KALENDÁŘ AKCÍ-Turistické informační centrum Hradec Králové

Informační centrum nenese zodpovědnost za skutečný průběh zde inzerovaných akcí. Kalendář je průběžně aktualizován, přesto doporučujeme ověřit konání akce, čas, vstupné a volnou kapacitu na přiložených odkazech (popisek Další informace). Děkujeme za pochopení a přejeme příjemně strávený čas v Hradci Králové.


KALENDÁŘ AKCÍ

Přehledně poskytujeme informace o tom, jak trávit volný čas či kam zajít za kulturou v Hradci Králové. Zakoupíte u nás vstupenky na kulturní akce (nejen) v Hradci Králové. Přehled akcí najdete v kalendáři akcí.

1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

19. srpna 2022

5
-
21

srpen

19
-
21

srpen


Hradecká V8 patří mezi největší srazy klasických amerických automobilů u nás. Je určena nejen pro milovníky těchto typů aut, ale i pro celé rodiny.






Hradecká V8

19

srpen


Pilotní projekt oživení kulturního vyžití na Hradečáky oblíbeném Kavčím plácku! Přijďte podpořit místní podniky, umělce a Lodivadlo.
Co se bude dít? Těšit se můžete na různá vystoupení, reprodukovanou hudbu a spoustu dalšího!

https://www.facebook.com/letonakavcaku

19

srpen


Folklórní soubor Kvítek zve všechny své příznivce na 34. ročník MFF Setkání s folklórem, v pátek 19. 8. 2022 do královéhradeckých Jiráskových sadů, kde se spolu se svými hosty představí od 17 hodin. V sobotu 20. 8. 2022 se druhý festivalový program přesune do areálu Státního zámku Hrádek u Nechanic, a v rámci Zámeckých slavností začne od 15 hodin. 

19

srpen


„Divadelňák nám propršel a protože vám dlužíme pořádnej koncert, vracíme se 19. srpna na místu činu, tentokrát do zastřešených prostor Lodivadla a hodláme přivézt pořádný funky a disko!“

https://www.facebook.com/events/1394410474415318/
Celest & Charles na Kavčáku

19
-
27

srpen

1
-
31

srpen



---
Akce je součástí cyklu Calendarium Regina.
 
Město Hradec Králové do Calendaria Regina vybírá prestižní a ojedinělé akce, často národního či mezinárodního významu. Občanům i návštěvníkům města se tak nabízí možnost navštívit kulturní, sportovní a společenské akce rozmanitého charakteru, které probíhají během celého roku ve městě a jeho blízkém okolí.
 
Další akce z cyklu naleznete zde: https://www.hradeckralove.org/calendarium-regina/d-50466

Východočeský výtvarný salon

1
-
28

srpen


Souborná výstava loutek, kostýmů a scénografie, určená především dětem všech věkových kategorií, zmapuje více než třicet let tvorby divadelního scénografa a režiséra Marka Zákosteleckého. Bude možné vidět průřez jeho prací, která zahrnuje návrhy i realizace loutek, kostýmů, scénografie, ale i užité grafiky, ilustrace a volné tvorby. Marka Zákosteleckého s Hradcem Králové spojuje téměř dvacetiletá kariéra v Divadle Drak. Výstava bude obsahovat i autorské herní prvky, které navazují na jeho koncept Labyrintu Divadla Drak.

https://www.muzeumhk.cz/program/kalendar-akci/719/8,10,11/marek-zakostelecky-l-vystava.html


1
-
31

srpen


Mottem výstavy by mohlo být: „člověk mění krajinu“.

Změnu krajiny způsobenou člověkem vnímáme převážně negativně. I silně narušená místa však mohou být útočištěm pro ohrožené organismy. Člověk na jedné straně přírodu ničí, na druhé ji vytváří.
 
Výstava bude pro svou mezioborovost vhodná pro žáky a studenty všech stupňů škol. Zaměří se na vybraná témata z oblastí biologie, geologie a ekologie. Hlavní myšlenkou výstavy je, že těžební aktivity mohou za určitých okolností přírodě prospívat. Možná vás překvapí, že nemusí být vždy žádoucí vracet lokality po těžbě do původního stavu, a že ochrana přírody může dokonce šetřit peníze a nemusí omezovat hospodářské aktivity člověka, jak se obecně předpokládá.

https://www.muzeumhk.cz/program/kalendar-akci/709/8,10,11/spoust-plna-zivota-priroda-mist-narusenych-clovekem-vystava.html


1
-
31

srpen


Výstava Stanislava Diviše a Aldina Popaji v úchvatném prostoru Sboru kněze Ambrože je bezesporu událostí sezony! Oba malíři vystaví 7 svých velkoformátových obrazů, které připomínají mapy, pohledy na města z výšky.


Stanislav Diviš, Aldin Popaja 7x2

1
-
31

srpen


Hra potrvá od 1. 6. do 31. 8. 2022.
Letos by oslavil 145. narozeniny hradecký továrník a starosta Josef V. B. Pilnáček. Bohužel časem se na něj a jeho rodinu zapomnělo. Rádi bychom vám touto hrou připomněli příběh mydlářského rodu, jehož jméno znali i v zahraničí. Trasa vede z Jiráskových sadů k Pilnáčkově továrně na Pospíšilově třídě. Brožurky jsou k dostání v knihovně nebo na webu.* Vstup volný.
 
*Materiály k outdoorové městské hře:
Mapka s instrukcemi (PDF)
 
Jako bonus, jsme pro vás připravili zajímavou virtuální výstavu Příběh o Pilnáčkově továrně a rodině:
https://arcg.is/0ST48P

Pořádá Knihovna města Hradec Králové

https://www.knihovnahk.cz/pro-verejnost/kalendar-akci/pilnackovo-mydlo-cistoty-zridlo

1
-
29

srpen


Třiatřicet fotografií představí počátky činnosti Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Fotografové zachytili setkávání paní Olgy s dětmi a dospělými se zdravotním postižením, ale také se spřízněnými osobnostmi, například s princeznou Dianou, hercem Alainem Delonem či španělskou princeznou Kristýnou. Tato výstava vznikla u příležitosti oslav 20. výročí založení VDV a setkala se s velkým zájmem veřejnosti. Momentálně výstava putuje nejenom českou krajinou, ale vystavovali ji také např. v Polsku, ve Francii a Litvě. Vstup volný.

https://www.knihovnahk.cz/pro-verejnost/kalendar-akci/olga-havlova-a-vybor-dobre-vule-1

1
-
31

srpen


Vítězslav Krejčí (*1963) - Imaginace proměnlivých světloher

Průřez posledními dvěma dekádami obrazové tvorby, filozofický přístup  akcentujícího fotografa, Vítězslava Krejčího z Hradce Králové. Tematicky artikulované a v imaginativním stylu vytvářené fotografie a fotografiky prezentují subjektivně stylizovaný výtvarný projev, vycházející z heuristického způsobu tázání a hledání vlastní pravdivější, resp. vrstevnatější identity, povahy a smyslu bytí. Druhý tvůrčí princip čerpá ze zdrojů hravé fantazie, spontánní intuice a významově mnohoznačných metamorfóz.  

1
-
31

srpen


PROSTOUPIT KAŽDODENNOST
výstava fotografií v duchu surrealismu
 
Jeden ze zakladatelů Impresionismu prosazoval myšlenku: 
„Nemaluji, co se nenosí a co se ode mne očekává. Je třeba především malovat to, co prožíváme, nikoli to, co vidíme.“ (Camille Pissaro 1830-1903)
 
S tímto výrokem se Pavel Rejtar (*1944) plně ztotožňuje a takto přistupuje ke svým fotografiím. Zobrazuje imaginací události a svou fantazii, která eliminuje realitu do alegorických scén obrazu.
 
Nepojmenovává fotografie. Je to dialog s divákem. Ať právě divák ve své fantazii vstoupí do obrazu a hledá v něm vyobrazení. 
Obrazy, které vytváří jsou od počátku „nedořečené“. Něco vsugerují, ale nikdy nic nevysloví přímo.   U diváka vyvolávají emoce, jaké s sebou obvykle přináší touha rozšifrovat složitou hádanku. V Rejtarových fotografických kompozicích je erotismus, který však není dotěrný. Musíme si ho domyslet. V obrazech, které se vyhýbají doslovnosti jen těžko vidíme víc než tělesnou mlhu aktu. Jednou z charakteristických vlastností umělcovy tvorby je transparentnost motivů a jejich vzájemné prostupování, které spojuje náměty a objekty, jež jsou od sebe v normálním světě vzdálené. Při pohledu na obrazy, které jsou exponovány jako ikony máme pocit, že jsou jakýmsi podivně vyzařujícím světem, kterým snadno projdeme, pronikneme do vyobrazené scény. Je to silné pokušení.
 
Pavel Rejtar je většinou své tvorby surrealista a má rád prostor tohoto směru.
Fotografie je autorovou celoživotní partnerkou a milenkou. 
 

1
-
28

srpen


Originální výstava fotografií vznikla v unikátních prostorách Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Národní kulturní památka ani vzácná zvířata však nejsou tím hlavním motivem, pouze krásnou kulisou, která dává vyniknout osobitosti seniorů z královédvorského Domova důchodců. Právě jejich krása a důstojnost jsou zachyceny v komponovaných fotografiích.

1
-
31

srpen


Miloš Šejn v Prostoru GMU představuje výběr více než dvou desítek děl ze své celoživotní tvorby počínaje pracemi z konce 60. let 20. století až po současná videa a dvě site-specific instalace vytvořené přímo pro královéhradeckou galerii. Pojítkem a jednotící tematickou linkou, ke které odkazuje i název výstavy, je vodní živel. Ten se zde objevuje v různorodých podobách a skupenstvích a umožňuje porovnávat širokou škálu přístupů, jimiž se autor k vodě, potažmo krajině vztahuje. Výrazné zastoupení má na výstavě pohyblivý obraz, jehož instalaci ve spolupráci s Milošem Šejnem promýšlel umělec Richard Loskot v roli architekta výstavy. V případě dvou klíčových děl Fungus (1994) a Grand G-Luna (2012) se jedná o rekonstrukci původního způsobu jejich prezentace.
 
Dílo Miloše Šejna je v mnoha ohledech stále aktuální. V současnosti, kdy na poli umění znovu dominují environmentální témata, s nimiž jsou autorovy práce spojovány už několik dekád, zažívá jeho tvorba „diskurzivní konjunkturu“. Vedle environmentálního aspektu se však výstava v královéhradecké galerii věnuje také dalším rovinám umělcova díla. Zkoumá jeho hlubší interpretační vrstvy a akcentuje i jiné typy spojení a souvislostí. Pokouší se, stejně jako samotný autor, oscilovat mezi racionálním, distancovaným přístupem a jeho komplementárním opakem, uchopujícím skutečnost bez odstupu – tělesným, performativním, neoddělujícím způsobem.

Výstava trvá od 15. 4. do 4. 9. 2022.

1
-
31

srpen


Eva Jiřička (*1979) v Černé kostce mimo jiné představí video Mezi sebou ze svého letošního projektu, v rámci něhož zrealizovala sérii workshopů pro účastníky různých věkových kategorií. Cílem bylo, aby se aktéři prostřednictvím kresby „pro druhého“ vcítili do odlišné generace. Autorčin dlouhodobý zájem o spolupráci se seniory vychází z jejího přesvědčení o nutnosti překonávat jistou izolovanost skupin přehlížených většinovou společností. Své práce zaměřuje mimo jiné na vzpomínání a předávání zkušenosti a odhaluje tak důležitost individuální a kolektivní paměti. Tvůrčí potenciál účastníků rozvíjí prostřednictvím propracovaných programů – pomocí her, zapojení do kreativních procesů, vytržením ze všední každodennosti, sdílením apod. Současně boří stereotypní představy o stáří jako pasivním věku. Její projekty díky generační konfrontaci a výměně pomáhají jednotlivcům lépe porozumět vlastnímu místu ve společnosti.
 
Umělkyně se vyjadřuje médiem pohyblivého obrazu. V posledních letech se zaměřuje především na posilování vztahů a propojování generací prostřednictvím kolektivních aktivit; její dílo tak bývá dáváno do souvislosti s participativním uměním. Svou prací dokládá, že skrze tvorbu je možné překonávat výraznou komunikační prázdnotu, která rozděluje různé části společnosti. Dlouhodobě spolupracuje s domovy pro seniory a s organizacemi zaměřenými na lidi v poslední etapě života, nebo se vzdělávacími institucemi pro seniory (například Elpida).

Výstava trvá od 17. 6. do 4. 9. 2022.

1
-
31

srpen


Výstava sochaře a konceptuálního umělce Ladislava Jezbery se zabývá tématem koexistence i vzájemného ovlivňování jedince a společnosti. Sestává ze dvou samostatných instalací vytvořených pro královéhradeckou galerii – jedné ve Foyer, druhé v prostoru Bílé kostky. Člověk je tvor společenský a jako takový musí neustále „držet na uzdě“ své ego (já). Jen to mu umožňuje v rámci společnosti fungovat a přežít. Každý den nás okolnosti nutí hledat rovnováhu mezi našimi potřebami a touhami a zájmy ostatních. Já má tendenci pokládat všechny skutečnosti za věci, s nimiž může zacházet podle svých potřeb, zkoumat je, manipulovat s nimi a využívat, jak právě potřebuje. Neovládnutí vlastního ega potom může vést až k tomu, že podobně jako zvířata bojujeme s příslušníky vlastního druhu. Avšak lišíme se od nich mírou ničivosti a masovosti tohoto počínání a rovněž vědomím své smrtelnosti – omezeného času.
 
V rámci instalace v Bílé kostce autor nahlíží danou problematiku z téměř vědeckého, biologického úhlu pohledu. Jeho mramorové prostorové objekty či plexisklové „závěsné obrazy“ odkazují k principu určité danosti – předurčení. Umělec si pohrává s myšlenkou, že naše já – jednání a povahu – formují jak vnější vlivy, tak především genetické dispozice, s nimiž můžeme různým způsobem pracovat, ale nikdy se z nich nedokážeme zcela vymanit, úplně je skrýt či potlačit.
 
Ladislav Jezbera (*1976 Hořice v Podkrkonoší) je spjat s východočeským regionem, který má bohatou sochařskou tradici. Studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru sochařství u Vladimíra Preclíka, ale ovlivnila jej zejména minimalistická tvorba jeho dalšího učitele – Jana Ambrůze. Vychází z geometrického umění a minimalismu, které propojuje s konceptuálními přístupy. Jeho díla pomocí matematických a fyzikálních propočtů či sotva postřehnutelných chemických procesů vizualizují filozofické či sociologické teorie. Často využívá specifické vlastnosti „nesochařských“ materiálů, jako je plexisklo, molitan, vyjetý motorový olej, mýdlo či polystyren. Je členem Klubu konkretistů KK3 se sídlem v Hradci Králové.

Výstava trvá od 17. 6. do 4. 9. 2022.

1
-
31

srpen


Velkolepě a dekorativně řešené Foyer Ladislava Jezberu inspirovalo k vytvoření instalace reagující na monumentalitu tohoto výstavního prostoru i na ušlechtilý materiál použitý v jeho výzdobě – mramor. Z více než pětimetrových prefabrikovaných polystyrenových kvádrů, jejichž struktura mramor imituje, sestavil kompozice, které nepředstavují pouhou hru s formou, stabilitou či proporcemi, ale též vyjádření myšlenek a úvah, jež se v textové podobě nenápadně „objevují“ na dekorativním pozadí vstupní haly a volně plynou po povrchu soch. Člověk je tvor společenský a jako takový musí neustále „držet na uzdě“ své ego (já). Jen to mu umožňuje v rámci společnosti fungovat a přežít. Každý den nás okolnosti nutí hledat rovnováhu mezi našimi potřebami a touhami a zájmy ostatních. Já má tendenci pokládat všechny skutečnosti za věci, s nimiž může zacházet podle svých potřeb, zkoumat je, manipulovat s nimi a využívat, jak právě potřebuje. Neovládnutí vlastního ega potom může člověka vést až k tomu, že podobně jako zvířata bojuje s příslušníky vlastního druhu. Avšak liší se od nich mírou ničivosti a masovosti tohoto počínání a rovněž vědomím své smrtelnosti – omezeného času.
 
Výstava EGO se zabývá právě tématem koexistence i vzájemného ovlivňování jedince a společnosti. Sestává ze dvou samostatných instalací vytvořených pro královéhradeckou galerii – jedné ve Foyer, druhé v prostoru Bílé kostky.
 
Ladislav Jezbera (*1976 Hořice v Podkrkonoší) je spjat s východočeským regionem, který má bohatou sochařskou tradici. Studoval na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru sochařství u Vladimíra Preclíka, ale ovlivnila jej zejména minimalistická tvorba jeho dalšího učitele – Jana Ambrůze. Vychází z geometrického umění a minimalismu, které propojuje s konceptuálními přístupy. Jeho díla pomocí matematických a fyzikálních propočtů či sotva postřehnutelných chemických procesů vizualizují filozofické či sociologické teorie. Často využívá specifické vlastnosti „nesochařských“ materiálů, jako je plexisklo, molitan, vyjetý motorový olej, mýdlo či polystyren. Je členem Klubu konkretistů KK3 se sídlem v Hradci Králové.

Výstava ve voyer galerie trvá od 17. 6. 2022 do 13. 3. 2023.

1
-
31

srpen


Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách:
archeologická výstava přibližuje zhruba 5 tisíc let trvající období končící éry lovců a sběračů a začínající epochy zemědělců v našem regionu a odpovídá například na otázky, jak moc se od sebe lišily světy v době mezolitu a paleolitu, nebo co se vlastně stalo s původními lovci poté, co na naše území dorazili zemědělci.

 

3
-
31

srpen


Zveme vás na pravidelné letní open air tančírny v Hradci Králové. Tančírny budou prostorem pro setkání a pro tanec.
Pravidelné opakování je v tanci důležité, využijte možnost si procvičit, co jste se naučili na lekcích.
Program každé středy budeme upřesňovat den předem podle počasí. Sledujte tuto událost.
Podrobnosti sledujte zde: https://www.facebook.com/events/744640786733870/744640800067202/

Hrát budeme primárně bachatu a salsu, ale možná zapojíme i jiné hudební styly.
Součástí akcí budou i open classes a animace.
Na organizaci těchto akcí nám můžete přispět formou dobrovolného vstupného.

6
-
31

srpen


Interdisciplinárny projekt ERROR tematizuje rómsku queer a nebinárnu menšinu – „multimarginalizovanú“ komunitu, ktorej členovia sú outsidermi voči väčšinovej spoločnosti aj voči prostrediu rómskeho geta, z ktorého táto skupina pochádza. LGBTQIA+ zoznamovacie aplikácie, ktoré by mohli ponúknuť bezpečný priestor na spojenie ľudí, ktorí by inak mali problém nájsť sa navzájom, predstavujú len ďalšiu platformu, ktorá umožňuje ich vykorisťovanie, rasizmus a sexuálne násilie.  Vznikla séria rozhovorov a intímnych fotografií, ktoré spájajú telá subjektov, odrážajú individuálne a kolektívne traumy a pocity viny a hanby, ale zároveň v sebe nesú emancipačný potenciál, túžbu pohnúť sa novým smerom.  Prostredníctvom tkanín sa priestor stáva fyzicky neprístupným, ale zároveň transparentným. Je to exkluzívne miesto, do ktorého môžu návštevníci výstavy nahliadnuť len zvonku, pretože zo svojej zvyčajne privilegovanej pozície ho nedokážu plne pochopiť.

Výstava potrvá od 5. 8. do 31. 10. 2022
Error

9
-
31

srpen


Přijďte se podívat na výstavu dvou malířů královehradecka. Výstava potrvá do 15. září 2022.
Výstava Veroniky Bednářové a Petra Vlčka

PARTNEŘI TURISTICKÉHO INFORMAČNÍHO CENTRA