KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

  • Akce jsou do kalendáře zadávány s předstihem, z toho důvodu doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech. Po kliknutí na „Další informace\Zdroj a další informace\Více informací naleznete zde“ dojde k přesměrování  zpravidla na stránku pořadatele\akce.
  • Změny v termínech a popisech akcí vyhrazeny. 
  • Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh inzerovaných akcí.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

12. listopadu 2024

9
-
17

listopad


Od 9. Do 17. listopadu 2024 se na královéhradeckém hlavním nádraží uskuteční tradiční – letos již 39. výstava železničních modelů a kolejišť s mezinárodní účastí.
 
Návštěvníci zde uvidí nejen modely od našich modelářů, ale například i kolejiště od německého kolegy a kolejiště velikosti TT od firmy Tillig.
 
Ve spolupráci s německým Saským svazem modelářů bude stejně jako v loňském roce k dispozici dílnička pro nejmenší modeláře, kde si pod odborným vedením mohou postavit například domeček a ten si pak samozřejmě odnést na památku domů.
 
V provozu bude velké klubové kolejiště HO – Velký Brod, tradiční kolejiště s motivem Ameriky a další menší, z nichž zajímavé bude určitě kolejiště ze stavebnice LEGO. Celkem se na výstavě budou malé vláčky prohánět na sedmi kolejištích.
 
Pro ty nejmenší děti bude k dispozici v minulých letech velmi oblíbený hrací koutek, kam mohou dospěláci případně „odložit“ své ratolesti a v klidu si prohlédnout výstavu.
 
Statické modely, ať už tovární, či našich modelářů budou ke zhlédnutí ve vitrínách a v případě zájmu bude možné v prodejně na místě zakoupit nejen některé nové i použité tovární modely, ale třeba i omalovánky, vystřihovánky a klubový stolní kalendář na rok 2025.
 
Ten bude možné i vyhrát v případě, že na zadní stranu vstupenky napíšete své telefonní číslo a vhodíte ji při odchodu do schránky u pokladny. Každý den se na jednoho návštěvníka usměje štěstí v podobě tohoto kalendáře.   
 
Přístup na výstavu je z 1. nástupiště ve všední dny od 14 do 18 hodin, o víkendu a ve svátek od 9 do 18 hodin.
Dopolední hodiny ve všedních dnech jsou vyhrazeny pro předem objednané skupiny školních či předškolních dětí a jsou doplněny i programem.
 
Objednat prohlídku je možné telefonicky nebo SMS zprávou na čísle 602 406 234.
 
Vstupné na výstavu je pro dospělého 100 Kč a pro děti 50 Kč.
Výstava modelů železnic

12

listopad


SETKÁNÍ NÁRODŮ 2024
 
FESTIVAL CIZOKRAJNÉ HUDBY, TANCE A UMĚNÍ
 
ETNICKÉ WORKSHOPY A OCHUTNÁVKY • NÁRODNÍ ODĚVY A VÝROBKY
 
12. 11. 2024 od 9 do 20 hod., Adalbertinum Hradec Králové (Čs. armády 300)
 
9:00 - 14:30 - PROGRAM PRO ŠKOLY
 
15:00 - 20:00 - PROGRAM PRO VEŘEJNOST
 
(15:00-17:30 – etnické workshopy a ochutnávky, 18:00-20:00 - multikulturní koncert)
 
Pořádá: Integrační centrum pro cizince Diecézní charity HK ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, Ministerstvem vnitra ČR, SUZ MV ČR - PoS Kostelec n. O. a Regionálním ukrajinským spolkem ve VČ.
 
 
Vstup zdarma.
 
Těšíme se na setkání s Vámi!

12

listopad


Den otevřených dveří u příležitosti 20 let od otevření nové budovy Domu Matky Terezy.
 
Srdečně vás zveme na Den otevřených dveří Azylového domu, který proběhne v úterý 12. listopadu 2024 od 9 do 15 hodin.
 
Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky areálu, diskuze s našimi pracovníky a tématické promítání. K dispozici bude také připravené občerstvení. Přijďte se dozvědět více o naší práci a službách, které poskytujeme!
 
Budeme se na Vás těšit!

Den otevřených dveří v Domu Matky Terezy

12

listopad


Film Rok vdovy vypráví příběh o odvaze, naději a síle začít znovu po smrti životního partnera. Scénář vznikl volně podle deníků Zuzany Pokorné, které na pokračování a s velkým čtenářským ohlasem publikoval týdeník Respekt. V titulní roli exceluje herečka Pavla Beretová. Tlumočnice Petra (Pavla Beretová) se vlivem tragické události musí smířit s tím, že se z ní ve čtyřiceti letech stala vdova. Brzy zjistí, že zármutek není jedinou výzvou, které musí čelit. Přidává se starost o dospívající dceru (Julie Šoulcová) a tlak ze strany manipulativní tchyně (Zuzana Kronerová). A pak tu je celá byrokratická mašinerie, která smrtí člověka ožívá: hypotéky, půjčky, nájmy, poplatky, nekonečné dědické řízení. Mezi troskami svého života však Petra krok za krokem nachází odvahu k novému začátku… Celovečerní film natočený na motivy skutečných událostí je křehkou a dojemnou studií procesu truchlení v našem současném světě. Film Rok vdovy je celovečerním hraným debutem dokumentaristky Veroniky Liškové (Danielův svět, Návštěvníci), která k jeho tématu říká: „Chtěli jsme, aby Rok vdovy přinesl na plátna kin silný realistický příběh ze současnosti, který bude citlivě hovořit o věcech, na které naše společnosti raději nemyslí. Příběh nejen o ztrátě životního partnera a truchlení, ale hlavně o novém začátku a síle žít svůj život sám či sama za sebe. A také o tom, že je nutné nalézt vlastní vnitřní svobodu a nezávislost, abychom ji dokázali dopřát také našim blízkým.“

12

listopad


Učíte se a nemůžete si vše zapamatovat? Nevíte, jestli je lepší se biflovat nebo se aktivně učit? Nejen na tyhle otázky vám dá odpověď workshop zaměřený na paměťové techniky.
Workshop trvá 1,5 hodiny a uskuteční se v případě minimálně tří zájemců.
 
Workshop proběhne od 15.30 do 17.00 hodin v učebně č. 2 v 5. NP.
Workshop je zdarma.
 
Přihlaste se na e-mailu inform@svkhk.cz nebo telefonicky na +420 494 946 243.
 

12

listopad


Učíte se a nemůžete si vše zapamatovat? Nevíte, jestli je lepší se biflovat nebo se aktivně učit? Nejen na tyhle otázky vám dá odpověď workshop zaměřený na paměťové techniky.
Workshop trvá 1,5 hodiny a uskuteční se v případě minimálně tří zájemců.
 
Workshop proběhne od 15.30 do 17.00 hodin v učebně č. 2 v 5. NP.
Workshop je zdarma.
 
Přihlaste se na e-mailu inform@svkhk.cz nebo telefonicky na +420 494 946 243.

12

listopad


Máte rádi svět Simpsonových? Přijďte si s námi povyprávět o světoznámé rodince, vytvořit si vtipné komiksové vychytávky a zahrát si zábavné hry. Vhodné pro děti od 7 let. Vstupné dobrovolné.

12

listopad


Pojďme se společně vydat na výlet hudebním vlakem, a to přímo do pohádky! Na naší cestě nás čeká spousta známých i neznámých tónů, rytmů, pohybu a také hodně zábavy. Pomocí hudebních nástrojů se ocitneme u lesních víl na paloučku, v zámeckých zahradách, na statku nebo třeba na opuštěném ostrově. Kapacita omezena, vhodné pro děti od 1 do 4 let. Rezervace na voves@knihovnahk.cz. Lektorkou je Mgr. Alena Tmejová. Vstupné 100 Kč.

12

listopad


PhDr. Jana Jebavá

V řecké mytologii Afrodité, v římské Venuše. V obou případech bohyně lásky a krásy, nejkrásnější z bohyň antických mýtů. Podle legendy se zrodila z mořské pěny a vystoupila z moře na ostrově Kypru. Umělci v dějinách v její osobě představovali soudobý ideál krásy a ženství. Starověké sochy vyjadřovaly filozofii harmonie krásy, ušlechtilost v postoji, ale i výrazu. V novodobém pojetí nezůstali umělci pozadu, v obrazech i sochách vyjádřili krásu smyslnou, ale i bolest, utrpení, stejně jako okouzlení. Mezi významnými umělci s tímto motivem jsou např. Botticelli, Tintoretto, Tizian, Veronese, Rubens, Boucher nebo Manet. Z cyklu Antická mytologie v umění.


12

listopad


Přijďte si připomenout 35. výročí sametové revoluce při přátelské besedě s účastníky revolučních událostí listopadu 1989 a porevolučního dění v Hradci Králové.
 
 
Pozvání na setkání přijali:
 
* šéfredaktorka Východočeského večerníku Ludmila Hovorková,
 
* někdejší student a zakládající člen Občanského fóra Jindřich Vedlich 
 
* první porevoluční primátor města Hradce Králové Martin Dvořák. 
 
 
Vstup je zdarma.

12

listopad


Kardinál Lawrence je pověřen vedením jedné z nejtajnějších a nejstarších událostí na světě - volbou nového papeže, při níž se ocitá v centru spiknutí, které by mohlo otřást samotnými základy církve.

12

listopad


Unikátní dokument v režii Jana Zajíčka o československé předrevoluční architektonické scéně. Tvůrci neobyčejně a s vášní představují výjimečné budovy postavené v období od Expa 1958 po sametovou revoluci, zpovídají jejich architekty, odhalují příběhy a nesmírné úsilí, které se za vznikem těchto staveb skrývá. Dokument navazuje na úspěšný knižní projekt a seriál z produkce České televize podle námětu Vladimira 518, oproti zmíněným se více zaměřuje na bohatou slovenskou tvorbu. Obrazová a střihová originalita podtrhuje mimořádnost tohoto filmového projektu. Řada staveb a bohužel i autorů se již nedožila premiéry snímku, a dokument je tak důležitou připomínkou jejich tvůrčího nadání a odkazu.

12
-
21

listopad


XX. ročník festivalu soudobé světové orchestrální hudby

12

listopad


Barák v podhůří. Pece hoří posvátným plamenem. Rohlíky zlátnou, krajina se probouzí. Je jaro. A jako se probouzí příroda, probouzí se i pačtí ochotníci. V Nové Pace. Tam, kde všichni ví, že jeden život nestačí. Tam, kde se žije v pekárně. Tam, kde se žije na jevišti.

V den jarní rovnodennosti pece náhle vyhasnou. Pekárna bez elektřiny. Bez elektřiny nic než nepečené zákusky nenaděláš. To věděl už starý, s duchem přírody spojený, neandrtál. Kde ale vzít tajemství prastarých receptů? Snad od duší dávno zemřelých.

Nová, nekompromisně realistická komedie o těžkém životě moderních spiritistů je plná skutečných, hluboce lidských příběhů a tradičního, zaumně černého podkrkonošského humoru. Vypráví vysoce aktuální příběh, který autor s láskou věnuje Aloisi Jiráskovi s Karlem Jaromírem Erbenem a samozřejmě i svým milovaným východním Čechám, neboť není místa druhého jako je Nová Paka.

Délka představení 1:40 bez přestávky.
UPOZORNĚNÍ: V představení se používá stroboskop, střelba a vulgární jazyk. Vhodné pro diváky od 15 let.

12

listopad


Sólový recitál jednoho z našich nejznámějších písničkářů s kytarou a heligonkou sestavený nejen ze známých písní, ale i z aktuálních novinek z posledního alba Máma mi dala na krk klíč.

Fanouškové Jarka Nohavici si již určitě zvykli, že jeho koncerty jsou samé překvapení, a vždy naprosto nově dramaturgicky sestavené a rozhodně se mají na co těšit! Na současných koncertech Jarka doprovází na akordeon a piano vynikající muzikant z Varšavy Robert Kusmierski a na perkuse a bicí Pavel Plánka z Plzně :-)
Koncert je dlouhý asi 2 hodiny a je bez přestávky a není vhodný pro děti do 15 let!
Na koncertě si mohou diváci zakoupit CD, DVD, zpěvníky atd.
Více informací najdete na : www.nohavica.cz

12

listopad


Hudebně-literární večer žáků nejen Moniky Janákové
 
+
 
Dramatizace SAKIHO povídky v režii Moniky Janákové

12

listopad


Božská komedie pro 21. století. Peklo veselým nebem na bujarém plese maškar. Světlonoš knížetem podsvětí? S dřevěnou panenkou na zlou čarodějnici? Hvězdná hodina kontrabasů a strašidel i pohádkových zázraků a triumfů dobra.
BABA JAGA A KRÁSNÁ VASILISA
ADÉS INFERNO, 1. ČÁST BALETU DANTE
CONNESSON LUCIFER, SYMFONICKÁ SUITA
KATS-CHERNIN THE WITCHING HOUR (KOUZELNÁ HODINA), KONCERT PRO OSM KONTRABASŮ
Ondřej Sejkora, Petr Pavíček, Jindřich Konvalinka, Jakub Janíček, František Machač, Tomáš Dvořáček, Radek Pokorný, Ondřej Landa kontrabasy
Filharmonie Hradec Králové
Ondrej Olos dirigent

Koncert je součástí festivalu Hudební fórum Hradec Králové 2024

12

listopad


Lee Millerová (Kate Winslet) začala svou kariéru jako prominentní modelka, pohybující se v předních módních kruzích Paříže a New Yorku.  V roce 1938 tráví dovolenou na prosluněném jihu Francie se svými nejbližšími přáteli z uměleckých kruhů. Soustředí se již výhradně na svou vlastní práci jako fotografka. Její osudovou láskou se stává anglický obchodník s uměním, Roland Penrose (Alexander Skarsgard).  Hrozba války visí ve vzduchu a téměř přes noc se všechno v jejich každodenním životě zcela změní. Po přestěhování do Londýna Lee odmítá dělat, co se od žen během války očekává. Místo toho se rozhodne postavit patriarchátu a dokázat nemožné. Samotná se vydává na frontu v Evropě. Jako válečná korespondentka a fotografka pro magazín Vogue se ocitá v první linii nejkrutějších bojů druhé světové války.  Její hluboké pochopení a empatie pro ženy a bezhlasé oběti hrozných zločinů jí umožní vytvořit snímky zachycující jak křehkost, tak nezlomnou zuřivost a lidskou schopnost přežít, existovat, bojovat, bránit se a žít.  Lee je často vnímaná jako model a múza, ale její vnitřní síla, houževnatost, vášeň pro život a odvaha riskovat jí pomohlo vytvořit děsivě naléhavé snímky, které se nesmazatelně vryjí do historie.

12

listopad


Božská komedie pro 21. století. Peklo veselým nebem na bujarém plese maškar. Světlonoš knížetem podsvětí? S dřevěnou panenkou na zlou čarodějnici? Hvězdná hodina kontrabasů a strašidel i pohádkových zázraků a triumfů dobra.
BABA JAGA A KRÁSNÁ VASILISA
ADÉS INFERNO, 1. ČÁST BALETU DANTE
CONNESSON LUCIFER, SYMFONICKÁ SUITA
KATS-CHERNIN THE WITCHING HOUR (KOUZELNÁ HODINA), KONCERT PRO OSM KONTRABASŮ
Ondřej Sejkora, Petr Pavíček, Jindřich Konvalinka, Jakub Janíček, František Machač, Tomáš Dvořáček, Radek Pokorný, Ondřej Landa kontrabasy
Filharmonie Hradec Králové
Ondrej Olos dirigent

Koncert je součástí festivalu Hudební fórum Hradec Králové 2024

12

listopad


eden z nejdiskutovanějších filmů letošního roku vyháněl diváky ze sálu na všech letních filmových festivalech. Jak zapůsobí na vás? Satirický horor režisérky Coralie Fargeat si na festivalu Future Gate můžete užít v předpremiéře. Stárnoucí hvězda televizních obrazovek Elisabeth Sparkle (Demi Moore) dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Touha změnit přirozený chod věcí ale nikdy není jen tak, proto to má háček – Elisabeth se se svým novým, lepším já (Margaret Qualley) musí dělit o čas. Šokující satiru tematizující naši posedlost dokonalostí musíte vidět, pokud chcete být v obraze.

3
-
31

prosinec


Stálá expozice provede návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Připraven je i doprovodný program pro školní skupiny a širokou veřejnost.
 
K městu českých královen
První část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea návštěvníkům ozřejmí význam Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a představí také urbanistickou výstavbu města v období 13. – 16. století. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly a každodenností.
 
K pevnosti
Druhá část expozice ve druhém nadzemním podlaží muzea přiblíží život královéhradeckých obyvatel v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
 
K Salonu republiky
Třetí část expozice ve třetím nadzemním podlaží muzea přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století až do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur. 

výstava

28
-
12

duben
-
říjen


28/04/24–12/10/25
kurátorka: Petra Příkazská
Vernisáž výstavy: 27/04 v 15:00
Komentovaná prohlídka: 13/06 od 17:30
 
Sběratelství výtvarného umění je jednou z činností, jíž moderní člověk může realizovat sám sebe. Svoje zájmy, záliby a názory na to, co je dobré, kvalitní, smysluplné či krásné propisuje do universa rozrůstající se sbírky. Vytváření sbírky je otevřený a dynamický proces, jehož výsledek není předem znám, neboť spolu s kolekcí se také prohlubují znalosti a zkušenosti sběratele o daném tématu, a tím se postupně proměňuje i její budoucnost.
 
Výstava Jak sbírat umění představí divákovi celoživotní dílo Karla Tutsche (1941–2008), znalce, sběratele a neortodoxního neúnavného podporovatele mladých výtvarníků, jenž po více jak čtvrt století na vlastní náklady provozoval galerii Na bidýlku a svou činností přispíval k propagaci českého umění v zahraničí a naopak.
 
Výstava bude rekonstrukcí Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a ex libris po uznávaného znalce a majitele jedné z nevýznamnějších sbírek své doby. Kromě toho jednotlivá umělecká díla, jež se rozhodnutím sběratele ocitla v malém brněnském bytě, dohromady vytváří subjektivní, a tím i neopakovatelnou encyklopedii českého umění od poloviny 60. let 20. století do roku 2008, završenou kapitolou věnovanou berlínské výtvarné scéně raných nultých let, která v té době zažívala svůj největší rozmach a kam se sjížděli začínající umělci z celé Evropy.
 
Sbírka byla zakoupena GMU roku 2021 s podporou KHK a následujícího roku doplněna o soubor originálních kreseb ke katalogům galerie Na bidýlku.

výstava

21
-
19

červen
-
leden


21/06/24–19/01/25
kurátorky: Lujza Kotočová, Pavlína Morganová | Prostor

komentované prohlídky:
čtvrtek 25/07/2024 v 17:30
sobota 05/10/2024 v 15:00
čtvrtek 16/01/2025 v 17:30

Britský umělec Henry Moore (1898–1986) je považován za autoritu modernistického sochařství. Svým dílem ovlivnil tvorbu řady jednotlivců i celé umělecké tendence. Výstava v podrobné chronologii zkoumá diplomatický rámec i další mechanismy provázející prezentaci a recepci Moorovy tvorby v kontextu kulturní studené války. Především však sleduje vliv jeho díla na československé sochařství ve druhé polovině 20. století. Prezentuje známé i méně známé osobnosti z centra i regionů, které se Moorovou tvorbou nechaly inspirovat a rozpracovávaly jeho postupy zaměřené na práci s biomorfními tvary, s vnitřním a vnějším prostorem sochy či rozvíjely plasticitu na hraně mezi abstrakcí a figurací.
 
Do výstavy se podařilo zapůjčit několik originálů děl Henryho Moora. Vedle nich jsou instalována díla československých sochařů a sochařek představující sondy do rozličných tvůrčích poloh. Téměř stovka plastik a prací na papíře je uspořádána do vzájemně se prolínajících skupin tematizujících dominantní impulzy Moorovy tvorby a představujících československé sochařství z nové perspektivy.
 
Výstavu doplňuje a rozvíjí stejnojmenná odborná publikace, která v širokém politicko-společenském a uměleckohistorickém záběru reflektuje autorův vliv na československé sochařství ve specifických podmínkách státního socialismu.
 
Výstava byla podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Statutárním městem Hradec Králové.

výstava

28
-
27

červen
-
duben


Kdo by neznal Kelty, jejich oppida a společnost?
 
Doklady jejich přítomnosti pochází z celé republiky, avšak velká část východních Čech se nachází mimo centrum našeho keltského světa. Výstava představí právě tyto okrajové oblasti a zodpoví otázku, jestli zdejší krajinou chodili druidové nebo zde keltské lišky dávaly dobrou noc.

výstava

7
-
30

září
-
listopad


Zbyněk Janáček (1957) pochází z Jeseníku, žije a pracuje v Ostravě. V letech 1976–1981 absolvoval Filozofickou fakultu v Olomouci. Působil jako výtvarný redaktor v ostravských nakladatelstvích, v současnosti je dlouholetým pedagogem, děkanem a profesorem Fakulty umění Ostravské univerzity. Za své grafické práce získal řadu cen, včetně ocenění Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka. Věnuje se počítačové grafice, serigrafii a přesahům grafiky směrem k objektu a do prostoru.
 
Daniel Vlček (1978) se narodil ve Strakonicích, žije a pracuje v Praze. Studoval na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, v malířském ateliéru Martina Mainera na FaVU VUT v Brně. Absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde prošel ateliérem malby Vladimíra Skrepla a intermediální školou Veroniky Bromové. Získal stáž na milánské Accademia di Brera. Je spoluzakladatelem pražské Galerie Ferdinanda Baumanna a klubu Berlínskej model. Malíř, hudebník a organizátor kulturního života je členem umělecké skupiny Guma Guar a hudebních skupin Střešovická kramle a ba:zel. V roce 2018/2019 zvukově interpretoval díla Františka Kupky u příležitosti výstav v pařížském Grand Palais a v Národní galerii Praha.

Nová perspektiva
Zbyněk Janáček překračuje limity grafického média směrem k objektu a novým technologiím. Před dvěma lety jsme na výstavě Konsonance mohli ocenit permanentní pohyb světla na metalických foliích nainstalovaných jako environment – prostředí. Aktuálně autor vystavuje dvě série, opticky úchvatné čtvercové digitální tisky „nových perspektiv“ z nedávné doby a spirálovitě roztáčené kruhy z mileniálního období. Do nových perspektiv již nevstupuje pozorující divák svým odrazem, ale má možnost se empaticky rozvlnit skrze antigravitační víry. Jednotlivé UV tisky na plexiskle vrství barevné pixely vystřelující od středu. Centrální část funguje jako kosmická černá díra, hmotné těžiště, úběžník. Rozvolněné transparentní okraje vznikly následkem rotací. Různě průhledné a různě deformované čtverce, z nichž je perspektiva vybudována, připomínají svou povahou akvarelová pole Paula Klea. Na to jsou ovšem příliš exaktní. Člověk se neubrání pocitu, že opustit původní grafický otisk ve prospěch precizní počítačové dokonalosti vyžaduje odvahu. Tisky nevznikly jako elektronicky generovaný obraz, byly cíleně vybudovány autorem v kompjuterovém prostředí grafických aplikací, jež jsou dílem člověka stejně jako tužka, papír nebo rydla. Janáček užívá valéry jedné barvy, rozpětí teplých tónů od žlutých přes oranžové až po červenou, kombinace spektrálních barev, i oba známé barevné modely, CMYK a RGB v malých, geometricky definovatelných překrývajících se ploškách. Protože v eukleidovské geometrii všechno do sebe zapadá, harmonie vyvolávají představu a zážitek krásy. Spodní emocionální bází ale interpretujeme i možnost exploze, imploze, kosmického kolapsu.

Zvuková teritoria
Přístup Daniela Vlčka charakterizuje široké rozpětí od provokativního umění, přes hudbu, zvuk, DJ mixy koláží a citací, až ke geometrii a k zájmu o krajinu ovlivněnou člověkem. Zabývá se archeologií médií, historie a interpretace audio a videozáznamu se otiskují do vlastní technologie malířské techniky. Zkratkou se dostává k propojení práce a technologie, k rozbředlým hranicím mezi lidským a strojovým. Vystavené obrazy pocházejí ze série „Drift Shift“, což bychom volně mohli přeložit jako „unášen změnou“. Vznikly vrstvením ploch a linií. Modulové křivky jsou dané rozměrem pneumatiky automobilu nebo vinylových desek (LP, SP, EP). Pokud objevíme podobnost s dílem klasika Klubu konkretistů Vladislava Mirvalda, je jisté, že jde o poctu, zároveň ale o obrácený postup. Lounský mistr pracoval pomocí dokonale zvládnuté geometrie a deskriptivy, ručně štětcem přidával jednu dokonalou linku za druhou. Daniel Vlček hnán touhou nebýt otrokem perfekce vychází z barevných ploch, v nichž začerstva paralelní linie odebírá speciálním gumovým štětcem. Výsledek připomíná diagramy, schémata, mechanické vlnění prostupující prostor, prismatický rozklad světla, které je vlnou i částicí. Zdrojem metody jsou možná trochu překvapivě přirozené přírodní procesy, cyklické vlny zvukových vibrací. Komorní formáty jsou experimentální, nesou proměnlivou emoci. Monumentální plátna znějí složitými harmoniemi s fluidními disharmonickými akcenty. 

Daniel vlček - Zvuková teritoria | Zbyněk Janáček - Nová perspektiva
výstava

18
-
29

září
-
prosinec


V roce 2024 si připomínáme 120 let atletiky v Hradci Králové.

Výstava připravená ve vzájemné spolupráci TJ SOKOL Hradec Králové a Muzea východních Čech v Hradci Králové představí bohatou historii královéhradecké atletiky, spojenou v posledních letech s atletickým oddílem Sokol Hradec Králové.
Atletika dříve nazývaná lehká atletika začíná jako svébytný sport v roce 1904. 

Atletickým oddílem prošly tisíce Hradečanů mnoha generací a z Hradce Králové vzešla řada olympioniků i dalších úspěšných reprezentantů.

27
-
2

září
-
březen


Muzeum východních Čech v Hradci Králové připravuje výstavu „111 let historické budovy muzea“, která bude veřejnosti prezentovat výstavní činnost muzea od jeho založení až do současnosti.
 
Akcentovat všek bude období od roku 1913, kdy byla veřejnosti zpřístupněna výstavní budova na Eliščině nábřeží. Cílem je ukázat pestrost muzejních sbírek a témat, která ve výstavní činnosti rezonovala během překotného 20. století.
 
Výstava potrvá do 2. března 2025.

výstava

3
-
28

říjen
-
listopad


Santini Reloaded - Vladimír Kiseljov

Vernisáž 3.10. 2024 od 17h
Výstava od 3.10. do 28.11. 2024

Mezinárodně známý autor (výstavy v Alšově Jihočeské galerii, performance v Národní Galerii v Praze, Egon Schiele Art centru, Berlině, Florencii, Vídni, Edinburghu aj.) zde vystavuje své obrazy z cyklu grafik a maleb, inspirovaných stavbami J.B. Santiniho - Aichela. Osobní zkušenost a studium jeho architektury jsou transformovány v abstraktní malby a linie. Zároveň představuje vesmír, jednotu všeho živého, vhled do své duše a různorodost toho, co člověk ve svém nitru najde.
 
Nacházíme propojující témata světla poznání, životní energie, která většinou zlatou barvou září, proměňuje a zušlechťuje hmotu a ducha. V obrazech můžeme najít i alchymickou a hermetickou symboliku, které se společně s Tarotem autor dlouhodobě věnuje, také ve svých dvou publikovaných knihách. Můžeme zde najít i jeho synestetické vidění hudby, která také často zachycuje extáze a vytržení lidského ducha a spojuje se s duchem Santiniho architektury. Totéž platí i o jeho černobílých grafikách, které jsou tuší osvobozeny od barvy.

výstava

11
-
6

říjen
-
prosinec


Michal Drozen aka Spiral Sadness ve Walk Thru Gallery představuje svou nejčerstvější tvorbu. Výstava složená z olejomaleb a vytištěných obrazů, které si autor vtiskl do paměti a zároveň uložil ve fotografiích se dotýká fenoménu paměti a času. Paměť nám dle francouzského filozofa Henriho Bergsona slouží jako osobní zapisovatel zpřítomňující minulé záchvěvy vědomí a stává se tak předpokladem trvání a času. Náš život je spojen s neustálým vytvářením vzpomínek, které nevystupují naráz, ale selektivně v jistém výběru. Podobnou selekci Michal přenesl na plátno, aktualizoval vzpomínku a vytvořil emočně zabarvené situace podobné deníkovému zápisu. Scénář, ve kterém hrál hlavní roli nebo spolu vystupoval se promítá v obrazech nesoucí názvy jako: Polibky, Můžu si to vyfotit? či Videokamera. Téma propojování svého vnitřního života s okolím Michala malířsky zajímalo odjakživa. Výstavou Can I Take a Picture? však narušil svou doposud statickou figurální kompozici a v obrazech probudil novou dynamičtější podobu. Élan vital!   

Michal Drozen - Can I take a picture

12
-
16

říjen
-
listopad

výstava

23
-
15

říjen
-
listopad


Autorka, Dana Marková, ve svých obrazech upřednostňuje ztvárnění ženských portrétů a postav, které podněcují fantazii. Obrazy krajin a měst pak vykazují podobnost s realitou. Autorka ráda experimentuje s barvami a jejím cílem je, aby si návštěvník odnesl v duši pohodu, která bude na vernisáži podtržená hudebním doprovodem Karla Sperata a zpěvem Jaroslavy Vydarené. Úvodní slovo pronese autorka obrazů Dana Marková.
 
V úterý 22. 10. 2024 od 17.00 hod. jste srdečně zváni na vernisáž prodejní výstavy Obrazový svět, která se uskuteční v galerii Automat.

výstava

23
-
16

říjen
-
listopad


* změna programu vyhrazena
AC klub - program na říjen/listopad

1
-
30

listopad


¨* změna programu vyhrazena
Mood - program na listopad

1
-
29

listopad


Zveme vás na novou městskou hru. Během listopadu půjdou duchové z Nickovy oslavy domů a můžete je potkat na kartách po kuklenských temných zákoutích. Mapku najdete v knihovně i na webu knihovny.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Přijďte na výstavu mandal Heleny Noskové a obrazů Josefa Kopečného. Objevte kouzlo mandal a obrazů, které vás vtáhnou do světa barev a tvarů. Tato výstava nabízí jedinečnou příležitost k načerpání inspirace a klidu v umění. Vstup volný.
výstava

1
-
20

listopad
-
prosinec


Krátký čas od září do konce října prověřuje schopnost učitelů i žáků ponořit se do tvorby takřka na povel. Jak jsme se s tím vypořádali a jak se nám to povedlo, ukáže výstava prací žáků ZUŠ Habrmanova. Vstup volný.
výstava

1
-
31

listopad
-
prosinec


V listopadu a prosinci 2024 si můžete v PETROF Gallery už podruhé prohlédnout “Pastely” Nadi Voldánové.
 
Její obrazy nabízejí realistický pohled na objekty ze života kolem nás v kontrastu s černou a bílou plochou v osobitém pojetí výtvarnice, členky Unie výtvarných umělců Královéhradeckého regionu a také Náchodského výtvarného ateliéru Amag.
 
Unikátní atmosféru hudební kavárny doplní přehlídka děl, vyvolávajících pocity pohody. Autorka, žijící střídavě v Praze a v České Skalici, se věnuje technice suchého pastelu, která jí umožňuje realizovat výtvarné záměry.

výstava

1
-
30

listopad


V letošním již 35. ročníku fotografické soutěže Premiéra, které bylo vyhlášeno na volné téma, bylo předloženo 431 fotografií od 55 účastníků. Odborná porota ve složení Petr Zatloukal, fotograf a pedagog, Vítězslav Krejčí, fotograf, zástupce firmy FOMA Bohemia a Barbora Pejšková, výtvarnice, fotografka, pedagožka, udělila 14 cen a 6 čestných uznání. Fotografie vybrané porotou budou vystaveny v Galerii na Hradě v Hradci Králové. Slavnostní zahájení s hudebním doprovodem kapely Gankino Quintet proběhne ve čtvrtek 14. listopadu v 17 hodin. Další vybrané fotografie budou od 1. 11. vystaveny v Galerii Suterén Turistického a informačního centra v Hradci Králové. Dne 23. listopadu v 10 hodin proběhne v sále Albrechta z Valdštejna Krajského úřadu Královéhradeckého kraje vyhlášení cen a rozborový seminář se členy poroty. Seminář bude doplněn prezentací tvorby předsedy poroty Petra Zatloukala.
Výstava soutěžních fotografií Premiéra
výstava

4
-
29

listopad


Výstava nejlepších výtvorů z výtvarné soutěže se stejnojmenným názvem, kde měli možnost tvořit svá díla děti předškolního stupně, prvního a druhého stupně základních škol a mládež ze středních škol. Jak ztvárnili svoji představu o budoucnosti Evropy a České republiky? Vstup volný.
výstava

4
-
30

listopad


Výstava soutěžních snímků z letní fotosoutěže pořádané informačními středisky Europe Direct Hradec Králové a Europe Direct Pardubice a Eurocentry Hradec Králové a Pardubice. Fotosoutěž byla v letošním roce zaměřena na proměnu Evropy v průběhu 20 let členství ČR v EU. Cílem fotosoutěže tak bylo zachytit jedinečnost a rozmanitost Evropy v proměnách času. Spolufinancováno EU. Vstup volný.
výstava

PARTNEŘI INFOCENTRA HRADEC KRÁLOVÉ