své práci i každodenním životě objevovat nová kreativní řešení a zažít přitom spoustu tvůrčího dobrodružství.
Designové myšlení učí kreativnímu řešení problémů, generování nápadů a schopnostem je vyhodnocovat, rozvíjí komunikační a prezentační dovednosti, podporuje práci v kolektivu, je inkluzivní, je zábavné, poučné a hravé.
Pro školní kolektivy nabízíme lektorské programy, které návštěvníky provedou je celým kreativním procesem. Žáci a studenti si na nich osvojí sběr, třídění, analyzování a vyhodnocování informací a jak je mohou tvůrčím způsobem aplikovat v nových souvislostech a situacích. V pěti krocích se dostanou od nápadu k až realizaci.
Účastníci přirozeně rozvinou celou řadu důležitých kompetencí: týmovou spolupráci, prezentaci, komunikaci a vizualizaci myšlenek, argumentaci, vedení diskuse i polemiky.
Designové myšlení spojuje, narušuje bariéry mezi lidmi a přispívá k sebenaplnění.
Lektorské programy pro školní kolektivy jsou uzpůsobeny různým věkovým kategoriím návštěvníků základních i středních škol.
Autory expozice jsou designoví aktivisté, kreativci a patrioti z karlovarského spolku PROTEBE live, který již od roku 2005 buduje image Karlových Varů jako kulturního a občansky aktivního města. K tomu nemalou měrou pomáhá jejich kreativní centrum DIZAJNPARK v prostorách tuhnického výměníku.

PŘÍBĚH DRAKU 1958-2018 - Stálá expozice

Koncepce a libreto výstavy: Tomáš Jarkovský
Návrh a realizace instalací: Tereza Vašíčková
Odborná konzultace: Miloslav Klíma
Grafika: Jindřich Max Pavlíček
Produkce: Barbora Kalinová
Spolupráce na instalaci: Dílny a technici Divadla Drak

Určeno pro celou rodinu.

Výstava Příběh Draku 1958–2018 vypráví příběh 60leté historie Divadla Drak. Prostřednictvím vystavených loutek, fotografií, scénografických návrhů, ukázek z inscenací a dalších dobových materiálů zachycuje proměny drakovského divadelního jazyka a zároveň přibližuje nezaměnitelnou atmosféru divadla. Představuje Drak jako místo tvorby, ale také jako křižovatku osudů těch, kteří jeho příběh po 60 let spoluvytvářeli.

Expozice se skládá z 31 zastavení věnovaných významným inscenacím, osobnostem nebo událostem v historii divadla, která jsou rozdělena do osmi tematických celků. Prvních pět je řazeno chronologicky a vypraví příběh divadla od jeho počátků až k oslavám 60. výročí založení. Připomíná důležité milníky historie Draku a představuje významné inscenace či osobnosti, které jsou s jednotlivými etapami vývoje divadla spojeny. Poslední tři části-zastavení představující kompletní výpravu legendární inscenace O Sněhurce, unikátní dokument Jana Špáty a bilanci bohaté zájezdové činnosti divadla pak společně tvoří jakýsi epilog výstavy. Stručný komentář ke každému zastavení naleznete spolu s orientační mapkou v tištěném průvodci výstavou.

Výstava byla realizována s finanční podporou Nadace ČEZ.

18

leden


Haló? Slyšíme se? je audiowalk, divadlo bez herců nebo jednoduše audiovýprava, která své posluchače zavede do centra Hradce Králové a odhalí jeho zákoutí.

Hlas vypravěčky vám nabídne příběh, který se s každým dalším zastavením postupně vynořuje před očima a odkrývá hrozivou pravdu. Vše je totiž jinak a vy nejste jen posluchači. Jde o mnohem víc a hlavně o čas! Jste připraveni zachránit svět? Tak se dlouho nerozmýšlejte a vyražte na cestu…

Začátek na pokladně Labyrintu Divadla Drak po načtení QR kódu.
Na audiowalk můžete vyrazit v otevírací době Labyrintu o víkendu, ve svátek a v době školních prázdnin mezi 10.00 – 15.00.
Audiowalk je vhodný pro jednotlivce nebo pro maximálně pětičlenné skupiny.
K výpravě je zapotřebí chytrý telefon s přístupem k internetu a sluchátka.
Délka audiowalku je cca 2 hodiny.
Cena 100 Kč / osoba.
Doporučený věk 13+.

Účinkující a tvůrci
Hlasem provází: Rozálie Fidlerová
Dále zazní: Veronika Hovorková, Šimon Jarkovský, Petr Vrběcký, Klára Fidlerová, Jan Tomáš a Dominik Linka
Tvůrčí tým: Alžběta Prašivková, Magdaléna Michalcová, Morgana Kostincová, Šárka Hanzalová, Šimon Jarkovský, Tomáš Jedlička, Veronika Horáková, Veronika Hovorková
Námět, scénář, režie: Barbora Kamenická Pokorná, Jana Nechvátalová
Zvuk a zvukový design: Jan Tomáš
Produkce: Barbora Kalinová
Technická spolupráce: Victory Studio
Projekt je realizován za podpory Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové.

18

leden



18

leden



18

leden



18

leden


Přijďte si vytvořit tu nejkrásnější panenku či vílu na světě - TU VAŠI .
 
Přijďte sama, s kamarádkou nebo se svým dítětem prožít čas společným tvořením. Domů si odnesete něžnou krásu, která vám rozzáří Váš domov .
 
 

18

leden



18

leden




astronomická pohádka Polaris, hvězdná obloha s živým výkladem lektora

digitální planetárium a hvězdárna

90 minut

pořad vhodný pro diváky od 8 let v doprovodu dospělé osoby

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na hvězdnou oblohu a souhvězdí. Následně se proletíme vesmírem. V poslední části programu se podíváme na astronomickou pohádku Polaris. Následně je možné navštívit ještě budovu hvězdárny.

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

18

leden



18

leden


NOTY NÁS BAVÍ
Matěj se připravuje na zkoušku v hudební škole a je nervózní, protože učení mu nikdy moc nešlo. Jeho ségra Ema se připravuje na zkoušku ze zpěvu a od rána do noci zpívá stupnice. A Domča je smutná, protože její kamarádi se pořád jen učí a není s nimi moc legrace.
Ale legrace je naštěstí s tetou Míšou, která umí hravou a zábavnou formou umí vysvětlit, jaké máme noty, co jsou intervaly, jak fungují akordy či jak se tvoří melodie. Hudební nauka je totiž složitá, ale rozhodně ne nudná, a to vám ukážeme.
William Valerián, Lucie Andělová, Martina Czyžová herci
Filharmonie Hradec Králové
Michaela Rózsa Růžičková dirigentka

Společný projekt Filharmonie Hradec Králové a Klicperova divadla.
NOTY NÁS BAVÍ /O2/

18

leden


Poetická groteska o nezvyklé návštěvě.

Koncept, režie a choreografie: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Scéna a kostýmy: Marianna Stránská
Hudba a sound design: Jan Čtvrtník
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají: Petra Cicáková, Luděk Smadiš, Edita Dohnálková Valášek a Šimon Dohnálek

Představte si, že vám takhle jednoho dne zničehonic spadne domů anděl. Kde se vzal, tu se vzal. Ještě před chvílí si poletoval někde nad oblaky a najednou je tady. Našemu světu nerozumí, jeho pravidla nezná a rád by se vrátil zase zpátky. Ale jak se to dělá? Jak mu jen pomoci? Snad by mohla poradit maminka, jenže ta celé té historce nějak nechce věřit. A přitom ten anděl je tady. Každý ho vidí, každý ho slyší, nikdo ho nemůže přehlédnout. Nebo může?

Nová autorská inscenace na pomezí poetického fyzického divadla a klaunské grotesky od osvědčeného tvůrčího tria Riedlbauchová – Stránská – Čtvrtník, které už pro Divadlo Drak připravilo úspěšnou a cenami ověnčenou inscenaci Do hajan!. V jejich nové inscenaci se vedle Petry Cicákové a Luďka Smadiše, kteří už svůj mimořádný pohybový um i cit pro gag bohatě předvedli právě v Hajanech, představí i dva nejmladší členové drakovského souboru, Edita Dohnálková Valášek a Šimon Dohnálek.

Délka představení: 45 minut
Určeno divákům od 3 let.

18

leden


NOTY NÁS BAVÍ
Matěj se připravuje na zkoušku v hudební škole a je nervózní, protože učení mu nikdy moc nešlo. Jeho ségra Ema se připravuje na zkoušku ze zpěvu a od rána do noci zpívá stupnice. A Domča je smutná, protože její kamarádi se pořád jen učí a není s nimi moc legrace.
Ale legrace je naštěstí s tetou Míšou, která umí hravou a zábavnou formou umí vysvětlit, jaké máme noty, co jsou intervaly, jak fungují akordy či jak se tvoří melodie. Hudební nauka je totiž složitá, ale rozhodně ne nudná, a to vám ukážeme.
William Valerián, Lucie Andělová, Martina Czyžová herci
Filharmonie Hradec Králové
Michaela Rózsa Růžičková dirigentka

Společný projekt Filharmonie Hradec Králové a Klicperova divadla.

18

leden


U příležitosti dernisáže výstavy Jaroslavy Severové proběhne v sobotu 18/01 od 16:00 komentovaná prohlídka a hudební vystoupení Petra Wajsara, který se představí se svým elektronickým projektem Develooper reagujícím na autorčinu tvorbu.
 
Jaroslava Severová (* 1942) je významnou postavou české grafické tvorby. Již od 60. let má však její dílo daleko širší záběr – od malby přes prostorové objekty, návrhy architektonických prvků až po fotografii. Od 90. let se věnuje počítačové grafice a digitálnímu tisku. Výstava v Bílé kostce je koncipována jako „dialog“ autorčiných raných děl ze sbírky GMU s jejími pracemi z posledních let.
 
_____________________
Vstup ZDARMA

 

18

leden



18

leden



18

leden



· hvězdná obloha, virtuální vesmír a celooblohová filmová projekce Zrození - Vesmír v nás (královéhradecká premiéra)

· digitální planetárium

· 90 minut

· pořad vhodný pro dospělé a mládež od staršího školního věku

V digitálním planetáriu se nejprve podíváme na aktuální noční oblohu bez světelného znečištění. Následně podnikneme virtuální cestu do vesmíru. V poslední části programu zhlédneme celooblohovou filmovou projekci Zrození - Vesmír v nás (královéhradecká premiéra).

Všechny návštěvníky žádáme, aby naše zařízení nenavštěvovali s příznaky jakéhokoliv infekčního onemocnění či zvýšenou teplotou. Dodržujte pokyny pracovníků zajišťujících program, ustanovení Návštěvního řádu a aktuálně obecně platná opatření či doporučení.

Změna programu vyhrazena. Upozorňujeme, že z bezpečnostních důvodů není možné vstupovat do sálu digitálního planetária po zahájení programu.

Snížené vstupné na programy Hvězdárny a planetária v Hradci Králové je určeno pro děti do 10 let, žáky a studenty od 10 do 26 let, držitele průkazek ZTP/P a seniory od 65 let.

18

leden


Nová komedie Davida Drábka, která završuje příběh postav z jeho předchozích titulů Jedlíci čokolády a Velká mořská víla.

Ludvík a Róza jsou stále spolu. Za dvacet let od doby, kdy jsme je viděli naposledy, se ale mnohé změnilo. Ludvík s Rózou stále žijí ve stejném domě, ale tentokrát jako klienti geriatrického centra. Jan tu žije také, Helena totiž dala přednost lékaři Adamovi a odjela s ním do Austrálie. Přesto si i v sedmdesáti udržují radost ze života a zejména Ludvík se baví organizováním nejrůznějších her, kterými dovádí k šílenství nejen doktory, ale i Rózu. Jenže s Ludvíkem se něco děje. Realita přestává být reálná, vzpomínky se pomalu vytrácejí a naši hrdinové musí čelit možná poslední, ale určitě nejtěžší výzvě svého života.

18

leden


Zážitková gastronomická akce - ukázka přípravy a degustace španělské Paella Marisco - oblíbený španělský pokrm s mořskými plody. 
Nebude chybět také domácí Sangría, populární španělský míchaný nápoj z červeného vína. 
 
Náš specialista na pokrm Paella a účastník mezinárodních gastronomických soutěží ve Španělsku, Vlady Nodžak, doplní večer odborným komentářem a dojde určitě i na řadu zážitků ze Španělska. 

Vstupné 190,- Kč (degustace Paella Marisco v ceně)
Rezervace na tel.  603 977 535
 
Přijďte si užít španělský večer v restauraci La Terraza (v Aquacentru na Eliščině nábřeží). 
 

18

leden


Téměř po roce se k nám vrací ABBA WOLRD Revival, a my se už nemůžeme dočkat, protože minule to bylo víc než skvělé!
 
ABBA WORLD Revival představuje absolutní světovou špičku desetičlenného souboru složeného z profesionálních hudebníků, které svedl dohromady obdiv k tvorbě světoznámé švédské skupiny ABBA. Přes 30 nejznámějších písní švédské legendární mega-skupiny 70. a 80. let jako je Gimme! Gimme! Gimme, nebo mamma mia a spoustu dalších!

18. 1. 2025
Mood Hradec Králové
  • Harmonogram akce:
  • Otevření dveří od 20:00
  • Začátek vystoupení od 21:30 ( koncert bude 2x45min)
  • Poté následuje After party s DJ ( 80s a 90s)
  • Po koncertě na after party pro nově příchozí vstupné 150 Kč

18

leden


Benefiční bál

Velký sál: Lucky band
Malý sál: DJ Party
Předtančení: Fidget feet

Předprodej: Papežská misijní díla, Velké náměstí (vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie); 9-16 hod, po dohodě na tel. 604 838 882

Vstupné: Velký sál - 450 Kč | Malý sál - 350 Kč | Přísálí - 400 Kč

Výtěžkem plesu podpoříme skrze Papežská misijní díla projekt dětské mibilní kliniky na Srí Lance.
Křesťanský bál

18

leden


Je snad lepší příležitost, jak společně a s grácií zahájit celoroční oslavy, než městský ples? V jednu chvíli se jeho jako kouzlem stáváte součástí historických momentů Hradce Králové a zatančíte si na skladby v podání Salonního orchestru Filharmonie Hradec Králové, v dalším okamžiku vás jazzové tóny Moondance Orchestra Martina Kumžáka a energická show skupiny No Name přenese zpět do současnosti. Přijďte se ponořit do působivé plesové atmosféry, protančit celou noc a oslavit významné výročí města. 

18

leden


Klavírní recitál filmové hudby Hans Zimmer, Yann Tiersen a Ramin Djawadi. 
 
Jména, která zná celý svět. Skladatelé, jejichž hudba je natolik atmosférická, hluboká a emotivní, že doprovází ty nejznámější velkofilmy, které byly v posledních dekádách uvedeny do kin. Tato tři jména, která ovládla svět soundtracku, se nyní v rámci klavírního recitálu sejdou v jeden večer na jednom místě. A vy máte jedinečnou šanci být u toho! 
 
Celým spektrem dechberoucí hudby, kterou vytvořili tito hudební géniové, vás provede fantastická klavíristka Alice Vetrava a otevře vám tak brány do světů, ve kterých se odehrává například Interstellar, Inception, Game of Thrones, Amelie, Piráti z Karibiku nebo Batman Dark Knight! To vše za snového zvuku mistrovského koncertního piana. 
Pro zachování komorní atmosféry je kapacita omezená, proto neváhejte, zarezervuje si své místo a přijďte se s námi nechat unést výběrem té nejvelkolepější hudby, kterou filmový svět nabízí! 

18

leden



18

leden



3
-
1

prosinec
-
leden

Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.


Expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky.

První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností. 

Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.

Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.


Cesty města - expozice dějin Hradce Králové

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
25

červen
-
květen


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková | GVP
komentovaná prohlídka:
čtvrtek 13/02/2025 v 17:30

 
Ladislav Beneš (1883–1956) patří k významným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků. Odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby reprezentant nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro dílo Augusta Rodina, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava a který mu umožňoval reflektovat ono zaujetí pohybem.
Autor byl mimo jiné vášnivým tanečníkem. V pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, jež přenášel do vlastní tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu. Ten se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární také v katalozích obchodní firmy Krásná jizba (založené organizací Družstevní práce), nabízejících kvalitní a cenově dostupná díla užitého umění, díky čemuž se dostával i k široké veřejnosti.

Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt. Prezentovaná díla pocházejí ze sbírek Galerie moderního umění v Hradci Králové a Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
LADISLAV BENEŠ (1883 Praha – 1956 Častolovice) byl sochař, autor řady dekorativních plastik v interiérech i exteriérech budov. V roce 1923 se jeho plastika stala vítěznou cenou Autoklubu Československé republiky. V letech 1897–1904 Beneš studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole pod vedením profesorů Celdy Kloučka a Stanislava Suchardy a během studií si přivydělával jako štukatér. Tento praktický trénink mu poskytl technickou zručnost a cit pro detail, které se staly charakteristickými rysy jeho pozdější tvorby.
Po absolutoriu se autor zařadil mezi aktivní osobnosti pražské umělecké scény a v roce 1911 byl přijat do Umělecké besedy. Slibně se vyvíjející osobní i profesní život sochaře přervala první světová válka. V roce 1916 nastoupil do vojenské služby v Salcburku, kde se seznámil s malířem Antonínem Hudečkem, za nímž se roku 1930 rozhodl z Prahy odstěhovat do východočeských Častolovic. Tímto rozhodnutím ovšem nevědomě odsoudil svou tvorbu i sebe k částečnému zapomnění. V závěru života byl navíc za svůj portrét prezidenta Emila Háchy sedm let vězněn jako kolaborant. Beneš dožil v Častolovicích a jeho rozsáhlá pozůstalost se stala součástí sbírky Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

---

Doprovodný program

TANČÍRNA
PÁ 21/03 | 18:00–21:00
Cena: 100 Kč
Kapacita: 30 osob
Nutnost rezervace: edukace@galeriehk.cz
K výstavě Ladislava Beneše Tělo v pohybu chystáme další termíny tančírny ve foyer GMU. Přijďte se seznámit se swingovými kroky a rytmem charlestonu do secesního prostředí galerie. Nechte se vlákat do atmosféry 20. let.
Společenský oděv vítán. Není nutné přijít v páru. Vhodné i pro začátečníky.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA  
ČT 13/02 | 17:30
Vstup zdarma
Bez nutnosti rezervace
Zavítejte na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Janem Florentýnem Báchorem. Výstava poskytuje jedinečný pohled na Benešovu tvorbu skrze jeho plastiky, skulptury, kresby a fotografie, jejichž námětem je akt.

výstava

18
-
27

říjen
-
duben


Tvorba Jana Šerýcha je velmi rozmanitá. Nejprve používal techniku malby, poté, ovlivněn novými médii, začal pracovat s počítačem a internetem. Neodmyslitelnou součástí prezentace jeho abstraktních a minimalistických děl je také tisk. Autor pracuje s nalezenými informacemi, které vytrhává z bezčasí či virtuálna – s obrázky, snímky z Google, informacemi, daty, znaky, kódy i texty. Tyto odkazy jsou často mnohoznačné a jejich sdělení a vtip v divákovi záměrně vzbuzuje rozpačitost. U Šerýchových děl se obvykle můžeme rozhodnout, zda se na ně chceme dívat, nebo je budeme číst.
 
Ve foyer Galerie moderního umění v Hradci Králové autor prezentuje svou instalaci Black Sabbath / ABBA (2002) ze sbírky GMU. Tato práce sestávající z 12 rozměrných písmen, z nichž lze poskládat název proslulé heavymetalové skupiny, už byla představena vícekrát na různých místech a pokaždé v jiné podobě. Vůbec poprvé ji Jan Šerých vystavil v pražské Galerii Václava Špály v roce 2002; o jednu ze stěn volně opřel písmena A B B A, čímž vznikl odkaz na známou švédskou popovou hudební skupinu, zatímco zbylá písmena umístěná u protilehlé stěny se vzájemně překrývala a jen podle názvu díla bylo možné rozklíčovat, o jaké litery asi jde. V roce 2004 v drážďanské Motorenhalle potom z písmen vytvořil skrumáž, takže daleko více působila jako vizuální objekt nežli text. Jednotlivé litery tedy fungují jako prostředek ke skládání příběhu, jako stavební prvek slov nebo obrazu. Vystavena zůstává vždy celá sestava písmen, jejich prostorovým rozmístěním však autor pokaždé klade důraz na jiné sdělení. Jelikož umělec pracuje také jako grafický designer, je při nahlížení jeho díla důležité pozorovat rovněž zvolený font, který umožňuje písmena číst i jako číslice.
 
Jednoslabičné slovo, které Šerých vytvořil ve foyer GMU, odráží autorovu zálibu v práci s citoslovci ambivalentního významu, jeho aktuální rozpoložení a současně snahu vyrovnat se s bohatě zdobeným prostorem vstupní haly, jenž poskytuje jen omezené možnosti pro další umělecká vyjádření. Toto „ach“ může tedy divák vnímat jak pozitivně, tak negativně.
 
JAN ŠERÝCH (* 1972) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze (1992–1999); prošel grafickým ateliérem Jiřího Lindovského, následně studoval nová média u Michaela Bielického a nakonec malířský ateliér Vladimíra Skrepla, kde také v letech 2014–2020 působil jako asistent. Byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (1996–2002) společně s Jánem Mančuškou, Tomášem Vaňkem a Josefem Bolfem. Vedle volné tvorby se věnuje rovněž grafickému designu, zejména navrhování plakátů, a pracuje jako grafik pro různá nakladatelství.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

24
-
19

listopad
-
leden


Výstava 7. ročníku Salonu východočeské fotografie, vyhledávané přehlídky, která se koná jednou za tři roky, a je výběrovým přehledem aktuální tvorby fotografů nejen východních Čech. Své fotografie zde vystaví 41 autorů a 6 hostů (Radek Kalhous, Martina Kopecká Jurčeková, Ctibor Košťál, Zdeněk Vojáček, Luděk Vojtěchovský, Roman Vondrouš). Porotkyně Štěpánka Bieleszová, kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc, a Kamila Bendorffová, fotografka, cestovatelka, organizátorka fotofestivalu v Blatné, ocenily širokou škálu stylů, témat a technologických procesů, z nichž každý divákovi nabízí něco jedinečného. Porota letošní 7. ročník Salonu východočeské fotografie chápe jako mimořádnou příležitost povzbudit a objevit regionální tvůrce, kteří, ačkoli nepůsobí v centru dění, jsou schopni velmi originálně vidět svět v novém světle.
výstava

2
-
31

prosinec
-
leden


Fotografický cyklus Život vepsaný do tváře vznikl v Alzheimer centru v Holicích jako součást projektu Ježíškova vnoučata, s cílem zachytit jedinečnou krásu a něhu ve tvářích seniorů, kteří prožili bohatý život. Vstup volný.

5
-
3

prosinec
-
březen


Miloslav Polcar (1947) studoval na VŠUP v Praze v ateliéru monumentální malby Zdeňka Sklenáře. Jako Docent vyučoval kresbu a grafiku na Pedagogické fakultě UK. Je dvojnásobným laureátem ceny Grafika roku, v loňském roce získal Cenu Vladimíra Boudníka. Je autorem objektů a autorských knih. Jeho tématem je osobní archeologie, abstrakce, otisk, kaligrafie, písmo. Využívá matrice ze styroduru, izolačního materiálu, upraveného polystyrenu. Devět matric pro lept a rytinu bude vystaveno.
 
Jan Měřička (1955) se narodil v Pardubicích a studoval v Hradci Králové farmaceutickou fakultu. Věnuje se volné grafické tvorbě, působí jako externí pedagog na Katedře fotografie FAMU a provozovatel Galerie 50°47’55.9”N 14°57’22. 6” E v Andělské Hoře u Chrastavy. Za grafickou tvorbu získal mj. Cenu Vladimíra Boudníka. Žije v Křižanech v Podještědí. Grafika Jana Měřičky je paměťové médium, pracuje se záznamy a modely situací. Jeho tématem je hemžení davů i hybnost přírody.
 
V grafických technikách matrice stoprocentně určuje výsledný otisk. Miloslav Polcar matrici vnímá volněji, jako předobraz tisku, či předtext. Je pro něj výzvou čar, křivek a přímek. Grafik se mnoho hodin věnuje přípravě matrice, z níž otisk vzniká paradoxně rychle. Matrice je tím dílem, objektem, v němž jsou uloženy hodiny času, přemýšlení a dotýkání. Je to hmota, do níž je investováno na způsob sochařského díla kus zkušenosti, jež se zdá v otisku snad až příliš abstraktní.
 
Jan Měřička během loňské první cesty na kole podél Labe k moři studoval vodní živel, vlnění mořské hladiny. Během druhé cesty prozkoumal povahu řeky, stromy, chumle jehličí. Výsledný grafický záznam znovu vyvolává zážitek, čas, živost vody, do níž nelze vstoupit dvakrát. Jak o tom hovoří Fragment B91 předsokratovského filozofa, temného Hérakleita z Efesu. Zásadním principem světa je i podle Aristotela změna.

Martina Vítková

1
-
31

leden
-
prosinec

Nová publikace o Hradci Králové pro všechny odborníky i laickou veřejnost.

Po 10 letech vychází nová publikace o Hradci Králové pro všechny odborníky i laickou veřejnost, obyvatele a domácí i zahraniční návštěvníky, kteří se chtějí ponořit do urbanismu města. Připravovaná kniha na rozdíl od předchozích titulů zachycuje nejen známé památky, ale především současnou podobu a život jednotlivých částí celé východočeské metropole v době, kdy si připomíná 800 let od své první písemné zmínky.

http://www.hk800.cz/cs/program/publikace-velky-hradec-kralove

Publikace Velký Hradec Králové

1
-
31

leden


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na leden

1
-
31

leden


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na leden

1

leden
-
únor


¨* změna programu vyhrazena
Infinity music bar - program na leden

1
-
31

leden
-
prosinec


 Představte si, že hrdinové, hrdinky a události hradecké historie před vámi ožijí jako ty od Marvela. Ano, na stránkách komiksového průvodce! Ten náš připravila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s královéhradeckým kreativním studiem Pandemic. Na dobrodružnou cestu staletími s vámi vyrazí oblíbená postavička medvěda Wrr, známá z knih Po přečtení zavřít! a Zachraň knižní svět!. Medvědí průvodce dětem zábavnou formou přiblíží bohatou historii Hradce Králové – od jeho prvopočátků až po současnost. Nejde jen o komiks, ale také o kvízy, hádanky a úkoly, které dětem otevřou dveře do světa minulosti a podpoří jejich zvídavost. Díky originálním ilustracím a doprovodným textům bude brožurka bavit nejen děti, ale i rodiče a pedagogy. 

Brožurka je určená pro předškoláky, žáky 1. stupně ZŠ, učitele, rodiny s dětmi.

1
-
31

leden
-
prosinec


Hradec jsou Králové a Královny už 800 let. Kdysi náležel jako věno českým panovnicím, třeba Elišce Rejčce. Dnes tu není jen jako historický odkaz, ale je tu pro vás, kteří v něm žijete, tvoříte, pracujete, sportujete, učíte se, hrajete si, radujete se. A bez toho všeho by Hradec nebyl Hradcem. Pojďte se zaposlouchat do příběhů obyvatel, současných Králů a Královen, v podcastu HK 800, který jsme městu připravili k jeho 800. narozeninám. Čeká vás 12 dílů, každý měsíc jeden, a 12 známých i neznámých osobností.

1. díl Pavlína Springerová

2. díl Patrik Vízek

3. díl Anatolij Truhlář

4. díl Michal Horák

5. díl Zuzana Ceralová Petrofová
 


1
-
31

leden
-
prosinec


V historické budově radnice na Velkém náměstí se návštěvníkům přiblíží atmosféra doby Dr. Františka Ulricha, vizionářského starosty z konce 19. století. Vstupte do instalace a zažijte kousek minulosti na vlastní oči. Nahlédnete i do zázemí pro produkci oslav – přímo pod pokličku toho, co se chystá.

Výstava bude mít stanovenou pravidelnou otevírací dobu po celý rok a případní zájemci mimo otevírací dobu se mohou domluvit indiviuálně s produkcí oslav.


1
-
31

leden
-
prosinec


Klíčové okamžiky historie Hradce Králové ožijí v osmi animovaných spotech! První písemná zmínka v roce 1225, významné události, osobnosti a artefakty, které formovaly město… Co spot, to konkrétní artefakt nebo vyobrazení a různorodé styly animace. Protože i historie města nikdy nebyla jednotvárná a hraje všemi barvami.   

 

1
-
31

leden


* změna programu vyhrazena
PAVIJAn Pub - program na leden

3
-
28

leden
-
únor


Rádi bychom vás pozvali na jedinečnou výstavu k příležitosti dvoustého výročí od zahájení studia jednoho z významných klasiků české literatury, Karla Jaromíra Erbena. Tato akce se koná v Knihovně města Hradce Králové od 3. ledna do 28. února 2025 a zaměřuje se na jeho literární odkaz, přičemž připomíná jeho pobyt v našem městě.

Na výstavě bude k vidění více než 180 různých vydání slavného díla "Kytice z pověstí národních". Návštěvníci se mohou těšit nejen na pestrou škálu vydání této ikonické knihy, ale také na předměty spojené s jejím divadelním a filmovým ztvárněním. Součástí výstavy bude rovněž filmová adaptace "Kytice", jejíž premiéra se konala před 25 lety.

Přijďte si s námi připomenout toto významné výročí a uctít památku této osobnosti. Těšíme se na vaši návštěvu a věříme, že výstava přinese nejen potěšení, ale i hluboké zamyšlení nad významem Erbenova díla a jeho vlivem na literaturu. Nezapomeňte, že toto je skvělá příležitost sdílet myšlenky a zážitky s ostatními milovníky literatury.

Zažijte kouzlo Kytice s námi! 

výstava

3
-
27

leden
-
únor


Anežka Veselá je talentovaná mladá fotografka, která fotografuje od čtyř let. Navštěvuje 3. třídu v Hradci Králové a kromě fotografování se věnuje gymnastice, softballu a snowboardingu. Její vášní jsou především veselá témata, ale také srst afrických zvířat, které fotografuje během návštěv Safari parku Dvůr Králové nad Labem. Její práce byly oceněny v soutěžích, včetně nominace v Czech Nature Photo 2023. Vstup volný.
výstava

4
-
30

leden


V roce 2023 vznikla u příležitosti 300. výročí úmrtí barokního umělce Jana Blažeje Santiniho – Aichla výstava „Genius českého baroka Jan Blažej Santini-Aichel a jeho dílo ve východních Čechách“, která poprvé takto souhrnně mapuje a představuje jeho stopu na tomto území. Výstava vznikla za spolupráce NPÚ a odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje.
 
 
Výstavu najdete v galerii Dokola ve 4. NP.

výstava

6
-
31

leden


SPŠ stavební v Hradci Králové

Prezentovány budou závěrečné práce žáků oboru vzdělání Technické lyceum, dále ročníkové, maturitní a soutěžní práce oborů Stavebnictví a Technická zařízení budov, které byly vytvořeny v rámci předmětů konstrukční cvičení a aplikovaná výpočetní technika. Součástí výstavy budou také ukázky modelů a prací zhotovených v předmětech architektura, průmyslové výtvarnictví, technické kreslení a výtvarná výchova.
 
Výstavu najdete v galerii Automat ve 2. NP.

výstava

6
-
31

leden


Před lety po operaci na JIP onkologické kliniky jsem slíbila, že od teď budu velebit každý den na tomto světě.
 
Zakrátko vzniklo motto “každý den je dar”, které doslova sejí světem. Optikou zachycují krásu světa. 
 
Ty vkládám do kalendáře a diáře s názvem “každý den je dar”. Přidávám vlastní citáty, které člověka zastaví a směrují k zamyšlení nad smyslem života. 
 
Jdu dál. Tvořím výstava se stejným názvem “každý den je dar”.
 
Rok 2025 odstartovávám výstavou fotografií “každý den je dar”, které tvořím s láskou k životu a tak můj slib plným. Výstavu lze zhlédnout po celý leden 2025 v informačním centru v Hradci Králové na Eliščině nábřeží.
 
Přijďte se zastavit, pokochat krásou světa a myšlenkami, které pohladí na duši.
 
Tuhle krásu jsem skládala k sobě, jako puzzle, po celé vánoční svátky. Voněl mi při práci k tomu františek, zněly koledy a tohle vánoční kouzlo doplňuje energii této výstavy „každý den je dar“.
 
Srdečně vás zvu 
 
Věra Fina 

výstava

9

leden
-
březen


kurátorka: Petra Příkazská | Kabinet sběratele
 
Kabinet sběratele, jenž je součástí výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche, seznamuje návštěvníky se začátky sběratelství Karla Tutsche skrze sekci ex libris – kolekci drobné účelové grafiky –, od nichž se logicky Tutschův zájem rozšířil na volnou grafickou tvorbu. Kabinet sběratele postupně představí jednotlivé autory a jejich práce na papíře, které jsou nepostradatelnou součástí sbírky.
 
Alena Kučerová (* 1935) je grafička, autorka prostorových objektů, v nichž recyklovala vlastní kovové matrice, které lakovala syntetickými barvami a rámovala do nalezených prken či silnějších větví. Po vystudování Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (1954–1959) vstupovala na výtvarnou scénu ve společnosti mnoha přátel. Stala se nejmladší, avšak velice úspěšnou členkou významné skupiny UB 12, která prosazovala myšlenku nového, senzitivního přístupu k viděnému. Možnosti dobového materiálového tisku rozvinula do osobité techniky perforace, která byla v prvním okamžiku východiskem z nouze. Estetické kvality otevřeného prostoru tiskové desky i samotná práce připomínající tradiční řemesla však autorku natolik uchvátily, že je začala dále rozvíjet a zdokonalovat. Počáteční tvarové etudy, mřížky a rastry se pod vlivem nastupující nové figurace proměnily v jednoduché siluety postav a krajiny.
 
Kučerová, na rozdíl od řady umělců své generace, nikdy nechtěla zobrazovat bolest světa, který pro ni i přes všechny životní těžkosti zůstal místem, v němž lze stále najít úlevu od hluku a tísně příliš zpolitizované společnosti. Na vnější svět reaguje jen zcela výjimečně (např. v práci Minerve, 1968). Naopak má podle vlastních slov tendenci zachycovat v dílech „své vlastní dobré chvíle“, momenty utišení rozumu a otevření se fyzickému prožitku přítomnosti, který dává možnost najít odpověď na otázku: „Co stojí za to? Co je nejnutnější? (…) Problém je najít chvíli na takovou otázku.“ (Katalog k výstavě skupiny UB 12, Dům umění města Brna, 1965.)
 
I zdánlivě ryze abstraktní tisky jsou „energetickou“ podobenkou okamžiku jejich zrodu, místa, chvíle či události, v níž umělkyně nalezla inspiraci. Prostřednictvím poetických názvů podává pomocnou ruku divákovi. Její tisky umožňují, pokud se tomuto pocitu otevřeme, vidět jinak stěny, louže, mraky nebo třeba úterý, a prožít tento, byť sebebanálnější, okamžik jako sváteční chvíli.
 
Ve Sbírce Karla Tutsche se nachází 44 tisků od Aleny Kučerové. Významnou část tvoří abstraktní práce z poloviny 60. let. Z pozdější doby jsou pak ve sbírce pouze čtyři tisky z let 1981 a 1983. Část kolekce získal Tutsch zprostředkovaně přes jejich společného známého, fotografa Jindřicha Štreita. Další pak zakoupil osobně při své pozdější návštěvě autorčina grafického ateliéru v pražské ulici Řásnovka.

9

leden
-
březen


Kurátorka: Anna Horák Zemanová | Na bidýlku II
 
Koncept historicky zaměřené sbírkové výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche bude rozšířen o cyklus komorních výstav nejmladší generace autorů, současných studentů či absolventů z ateliérů výtvarných škol. Kurátoři tak v novém kontextu oživí základní Tutschovu strategii, jíž bylo právě objevování a prezentace prací dosud neznámých výtvarníků. Galerie Na bidýlku II se tak stane laboratoří nových přístupů k tradičnímu médiu malby a instalace, jejichž proměny Tutsch několik desetiletí sledoval a podporoval.
 
Téma hygieny je fascinující a komplexní oblast, která může mít více vrstev a významů jak v historickém, tak v současném kontextu. Hygienu si tradičně spojujeme s čistotou, zdravím a prevencí nemocí, ale v oblasti umění může toto téma zahrnovat rovněž reflexi sociálních, kulturních, politických a estetických aspektů. Matěj Liška chápe hygienu především jako péči – péči nejen sám o sebe, ale také o předměty. A přesně tak přistupuje i k předmětům, které využívá ve své tvorbě.
 
Vedle péče se dlouhodobě soustředí také na téma vzdělávání a výchovy. Zkoumá vzájemné působení jednotlivých aspektů v našich životech, jejich vzorce, to, jak nás „opracovávají“, i následné dopady kombinací různých aspektů. Tyto „střety“ se neodehrávají pouze v rámci širšího společenského systému, ale prolínají se i do intimních oblastí – rodiny, přátelství a sebereflexe. Liškova díla poukazují na důležitá témata, která doprovázejí naše osobní snahy o zakořenění v systému, v němž žijeme.
 
Zpočátku autor zpracovával konkrétní urbanistické, lingvistické nebo galerijní fenomény. Dnes se jeho tvorba stále více zaměřuje na otázky vycházející z osobní zkušenosti. Ve své diplomové práci Zakořenit (2024) představil dva projekty. V prvním z nich – Hlušina správně odvedené práce – prezentoval dětské omalovánky zasazené v autorských betonových rámech. Omalovánky, sloužící zpravidla ke hře, relaxaci nebo procvičování motoriky, Liška vybarvil přesně podle předlohy, čímž k nim přistoupil jako k plnění jasně zadaného pracovního úkolu v co nejvyšší možné kvalitě. Druhým představeným souborem byl projekt Už jsem vám vyprávěl o kvalitách pravoúhlých těles?. Ten obsahoval nashromážděné subjekty, kameny, jimž se autor rozhodl vyprávět o věcech, které zná z běžného života a považuje je za užitečné, jako například o geometricky přesných tvarech z masové výroby, jež kameny ze svého přirozeného prostředí neznají.
 
Liška se tak metaforicky zamýšlel nad budoucností, utvářením jedince či komunity. Tradiční pohled na subjektivní i společnou identitu vychází z historických a kulturních kořenů, které se projevují jak v rodinném prostředí, tak v konkrétní komunitě a místě, jež tato komunita vytváří – jak nás „otesává“ do určitého tvaru, jak se unifikujeme jako jedinec, jak se prezentujeme a jak nás obecně vnímá společnost.
 
V tomto tématu umělec pokračuje i na site specific výstavě Hygiena obecného blaha, kde se zabývá otázkami, které ovlivňují naše chápání světa kolem nás a našeho místa v něm. Liškovy práce vybízejí k zamyšlení nad tím, jak se naše vnitřní světy, formované výchovou, systémovými normami a osobními zkušenostmi, odrážejí ve vnějším světě a jakým způsobem se v něm zrcadlí naše duševní blaho a zdraví. Opravdu lze úsměv automaticky chápat jako projev štěstí?

výstava

11
-
22

leden
-
únor


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na leden/únor

13
-
31

leden


V souboru velkoformátových fotografií autorka využívá detailů přírody (ze skal a vody), které skládá do nových tvarů a obrazců. Výsledkem není již pouhá skutečnost, ale nový obraz. Ponechává na každém divákovi, aby zapojil svoji představivost a fantasii, a dal jednotlivým snímkům „svůj“ název.
 
Mgr. Eliška Hladíková je povoláním pedagožka výtvarného oboru na ZUŠ Chrudim. Je absolventkou Hradecké fotografické konzervatoře v Hradci Králové, členkou Fotoklubu Chrudim, Volného sdružení východočeských fotografů a výtvarné skupiny Neprůbojní.

výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ