CALENDAR OF EVENTS- Tourist information center Hradec Kralove

The Information Centre is not responsible for the actual course of the events advertised here. The calendar is continuously updated, however, we recommend checking the event, time, admission and available capacity on the attached links (after clicking on the More Information label). We wish you a pleasant time in Hradec Králové.


CALENDAR OF EVENTS

WEBPAGET

  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

17 october 2024

17

October


beseda se sr. Mgr. Janou Svobodovou, FMA
V novém cyklu setkání se z pohledu tělesného, duševního i duchovního společně zamyslíme nad pěti základními potřebami člověka tak, jak je definoval psychoterapeutický směr Pesso Boyden. Povíme si, jak můžeme druhým lidem tyto potřeby zajišťovat a jak nám v tom může pomoci Bůh.
Hradí se vstupné: nečlen/ka 100 Kč, člen/ka 80 Kč, člen/ka Plus 50 Kč, studenti a senioři 50 Kč.Hlídání dětí zajištěno. Je třeba se přihlásit nejpozději do středy 16. října přes: https://www.sedmikraskahk.cz/rezervacni-system.

17

October


„Problém není v tobě, ale ve mně.“ Nejčastější věta, která se říká během rozchodu. Za tu druhou nejčastější lze považovat otázku: „Je v tom někdo jiný?“ Za třetí potom: „Ty mě už nemiluješ?“ Lze vůbec důstojně ukončit vztah? Je lepší tzv. kopačky dát, nebo je dostat?

Šest anglicky píšících dramatiků vytvořilo originální hru, která zkoumá rozchod jako společenský fenomén. Inspirovali se skutečnými příběhy, a přesto se jim povedlo komediálním způsobem zachytit jedny z nejzásadnějších životních momentů. Tento koktejl postav a příběhů vás zaručeně pobaví. A už jste někdy přemýšleli nad tím, zda svatbou to končí nebo začíná?

17

October


Srdečně vás zveme na mimořádnou hudební událost, která se koná ve čtvrtek v sále PETROF Gallery! Tento den bude ve znamení oslav české hudby, kdy se představí celkem devět pěveckých sborů a zazní pestrý repertoár.
Od 15.00 hodin vystoupí pěvecké sbory
  • Jiřičky (Mladá Boleslav)
  • Kvítek (Dačice)
  • Skřivánek (Jablonec nad Jizerou)
  • Coloreton (Praha)
Od 17.00 hodin vystoupí pěvecké sbory
  • Chorion (Praha)
  • Kolibříci (Sokolov)
  • Prímadonky (Havlíčkův Brod)
  • Zpěváčci 4. třída (Pardubice)
  • Trallalinky (Český Těšín)
V 19.00 hodin začne Zahajovací koncert Choralia magna věnovaný Roku české hudby, vystoupí na něm pěvecké sbory
  • Královéhradecký dětský sbor Jitro
  • Gentlemen Singers
  • Český sbormistrovský sbor
Vstup na všechny koncerty je volný, a proto neváhejte a přijďte si užít den plný krásné hudby a výjimečných výkonů. Těšíme se na vás!
Více informací: www.choraliamagna.cz

17

October


Poetická groteska o nezvyklé návštěvě.

Koncept, režie a choreografie: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Scéna a kostýmy: Marianna Stránská
Hudba a sound design: Jan Čtvrtník
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Barbora Pokorná
Produkce: Barbora Kalinová
Výkonná produkce: Martina Štětinová
Hrají: Petra Cicáková, Luděk Smadiš, Edita Dohnálková Valášek a Šimon Dohnálek

Představte si, že vám takhle jednoho dne zničehonic spadne domů anděl. Kde se vzal, tu se vzal. Ještě před chvílí si poletoval někde nad oblaky a najednou je tady. Našemu světu nerozumí, jeho pravidla nezná a rád by se vrátil zase zpátky. Ale jak se to dělá? Jak mu jen pomoci? Snad by mohla poradit maminka, jenže ta celé té historce nějak nechce věřit. A přitom ten anděl je tady. Každý ho vidí, každý ho slyší, nikdo ho nemůže přehlédnout. Nebo může?

Nová autorská inscenace na pomezí poetického fyzického divadla a klaunské grotesky od osvědčeného tvůrčího tria Riedlbauchová – Stránská – Čtvrtník, které už pro Divadlo Drak připravilo úspěšnou a cenami ověnčenou inscenaci Do hajan!. V jejich nové inscenaci se vedle Petry Cicákové a Luďka Smadiše, kteří už svůj mimořádný pohybový um i cit pro gag bohatě předvedli právě v Hajanech, představí i dva nejmladší členové drakovského souboru, Edita Dohnálková Valášek a Šimon Dohnálek.

Délka představení: 45 minut
Určeno divákům od 3 let.

17

October


Přijďte objevit s doktorkou Klárou Rybenskou jak technologie, které kdysi patřily do světa vědecké fantastiky, dnes formují náš každodenní život. Od inteligentních algoritmů až po autonomní systémy – umělá inteligence přetváří svět kolem nás. Zjistěte, kde leží hranice mezi snem a skutečností, a co nás čeká v budoucnosti, která už není tak vzdálená. Na přednášce si budete také moci promluvit se zvláštním hostem – se samotnou AI. Spolufinancováno EU. Vstup volný.

17

October


Je to ADHD nebo jen zlobí?

Pojďme společně porozumět dětem s ADHD:

• Co je vlastně ADHD a jak se liší od “zlobení”
• Co se za projevy dětí skrývá a jak na ně reagovat
• Jakým výzvám dítě s ADHD čelí a jak ho můžeme podpořit
• Příklady z praxe a praktické tipy do běžného života i školní třídy

Předáme Vám nejen teoretické informace, ale především zkušenost i z praxe a řešení konkrétních situací. Část přednášky je věnována Vašim individuálním dotazům.

Přednáší: Mgr. Alena Šešulková z Centra pro rodinu a sociální péči v Brně, působila v Evropském projektu Komplexní podpora dětí s ADHD a vede vzdělávací kurzy pro rodiče a pedagogy.

Možnost zakoupení předplatného na všechny tři přednášky za zvýhodněnou cenu 900 Kč. Pro nákup využijte PŘEDPLATNÉ.

17

October


Rozhlasový zpravodaj na Blízkém východě Karel Beran přijíždí na základě anonymu na otočku soukromě do Prahy. V Kamburu, který neprofesionálně opustil, však právě ve stejnou chvíli vypuká revoluce. Dostát povinnosti reportéra donutí zkušeného profesionála k mystifikačním reportážím, kdy vřavu arabské revoluce simuluje na kuchyňských spotřebičích ve vinohradském bytě. Rozkročen mezi řešením osobního problému a povinností zpravodajsky informovat posluchače se však chytne do vlastní pasti. Když se na základě vysoce sledovaných příspěvků rozhodně Český rozhlas poslat za zpravodajem podpůrný tým, ocitne se před neřešitelnou volbou: buď se přizná k mediálnímu podvodu, nebo musí předstírat vlastní smrt.

17

October


Srdečně vás zveme na vernisáž nových výstav. Zahájení se uskuteční ve čtvrtek 17/10/2024 v 18:00 v Galerii moderního umění v Hradci Králové.
_____________________
Jaroslava Severová | Zdrojový kód

18/10/24–19/01/25
kurátorka: Anna Horák Zemanová
Jaroslava Severová (* 1942) je významnou postavou české grafiky. Již od 60. let má však její dílo daleko širší záběr – od malby přes celou šálku grafických technik, tvorbu objektů, architektonických prvků až po fotografii. Od 90. let se věnuje počítačové grafice a digitálnímu tisku. Výstavu otevře průřez autorčinou ranou tvorbou ze sbírky GMU, kterou dále doplní díla z posledních let.
Jaroslava Severová se ve své tvorbě zabývá inovačními technickými a konceptuálními postupy. Její úvahy jsou často založeny na fyzikálních, matematických či geometrických principech, které experimentálně ztvárňuje. Své přemýšlení o prostoru, pohybu, čase, světle a vnímání lidské skutečnosti v současnosti vkládá do díla za pomoci počítače. Svým vizuálním jazykem takto šifruje kvalitní estetický záznam skutečnosti a vyzývá diváka k jeho čtení. Obecně lze říci, že grafické dílo Jaroslavy Severové většinou vzniká ve větších cyklech. Základní znak je buď dělen do menších částí, nebo pokrývá celou plochu papíru. Autorčiny práce se vyznačují velkorysým pojetím, ať se to týká jednotlivého listu, nebo panoramatu celé série.
 
Jaroslava Severová přispěla svou kontinuální tvorbou k vývoji počítačové grafiky v České republice. Je však také významnou osobností akademické obce nejen Fakulty architektury ČVUT v Praze, ale i Pedagogické fakulty Univerzity Hradce Králové či Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Za svou grafickou tvorbu získala mnoho prestižních ocenění, např. v roce 2005 se stala laureátkou Ceny Vladimíra Boudníka za osobitý a nepřehlédnutelný podíl na rozvoji soudobé české grafiky.
---

Józef Robakowski | Chci vám všem říct, že umění je energie

18/10/24–19/01/25
kurátorka: Lenka Dolanová
Výstava významného polského filmaře, autora videí, fotografií, instalací a kreseb Józefa Robakowského umožní nahlédnout několik odlišných poloh umělcovy tvorby, především z období od 60. do 90. let minulého století. Představí autora také v roli sběratele a archiváře, iniciátora a člena uměleckých skupin (ZERO-61, Warsztat Formy Filmowej), organizátora výstav, akcí a dalších nezávislých uměleckých aktivit v Polsku od počátku 60. let. K vidění budou dva filmy a fotografie, které GMU získala do svých sbírek v roce 2023, a dále práce zapůjčené z polských veřejných sbírek i z archivu umělce.
 
Robakowski se narodil v roce 1939 v Toruni, kde studoval muzejnictví a dějiny umění. Od roku 1966 žije v Lodži. V jeho díle a aktivitách lze sledovat vývoj pohyblivého obrazu ve východní Evropě, zrod umění videa a hledání alternativ k oficiálnímu umění. V článku „Vyznání pseudoavantgardisty“ (1975) napsal, že na sebe vzal roli „organizačního dronu“, jehož cílem je mimo jiné šíření energie. Obrazy a zvuky podle něho vždy zachycují a zpracovávají energii a umění potom znamená především výměnu energií.
Robakowského dílo je proměnlivé, sám ostatně tvrdil, že je nutné být v umění nekonzistentní, dokázat utéci sám sobě, ale zároveň si uvědomovat vlastní místo ve světě. Ve svém testování různých forem vyjádření byl důsledný a nekompromisní. Na druhou stranu často vycházel z konkrétních prožitých situací a jeho přístup se vyznačuje sebeironickým nadhledem a hravostí. Také proto zůstávají výsledky tvůrčích aktivit Józefa Robakowského vysoce aktuální.
---
 
Ladislav Beneš | Tělo v pohybu

18/10/24–27/04/25
kurátoři: Jan Florentýn Báchor a Kristýna Ševčíková
Ladislav Beneš patří k čelným představitelům českého neoklasicismu první poloviny 20. století. Jeho díla přinášejí sofistikovanou syntézu modernistických a tradičních prvků a odráží se v nich fascinace rychlostí, pohybem a technickým pokrokem typická pro meziválečné období. Automobily, motocykly či letadla se tehdy staly symboly nového světa plného dynamiky a Beneš coby zástupce nastupující sochařské generace tuto proměnu vnímal. Po boku svého kolegy Jana Štursy, s nímž sdílel vášeň pro rodinovskou tradici, hledal nový umělecký výraz, jehož těžištěm byla lidská postava, a který zároveň dokázal reflektovat ono zaujetí pohybem.
Beneš byl mimo jiné vášnivým tanečníkem a v pražském podniku Montmartre, kde protančil mnoho večerů, nacházel dynamiku a rytmus, které přenášel do své tvorby. Tímto způsobem rozpohybovával i své akty, zejména ženské. Takováto zobrazení žen v plné kráse a síle patřila k širšímu trendu, který se projevoval v pracích Benešových současníků a byl populární i v katalozích Družstevní práce – Krásná jizba, odkud se šířil mezi širokou veřejnost.
Výstava nabízí jedinečný pohled na Benešovu tvorbu propojující okouzlení moderním světem s tradičními prvky, čímž reflektuje kulturní i sociální proměny jeho doby.
---

Jan Šerých | Black Sabbath / ABBA
18/10/24–19/01/25
_____________________
Vstup ZDARMA
Výstavy byly podpořeny Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

17

October


Zveme vás na cestopisnou přednášku. Amatérský archeolog Jiří Voňka, účastník archeologického průzkumu, nás provede Bosenským údolím pyramid a podzemními tunely Ravne. Vstupné dobrovolné.

17

October


Klaustrofobní sportovní thriller Tatami je jedinečný film, historicky vůbec první, na němž se spolupodílí íránská režisérka a izraelský režisér. Společně vyprávějí příběh Leily, která se má utkat o titul mistryně světa v judu. Cesta na vrchol je přerušena ultimátem íránské vlády – musí zinscenovat prohru, jinak bude považována za zrádkyni země. Podlehne Leila opresi, nebo bude za osobní svobodu bojovat až do konce?

17

October


Osudový milostný trojúhelník v průběhu dvaceti čtyř let v hlavních rolích s Veronikou Khek Kubařovou, Martinem Němcem a Igorem Orozovičem. Veronika Khek Kubařová se za dvojroli Anity a Wendy umístila v širší nominaci na Cenu Thálie 2023.

17

October


Nejkultovnější z kultovních filmů 90. let je autorskou Biblí Quentina Tarantina, který v tomto opusu definoval základní prvky své režisérské poetiky a vytvořil dílo rozněcující náročné kritiky na festivalu v Cannes, levicové a pravicové intelektuály i zedníky dopřávající si po těžké šichtě trochu oddychu. Pulp Fiction je multižánrovým opusem, který přetéká fetišistickými detaily a popkulturními odkazy a zároveň dokonale funguje jako svrchovaně napínavý film rozvržený do inovativní příběhové struktury. Chcete vidět homosexuální znásilnění sbližující dva nepřátele na život a na smrt? Chcete vidět zlaté hodinky, jež prošly světovými válkami a několika konečníky? Chcete slyšet disputaci na téma hamburgery u McDonalds, Burger King, Big Kahuna Burger a Jack in the Box? Chcete poznat, že heroin se dá vyšňupat i nosem? Chcete znovu zažít tanec Johna Travolty? Mnohovrstevnatý vesmír Pulp Fiction vám otevírá svou náruč a vy se můžete stát dalším z miliónů diváků, pro něž se jedná o jeden z filmů jejich života.

17

October


Megalopolis je římský hrdinský epos zasazený do imaginární budoucí Ameriky. Město Nový Řím musí projít proměnami, což vyvolá konflikt mezi Cesarem Catilinou, geniálním architektem, který se snaží o přechod k utopické, idealistické budoucnosti, a jeho protivníkem, starostou Franklynem Cicerem, který zůstává věrný dosavadnímu statu quo, v němž vládne chamtivost, osobní zájmy a stranické války. Mezi nimi se zmítá sociálně založená Julia Cicero, starostova dcera, jejíž láska k Cesarovi nalomila její loajalitu a vede ji ke zjištění, co si podle ní lidstvo skutečně zaslouží. Nejambicióznější projekt Coppolovy kariéry, který režisér „během 40 let až 300krát upravoval“, což svědčí o tom, že je tento vizionářský, humanistický příběh pro Francise Forda Coppolu skutečně neobyčejně důležitý.

3
-
31

December


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

5
-
27

April
-
October


Po delší době bude Muzeum východních Čech v Hradci Králové hostit výstavu žijícího umělce - světoznámé a uznávané výtvarné umělkyně Míly Fürstové.

Nápad uspořádat tuto výstavu byl velmi prozaický. Po dvaceti pěti letech od své první výstavy v Hradci Králové chtěla umělkyně představit svá díla ve městě, kde vyrůstala a snila svůj sen o kariéře výtvarnice. Muzeum východních Čech nabídlo své prostory a Míla tuto nabídku přijala.
 
Výstava s názvem Taj jemnosti aneb návraty domů si klade za cíl seznámit návštěvníka s osobností Míly Fürstové, s její životní cestou, která je neodmyslitelně spjatá s její prací, a tím představit její tvorbu v co nejucelenějším formě. Zastoupena budou díla ze středoškolských let, z dob, kdy studovala v Londýně nebo učila na prestižní škole v Cheltenhamu.
 
Výstava poskytne jedinečnou možnost pozorovat vývoj autorčiny tvorby, experimentování s novými technikami, jako je tisk na sklo či plexisklo, který dílům propůjčuje až éterický nádech zobrazované skutečnosti, nebo prořezávání grafik, vytváření hloubky, a tím i třetího rozměru obrazu. Míla si ráda hraje s barevnými variacemi obrazů, jimiž stupňuje nebo zvýrazňuje daný motiv.
 
Každý umělec reflektuje ve své tvorbě niterné prožitky, dění ve společnosti nebo ve světě. Nejinak je tomu i u Míly, která velmi často používá jednotlivé skutečné prvky, jež různě skládá do větších celků. Drobnými motivy tak vytváří monumentální díla pro grafiku spíše netypická. Míla čerpá inspiraci pro svou tvorbu ze svého života, dětství, mateřství a přírody, proto jsou její práce velmi poetické a osobní.

výstava

28
-
12

April
-
October


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

8
-
24

June
-
October

21
-
19

June
-
January


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
27

June
-
April


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

13
-
10

August
-
November


V roce 2024 si připomínáme 100 let od povýšení hradeckého Pražského Předměstí na město. 

Roku 1890 se oddělením od Kuklen stalo Pražské Předměstí samostatnou politickou a katastrální obcí a začal jeho postupný stavební a hospodářský rozvoj.
 
Již před I. světovou válkou Pražské Předměstí počtem domů i obyvatel výrazně nezaostávalo za vlastním Hradcem Králové a z dřívější malé spíše zemědělské obce se i vnějším vzhledem stávalo město. Rozhodnutí vlády ČSR z 16. října 1924 o povýšení Pražského Předměstí na město tyto skutečnosti jen potvrdilo.
 
Nové město mělo zemědělsko-průmyslový charakter. V severní a střední části se nacházely průmyslové podniky, jižní oblasti, zejména Farářství, měly venkovský ráz. Oblast kolem Nerudovy ulice s vilovou zástavbou nabývala rezidenčního charakteru „lepší čtvrti“. Protože území Pražského Předměstí zahrnovalo i vlakové nádraží, plnilo rovněž úlohu vstupní brány do Salonu republiky, tedy do vlastního Hradce Králové. 
 
Cílem výstavy je připomenout méně známé skutečnosti, sídelní vývoj této části Hradce Králové, ale také významné stavby a průmyslové podniky spjaté s Pražským Předměstím.

Pražské Předměstí 1924-2024 - město na předměstí
výstava

1
-
30

September
-
October


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na září/říjen

2
-
29

September
-
October


Obrazy Jana Dingy člověk vnímá pozvolna a nenápadně. Skrze hru barev a tvarů se stávají pocitem. Nenechte si ujít tuto výstavu a přijďte nasát výtvarnou atmosféru. Pokud se vám některý obraz velmi zalíbí, tak je možnost koupě. Vernisáž výstavy se uskuteční 2. 9. od 17:00 a v rámci vernisáže vystoupí harfistka Antónia Petráková. Vstup volný.

2
-
30

September
-
October


Markéta Abrahamová se věnuje umělecké fotografii 3 roky. Z jejich snímků na vás dýchne spoustu emocí, které většinou neradi sdílíme s ostatními, či se za ně stydíme. Fotografie vyprávějí její životní příběh, ve kterém se jistě mnoho z vás zhlédne. Vstup volný.
výstava

3
-
30

September
-
October


Přijďte na výstavu obrazů a výtvarných artefaktů vypovídajících o vnitřním světě lidí s duševními obtížemi, které vytvořili pacienti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové v rámci arteterapie. Můžete se těšit na vernisáž, která se uskuteční 24. 9. 2024 v 17:00. V rámci vernisáže bude také od 17:45 beseda s peer lektorem z Péče o duševní zdraví.
výstava

5
-
31

September
-
October


Výstava Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš

  • Přijďte se podívat na výstavu Jak semena putují krajinou na příkladu chráněných a ohrožených rostlin Krkonoš
  • Panelovou výstavu zapůjčila Správa KRNAP.
  • Určeno pro zaměstnance, studenty a širokou veřejnost z Hradce Králové a okolí.

Kdy a kde:

  • od 5. 9.  do 31. 10. 2024
  • po−pá 7−16 hod., so−ne, svátky 10−18 hod.
  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, Botanická ulice
    (Zahrada sousedí s budovami Farmaceutické fakulty UK) - mapa.
  • Vstupné dobrovolné.

Pořadatelé:

  • Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK
  • Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Jak semena putují krajinou
výstava

7
-
30

September
-
November


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

16
-
18

September
-
October


Proč žijeme ve skleníku? Jaký je vliv člověka na klimatický systém Země? Co říkají scénáře vývoje klimatu? Jaké má a bude mít změna klimatu dopady ve světě a v ČR? Jaké aktivity pro ochranu klimatu probíhají ve světě? Co můžeme udělat my sami pro omezení dopadů změn klimatu? Unikátní putovní výstava o probíhající klimatické změně. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

18
-
29

September
-
December


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

September
-
March


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

30
-
22

September
-
October


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen

1
-
26

October


* změna programu vyhrazena
Club La Fabrique - program na říjen

1
-
30

October


Výstava je výběrem fotografií, které autorka Hana Posltová pořizovala několik let na různých místech. Zachytila na nich především radost, zaujetí dětí a samotné kouzlo bublin. Vstup volný.
výstava

3
-
31

October


změna programu vyhrazena
Muzikantův diář - program hudebního oddělení ZUŠ Střezina na říjen

3
-
31

October


Zveme Vás na výstavu prací studentů Branding designu k výročí 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové.
 
Školu a její studenty požádali představitelé města o spolupráci s chystanými oslavami. Studenti měli vytvořit návrhy a předvést svoje nápady, jak různými akcemi/eventy připomenout a prezentovat občanům města, jak starobylé a zároveň moderní je. Zadání nebylo jednoduché, přesto vzniklo mnoho prací a návrhů nejen akcí pro všechny věkové kategorie, ale také návrhů reklamních předmětů pro město k této velké události.
 
Učitelé a studenti se statečně poprali s výzvou, jak prezentovat událost a od 3. 10. 2024 si expozici můžete prohlédnout v Infocentru na Eliščině nábřeží v Hradci Králové.

800 let Hradce Králové - výstava prací studentů Branding designu

3
-
28

October
-
November


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

5
-
24

October


Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové pod jednou střechou sdružuje obory s klasickým řemeslným zaměřením, ale i obory orientované na design a využití nejnovějších technologií. Cílem je vést studenty k odbornosti, tvořivosti a řemeslné zdatnosti.
 
Vernisáž se koná 7. 10. v 17.00 hod. v galerii U Přívozu.
 
Otevírací doba galerie: po–pá od 9 do 17 hod., so: od 9 do 12 hod. V sobotu 12. 10. bude v rámci Dne otevřených dveří galerie otevřena do 14 hodin.

11
-
6

October
-
December


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

12
-
16

October
-
November

výstava

17
-
11

October
-
November


Výstava potrvá do 11. 11. 2024 a je přístupná pondělí až pátek od 8 do 18 hodin.
Zdeněk Karásek - akvarely, architektonické návrhy, grafiky a šperky
výstava